Keresés

Részletes keresés

IWAS Creative Commons License 2021.08.01 0 0 3557

Condado de Oriza Crianza 2017. Száraz spanyol (Ribera del Duero DO) vörösbor. Alk. 14%, ára 9 €. Tempranillo (Tinta del Pais) szőlőből készült, több mint 20 éve telepített ültetvényről. 14 hónapon át érlelték amerikai tölgyfahordókban. Jó minőségű préselt parafadugó (Diam3). Meggyvörös szín. Visszafogott illatában áfonya, szilva, dohány. Szájban viszonylag testes, kellően élénk, jó minőségű savak, az illatban jövő gyümölcsök (inkább aszalt formában) kevés vegetálissággal kiegészítve. A bársonyosnál kissé érdesebb tanninok. A közepesnél hosszabb lecsengésében az alkohol picit befűt. A 2016-os egyértelműen jobb volt, de ár-érték arányban ez sem rossz. 6 pont (87).

IWAS Creative Commons License 2021.08.01 0 0 3556

Előzmény: IWAS (3555)
IWAS Creative Commons License 2021.08.01 0 0 3555

Quinta do Zambujeiro Monte do Zambujeiro 2017. Száraz portugál (Alentejo, Borba) bio vörösbor. Alk. 14,5%, ára 12 €. Palás talajon termesztett, kézzel szüretelt aragonez, alicante bouschet, tinta caiada, touriga nacional és syrah fajták felhasználásával készült. 12 hónapon át érlelték francia tölgyfahordókban. Natúr parafadugó. Meggyvörös szín. Intenzív illat cassisszal, áfonyával, vaníliával, málnával és fodormentával. Szájban testes, áfonya, szilva, fahéj ízek. Korrekt savak optimális mennyiségben. Bársonyos tanninok. Elhúzódó, nem csontszáraz, de nem is geil lecsengés. Az alkohol alig érződik. 7 pont (90).

IWAS Creative Commons License 2021.08.01 0 0 3554

Előzmény: IWAS (3553)
IWAS Creative Commons License 2021.08.01 0 0 3553

Le Maitre de L’Alchimie Merlot 2019. Száraz dél-francia vörösbor. Alk. 13,5%, ára 1,4 eFt (Lidl). Nomacorc műanyagdugó. Meggyvörös szín sötétlila reflexekkel. Közepesen intenzív illatában szilva, áfonya, zeller. Kóstolva közepesen testes, aszalt szilva, meggy, kevés zöldfűszer, jó minőségű, megfelelően adagolt savak, bársonyos tanninok. Lecsengése száraz, átlagos hosszúságú, tiszta, nem égető. IWAS-score 5/5.

IWAS Creative Commons License 2021.07.01 0 0 3552

Előzmény: IWAS (3551)
IWAS Creative Commons License 2021.07.01 0 0 3551

Azienda Agricola Prendina Merlot 2018. Száraz észak-olasz (Garda DOC) vörösbor. Alk. 13,5%, ára 7,5 €. Acéltartályban készült. Nem 100%-os merlot, van benne 10% CS is. Nomacorc műanyagdugó. Meggyvörös szín. Közepesen intenzív illat a klasszikus szilvával, mellette érett cseresznye és szerecsendió. Nem túl komplex, de kellemes illat. Szájban közepesen testes, az illatban már bejelentkezett gyümölcsökkel, minőségileg és mennyiségileg is optimális savakkal, selymes tanninokkal. Közepesen hosszú lecsengése tiszta, de nem mutat már újat. Az alkohol jól integrált. Erénye a szép egyensúly és a tisztaság, hátránya, hogy nem igazán összetett. A viszonylag alacsony pontszám ellenére bármikor szívesen innám. 5 pont (85).

IWAS Creative Commons License 2021.07.01 0 0 3550

Előzmény: IWAS (3549)
IWAS Creative Commons License 2021.07.01 0 0 3549

Cahors 2018. Száraz francia (Cahors Appellation d’Origine Protégée) vörösbor. Alk. 13,5%, ára 1 eFt (Lidl, akció). Nem írják a címkén, hogy milyen fajtá(k)ból készült, de az előírás szerint legalább 70%-a malbec (írtam már egyszer ebből a régióból származó borról /Matayac Cahors 2013, 3144. hsz/, abban volt még tannat és merlot). Nomacorc műanyagdugó. Meggyvörös szín. Intenzív illatában áfonya, levendula, bazsalikom, vanília. Kóstolva közepesen testes, viszonylag élénk, jó minőségű savak, ízében a gyümölcsök (szilva, cseresznye, áfonya) mellett határozott fűszeresség (emiatt kissé a CF-ra hasonlít). A testtel arányos mennyiségű, nem agresszív tannin. Lecsengése száraz, a kortyközép folytatása, az alkohol alig érződik. Étel (pl. kacsasült) mellé – a száraz, fűszeres jellege miatt – kis kortyokban :) javasolt fogyasztani. IWAS-score 5/5.

IWAS Creative Commons License 2021.07.01 0 0 3548

Előzmény: IWAS (3547)
IWAS Creative Commons License 2021.07.01 0 0 3547

Iváncsics Soproni Zöld Veltelini 2015. Alk. 12,5%, ára 4 eFt (0,75 literre vetítve 6 eFt). Töppedt szőlőből készült védett eredetű édes fehérbor (maradékcukor: 100 g/l, ebből a szempontból ez – a korábbi osztályozás alapján – egy 4 puttonyos tokaji aszúnak felel meg). A XIII. Bayer borversenyen aranyérmet nyert 2016-ban. Prémium minőségű natúr parafadugó. Borostyános aranysárga szín. Közepesen intenzív, tokaji aszút idéző illat (botrytis), de van még benne aszalt kajszi és akácvirág is. Kóstolva testes, édes érzetű, bár nem annyira, mint azt a mc. alapján vártam, de ez így jó, mert azt jelzi, hogy jól működnek töppedt szőlőnél is a ZV savai. Ízében kajszilekvár, vegyes virágméz. Lecsengése tiszta, elhúzódó, az alkohol nem érződik. Nem olyan komplex, mint a Bott-rytis 2011 (3049. hsz.), viszont itt jobb a sav-cukor egyensúly (ami a Bott-rytisnél elméletileg is nehezebben lett volna elérhető, mert annál 150 g/l volt a mc.). Tetszett ez a bor, ritkasága miatt is kár lett volna kihagyni. IWAS-score 3/5.

IWAS Creative Commons License 2021.06.01 0 0 3546

Előzmény: IWAS (3545)
IWAS Creative Commons License 2021.06.01 0 0 3545

Paulus Molnár Fresh & Cool Irsai Olivér 2020. Dunántúli (Mór) oltalom alatt álló földrajzi jelzésű száraz fehérbor. Alk. 11,5%, ára 1,2 eFt. Csavarzár. Egészen halvány szalmasárga szín. Közepes méretű buborékok alkotnak múló habkoszorút, emellett tartósabb tűhegynyi buborékok a pohár falán. Intenzív muskotályos illat (ami az IO esetében el is várható), még szegfű, kölni. Szájban vékony; finom savak optimális mennyiségben, friss muskotályos szőlő íze. Közepesen hosszú, csak enyhén vegetális, tiszta utóíz. Az alkohol nem érződik. Nem szeretem az olyan kifejezéseket, mint a "partibor", de ez a bor ideális pl. kerti partikhoz, mert nem igényel komoly odafigyelést, de karakteres (muskotályos), továbbá jól iható (nem azt mondja az ember egy-két korty után, hogy finom, de ennyi elég volt; ez a bor szinte itatja magát). IWAS-score 4/5.

IWAS Creative Commons License 2021.06.01 0 0 3544

Előzmény: IWAS (3543)
IWAS Creative Commons License 2021.06.01 0 0 3543

Miquel Oliver Mont Ferrutx Crianza DO 2017. Száraz spanyol (Mallorca DO) vörösbor. Alk. 14%, ára 10 €. A jól ismert tempranillo mellett a helyi callet, fogoneu és manto negro fajtákból készült. 10 hónapon át érlelték amerikai tölgyfahordókban. Kiváló minőségű natúr parafadugó. Feketés meggyvörös szín. Intenzív illat áfonya- és szilvalekvárral, vaníliával és szerecsendióval. Kóstolva testes, az illatban jövő érett sötétbogyós gyümölcsök, jó minőségű savak megfelelő mennyiségben. A tanninok bársonyosak, csak enyhén tapadnak. Hosszú gyümölcsös, édesfűszeres lecsengés. Az alkohol jól integrált. 7 pont (90).

IWAS Creative Commons License 2021.06.01 0 0 3542

Előzmény: IWAS (3541)
IWAS Creative Commons License 2021.06.01 0 0 3541

Cà dei Frati I Frati Lugana DOC 2018. Száraz észak-olasz (lombardiai) fehérbor. Alk. 13,5%, ára 13 €. Trebbiano szőlőből készült, acéltartályban. Műanyagdugó. A szalma- és a citromsárga közötti szín. Alig látható tűhegynyi buborékok a pohár falán. Intenzív illatában sárgadinnye, kajszi, virágzó rét, zsálya. Kóstolva viszonylag telt korty, az illat alapján várthoz képest szárazabb hatású, de szépen gyümölcsös, élénk, jó minőségű savakkal. A közepesnél hosszabb lecsengésében téli körte, zsályás fűszeresség. Az alkohol nem érződik. 6 pont (88).

Törölt nick Creative Commons License 2021.05.25 0 0 3540

Hat, egyaltalan nem tudtam, hogy "sztarborasz" volt:

https://mandiner.hu/cikk/20210516_elhunyt_szeremley_huba_jasd_istvan_nekrologja

 

En igazi ertelmiseginek ismertem meg, akinek a boraszat csak egy volt a sok kozul, amit sikerre vitt.

Flacika Creative Commons License 2021.05.24 0 0 3539

Ma kinyitottam egy 2018-as t. Andrea Napbort (Pinot blanc, Chardonnay, Leányka, Zengő, Ottonel muskotály). Alkohol 13,5% (nem lóg ki). A pincészet ezt írja róla:

"Illatában friss virágos jegyek citrusos árnyalattal és csipetnyi „ásványosság” jelenik meg. Ropogós, jól iható, friss, zamatos reduktív tétel."

Illatra nekem először friss zöld és az ásványosság jelent meg, előbbire nyilván a virágos jegyek miatt jutottam (tévedni emberi dolog, a sün is ezt mondta, amikor lemászott a súrolókeféről...). A citrusosságot akkor fedeztem fel benne, amikor elolvastam a leírást, de lehet érezni, ha tudja az ember, mire kell figyelni. :)

Annak ellenére, hogy reduktív fehérbor, azt írják, hogy az optimális fogyasztási idő a palackozást követő 1-3 év. Mivel 2019. január 4-én palackozták, így még benne van. (Részletesebb infó: https://standrea.com/product/napbor-egri-cuvee-2018/)

Egyébként ízlett!

 

A 2019-es és a 2020-as évjárat is más-más összetételű (Pinot blanc, Chardonnay, Olaszrizling, Leányka, Zengő illetve Olaszrizling, Chardonnay, Sauvignon blanc, Leányka, Tramini, Muscat ottonel).

Törölt nick Creative Commons License 2021.05.10 0 0 3538

Kosszepen, akkor nem torom magam utana.

 

Igen, a tannin az szamomra is kellemetlen, ezert eleg keves vorosbort iszok.

Előzmény: IWAS (3536)
homerx Creative Commons License 2021.05.03 0 0 3537

koszonom szepen. nem mertem irni nemegyremegynek, mert nem vagyok borszakerto. talalomra vettem le a polcrol. mert kb fel eve nem nyultam melle, es izlett a bor.

Előzmény: IWAS (3536)
IWAS Creative Commons License 2021.05.02 0 0 3536

Röviden a véleményem a chiantikról. Száraz (nemcsak a hivatalos besorolás szerint, hanem érzetre is) vörösborok, amelyek általában nem egysíkúak (a házasításnak és a hordós érlelésnek köszönhetően), ugyanakkor sokszor van bennünk több-kevesebb kesernyés íz is, emiatt inkább ételekhez javaslom fogyasztani őket, mint önmagukban (olykor – pl. paradicsomos olasz tésztaételek mellett – egészen megtáltosodnak). Még annyit, hogy a drágább chiantik nem mindig annyival jobbak (ha egyáltalán jobbak), mint az olcsóbb társaik, vagyis nem feltétlenül érdemes drágábbakat venni. Itt egy link, amelyben egy konkrét bor mellett a borvidékről is írtam: http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=99721080&t=9121619

Előzmény: Törölt nick (3535)
Törölt nick Creative Commons License 2021.05.02 0 0 3535

Mit lehet tudni az olasz chanti borokrol, milyen az izvilaguk, minoseguk?

IWAS Creative Commons License 2021.05.01 0 0 3534

Előzmény: IWAS (3533)
IWAS Creative Commons License 2021.05.01 0 0 3533

Folly Kéknyelű 2019. Oltalom alatt álló eredetmegjelölésű badacsonyörsi száraz fehérbor. Alk. 13,5%, ára 3,2 eFt. Csavarzár. Világos szalmasárga szín, nincs buborék. Közepesen intenzív illat jázminnal, margarétával és körtelekvárral. Kóstolva a fajtához képest egészen telt korty, golden alma, fehér húsú őszibarack. Nagyon finom savak (mint egy érett ezerjónál), optimális mennyiségben. Lecsengése a közepesnél hosszabb, nem csontszáraz, kis petrezselyemmel kiegészítve. Az alkohol jól integrált. Önmagában fogyasztva is jó, de ételhez is ajánlható. IWAS-score 4/5.

IWAS Creative Commons License 2021.05.01 0 0 3532

Előzmény: IWAS (3531)
IWAS Creative Commons License 2021.05.01 0 0 3531

Ikon Cabernet Franc Evangelista 2017. Oltalom alatt álló eredetmegjelölésű balatonboglári száraz vörösbor. Alk. 15%, ára 3,8 eFt (akciós ár). Natúr parafadugó. Meggyvörös szín barnás árnyalattal. Viszonylag intenzív illatában áfonya, cassis, menta, vanília, málna. Tetszetős, nem sablonos illat. A szájban testes, a gyümölcsízek közül az áfonya dominál, kevésbé a kökény, de a fajtának megfelelően érett állapotban is érezhető zöldfűszerei is vannak. Korrekt savgerinc. A bársonyosnál picivel érdesebb tanninok, a testtel arányos mennyiségben. Lecsengése hosszú, egyszerre gyümölcsös és fűszeres, a 15-ös alkohol alig érződik. IWAS-score 4/5-5/5.

IWAS Creative Commons License 2021.05.01 0 0 3530

Előzmény: IWAS (3529)
IWAS Creative Commons License 2021.05.01 0 0 3529

Pannonhalmi Pinot Noir 2018. Védett eredetű száraz vörösbor. Alk. 14,5%, ára 3,8 eFt (akciós ár). A hátcímkén olvashatjuk: "Pinot noir szőlőnk a borvidék három, különböző adottságokkal rendelkező termőhelyéről származik. A tízhónapos tölgyfahordós érlelést követően palackba került vörösborunk e három terroir egyedi sajátosságait ötvözi." Csavarzár. Még éppen átlátszó gránátvörös szín. Viszonylag intenzív illatában jázmin, málnadzsem, vanília, fahéj; nagyon kellemes illat. Kóstolva testes, az illatban jövő málnadzsem mellett érett cseresznye, ringló, édesfűszerek. Savai minőségileg és mennyiségileg is rendben vannak. A PN-nál szokásosnál picit több, de nem bántó tannin. Hosszú lecsengése édes érzetű, aromatikailag a kortyközép folytatása. Az alkohol jól integrált (ami 14,5% mellett szép teljesítmény). Nem egy tipikus PN (egyrészt testesebb, másrészt túlbarrikolták), de nekem ez a stílus nagyon bejön (pl. Olaszországból kóstoltam hasonlókat). Aki klasszikus PN-ra vágyik, az ne vegye meg; neki pl. a Vesztergombi PN 2017-et tudom ajánlani. IWAS-score 4/5.

Hepci Creative Commons License 2021.04.05 0 0 3528

Ebből valamelyik CBA-ban árult korábbi évjárat egészen borzalmas (pinóhoz képest is vékony, kesernyés, intenzíven illós) volt, azóta Vesztergombi feketelistán van nálam.

Előzmény: IWAS (3524)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!