Keresés

Részletes keresés

Ati_66 Creative Commons License 2021.06.22 0 0 213794

Nekem csak azért hiányzik néha a Fenixből a terepfutás secifikus VO2max becslés, mert ha hetente legalább egy alkalommal nem futok RUN tevékenységgel, akkor a második héten közli, hogy nincs elég adata az edzésállapot meghatározáshoz. Ha pedig ezt elkerülendő szintes futásra RUN tevékenységet indítok akkor romlik a VO2max és kedvesen közli hogy eredménytelenek az edzéseim. Szóval ha rendszeresen szinteset futok két rossz közül választhatok.

Vagy nincs edzés állapotom vagy eredménytelen lesz :-(.

Igazából nincs jelentősége csak rosszul néz ki mindkettő a statisztikában, mint most a vasárnapi futásom után.

 

Az idei év legjobb hosszú futása sikerült aszfalton, de az első felére jutott 250m szint + hátamon a zsákom ami + 2,5 kg többlet az elején, én meg elfelejtettem, hogy terepfutást indítsak.

így rögtön eredménytelennek minősített a VO2max saccolás csökkenő értéke miatt. 

Előzmény: Bohanon (213792)
Ati_66 Creative Commons License 2021.06.22 0 0 213793

Azt én is tapasztaltam, hogy a Polar footpod kalibrációja az RS800CX esetében nem nagyon tolerálja a lépésszám és szint változásokat. Ha valaki síkon azonos lépésszámmal futja a regenerálót és a sprintet is annál talán kielégítő 2%-on belüli a pontossága, de ha valaki úgy fut mint én, hogy a könnyű futás 160 a tempósabbak 165-170, a max tempó pedig 175-180 körüli lépésszámú, annál már a tempó változása is növeli a hibát.

Akár csak a szint emelkedés. Hiába azonos a lépésszám az emelkedőn rövidülő lépéshossz miatt más kalibrációs érték kellene.

Én általában a szintes itthoni futásaim teljes távja alapján kalibrálom a Polart és úgy a teljes távokra nekem megfelelő a pontossága.

 

Az újabb, órába épített GPS egységes Polar órákkal már nincs tapasztalatom, de az azokhoz csatlakoztatható Polar footpod szerintem azonos technika, mint az RS800CX-hez való S3, S3+ csak a jelátvitel lett BT szabványú,  így valószínű azonos módon reagál a futó stílus változásra. Bár nekem csak az ezüst színű S3 van és a fekete S3+ footpodban valamit változtattak, de talán csak az energia gazdálkodásában.

 

A Fenix + Suunto mini footpod páros viszont sokkal precízebb, mint a régi Polar. Ha megvan a megfelelő kalibrációs érték, akkor az útvonalaimon az 1km pontok ugyan ott vannak, mintha GPS méréssel futnék és nem befolyásolja sem a tempó sem a szint sem a séták.  A Fenix GPS távolságmérése minimális szórással méri az azonos útvonalon történő futásaimat. Az RS800CX GPS távmérésében sokkal nagyobb szórás volt az azonos útvonalon.

 

Előzmény: goyko14 (213789)
Bohanon Creative Commons License 2021.06.22 0 0 213792

Jó ez a vo max terepen végre nem csökken, hanem bealt egy normalisara. Tudom hogy saccil, de mégsem folyamatosan csökkenő értéke van mint eddig.  Az ilyen kánikula futasoknal sose tudom, hogy reggel vagy este érdemes, reggel hűvösebb de nap van = szopacs/ este meg meleg...

Ermak Creative Commons License 2021.06.22 0 0 213791

Magas házak között még az autó GPS-e is megzavarodik, pedig ott az antenna méretével és a súllyal nem kell spórolni.

Egyszerűen nem tudnak mit kezdeni a visszaverődő jelekkel.

Előzmény: goyko14 (213789)
Ermak Creative Commons License 2021.06.22 0 0 213790
Előzmény: Ermak (213787)
goyko14 Creative Commons License 2021.06.22 0 0 213789

Ez mind így is van, anno én is szerettem az S1-et (RS800 CX-el) az általad és Ati által is említettek miatt. A probléma akkor van amikor több cipőd van, amikor elcsúszik a footpod a cipőfűzőn meg még egyet behoznék, ami miatt én váltottam: egy bizonyos sebességgel kalibráltam (pályán), ha attól jellemzően eltérő sebességgel futottam (résztáv, vagy hegy pl) erősen fals adatokat adott. Ez több cipővel végigpróbáltam, trendszerű volt a hiba - de mondom ez csak nálam. Haverom mai napig GPS-es óra mellett sokszor footpoddal fut.

 

Nekem nem volt akkor összehasonlítási alapom a GPS órákkal. Most nem érzek bántó különbséget a GPS pontatlanság miatt, nagyon ritkán mér rosszul. Pillanatnyi sebesség valóban jobb footpod alapon, de mivel wattot nem használok, az max résztávnál kell (amikor a kimért táv meg a sebesség miatt pont nem is nézem az órám) vagy tempófutásnál próbálok hosszabb időszakon simítani (a mostani GPS azért 100-200m környékén már eltalálja stabilan a tempót). Durván felhős időben vagy magas házak között előfordulhatnak gondok.  

Előzmény: Fredo (213786)
Ati_66 Creative Commons License 2021.06.22 0 0 213788

Én a GPS es Garminhoz is footpodot használok sebesség és távolság mérésre, pedig macerásabb, mert több cipőt használok és mindre más a kalibrációs érték.

Ami miatt mégis maradtam a footpodnál, az a sokkal kisebb pillanatnyi sebesség ingadozás, így a Garmin watt becslése sem ugrál olyan nagyokat. A táv mérés a Garminomnál elég pontos az 1km résztávokon, tehát csak a táv miatt nem kéne fotpod hozzá. A GPS jelet is gyorsabban megtalálja mint a Polar G5 külső GPS egységem. 

 

 

 

Előzmény: Fredo (213786)
Ermak Creative Commons License 2021.06.22 0 0 213787

Mintha a cikkekben is lett volna erre utalás, de nem mélyedtem bele.

Kb. arról van szó, hogy két alapmódszer vasn, mérhetjük az izomerőt vagy a tartós teljesítményt, előbbi már 2%-nál csökken, utóbbi 4% körül.

Előzmény: Ati_66 (213785)
Fredo Creative Commons License 2021.06.22 0 0 213786

Köszi. Akkor ha jól értem lefelé kell a korrekciós értéket állítanom mivel többet mutat mint a valós.  Amúgy a mai szemmel kőkorszaki az S1, de én mégis szeretem. Nincs műholdvárás, anomália az útvonalakon. A pontossága nekem megfelelő, bekapcsolom és menetkész. Mondjuk nem tudom hogy az új GPS-es cuccok mennyire jók nincs tapasztalatom velük.

 

 

Előzmény: Ati_66 (213784)
Ati_66 Creative Commons License 2021.06.22 0 0 213785

Edzés/verseny körülmények között tapasztalati úton megbizonyosodni arról, hogy milyen hatása lehet 2% víz vesztésnek nem egyszerű.

Hiszen a vízvesztés csökkenti a teljesítményt, de a hozzám hasonló súlyú futóknál a 2% az 1,7-1,8 kg ami ha lekerül, akkor azonos erőkifejtésnél már érezhetően javul a sebesség.

Én elhiszem, hogy van teljesítmény csökkentő hatása már a 2%-nak is.

 

Futópadon, a szervezet energia felhasználást légzés méréssel folyamatosan monitorozva lehetne korrekt eredményt kapni.

De fusson maszkban annyit, hogy 2%-ot kiizzadjon, aki nem hiszi el hogy így van :-)

  

Előzmény: Ermak (213783)
Ati_66 Creative Commons License 2021.06.22 0 0 213784

Szia!

 

A footpodot használó órák leírásában lehet megtalálni a footpod kalibrálás leírását  :-)

A manuális kalibrációt célszerű 1.000 értékről kezdeni.

Ha futottál 1200 métert az 1.000-es kalibrációs alap értékkel és az óra  1280 méteres távolságot mutat, akkor az új kalibrációs tényező  1200/1280 x 1.000 = 0.938.

 

Én éppen ma reggel szórakoztam azzal, hogy az új cipőhöz megtaláljam a jó kalibrációs értéket az RS800CX+S3 párosnál :-)

Szerencsére az RS800CX edzés közben is engedi változtatni a kalibrációs tényezőt és újra átszámolja az addig megtett távolságot az új értékkel.  

Előzmény: Fredo (213782)
Ermak Creative Commons License 2021.06.22 0 0 213783

Dehidratáció vs. teljesítmény:

 

Egyes tanulmányok szerint a testtömeg 2%-ának megfelelő vízvesztés már teljesítménycsökkenést okoz. Mások szerint pedig – különösen életszerű, szabadtéri körülmények között – 4%-ig nem igazán csökken a teljesítmény.

 

Saját tapasztalat alapján – de ez inkább csak érzés, nem kimért tény – 20 km körüli táv és az ehhez Belgiumban általában társuló 1,5 kg (2%) vízvesztés már okoz valamennyi csökkenést.

Előzmény: Csempa (213760)
Fredo Creative Commons License 2021.06.22 0 0 213782

Sziasztok!

 

Polar S1 foot pod kalibrálásához kérnék segítséget. Annó bekalibráltam, de most picit többet mér mint amennyit megyek. Van benne egy kalibrációs együttható ami 1. egész és négy tizedesjegy. Azt milyen irányban piszkáljam? A neten nem találtam erre vonatkozó infót. :(

Spenót Creative Commons License 2021.06.22 0 0 213781

Köszi! 🙂

Előzmény: Ati_66 (213780)
Ati_66 Creative Commons License 2021.06.22 0 0 213780

Kit érdekel hogy hányan voltatok. Szerintem az abszolút győztestől is van gyorsabb, aki azon a versenyen nem volt ott.

Akkor és ott a második leggyorsabb voltál a korcsoportban 🙂  

Gratulálok a dobogós eredményhez!

Előzmény: Spenót (213776)
Ermak Creative Commons License 2021.06.22 0 0 213779

Szerintem a fizikát és az élettant nem lehet megb… megkerülni.

Futáshoz az ideális hőmérséklet 0-10°C, alatta-fölötte magasabb pulzuson megy ugyanaz a tempó.

A párás meleg meg rosszabb, mint a száraz, mert romlik a hőleadás, ismét csak emelkedik a pulzus.

 

Hogy ennek ellenére neked éppen bejött ez a nap, az attól még tény marad, de más okokat kell mögötte keresni. Ati alighanem rátapintott a lényegre, de lehet, hogy Neked pszichésen bejön ez az időjárás (vagy ez a nap), és ez (is) hozzájárult a jó eredményhez.

Előzmény: Avarsavala (213771)
Spenót Creative Commons License 2021.06.22 0 0 213778

Nekem ez a Trekz Titanium csontvezetéses nagyon bejön. A JBL Endurance Jump a másikom, aminek jobb a hangminősége, de ezt használom, mert állati jó, hogy közben hallom a környezetemet is.

Előzmény: ceva_sony (213777)
ceva_sony Creative Commons License 2021.06.22 0 0 213777

Sziasztok,

tudtok ajánlani futáshoz megbízható BT-os fülhallgatót?

Már a második JBL adja meg magát nálam.

Köszi!

Spenót Creative Commons License 2021.06.22 0 0 213776

Hoppácska! Csak ketten indultunk? 😆

Avarsavala Creative Commons License 2021.06.22 0 0 213775

Akkor ez lehet. Viszont az óra 2 órányi szokatlanul magas stresszt mért utána (ami normálisan max. félóra szokott lenni mostanában, néha még annyi sem). Lehet, hogy inkább nem erőltetem a futást ebben a pár napban.

Előzmény: Ati_66 (213774)
Ati_66 Creative Commons License 2021.06.22 0 0 213774

A hőség, pára hatására még nem figyeltem, de höfoktól, évszaktól független, hogy ha felkelés után 30- 60 percen belül elindulok futni, akkor a pulzusom a szokásosnál alacsonyabb és bemelegedés után is alacsonyabb a szokásosnál. 

Előzmény: Avarsavala (213771)
O/O Creative Commons License 2021.06.22 0 0 213773

Csodák nincsenek! (túl gyakran)  Szerintem nagy része még mindig ismeretlen terület, amiről tudunk és figyelembe vesszük a sport közben a teljesítményünk és fiziológia adataink alakulását befolyásoló tényezőknek. Van egy csomó egyszerű dolog, egyél-igyál pihenj, sokunknak még ez se megy jól. "fejben dől el" Szerintem 50%-nál is magasabb ez a tényező. Gyerekeknél lehet a legjobban észrevenni, ha valamit nagyon akar szinte bármire képes, ha meg nem akkor a töredékére sem. Az nem lehet hogy egy test ma tudja, holnap meg nem. Akár iszol akár eszel, ha a tested képes valamire és azt te fejben mentálisan pszichésen lélekben bárhogy is nevezzük kellőképpen akarod, akkor megtudod csinálni. Ez nem szokott összejönni, sokszor a fáradság se fizikálisan az, csak nincs kedved az egészhez. 

Szerintem! ;)

 

 

Bohanon Creative Commons License 2021.06.22 0 0 213772

Emeli, de edzettseg függő. Nekem mostanában mar nem sokat

Előzmény: Avarsavala (213771)
Avarsavala Creative Commons License 2021.06.22 0 0 213771

Ma egyszer rámszólt az óra, hogy túl alacsony a pulzusom. Meg tudtam volna csókolni. :D Igaz, kivételesen reggeli előtt mentem, de így is olyan volt az erdőben, mintha víz alatt futnék.

 

A párás meleg mit tesz a pulzussal amúgy? Emeli, vagy csökkenti?

 

Szajrés Creative Commons License 2021.06.22 0 0 213770

Valamint az elektrolit hiányos állapot is.

Előzmény: Ati_66 (213768)
Ermak Creative Commons License 2021.06.21 0 0 213769

A CH/zsír kapcsán fogyó vízről nincs külön infóm, viszont arra emlékszem, hogy a "hány % vízvesztés mennyi teljesítménycsökkenést okoz" is egy ellentmondásos téma.

Halványan olyanra is emlékszem (vagy ez már csak az én ötletelésem???), hogy az alacsonyabb (2% körüli) értékeket az izógyártók nyomják - nyilván függetlennek beállított, áttételesen támogatott kutatások alapján.

 

Ha lesz időm, utánanézek.

Előzmény: Csempa (213760)
Ati_66 Creative Commons License 2021.06.21 0 0 213768

Mivel a nagy meleg következménye a fokozott izzadás, így a hőség a közvetett a folyadék hiány, kiszáradás meg a közvetlen ok lehet.

De szerintem a szénhidrát hiány, vércukor szint leesése is okozhat ilyen tünetet.

Előzmény: Ilyés (213764)
Ati_66 Creative Commons License 2021.06.21 0 0 213767

Nem olvastam még a folyadék veszteség normális szintjét megadó  számítási módszerről.

De szerintem nem is lehet, hiszen a szervezet hő termelésének és párologtatásának mértéke az izomtömegtől függ, nem az teljes testtömegtől. ( A zsír nem végez munkát, nem termel hőt )

Előzmény: Spenót (213763)
Ati_66 Creative Commons License 2021.06.21 0 0 213766

Ennyire nem mélyedtem bele az elméleti dolgokba. Az több helyen szerepel, hogy folyadék vesztés teljesítmény csökkenést okoz.

Mivel a szénhidrát raktárak kiürülése is teljesítmény csökkentést okoz így a folyadék vesztés hatása szerintem mindig negatív hatású. 

 

Előzmény: Csempa (213760)
Spenót Creative Commons License 2021.06.21 0 0 213765

Bármelyik miatt lehet. Ez az első hőhullám idén.

Előzmény: Ilyés (213764)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!