Keresés

Részletes keresés

kikke Creative Commons License 2006.03.08 0 0 290

Sziasztok!

Több mint fél éve "gyártom" otthon a fini kefírt. Most egy kis gondom adódott. Leszűrésre, ami minden este történik, annyira "betúrósodik", darabos lesz a kefír, hogy alig tudom a nagylyukú szűrön leszűrni. És valahogy egy kis enyhén keserű mellékíze is lesz. A gomba szép fehér, rugalmas, ugyanaz a tej, a tej mennyiségének megfelelő a gomba. Szerintetek mitől lehet? Amúgy a konyhában van, nincs nagy fénynek kitéve.

Köszi, kikke

HOH0 Creative Commons License 2006.03.08 0 0 289
khmmmm, és ez mitôl lett hitelt érdemlô ?

bocs, de írok egy hasonlatot.....

szerzek egy kupac lócitromot, kitenyésztek belôle valami baktériumot, majd elkezdem híresztelni, hogy ettôl 300 évig fogsz élni...., sokan megisszák látszólag semmi bajuk sem lesz tôle, majd 3-4 év múlva elpatkolnak.....
a tv-ben is azt mondanak amit akarnak, honnan tudjam, hogy azon a pár oldalon ami itt kis hazánkban fellelhetô, szóval, hogy azokon jó-e az információ ?

lehet, hogy elzötykölôdnék kaukázusba és ottan ezt elôadnám, igen csak furcsán néznének rám, hogy hát azt nem is úgy kell, nem olyan fazékba és kell frutyimutyi zöldség gyökere mert csak attól lesz jó.... és nem is cukor hanem méz és nem is füge vagy mazsola hanem gránátalma, stb....

na szóval az ilyesmirôl beszélek.... és ezért keresek egy olyan szakvéleményt amit mondjuk biológusok készítettek megvizsgálva ezt a gombát, stb.....

zsolt
Előzmény: kulináris kóstológia (288)
kulináris kóstológia Creative Commons License 2006.03.07 0 0 288

Szia Zsolt!

 

> várom az olyat hitelt érdemlô írást ami a pontos hatását leírja...

 

Látogasd meg, választ fogsz kapni!:

www.kefirgomba.hu

Menü  alatt > 

Tejalapú kefirgomba

 

Érdeklődésedre tudunk kaukázusi tenyészetből adni!

Üdv. kulináris Bp.-ről.


 

Előzmény: HOH0 (286)
macimoci Creative Commons License 2006.03.07 0 0 287
Nekem kaukázusi kefírgombám van, már szaporodik. Te hol vagy, én Szexárdon.

én itt találtam leírást:

http://kombu.de/t-verw-h.htm
http://kefirgomba.hernaczki.freeweb.hu/
Előzmény: HOH0 (286)
HOH0 Creative Commons License 2006.03.06 0 0 286
cseréljünk, adjál valami másfajta gombát helyette...
ha érdekel írj ide : tct2 [kukacka] telectronic [pontocska] hu

de mindentôl függetlenül továbbra is keresem, várom az olyat hitelt érdemlô írást ami a pontos hatását leírja...

zsolt
Előzmény: macimoci (285)
macimoci Creative Commons License 2006.03.05 0 0 285
Én még nem találkoztam vele, de érdekel, úgyhogy, ha lessz felesleged, átvenném.
Előzmény: HOH0 (284)
HOH0 Creative Commons License 2006.03.04 0 0 284
hali

ismeritek ezt a vizikefír néven futó kristály gombát ?

hozzám került egy adag és fenntartásaim vannak felôle.
ilyen jó - olyan jó, de eddig semmi hivatalos szakvéleményt nem találtam róla és hát mivel a tenyészethez jó sok cukrot írnak, így felmerül a kérdés mi van (lesz) a candida állománnyal ?
meg 1ébként is a répa cukor egészségtelen...

köszi

zsolt
macimoci Creative Commons License 2006.03.03 0 0 283
Tegnap este (3. nap) még teljesen folyékony volt , de ma reggelre teljesen kész, finom -már el is fogyott_ kefír lett.
Egy kicsit hideg van a konyhánkban (Kb17 fok.) :-)
Előzmény: faág(i) (280)
Anyóca2 Creative Commons License 2006.03.03 0 0 282

Sziasztok !!!

Én a régi gombáimat világosban tartottam,a mostaniakat berakom a konyhaszekrénybe,így mintha gyorsabban "működnének".

Anyóca

 

kyla Creative Commons License 2006.03.03 0 0 281

Sziasztok!

Én is 1 l tejből készítem a kefírt, de max. 1 evőkanálnyi gombát teszek bele. Sőt, mikor megkaptam az első gombaadagomat, az ennél is kevesebb volt, de mégis működött 1 literrel. Én azt vettem észre, hogy néha lelassulnak a gombák. Néha 30, néha 48 óra kell, hogy kész legyen a kefír. Én a hőmérsékletre fogom.

faág(i) Creative Commons License 2006.03.03 0 0 280
A kefirgomba normál szobahőmérsékleten szeret lenni ( a gyári előírás 24 fok). Napközben nálunk is csak 19 van, sőt éjszaka csak 18, de azt még kibírta, csak kicsit lassabban szaporodott. (Azért múlt idő, mert én kb. egy éve abbahagytam a kefirgyártást, most gondolkodom rajta, hog yújrakezdem).  Én anno napi 1 litert csináltam, és ahhoz kb. 1 - 1,5 dl-nyi gombát tettem. Akkor vettem el belőle, amikor már több volt 2 dl-nél. (Azért írom térfogatban, mert az üveg aljába tettem, és így a legegyszerűbb megállapítani, hogy kb. mennyi). Így ránézésre a diónyi 2,5 dl tejre kicsit kevésnek tűnik.
Előzmény: macimoci (279)
macimoci Creative Commons License 2006.03.02 0 0 279
Reméljük, hogy akkor a nikkel kanál sem bántja, mert az asszony kidobott minden műanyagot.
Most, hogy megfeleztem a gombák menyiségét (a diónyi/2,5dl így is bőven megvan) nem lessz a tejből kefír már 2 napja igaz a gombák szemlátomást nőnek. Lehet, hogy hideg van?
Előzmény: faág(i) (278)
faág(i) Creative Commons License 2006.03.02 0 0 278
Most látom, hogy a fémre nem válaszoltam. Szerintem a rozsdamentes acél teljesen jó mindenre, az élelmiszeripari üzemekben mást nem is használhatnak. Biztosan azért van ez a fém-tilalom, mert régen a rm acélt nem használták, az alumíniumot pedig a sav kimarja. Sztem ugyanez lehet a helyzet a padlizsánkrém kapcsán újra és újra felmerülő "csak fakést szabad használni!" dologgal is, de persze ez csak az én véleményem
Előzmény: macimoci (275)
faág(i) Creative Commons License 2006.03.01 0 0 277
A kefirgomba egy elég komplex, többféle mikroorganizmuból álló képződmény, de élesztőgombákat egészen biztosan tartalmaz. (Ha lehűtöd a kefírt és 1 napig állni hagyod, akkor kellemesen pezseg az élesztő által termelt alkoholtól és az íze ilyenkor alakul ki igazán). Az élesztő ugyan nem spórás, ha jól emlékszem a tanultakra, de a sajtok felületét nagyon könnyen megtámadja mert ott talál mindent, ami jó neki. Otthoni körülmények között tényleg nehéz olyan tisztán dolgozni, mint egy üzemben, ahol pl. a takarítás 95  fokos vízzel történik, megfelelő vegyszerekkel.
Előzmény: andreja (274)
faág(i) Creative Commons License 2006.03.01 0 0 276

Miért ne állnának fenn? Forralatlanul azért ne igyunk tejet, mert lehetnek benne patogén mikroorganizmusok. (A nyers tejről beszélek, nem a boltiról, mert az már pasztőrözve van). Ha a gombád szereti a helyet, akkor elég sűrűn ki kell dobnod belőle egy részt, mert állandóan szaporodik. Mindenféle forma ki szokott alakulni, de azért az "igazi" az tényleg olyan karfiolszerű. A tibeti kefirgombát nem ismerem, nem tudok a kérdésedre válaszolni.

 

A tejhez még annyit: egy átlagos pasztőrözött tejben - és a nagyon higiénikusan kezelt nyers tejben is - a gyártás pillanatában is van 1000 - 10000 db valamilyen mikroorganizmus minden milliliterben. Ezek óriási sebességgel  - és exponenciálisan!! - szaporodnak (a leggyorsabb kb. 20 percenként kétszereződik), tehát mire te megcsinálod a kefíredet, olyan néhány 100 ezres nagyságrendet biztosan eléri a számuk. Az, hogy pontosan mi van benne, azt csak a jó isten tudja. Nagyon kicsi az esélyed, hogy igazán sokáig egészséges maradjon a gombád.

 

A kristálygombára keress rá, itt korábban már volt róla szó. Az valami egész más dolog, én nem ismerem sajnos.

Előzmény: macimoci (273)
macimoci Creative Commons License 2006.03.01 0 0 275
Még valami.
Az első adagok rozsdamentes edényben készültek és nem lett semmi baja
Aztán olvastam, hogy fémmel nem érintkezhet. Akkó most mi van?
andreja Creative Commons License 2006.03.01 0 0 274
Valaki azt állította, hogy ha házilag kefírezett, akkor szintén házilagos sajtkészítésben gondott okozott neki a gomba, valami élesztős történet támadta folyton a sajtokat, úgy gondolta, hogy az a spórás valami túl agresszív, és ugye ott nincs sterilitás, no ez így van-e vagy hogy?
Előzmény: faág(i) (272)
macimoci Creative Commons License 2006.03.01 0 0 273
Tehát a forralatlan tej veszélyei fennállnak a kefírnél is?
Úgy látszik eddíg sok volt a gomba, mert most csak felét raktam bele és egy nap alatt látszik, hogy nőtek és a karfiol forma is kezd átalakulni egy kalap szerü rész és egy lelógó nyúlványt is látni vélek.
Kérdés: A kaukázusi és a tibeti gomba között mi a különbség? És ízben eltér?
Kristálygomba nincs senkinek?
Előzmény: faág(i) (272)
faág(i) Creative Commons License 2006.02.28 0 0 272

Ha a tehén egészséges, és a gazdája tisztában van minden higiéniai és egészségügyi előírással, akkor persze semmi bajod nem lesz tőle. Sajnos ez ritkán jön össze. Pl. rendszeresen használják az előző napi edényeket, hideg vízes öblítés után, meg nem hűtik le azonnal, vagy nem eléggé, stb. stb.

Ha nem tudod, ki és hogyan feji, akkor saját érdekedben jobb, ha kap egy kis hőkezelést. Azonkívül a kefírgomba sem képes minden más mikroorganizmust legyűrni, előbb-utóbb a gombád el fog fertőződni. Én nagyon sokáig "nevelgettem" egy gombatenyészetet, de csak UHT tejet használtam hozzá, mert az gyakorlatilag steril. Csak akkor ment tönkre, amikor két hónapra kiköltöztünk a lakásból.

Dolgoztam régen tejüzemben, ott volt kefirgyártás.

A gombát sterilkamrában szaporították, sterilezett eszközökkel szűrték, és  sterilezett tejet használtak hozzá. Persze te tömeges ételmérgezést nem tudsz okozni, legfeljebb saját magadat és a gombádat fertőzöd el:))))

Előzmény: macimoci (270)
Törölt nick Creative Commons License 2006.02.28 0 0 271

Arra én is kíváncsi vagyok, hogy mi van, ha megesszük.

Egy biztos: egyszer anyukám, amikor nálunk töltött pár napot, kefires sütit akart sütni, és a még nem hűtőben lévő (le nem szürt) üvegekből választott egyet.

A sütit ki kellettdobni, mert a teljes kefires öntetet nyálkás trutymóvá varázsolta a benne maradt gomba.

 

Fagyasztani még nem próbáltam, de rendszeresentárolom vizben, hűtőben. Már 3 hetes nyaralást is túléltek így.

Alapvetően nem forralt tejre találták ki, ellentétben a joghurttal. Szerintem finomabb lesz.

Előzmény: macimoci (270)
macimoci Creative Commons License 2006.02.28 0 0 270
üdvözlök minden kefír gyártót és kedvelőt!

Most Kaptam egy adag gombát és már 2 adag kefírt sikerült csinálni Kezdetnek nem is rosszat!
Ezen felbuzdulva átolvastam a topikot és sok kérdésemre választ is kaptam.
De még nem tiszta 1-2 dolog. Mi van, ha megeszem a gombát is, árt, vagy használ? Kóstolta már valaki? Hogyan lehet biztonságosan lefagyasztani és szállítani hosszabb távon? Mi van, ha a tehén (nem gyári) tejet nem forralom fel és úgy csinálok belőle kefírt?

És végül a legfontosabb: Most olvastam elöször a "vizes" gombáról Tudna -e valaki egy kezdő adagot adni belőle?
Petri Ildikó Creative Commons License 2006.02.15 0 0 269
Tisztelt Olvasók! Ha valaki szeretne kaukázusi kefirgombát, szívesen küldök neki, természetesen ingyen. Nálam már túlságosan elszaporodtak és nem szeretném kidobni őket. Nagyon szép, egészséges állomány. Az e-mail címemre várok jelentkezést attól akit érdekel, a fórumot sajnos nincs időm olvasni.
kyla Creative Commons License 2006.01.24 0 0 268

Anyóca!
Találtál már gombát? Ha nem, én tudok Neked küldeni!

kyola@freemail.hu

Előzmény: Anyóca2 (267)
Anyóca2 Creative Commons License 2006.01.20 0 0 267

Akkor el kezdek érdeklődni,hátha vki ki tud segíteni egy kis adag gombával.

Anyóca

Előzmény: faág(i) (266)
faág(i) Creative Commons License 2006.01.20 0 0 266

Az a helyzet, hogy ilyenkor nagyobbrészt azok a mikroorganizmusok szokták túlélni a megpróbáltatásokat, amelyek amúgy is bírják a hideget. Ezek is megalvaszthatják a tejet (ld. UHT tej, amikor megromlik - sűrű, aludttejszerű, embertelenül keserű kotyvasz lesz belőle), de nem termelnek tejsavat, széndioxidot vagy alkoholt, mint a kefirgombák teszik. De persze próbálkozz még, hátha van a gombának olyan része, ami túlélte.

Nekem sajnos amikor egyszer "elfajzott" a gombám, hiába próbáltam mégoly tudományos módszerekkel is megtisztítani, kénytelen voltam több hektoliter elpocsékolt tej és rengeteg összekoszolt edény után kidobni.

 

A kefirgombát egyébként tiszta, időnként váltott vízben néhány hétig beteheted a hűtőbe, azt még kibírja.

Előzmény: Anyóca2 (265)
Anyóca2 Creative Commons License 2006.01.20 0 0 265

De kár!! Pedig gyönyörűen végzik a dolgukat,az állaga a kefírnek nagyon guszta .Még adok nekik egy kis időt,aztán majd meglátom.

Anyóca

Előzmény: faág(i) (264)
faág(i) Creative Commons License 2006.01.20 0 0 264
Hát, azt hiszem ezektől el kell búcsúznod. A kefirgomba "élőlény", szobahőmérsékleten érzi jól magát. Fagyasztáskor ui. a sejtfalak elrepednek, aztán már nem tud helyrejönni. Lefagyasztani csak speciális, extra gyors hűtéssel lehet sztem, akkor is egy kicsit meggárgyulnak valszeg.
Előzmény: Anyóca2 (263)
Anyóca2 Creative Commons License 2006.01.20 0 0 263

Sziasztok !!

A fagyóból most keltettem életre egy adag kefírgombát,de az általuk készített kefíremnek szörnyű íze van.A 3. adag kefírt öntöttem ki .Ez így marad ??? Ha nem ,mikortól várható javulás ???

Anyóca

Anyóca2 Creative Commons License 2006.01.18 0 0 262

Szia !!

Ígértek már,de ha nem jön meg a héten,megkereslek !!

Köszönöm!!

Anyóca

Előzmény: kyla (261)
kyla Creative Commons License 2006.01.18 0 0 261

Szia Anyóca!

Én tudok Neked küldeni kombuchát.

 

Előzmény: Anyóca2 (260)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!