Keresés

Részletes keresés

Aurora11 Creative Commons License 2008.08.06 0 0 662
"Érdekes lehet az, hogy a kvarkok hogyan képesek úgy örvényleni, hogy a

nyugalmi tömegük töredékét mutassák a protonok  elmozdításakor?"

Erről még nem hallottam.A három kvark össze sokkal nagyobb,mint a proton tömege?

Előzmény: Gézoo (661)
Gézoo Creative Commons License 2008.08.06 0 0 661

 Emlékszel? A múltkor hiper-híg vákumot említettél...

   Érdekes lehet az, hogy a kvarkok hogyan képesek úgy örvényleni, hogy a

nyugalmi tömegük töredékét mutassák a protonok  elmozdításakor?

   Ez a jelenség -- persze csak átvitt értelemben-- lehetne a hiper-vákum..

Előzmény: Aurora11 (660)
Aurora11 Creative Commons License 2008.08.06 0 0 660
Szerintem is.Az atom az elektron-örvények,és kvark-örvények által alkotot örvénylés.De talán lehetséges,hogy az elektron-örvény és a kvark-örény között nem minőségi,hanem mozgásállapotbeli különség van.És akkor ezek a frekvenciákra a kvarkörvénylés külnösen igaz lehet.
Előzmény: Gézoo (659)
Gézoo Creative Commons License 2008.08.06 0 0 659

    És ebben az az érdekes, hogy pl. Schrödinger így  tulajdonképpen nem az

elektron, hanem a kvarkok örvénylésének frekvenciáját határozta meg az elektron

pályájának megfelelő távolságon megjelenő frekvenciaként..

  

 

Előzmény: Aurora11 (656)
Gézoo Creative Commons License 2008.08.06 0 0 658
Igen, a hidrogén elektronjának Balmer- féle sugárzási sorozata.
Előzmény: Aurora11 (657)
Aurora11 Creative Commons License 2008.08.06 0 0 657
Biztos,hogy nem véletlen.Ez a hidrogénatom színképe?
Előzmény: Gézoo (655)
Aurora11 Creative Commons License 2008.08.06 0 0 656

Szia Gézoo!

 

Én észre sem vettem,hogy elírtad.Bár Zsukovot én írtam u-nélkül,mert sokszor erősebben kell megnyomni a laptopot mert beragadnak a gombok.

"Mindhárom jelenség a sugárzás frekvenciájával - mozgás sebességével - és az örvények kölcsönhatásával is magyarázható."Szerintem is.

"Az elektronfelhő alap állapotban miért nem sugároz? 

Ha abból indulunk ki, hogy az elektronok csupán követik a kvarkok keltette

örvényeket, akkor alap állapotban két örvény -- a kvark és az elektron --

frekvenciáinak harmonikus sorozatain lehet "nyugalomban" az elektron.

    Miért sorozatain? Mert egy örvénylés középpontjától a távolság négyzetével arányosan adott távolságokon tapasztalunk egy másik frekvencia (itt pl. az elektron

örvényének frekvenciája) többszöröseit.

   Azaz a kvarkoktól adott távolságokon az örvényük frekvenciája harmonizál

az elektron örvényének frekvenciájával, akkor kettős állóhullám alakulhat ki.

   Így ebben az állóhullámban "úszó" elektron "kvázistatikus" állapotban

nem sugározhat ki energiát.

 

   Ilyen pályahelyzetek sorozatait, létezésük -értékük  magyarázata nélkül

többen felismerték.

   És mint pl. Pauli esetében is, szültek definíciókat, amik egyébként igazak.."

Gondolom akkor az állóhullám az örvények forgómozgásával kapcsolatosak,vagyis a frekvenciasorozatoknál a kvark és elektronörények összességének forgómozgása rezonanciahelyzetbe kerül.és ilyenkor az örvénylő mozgások stacionáriusak.Gerjesztett álapotban pedig időben változhatnak.És szerintem is, ez visszaadja a Pauli definiciókat,és szerintem a de Broglie-féle állóhullám hipotézist,csak ilyenkor nem vákuumban rezgő hullámok(ami vicces :) ),hanem az örvények mozgásállapotának a szemléltetése.A de Broglie hullámok csak kvantált távolságokban tudnak kialakulni,és az alapállapot nem sugároz,mert az elektronhullám legkisebb hullámhosszú anyaghulláma az alapállapotú héjon lehet,szóval nem eshet jellebb.Az örvényeknél az alapállapotban a mozgásállapot stacionárius lesz,és ha valami eléri a stacionárius állapotot akkor gerjesztés nélkül sohasem hagyhatja el ezt az állapotot.

 

 

Előzmény: Gézoo (654)
Gézoo Creative Commons License 2008.08.06 0 0 655

 

  Ezt is lehet örvényekkel magyarázni.. véletlen lenne?

Előzmény: Aurora11 (652)
Gézoo Creative Commons License 2008.08.06 0 0 654

   Bocs kétszeresen is elírtam Kurcsatovot -l-el Zskovot u-nélkül.

És megemlíthettem volna Cserenkov sugárzást is..  Mindhárom jelenség a sugárzás frekvenciájával - mozgás sebességével - és az örvények kölcsönhatásával is magyarázható.

 

   Az elektronfelhő alap állapotban miért nem sugároz? 

Ha abból indulunk ki, hogy az elektronok csupán követik a kvarkok keltette

örvényeket, akkor alap állapotban két örvény -- a kvark és az elektron --

frekvenciáinak harmonikus sorozatain lehet "nyugalomban" az elektron.

    Miért sorozatain? Mert egy örvénylés középpontjától a távolság négyzetével arányosan adott távolságokon tapasztalunk egy másik frekvencia (itt pl. az elektron

örvényének frekvenciája) többszöröseit.

   Azaz a kvarkoktól adott távolságokon az örvényük frekvenciája harmonizál

az elektron örvényének frekvenciájával, akkor kettős állóhullám alakulhat ki.

   Így ebben az állóhullámban "úszó" elektron "kvázistatikus" állapotban

nem sugározhat ki energiát.

 

   Ilyen pályahelyzetek sorozatait, létezésük -értékük  magyarázata nélkül

többen felismerték.

   És mint pl. Pauli esetében is, szültek definíciókat, amik egyébként igazak..

Előzmény: Aurora11 (652)
Gézoo Creative Commons License 2008.08.06 0 0 653

Szia Auróra!

    Nagyon jól látod! Ha örvények, akkor bizony a kölcsönhatásaik is a rezonanciákkal

disszonanciákkal függhet össze.

 

  Az is megérne egy misét, hogy pl. a hőenergia felvétel, vagy a mozgás sebessége hogyan hat pl. a kvarkok mozgásaira, és ezen keresztül az egész atomra ill. molekulára valamint azokra a folyamatokra amikben részt vesznek.

Előzmény: Aurora11 (651)
Aurora11 Creative Commons License 2008.08.05 0 0 652

A kvarkok mozgása forgatónyomatékot fejt ki az elektronra és az elektron síkban helyezkedő pályája elfordulhat?Vagyis az elektron perrdülete nem maradna meg?És ebből a behatásból származik az az energia ami az elektron lesugárzott energiáját pótolja és nem esik be az elektron a  magba?Mert azért is kellett elkenni az elektront,mert akkor érthető,hogy az elektronfelhő alapállapotban miért nem sugároz.Mert a keringő elektron az elektrodinamika törvényei szerint alapállapotban is beesne az atommagba.Meg a Schrödinger-egyenletből is ez következik,kontinuummechanikai képet használ.Nem lehetséges,hogy fizikailag tényleges elkenődés tapasztalható?

Mi az a Kulcsatov és a Zskov sugárzás?

Előzmény: Gézoo (650)
Aurora11 Creative Commons License 2008.08.05 0 0 651

És akkor az örvények közötti kapcsolat milyen sokrétű  változatosságot mutat!Például a különböző kristály-típusoknál és a különböző elsőrendű kémiai kötéseknél.A hőmozgás megbontja egy kicsit ezt a kapcsolatot,meg az elektromos erőtér,vegyi behatások stb.Akkor ezek a kapcsolatok az örvények közötti energiaátadások lefolyásában,mennyiségében különböznek?Vajon mi lehet ennek az oka(az örvények közötti kapcsolat változatosságának)?Én is arra gondolok,hogy az interferenciát az örvények forgási frekvenciája határozhatja meg.

Előzmény: Gézoo (649)
Gézoo Creative Commons License 2008.08.05 0 0 650

(+ folytatás.)

 

  Különben buborék vagy örvény kérdésre adandó válaszhoz, a legegyszerűbben a hidrogén atom vezethet bennünket..

 

   Miért gömb az s héj?  Miért nem pl sík ?  Mint a bolygó pályák?

 

Ha buborék a proton, akkor tökéletesen mindegy az elektronnak, hogy hol van körülötte adott távolságon.. Miért változtatná folyton az egyenes vonalú

mozgását egy helyett egyszerre két írányba ?

 

   Mert ugye a töltésből és a keringésből adódó egyensúly egyetlen síkon

stabilizálódhatna.. Miért kell a síknak folyton forognia és ezzel -- a Coriollis erő--

újabb erőkkel egyensúlyt teremtenie?

  

  Hacsak a síknak nem kell követnie a proton örvényeit.. a kvarkok mozgását..

 

Az elkenődött leképzés, a határozatlansági zóna, és a Schrödinger hullámok,

csak a relativisztikus sebességű mozgások bizonytalan követhetősége miatti

következmények..-- szerintem-- 

 

   Persze ha a Kulcsatov vagy a Zsukov sugárzásokra gondolok.. akkor szegény elektronnak is van belső örvénylése..  ill. a de Brogglie frekvenciák az összetett

rezgőrendszerek eredő frekvenciáira utalhatnak..

 

 

Előzmény: Aurora11 (647)
Gézoo Creative Commons License 2008.08.05 0 0 649

(folyt.)

     Hogy mennyire nagyon jól? Arra jó példa egy szimpla dipol, meghajtva valamekkora frekvenciával..

     Mit látunk ilyenkor?  Gömb felszínen egyenletesen eloszló energiát? 

Még akkor sem, ha ez a dipol egy síma botantenna. Hanem azt látjuk, hogy

"makró méretekben" az egyes elektronok által lesugárzott fotonok szabályos

alakot öltő sugárzási képet hoznak létre.

    Azaz elemi örvényeik egymással szoros kapcsolatban vannak.

 

    Hiszen a betáplálási pont elött simán vezetéken haladva, semmilyen módon nem határozzuk meg a majdan felveendő sugárzási felszín alakját.

    Ebből következően, az alakot csak az egymásra ható örvénylések eredője határozhatja meg.

  (   Ha nem lenne egymásra hatás, akkor nem lenne  szabályos alak sem.)

 

   Igaz mondhatjuk, hogy ha örvénylések, akkor az alakon kívűl a frekvenciának

is lenne jelentőssége, hiszen két rezgés találkozása minig interferenciát okoz.

 

   Nos, ez érdekes, mert tényleg frekvencia függő...

Előzmény: Aurora11 (647)
Gézoo Creative Commons License 2008.08.05 0 0 648

Szia Auróra!

 

  Így van! Nagyon jól látod!

Előzmény: Aurora11 (647)
Aurora11 Creative Commons License 2008.08.04 0 0 647

Esetleg amikor ey részecske átalakul,több másikba,vagy részecskék egymással reakcióba lépnek,és úgy részecskék keletkeznek,akkor ezek örvények közötti kölcsönhatások.De akkor a részecske átalakulások talán a makroszkópikus örvények vizsgálatával is megfigyelhető.Vagy esetleg a részecskeátalakulások ismerete segíthetne az örvények tulajdonságainak alaposabb vizsgálatánál?

Például a fémek szerkezetének vizsgálatánál(diszloációk,szennyező atomok,vakanciák) egy örényeket tartalmazó kamra mivel forgásban van hitelesebb modellje lehetne,mint az eddig alkalmazott buborékkamra,ahol a szappanbuboráékok jellképezik a fématomokat.Csak a buborékmodell nem képes visszaadni a diffúziót.Lehet,hogy egy örvényekből álló kamra mivel örökös mozgásban van,csak dinamikus egyensúlyban lehet,és visszaadhatja a diffúzió jelenségét.Mert a buborékok sztatikus egyensúlyban vannak.

Aurora11 Creative Commons License 2008.08.04 0 0 646

Szia Gézoo!

 

Akkor az atomi méretekben lezajló jelenségek összeköthetők a makroszkópikus világgal.Az örvények által...

Előzmény: Gézoo (645)
Gézoo Creative Commons License 2008.08.04 0 0 645

Szia Auróra!

 

    Ha nem is felfúvódott mikrovilág, de valóba a hasonlóság szembetűnő!

Én inkább arra gondolok, hogy azok a szabályok, rendszerek, örvénylések

amik a mikrovilágot felépítik. Nem "szigetelődnek le", nem érnek véget az atomok szintjén.

  Igy együttes hatásuk makro ill. galaktikus méretekben is érvényesülve ez az örvénylés alapja.

 

  

Előzmény: Aurora11 (644)
Aurora11 Creative Commons License 2008.08.04 0 0 644

Szia Cíprian!

 

Nagyon köszönöm,hogy elmondtad,hogy a foton sok hullám eredője.Régebben erről nem hallottam,azt hittem,hogy csak az elektron,a proton,és ilyen részecskék alkotnak hullámcsomagot.Azt hittem,hogy a fotonok síkhullámok.De valójában azok is hullámcsomagok.

És szerintetek lehetséges az,hogy az atomoknak a képei az örvénylő galaxisok?Mert John Barrow-os könyvekben olvastam,hogy az univerzumban az elsőcsomósodások azért vannak,mert a kvantumfluktuációk fúvodtak fel makroszkópikus méretűekre.Nem-e lehetséges az,hogy a makrokozmoszbeli örvények(amiből a kvazárok kialakultam,amikor beindult bennük a csillagfejlődés) egy az egyben az atomok felfúvodva?Csak a csillagok alakultak volna ki később,mert azok még kisebb hullámhosszú fluktuációk,hanghullámok eredményei,amik nem estek a részecske-örvény keltéshez szükséges rezonanciafrekvenciák egyikébe sem.Meg ott a kérdés,hogy a galaxisoknak és a mágneses terüknek van olyan kapcsolata,amit nem tudtak kideríteni.Azt hallottam,hogy azt sem tudják,miért van a galalxisoknak mágneses tere.

Előzmény: cíprian (643)
cíprian Creative Commons License 2008.08.03 0 0 643
Kedves Auróra!
Megfigyelési adatokra alapoztam azt a kijelentésemet, hogy a foton több (sok) hullám eredője. Úgy emlékszem a bizonyítás azon alapul, hogy a foton előtt és után csillapodó rezgések figyelhetők meg. Nem hiszem, hogy elő tudom keresni a hivatkozást is, mert amikor ezt olvastam, mellékes dolog volt nekem.
Előzmény: Aurora11 (642)
Aurora11 Creative Commons License 2008.08.03 0 0 642

Szia Cíprian!

 

Szerintem is lehet egy foton több örvényből.

Előzmény: cíprian (638)
Aurora11 Creative Commons License 2008.08.03 0 0 641

Szerintem is lehet egy foton több örvény összegződése.Talán attól függ,hogy mik a fotonok,hogy milyen örvényeket akarunk bázisnak vállasztani.Arra gondolok,hogy a részecske-örvények impulzusmomentuma,a spin.De ez csak félegész értékeket vehet fel.A fotonok spinje 1 és -1 lehet.Megfelelő arányban tartalmazza a részecske-örvény a fotonokat akkor kijön a részecske spinje.És sok  részecskékből álló nagyobb szemcse,mondjk egy kolloidnak a saját impulzusmomentuma már folytonos lehet,ami az egyes részecskék félegész spinjeinek az átlaga.nagyoNem lehet,hogy egy részecske tömege a benne lévő fotonok közötti energiacsere nagyságától függ.És mivel egy magányos foton-örvény belsejében már nincs energiacsere,ezért nincs annak tömege.És ez az energiacsere az ami összetartja a foton-örvényeket a részecske-örvényben. 

Előzmény: cíprian (638)
Aurora11 Creative Commons License 2008.08.03 0 0 640

Szia Gézoo!

 

És a fotonok is örvények?Így már minden világos.

Előzmény: Gézoo (637)
Gézoo Creative Commons License 2008.08.03 0 0 639

   Csodálatos dolog az, hogy Te elsőre megérted a lényeget! Igazán örülök ennek!

 

  Abban is egyetértünk, hogy a "foton" kifejezés olyan energia csomagot jelent,

amely akár több hullámmal is egyenértékű lehet.

 

   Igen, ha "foton örvények" alkotják azt az összetett örvényt, akkor logikus

következmény, hogy a rendszer a tömeg jelenségeit mutatja.

 

 

 

 

Előzmény: cíprian (638)
cíprian Creative Commons License 2008.08.03 0 0 638
Azt hiszem a fotonnál azt kell figyelembe venni, hogy a foton is nem egyetlenegy hullámból tevődik össze, nem is kettőből, hanem sok hullám összegzéséből. Erről vannak emlékeim. Tegyük át ezt örvényekre. Ezek szerint maga a foton is több örvény összegződése. Nekem tetszik az a gondolat, hogy az örvénylés maga a tömeg.
Ezek szerint a tömeg az örvények összegződése. Ha ezt lefordítom sok elektromágneses tekercs körül létrejövő közös e. m. térre, akkor is stimmel nálam az örvényekkel való hasonlatosság.
Előzmény: Gézoo (636)
Gézoo Creative Commons License 2008.08.03 0 0 637

    Amennyiben állóhullámot képeznek a fotonok az örvényekben, akkor az általuk

kisugározható energiát, rezonancia esetén,  az örvényben résztvevő fotonok nyelhetik el.

  Nagyon jó példa az elektronfelhő! Ott is rezonancia áll fenn..

 

  Minden olyan esetben, amikor a rezonanciából foton befogás kimozdítja az elektront,  foton lesugárzással visszaáll a rezonancia pályára..

 

  Csak annyival bonyolultabb,  hogy a többi részecske közös rezonancia sorozatai már szigorú és jól meghatározott energia/frekvencia sorozatot (a Pauli sorozat..,)

képeznek.

 

 

Előzmény: Aurora11 (633)
Gézoo Creative Commons License 2008.08.03 0 0 636

Szia Auróra!

 

   A golyókat csak példaként említettem, arra utalva, hogy vákumban, közegnélkül is képezhetünk örvénylést..

 

   "Az örvények,mint keringő rendszereket  akkor elektromágneses kölcsönhatás tartja össze?"

    Szerintem az amit elektromos vagy mágneses hatásként érzékelünk, az csupán

következmény.  Nem ez tartja össze az örvényeket.

 

 "És egy iyen örvény bármiyen frekvenciájú foton formájában "

  Sokkal inkább határozott frekvencia sorozatok képeznek rezonáns rendszereket.

 

 

"És talán az örvényekben,mint rendszeren belül a keringő fotonokat is ilyen energiacsere tartja össze őket?"

  Igen, ez nagyon valószínű.

 

"Csak ott esetleg a tengelük körüli forgómozgási állapotok alkotnak ilyen diszkrét sorozatokat,és emiatt a fotonok közül is lehetne ilyen energiacsere?"

 

   Nos, ha az elemi részecskéket, mint fotonokból felépített örvényeket feltételezzük,

akkor a fotonok közötti energiacsere az egyetlen módja a részecskék közötti

energia cserének.

Előzmény: Aurora11 (631)
Aurora11 Creative Commons License 2008.08.03 0 0 635

Engem is meglepnek,hogy ezek annyira nem is bonyolultak,mint ahogy beállítják őket.

Előzmény: cíprian (634)
cíprian Creative Commons License 2008.08.03 0 0 634
Én köszönöm, wazze!

Most már tudom, hogy Selényi kísérletéből hogyan következik egyetlen foton interferenciája. Ebben én eddig valamiféle kvantummechanikai hókusz-pókuszt gondoltam, és a hozzászólásod nyomán jöttem rá, hogy ez csupán klasszikus hullámmechanika.
Előzmény: Aurora11 (630)
Aurora11 Creative Commons License 2008.08.03 0 0 633

Milyen folyamat bíztasíthatja az örvények stabilitását,vagyis hogy diszkrét energiacsomagoknál miért nem sugározhat az örvény?Erre nem tudtam válaszolni.De teljesen egyertétek a modelleddel,főleg azzal,hogy az összes részecske egyféle részecskéből származtatható.Vagyis nincsen anyagi minőség csak szerkezet.Amikor a hidrogénatomnál a proton körül az elektron keringet,ugyanez a sgárzási probléma lépett fel.Ott úgy oldották meg ezt a dolgot,hogy a keringő elektront elkenték és egy nyugalomban levő atomot átfogó elektronfelhőt kaptak.És egy stacionáris gömbszimmetrikus elektronfelhő nem sugároz,csak akkor ha az elektronfelhő alakja eldeformálódik,vagyis gerjesztődik az atom.Nem lehetség az,hogy ezekben az örvényekben is el kell kenni a fotonokat,és stabil állapotban szimmetrikus fotonfelhőt kapunk?Aminek az elkentség ellenére foroghat...

 

 

 

Előzmény: Gézoo (626)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!