"És azt sem kéne elfelejteni, hogy mást vár el az ember egy tónak nevezett valamitől egy tanyán, prérin és mást vár el házak között, sürün lakott helyen."
Igen, tkp. megfogalmaztad ami zavar. Az a kis szócska, hogy "KELL". Kell a rossebet! Szűrjön, kínlódjon, sikáljon fehérre köveket, fessen egyforma zöldre füvet, vegyen gumikacsát, mű tavirózsát, mindenki kedve, ízlése szerint, csak könyörgöm azt az egyet ne halljam már hogy "KELL". Pl. hogy szűrni KELL, mert.........és itt még ép eszű érvet sosem hallottam. Olyat nem, amit azonnal fotókkal megtámasztva nem tudok megcáfolni. Pedig az én képeim tuti a valóságot mutatják, van egy telefon a kezemben, kattintok, feltöltök, kész.
Szóval kedves technikapártiak, szűrjetek, vásároljátok az UV izéket, tőlem bármennyiért, csináljatok házi hordós szűrőket, ha ez örömöt okoz Nektek, csak kérlek szépen ne mondjátok azt, hogy KELL. Nem kell. Csak egy opció. A másik opció a sör. Mégsem mondom soha, hogy KELL. Újak jönnek, kérdeznek, én mondom a sört, ti az UV-t. Jó ez így. Tegyen mindenki kedve szerint.
Elsőre, én is tettem bele földet is:(((( Nemsoká, ki is szedtem. Már mindent, csak kavicsok közé és átbírjon folyni a víz az edényen. Nem akarsz bele halat, akkor talán jóval később kell kis táp is a növényeknek. Lesz benne hal, azok majd trágyázzák.
Eddig, nem vettem észre, pedig, szerintem, nálam több száz pióca van:) Vannak olyan növényeim, aminek felemeléskor igen csak mozog a gyökérzete a sok piócától. A nejem, előszeretettel garázdálkodik a vízben, de még őt sem támadták meg a piócák:) Talán tenyészteni kéne, mert a harcsahorgászok, igen csak keresik:)
Semmibe, de ha nagyon kell, akkor olyan edénybe, aminek lezárod a tetejét, hogy a rózsa töve szívja fel a tápanyagot és lehetőleg ne a víz mossa ki. Persze a gyökerének nem árt, ha nőlni is tud. 3 év múlva úgyis az lesz a bajod, hogy milyen sok az iszap benne.
Sógornak is lett egy szép nagy tava, de nem bírt magával. Ezt-azt öntött bele, most meg jön a költői kérdésekkel, hogy mitől döglöttek ki a halai. Aztán már a gazok is. Aztán még trutymóbb lett. Mondtam is, hogy alapjaival nem értünk egyet, csak magyarázod, hogy itt meg itt is az van, így KELL az KELL bele. Akkor fogadd meg azok tanácsait és ilyenkor menj vissza a kérdéseiddel is. Nem nagyon tetszett a dolog, de ez van. Ha más az elképzelés, akkor más, én azzal nem tudok azonosulni, max. webáruházból segítek bazi nagy UV szűrős izét venni amitől vagy jobb lesz, vagy nem.
Igen, teljesen új, a víz és a növények is (amik még rettentő picik), 3 hetes a tó, azóta forgatva van a víz non-stop 200 literes hordós szűrőn keresztül. Az elején tettem bele tó indító zeolit port, és indító baktériumot is.
A növények ültetése miatt természetesen tettem bele földet, kb 120 liter föld ment bele.Gyanítom hogy e miatt zöld a vizem, de meddig...?! :-(
Részemről semmi bántó szándék nem volt, ez biztos. Ellenkezőleg. Ha mégis megbántottalak, bocsánat.
"Kíváncsi lettem volna, ha nem cserélgetem a vatelint a kis szűrőben naponta, és a zárt szűrőből 2-3 hetente nem takarítom a több kilós trutyit, mégis mi lett volna belőle."
Kedves Vénkecsi! Hát miért nem próbáltad ki? :o) Én 2 év után kipróbáltam. És jéééé....mégis tiszta a vizem. A tűző napon.
Az én tavam sem nagyobb. Asszem 3*4 méteres. 1 méter a legmélyebb ponton, persze ez is csak sacc/kb.
Sőt! Vannak olyan kicsike vizeim, hogy egy fürdőkád nem telne meg vele. Semmi, azaz szó szerint semmi technika nincs bennük, igaz, ott halak sincsenek. Legfeljebb véletlenül 1-1 kóbor szökevény. És kristálytiszták. Fonalas alga van, azt időnként kézzel kiszedem.
Most akkor kb 3 hetes a tavad? Teljesen zsír új minden? vagy a csak a víz van ezóta benne. Nem raktál bele esetleg túl sok földet vagy akármi szerves anyagot?
Lehet, rosszul fogalmaztam, nem leengedtem, cseréltem a vizet. Kb 65 négyzetméteren melegben, elég sok elpárolog. Pótolnom kell, mert a sekély, szárazra kerül. A friss víztől meg zöldül rendesen. Azt kéne elérni, mint a kicsi tóban. A víz tiszta és kicsit barnás színű.
Egyenlőre, működnek a szűrőhordók, de mindenképp egyensúlyt kell csinálnom, mert minden másnap kéne mosni a szűrőket és eredménye gyenge:(
A törpéket, könnyű ritkítani, kicsiként, egy gömbbe úszkálnak. Nagy, bojlis merítővel, ki lehet emelni őket. Jó, türelemjáték.
Nagyon rendes környéken lakok. Akár hajnalba is kezdhetem a tűzifa fűrészelését, vagy akár nagy darabolóval vasakat is apríthatok. Azért, egy 350-es vágókorongnak van hangja:)
Csak választ próbáltam keresni arra kérdésre, hogy miből élnek meg azok a kerti tavas boltok, akik megélnek. Ebből a vásárlói körből. A világon mindenre van vevő, csak nem árt nyitás előtt némi piackutatás.
NA igen, erre mondják, hogy marketinggel szinte mindent el lehet adni.. Most én is nyomtatok ilyen szép dobozt, ráteszek pár celeb mosolygó képét, beleteszek 4-5 apró hajtást és a megszugerált vásárló örömittasan hajít be belőle 4-5 dobozzal a kosarába. :D Nem is rossz ötlet!!!
Ízlés dolga, ezért nem ítélek el senkit, kinek mi tetszik, ezt tiszteletbe kell tartani. Részemről inkább egy olyan érdeklődő, aki nem garasoskodik, és átlátja az ezzel járó munkát/időt, és nem egy olyan, aki szerint ezek úgyis gyorsan szaporodnak, és könnyen tő oszthatók, ergo adjam oda fillérekért. Ennyi erővel ha találok a kertemben egy gyémántot, azt is adjam oda "ingyé", mert nem volt vele semmi munkám.
Ez okk, hogy egy beállt tónál szűrni is szükséges, de mindenki azt írta itt, hogy új tónál a forgatás a lényeg, és magától letisztul majd. Az én esetemre gondoltam, hogy most nekem nem elsősorban kiszűrnöm kellene
Igen, de kb amiből a hínárokat szedtem ki az még zöldebb volt csak arról nincs képem.
Amúgy a műfény lehet még sokkal rosszabb mint a kinti, mert hol zöld hol barna algás hol a fene tudja milyen alga lesz, ahogy változtatod a fényt, de aztán sehogy se jó, ha kevés a növény.
Másik akváriumom Ilyen volt:
Ilyen lett:
Itt nem látod az algát, mert takarítás után fényképeztem, csak talán a jobb felső sarokban, hátul a barna foltos rész
Rosszul esett, rosszul esett. Pedig semmi bántó nincs a dologban. Legalább is bántó szándék nincs.
Nem láttad meg a sörös megoldásban a humort.
Mi így, ti úgy. Nincs azzal semmi baj, talán az, hogy a (szerintem) technika és a vegyszerek nagyon drágák és nem visznek eredményre. A tükör tiszta tó pedig akvárium. Az megint más tisztítást és vegyszert igényel. És benn van a lakásban. Azt elérni idekinn elég nehéz és csak pillanatnyi állapotban leledzik. Nem fenntartható.
Én azért szűrni is szoktam az algát. A tavas blogomban írtam egy közepes méretű cikket a zöld algákról (nem akarom mindig be linkelgetni), hogy mit tehetünk ellene, de az utolsó mondat "mindig könnyebb valamit megelőzni, mint a bajt utólag gyógyítani"
Egyébként amiből múltkor adtam a hínárokat az egy 2-300 literes kishalas medence, ott soha semmi alga nincsen, látszott gondolom a hínárokon, hogy azokon sem volt semmi fonálalga vagy akármi, direkt nem a tóból adtam, mert azok nem ilyen szépek. Nos a lényeg ez a kis medence úgy televolt hínárral, hogy amikor azt mondom tele azt úgy kell érteni, hogy szinte nemvolt hely a halaknak se.
Ez az akváriumom sem algásodik soha, pedig sokan szerintem az algákkal küszködnek itt is, még az üveget sem kell takarítanom. Mi van benne: halak, csigák, növények. Bocs a kép teteje kiégett kicsit, de az a fehér rész is zöld hínár.
Van egy megcélzott vásárlói kör. Akinek nem érdekes, mennyit kell fizetnie, csak ne kelljen a kerttel/tóval neki foglalkozni. Megvesz mindent, sok százezres tecnikát, növényeket, halakat (néha sok tízezerért felnőtt koikat), és este amikor hazamegy kiül a tó partjára sörözni. De a kövek is világító fehérek legyenek, meg a rózsák is már másnap hatalmas virágokat hozzanak! A fű legyen tökéletes, minden kerti bútor legyen méregdrága, a tűzhely márványból, stb....Ebből élnek a kereskedők. Erre épül egy egész szolgáltatási ágazat.
És én ettől vagyok boldog, amikor benézek egy ilyen "körbetujás" borzasztó unalmas, szokványos, agyonrendezett kertbe, ahol világító fehér kövek vannak a tóban és a szélén is, szökőkút, vízköpő angyalok forgatják a vizet, amiről ordít a pénz, és nekem mégsem tetszik! :DDDD
Húúúú, szomszéd faluban akkora békazene van, mint állat. Azok legalább hasznosak is, elég sok dögöt összeszedhetnek. És ha már választani kellene, hogy Csepel közepén hallgatom a randalírozó sportmotorosokat vagy tanyán a 4 kutyát és a békákat, azt hiszem hamar az utóbbi mellett döntenék.
A törpeharcsa nem eszik kishalat. Nem hiszem, hogy el tudná kapni, nem egy gyors mozgású hal. Viszont eléggé szapora, inkább ezért nem szokták kerti tavakba. Nekem is van, de csak EGY. Összeszedi a tó aljára lehullott kaját....remélem...
Ha békén hagynád a vizet, hamarabb letisztulna. A vízcsere csak ront a dolgon. Nálam is vannak 3 éves aranyhalak is akik szürkék. Vagy megszinesednek, vagy nem. Nem annyira érdekel. :)
Az a szomszéd, aki elvisel négy kutyát, valszeg nem fog agyonlőni a békák miatt sem. :o)
Ezt értem, nekem egy 200 literes hordószűrőm van, de szóljatok ha nem így van, de az zöldalgát nem igazán szűrni kellene, hanem inkább megakadályozni a kialakulását, mert a szűrőben a vatelint cserélgethetném óránként, az sem lenne elég.
Szerintem a szivattyú a lényeg a szűrőközeg bármi lehet, tavaly kis patakban folyt vissza és nádason keresztül és 2 hét alatt letisztult, de csináltam már egyszerű ruhákon (konkrétan bébisapkán ) keresztül is, de lehet szivacsot is kapni a halasnál vagy sima bútorszivaccsal is szűrtem már a tavam .
Egy kis segítség kellene, ha tudtok. 2 héten belül 2 nagyobb halam pusztult el, és sajnos nem tudom, hogy mi a baj. Új hal nem került be, tehát kintről nem lett behozva betegség. A tó színe sötét zöld, algás, de 1 hete tettem bel egy komolyabb szűrőt, és az látványosan dolgozik, bár szerintem a víz minőségét is ki lehet zárni, mert a többi hal jól érzi magát. Amire gyanakszom: 2 hete kezdtem el az etetést, és a halak úgy ettek (zabáltak), mint akik soha nem kaptak volna enni. A nagyobb halak meg persze egyszerre 5-6-8 szemet is bekaptak. Mindkét elpusztult hal a nagyobbak közül volt. Nem bírta volna a gyomruk a dézsmálást, a téli szünet után?
Várok ötleteket.
Melléklelek 2 fotót a mai, elpusztult halról, talán valaki egyből látja a problémát. A hal fleső testén vannak furcsa, világosabb pikkelyek, és ilyen volt az első elpusztult halon is. A kép csalóka, de a hálóban nem halpikkelyek vannak a hal körül, hanem a meggyfa virágai hullanak éppen.
Ez így van, mint írtam a tóépítés mellett a növény úgymond grátisz. Tehát az üzlet a tóépítésben van. Velük azért nem foglalkozom, mert ha tényleg növényhiányban szenvednek, akkor neten pár perc alatt megtalálnak a több tucat magamfajtával, illetve nem vagyok rászorulva, tehát nem ebből akarok megélni, így nem is adom oda harmadáron, hogy neki jó legyen. Ami ritka, hogy valaki épít tavat , és kell neki rengeteg növény bele. Ami még ritkább, hogy hajlandó is érte egy reális árat adni, mondjuk legalább a bolti ár 70%-át. Ezalatt értelmetlennek és felesleges időpazarlásnak tartom még a telefont is felvenni nekik.
Így 3-4 nap után még nem mernék erről nyilatkozni. Nyilván szükség lesz minimum 1-2 hétre, amíg a szalma-bacik elszaporodnak és elkezdik csámcsogni a zöldalgákat.
Múlt évben enélkül is lassanként beállt, mire a növények meg a sok hínár kezdett növekedni - szalma meg tőzeg nélkül is. Csak gondolom így előbb lesz eredmény.
Én lennék a Jahno által említett kész tavat rendelős forumozó:)
Webáruházakkal dolgozunk, látom hogy nem egyszerű a piac. Ha legálisan csinálod (adó, könyvelő) költesz netes hirdetésekre és egy normális webáruházat működtetsz, sokat el kell adni ahhoz hogy rentábilis legyen.
Én a helyedben inkább felvenném a kapcsolatot a tóépítőkkel - olyannal aki komolyan, nagyban csinálja az hetente összerak 2-3 tavat, közületeknek és magánszemélyeknek. Szerintem nem tud sajátból annyi növényt kitermelni amennyit ez a piac felvesz, megveszi ahol tudja. A mi emberünk olyanokat hozott nagyrészt ami ránézésre kertészetből jött. Én ebben látok piacot, emellett hirdethetsz itt-ott de abból nem fogsz megélni.
Évekig próbálkoztam méregdrága alga irtó szerekkel megszüntetni a víz "zöldülését" (AlgenWeg, Pond clear, Aqua clear stb.). A hatás látványos ugyan, mert 1-2 nap alatt letisztult a víz, de két hét elteltével ugyanúgy visszajöttek az algák.
Múlt évben próbáltam ki az árpaszalma-tőzeg kombinációt ( Velda Toru-Stroh). A 4 literes csomag 10 m3 vízhez elegendő. Nem tudom, ennek köszönhető-e vagy az időközben elszaporodott növényeknek, de egész évben elfogadható minőségű volt a víz. Nem kristálytiszta, de kb. 1 m mélységig látni lehetett benne a halakat. Idén "babonából" ismét belelógattam egy friss zsákkal a tóba.
"És azt sem kéne elfelejteni, hogy mást vár el az ember egy tónak nevezett valamitől egy tanyán, prérin és mást vár el házak között, sürün lakott helyen."
Teljesen egyetértek Veled, kicsit nekem is rosszul esett mikor azt a választ kaptam, hogy hagyjam a francba, majd magától rendbejön.
Nálunk a kertben központi helyen van a kis tavacska, a páromnak és nekem is szívem csücske. Sőt azt kell mondjam, tavasztól őszig nálam elég nagy a forgalom, és aki visszatérő vendég hozzánk, mindig szóvá teszi hogy szívesen eltöltene a kertben pár órát nálunk beszélgetni, nézelődni. Olyan helyre került , ahol a kiülős teraszról rálátni az egész tóra, és a csobogó meg a halak látványa mindenkit vonz.
Tudom hogy minden tavasszal küzdelem van a tó kis mérete meg a gyenge árnyékolás miatt elburjánzó algák miatt, és ez azért a nyár megérkezéséig valamelyest rendeződni szokott.
De sosem magától.
Kíváncsi lettem volna, ha nem cserélgetem a vatelint a kis szűrőben naponta, és a zárt szűrőből 2-3 hetente nem takarítom a több kilós trutyit, mégis mi lett volna belőle.
Pedig már a nagyra nőtt tuja örökzöld levelei sem hullanak bele a tó széléről, mert egy hatalmas szunyogháló-ernyő került a fa alá, ami begyűjti a hulló koszokat.
A múlt évben több ezret elköltöttünk mindenféle vízi növényekre, ebből a vízben tanyázó hínárfélék mind elég jól megfogyatkoztak, ami maradt randán magára vonzotta az algákat.
Tudomásul kell venni, hogy van egy minimális méret, ami alatt szívás van a vizekkel. Nekem sajnos (?) akkora a kertem (kb. 20x10m), hogy csak egy 4x2,5 m-es felületű kis "zsebtónak" jutott hely. Ráadásul elég jól beindult a szaporulat, összesen 30-35 különféle méretű aranyhal és koi úszkál benne.
Tudom hogy ez már sok, és ez is okozhatja az algásodást. Majd kerül a serpenyőbe is lassan belőlük :)
Most sikerült szereznem árpaszalma granulátumot, meg tőzeget, és beindítottam a 60l-es szűrőhordómat.
Tudom hogy ezeknek is kell 2-3 hét mire valami látszata lesz a kezelésnek.
Sőt sokan bizonyára azt fogják mondani, ezek nélkül is rendbe jött volna.
De így legalább nyugodt a lelkiismeretem, hogy mindent megtettem a cél érdekében.
A sört meg így is úgy is megiszogatom, ha jön a meleg... ;-)
Ja.... és nem azért csinálom, mert jobb dolgom nem volna ! :D
Nem a webshopnak van adója, hanem a mögötte lévő vállalkozósdinak. Shopot egyszer össze kell rakni, az némi összeg és havi/éves díja van a szolgáltató felé. Mikor mi a koncepció.
Csak egy helyen hirdettem korábban, a fogáson, de idén már elment attól is a kedvem, mert tavalyi két vevőm is hirdet már idén ott, másrészt meg eleve tele van vele az oldal az ország minden részéről.. Viszont a suhanc kölkös megjegyzéseddel részben egyetértek, részben nem. Attól mert szépen van fotózva egy webshopos növény, meg puccos márkás vödörben a kertészetben, attól még nem hinném, hogy életképtelenebb egy privát hírdető növénye, úgyis élőben látja az ember mekkora, milyen egészséges stb.stb. Plusz lehet az is egy suhanctól vette meg bagóért..:D A webshopnak meg nem tudom mennyi az adója havonta, mert ahhoz elég sokat kell eladni, hogy megérje.
Lehet nem jól hirdeted, vagy csinálnod kéne webshopot, mert pl én nem fogok holmi facebookos suhanc kölköktöl venni semmit az biztos, láttam pl iylen tavirózsásat, de meg se néztem miket árul. Jobban bízok egy kertészetben webshopban, legutobb már 2x innen vettem növényt. http://www.vizinoveny.hu/
Ok, de ez még mindig csak a fanatikus tavas réteg, aki nagyobbít..plusz nekik is lesznek csere szaporulataik... Nekem meg tele a kert szaporulattal, és nem találok embert rá.. mondjuk 100-200 tő virágzó 1 méteres, többéves sárga iriszt nem is fogok odaadni egyben bagóért, emiatt ne is írjanak privátot a viszonteladók.. Lándzsám is van évről évre egyre több. De pont azért gondolkodom vállakozásba, mert egy lándzsát adok mondjuk x-ért, de 100 lándzsát nem fogok odaadni egyben 40-50x-ért...
Én most csak azért rendeltem növényt, mert amit tavaly rendeltem kidurták, letörték a koik, nem fakadt meg.
A másik hogy sokféle növényt szeretnék, ne csak a zöldek legyenek, hanem legyen ami szépen virágzik. Most rendeltem 1 tő gólyahírt is ha már szóba jött, de csak pár száz forint volt, de legalább elég hamar már virágzik.
Tavaly rendeltem nyílfüvet meg sellővirágot, mert még nemvolt és szép kék virága van. Valamint egész sötét bordó inkább fekete taviroszát is mert még nemvolt és szinte, mind piros vagy rozsaszin amim van.
Pedig már megvolt elég rég a tavam, na de nem akartam telerakni az árokszéléből gyékénnyel, meg mocsári nőszirommal és kész.
Lehet ingyen adtam a hínárt, mert azt hiszem itt a fórumban nem szokás pénzért adni egymásnak a növényeket. De üzletet se akarok belőle pár szálból, mert nem hiszem, hogy ha most kértem volna + ba 500Ft mindenkitől akkor aval most jól meg gazdagodtam volna.
A másik hogy erősen gondolkozom egy új nagyobb tavon, ha már olcsó a tófólia. Lehet mások is vannak így és oda majd kell több növény. De egyébbként foggalmam sincs, hogy honnan lesz bele annyi növény ami elég, hisz ha láttad a képet a kertészetböl csak kicsi mini töveket lehet kapni, jó drágán, iris 900Ft és kb 5cm rizoma 3cm hajtással.
Tehát biztos mindig lesznek új tavak, és fog kelleni új növény is, amugy meg egyes növényeket egyszerű szaporítani, szinte semmit se kell vele csinálni. Tőosztásal szaporítható, vagy tarackszerüen szaporodik, legyőkeredzik minden ága amit elültetsz stb... nem kell vettni vagy bármi.
Ha azt nézed 5ezer per tő , tízből 3-at elad, már jól járt... Csak azt nem értem engem miért mindig a "csak 500 forintom van rá" érdeklődő talált meg, amíg hirdettem.. És terepjáróval érkezett mind... ezt mindenki ossza be magának..
Az árudák nem csak vízi nővényt árulnak, így nem zavarja őket ha nem adnak el túl sokat, s azért kerül annyiba mert 10 -ből 2-4 éli meg az eladást.
Persze sokan vannak akik minden évben új nővényt kénytelenek venni mert pl a koik kieszik az összeset, de azért biztos évről évre új tavakat is építenek vagy meglévőket nagyobbítanak. Szerintem ha belevágsz legyen mellette más terméked is ami kurrensebb. Én is gondolkodtam, hogy nyítok egy alga boltot! Diszkrimináció, hogy csak a tengeri algát tartják oly nagyra ... , szerintem az édesvízi is legalább annyira egészséges ha nem egészségesebb ! :)
Valahogy én is így látom, hogy ebben is inkább a tóépítés a kifizetődő, a növény bele már úgymond "grátisz". Na de sokan meg csak tavirózsát hírdetnek és ez a rejtély. Vagy a gyerek a fotón, aki több tízméteres átmérőjű szaporítókat és talicskát fotóz, ami a 40 féle tavirózsájának készül éppen...Tényleg sok sikert az ilyeneknek, de nem tudom mennyire jövőképes.
Nem biztos, hogy mennek a cuccok 5ezresért. Lehet csak árulja. Aztán egyszeri júzer rendel netről, beesik a kertészetbe és kész, lehet ide sem talál. Bár ritka, de nem túl régen volt valaki, aki kulcsrakész tvat akart. Összerakták, működik, vastagon kifizette.
Mindenki ossza be magának, mert általános képlet nem lesz rá.
Szeretnék egy észrevételt és kérdést belengetni, mert nem tudom belevágjak e vagy se. Évek óta tervezem, hogy alapítok egy tavi növény árudát, de megmondom őszintén eddig inkább elrettentem a megvalósításától. A net tele van már tavirózsa 500ft-ért jellegű hírdetésekkel, kvázi telítődött a piac, mindenki tele van szaporulattal. Szerintem már nincs annyi kerti tó , ami felvenné ezt a mennyiséget. És akkor még nem is beszéltünk azokról, akik ingyen adják a felesleget, mert nincs szívük a komposztra dobni. Van aki ebben hihetetlen bizniszt lát, és már látja magát, amint gólyahírből meg tócsagazból luxus sportautót vesz pár éven belül, és már februárba töri fel a jeget, hogy kicibálja a még alvó töveket 1500-ért, hogy ő legyen az első és kaszáljon...ez inkább no comment.. Tehát röviden: szerintem ez már egy lefutott ügy. Aki vesz idén, jövőre már árulja a felesleget, hiszen nem tud mást csinálni vele. És itt jön a képbe amit nem értek: miközbe van ez a dömping, sorra nőnek ki az újabbnál újabb tavi növény árudák, netes boltok. Namost, vagy én vagyok tévedésben, és mindenki tavat épít az országban, és jobban fogy ,mint a kenyér, vagy a tej, vagy ezek az emberkék valamit nagyon benéztek. Vagy igen jó adózást sikerült kialkudniuk, mert nem hinném, hogy havi 50-60(nem tudom pontosan mennyi most) ezer adó+ egyebek.. Azért nem egy de nem is két 500 forintos gólyahírt kell eladni havonta, hogy legyen rajta profit.. Szóval nem tudom, de én így látom a helyzetet. Biztos vagyok benne, hogy az itt lévők közül is többen kacérkodtak már a gondolattal, olyan is van itt, aki már belevágott és kb. olyan gyorsan bele is bukott. És olyan is van aki hírdetgeti a feleslegét, itt-ott a neten, és tudja jó miről van szó, amikor arról beszélek, hogy megjön a vevő, és egy brutál tő tavirózsát vinne, de 1500-ért neki sok...Szóval ezt nem értem, hogy akkor másnál miért mennek a 4-5000 per tő rózsák stb.. Az meg végképp rejtély, hogy hova kerül az a rengeteg növény...Egy tippem van, gondolom sokan évente vesznek újra növényt, mert úgy vannak vele, hogy ha "kidöglik", majd veszünk megint..ergo csak behajítják a tóba és kész. Mást nem tudok elképzeli.
Mint kezdők, vannak tévedések:) kb 50 köbméter. Növények, nehezen akarnak megmaradni, lehet a halak nagyon besegítenek ebbe.
A nejemnek rengeteg az ismerőse és 1-2 embernek mondta, kéne a tóba hal. Volt aki 5 darabot, de volt olyan aki 70-80 darab apróságot hozott. Na és kimondottan, kishalaztunk. Küsztől kezdve minden került bele:) Szerintem, úgy 200 hal lehet benne. Növény kevés még, árnyék semmi. Mult évben, kicsit segített, hogy felét borítottam hálóval. Szóval, bele kell még rázódni:))))
Valahol olvastam, hogy a kerti tóban négyzetméterenként 60-80 cm "hosszú" halat lehet tartani. Ez lehet 10 db 6-8 centis, vagy 3-4 db 15-20 centis. Ha ennél több van akkor már nem képesek a növények megtisztítani a vizet, garantált az algásodás. Ezért szoktuk 3 évente kiszákolni a nagyját (ez alkalmanként 100-120 db) és csak a nagyobbakat (15 centinél hosszabbakat) engedjük vissza. Most csak kb. 30-40 db van a kb. 25 m2-en.
Szépen néznek ki:) Leengedni nem tudom, még kérdés kifogni hogy tudom őket. Olyan 50 köbméteres körüli a tó. Multkorában, 3-4 óra alatt sikerült 2 darab halat megfogni. Kéne még vagy 10 darabot az 1 köbméteresbe tenni, a növények trágyázására. Egyenlőre csak azt látom, hogy az 1 évesek, egy csapatban, szürkén úszkálnak. Mára, jött a szél és a víz teteje is rettenetes. A környező gyümölcsfákról itt landolnak a virágszirmok.
Keresgéltem a fotóim között, de sajnos 1 évnél fiatalabb aranyhalról nem találtam jó képet. Ezek a fotók egy hónapja a tavaszi iszapkotráskor készültek. Ilyenkor ki szoktam szivattyúzni a tóból az összes vizet, és kivödrözöm az iszap nagy részét. A tó legmélyebb pontján mindig marad 5-10 cm, de valami kell a piócáknak meg a mini rákoknak is. Ezután ugyanazt a vizet töltöm vissza és várom az esőt, hogy visszapótolja az iszap térfogatát. Kb. 10-15 centivel szokott lejjebb kerülni a vízszint.
Ez a hal kb. 1,5 éves. A farka, a háta és az uszonyainak a vége még szinte fekete, de máshol már sárga.
Ő már "felnőtt", kb. 2-3 éves lehet.
És egy elég életlen kép. Ezek azok a halak, amiket a már leszivattyúzott tóból az iszap tetejéről szákoltam ki. A víz is azért ilyen koszos, mert a halakkal együtt elég sok iszap is kijött a hálóban. Azért szúrom mégis be, mert itt látható néhány fiatalabb példány.
Köszi, akkor figyelem őket:) Ahogy látom, ebben az évben is lesz jó pár. Már most, szabályosan forr a víz a növényeknél:) Nagyon beindulnak, hozok 2-3 süllőt is bele. Mert a törpeharcsák, szerintem egyetlen kishalat sem kaptak el. Inkább, a teknősök elől eszik el a kaját:) Arra nem kell vadászni:)
A mi halaink egy éves korukig gyakorlatilag feketék vagy legalábbis sötét barnák. Ősz környékén kezd a hasuk sárgulni/foltosodni és a következő nyárra 1,5-2 éves korukra lesznek teljesen korallszínűek.
Azt nem mondanám, hogy normális a szomszéd:) Ő is vasutas, mint én voltam. Ez már eleve gyanús:))) Bár, a méheimet is egész jól viseli. Na meg a 4 kutyám is igen hangosan üdvözli a macskákat:)
Neked van a tóban kagyló? Azt olvastam, jót tesz a víznek. Pótoltam vagy 5 köbméternyi vizet és már is igazi zöld festék lett belőle. Arra gondoltam, kéne kötni szerződést, valami festékforgalmazóval:)
Mennyire jellemző, hogy az aranyhalak 2-3-4 évesen színesednek? Meg voltam győződve, tavaly valami keszegnép szaporodott, de lehet aranyhalak? Most olyan egyen szürkék.
Többen is vagytok itt akik nem akarják megérteni, hogy miért kell egy tavat tisztítani.
Az egész azzal kezdödik, hogy mindenkinek más az izlése és más az, hogy mit is ért tiszta víz alatt. Ami neked pl tisztának tünik az más szemében esetleg koszos. Sokszor a feltett képek sem adják úgy vissza a valóságot, mint amit a tógazda helyben lát.
Sokszor mondjátok, hogy sörrel minden megoldható (én pl utálom a sört). A türelem és sör sem hozza mindig meg a várt eredményt. Nekünk is rohadt algás a tavunk. Ennek az lehet az oka, hogy nincs árnyék. Ez ellen nem tudunk mit tenni, mivel azon az oldalon ahova fa kéne árnyéknak, nics hely fának és bokroknak. Tehát nem megoldható az árnyékolás.
Növény bele szöveg is folyton olvasható itt. Ez sem jön be nálunk, hogy miért az sajnos nem tudom. Több vödörnyi hínár került már a tavunkba az évek folyamán és ki tudja miért, de el is tünt. Feladtuk. A partra ültetett növények is csak vegetálnak, nem burjánzanak, kivéve a fonalas alga. Ö tényleg jól érzi magát nálunk. A tavirózsa az egyetlen vizinövény az alga mellet ami nálunk burjánzik.
Ebböl kiindulva én nagyon meg tudom érteni azokat a hozzászólókat, akik különbözö szűrési technikák után érdeklödnek. Valószínüleg nálunk is erösebb szűrő kellene ahhoz, hogy elérjük azt a vízminőséget ami az én izlésemnek megfelel. Szűrő nélkül mi már rég betemethettük volna a tavat.
Nem mindenkinek tetszik az ahogy a fon.alga a nagyobb köveket belepi és onnét leszedni lehetetlen úgy, hogy láthatók maradjanak a kövek. Én szeretem a köveket is ezért csak az algaírtó szerek bevetése után érünk el egy bizonyos eredményszintet.
Ezzel csak azt akarom mondani, hogy nem kéne mindenkit a "sörtechnikára" biztatni, mert nem hoz mindig eredményt. Más segítségre, tapasztalatcserére is szükség lenne egy topikon és az, hogy minden új kérdezőnek sokszor az a válasz, hogy olvass vissza..... Nem mindenkinek van ideje több ezer hsz-t visszaolvasni.
Többször is volt már az az érzésem, hogy az irigység beszél itt sokakból, ha tótechnika jön szóba. Bocs, de ez így van.
És azt sem kéne elfelejteni, hogy mást vár el az ember egy tónak nevezett valamitől egy tanyán, prérin és mást vár el házak között, sürün lakott helyen.
Nálatok mennyi béka szokott lenni? Múlt év, hatodik hóban készült a tó és minden nap, kb 50 darabot mentettem ki. Azok földi békák voltak. Számítsak rá, hogy a szomszédok lelőnek a hangzavar végett? Most még csak 1 tavi béka van, de délután már koncertezett.
Na ja, lehet kortyolgatni:) A látásomban kicsi zavart azért okoz:) A pici tóban találtam egy kis aranyhalat:) A törkölytől nem tudtam eldönteni, 16 deka, vagy 16 kiló:) Így, egy puszi után vissza tettem:)
A mi tavunk minden tavasszal bezöldül. Az is előfordul, hogy egy-két döglött aranyhal is feljön a felszínre. De ahogy a tavirózsák levelei lefedik a vízfelület kb 1/3-át és a lófarok hínárok kb. 10 centire kinőnek a vízből, az algásodás magától eltűnik.
A tavunk kb. 15 m3 és 25 m2 felületű. A legmélyebb pontja kb. 2 m. Most "csak" kb. 50 db aranyhal van benne, olyan 10-15 cm hosszúak. Pár hete adtunk el 100 db egy-két éves halat belőle (ezt 3 évenként szoktuk megtenni, mert túlszaporodnak). Ha hiszitek ha nem, soha nem etetjük a halakat, találnak maguknak ennivalót az iszapban meg ami a tóba hullik rovar. Biztos elég nekik mert évente alig 4-5 döglött halat kell kivenni a vízből és szaporodnak rendesen. A szokásos postakürt és mocsári csigákból is rengeteg van. Szóval nagyon jó ökoszisztéma alakult ki, önfenntartó lett a tó. Van ugyan egy nyomásos szűrő beletéve, de gyakorlatilag egész évben nem kell tisztítani és csak a csobogó/levegőztető miatt működtetem a szivattyút.
Köszi a választ! Remélem van köztük fiú és lány is! Akkor talán kevesebb lesz a szúnyog nyáron. :) Ha jól tudom, a tavi békák soha nem hagyják el a vizet (legfeljebb a parton sütkéreznek). Akkor ezek hogyan kerültek a tavunkba? Jó 3 km-re vagyunk a Dunától egy domb tetején. Az elmúlt pár évben csak varangyok másztak elő tavasszal, de ronda és önző módon (mert nem tetszenek) összefogdostam őket és levittem a Duna-partra. Mostanra elfogytak, erre ez az 5-6 db termetes tavi(?)béka jelent meg. Hol voltak eddig? Félreértés ne essék, ezek tetszenek (remélem a hangjukkal nem haragítják meg a szomszédainkat), őszintén örülök, hogy ide költöztek. :)
Sziasztok! Van egy tavam ami a napsütéstől zöld lett ez még nem is zavart , de ma amikor engedtem bele vizet a víz aljjárol feljött egy szivárványos ökle hullája. Szerintetek mit tegyek evakuáljam a tavat?
Ok, értem én, de mit kell egy tavon gondozni? Csak két oldalt olvass vissza légyszi! 5 perc. Persze ha el akarod adni a pár százezres kütyüt, hát hajrá! Én is ezt tenném, semmi gond! De akkor meg mi a kérdés?
Sziasztok! Nem találtam más "szak" topicot ezért próbálkozom itt. Kerti tavunkba (kb. 15 m3) nagy örömünkre beköltözött néhány termetesebb béka. Egyenlőre nem hallani a hangjukat, vagy még nincs párzási kedvük, vagy lányok. :)
Ám hiába próbáltam képek alapján kitalálni a fajtájukat nem vagyok biztos a dolgomban. Szerintetek mik lehetnek? Nem akarlak befolyásolni Benneteket, de én a nagy tavi- és/vagy a kecskebékára gondolok. Kb. 8-10 cm hosszúak. Ránézésre két fajta van, ezeket külön szúrom be.
Az egyik fajta:
Ezek mintha mások lennének, nem olyan hegyes az orruk és "ragyásabb" a hátuk. A foltjaik sem olyan feltűnőek:
Én ezt a ragasztót használtam ami a cikkben van, de hogy találod meg ha levan betonozva, nem tudom, mert én is szinte csak felhajtáskor vetem észre a lyukat :S http://kerti-to.net/lyukas-a-tofolia
Nagy bajban vagyok. Múlt héten egyik napról a másikra elkezdett apadni a tavam (semmi nem csináltunk a tóval és a nagy kutya sem tud belemenni). Feltöltöttem, de 4 nap alatt lement megint ugyanarra a szintre, ami a max szint alatt kb. 15 cm-re van.
Lyukadásra gondolok, ezért kiszedtem a legtöbb parti növényt és végig tapogattam a szintet, sőt körömkefével is végigdolgoztam, ami egy 8 m3-es tavacskánál nem éppen kellemes meló. A fólia széle le lett betonozva, így felhajtani vágás nélkül nem tudom. Van valami jó módszeretek a lyuk megtalálására, illetve van tuti ragasztó, amivel be tudom foltozni? Előre is köszi.
Én itt a fórumon többször leírtam,hogy nekem van olyan aranyhalam ami harmadik évesen színesedett be és gyönyörű lett már tenyérnyi volt. Színe miatt nehogy kiselejtezd!
Nekem sincs tavam,hölgy ügyfelem kért meg rá,hogy a kert mellett a tavát is gondozzam. Köszönöm a válaszokat és külön köszönet a rendkívüli poénokért👍👍👍
Az a baj, hogy ezeket a szűröket nem ismerem, mert nincs 18 köbös tavam és nincs is 250 ezrem gyári szűrőt venni :)
Viszont ha nincsenek benne halak akkor nem is kellhet szűrő.
A másik, hogy volt aki vett egy olcsó szivattyút, 20-30 ezer és vett 2db 200literes esővízgyűjtő tartályt 6-7ezer ft/db és készített magának tószűrőt kois tóba.
Ha lesz felesleges 6-7 ezrem veszek egy esővízgyűjtőt és abból én is csinálok egy tószűrőt, mert itt már valahol olvastam, hogy gusztustalan hordók vannak a tó mellett :)
Nekem a fiam kikente mészhydrát "gittel" a repedt csobogót és a szivattyú túl korán be lett kapcsolva. Egy csomó oltott mész bele mosódott a tóba és a halaknak nincs semmi bajuk, mára pedig letisztult a víz is.
Menj el szépen a tescoba, vedd meg a sört, és dobd ki az összes marhaságot amit eddig használtál szűrőnek. :DDD Aki 10 éve tavazik, ennyi idő alatt már rájöhetett volna. Nekem elég volt kb. 3 év.
Április van, és most is tiszta a vizem. Ha spenót lesz belőle, majd letisztul. Mert MINDIG letisztul. Akkor meg minek bonyolítani az életünket. Nincs más gondod? :)
Jahhh, nagynehezen leesett a sörös kezelés lényege! :D :D :D
De még ha "kezdő" lennék... kb. 10. éve van kis tavam.
Attól tartok inkább nekem kéne egy kis Cavintonos kezelés. Mert így hogy belegondolok, ez minden tavasszal így van tényleg. Bezöldül, aztán kitisztul... Csak hát az örökös aggályoskodás :)
Ettől függetlenül idén már megérett a dolog, és egy ejtős rendszerű nyitott hordós szűrőt fabrikáltam.
A praktikeres csatos zárt elment 3-4 évig, de elég nyűgös volt tisztogatni, és szerintem nem is volt olyan hatásfokú, mint amit előtte egy kézi hűtőládából csináltam.
Most meg azon töröm a fejem, hogyan tudom ekkora helyen gusztusosan álcázni azt a randa hordót.
Ráadásul most lent van egy gödörben, de azt hiszem ki lesz emelve onnan mint gyökkettő.
Ebből a magasságból egyrészt nem csobizik eléggé, másrészt a kis tócsa túlsó végére is el szeretném vinni hogy ott is frissítsen kicsit. Ahhoz viszont innen nincs elég esése.
Valami ötlet? Kifaragjak nikecellből valami sziklaformát és bevonjam homokkal? Mert ennyi követ nem szeretnék köré építeni. Sziklakert van a másik végén.
:) Már, rájöttem én is. 120-as hordók, ilyen-olyan szűrők benne. Csapok, csövek, szivattyúk és 3 naponta tisztíthatom:( Mivel, múlt év 6 hótól van, növény, vagy 10 szerese kell bele, mint ami van. Amiket a múlt évben ültettem, azok is még most tavasszal indultak be rendesen.
Vizet mértem. Minden érték olyan volt, ami leírás szerint, azonnali halál minden halnak. Ennek ellenére, a snecik vidáman, csapatosan lavíroznak, szedik a bogarakat, pedig igen érzékeny halacskák. Így, én sem mérek semmit:) A koik, aranyhalak is hatalmas ramazurit csapnak. Nem úgy néznek ki, mint amik kókadtan szenvednének a vízben. Na és pusztulás sem volt még. Remélem, nem is lesz.
Azt hiszem, kész lesz a szűrőtó, csak a szkimmer marad.
Szóval, növény, növény, növény.
A nádtól félek. Mikor még volt stégem és építettem, tereprendezés, hát volt ujjnyi nádtő, ami 5-10 méteres volt. Úgy láttam, nincs előtte akadály. Inkább mindenféle bolyhos tövű növényt hozok bele.
A betonról olvastam, hogy nem jó és azt is, hogy egy betontárolóban, iható lesz az esővíz. A kövekről is írnak mindent.
Mint minden növény, a nád is felfelé törekszik a fény felé. Tehát ha a fólián rajta van, és nem alatta, elméletben semmi kárt nem okoz. Vannak ritka szerencsétlen esetek, amikor a kúszó gyökere pl. beleakad a fóliába a ragasztásnál, vagy a gyűrődésnél. De a sás, a buzogány, a káka, mind jó!
A mészkő rossz hatása a vizekre nálam nem bizonyított. Azzal van körberakva, a patak is abból van, a tóban is van, Betontörmelék is van súlynak a tavirózsás edényeken, még nem vettem észre semmiféle káros hatását. Igaz, nem szoktam túltudományoskodni a tavazást sem. Nem méricskélek semmit, se keménységet, se hőmérsékletet, semmit. Feltöltöttem a kútból, és kész. A párolgást, esetleges elfolyást utánatöltöm, iszapoláskor amit lehet visszatöltök az eredeti "koszos" vízből. Nem szűrök, nem trükközök már rég árpaszalmákkal, meg különböző csodaszerekkel sem. Vegyszert pedig soha nem használtam. A vizem tiszta, a halak boldogan élnek, én meg nem azzal töltöm az időmet, hogy mindenféle gusztustalan kinézetű műanyag hordókat szerkesszek át szűrőnek. Tavikagylót szoktam néha hozni bele a szivárványos öklék kedvéért. Kb. ennyi a ráfordított idő. Meg a nagyjából két évenkénti iszapolás, amit tavaly nagyon megkönnyített egy zagyszivattyú.
Nádfélék? Én, minden hol az hallottam, a nádak gyökere agresszív és a fóliát is átszúrja. Így, csak különböző sásféléket mertem ültetni, amiknek vékony, bolyhos inkább a gyökérzete.
Ősszel, emeltem a vízszintet, így mélyebbre kerültek a növények. Mondjuk, kora tavasszal, ez szívás volt, mert 4-5 szép, szilvaorrú keszeg kiugrott és sajna reggelre el is pusztultak a homokba:((
Nem tudom, a nem fagytűrők, 5-10 fokon vödörben el vannak télen? Pincében akarok egy részt kialakítani, úgy 15-20 vödörnek. Aránylag olcsók a 20 literes vödrök.
Na igen, volt betéve a vízbe két nagyobb balkonláda pár növénnyel és úgy mindenestől felborították, kitúrtak belőle mindent:(
Beton, tégla, stb, nincs rossz hatással a víz minőségére? Valami rémlik, hogy vegyi folyamatot indítanak el. Bár, két betonkefni tartja a teknősök napozófáját.
További szép napot. Ki ballagok méregetni, ásni a szűrőtavat:)
A szűrőtavakba állandó lakosnak nádféléket érdemes rakni, az nem fagy ki. Durbinkánál pl. hatalmas vizijácintok is szűrik a vizet, de nyilván az nem télálló, minden tavasszal újat kell bele tenni. Mellesleg..ősszel trehány voltam, semmit nem csináltam a vizekkel. Néhány cserép pici tavirózsa, sellővirág, stb. olyan magas padkán maradt, hogy fenékig befagyott. Mind túlélte. Már hajtanak. A vizitök pedig őshonos nálunk, tehát az sem fagyérzékeny. A békalencse szintén.
A nagyobb koiknak egy ökölnyi kavics semmi. Tégla kell, meg szikladarabok, esetleg betontörmelék. Néha elfelejtem én is mire képesek. Olyankor meg is van az "eredménye". Egy cserepemet egy hete borítottak fel, a benne lévő kis rózsát vettem észre a víz felszínén szabadon úszni. Átraktam egy halmentes tócsába egyenlőre, majd ha megnő, visszamegy a tóba.
Gyönyörűek azok a compók. Annó, estefelé mindig megjelentek a stég mellett. Lefeküdtünk a stégre, úgy gyönyörködtünk bennük. Sajna, évek óta nem hallottam, hogy bárki egyet is fogott volna:((
Van, 4 darab 5/4-es, 6 méteres csövem és hajópadló is van. Valószínű, kis ívet hajtatok a csövekbe és abból hozom össze a hidat.
A szűrőtóban, télen nem nem fagynak ki a növények? Egy harminc centis víz, mondjuk nem igazán fagy át teljesen. Jó lenne benne szaporítani, mert tavirózsát, tököt, stb, a halak, gyorsan lerendezik:( Olyan, öklömnyi kavicsokba vannak, de nem akadály nekik, ha ki akarják túrni:(
Hogy a compóval mit szenvedtem! Senki sehol nem árult, a pecások évek óta nem láttak, mindenütt csak aranycompó, én meg mániákusan akartam sima zöld compót. Aztán rátaláltam az ónodi vásárban! Ráraboltam azonnal! Párszáz fornit volt csupán. Lennie kell most benne négynek, de nem látom őket, csak az aranycompót.
Az alján nincs semmi. Eleinte persze volt, aztán rájöttem, hogy csak magamat szivatom, úgyis mindent belep az iszap. A padkákra szoktam dobni pár nagyméretű, világosabb színű kavicsot, de a koiknak semmi nem elég nagy, ilyenkor tavasszal mindig legörgetik. Sebaj, az is jó móka. Nézni, ahogy lökdösik.
A híd jó ötlet, több okból is. Én is küzdök valami hasonló gondolattal, mert a stégről nem érem el a tó minden pontját. Nyáron a tavirózsákat szabályosan "kaszálni" kell, mert nem látni tőlük a vizet. Ez mindig vízben gázolással jár, de ha volna valami a tó közepén keresztben, akkor elérném szárazon. Csakhogy ez itt egy kicsi tó, ha még a közepére is teszek valamit, amin járni lehet, nem tudom elképzelni valahogy.......
Pedig faanyagom most van bőven, de nem tudtam még kitalálni, hogy ne nyomjam el a lényeget. Nem lehet stéggel, híddal összevissza pakolni ezt a kicsike vízfelületet.
Na igen:) OBI-s 1 köbméterest vettem 3 éve, az mellett is mindig ott ültünk a nejemmel:) Ezzel a naggyal az a baj, nem látni be úgy, mint egy kisebbet. Talán kellene csinálni egy hidat rá. Arra kiülni.
Én már nem dolgozok, így kb 30-40-szer is körbe járom naponta:) Nézem hogy, mint, mi fejlődik, hogy viháncolnak a halak. A szív-mixel a koik hatalmas cuppogást csinálnak:)
Compó, egy csodálatos hal. Azt majd vennem kell bele, mert a környékről eltűnt még az 1999-2000-es nagy esőzések után. Előtte, gyönyörű példányok voltak. A törpéket meg Markazon fogtam, direkt ide a tóba.
Az alján, neked mi van? Simán a fólia, vagy borítva kaviccsal. Nem merem kavicsozni, mert akkor hogy tisztítom? Van egy iszap porszívóm, de kavicsok közül nem lehet vele, mert szívja a köveket is. Pedig, biztos jól elturkálgatnának a kavicsok között.
Különben, még rengeteg munka lesz a tóval, környezetével. Na de úgy vagyok vele, inkább ez amit szeretek, mint hogy a kocsmapultot támasszam langyos sörrel:)
Óóó az én kis tócsám, csak egy kis hobbipocsolya ehhez képest pár koival, aranyhallal, keszeggel, szivárványos öklékkel, egy kárásszal, és egy egészen pici törpeharcsával. A nagy tavaly meghalt. Ja, meg pár compó még. Annyiszor etetek, ahányszor csak elmegyek a tó mellett. Semmi szükség nem lenne rá, egyszerűen szórakoztat. Ahogy közelítek, már jönnek, mint a sáskák. Tülekednek, lökdösődnek, én meg jól szórakozok ezen. Mindig csak keveset, ami azonnal el is fogy. Rendeltem egy zsák tápot nekik, de ha macskakaja van csak itthon, azt is megeszik. Ha nem vagyok itthon 3 napig, akkor nem etetek 3 napig és kész. Mondjuk reggelente indulás előtt, vagy éjszakából hazaérve akkor is a tó parton állok meg. Ha csak pár percre is. :)
Nem lett ilyen méretűre tervezve:) Viszont, még egy kicsit, még egy kicsit szedjünk, bővítsük, még van hely. Ez lett a végeredmény. Próbáltam mozgatni a vizet benne, de két 4000-es szivattyúnál nem is látszott, nem volt érezhető semmi mozgás. Nyáron már volt benne pár keszegivadék és gondoltam, kéne mozgatni, hogy eloszoljon az oxigén. Van egy szökőkút is ami levegőzteti. Télen meg nem hagyta befagyni, úgy 2 méteres körben.
Gondoltam, a szűrő tónál, keresztbe teszek kiluggatott csövet így teljes szélességben és lassan fog áramolni a víz. Milyen intenzíven eteted a halakat? A teknősöknek szánt szív-mixért, minden hal feljön. Szoktam még csontit, gilisztát, csemegekukoricát és sweet babycorn pelletet beszórni. Kb, 1 óra alatt feltakarítják. Sok ivadékot látok a nyáron, még akarok bele süllőt. Ilyen méretű tavak, gyerekkoromban eltartottak 4-5 szép csukát.
Nagyon szivesen. Sejtettem kb. a méretet. Nekem van olyan aranyhalam, hogy mér 3 éves, és még mindig szürke. Nem is egy. Ráadásul fátyolos. Szerintem az már szürke is marad. Viszont volt amelyik 2 éves korában gondolt egyet, és szép pirosba öltözött. :)
Bármilyen szivattyú jó, hiszen 24 órában megy. Tök fölösleges eltúlozni. Az enyém talán ha 3000 l/h tud, elméletben! Nem kell, hogy gyorsan mozgassa át a vizet, épp ellenkezőleg. Minél lassabban folyik át a gyökereken, annál hatékonyabb a szűrés. Itt, nálam csak egy patak van, meg egy ülepítő tócsa. Mégis működik.
A tó mérete, 13x5x1,6 méteres. Körbe van egy patka, olyan 40-50 centi mély. A végében van még egy olyan 20 centi mély rész. A patkát tele raktam, M30-as ládákkal. /almás láda/ Benne kavics és abba vannak a növények.
Köszönöm, akkor gyűjtök azt is. Van környéken patak, kis tó, stb. Láttam vízi bolhákat. Olyan, 2x4 méteres szűrőtó táplálásához jó a 10000l/ órás szivattyú? Kevés, vagy sok? Mert egyenlőre, 10000 és 4000 literes szivattyúim vannak.
Mekkora kb. ez a tó? Csak mert ez iszonyú sok hal, és könnyen lehet, hogy azért zöld a vized. A szőrőtó szerintem segít, de akkor sem egészséges ennyi hal. Arra illik figyelni, hogy az arányokat betartsuk. Ha nem, az mindig visszaüt. Nincs törvénybe iktatva semmi, de az irányelv mindig a sok növény, kevés hal legyen. Ebből még sosem volt baj. Ennyi hal mellett én szellőztetném a vizet a nyári hónapokban ezerrel. Akár szökőkúttal (bár ezt a giccset utálom legjobban), akár sima buborékoltatással, de valami kell, ami oxigént visz a vízbe. Pl. szűrő tavat magasba, és jó nagy csobbanással vissza a vizet a tóba.
A békalencse a halak kedvenc csemegéje. Amint kész lesz a szűrőtó, ott próbáld azt is, meg a hínárt is. Sőt! Ha gyűjtögetni jársz, egy harisnyával remekül szedhető daphnia (vizibolha) a sekélyesből. A halak megeszik, de a halmentes szűrőtóban szép munkát végeznek.
Köszi, akkor olyan 30-40 centi mély elég lesz a szűrőtónak. Halat nem akarok bele. Mint eddig, megyek a patakra és össze gyűjtök mindent bele.
Hoztam, bele patakról, kaptam is és vettem is hínárt. A békalencse sem marad meg. Akkor lehet, hogy a halak:( Van benne 4, olyan 40 centis tőponty, 6, 20 centis koi és különböző keszegek, törpe, sneci, stb. Kb, úgy 200 darab. Holnap, bele is kezdek a szűrőtó építésébe.
A szűrőtónak nem szükséges mélynek lennie. Rakd tele nádfélékkel, és mindenféle vízen úszó növénnyel. Halat nem kell bele tenni, a növények gyökérzete az, ami szűri a vizet. Ennyi a "tudomány". Hínárt nem ültetünk, csak bedobáljuk. Nem tudom mifélével próbálkoztál, de ha nem maradt meg, akkor próbálj más fajtát. Ami nem megy, nem kell erőltetni. Az is lehet, hogy a halak csámcsogják be. Első évben nálam sem akart a hínár megélni, aztán egyszercsak mégis. Most ott tartok, hogy zsákszámra kell időnként kidobálni.
Most találtam ezt az oldalt és kellene pár jó tanács, ötlet.
Múlt évben csináltam egy tavacskát. Na persze, minden tudás, előtanulmány nélkül:( Sajnos, árnyék nem nagyon van. Csináltam, ilyen-olyan szűrőket, de nem sokra megyek velük, hiába nyomja két 10000-ezres szivattyú. Annyi, hogy 3-4 naponta tisztíthatom:( Olvastam itt a szűrőtóról. Tudok, egy 4x2 métereset csinálni. Viszont nem tudom, milyen mélyre kéne és mit kéne tenni az aljára? Kavicsot? Na és ültessem tele mindenféle növénnyel?
Na és kéne tanács, hogy ültessek hínárt? Különböző sások, vízirózsa, stb megmarad, hínár mindig eltűnik, nem marad meg.
Nemrég irtam egy beteg halamról. Nos a végén a kukába került.Sajnálom szegényt:A helyi akvarista boltban kaptam egy neonzöld vegyszert amit a tóba öntöttem .Azonnal átátszatlan lett .Kb fél nap mulva már rendben volt.A többi hal köszöni jól van.Egyébbként igy néz ki ,most kb 1 éves.Az első tündérrózsa levél most ért fel a vizfelszinre. nálam átfolyós szürő van ezt napi 2x üritem .Enélkül valószinű nálam is zöld lenne a viz. A szürőben felfogott trutyi büdös. Ebben valószinű anagy koik a ludasak amelyek rendesen kavarják a lerakódott iszapot. Egyébbként van aviz kezelve alga ellen. Emiatt habzik egy kicsit a viz.
Nálam most zöldül. Semmit nem foglalkozok vele, majd ha itt lesz az ideje, letisztul és kész. A szivattyút kivettem a vödörből, simán belógattam a víz felszínétől kb. 20 centire. Ha nem kell majd tisztogatni, így marad.
Szóval nem tömődik el? Akkor ma lesz a napja, hogy kiveszem a vödörből, mert már alig pisil a patak, ilyenkor már tiszta merő trutyi a rachelháló. Simán visszarakom a felső padkára. Szt' had szóljon! Ha működik, kidobom a vödröt. Egyébként sem szép látvány. Ilyenkor még látszik.
Jut is eszembe! Lehet, a napokban meglátogatlak. Nem baj? Most van autóm egy hétig. :)
Nekem is csak sima nagylyukú rács van a szivattyún. Egy T vason van belógatva, ráakasztva kb. 30 cm-re a vízfelszíntől. Mert ugye nem a tóalját kell keverni.
Az új tavasnak "kutya kötelessége" minden xart kipróbálni. Ez eddig ok. De az öregek is hajlamosak ezen rugózni. :))))
Nálam azért bezöldül ilyenkor. Kit érdekel? 2-3 hét, és ennyi. A szivattyúm egy krumpliszsákos vödörből indítja a vizet, mert nem merem csak úgy csupaszon a tóba tenni. Eldugul ugyanis hamar, és két naponta semmi kedvem kimosni. Az is igaz, hogy eddig szivacsbetétes szivattyúm volt, de tavaly amit vettem, az már csak műanyag rácsos. Szerinted megpróbáljam csak úgy, mindenféle trükkök nélkül betenni a vízbe? Már a krumpliszsákok slagozását is unom. A szűrőtó nagyon jó ötlet. Sajna nálam nem nagyon van már hely neki, nem úgy alakítottam a vizes részt, de a patak is megteszi.
Egyetértek! Tavasszal beindul a szűrőtó vagy szűrőpatak és elindul a nővény és gyökérszűrés. Apró mikroorganizmusok, baktériumok csodás vizet produkálnak. Krupliszsák, kabátbélés, szivacs, hordó? Mosogatni havonta? Ha kipucolod csak annyit értél el, hogy kivontad az éltető elemeket a tóvízből. Zöldül, borsózöld, algás? Ezt a fogalmat már hat éve nem ismerem, amióta a tavamat nagyobbítottam és hozzáépítettem a növényes szűrőtavat. Azóta ,vízcsere nem volt.
Ami van a környéken abból már az összes fajta növény a tóba :) muharsás,mocsári zsurló, gyékény, mocsári nőszirom, csomós palka, stb...
Viszont amiket rendeltem nem igen lehet itt szedni, nyilfű, japán nöszirom, mocsári golyahir sincs :S, az a minigyékény meg tavaly kipusztult most vettem 3 csomót is a Vizikontyvirág vagy aranybunkó azt kitaposta valami :S
Tavaly rendeltem virágkákát, nyilfüvet és sellővirágot. Ez utobbit már rég szeretem volna.
Robikám! Ezekért szerintem nem kellett volna pénzt adnod. Valami folyóvíz, patak, kanális csak van a környékeden. Akkoriban mi egy csatorna partra mentünk ásóval, szemeteszsákkal. Mai napig is azok élnek, szaporodnak benne. Bár most erősen vissza lettek vagdosva.
Biztos be is zöldül a tó, de nem abból főzünk, se nem isszuk. :-))
Rég jártam, mert már csak kiülök a tópartra és élvezem a látványt. Nem görcsölök vele, hogy tiszta, nem tiszta, ilyen szűrő, olyan szűrő. Etessek, ne etessek?
Majd megoldja ezeket a tó.
Tóporszívót kértem kölcsön. Aki kínálta bemutatót tartott. Otthagytam. :-))
Ezen csak a fándli, vödör és taliga kombó segített. Talán egy vízügyes zagyszivattyú.
Most nem engedem ennyire elburjánzni a "tavirózsát" Egy téglára kötöttem a két tövet. A téglákat rákötöttem egy kötélre. Ha látom, hogy piszkoskodnak, akkor kihúzom és megverem ásóval.
Szia gépész! Rég jártál itt! Az iszapolást tavaly megreformáltam. Pacsepa ötlete alapján. Vettem egy gagyi zagyszivattyút a tescoban. Nem engedtem le nagyon a vizet, csak egy pár köbmétert, át a medencébe, tisztítás után visszatöltöttem. A zagyszivattyút kézbe, bekapcsolva, szépen elkezdetem végigtologatni az iszapban a tó alján. A cső vége a veteményesben. Egy nap alatt végeztünk a lányommal, meg a barátnőjével, szétröhögtük az agyunkat, mindenki olyan volt mint a disznó, de nem cipeltünk bűzlő iszapot, nem pusztultak a halak, és estére készen voltunk. A szivattyú bekrepált természetesen, a legolcsóbb xart vettem. Visszavittem, és kész. Kb. 10 m3 lehet a tavam, de lehet, hogy kevesebb, még sosem mértem. Nem küzdöttem a tavirózsákkal, maradt minden ahol volt, csak az iszap 90%-a távozott.
Nem értetted pacsepa válaszát. :DDDDD Nem jól értetted! Menj el szépen a tescoba, vegyél három rekesz sört. Ülj ki a tópartra minden nap EGY sörrel, de legfeljebb kettővel. Mire elfogy, a sörtündérek tiszta vizet csinálnak Neked. Ez tuti! Egy szabály van, közben hagyd békén a vizet! Ne tégy vele semmit, ne önts bele semmit, és az a sok szűrős izét is kiveheted nyugodtan. De ha téged megnyugtat, hagyd benne, ártani nem fog.
:DDD És ezt újra, és újra, és újra minden évben el kell mondani. Nem csak az újaknak. Ameddig itt szerencsétlenkednek az ilyen-olyan szűrőkkel, hatzázszor megjárnák a tescot! :DDD . És mire minden szűrő pöpecül működve ott csúfoskodik a tóparton, addigra a víz szépen le is tisztulna.
Remélem letisztul lassan, most hogy kicsit hűvösebb lesz..
Főleg a tavirózsákat féltem, amik elég kicsinek lettek elültetve, és ugye az alsóbb szinteken vannak. Meg a hínár is jó lenne ha minél előbb befoganna, de így hogy ilyen zöld, szerintem még fényt se nagyon kaphatnak ott lent...
Növények nem fognak kipurcanni. Nekem hónapokig metálzöld volt, előfordul. Sok sörrel sikeresen kikezeltem, bár most megint zöldül. Még hideg van, nap megsüti ugyan, de nehezen indul el minden.
Nekem is iszonyatosan algás a vizem, új a tavam, két hete lett feltöltve és beültetve, azóta megy is a 200 literes szűrőhordóm,+ indító baktérium.
Mindenhol azt olvasom,hogy ez egyenlőre még így új tónál normális, de egyre rondább a víz, és kezdek már félni,hogy a vízben lévő növények ki ne purcannyanak...
Köszi, pont ugyan ezt mondta az építő is aki csinálta... mindenesetre napi 1-2 cm-t ha apad akkor az vidám lesz úgy hogy nincs kutunk és nem is lesz mert olyan helyen vagyunk ahol esélytelen :( (sajnos ősszel próbáltuk és nem jött össze..)
Ha be tudna állni teherautó a kertünkbe, akkor tegnaptól nem lennék tavas. Biztos betemettetem.
1 m3 trutyit, sarat, lutyát, mit tudom én, hogyhíjákot kellett kikanalazni.
Úgy emlékszem, hogy 5 éve volt kitakarítva. Ami halat ki tudtunk szedni az megmenekült.
Amelyik befúrta magát az iszapba az nem. Amit onnan szedtünk ki és élt az sem birta ki az iszappakolást. Rengeteg elhullott. Egy koim sem maradt. Megjegyzem, ne is kínáljatok, nem kérek. Ne túrjanak. Két napos nehéz, büdös fizikai munka. Most megy a feltöltés. Elfelejtettem megnézni a vízórát. (fúrott kút, de van rajta átfolyásmérő a szivattyúnál.)
Néhány kép kedvcsinálónak a takarításhoz.:
Ha valakinek kell "tündérrózsa" gyökér az jöjjön, sok van a szemétre dobva. (Tiszapüspöki)
Sikeresen lett egy 10 centis vágás és egy lyuk is a fólián. Bontás nélkül befóttam.
Sajnos csak úgy, hogy hagyod addig süllyedni a vízszintet amíg tovább nem süllyed .Ezen a beállt vízszintnél a víz szélén körbe nézed és ott lesz a luk .Ha peches vagy az alján ,ha szerencsés az oldalán. Mindenesetre ha nagyon csökken a vízszint a halakat vedd ki. Egyébként nekem nem nyomásszűrőm van,hanem átfolyós,ez ha megtelik,oldalt ereszti a vizet ami elfolyik. Ha van vízesésed azt is érdemes átnézni,hogy ott nincs-e elfolyás. ha csak napi 1-2 centi az esetleg lehet párolgás és- vagy a szél.
A legfelső padka a kövekig volt es második napja a padka felénél van a víz ugy hogy tegnap is potolni kellett meg tegnapelott is lehet ennyit párolgott mert meleg van?
Hát igen, mert feljön az alga a víz felsőbb rétegeire, kivéve ha nagyon összekeverted előtte a vizet. És azért érdemesebb ilyenkor onnan szűrni a vizet. Ez csak saját tapasztalat. De ha nem lesz alga akkor lerakom újra a mélybe a szivattyút.
Probáld a vattát nagyobb felületten tenni a szürőbe, hogy ne kelljen 3-4 óránként kicserélni, leszokta szűrni az algát, és a szivattyú fentebbről szívja a vizet, ne a tó aljáról ilyenkor.
Nem tudom nálatok is beindult-e a "tóvirágzás" , de nálam a lebegő zöldalga mióta a hirtelen melegedés és napsütés bejött, kegyetlenül bezöldítette a vizet.
Pedig folyamatosan megy a szűrő, a visszafolyásnál naponta 3x cserélem a vatelnit, olyan mint a spenót 3-4 óránként.
Most két szivattyúval forgatok dupla szűréssel 3 napja, de nem sokat javult a helyzet.
Hozzáteszem nem egy nagy tó, kb. 4 köbméter az egész.
Tőzeggranulátumot nem kaptam sehol, és nem is nagyon dícsérik hogy nagyon hatásos lenne.
Árpaszalmát hol találok? Vegyek 4ezerért "gyárit"? :)
Vegyszert nem szívesen használnék, van kb. 30 kisebb-nagyobb aranyhal/koi a tóban.
Uv nem műxik, legalábbis ami volt a zárt szűrőben az nem sokat ért.
A kerti földbe keverhető tőzeget nem használta valaki ilyesmire? Ha megoldható lenne hogy nem mossa a vízbe, annak is van humin tartalma , vagy ???
JA és a túl tiszta víz nem kedvez a békák szaporodásának. Az ebihalak borsólevesben érzik magukat jól, abban találnak elég táplálékot. Nálam talán ez is baj lehet, túl tiszta a víz.
A naphalak szaporodásához sekély átlátszó víz kell, aminek az alja kavicsos, homokos. Nálam a tocsogósban látszik, ahogy egymástól úgy méternyire építik a fészkeket és vadul őrzik is őket. Még a lábamat is lefejelik, ha bemerészkedek. Kifejezetten sikeresen szaporodnak és túlszaporodnak, minden évben le kell horgásznom belőlük több tucattal. Szerencsére viszonylag könnyű őket kiszelektálni.
Hol vagy helyileg?
Ha Budapest elérhető távolságában vagy, akkor a kitelepítésnél otthont adnék a békáidnak.
Nálunk ez nem igy van. Kb 15 békát számoltam, és még csak szezon eleje van !!!! Mi lesz ebböl? Naphal 2 van a tóban, ök eddig nem szaporodtak :(
Amúgy az aranyhalak továbbszaporodásának csökkentése miatt vannak, de valahogy lusták lehetnek, mert nem váltják be az igéretet. De legalább szépek, szebbek mint a békák :)
Békát tavaly is telepitettem ki vissza a természetbe, mert ennyi nem kell. Erre már megint itt vannak. A viz ronda algás, nálunk csak az alga és a tavirózsa érzi jól magát. A hinárfélék nem akarnak megmaradni, már több vödörnyi került a tóba az évek folyamán. Már feladtuk, semmi értelme nálunk.
A viz minösége viszont jó a mérések alapján, erre utal a békaszaporulat is. A békák meg biztos vakok, mert én ugyan ilyen ronda vizbe bele nem mennék.
Valamelyik webáruház vállal még élő koit is postázni, és ha jól tudom valaki (itt a fórumon) rendelt is már egy fátyolosat. Addig oké, hogy most 6 felé postáztam növényt, de azokkal ha lett is volna gond nem sajnáltam volna annyira mintha egy hal elpusztul a szállítás közben. Amúgy a posta 24 órásan is vállal a szállítást az ország egész területén, szóval nem biztos, hogy gond lehet. Viszont tavaly is sokan ajánlottak fel növényeket, de postázni senki se akart :S így most gondoltam mutattam, hogy lehet postázni és nincs belőle semmi gond.
Leveli békák ingyen elvihetők :) Lehet válogatni: van nagyon zöld és kevésbé zöld. Egyik hangosabb, mint a másik XD. Néhány naponta egy-egy új kolléga csatlakozik a meglévő bandához. Már hatan vannak. Helyileg Fehérvár mellett. Még mielőtt jönne a kérdés, nem postázom őket :).
Hol laksz? Naphalat adok békákért. Jelige: mennyiségi korlátozás nélkül... :-)
Most akarom a tavaszi naphal rtkítást megtartani, mert rengetegen vannak.
Békám viszont alig van és ha lehet a hangosabb fajtákból kellene. Egyébként a naphal-béka összefüggés valószínűleg igaz lehet, mert évek óta nincs semmilyen béka szaporulatom, ez összevág a naphalak elszaporodásával, bár eddig inkább a domolykók rovására írtam.
Nincs még sok tapasztalatom kerti tavak terén. Mit tudnátok tanácsolni, milyen halat érdemes beszereznem ami kevésbé kényes. Sajnos a tavalyi naphalak mind elpusztultak. Békák ellen tanácsolták őket, de most valami más kéne. Szeretnék színesebbet, ami szintén jó békák ellen, és nem kényes.Köszi előre is a megosztott tapasztalatokért
Én nem bánnám, ha nőlne, de anyós olyan aktív volt, hogy alig maradt belőle és a lizinka is kipurcant, mert vitte egyben. Az kifutott a kertbe, ott azért el bírtam volna viselni.
Ismerősömnek Szabolcsban volt egy rettenetesen belvizes telke. Szerzett gépeket, kiásták a tavat. (nem tudok méreteket de elképesztően nagy volt) Oda járt a család apraja-nagyja bográcsozni meg bulizni. Kb 150-200 ponty lehetett benne (szerzett valahonnak aztán szaporodtak gondolom), kacsák, madarak, minden ami kell. Full természetesen, semmi fólia és egyéb. Eltelt 5 év, kiszáradt a terület, valamiért elment a belvíz, ki kellett fogni a halakat, kiszáradt a tó... fogalmam sincs mi volt pontosan a történet, de talán a szárazabb időjárás, talán a vízrajz változása okozhatta.
Szóval szerintem elég kockázatos, hacsak nem olyan helyen ahol egyébként tartósan, rég óta nagy a belvíz. Ott nem folyik el mert nincs hova.. de ennek semmi köze a kacsákhoz.
Mea Culpa ! Bocsánat. Volt ott egy vigyorgó figura. Szerintem az azt jelenti,hogy nem kell komolyan venni amit beirtam.Ha megnézed a hozzám tartozó hozzászólások tömkelegét láthatod ,hogy leginkább a politika áll tőlem a legtávolabb és abban a piszokban nem szeretek hemperegni. szőrmók
Amúgy lepel biztos nem jó? Nekem patakfélének volt 0.5-ös, ami nem egészen életbiztosítás. A vastagabba bátrabban belemegyek. És nem féltem a kutyától.
Nyugodtan kihagyhattad volna, menj a polidilibe fröcsögni, ha már értelmesen nem tudsz hozzászólni a témához. Egyébként szinte minden szabadáras, semminek sem emelik stikában az árát, úgy harminc évvel vagy lemaradva.
A kacsás tó ötlete meg több, mint érdekes. Mindenesetre a kacsát szeretem, már csak azzal a büdös posvánnyal kellene valamit kezdeni, ami a tó helyén lesz. A kacsák ugyanis nem csak a vizet keverik, de tele is sz...ják...
Magyarország jobban teljesit! Megmondták ! A rezsicsökkentéssel nyert pénzt meg költsd el ! Valamire aminek stikában felment az ára. (:-)) Bocs de ezt nem tudtam kihagyni.
Csókolom! Emlegettelek már, hogy megírom, most tavasszal előkerült a dög. Elég nyugisan adja elő és még nem napozik, de a víz is hideg. Minden szép, minden jó.
Menet közben megtaláltam a méreteket, csak átsiklottam felette.... :)
Fóliáztatni szeretnék helyben hegesztéssel, csak ahogy megkaptam az árajánlatot, meglepődtem kicsit, hogy tavalyhoz képest mennyit emeltek az árakon.
Így elgondolkoztam azon, hogy nem lenne-e elég 0,5 mm-es fólia is...mostani tavam is 1 mm-es, nem tudom megéri-e a néhány ezer forintos megtakarítás, vagy a 0,5 mm-es is elég erős. (a tó környezetében van egy nagyobb bokor onnan vannak kisebb gyökerek, illetve a talaj is kicsit kavicsos, bár geot mindenképp tetetek most is.)
Amennyiben nem gond a villanyszámla, jó az is. Legfeljebb felszippant mindent. :D
A tószivattyúk arra valók, hogy viszonylag kis fogyasztással mozgassák a vizet, és csak a vizet. Napi 24 órában ugye. A többi népek majd mondják a tutit, nekem nincs szűrőm. A szivattyúm egy egyszerű, olcsó, talán ha 3 m3-t mozgat óránként, de ezt is csak papíron. A patakra felnyomja a vizet és kész. Nekem erre kellett. Nem takarítgatok szűrőket, ha nem muszáj. És nem muszáj.
Szerintem itt mindenkinek fóliás tava van, mert már nem egy nagyon drága dolog megvenni a rendes tófóliát sem.
A te módszered lehet egy kicsit időigényes vagy csak sok kacsa kell hozzá :D Bár én nem értem ezt az agyagos dolgot. Az addig oké, hogy a vastag agyag réteg vizzáró, de nem tudom egy ilyen kis házi tónál is az lesz. Valaki egyszer írta, hogy a talajvíz náluk magas és akkor csinál egy talajvizes tavat, na de mi van ha nyáron szárazság van nem marad meg benne teli a víz csak az alján, vagy lemegy 1 métert a vízszint és a halak megtanulhatnak a két lábon járni. :)
Röviden? Nem fog működni, az a kacsaúsztató valszínű a magas talajvíz miatt lehetett. Nem tömődnek el a lukak, ha csak nem egy szép vaskos agyagréteget csinálsz. Az legalább utána is koszos lesz és nem győzöd benne rendszabályozni a növényeket.
Bősz olvasója vagyok írásaitoknak, bár töredelmesen bevallom, még csak a 2004-es évig sikerült átrágnom magam. Nekem még nincs tavam, most tervezem, hogy majd egyszer, ha a ház felújításán, a fűtés korszerűsítésén, meg minden hasonlón túl leszek, csatasorba állok én is.
Egy kérdésem lenne:
Mi történik akkor, ha kiásom a tó helyét, töltök bele egy arasznyi vizet, aztán rászabadítok egy hadseregnyi kacsát? Az én logikám alapján az lesz, hogy a kacsák egyfolytában iszapot kavarnak a vízből, ez az iszap fog befolyni a tavat határoló földbe, és egy idő után kutya kötelessége eltömítenie a lyukakat. Utána kicsivel több vízzel, aztán még több és még több vízzel, míg meg nem telik a meder... Esetleg, ha minden kötél szakad, agyagot teszek a vízbe, és ezt kevertetem a kacsákkal. Hidegebb időben talán zagyszivattyút is bevethetek, hogy kavarja a vizet.
Mindezt Kalocsa környékén, tehát meglehetősen laza talajban kívánom véghezvinni. Hogy mennyire laza, azt őszintén szólva nem tudom, mert eleddig Baranya megye nyújtott nekem otthont. Viszont nagyszüleim Tengelicen laktak, ami erősen homokos talajnak számít, és ott biz'a 50 éve szinte minden udvar végében volt kacsaúsztató, ami egy tenyérnyi tócsából nőtte ki magát az évek (vagy évtizedek?) alatt. Ha egy mód van rá, nem szeretnék fóliát, mert én mindenben a természetest részesítem előnyben, akkor is, ha ez több nyűggel jár.
Szerintetek van ennek a tervnek valami buktatója, ami elkerülte a figyelmemet? Esetleg csinált már valaki ilyet, vagy hasonlót?
Testformara nem lehet megmondani melyik melyik?vagy valami masbol? Mert a kisebbeknek nincs bajsza, de ugyanilyen foltosak. Szerintem egy az egyben ilyenek. De en nem ertek a halakhoz.Felolem lehet koi is vagy aranyhal. Vagy most mar meg kell varnom, hogy megnonek es bajszot novesztenek?
Amugy a koi a sima ponttyal szaporodik? Mert van ket nagy ponty is.
Nekem van 2 db. olyan 1-2 kg körüli pontyom, amit próbálok lebegő csalival, horoggal kifogni. Ha sikerül, akkor kell valakinek? Azért a tréfamester Robi hozzászólására válaszolok, mert a nagyobbik olyan, mint az 5-ös, a "kisebbik" (szerintem az is nehezebb másfél kilónál) meg olyan, mint a 4-es.
Én nem szeretném postázni őket! (...ja Robi se akarta...:) Ha kifogom szólok, és értük kellene jönni Szegedre.
Igen a melyikek van bajsza az koi ponty, és nagyobbra is nő mint az aranyhal, aminek nincs bajsza. Amit én beszámoztam mind koi csak lehet nem látszik a bajsza mindegyiknek.
Ha ezek koik, akkor lehet nekunk is tobb koink van,mert olyan mint 7,9 van ugyanilyen. Van valami jellegzetesseg ami alapjan meg lehet mondani, hogy koi vagy aranyhal? A nagyobbaknak van bajsza, oke, de a kicsiknel? Nem mintha nem lenne mindegy amugy mik laknak a toban, csak ne legyek mar ilyen tudatlan.
Koi érdekelne, csak kérdés a világ melyik részén vagy? Évekig nem voltak koik, most megint kedvet kaptam hozzá. Nyilván az 1 és 10 a legjobb, de akármi is jól jöhet. Amúgy meg ne számold fel :-)
Felszámolom a kerti tavamat, a növények nagy részét már elküldözgettem itt, volt aki meg is kapta, most a koik jönnek.
Természetesen a koikat is ingyen adom.
Mivel a halakat nem tudom kettéosztani mint a hínárt. Ezért kérem itt a fórumba jelezze mindenki, melyiket szeretné, max 2-3 koit adok ingyen, hogy mindenkinek jusson.
A halakat beszámoztam aki hamarabb beírja a számát az övé lesz a hal.
:)))) Volt ez már így nálunk is. Azért, mert általában nem szeretik a vizet, még nem kell pszihiáterhez hordani egy ilyen véletlen csobbanás után. Szép macska. Még vizesen is szép.
Énnekem meg a beteg halam nem mutatkozik sehol .Létezik ,hogy elbujt a kövek alá kimulni?Vagy lehet ,hogy egy macska kipecázta? Mondjuk volt egész közel a széléhez is.
Nalunk ma megtortent, aminek meg kellett tortennie. A macska beesett a toba. Ketszer elmerult, de masodik probalkozasra elerte a medence szelet, pedig melyen van a viz es a vizbol nyomta fel magat, nem tudott megtamaszkodni. Nem izgatta magat kulonosebben en azt hittem ki fog akadni, de megrazta magat es annyi. Meg csak kulonosebben vizes se lett. Jo a szore. Mondjuk az anyja egy maine coon volt.
Szepek a novenyek! Mivel mi tavaly koltoztunk nalunk meg kialakuloban van a kert, mert bar nem uj a haz, de nem tetszett az elozo tulaj koncepcioja. Mar hetek ota ultetek. :)6
Négyzetméterre sajnos nem tudom mekkora, de köbméterre igen :) kb 5 köbméteres a tavam, ez viszonylag kicsi, de hely szűkében voltam max még 1 köbmétert esetleg tudtam volna rajta bővíteni. 4.5x6 méter tófólia kellett hozzá és 1 méteres a legmélyebb pontja. Legközelebb legalább egy 20-25 köbméterest fogok, a koik végett, de idővel az is kicsi lehet.
ezt is meg kellett mutatnom mert imádom gyönyörű pedig még kevés virág van ki nyílva rajta,és nem is teljesen tómentes a kép. Úgy,hogy talán elnézitek nekem!
Sziasztok!új vagyok a fórumon Takács Gergelynek hívnak és Nyíregyházán lakom és tervbe van nekünk is egy 8-10m2-es tó amit jövő tavasszal fogok megvalósítani mert most októberbe költözünk egy kertes házba.Egy kb. 9m2-es és a legmélyebb pontja 1m (pontos terv nincs még tehát köbméter adat sincs). A tóba keszeget és koit szeretnék telepíteni és kb fele fele arányba és így hány hal férne el benne kb?Liptakrobi neked hány négyzetméteres a tavad?Csak ,hogy tudjak viszonyítani hogy a miénk mekkorának fog látszani.....
jah, tudom milyen lehet, nekem 1x egy aranyhal volt ilyen. Szerintem sérülése volt és ott megtámadta valami nyavaja penész szerű. Én különtettem sós vízbe és néha adtam neki egy kis tavi parakilt is (ez volt itthon)
Hozzáértők! Kaptunk ajándékba 3 nagy koit. az egyik nagyon bágyatag sokszor elfekszik,keveset mozog. ha piszkálom persze uszik. Amit észrevettem rajta :a felső farokuszója hiányos ,és mintha egy fehér fodor(penész?) lenne rajta 1ccm-es területen. Ez valami betegség? Gondoltam kiveszem és Betadinnel lefertőtlenitem.Esetleg van-e halaknak ilyen fertőtlenitő? Kell-e féltenem a többit? Mit tudok csinálni? Kösz:szőrmók
Az 5. be Grodaknak már nem jutott hínár, de hétfőn szedek ki pluszba, bocsi.
Akinek küldtem vizitmentát, boglárkát, ne lepődjön meg ezek még csak ilyen kicsi hajtások, sarjak, most kezdtek el hajtani. De szinte mindenütt megmaradnak, mert amit kidobtam tavaly a komposztra, ott kezdett el hajtani :) A képen a nádi boglárka van, szereti a 10-15cm vizet is, de azt javaslom még ilyen kicsi akkor csak 5 cm mélyen legyen, hogy a levelei hamar kiérjenek. Jó neki a gyöngykavics, vagy kulékavics, nem szükséges földbe tenni. Cserépbe nem ajánlott, mert ez mindig terjeszkedik, és szinte csak az marad meg ami előző évben terjeszkedett. Virágzás után nem igen marad meg a tő, viszont sok hajtást hajt.
Mire mindent elosztogattam 4-5 felé sajnos a szibériai nősziromból is csak egy kisebb adag jutott, ez nehezen szaporodik legalábbis nálam.
A képen a szibériai nőszirom látható 10cm nél mélyebb vizbe nem jól nővekszik, inkább 5-8cm víz legyen felette, mert a levele se túl magas kb 20cm a virága meg ettől jóval feljebb nő 40cm re is. Egy ilyen kis bokor ami a képen van nálam jó ha 1 virágot hoz, viszont szép lesz. Ez nekem földbe volt a kertbe, de a tóba simán megél a gyöngykavicsban is.
em_laci irtad, hogy nincs semmi növényed, küldtem 2 tő mocsári nőszirmot, azok már nekem tavaly virágoztak is. És küldtem (remélem) vizímentát is. A képen a mocsári nőszirom van, nekem ez a kertben nőtt, de a tóban sokkal szebben fejlődik, akár 15-20 vízben is jól érzi magát, nem szükséges tavifőld, elég neki a gyöngy vagy kulékavics.
Ez pedig a vizimenta, igen ez is a kertben van (vizben sötétebb bordó levelei lesznek.), most kezdett el hajtani, azért iylen kis szárakat küldtem csak. Gyökerük is alig van, de szépen megtud nőni, ezt is nehéz kiirtani, leginkább a part mentén érzi jól magát 5-10cm vizben és kinő a tavon kívülre is :D Jó neki a sima kavics is neki sem kell főld, sőt ha csak kavicsba tesszük eléggé benövi sűrű gyökerével így mondhatni a vizet hasonlóként tisztítja mint a nád csak ez nem szúrja át a fóliát :) .
Hinárból mindenkinek raktam, viszont így sem lett teljesen teli a doboz.
Azt javaslom az átokhinárt (aminek kerekebb végü levelei vannak), csokrokba kötve valamivel súlyozzuk le a tó alján, nekem a kavicsba begyökeredzik és aztán onnan nő felfelé. Amik csak ugy sodrodnak a tó vizén nem nagyon maradnak meg, kivéve ha maguktól lesüllyednek és a kavicsos aljzatban megtudnak kapaszkodni. Őszre megkopaszodhat esetleg kicsit megbarnul tavaszig, de utána újra szépen hajt.
A másik hinár az érdes tocsagaz (szurós hegyes levelű), szintúgy szeret legyökeredzeni, de hamar felnő a víz szintre és ott burjánzik el, majd összel letörnek a kis hajtások 10-20cm és lesülyednek a tóaljára, tavaszal el kezdenek hajtani és feljönnek. Ha esetleg lehullajtja a tüleveleit akkor a szárakat se dobjuk ki mert kihajtanak idővel. :)
Mindenkinek a posta 1690Ft volt. Péntekre ott lesz.
Ne küldjetek több pénzt, a növények ingyen voltak!
Aki pedig ígért nekem cserébe növényt neki akkor a postaköltséget se kell fizetni, hisz majd ö fizeti ki aztán az enyémet. Számlaszámot e-mailbe elküldöm.
Nem ér semmit. Nálam a télen a karvaly bevágott a farakásba, de összetörte magát. Fellógattam jól kiterjesztett szárnyakkal, de másnap a verebek ugyanúgy nyüzsögtek, mint máskor.
Van egy fém gémünk a tó parton, kicsivel kisebb mint az élő. Annak ellenére volt már többször is gémünk, nem hiszem, hogy egy kartonmadár különösen zavarná. De próba szerencse :)
Sokan sokféleképp ültetik, mindegyik módszertannak megvan a maga előnye és biztos a hátránya is, neked kell eldönteni melyik szempontot tartod fontosnak.
Tudom evel nem mondtam szinte semmitse, de a neten találsz mindenféle ülteti leírásokat.
De amugy ha komolyan gondoltad, hogy postázzak neked hínárt, mert nincs 1 szál gazod se akkor szívesen tudok küldeni még átokhínárt is, mocsári nőszirmot, vizimentát, nádi boglárkát, szibériai nőszirmot is.
Irj a kerti tavas emailomra ha kell valami.
Nekem viszont nincs vizilofarkam, békaszölő, és még egy csomó mindenem nincs, csak ezek valahogy kidöglöttek, pedig tök szépek voltak.
Nem baj, azért nagyon szépen köszönöm. Korábban már szedtünk ilyen növényt mi is, sajnos elég sok kárász ikra bejött vele a tóba. Képet holnap töltök fel.
A fenti cikk táptalajt említ, de nekem pl a nőszirom félék a gyékények is csak sima mosott gyöngykavicsba vannak, semmi tápanyaggal, de víz állandóan mozog, így a vízből veszik fel ami szükséges, de nyilván van olyan növény aminek ez kevés.
Villany pásztorral, legalább 75 cm magasan 2 sorban a tó közvetlen közelében.
http://www.gartenteich-schwimmteich.de/html/fischreiher_graureiher_abwehr.html Azt írja nagyjából, hogy eleinte nem volt jó neki a villanypásztor, mert a gémet nem zavarta, pedig kipróbálta működik a kerítés, mert mikor megfogta megrázta. De a kőműves jó munkát végzett és a kavicsos részen nem volt eléggé földelve, úgy értve jó volt a szigetelése. De utána 75cm re tette a kerítést és 2 vezetéket húzott, utána már mikor a gém hozzáért elrepült. A videon még a rossz kerítés látható.
Nalunk azert kellett mert ismeretlen volt a to eloelete, (tavaly vettuk a hazat) de tobb eves volt mar es joforman semmilyen szuro nincs. Az a kezdetleges vizatemelo ami volt, az meg tonkre is ment. Amennyi iszap volt benne szerintem rafert. Most van folyamatban a hordos szuro keszitese. Remelem nem kell meg egyszer egy ilyen drasztikus teljes vizcseres bulit levezenyelnunk. Csak kicsi keszegek pusztultak el, meg 2 kicsi aranyhal, osszesen 7en. Kb 60 hal maradt. 2 nagy sima ponty, egy koi, tobb nagyobb fatyolfarku(20-25), egy csomo kicsi aranyhal, meg keszegek.
Igen az is egy jó érv lehet, viszont ha meg le vannak gyengülve akkor akár rosszul is viselhetik. Ha már kell akkor mindenképp szerintem ősszel kéne tavat takarítani. Bár a kérdés az igazán hogy miért is szükséges takarítani? Ez pont olyan hogy akváriumot is minden évbe kell takarítani (kiszedni mindent, lefoorrázni a kavicsot és egyéb baromságok). Ha normális az akvárium szűrésed, sok növényed van, időnként leszívod az alján összegyűlt mulmot, néha cserélsz egy kis vizet, nem kell az akváriumot évente takarítani, sőt szinte sosem kell. (nem a kis 50 literes akváriumokra gondolok)
Nem ugy van, hogy azert kell kora tavasszal takaritani, mert olyankor meg nincsenek maguknal, nemm indult be az anyagcserejuk, ezertjobban viselik? Valahol ezt olvastam, ezert takaritottuk mi marc 15-en. Ezek szerint makunk volt, mert jol viseltek.
Egyébként ezt Orosházán az egyik díszhalas mondta (neki is van tava), hogy tavasszal aztán jönnek hozzá az emberek tótakarítás után, jaj elpusztultak a halak most mit tegyek ... Mert mint egy jó háziasszony, mindent kitakarít az ember húsvétra.
A meglévő fólia ilyenkor már elég merev, nekem nem sikerült ragasztani. A vizet lecserélni fölösleges. Algás, mert tavasz van. A tiszta víz is algás lesz két hét múlva. Várj szépen, és megoldja a természet.
Tavam nagyon algás, szeretném lecserélni a vizét, de nem tudom, hogy ilyenkor nem korai-e. Feltölteni a kerti kútból szoktam. Ilyenkor leszívatom majd az összes vizet, csak a legmélyebb részbe marad, halaim itt vannak ilyenkor. Gondolom ha fokozatosan engednék hozzá vizet akkor remélhetőleg nem kapnának hőgutát.
Tervezem kibővíteni. A jelenlegi fólia 2-3 éves lehet. Hozzá lehet ehhez még ragasztani, vagy ilyenkor már felejtős?
A szúnyoglárvát minden békés hal szívesen fogyassza, de a ragadozók ivadékai is. Szóval bármit teszel a tóba, megfelelő mennyiség esetén nem lesz szúnyoglárva inváziód. Az 50-100 m3 az elég szép méret már, mehet bele bőven hal.
Nekem inkább természetes vizekből származó halaim vannak, valószínűleg egy nem sok, annyi szúnyog sem fejlődik ki nálam. Külön éjszakai világítást kellett tennem a tóra, hogy odacsalogassam a rovarokat egy kis kiegészítő etetés címen.
Hali! Köszi szépen a tippet, hosszútávon mindenképpen koi pontyot szeretnék, most rövidtávon csak arról lenne szó, hogy amíg "készül" a tavacska ( nagyon lassan halad, pénz, idő, sok meló miatt ) addig valami igénytelen halacska ami el van pocsolyában is kiegye a szúnyogot a felgyülemlett pocsolyából , nehogy a szomszédok besokalljanak. Minden jót nektek! Üdv.: Z
Akkora tóba koi pontyokat és aranyhalat tennék imádják és szépen is nőnének tőle nincs jobb táplálék egy halnak mint szúnyoglárva ,még látványos is lenne a tavad!Ha gondolod csörgess meg Tel:06303908894 és beszélünk
Jah, jól van azt hittem félreértettük egymást, de te is ere gondoltál, hogy a víz fagy meg benne ... bocs korábban lehet egy kicsit túlreagáltam a kommentedet
Sziasztok! Köszönöm mindenkinek a "Téglából-vízbe építés" hozzászólást, egyenlőre még átgondolom, viszont azt szeretném tőletek kérdezni,hogy melyek azok a halfajták amelyek jól érzik magukat egy 50-100m3-es tóban és előszeretettel "zabálják" a szúnyoglárvát. Minden jót kívánok. Üdv.:Z
"Alapból a tégla nem fagyálló" Jaj, csak ne legyen hideg mert szétfagy a házunk :D
Nem a fagyással van gond, hanem megszívja magát vízzel és aztán a víz fagy meg benne, és ha gyenge a tégla szétnyomja a jég.
Nekünk az újfajta lukacsos kisméretű tégla ilyen, hogy szinte semmi kültéri használatra nem jó, pl járdának, mert szétmállik, de a régi kisméretű ami tömör az teljesen jó, leraktam vele a garázs előtt, tökéletes.
Nagyon ne reménykedj a válaszban, már 5 éve nem fórumozott.
Én mikor raktam köveket a vízbe hasonlókép, csak simán egymásra tettem kötésbe, mint a téglát is szokás, azon az oldalt ahol meg feltöltöttem kaviccsal oda viszont tettem geotextilt az is tartja, hogy ne nyomódjon kifelé 1-1- kő.
Üdvözlöm! Nagyon színpatikusnak találom a tavacskát, azt szeretném kérdezni, hogy milyen "falazóhabarcsot" használt kötőanyagnak a téglákhoz, és azt hogy milyen tartós ez így, hogy folyamatosan vízben van, ázik, fagy... Látom kb 6éve töltötte fel a képeket, milyen állapotban van most a lépcső? Ha megtisztel a válaszával azt nagyon szépen köszönöm. Minden jót kívánok. Üdv.: Zoltán
Átrendezi azt a saját macska is. Területvédők, ezért is balhéznak. Ahol már lakik egy macska, pláne kandúr, aki féltve őrzi a területét, oda nem szívesen mennek a többiek.
Most rendeltem két darabot, mert a telkem két oldalán a kerítést benádaztam. A qrva szomszéd macskák rájöttek, hogyan másszanak fel rajta és közben lassan megsemmisítik a nádazást.
Nem a macskákkal van a bajom, szeretem az állatokat, még etettem is egy időben őket. Akkor is összeszorítom a szám (sőt leginkább akkor), amikor fűnyírás közben az arcomba porlasztja a gép a macskaszart. Mászhatnának a dögök kényelmesen az alacsonyabb első és hátsó kerítésen, de nem... A kihívásokat keresik. Hát most megkapják! :-)
Pont ezt csinaltuk, nem toltottuk tele a tavat. A partjarol eleg melyen van a viz, de leul a lepcsore is. Kajat kap boven, remelem tenyleg csak erdeklodik. Mindenesetre mar betoltottem es a kezem ugyeben tartok egy vizipisztolyt, aminel hatekonyabb macskanevelo eszkozt nem ismerek.
probaltam, de nem birtam beforgatni sehogyse a fotot. Ez egy fiatal allat, egy ev koruli, jatekos meg. En is azt remelem lenyugszik. Foleg hogy kandur, azok kevesbe vadasznak, inkabb balheznak.( Rovidesen herelve lesz mondjuk.)
Rigok is vannak, azokat en is jobban feltem. Bar eddig az udvarunk 4-5 macska atjarohaza volt, megszokhattak mar a fenyegetest. Rovidesen lesz kutyank is, az majd atrendezi az eroviszonyokat.
Nekem volt hasonló élményem még 2012-ben, mikor a saját macskánk folyton levadászta a tóból az újonnan beszerzett osztottfarkú aranyhalakat (azóta sincs osztottfarkú).
Ultrahangos riasztó nemért semmit se, most a villanypásztor annyiból hasznos, hogy a kutya nem egy be a tóba a béka után, de a macska átugorja.
A macskára visszatérve, úgy jöttem rá, hogy melyik volt hogy vizes volt a mancsa, és mikor 1x elfelejtkeztem egy halról és ott maradt a zacskóban a tó felszínén, azt is kiszedte és ott volt nála a megrágott zacskó, hal nélkül. Már olyan ideges voltam, hogy ástam egy gödröt a kert végén, hogy agyoncsapom a macskát és megy a gödörbe. Mert már ez a macska miatt lett vagy 20-25 ezer Ft mínuszom. És mikor a halasnál van 30 koi, amiből 2 olyan amit szeretnék és megveszem a szebbiket, és megeszi a zacskóból a macska ... a hal pótolhatatlan. Még azon a hétvégén utazott a macska 45Km re, azóta nagyon szereti az új gazdája és lettek kiscicák is.
van egy ultrahangos riasztó a tó mellett, ami mozgásra kapcsol be. Valahogy nem zavarja a macskát.
Egy pár napraforgó ültetésével nem megyek semmire sem. Nálam kb 50 kg fogy el egy telen. Ha 100 kg- t kapnának, akkor annyi. Nem 2 db madár eszik itt, hanem rengeteg.
Minden macska szenvedélyes vadász, ha éhes, ha nem. Mindenre rárabolnak ami mozog. A jóllakott macska meg fogja unni, és mindegyik jóllakik néha, hiszen különben éhen pusztulna. :)))
Néha nevetve nézem hosszú percekig tavasszal, ahogy a patakon a csobogó vizet próbálják elkapni. :) Vicces, ahogy nem értik a dolgot. Aztán megunják azt is, és keresnek valami mást...
Elméletileg a Homo Sapiens azért tartja magát a világ urának, mert úgy tartja, több esze van, mint a többi fajnak. Hmmmm......
A macska nem "dög", nem gonosz, nem akar senkivel kitolni, egyszerűen teszi, amit az ösztönei diktálnak. Nincs neki kerítés, hiszen ezt a fogalmat nem kódolta belé a teremtő. Nem tudja, hogy ott a szomszéd birtoka van. Ennyi a történet. Gyűlölködő fröcsögés helyett.....inkább megfigyelném, és kitalálnám mit tehetek a tavam/kertem/madaraim stb. védelmében. Nem tudom megmondani a tutit, mert sem egyenmacskák, sem egyforma helyzetek nincsenek. A megfigyelés, és gondolkodás segít. A madarak etetésére ennyi macska mellett pl. itt azt tudtam kitalálni, hogy ültetek pár napraforgót, amit otthagyok a szárán. A madarak simán kicsipegetik a tányérból a magot, a macskák pedig nem tudnak felmászni a szárán. Ez egy annyira egyszerű megoldás....és egy huncut fillérbe nem kerül.
A halak védelmét pl. ahol nagyon súlyos a helyzet, egy 200 forintos vizipisztoly alkalmazásával meg lehet oldani némi idő ráfordítással. Ahol erre nincs idő, mert ugye az ember elmegy dolgozni, ott egy mozgásérzékelős spriccelős macskariasztó is megoldás lehet. Mielőtt még jönne az ellenérv, miszerint ez pénzbe kerül....a kerítés is pénzbe kerül, nem is kevésbe, mégis bekerítjük a portáinkat, mert nem akarunk idegen kettő és négylábúakat beengedni. A macskának sajna ez a kerítés nem létezik, őt másként kell megoldani. Ésszel, és nem indulattal. Szerintem.....
Tudod, egyszer hallottam a történetet. Macskás idős hölgy, felháborodottan szidta az arra sétáló fiatalember kutyáját, mert féltette a macskáit. NEKI a kutya volt az ősellenség. A fiatalember békésen csak annyit mondott: "Nézze hölgyem! Magának a macska, nekem a kutya. Férjünk meg egymással békességben. "
A történet azért maradt meg bennem, mert használt. Az idős hölgy mesélte kicsit pironkodva. :)
Lehet, hogy a te macskád nem fog halat, de vannak dögök akik sportot csinálnak belöle. Az egyik szomszédé pl most ide jár madarakat zabálni, amiket etetek télen, nyáron meg itt horgászik. Ha egyszer elkapom biztos a tó közepén landol, utána meg gulyást főzök a dögböl. Ha én átmászok a kerítésen az büntetendő, mert jogtalanul teszem. Ezeknek a dögöknek mindent szabad? Nem hívtam én ide!!!! Sőt akinek macskája van, az gondoskodjon arról is, hogy jóllakjon a dögje és ne máshol okozzon kárt! Vagy csináljon belőle szobacicát! Nagyon allergiás vagyok most ezekre 4lábú allattomosan sündörgő lényekre. Én nem azért veszem drága pénzért a napraforgómagot, hogy a dögnek legyen kajája, hogy itt fogdossa a madarakat. Nyáron meg a halakat!
Az olyan macska ritka amiről te írsz, amelyik nem gyilkol éhségből vagy ösztönből.
Ez egy gyönyörű cica, csak xar oldalra fordítania monitort! :)))
Nem azért vadászik, mert szereti a halat, vagy mert éhes. Azért vadászik, mert macska. Ami mozog, arra rácuppan. Fölösleges is lenne ezért bántani. Figyelni kell, és megoldani a dolgot. Elméletileg az embernek van több esze. A szomszédasszony macsekja első évben annyira extázisba esett a mozgó békák látványától, hogy beugrott a tóba! Ilyet se láttam még! Egyszer történt meg. :) Már rá se fütyül a békákra.
Majd megunja. Most még érdekli, mert minden érdekli, ami mozog. Három saját macskám van, meg kb. még három, ami idejár a szomszédoktól. Soha nem fogtak még halat. Az is igaz, amikor ívás van, szobacicát csinálok a sajátjaimból kb. délig, amíg a szerelmes aranyhalak nagyjából le nem csillapodnak, és a kutyákat hátraengedve a vendégcicákat is távol tartom a tó partjától. Ha ez sem lenne elég, lejjebb kell engedni a vízszintet úgy 40 centivel és kész. Erre nálam nem volt még szükség, egyébként is magas a part, de mint mondtam, megunják egy idő után.
Mult hetvegen a to pucolasakor par kicsi keszeg elpusztult, odaadtam neki, de nem ette meg. Meg egyik nap pisztrangot sutottem es annak a fejet se ette meg. Szorakozasbol valo horgaszatert nem fogom megdicserni.
A macska ki tudja szedni a tobol a halakat? Egy hete van macskank, felnott, befogadott, rendszeresen ul a to mellett es erdeklodik. Ugy gondoltam a halak ugyesebbek, ez meg nem fogja kockaztatni, hogy vizes legyen.
Pár hete még etetni akartad :-D Halat tuti rosszul értetted. Egy sima keszeg sem nem ragadozó, sem semmi. Csak van és nem is szép. Naphal, egyéb sügérfélék, törleharcsa, amiből egy egész darabot szoktak ajánlani. Olvashattad volna a fórumot, párszor emlegettük, mint rendőrhal.
Hát.. ugye ez egy úgynevezett "bio tó". Ami azt jelenti hogy a halakat nem kell etetni, viszont emiatt korlátozott a darabszám, tehát a meglévők nem szaporodhatnak túl. Elvben ebben segít ez a hal ha jól értettem amit a srác mondott.
Hátőőőőőő, ez meg milyen tudományos egynlet alapján jött ki, hogy pont olyan kell és kereken egy darab? Én környékeden bekérdeznék a sarki kocsmánál, pillanat alatt adnak a horgászok 1 kisfröccsért.
Nem malteros ládák,csak a legkisebbik. 220 literesek egyenként. A válaszfalakat pedi 60 x 60 cm gres padló burkolókbol vágtam és Mamut ragasztóval ragasztottam. Szerelékeket ma már sok félét lehet kapni...fôleg tavas cégeknél.
Akartam kérdezni már korábban hogy azokba a malteros ládákba keresztbe mit raktál és hogyan építetted bele? Valamit a könyököt, hogy tudtad megoldani a ládához?
Az én tavam tavasszal lesz két éves. Semmilyen szűrőm nincs, csak egy olcsó kis "szökőkút" szivattyú megy benne, viszont mindenféle növény van bőségesen. A víz tisztasága az első perctől kezdve tökéletes, a méter mélyen lévő kavicsokat is meg tudom számolni!
Viszont a fonalas alga engem is kikészít!
Az első szezon őszétől kezdve folyamatosan jelen van, lehetetlenség kiirtani! Az oké hogy a tó része, meg így természetes, de gusztustalan! Az a habzó zöld trutyi a víz tetején elég visszataszító látvány. Tavaly tavasszal napi szinten kellet kis halhálóval leszedni a vízfelszínről. Mikor hétvégére elutaztunk 2-3 nap alatt iszonyatos módon elburjánzott mindenhol.
A Dunáról szoktam hozni tócsagazt, de egy idő után azt is benövi az alga, amiről szinte lehetetlen leszedni és utána "kirohad" alatta a hínár is.
Próbálkoztam az árpa-szalmával is, nekem nem vált be. Én granulátum formájában vettem, egy itt a fórumon ajánlott elérhetőségen. Harisnyás csomagolásban árulják, 1 csomagot 10 m3-vízhez. Az enyém csak 4,5 m3-es, tehát dupla mennyiség került a tóba, de ez sem segített rajtam.
Idén vetten egy iszapporszívót, azzal szippantom fel az agák nagy részét, de amik le vannak már tapadva a kövekre és növényekre azt nem lehet azzal sem kiszedni! Már szegény csigák háza is csupa alga, a fiatal teknőcök pedig rendszeresen belegabalyodnak.
Lehet idén én is bepróbálkozok az alant ajánlott vegyszerrel, mert már tarthatatlan az állapot. Idén még nem is volt meleg, de már hetente hálózóm, porszívózom a vizet, hogy ne szaporodjanak el nagyon ezek a kis "férgek".
Udv tóbarátok.Lassacskán indul a szezon,lehet a tó kôrul matatni,szôszmôtôlni,pepecselni-kinek mi tetszik. A téli tervezgetés után én is változtattam kicsit.Megtoldottam a csobogót még egy kifolyóval.........így tudtam csak eltakarni a szurôt. :-D
Azért leírom Neked szívesen. Árpaszalma : Én próbáltam, krumplis zsákba raktam és kővel együtt bedobtam a tóba . viszont nehéz volt beszerezni és ugyan olyan kinézetre mint más szalma. Nekem bevált.
Hatás mechanizmusa: Egyesek szerint a vizet kémiailag befolyásolj,de szerintem kicsit megsárgítja a a vizet ezzel az Uv-t megszűri és így előzi meg az algát. Ha viszont előre félsz az algáktól a nővényesítés biztosabb módszer.
Én direktbe dobtam be pl a Vízitököt, nádat a vízbe nem használtam cserepet, így a gyökerek közvetlenül veszik majd fel a tápanyagot. Érdekesség képen jegyzem meg, hogy amikor új volt a tavunk a Vízitököt is agyagba ültettem és tökéletesen kihajtott.
És akkor majd lesz saját tapasztalatod a szerekkel szemben.
Arra vigyázz, hogy mikor használod ne kapcsold ki a szivattyút és jól szellőztesd a vizet, vagyis csobogtasd, és nyáron ne alkalmazd a szert, mert a halak a kevés oxigén miatt elpusztulhatnak.
Ilyenkor még nem mozognak. Majd nyáron előkerül. Amikor már hangosan rajcsúroznak a békák. Valahol valami eldugott üregben, kövek között telel gondolom. Hüllő. Kellenek a langyos éjszakák, hogy aktív legyen.
Szerintem kristálytiszta a vized. Az a zöld moszat a köveken csak azt jelenti, hogy élő rendszer a tavad. A tó nem laboratórium. Nagy baj is lenne , ha steril lenne. Jóvanazúgyahogyvan!
A gyerekszobában talán nekem is tetszene. A tópartra az igazi jobban illik. Ébredeznek is. Egy kis napsütés, és ahogy közeledek, hangos csobbanásokkal ugrálnak a vízbe.
Nekem csak érdes tócsagaz van, amit bárhonnan be lehet gyűjteni. Látod, itt is mindent belep a fonalas, lerakódik a fóliára, a kövekre, a növények szárára.
Múltkor már mozgolódás volt, ettek is kicsit, most csak gubbasztanak a fenéken. Biztos utálják a szelet, mint én .
A sekélyebb vizet kedvelő növényeket meg lehet oldani úgy is, hogy edényeket lógatsz be a medence széléről. Mint ahogy balkonládákat szokás felakasztani. Vagy pl. nagyobb köveket lehet az aljára tenni, és máris vannak különböző szintek.
Sziasztok! Szeretnék tőletek egy kis segítséget kérni, szükségem lenne nagyobb mennyiségű bazalt, vagy andezit sziklákra. Az a kérdésem, hogy hol vannak a Mátrában olyan bányák ahol ezeket a leggazdaságosabban be lehetne szerezni. Bányacímeket szeretnék :) Köszönöm előre is. Azért mátrai címeket kérnék, mert ez van hozzám a legközelebb. Minden jót nektek. Üdv.: Z
7 hal pusztult el. Kicsi keszegek, meg ket kisebb aranyhal. Ez elfogadhato szamomra. A szivattyunk kozel se kepes az orankent 9000 literre. Tegnap reggel frl 9tol este hatig ment es meg maradt benne terdig ero viz.
Kovetkezo kerdes, milyen novenyeket lehetne meg telepiteni? Mint latjatok ebben a medneceben max a lepcsok kepviselnek kulonbozo sekelyebb szinteket.
Szia. Ha azokat a műanyag förmedvényeket összeszeded és eldugod, remek kis tavacska ez.Gratulálok! Vizinövényeket nem tudnál valahol a gyűjtögetni inkább? Pl. egy kirándulás alkalmával. A kövek alatt kikukucskáló fóliát célszerű némi vizimenta, vagy egyéb vízszintesen is terjedő növényzettel eltakarni. Részben nem szép, ha látszik, részben a napsütés sem használ neki.
Ha minden jol alakul, holnap nekiallunk a to takaritasanak. Ennyi olvasgatas utan Meg mindig ugy erzem, hogy nem tudom mibe vagunk bele es hogy fog sikerulni. Feltem a halakat, mert eddig teljesen jol elvoltak, pedig soha senki nem piszkalta oket, se a tavat, amiben ezert rengeteg trutyi lehet. Mindenesetre a heten lett macskank, ugyhogy most mar lesz helye az elhullott,gyengebb peldanyoknak. Ahogy azt itt korabban is javasoltatok.
Idén szeretném kicsit kibővíteni a tavamat és ehhez hozzá kellene ragasztanom a már meglévő fóliához. Ezt itthon is meg tudom csinálni ragasztással vagy jobb lenne kihívni valakit aki tudja forrasztani?
Most,hogy eljött a tavasz és feketesáson,tócsagazon nincs nagyon más növényem a tóban,az lenne a kérdésem,hogy van-e valakinek felesleges kolokánja,tavirózsája?
Akár fizetnék érte,vagy van rengeteg tócsagazom :)
Hiszek nektek,akkor nem teszek bele semmit,kolokán növényem nekem is van benne,csak még le van süllyedve a tó mélyére. Köszönöm a hasznos dolgokat. Nincs messze Budaörs,én Ecseren lakom. Szivattyút már beüzemeltem a múlt héten és meg is volt az első szűrőtakarítás,megy a levegőztető is.
A problémádat sem igazán értem. Az a fonalas alga, ami lerakódik a tóban mindenre, kövekre, fóliára, növényzetre, teljesen normális dolog. A tónak ez "tartozéka". Nem egy steril úszómedencéről van szó, hanem egy természetes vízről, ami tele van élőlényekkel. Egyebek között fonalas algával. Az a bizonyos biológiai egyensúly így állt be, így kerek az egész. Belepiszkálsz valami "tuti" vegyszerrel, felborítod a kényes egyensúlyt esetleg, utána meg arra valami vegyszert, mert a halak betegek, vagy valami másra. Steril medence a megoldás ha ez kell, műhalakkal, műnövényekkel, meg egy kis kékítővel. Tényleg az kell? Nem hiszem. :) Ez egy szép kis tó, tiszta vízzel, mi bajod vele?
Elég szép a tavad! Lehet csak sok a tápanyag még így tavasszal, próbáld meg egy kicsit mozgatni vagy szűrni a vizet. Kiszedni az ősszel vízbe esett rothadásnak induló növények leveleit, ezek mind segíthetnek. Most láttam meg tavaly is tettél már fel képeket, bocs nem figyeltem. Én ma szedegetem ki a hideg vízből egy kis fonálalgát, úgy egybe kijött egy-egy nagy adag. Lehet ez mindenkinél van így tavasszal.
Könyörgöm ne légy m.............a nem kell ezt a tavat vegyszerezni !! csak kevés a nővény halak mennyiségéhez képest,de kicsit induljon be az élet és adok szívesen Budaörsön át is tudod majd venni ha nincs neked messze. Az alga velejáróra a tavasznak csak kis odafigyelés kell, egy jó helyre elhelyezett árnyékoló ernyő vagy fa nővény dézsás bambuszt láttam nagyon ötletes pl.:mobilis két ember arrébb rakja lazán, nem lombhullató, de álcaháló is jó vagy bármi ami csökkenti a beeső fény mennyiségét. Mindig kinevettek érte régebben amíg nem indult be az növényzet addig Lapulevelet raktam a víz tetejére és ezzel is csökkent az alga mennyiség hiszen nem jutott hozzá az Őt éltető fényhez.Vegyszerre fordítandó összegből vegyél bele kora tavasszal néhány csokor hínárt amit rádrótozol kőre majd bedobod a vízbe, de őszre meglesz a talicskára való belőle és a vízed is ivóvíz minőségű lehet akár.
Hát ennyi növény volt benne eddig,sajnos a hínárok nem maradtak valamiért,de remélem idén már jobb lesz a helyzet. A tó kb 8-9 m3, a partján a sekély rész olyan 25-30 cm, a középső rész kb 60 cm,a többi meg 85-90cm mély,van benne 2 nagy aranyhal,3 kis koi és kb 40 db kicsi aranyhal amik már itt születtek,szines kis halkajákkal etetem őket napi 1x,holnap lefényképezem a kiszedett algát meg a már visszanövőket a növényen,remélem mindent sikerült leírnom és tudtok hatásos tippeket adni az algára:-),gondolkozom kagylón is,volt benne sok csiga,meg vízibolha, rengeteg kis ászkarák van benne,meg hát az alga.-(
nagyjából 9m3 az egész,egyébként szupi tiszta a tó vize,de ezek az algák megőrjítenek.:-(Ilyen volt nyáron a víz,csak zavar a fólián,köveken és növényeken lévő alga lévő. Bosszant! A vegyszerezést meg valamilyen algamentesítővel gondoltam ami nyilván nem a wc-be való:-)
Ezek a szerek paraszt vakítások ! nekem sosem kellet és még itt sokaknak, pedig volt, hogy egy egész muskátlis láda beleborult ! Lett benne olyan alga takaró, hogy egy darabban egy paplanként húztam ki a partra gereblyével. Én mindig ajánlom, hogy adok ajándékba szívesen Víztököt mert az gyorsan nő, ezért hamar árnyékol és a rizomája rengeteg tápanyagot fel vesz a vízből.
Egyébként az is segítene itt a fonálalga ügyben ha lenne legalább 1 kép, vagy hogy tudnánk menyi növénye van, hogy néz ki a tava mekkora, hány köbméteres. Mert érted hiába írjuk hogy a növényektől, majd rendbe jön, ha nincs neki csak 1 kis tő tavirózsája.
Nálam is van egy pár növény, de nem így elburjánzva, de volt és van is fonálalgám a nagy köveken megtapadva. Egyenlőre hagyom így, de szinte még csak a nőszirom kezd zöldellni.
Múlt nyáron sokat szenvedtem a fonalastól, majdnem mindent kipróbáltam. Aztán egy hónapra elutaztunk külföldre, és sokat aggódtam a tó miatt - feleslegesen. Amikor hazajöttünk, az alábbi látvány fogadott. Elszaporodott növények, kristálytiszta, algamentes víz, és vidáman lubickoló halak. Szóval ha jót akarsz, hagyd békén és a "türelem (tavi) rózsát terem" - majd meglátod!
Fonal alga ellen ? Árnyékolj és rakd tele nővénnyel a tavat ,de úgy hogy ne maradjon az alga számára éltető fény sem tápanyag ! ilyen egyszerű ! Az iszapot vödörrel amit tudsz merj ki a többi meg leülepszik hamar és betelepülő nővénynek jó táptalaja lesz. Nem kell a vegyszer meg uv azt csak a lusta embereknek való.
Ez kertí tó itt hasznos bacik is vannak és a biólgia mindent meg old, de mielőtt nekiállsz legalább olvass után vagy hallgass azokra akik itt vannak a topikon !
A fonálalga az egyik legrosszabb fajta, megtapad a köveket mindenhol, talán ha megvonod a fényt akkor eltűnik, vagy ha vegyszert használsz, lehet kapni a pond line valami kékitő árnyékolo cuccot, elvileg jó lenne, de nagyon lassan bomlik le a kékség, pedig elég lenne szerintem 3-4 nap is. Én ezért is csak 1x használtam, mert nagyon sokáig kék maradt a viz. :S Viszont van valami drágább cucc is amit beleszornak a vízbe és a fonálalga elpusztul, és simán kitudod szednni a vizből.
De a legegyszerűbb ha meg probálod megelőzni hogy elszaporodjon.
Ezen filóztam énis most kb. 10 napot, de még ha nagyon fáj is az ára én megrendeltem a rendes szivattyú gégetömlőt, mert nem igazán tetszett az állaga ennek az olcsóbb lépésállónak.
Menj be egy víz szerelvényes vagy kertészeti boltba, tuti lesz nekik 10 féle spirál tömlőjük, vagy gégecső, ki hogy nevezi. (lehet ezt szokták rakni a a hagyományos szivattyúhoz a lábszelephez a szívó részre mert ezt nem szívja össze.) Én láttam már olyan zöldet (5-6 bar), ami kurva kemény volt, tuti lépésálló azt jelzi, hogy ha rálépsz nem nyomódik össze. És voltam már az Obiba fogdostam a tavi tömlőt az olyan puha volt.
Ha a tóba rakod nyilván nem lehet merev, kemény mert akkor kiáll eláll mindentől, nem idomul sehova, szerintem azért van speciális tavi tömlő,mert az puha jól odailleszkedik ahová kell.
Kérdés az hogy neked hány méter kell, mert 3-4 nél nem számít annyira, de ha 25 méter kell akkor meggondolandó.
Igen, tudom, hogy mérgező (kérdés, hogy a siklóra valójában hat-e a mérgük, vajon vizsgálta ezt valaha valaki?), de azt tapasztaltam, hogy ahányszor megjelent nálunk sikló, hirtelen drasztikusan megfogyatkozott az unkák száma, addig és azután pedig állandó volt. Ez nem lehet véletlen, szóval nem vagyok meggyőződve arról, hogy nem szerepel náluk mégiscsak az étlapon. :-))
Mások az arányok nyilván, mert Nálad rengeteg kecskebéka van, nálunk meg csak mutatóban egy-kettő, de nálunk nagy békességben élnek egymás mellett az unkák és a kecskebékák. Egymástól húsz centire ülve, illetve lebegve szoktak vadászgatni. A kecskebéka a főnök (kb. ötször akkora), az vitán felül áll, az unka meg enged (kénytelen).
Az unka mérgező. A sikló ezt tudja is. Értem, ha nem örülsz, nem szereted őket és kész. Tiszta sor. A tévhiteket szeretném csupán eloszlatni. Igen, rákap akkora zsákmányra is, amit nem tud benyelni, ezt a saját szememmel is láttam többször is. De soha nem láttam még harapásnyomot az elengedett zsákmányon sem, sőt magamon sem, pedig sokszor fogtam már a kezemben. A gyerekeimnek is odaadtam amikor még kicsik voltak, és még mindnek megvan a karja. :))))) Sokáig azt sem tudtam, hogy van foga! Nagyítóval nem nézegettem a száját egyszer sem, pedig az kellene hozzá. :)
Szerintem nálam az unkák azért rejtőzködnek, mert utálják a kecskebékákat. Nem tudom, az okát, ez is csak megfigyelés. Ahol a zajos kecskebékák belaknak egy vizet, az unkák sajnos elmennek. A patak nálam a menedékük, ott szoktam látni őket.
Kb. ilyesmi van nekem is. Tökéletesen megfelel a patak üzemeltetésére. Kb. 1,5 méter magasságig kell felnyomnia a vizet, nagyjából 15 méteres csövön. Semmi szükségem ennél erősebbre. A fogyasztást sem árt figyelembe venni. Merthogy napi 24 órában üzemel márciustól kb. október-novemberig.
Biztos nagyobb tavad van, mint a miénk, nálunk nyár végére gyakorlatilag alig volt hol úszni a halaknak. A mi tavacskánk vízfelülete alapból csak két és félszer másfél méteres, és körben van egy sekély ültetőpad, tehát a közepe a „mély” rész. Azt meg nyár végére olyan szinten telenőtte a tavirózsa meg a hínár (a ritkítás ellenére), hogy ott nemigen tudtak nekiiramodni a halak. A mieink is makkegészségesek voltak, egy-két nappal előtte még vígan fickándoztak, az egyikük a kedvencem volt, őt különösen szemmel tartottam.
Ilyen sűrűn tele volt nőve tavaly őszre a tavacska:
A siklóknak egyébként semmiképp nem örülök, mert felzabálják az unkákat is, amit viszont nagyon sajnálok.
Nálunk négy sikló él a tóban, gyakran órákig figyeltem őket, hogy elkapjak egy-egy jobb fotót. Gyakran startoltak rá a halakra, de soha nem sikerült elkapni egyiküknek sem egyetlen aranyhalat sem. Amikor az első megjelent, én sem voltam "boldog" tőle, de hamarosan beigazolódott, hogy az aggodalmam teljesen fölösleges. Ha netán -tán mégis elkapnának egyet, azt teljes mértékben a természetes szelekciónak tudnám be (de ez még ezidáig soha nem fordult elő, mert a halaim - most lekopogtam - teljesen egészségesek.