Keresés

Részletes keresés

gyorskeresés00 Creative Commons License 2021.03.01 0 0 321

Amikor Paraguay megtámadta Brazíliát és Argentinát Uruguay miatt, s még az uruk is ellenük fordultak!  Ismerd meg az egyik legértelmetlenebb háború történetét, amely végén majdnem megszűnt Paraguy, mint állam.

 

http://www.kazivilaga.com/blog/2021/03/01/4471/

 

gyorskeresés00 Creative Commons License 2021.02.12 0 0 320

Jose de San Martin átkelése az Andokon - Hannibált idézte a bravúr, akárcsak az ezt követő csata, amely Chile felszabadítását eredményezte:

 

http://www.kazivilaga.com/blog/2021/02/12/3985/

gyorskeresés00 Creative Commons License 2020.11.08 0 0 319

Mivel Mexikó topicot nem találtam, gondoltam ide teszem, egy cikk Habsburg Miksát elkísérő mintegy 1000 magyar huszárról

 

http://www.kazivilaga.com/blog/2020/11/08/magyar-huszarok-mexikoban/

 

Törölt nick Creative Commons License 2019.05.01 0 0 316

2005-ös adatok és becslések  szerint Latin-Amerika teljes népességének "racial" összetétele nagyjából így alakult:

 

Fehér és kreol: kb. 36 %

Mesztic (európai - indián keverék): kb. 30 %

Mulatt (európai - afro-amerikai keverék): kb. 20 %

Őslakos indián: kb. 9%

Afro-amerikai: kb. 3%

Ázsiai eredetű: kb. 0,7%

Zambo és cafuzo (indián - néger keverék): kb. 0,2%

 

Punks Creative Commons License 2011.03.07 0 0 315

A blogomat tovább bővítettem . Ajánlom mindenkinek .

 

tindian.blog.hu

 

Xakriabá , avagy " Egy sokat szenvedett nép"

A Dél-Amerikai amazonok legendája

stb.

Előzmény: Punks (314)
Punks Creative Commons License 2011.01.31 0 0 314

A mai Kolumbiáról egy átlagos embernek csak a kábitószer , maffia és a bűnözés jut eszébe . Hogy - hogy is lett 2.-ik legboldogabb ország ? Őszintén gőzöm sincs . Ha az őslakosokról történelméről lenne szó , számomra könnyebb lenne válaszolni . Különben szuper jó az Amazonas Portál !  A blogom két új cikkel bővült .

  A főniciaiak Közép és Dél - Amerikában

  Amerika banépesülése   

Ajánlom mindenkinek akit érdekel Amerika , főként Dél - Amerika öslakóinak történelme , eredete , kultúrája kicsi másképp .

Előzmény: evass (313)
evass Creative Commons License 2011.01.23 0 0 313

A Happy Planet Index szerint 2009-ben Kolumbia a világ 2. legboldogabb országa (2008-ban "csak" a 3. volt). Mit gondoltok, hogyan sikerült ezt elérnie, ha lassan 50 éve háborúzik a gerillával és a nemzetközi sajtó is csupa erőszakról tudósít?

pancer1 Creative Commons License 2008.11.30 0 0 312

Azt a mindenit, mit találtam...

 

http://socialhistories.blog.hu/2008/11/29/egy_onkentes_naploja_miksa_csaszar_mexikoi_kalandjarol

 

Egy magyar önkéntes Miksa császár mexikói kalandjáról....

a_lymphater Creative Commons License 2008.11.13 0 0 311
sziasztok,

tudnátok olyan (hazai, amerikai, mexikói stb) fórumot, topikot ajánlani, ahol, ha felbiggyesztek néhány képet néhány mexikói szoborról ill. töredékről, előfordulnak olyan szakértők, akik közelebbit tudnak mondani róluk?

van köztük egy talán olmék, egy (vagy több) talán totonák, meg néhány, amire még a szépművészeti múzeumban sem tudtak még ennél közelebbit sem mondani...

üdv,
Lymphater
Galgadio Creative Commons License 2008.11.04 0 0 310

Megjelent az Élet az aztékok korában c. könyv valami Manuel Aguilar-Moreno c. ürge tollából.

 

Valaki tud róla valamit, érdemes egyáltalán megvenni?

Lucilius Creative Commons License 2008.04.28 0 0 309
Na és Mario Vargas Llosa-t se felejtsük ki!
Előzmény: Galgadio (160)
koldoknezo Creative Commons License 2008.04.05 0 0 308
Milyen szakos vagy? Hány oldalas dogát kell írnod, és milyen felépítésben?

Válaszolj a cerroalegre@citromail.hu - ra, hogy ne terheljük a fórumot.
Előzmény: princesa (306)
koldoknezo Creative Commons License 2008.04.05 0 0 307
Princesa, querida,

Latin-Amerika nem egy tájegység, és nem is egy ország! Nem azonosak a dimenziók. Egyszerűen nem összehasonlítható az általad említett országokkal.

Japán és Magyarország kultúrája nagyjából homogén, míg Latin-Amerikában egy-egy országon belül is nagyon markánsan különböző kultúrák élnek együtt.

Próbálkozz meg Mexikóval, ahol a keresztény és indián kultúrák szinkretizmusából adódnak érdekes dolgok. Pl. a Halottak napi fiesta a temetőkben, lakomázással és danolászással.

Előzmény: princesa (306)
princesa Creative Commons License 2008.04.05 0 0 306
Az alapkoncepció az, hogy ezt a tájegységet egybevéve hasonlítanám össze Japánnal és Magyarországgal a halálfelfogásuk alapján. Ha szűkíteni kéne, akkor talán Brazília, Mexikó nyerne (eddig ezekről a tájakról találtam, de földrajzilag már nem szeretném jobban csonkítani, ha nem muszáj), a halálon belül meg kb ezeket taglalom:
hiedelmek, test, lélek, gyász, megemlékezés, halálépítészet, temetkezés, vallási egyvelegek,a nyelvben élő halál (egy kis nyelvészet ha lesz elegendő forrás), a harcos szemlélet (Japánnál ügye kézenfekvő, szamurájok...).
Előzmény: koldoknezo (304)
koldoknezo Creative Commons License 2008.04.05 0 0 305
És akkor az európai és USA hatásokról még nem is beszéltünk.
Előzmény: koldoknezo (304)
koldoknezo Creative Commons License 2008.04.05 0 0 304
Baromi nagy téma. Hogyan szűkíted le?

Alapjáratban vannak, ugye, az indián magaskultúrák, aztán a törzsi társadalmak, továbbá a spanyol/kreol hagyományok különböző változatai, az afro vallások.
Előzmény: princesa (303)
princesa Creative Commons License 2008.04.04 0 0 303
Üdv Mindenkinek!

Latin-Amerika kultúrájáról, szokásairól, hagyományairól keresek szakdolgozathoz minél több információt és minél inkább a halállal kapcsolatos felfogásokra, hiedelmekre, hozzáállásokra fókuszálva. Tudnátok segíteni? Könyveket, honlapokat ajánlani vagy akármi. Nagyon szorít a határidő és jóformán még semmim nincs. Írjatok ide: princesa@citromail.hu
Köszönöm előre is!

A kétségbeesett
pojzi Creative Commons License 2007.01.20 0 0 302
Köszi pancer1, el fogom olvasni!
Előzmény: pancer1 (294)
Galgadio Creative Commons License 2007.01.16 0 0 301

Előre meghatározott pénzbeli jövedelmük volt, azon felül még az ún. "béren kívüli juttatások".:-)

 

Wittman szerint:

kezdetben évi 5-6 ezer peso, majd a Bourbon-korszaktól kezdve az új-spanyolországinak 20 ezer, a peruinak 30 ezer peso dukált évente.

 

Hogy akkoriban mennyit ért egy peso, persze fogalmam sincs:-)

Előzmény: Törölt nick (298)
pancer1 Creative Commons License 2007.01.16 0 0 300
Talán abból szedhették meg magukat, hogy bizonyos engedélyek, jogosultságok kiadása utáni bevétel őket illette... Az adó és arany a királyé, de mondjuk kereskedelmi engedély, vagy a hajók utáni vám egy része.. ilyesmi..
Előzmény: Törölt nick (298)
Galgadio Creative Commons License 2007.01.15 0 0 297

Szia Bagatur!

 

Én Wittmann Tibor könyvében azt olvastam, hogy az alkirályi poszton általában 2-3 , max. 5 évig volt hivatalban egy ember. Ennyi idő alatt kellett megszednie magát:-)

És ha nem kapott el valami trópusi nyavalyát, akkor még nagy esélyel Hispániát is viszontláthatta.

Olyan alkirályról is olvastam már, aki hivatali ideje lejártával szülővárosába, Valladolidba tért vissza - dúsgazdag emberként...

 

Tehát szerintem egy ilyen kinevezés akkora nagy bünti nem lehetett.

Előzmény: Törölt nick (295)
Qedrák Creative Commons License 2007.01.15 0 0 296

Egy kormányzói, vagy egy alkirályi poszt szerintem kiváló alkalom volt arra, hogy megszedje magát az ember. :)
Előzmény: Törölt nick (295)
pancer1 Creative Commons License 2007.01.15 0 0 294

Javasolnám Paul Theroux : A nagy patagónai expresz könyvét, könyvtárból..

A fickó a hetvenes évek végén vasúton elindult Bostonból és Dél-Argentináig vonatozott. Közben sokat filózott Dél-Amerika történelmén, és a korabli állapotokon (70-es évek, most már az is történelem ! )

Szerintem érdemes, nem egy átlagos útikönyv.

Előzmény: pojzi (293)
pojzi Creative Commons License 2007.01.14 0 0 293

Sziasztok!

 

Régóta érdekel Latin-Amerika, de csak most jutottam el odáig, hogy sokkal bővebben foglalkozzam a témával. Tudnátok ajánlani könyveket, cikkeket a témával apcsolatban? Egészen a kezdetektől napjainkig érdekel a történelme. Eddig Wittman T. könyvét, illetve Anderle Á. könyvét találtam. Olvasásuk folyamatban :) Netről, könyvtárból, magyarul, angolul jöhetnek a forrásanyagok.

 

Előre is köszi minden segítséget!

pancer1 Creative Commons License 2006.12.02 0 0 291
Megtalálták az első azték királysírt? Népszabadság • Juhari Zsuzsanna • 2006. december 2.

Mexikói régészek nagyon remélik, hogy kivételes szerencséjük lesz, és a nemrég felfedezett, szörnyarcú istennőt ábrázoló kőtömb alatt egy azték uralkodó sírját találják meg. Ez volna az első olyan azték uralkodó sírja, aki 1427 és 1521 között irányította az Azték Birodalmat.

<!-- var ord=Math.round(Math.random()*100000000); document.write(''); //-->

A legsokatígérőbb nyom egy dátum, amit a kőtáblába véstek. Ebből kiderül, hogy feltehetően Ahuizotl király (1486-1502), a spanyol hódítók által legyőzött II. Montezuma király apja nyugszik a sírban. "Úgy véljük, a kőtömbbel a király nyughelyét fedték le, s ha ez bebizonyosodik, elmondhatjuk, hogy szenzációs felfedezést tettünk" - nyilatkozta Eduardo Matos ásatásvezető régész.

A majd 4 méter széles, 3,5 méter hosszú, 12,4 tonna tömegű, néhány nagyobb darabra tört, de rendkívül jó állapotban megmaradt kőlapot az aztékok legszentebb helye, a Templo Mayor nyugati oldalán fedezték fel több méter vastag törmelékhalom alatt. A Templo Mayor-templomban az aztékok embereket is áldoztak isteneiknek. A kőtábla azon a helyen került elő, ahol a kutatók feltételezése szerint az aztékok elhamvasztották királyaik tetemét, és a hamvakat - urnába helyezve - eltemették.

A kőtáblába Tlaltecuhtlinak, az alvilág istennőjének képét vésték, akit az aztékok hite szerint a kígyóistenek kettétéptek. Darabjaiból keletkezett az ég és a föld, de Tlaltecuhtli így is életben maradt, és embervérrel táplálkozott. Olyan rettenetes és félelmetes istennő volt, hogy az aztékok azokat a kőlapokat, amelyekre kultikus okokból a képmását vésték, a vésett oldallal lefelé fordítva helyezték a földre. Az aztékok úgy képzelték, hogy az istennő elnyeli a halottakat, majd új életre keltve újból világra hozza őket.

A most megtalált kőtömbön, amely egyébként - egyedülálló módon, hiszen most először találták így - vésett oldalával felfelé nézett, a kócos hajú istennő vicsorgó arcából kilógó nyelve jelképezi, hogy Tlaltecuhtli embervért kíván. Az istennőt csontok és koponyák veszik körül. Jobb lábfeje karmaiban egy nyúl vergődik, körülötte tíz bevésett pötty jelzi, hogy a kőtömb "10 Nyúl", vagyis az azték naptár szerint 1502-ben készült. 1502 a nyolcadik azték uralkodó, Ahuizotl halálának az éve.

Ugyanakkor a lelőhely azt is elárulja, miért nem találtak meg eddig egyetlen azték uralkodói sírt sem: Ahuizotl nyughelyét - már ha tényleg ezt fedezték fel a kutatók - az aztékok lekövezték. Nem sokkal később a spanyol hódítók elpusztították az azték civilizációt, városaikat elfoglalták, mindent leromboltak, és a romokon - az építőanyagot felhasználva - új várost építettek, ezzel teljesen elfedve az azték világot. A most felfedezett kőtábla felett is spanyol házak álltak. Az utolsókat az 1993-as földrengés rombolta le. A régészeknek ekkor nyílt először lehetőségük arra, hogy a területet átvizsgálják.

A harcias és mélyen istenfélő azték nép a mai Mexikó területén a XIV. században alapította első fővárosát, Tenochtitlant. Hatalmas piramisokat emeltek, amelyek közül néhány a mai napig épségben áll. Birodalmukat a XVI. században a spanyol konkvisztádorok rombolták le.

 

 

 

 

 

(csak az egyenlő elbirálás kedvéért, ha már megemlitették a konkviszdrátorokat, akkor megemlithették volna az istenfélő azték nép szertartásainak leggyakoribb kellékét is, az emberáldozatot.....)

pancer1 Creative Commons License 2006.11.07 0 0 290

Üdv ! A cikkben én azt olvastam hogy La Pazban áll a Hadtörténeti múzeum elött miután a bolivároknak visszadta Stroesner. La Paz pedig Bolivia fővárosa, asuncioni felsőház elöttiről nem ir , nem keverted össze a kettőt.?:-)

Előzmény: Törölt nick (289)
pancer1 Creative Commons License 2006.11.06 0 0 288
milyennincs Creative Commons License 2006.10.18 0 0 287
Az angol és a spanyol nyelvű wiki is eléggé részletezi (de bizonyság nincs, csak elmondások)
Előzmény: Galgadio (285)
pancer1 Creative Commons License 2006.10.18 0 0 286
Én úgy tudom egy kővel vagy dárdával találták el a saját aztékjai. lehet hogy haragjukban hogy idegenekkel szövetkezett, de lehet ám az is hogy egy rivális azték herceg kihasználta az alkalmat a hatalomátvételre....
Előzmény: Galgadio (285)
Galgadio Creative Commons License 2006.10.18 0 0 285

Moctezumát a spanyol konkvisztádorok likvidálták vagy a saját feldühödött népe kövezte halálra?

Ti hogy tudjátok?

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!