Sziasztok! Nagyon örülnék, ha tudnátok segíteni. Egy árverésen vásárolt Rover rádió-kódját szeretném megtudni. A rádióhoz tartozó adatok a következő helyen találhatóak: http://kepfeltoltes.hu/view/090704/Vaillant005_www.kepfeltoltes.hu_.jpg Köszönettel: B.G.
Akkor a kérdés még az lenne, hogy szerintetek mi az a kábelkategória árban/minőségben amit megérdemelne ez a rendszer?
A tapkabellel autoban nem foglalkoznek, a megfelelo vastagsag es az altalanos jo minoseg (OFC) nagyjabol elegendo. Sajnos speci kabelekrol nem tudok, talan nem is lenne piaca a meterenkent 10-20-30 ezer forintos tapkabeleknek, a valo vilag letezo kabelei pedig val'szeg ugyanabban a par kabelgyarban keszulnek, mas kerdes, hogy lepecsetelik oket tetszoleges logokkal.
Szobai rendszerekben igen jol kihallhato a tapkabel sajat hangja, még akkor is, ha csak az utolso egy meteren hasznaljuk, elotte pedig tobb szaz kilometer fenetudjamilyen kabel jon Pakstol, transzformatorallomasokkal stb.
Az IC es hangszorokabelek sajat hangja viszont vitathatatlan, es egy atlagos autos rendszeren is remekul kihallhato.
Az autohifis markakkal nem foglalkoznek, inkabb az altalanos kabelspecialistak termekeibol valogatnek (vdH, Kimber, Monster, QED, Audioqest, Straightwire, stb stb stb). Ezek a gyarak mindenfele kategoriaban jelen vannak, es a legtobb kabeluk siman hasznalhato autoban is.
Ez a fránya kábelvastagság....Ha nem akarsz nagy feszültségesést és stabilabb, jobb hangot akarsz, akkor válassz a megadott táblázatokból! Ha a biztosiitást a kábelátmérőhöz igaziitod, akkor szinte extrém vékony drótot is használhatsz, de nincs sok értelme (gyakorlatilag használhatatlan lesz az erölködő), mint ahogy ennek a két napja tartó meddő vitának sincs. Tehát, a kábelt az erölködőhöz, a biztit a dróthoz méretezd. A királynak adjuk meg azt, ami megilleti.:)))
"csak 1 eshetőség a 200-ból: Eladod az autót hifistől. A következő tulaj első dolga lesz ellőni a biztit, második dolga lesz megnézni mi van az erősítőbben, harmadik dolga lesz bele k***ni egy minimum 60 amperest, innentől továbbgondolhatod.)"
Rájt!
Ebben tökéletesen igazad van. De akkor nagyon is idióta az ember és ha nem haragszol hadd ne én küszöböljem ki más hibáit már előre is (bár a közlekedésben nagyon sokszor ez történik de ez nem az a topic) Én a kábelhez méreteztem a biztit, magamnak, nem a kövi tulajnak :)
Egyébként pontosan telibetrafáltad!
Ezt az autót én pont nem fogom eladni, csakis mellé és nem helyette fogok egy másik autót venni, mert nem azért építem 6 éve és öltem bele az árának lassan kétszeresét, hogy eladjam :) De ha esetleg véletlenül el is kellene adnom valamilyen okból addigra már a rendszernek megfelelő vezeték lesz benne a megfelelő biztivel, de amúgy a hifit tényleg kivenném. És ez tényleg nem magyarázás hanem tény de jól elébe mentél :)
Az egyébként szerintem egy nagy lámaság, hogy mondjuk a SAL-os biztiházakban alaphelyzetben 60A-es bizti van(ezt veszi az átlagjúzer) :/
Nyilván nem is mindenkinek szólt, akinek nem inge nem veszi magára. Nyilván nem fogok több éves tapasztalattal rendelkező embereket megkérdőjelezni, csak érdekel ki mit miért ír és mire alapozza. Ha figyelted azok az emberek akikről beszélsz nem is írták azt, hogy veszélyes, csak azt, hogy a rendszerhez alulméretezett...
Nem vitatkoztunk mi semmin mester. :) Kérdést tettél fel, megkaptad rá a választ.
(csak 1 eshetőség a 200-ból: Eladod az autót hifistől. A következő tulaj első dolga lesz ellőni a biztit, második dolga lesz megnézni mi van az erősítőbben, harmadik dolga lesz bele k***ni egy minimum 60 amperest, innentől továbbgondolhatod.)
Ne írd le légyszives hogy soha nem fogod eladni ezt az autót, de ha mégis akkor is kiszeded belőle a hifit, mert tudom.
Ezt csak azért írtam hogy lásd, minden ostobaságot meg lehet magyarázni, meg annak az ellenkezőjét is.
Elég vastag kábel megy az önindítóra, és ráadásul talán max 1m hosszú lehet, ami nagyon nem mindegy. Szerinted a képleteket viccből találták ki? Méretezni nem a családosan hallgatható hangerőre kell, hanem a rendszer maximumára. Kb mintha azt mondtad volna, hogy egy autóra elég lenne elöl-hátul dobféket használni, mert egy hétköznapi esetben azzal is meg lehet állni.. Hát, valóban, de ha 150nél satuzni kell? Garantált lenne a csattanás. Értesz hozzá, jobban, mint a topiklakók, ez világos.
Elsősorban a tápolás miatt lehet érdekes a dupla kétcsatornás...nyilván ez kábelezésileg a tápelosztásban + költség és munka, de megéri. Ha azonban a nénycsatornás duplatápos és kimenetenként ugyan az a teljesítménye, mint a kétcsatornásnak akkor ez a célszerűbb, mert könnyebb installálni, ergo praktikusabb, kompaktabb.
Szia,FeketsZ ! Elnézést,hogy megszólítalak! Én csak lelkes olvasgatója vagyok a topiknak,de fenti soraidnál elakadt a lélegzetem. Akikkel itt társalogtál eddig,azok Európa-szintű mágusok.Nekik az nem is kérdés,hogy melyik erősítőhöz milyen kábel kell. Többször jártak nemzetközi hangminőség versenyen, szakértőként,mint mi autohifi boltban nézelődni. Mintha egy óvodás azon vitatkozna veled,hogy hogy kell bekötni a cipőt. Szóval csak óvatosan,több tiszteletet!
Kívánok telt mélyeket és selymes magasakat! Üdv:Zoli
Tudom hogy ebből még nem lehet 16oselsőszettes meg mélynomós hangot kiadni de ebbe a kocsiba pár évig ez lesz, és most szeretném lecserélni a gyári fejet, árat azért nem tudok meghatározni, meg nem is akarok, mert olcso forrásból betudom szeretni a dolgokat, ezért ami másnak drága lehet lehet hogy nekem nem lesz az, a gyári hangszorokat lecseréltem ezért került előre egy első szett, és hátra pedig egy pár ovál hangszóró, nem tökéletes zenét szeretnék kihozni belőle, nem vagyok nem hozzáértő, csak tudni szeretném hogy azon kívül hogy minden szép és jót írnak az adatlapok a lejátszókról ti felhasználok melyikről milyen véleménnyel vagytok, melyiket ajánljátok arra célra hogy egy szép hangzású fejem legyen ami köré majd szépen kiépíthatem a rendszeremet is, én inkább az alpine, clarion pioneer márkákat favorizálom, ha ebből tudtok mondani valami jófélét az jó lenne, alpineból azért kérdezem mert annyi féle fajta van és nem is emelkedő sorrendben nő a tudásuk, szóval ha tudtok valami jó fejet ezek közül aminek lehetőleg 3 pár rcaja van és 1 dines akkor írjátok meg.
> Fogalmatok sincs róla szerintem, hogy mekkora teljesítmény valós 100watt...
Szerintem a tapasztaltabbaknak azért van fogalmuk :) Meglehetősen bivaly teljesítmény, csak a legnagyobb csúcsoknál lehet rá szükség, vagy dB-versenyen. Abban igazad van, hogy ha mechanikailag nem sérül a kábel, 30A-s biztivel soha nem fog meggyújtani semmit. De hogy még a te zenehallgatási szokásaid mellett sem felel meg a rendszer igényeinek, arra bizonyíték a kiégett bizti.
> Még valami. Szerinted hány ampert vesz fel indításkor egy önindító? És mekkora keresztmetszetű kábel megy hozzá?
Az enyém normál esetben olyan 100-120A-t, a gépkönyv szerinti maximuma 250A. És meglehetősen vastag (és rövid!) kábelen megy oda a kakaó, ráadásul rövid ideig. A terhelés jellege pedig ohmoshoz hasonló, vagyis ha valamitől megnő a kábel ellenállása, csökken az áram, nem nő, mint egy szabályzott tápegység esetében. Ezzel együtt is oda kell figyelni az állapotára, mert nagyon elhanyagolt motortérben (sérült kábel, rossz csatlakozás, hozzáérnek más cuccok, stb.) akár okozhat is tüzet.
Kétségtelen, hogy hifiben a vastag és a nagyon vastag drót között a hangminőségbeli különbség a lényeges, tűzveszélyt leginkább csak a főbizti elhagyása jelent.
Szerinted a hétköznapokban az átlagember egy jobb hifivel hány szinuszos wattal hallgathat zenét? Fogalmatok sincs róla szerintem, hogy mekkora teljesítmény valós 100watt... Nyilván a rendszerem szinuszos teljesítményéhez alulméretezett. Meg szebben is fog szólni a rendszer egy nagyobb keresztmetszetű kábellel. Viszont a rendszerem szinuszos teljesítményének talán a tizedét ha kihasználom a hétköznapokban. Ahhoz pedig bőven biztonságos... De vitatkozhatunk ezen, nem nagyon van értelme. Menj be mondjuk a BME-re és kérdezz meg egy elektronikával foglalkozó előadót, hogy szerinte elég-e 5m-en 4qmm-s táp szinuszos 80-100watthoz autóban. Van egy fogadásom rá mit fog mondani. Jöhettek nekem mindenféle számításokkal és táblázatokkal ettől egy autó biztosan nem fog kigyulladni 30amperes főbiztivel 4qmm táppal. Nem 0,25ös tyúkbélről beszélünk. Le fogom cserélni de nem azért mert nem biztonságos.
Még valami. Szerinted hány ampert vesz fel indításkor egy önindító? És mekkora keresztmetszetű kábel megy hozzá?
Régebben már kértem tanácsot és segítettek is. Jelenleg egy Partner 1-esem van, amiben van egy JVC KD-BT1-es fejegység, amiről megy egy Pioneer TS-WX22A aktív mélyláda (csomagtartóban kell a hely, ezért nem rakhatok oda mélyládát ez meg befért az ülés alá). A fejegységről megy még egy 4csatornás Magnat erősítő (tán 4*50Watt), amelyen hátul van két ovál hangszóró (ezért nagyon leszúrtatok), elől pedig egy Mac Mobile Reference 2.16-os szett. Az lenne a problémám, hogy az elől az ajtóba (gyári helyre) beépített hangszóró nagyon rosszul muzsikál. Mit érdemes elkövetni, hogy az ajtóba beépített hangszóróból mélyek is jöjjenek ki? Bitumenlap segítene rajta hova tegyem fel, vagy esetleg a hangszórót ne a kárpitra csavarozzam fel? Szóval a kérdésem, hogy hogyan kell megfelelően egy ajtót előkészíten egy 16-os hangszóróhoz.
Érdekelne hozzáértők/tapasztaltak véleménye, hogy melyik a jobb, vagy éppen rosszabb, előnyösebb/előnytelenebb ha egy aktív rendszerben az első szettet 1db 4 csatornás, vagy 2 db 2 csatornással hajtok meg? És tegyük fel, hogy az erősítők minőségben és teljesítményben azonosak. Csak azért kérdezem, mert igényesen, versenyre épített rendszerekben fellelhető a 2db kétcsatornás és az 1 db négycsatornás megoldás is. Akik a 2 csatis megoldást választották, azok miért döntöttek így? Vagy éppen teljesen mindegy? Nálam ez a helyzet, 2 db genesis stereo 100, vagy 1 db four channel. Valakinek van tapasztalata a genesis erősítőkkel kapcsolatban?
Aki valaha is foglalkozott elektronikával, az biztosan nem fogja kijelenteni egy nyilvánvalóan alulméretezett kábelről hogy "biztonságos!" így én sem teszem.
Ez nem egy túl egzakt érvelés :) A kiterjedt vezetőkkel nincs semmi gond, nagyfrekvenciás elektronikáknál kvázi kötelező a "ground plane" és "power plane", vagyis a sokrétegű nyákon a föld és a táp is egy-egy komplett réteget kapnak. Ennek a megoldásnak a legalacsonyabb az impedanciája. Az autó kasznija jellemzően elég vastag is (az én padlólemezem kb. 2mm-es lehet), az ohmos ellenállással sincs gond. Problémát esetleg az okozhat, ha a kasznin mint földvezetéken mindenféle egyéb fogyasztókkal osztozik az erősítő. De ehhez azért eléggé nagy áramú fogyasztók kellenének, hogy zavarják az erőlködőt.
Akkor tényleg nem árt. Sorry, nem figyeltem, hogy milyen teljesítményű az erősítőd, mert 4mm2 mindenhez kevés :) Viszont így pláne nem meglepő, hogy a 30A-s bizosítékodat kiolvasztotta a rendszer a vékony dróttal. Vastagabbal valószínűleg nem olvasztaná ki azt sem, de természetesen érdemes lehet kicserélni nagyobbra.
Az erősítő a tápján keresztül is képes összeszedni a zajokat. Tamás(hifiközpont) nekem azt mondta, hogy a szerelési tapasztalatok azt mutatják, hogy autónként változó melyik vezet jobb végeredményhez.
Akkor jól látom, hogyha nekem az erősítő összteljesítménye 260 RMS, alapfeszültséggel számolok, és 5-6 méterre szeretném vinni a tápkábelt, akkor 35 mm2-es kábel kellene???
Javítsanak ki a kollégák, ha tévedek, de nem a tápkábelnél számít a zaj, hanem az RCA-nál és a hangszórókábelnél.
az áramellátásnál meg egy kört fogsz alkotni, bárhogy is kötöd be az erősítőt. Ha a kasztnira testeled, akkor a kör az akksi-tápkábel-erősítő-<kasztni legkisebb ellenállású útja>-akksi kör lesz, ha akkuról hozod, akkor nyilván a kasztnis rész elmarad. Ez már sokmindentől függ (autó, alváz állapota és vastagsága stb). Ha a kasztni a szűk keresztmetszet, akkor hiába veszel majd a maradék pénzből jobb tápkábelt, mert a "kör minősége" attól még nem javul sajnos.
Még egy olyan kérdés lenne, hogy állítólag ha direktbe akssiról viszem a negatívot is az jobban összeszedheti a zajokat(nem minden esetben) mint ha a kasztniról venném le a testet. Akkor most mi az igaz? Én eddig úgy tudtam az akksiról levenni a táp mindkét felét egy sokkal jobb megoldás zaj szempontjából. Mert nyilván egy adott pénzkeretből sokkal jobb minőségű + kábelt tudok venni, ha csak 1 m kell belőle a testeléshez.
Köszi ezt én is ismerem (tanulom pár éve), de az Ohm törvény önmagában nem tartalmazza azt, hogy bizonyos keresztmetszetű és anyagú vezetékek milyen távolságokon mekkora áramerősséget képesek elviselni.
Nahh akkor kérdés.
25qmm-t gondoltam a monoblokknak és 10qmm-t a szett erősítőnek. Fehérváron megkérdeztem 1500ft/méter körüli áron tudják hozni nekem a nagyobb keresztmetszetű Audisont. Ti mit javasoltok?
Ha hasznaltat ketresel, oruletes a valasztek, mert a nagy gyarak evente egyszer legalabb modellt valtanak.
Alapvetoen az elso itteni hozzaszolasodban remekul leirtad a hasznalhato markakat, ezek kozott nezelodj, es azt vedd meg, amelyik tetszik. Legalabbis ha ragaszkodsz a mostani tervedhez. Mert a 10 centis koax (vagy komponens?) + hatso oval felallas elso megkozelitesben nem tul meggyozo, ebbol eleg nehez lesz normalis hangot csinalni, még kulso erositovel sem. Legalabbis nem a fejegysegen fog mulni :-)
Ha tenyleg szeretnel jo hangot, akkor kezdjuk elolrol: ird meg, milyen autod van, milyen zeneket akarsz hallgatni, milyen egyeb elvarasod van (irtal valamit monitorrol, de nem tul hatarozottan), illetve probalj megfogalmazni egy penzugyi keretet, amit elkolthetsz erre a projektre.
Most azért szeretnék egy jó fejet venni hogy az meglegyen azzal ne kelljen foglalkoznom, ár nem nagyon számít mert nem új lesz, nem boltban veszem, küldő erősítő nincs, de majd lesz, hangszórokat vettem már, előre a gyári 10 cm helyre ott van csipogo is és hátul van kettő ovál, most csak fejet szeretnék venni és gondoltam tudnátok segíteni, hogy nektek, ismerőseiteknek a mindennapi használatba melyik típus vált be leginkább, nem azért nem számít az ára mert egy hozzánemértő kőgazdag ember lennék, csak érdekel nagyjából ármegkötés nélkül hogy melyikek a mostani szépen és jól szóló fejegységek.
Erről nem vagyok meggyőződve. Ha az erősítő tápja több, mint 30A-t akar felvenni, azt meg tudná tenni a 4mm2-es madzagon is, annyira még annak az ellenállása sem nagy. Ha szabályozott a kapcsolóüzemű tápja, akkor pont a vékonyabb drót, a nagyobb feszültségesés miatt vehet föl nagyobb áramlöketeket.
Van az erősítőben is bizti? Mert annál nagyobbat nem kell tenni az akkuhoz sem, hiszen ha nincs zárlat a kábelnél, akkor az áram ugyanannyi lesz a két végén.
Ha van vele sorban egy 30A bizti, akkor normál esetben én sem érzem olyan iszonyatosan tűzveszélyesnek, mondjuk a baj mindig nem normál esetben történik :)
Egy dróton a legtöbb feszültség mindig ott esik, ahol a legnagyobb az ellenállása. Egy autóban fokozottan ki van téve a madzag a törés, elnyíródás veszélyének (persze korrekt beépítéssel ez megelőzhető). Ha valahol elkezdenek benne szakadozni a szálak, ott megnő az ellenállása. Mondjuk egy hosszabb 20A nagyságrendű terhelés során itt igen jelentősen melegedni kezd, amitől tovább nő a kritikus szakasz ellenállása, végül akár 100W nagyságrendű teljesítmény is disszipálódhat egy ponton. Vagyis attól, hogy normál esetben nem izzik a drót, egy esetleges elnyíródás esetén egyáltalán nem lehetetlen, hogy végül szétég valahol.
Persze mindennek elméleti jelentősége van, mert egyrészt viszonylag kicsi az esélye, másrészt a normális hang érdekében úgyis le kell cserélni azt a tyúkbelet :) Nekem a 4x45W-os erősítőm 20mm2 dróttal van bekötve. Korábban 10mm2-rel volt, nem mondom, hogy drasztikus volt a kettő között a különbség, de észre lehetett venni. Ahhoz a bika erősítőhöz mindenképp 20 fölé kéne menni.
A kondinak meg IMHO semmi értelme, hiába cca. 1 farad kapacitású, ha a soros ellenállása nagy. Mindeközben az akkumulátor egy gigantikus (több tízezer farad) kapacitású és alacsony soros ellenállású kondihoz hasonlít, és kiváló áramforrás, ha nem rontod le a soros ellenállását egy tyúkbéllel. Még inkább arra lehetne jó egy kondi az erősítő előtt, hogy RC-szűrőt képezve zavart szűrjön, de nagy belső soros ellenállással ezt sem igazán teszi meg. Sok kisebb jó minőségű kondenzátor párhuzamosan kötve inkább alkalmas erre.
Ez a lejjebb olvasható számítás honnan származik azt tudjátok? Tényleg nem piszkálódni szeretnék egyszerűen csak tudni szeretném mire alapozzátok ezt az ilyen vastag legyen a tápkábel dolgot
A lejjebb olvasható összefüggés 1826-óta ismeretes, George Simon Ohm nevével jegyzett, manapság egyszerűen Ohm törvényének hívják. Ez egy fizikai törvényszerűség, amely rámutat egy elektromos vezetékszakaszon átfolyó áram és a rajta eső feszültség törvényszerűségeire. Arra is többek között, hogy egy meghatározott keresztmetszetű homogén anyagú fémes vezeték meghatározott hosszúságú szakaszának ellenállása egyenesen arányos a vezeték hosszával és fordítottan arányos a vezeték keresztmetszetével.
Eljössz megterhelem neked a tápkábelt egy megfelelő zenével és ha érezhetően elkezd melegedni mielőtt a bizti kiolvad a vendégem vagy 2 redbullra vagy egy kiadós fagyira.
Márpedig ha nem melegszik nem tűzveszélyes, mert csak attól gyulladhat meg valami ami izzik, vagy szikrát ad. Ugye ebben egyetértünk?
Ez a lejjebb olvasható számítás honnan származik azt tudjátok? Tényleg nem piszkálódni szeretnék egyszerűen csak tudni szeretném mire alapozzátok ezt az ilyen vastag legyen a tápkábel dolgot. Mert a "fúú 4qmm az életveszély" dolgokkal nem értek egyet, mert ilyet is hallottam már igaz nem itt. Nyilván hozzátartozik a dologhoz, hogy a rendszerem tényleges szinuszos összteljesítménye nem a legkisebb kategóriába tartozik, amihez még a 4qmm tervezve lett, mert 5 éve én is egy alap rendszerrel kezdtem aztán szépen kiforrottak az igényeim ...
BPx500.1 / Maximum Current Draw: 50A / Minimum Wire Gauge: #8 AWG
These recommendations assume 7' 10' wire runs. If your installation differs markedly, you will need to adjust the wire gauge accordingly."
Tehát amit írsz itt is igaz. Elsiklottam ez a rész felett a specifikációban szégyenlem is magam érte :/
Gondolom azért bírta a 4qmm eddig mert nyilván a töredékét használom ki napi használatban az erősítő teljesítményének és mivel nem hangnyomásversenyre készült az autó az erősítőknek teljesen megfelelő kábelméretezéssel, csak úgy jött ki észrevehetően ez a méretezési hiba, hogy kiégette a biztosítékot közölve, hogy valami nem OK. Tehát szerintem kijelenthetjük, hogy szól, veszélyesnek így a biztosítékkal nem veszélyes(leszámítva, hogy a kiolvadó biztosíték tönkretehet komponenseket) de jóval többet lehetne kihozni az erősítőből a megfelelő tápkábel méretezéssel.
Viszont mp3-at nem tud, a tár,kérdés rá lehet e tenni egy bemenetet pluszban,hogy pl. Ipodot rá tudjak dugni? Vagy a tárat érdemesebb mp3-as tárra cserélni?
Arra lennék kíváncsi hogy itt a tapasztalatokból, használatból milyen lejátszót tudtok mondani ami jó szép a hangja szépen is néz ki szóval ami jó majdnem minden tekintetben.
Mi van még az autoban?
Normalis (kulso) erosito es hangszorok nelkul felesleges draga fejegyseget venni, mert nem fog szepen (szebben) szolni.
Sziasztok, abban tud vki segíteni,hogy van egy 406-os pözsóm gyári kormányról is vezérelhető philips 4050-es kazettás!!! rádióval és 6-os cd tárral a csomagtartóban, amivel meg vagyok elégedve,gyári jbl-ek szépen szólnak. Viszont mp3-at nem tud, a tár,kérdés rá lehet e tenni egy bemenetet pluszban,hogy pl. Ipodot rá tudjak dugni? Vagy a tárat érdemesebb mp3-as tárra cserélni?
Vegyész (is) vagyok, viszont 16 éve foglalkozom autóhifivel. A számítás, amit alant olvashatsz, mindenki számára, aki beszerelésre adja a fejét, nyilvánvaló kell legyen. Ha nen villamosmérnök, akkor is.
Normál erősítők esetében 50%-os hatásfok mellett a kábelméretezést a legnagyob RMS teljesítmény figyelembevételével kell megtenni, ez jelenti a nomál használtot, beleértve a tartalékot, ha nem használod ki a teljes RMS teljesítményt, és beleértve az impulzusszerű csúcsokat, amelyek meghaladják azt. Ez jelenti a minimális méretezést, a teljes teljesítményre vonatkoztatva ennek a kétszeresével kell számolni, de úgy gondolom, hogy ez normál körülményeket figyelembe véve nem szükséges.
Ez a Te esetedben 718+320W RMS, ez a 13,2V-os középfeszültséggel számolva 78,6A áramfelvételt jelent.
Normál rézhuzalú kábel esetén, 0,5V-os feszültségesést feltételezve, ekkora áramfelvétel esetén 25qmm nem egész pontosan 3,5 m-ig elegendő, 35qmm esetén nem egész pontosan 5,5 m-t jelent.
Abban az esetben, ha nem rézhuzalú kábelt használsz, hanem pl. alumíniumot, akkor ez borul, akkor nagyobb méretezésre van szükség.
Ezzel ellentétben, a 4qmm-es rézkábel 1m hosszon 20A-t tud, míg a 10-es ezt az áramot nem egész pontosan 1-1,2m-ig tudja.
Ha ilyen rövid kábel elegendő, akkor biztonsággal elég a 10-es, de ez a távolság akár egy rossz kontakt esetén is radikálisan csökkenhet.
kérdésem lenne, szeretnék venni egy lejátszót a kocsiba ára majdnhogynem mindegy de 150-250 legyen a határ, szóval 0-250 ezerig mondhattok, ez jó lenne ha az új ára lenne, de használtan tervezem a vételt, azért mondok ekkora árat hogy esetleg tudjatok javasolni nagyon jó lejátszót is és akkor tudjam kategorizálni a többit, márkákhoz nem vagyok nagyon kötve, de gondolok én alpine, clarion, blaupunkt, jvc, sony, pioneer, keenwood valamely típusára, 1-2 dines és akár tft-s is lehet. Arra lennék kíváncsi hogy itt a tapasztalatokból, használatból milyen lejátszót tudtok mondani ami jó szép a hangja szépen is néz ki szóval ami jó majdnem minden tekintetben.
ne hagyd meg, ha már úgyis húzol akkor két 20-ast legalább. gm-re meg halgass, szerintem nem is tudod kivel (kishazánk egyik legelismertebb szakértőjével ezt nyugodtan kijelenthetem így ebben a formában szerintem) beszélsz :)
amikor én vettem a bpx-et nem forgalmazták európában (lehet ez azóta változott), az egyel nagyobb meg irreálisan drága volt (legalábbis nekem) ezért amcsiból hozattam be. egy régi gti mélynyomót hajt, az elsőszett meg egy gti 608c
azt meg csak halkan csendben kérdezném, hogy a komponenseidből ítélve jól gondolom, hogy mammutos srácoktól vásárolsz? ha igen mondd meg Tamásnak ezt a 4-es kábelt, és figyeld a reakciót :D
"Ez kapásból is több mint 70A amit felmarkolhat, ez egy kocsihosszal kalkulálva legalább 25, de inkább 35qmm-t feltételezne."
25-35 qmm-t mire alapozod, hogy annyi kell hozzá.
Ezek a BPx 500.1 mono gyári adatai:
237W RMS x 2 channels at 4 ohms and <1% THD + N Signal-to-noise ratio: 66.4dBA (reference 1W into 4 ohms) 718W RMS x 1 channel at 4 ohms, 14.4V supply and <1% THD + N 674W RMS x 1 channel at 1 ohm, 14.4V supply and <1% THD + N
És ha már táppal foglalkozunk a Harman CA 280-hoz elég lehet a 4qmm szerinted? Akkor meghagynám annak a 4est. Harman: # Teljesítmény (RMS, 4Ohm < 1% THD): 2 x 110W # Teljesítmény (RMS, 2Ohm < 1% THD): 2 x 160W # Teljesítmény (RMS, 4Ohm < 1% THD): 1 x 320W
Nyugodtan címezheted nekem(gondolom ez lett volna a cél) de elárulhatnád mi lenne a hozzá nem értés. Tisztában vagyok vele, hogy vékony a kábel és 99,99%-a valószínűsége, hogy az fogja vissza a mono erősítőt. Ki fogom próbálni, hogy veszek tápkábelt és az autón kívül elhúzom hátra kezdésnek, hogy úgy mit mutat a rendszer.
Bocsi ha nem válaszolok egyenként mindenkinek. Jó sok tanács és magyarázat jött ebben a pár kommentben amiket köszönök. Igazából tudom én is, hogy nem a kondi a megoldás de képes lettem volna beleugrani mert az az egyszerübb :/ Szágyellem is magam, ha időm engedi ki fogom próbálni, hogy mit mutat a rendszer egy méretesebb táppal. Úgy érzem egy JBL Crown megérdemli.
figyelj nekem amikor az egyik m25-ös mellé behúztuk a másikat, durván jobb lett, nem beszélve arról, hogy eltűnt a villogás. ez nem hit kérdése, rettentően aláméretezted a dolgot. akikkel meg beszélgetsz, hidd el ezerszer jobban értenek hozzá, mint egy általános (és minimumfeltételeket leíró) "leírás" a készülékről. nekem egy px600.2 és egy bpx5000.1 megy két 25-ről, megváltás volt az egy 25-ös után.
Persze, a 4-es kábel is elvisel akár 40A-t is impulzus üzemmódban, -főleg jó rövid szakaszon- csak nem célszerű, mint a példa is igazolja, a méretezés meg nem misztifikáció. Persze ez csak az én véleményem, de a hétköznapi zenehallgatásnál sem szokott kiolvadni egy 30A-es bizti:) de szerintem tégy úgy, ahogy jónak látod, ez max. csak egy javaslat volt.
"szólni szól"... nah ez a baj! Azt kéne mondani, hogy "bazz de jól szól", de ha ilyen marad a hozzáállás Te is eltűnsz a süllyesztőben és lecsúszol a "lowFi" felé. Mindennapi életben nincs túlmisztifikálva a táp, csak az igazán komoly rendszerekben. Nagyon egyszerű: add meg nekik amit kívánnak. Vedd el az autódtól a benzint.... Szerinted jó lesz? A gyári ajánlások a minimumot adják meg, és ennyivel nem éri be az erősítő, mert, hogy kifussa magát igenis kell neki a táp! Tudomásul kell venni , hogy a kondi nem gyógyszer, csak táplálékkiegészítő... Normális esetben nem kell. A 4-es kábelt hangszórókhoz kell rakni nem a táphoz. Hidd el ha teszel be normális tápot akkor az állad leesik akkorát változik a rendszered. Nekem egy 4 csatis junior, és egy impact mono van a szekérben. sokáig a csomagtartóban voltak 1 pár 20as kábel ment hátra, kondival és jó volt. Most kettévágtam a tápkábelt, és az erősítők bekerültek a kesztyűtartóba. Így mindkét erősítőnek saját tápja van az akksitól (+,-) és hatalmasat változott dinamikában. Jah kondi nincs!!! minek, így nem kell. Ez egy hatalmas kirakós játék amiben a legkisebb konditól, a legcsúcsabb proci át a kábelekig mindennek szerepe van. Batman Forest Gump-al sem lett volna ász, de Robinnal... :) Szerintem
Szólni szól, a régi rendszeremet kiszolgálta(ahhoz lett tervezve), de valóban inkább tápkábelt cserélek a kondi árának mondjuk feléért. Csak macerásabb, de tudom én is, hogy igazatok van. Egyébként a 4mm2 40ampert el kell viseljen ezért van 30A-es főbiztim ha ilyen lenne tudjam. Ilyen van. :) Elszól így is csak nem kell nagyon megküldeni de nem szeretnék mégegyszer biztit égetni, gyanítom nem csípik nagyon az erősítők :/
Egy JBL BPx 500.1 és egy Harman CA280 lóg rajta. Az "új" JBL hozta ki ezt belőle a power ládával, a GTO erősítőmmel nem tudtam kiégetni a biztit (szerencsére). :)
A 25 és 35 mm2 viszont rengeteg. Nem hangnyomásversenyre készülök. A 10es bőven elég lesz nekem... Egy dolog, hogy mennyit tud az erősítő és mennyit használsz ki belőle (gyakorlatilag ötödét se hétköznapi zenehallgatásnál). Egyébként nem én találtam ki a gyári ír a használati útmutatóban minimum 8AWG-t hozzá ami pedig 8,35mm2. Sokan túlmisztifikálják a tápkábel dolgot, nem igaz, hogy minnél nagyobb annál jobb, van egy szint ami már felesleges. Nem villanymozdonyt hajt.
Hűha:) akkor a tápkábeled kimeríti a "csengőzsinor" fogalmát. Ez kapásból is több mint 70A amit felmarkolhat, ez egy kocsihosszal kalkulálva legalább 25, de inkább 35qmm-t feltételezne. Szeintem ezt azért le kéne cserélni.
Nééégy (?) mm2-es kábel az csengőzsinórnak számít. nemtom mi van benn az autódban, de ha 4-es tápkábellel viszed hátra az áramot, akkor neked biztos, h nem kondi kell első körben. :)
4mm2-es táp és akár 918W RMS(nem max.) is csimpaszkodhat rajta az erősítők gyári adatai szerint? Ehhez a rendszerhez nem lehet hogy már alul van méretezve?
Én nem konkrétan a tápkábelekre gondoltam, hacsak nem valami csengőzsinort használsz, akkor jóeséllyel nem ott lesz a bibi. Nekem a szűk keresztmetszet mindenre értendő, ahol veszteség lép fel, és ha járó motornál is ilyen veszteség, van, akkor én inkább az akku, generátor, azok kábelei, gyári vezetékek, testek, motortest, generátor csatlakozás, töltés, diódahíd, feszszabályzó,stb. jutnának az eszembe így vakon.
Hmm...ismerek kishazánkban olyan embert, aki, ha kinyeri a korrekt (nem agyontömörített) digitális jelet bármiből(!) audiofil csodákat tesz vele! Ez már a közeli jövő....szinte mindegy milyen hordozó/olvasó lesz a fronton. (lásd pl Bewith MirrorMedia) :)
...persze! Egy ilyen neves gyártó erre ügyelni szokott. Én is most raktam be a Clarion HX-D2-mbe egy új, komplett mechanikát (fejjel, vezérlőpanellel, fogasléccel, motorokkal, fogaskerekekkel, rugókkal stb fullra szerelve). A régivel háklis volt már az írott lemezekre és hallhatóan egyre többet javítgatott. Igaz, beletelt másfél hónapba, de megérkezett japánból a cucc és most úgy, de úgy szól, hogy csak tátikázok. No igen: a kiolvasás pontossága, a mechanikai stabilitás bizony semmivel nem pótolható! Így kvázi vadi új lett a gép, mert a többi része nemigen öregszik. Hála a fém kezelőszerveinek még kopás sem csúfítja. Olyan, mintha most lenne karácsony! Érdemes megkérdezned, a P99 tényleg egy kultikus darab.! :)
Tudok olyan csúcsminőségű rendszerről, melyben iPod a forrás, aux-on csatlakozik a fejhez. Természetesen nem MP3, hanem WAV formátumban vannak a zenék.
bocsánat, gyorsabban írok mint olvasok :) szóval ha meg akarod tartani a fejet és mp3+aux kombóban gondolkodsz, akkor keress olyat (ha találsz), aminek van line kimenete, akkor legalább nem kell előerősíteni, a sok csatlakozó és elektronika viszont megmarad. :( (meg ilyenkor a fejen nem tudsz semmit irányítani, az sem ideális.)
olyan fejet szerezz hozzá, aminek van direct iPod módja, vagy tud USB flash meghajtót vagy SD kártyát kezelni, akkor megmarad az MP3, elveszik a rossz elektronika.
Kérdésem: ha egy mp3 lejátszót csatlakoztatok a fejegységre, akkor lesz-e minőségromlás (nem az tömörítésből, hanem az mp3 lejátszó-fejegység összekapcsolásából eredőre gondolok), illetve mire számítsak ilyen téren? Függ ez esetleg a közbeiktatott kábel , vagy az mp3 lejátszó minőségétől?
Az elobb kerdezted, mitol jo egy fejegyseg.
1) mechanika
2) D/A aramkor
3) analog (audio) erositofokozat
*
Ha egy kulso MP3 jatszot csatlakoztatsz a fejegysegre, annak a "mechanikajat", annak a digitalis-analog atalakitojat, es reszben annak az eloerosito fokozatat hallgatod.
Azt hiszem, ez megvalaszolja minden kerdesedet :-)
*Azert még van egy par "aprosag", pl mechanikai felepites - keszulekhaz, tápok, belso arnyekolasok, stb.
Szánom-bánom, de bevallom, hogy szoktam mp3-at (pfffffffujjjj) hallgatni.
Namost, ugyebár a lentebb említett Pioneer még hírből sem hallotta eme fájlformátumot, viszont van AUX-bemenete.
Mivel mp3-ban csak az elektronikus zenei mixeket tárolom, ezért elfogadható kompromisszum lenne, ha azok arról szólnának, egyébként pedig ugye ott a fejegység audio cd-s része.
Kérdésem: ha egy mp3 lejátszót csatlakoztatok a fejegységre, akkor lesz-e minőségromlás (nem az tömörítésből, hanem az mp3 lejátszó-fejegység összekapcsolásából eredőre gondolok), illetve mire számítsak ilyen téren? Függ ez esetleg a közbeiktatott kábel , vagy az mp3 lejátszó minőségétől?
Egy karbantartott magasabb kategóriás fejegységnek mennyi lehet az élettartama szerintetek?
Szerintem jo hosszu lehet.
1) Nekem van egy szobai csucs Pio CD jatszom, amit 1992 karacsonyan vettem, es egeszen tavalyelottig napi hasznalatban volt. Egyszer romlott el, jellemzo modon a fioknyito mechanizmusaban egy fogaslec kopott el, azt kellett cserelni. Nekem nagyon szimpatikus volt, hogy a Basys siman rendelt hozza egy ilyen apro alkatreszt, igaz, meregdraga volt, es varni is kellett ra -- de legalabb volt. (Ez asszem 2006-ban tortent.)
2) Van egy Kenwood csucs fejegysegem, egy PS-9590, ami valoszinuleg 2001-es gyartasu, es egy tisztitas utan koszoni jol van. Van egy ceges "kulfoldrejaro" autonk, magnos gyari fejegyseggel, ha azzal megyek, be szoktam rakni a Kenwoodot, es hibatlanul mukodik.
3) Volt egy kisebb Kenwoodom is, ugyanebbol a szeriabol (7090), abban volt egy atvezeto-kabel csere (thanks, Gombi), amugy az is süt-főz.
4) Vegul van egy eppen 99-es kis Kenwoodom (4070) a masodik autonkban, ami regen az anyukam kocsija volt, még en tettem bele ezt a fejegyseget. Na, azt speciel még tisztitani sem kellett, teljesen 100 szazalekosan mukodik.
Tehat en alapvetoen optimista vagyok :-)
Ami problemas lehet, az esetleg a belso gumi/szilikon/mittudomen felfuggesztesek eloregedese, meg persze a lezer egyseg. Ha belekalkulalsz egy komplett mechanika cseret, amire esetleg sor kerul valamikor, akkor nem tudsz csalodni. (Nem akarok tippelni, de szerintem olyan 25-30 lehet egy uj mechanika.)
nincs valamelyik kedves topiktársnak egy sörért valamilyen fejegysége? kazettás is jó, lényeg, hogy a rádió jó legyen, pesten és környékén érte is mennék, egy ismerősöm dévú marutijába kellene, szegény hölgynek elromlott és most vadászok egyre, gondoltam hátha akad valakinek elfekvőben. pénzt nem nagyon tud rááldozni, ami meg nekem van, az sajnos 5 év pihenő után teljesen elhalálozott, így nem tudok neki adni.
Ti milyen márkájú/típusú elemekből állítanátok össze a fenti rendszert?
Vegtelen szamu lehetoseg van, valoban.
Szerintem nezz ki valamelyik versenyre vagy talalkozora, es ott nagyon kedves emberek remek autokat tudnak neked mutatni, hogy magadnak valaszthass iranyt.
A keretedbol mindenesetre egy nagyobb osszeget tegyel felre a beepitesre, az autohifiben ugyanis gyakran tobb mulik a beepitesen (rezonancia-csillapitas, beepito panelek, kabelezes), mint a beepitendo keszulekeken.
A 14.2 az járó motort feltételez, és itt esik a fesz 10.4-re? Huha, ez jóval több mint ami kéne, ezen nem igazán fog segíteni egy kondi, ez inkább valami nagyon szűk keresztmetszetre utal a tápellátásban.
Sziasztok,
Új rendszer beépítését tervezem az autóba (bmw e46coupe).
Ezalatt fejegység, első szett, láda, erősítő(k) et értek.
Ált. rockzenét hallgatok, és kb. 300-400e-t szánok a cserére.
Sajnos nem ismerem a márkák közötti különbségeket, és nem nagyon tudom összeválogatni az azonos szintű elemeket sem. Természetesen nem én akarom ezt kivitelezni, de ahány helyen jártam eddig, mindenhol mást ajánlottak Viszont szeretném ezt a pénzt úgy elkölteni, hogy az adott elemek kb. azonos szinten legyenek, és egy szépen szóló rendszert alkossanak, és ne kelljen 1-2 hét után azon gondolkozni, hogy hogy is fér be a csomagtartóba egy 2x akkora láda és egy külön erősítő.
Ezért kérem abban a segítségeteket, hogy:
Ti milyen márkájú/típusú elemekből állítanátok össze a fenti rendszert?
Előre is köszönöm a segítségeteket.
üdv,
-blue-
"Milyen autód/erősítőd van, hogy mindig van valami háttérzaj? Nem lehet hogy rosszul van kábelezve? PL olyan vezetés mellett megy az rca ahol lehet valaminek áramkábele? Vagy nem lehet az hogy amikor be lett szerelve, akkor csináltak az rca-val 1-2 hurkot?"
JBL GTO 75.4
Én kábeleztem be.
Akkor is van alapzaja, ha az erősítőről húzom le az RCA kábeleket, ráadásul ugyanakkora, mint amikor rajta vannak
én annó az opel gyárijával (CD30) megcsináltam egy ilyet tesztcédével, "digitális nulla" jelszinttel, totál nulla zaja volt max hangerőn. Semmi az ég világon. És már rendes hangszórókon. Meglepő.
A legtöbb zajt a végerősítők produkálják ráadásul az autóerősítők legnagyobb százalékában kritikán alulinak is lehetne ezt is -és még nagyon sok mindent- már minősíteni, de ha a mértékével együtt lehet élni, nem zavaró, akkor éppen mindegy. Kipróbálhatod nyugodtan, nem kell ellenállást odatenned, arra figyelj, hogy a bemenet pozitív részét az audio testre tedd. (rca negatív)
A fejegységekből sokkal inkább digitális zajokat lehet hallani, de az meg nem annyira alapzaj.
Természetesen hiszek neked, de csak annyi volt a hozzászólásban, hogy halk, sustorgó hangot lehet hallani, amit egyből az erősítőnek tulajdonított a gazdája. Csak arra próbáltam felhívni a figyelmet, hogy van még a rendszerben pár dolog, ami zajforrás lehet.
Viszont nagyon igazad van, a bemenetek lezárását kifelejtettem - ebből is látszik, hogy csak érintőlegesen foglalkozom a készülékek lelkivilágával.
Egy szervizdoksiban 1k-s ellenállást ajánlottak lezárónak, a végfok beállításához. Csináljak ilyen preparált dugókat, vagy jó a rövidzár is? Kezd érdekelni a dolog, és éppen erősítőcsere előtt állok, úgyhogy amikor csinálom nekiugrok, és megfigyelem a saját rendszerem :-)
Van egy Sony FX5500 fejem és köbö 25°C felett a cd egyszerűen állandóan és idegesítően akadozik, használhatatlan. Hidegben ok. Most dobjam ki, vagy van vmi megoldás? Nem akarok északra költözni... Amúgy a rádió, vagy az antennám is besz@rt, csak a városban műxik. MicsinájjaK?
"Pont ez a szett zsenialitása, hogy magában is jó, de szinte a végtelenségig fejleszthető. És rendszerépítés szempontjából döbbenetesen transzparens. Az szólal meg rajta, amit elékötöttél. Innen nézve nagyon unikális egy eszköz, én még nem találkoztam hasonlóval."
Uram! Ezt pont így gondolom én is....örülök, hogy megfogalmazta újfent Kend is! Én már ritkán merem ezt és így kinyilvánítani, mert vérmarketingnek tűnik, pedig hát én csak egy user vagyok, na jó egy öreg user. Ha meg kérdik, akkor leírom, de lassan már megcsömörlök önmagamtól. :))
A mai korszerű műveleti erősítőknek igen csekély alapzaja van, igen ritka az az eset, hogy egy fejegység előerősítője komolyabb zajt temeljen, hacsak nem rosszul állítják be az erősítését. A fejegységekből sokkal inkább digitális zajokat lehet hallani, de az meg nem annyira alapzaj.
Az a gondolat, hogy húzzuk le az RCA-t és úgy hallgatózzunk egy kicsit fals, az erősítők bemenetét ebben az esetben le kell zárni, hogy korrekt eredményt kapjál, normál esetben ez maga a fejegység, a Te általad javasolt verzióban pedig fizikailag össze kell kötni az RCA + és - pontjait, különben ott fog lebegni a semmi és valami határán.
Ugyan úgy kell eljárni a használt kondi esetében, mint az új esetében. alapvetően a feltöltés és kisütés metodikája hasonlatos, és nem kell más hozzá, csak egy szofita izzó pl. Ilyen majd minden autóban kéznél van egy. Forrasz az izzó végeire egy-egy vezetéket, és tedd rá a kondidra párhuzamosan. Ha világít, akkor még van benne áram, ha nem, akkor nincs. Ha nem világít, akkor is hagyd rajta egy kicsit, hogy teljesen kisüljön. Ezután áramtalanítsd az autót (pl. vedd le a + sarut), majd szereld be, célszerű körültekintően ellenőrizni a pozitív és a negatív csatlakoztatás helyességét, mert irtó kínos ha nincs benne polaritás védelem és eldurran. Ha bent van, akkor az autó összes fogyasztóját kapcsold ki, pl. risztó, lámpák és tedd a szofita izzót most sorba a + saru és az akku + saruja közé. Mivel a kondid üres, így most az világítani fog mindaddíg, míg az fel nem töltődik. Ha az izzó elalszik, tedd rá a sarut az akksira és kész vagy. Ha az izzó nem alszik el, az azt jelenti, hogy valamilyen fogyasztó még rajta van, akkor előbb azt kapcsold ki és mehet ujra. Ha csak éppen egy picit izzik a szál és mindent kikapcsoltál, akkor is felteheted, mert sokesetben az autóknak is van akkora fogyasztása indítás esetén, hogy nem 100%-osan alszik el az izzó. Minden esetre azt nem célszerű csinálni, hogy ha az izzó teljes lendülettel dolgozik ,akkor tedd fel a sarut, mert igen nagy csattanás lesz a következménye.
Bocsánat, hogy belevau, de mielőtt kikiáltanánk minden alapzaj forrásának az erősítőt, azért csak le kellene húzni a bemenetéről az RCA-kat, és úgy bekapcsolni. Ami marad zaj, az jön az erősítőből. Érdekes kísérlet lehet a fejről lehúzni ugyanezeket a madzagokat, és úgy meghallgatni - így hallható lesz az erősítő, meg a kanóc által összeszedett zaj. Itt már lehetne indexet, ventilátort, más fogyasztókat kapcsolni, motort indítani és megfigyelni, ezek mennyire hallatszódnak a hangszórókon.
Sosem csináltam ilyet, de nem lenne meglepő, ha a fejegységből jönne a zaj nagy része - de ez csak az én elgondolásom. Ha valaki megcsinálná, kíváncsi lennék a tapasztalataira. Sajnos az én rendszerem most annyira romos, hogy nem akarom fokozni az elkeseredettségem :-)
Sziasztok! Sokszor felmerül itt a u-dimension neve. Alapvetően még low-cost-abb kategóriában gondolkozom, de ennyi jót hallottam róla, gondoltam meghallgatnám, megnézném. Viszont azt jól látom, hogy BP-en nincs sehol egy bemutatótermük, ahol meg lehetne ismerkedni vele? megvenni is csak postán át lehetne? abban nem igazán bízom. Ha van valami infótok Bp-i fellelhetőségről, pls ne tartsátok vissza. Kösz, ÜDv.Yan
Stevie-vel ellentétben én nem gondolom, hogy az erősítőknek nem fontos paramétere a jel-zaj viszony, számtalan erősítőnél lehet ezzel a jelenséggel találkozni, hogy egész egyszerűen zavaróan magas alapzaja van. Ennek sok oka van/lehet, felhasználás szintjén annyit tudsz tenni, hogy a bemenetén található potit lejjebb tekered, és megpróbálod megkeresni az optimális állapotot. Nyilván ezzel a problémát nem orvosoltad, de ha sikerül a zajt a már nem zavaró szintre csökkentened és eközben megmarad a kívánt erősítés is akkor jó, ha meg nem, akkor sajnos csak erősítőn belüli változtatásokkal lehet eredményt elérni.
Milyen autód/erősítőd van, hogy mindig van valami háttérzaj? Nem lehet hogy rosszul van kábelezve? PL olyan vezetés mellett megy az rca ahol lehet valaminek áramkábele? Vagy nem lehet az hogy amikor be lett szerelve, akkor csináltak az rca-val 1-2 hurkot?
Na megvan, eszembe jutott. Cordial kábel van az autóban.
Érdekes egyébként a fejtegetés a uD-ről, mert a Morelről nagyon hasonlót hallottam, mint amit Stevie leírt itt, annyiban, hogy azonnal meghallani, ha egy autóban Morel szett van, mert annak is nagyon valamilyen a hangja.
De nálam nem generátorzaj van.... Álló autónál is hallom, halk, statikus sustorgó hang, ami az erősítő kimenő jelszintje emelésével erősödik. Ha van zene, és nem klasszikus, persze szinte azonnal elnyomja.
A kábelek szintén jó minőségűek. Akkor nem értem, mit hallok...
Szerintem a uD nagyon valamilyen hangszoro, azaz van egy hatarozott elkepzelese a zenerol. Ha ez egyezik a te elkepzeleseddel, akkor remek, de ha nem, akkor nem fogod szeretni.
Ezt szórul szóra tudnám alkalmazni a Focal szettemre.:))
"Amugy a JR-sorozat nekem amolyan kőleves-effektus: remek szett, komoly potenciallal, nosza rakjunk ele komoly erositot, valogassunk hozza kabelt, megerdemli a profi ajtopanelt es persze a szigetelest, csillapitast, aztan akkor mar erdemes a dragabbik magassugarzot megvenni hozza, de ahhoz meg mar a keresztvaltot is erdemes megtuningolni .... es akkor mar csak egy jo melykozepre van szukseg :-) "
... pedig nincs. Pont ez a szett zsenialitása, hogy magában is jó, de szinte a végtelenségig fejleszthető. És rendszerépítés szempontjából döbbenetesen transzparens. Az szólal meg rajta, amit elékötöttél. Innen nézve nagyon unikális egy eszköz, én még nem találkoztam hasonlóval.
Én nem vagyok egy uDimension fan , de azt el kell ismernem , hogy nagyon nagyon jó cuccai vannak.
Ebben egyetertunk, de minden tizedik omlenges utan azert menetrendszeruen be szoktam irni, hogy nem, nem, tovabbra sem szuletett meg a minden bajra alkalmazhato gyógyír, a uD nem univerzalis csodahangszoro, sem az Element sem a JR :-)
Szerintem a uD nagyon valamilyen hangszoro, azaz van egy hatarozott elkepzelese a zenerol. Ha ez egyezik a te elkepzeleseddel, akkor remek, de ha nem, akkor nem fogod szeretni.
Nem szabad vakon/suketen uD hangszorot venni, csak azert, mert lelkes rajongotabora van: a dontes elott alaposan meg kell hallgatni. Szerencsere sok topiktarsnak, versenyzonek van ilyen az autojaban, lehet tapasztalatot szerezni.
Amugy a JR-sorozat nekem amolyan kőleves-effektus: remek szett, komoly potenciallal, nosza rakjunk ele komoly erositot, valogassunk hozza kabelt, megerdemli a profi ajtopanelt es persze a szigetelest, csillapitast, aztan akkor mar erdemes a dragabbik magassugarzot megvenni hozza, de ahhoz meg mar a keresztvaltot is erdemes megtuningolni .... es akkor mar csak egy jo melykozepre van szukseg :-)
Tegnap hallottam egy Media Marktban egy JBL GTO ládát. Valami 60-70 ezer volt az ára. Hogy az milyen gyönyörűen szólt...!
A leirasod, illetve a belinkelt katalogusoldal alapjan ez egy band-pass rendszeru lada.
Ezekkel nagyon ovatosan kell banni, mert becsaposak. Altalaban egy roppant szuk frekvencisavban nagyot nyomnak, de alatta-felette semmi, igy nehez rendszerbe illeszteni oket. A szuk sav miatt nincsenek szinek, minden mély pont egyforman szol.
Komoly rendszerben talan egyaltalan nem hallottam még band-pass ladat. Sokan kiserleteznek vele, de a vegen valahogy ok is a zart ladanal kotnek ki :-)
Ott gondoltam, hogy esetleg köze lehet hozzá, hogy az erősítőnek - legalábbis az eddigi diskurzus alapján - valószínűleg a 80 dBA érték miatt lehet némi háttérzaja, amit csak kiemel adott esetben egy érzékenyebb hangszórószett.... Vagy rosszul gondoltam?
Ertem az okoskodast, de a gyakorlatban az autoerositok jel-zaj aranyanak nincs jelentosege: en még sosem hallottam olyan rendszert, se dragat, se olcsot, amiben eszre lehetett volna venni egy erosito zajat, akár allo autoban is. A rendszer zaja mas kerdes, generatorzaj es tarsai, de azok nem az erositotol fuggenek, legalabbis az erosito szetcsavarozasa nelkul megszuntethetoek.
A jel-zaj viszony (S/N Ratio) utoljara az analog hangrogzitesben (magno) volt fontos parameter, korabban pedig a csoves erositotechnikaban. Olyan mint a pestis: regebben az orvostudomany egyik fo celpontja volt, de mara nem szamit kihivasnak, masra koncentralunk.
Az A-sulyozasu ertekeles (ezt jelzi az A a dBA-ban) pedig semmikeppen sem vilagszabvany, a keszulekek osszehasonlitasat legalabbis nem konnyiti meg. Az A-sulyozas lenyege, hogy figyelembe veszi az emberi hallas karakterisztikajat.
Amugy a 80 dBA még csak nem is kirivoan rossz ertek.
Lenne 1-2 kérdésem. Lakhelyemhez közel hirdetnek egy Audison FSF-10 kondit. Egyébként is terveztem kondi beszerzését, gondolom használtan nagyságrendileg 15ezret érne meg maximum ha kijelzővel és csatlakozófejjel együtt adja.
A kérdés az lenne, hogy használt kondinál kell-e valamire figyelnem és a bekötése pontosan hogyan is zajlik? Azt tudom, hogy fizikailag hogyan, nyilván lekötöm az akksiról a rendszert és max 10-20 centire az erősítőtől. A kérdés az, hogy ezen kívül kell-e figyelnem arra hogy pozitív, vagy negatív csatiját kötöm be először és mondjuk a használt kondit esetleg valamilyen módon ki kell-e sütnöm bekötés előtt (tepsiben :D )
Hoppácska. :o) Lehet, hogy ha hallgatok, jóval bölcsebbnek tűnök...?
Ott gondoltam, hogy esetleg köze lehet hozzá, hogy az erősítőnek - legalábbis az eddigi diskurzus alapján - valószínűleg a 80 dBA érték miatt lehet némi háttérzaja, amit csak kiemel adott esetben egy érzékenyebb hangszórószett.... Vagy rosszul gondoltam?
Ahogy mondtam én is egy soundstream ref 700s-el hajtottam jr6-ot, ami ténylegesen 125 W RMS 4ohmon. Előtte a ref 300- ró ment 37,5W RMS, de ég és föld a különbség hangzásban, a nagyobbal sokkal dinamikusabb lett. Amúgy nem 35k a jr6-os hanem 54k körül van. Ha csak a közepet veszed akkor viszont annyi. Egy másik kérdésre a válasz, hogy mi van most a kocsiban. Semmi. De ha megint lesz akkor csak udimension.
Ezt a véleményt én is csak megerősíteni tudom. Cicabácsi ajánlására szereltük mi is be, és tényleg egy igen szépen zenélő, energikus szett. Az árához képest fantasztikus minőségű. Én is csak ajánlani tudom.
"...Hogyhogy nem az 50-60 ezres árkategóriában mozog...?"
...na igen, ezt a kérdést már többen feltették, főleg miután együtt éltek vele. Hálistennek ez egy olcsó, de minőségi szett. Talán az egyik utolsó mohikán. Stevie írt nemrég arról, hogy kb mire számíthatunk, ha ilyen árszegmensből választunk hangszórót. Igaza van, de ez egy üde kivétel. Szép, jól legyártott, stabil minőségű portéka és az átlagot jóval meghaladó kvalitás. Nincsenek csodák, azaz nem fogja lealázni a jóval nagyobb (értsd drágább, mívesebb) komponenseket, de kimondottan muzikális, gyors és érzékeny. Fej mellé ideális, de nem esik kétségbe, ha nagyobb energiát kell kezelnie. U-Dimensionban, kickbasszusnál a következő lépcsőfok a Jr6, amiről én magam is dicshimnuszokat írtam már. Az is kb 35e HUF és egy több, mint négyszeres árú Brax Matrix PP után került be az autómba próbára....ez másfél éve volt és még mindig ott van. Ő nem való fej mellé, de borzalmasan terhelhető. Ezzel csak azt akartam mondani, hogy vannak még olyan gyártók, akik a kevés, vagy sok pénzért arányosan nyújtanak is valamit. Ez esetben ez bizony nem is kevés! :)
A MicroDimension már korábban is figyelemre méltó véleményeket kapott, és szeretném megtudni, hogy miért.
Én nem vagyok egy uDimension fan , de azt el kell ismernem , hogy nagyon nagyon jó cuccai vannak.Sőt amit láttam idáig belőle az mind kiváló minőségű , ár érték arányban szinte verhetetlen készülékek voltak. Az Element szett pedig még erre is rádob egy lapáttal mármint ár érték arányban.
Kell ennél nagyobb szó?
Itt most nem arról van szó , hogy ez a világ legjobb első szettje , de hogy ennyiért nem kapsz jobbat az szinte biztos.
Igen, ezt én is gondoltam, ezért is írtam, hogy az összehasonlítás inkább csak kvázi...
Igazából úgy vagyok vele, hogy azért a DSK nem annyira szörnyű, ár-érték arányában nem rossz. Ez már bent van. Közben nézelődök, figyelek, és amire nagyon sokan jót mondanak, és árban elfogadható, azt megnézem közelebbről, és ha tetszik, megveszem. De lehet, hogy nem.
Igazából ami most bent van az autóban, az sem két forint, és az sem szól rosszul. Az autót elsősorban közlekedésre használom, és köztudott, hogy a közlekedés mint olyan meglehetősen zajos-rezgős-izgő-mozgó dolog révén igen sokat ront egy rendszer hangzásán. Megkockáztatom, hogy ha ugyanúgy 130-cal közlekedek egy autópályán egy ugyanolyan autóban egy nullával hosszabb árú hifit hallgatva, mint az enyém, nem fogom megérezni azt a plusz egy nullát....
Szóval nézelődök, latolgatok, és aztán lehet, hogy minden marad így. A MicroDimension már korábban is figyelemre méltó véleményeket kapott, és szeretném megtudni, hogy miért.
De ugyanilyen kíváncsi vagyok például a DLS, a Rainbow, az Audison, meg az Audiosystem, na és persze a Morel hangzására, és mások tapasztalataira. Csak hát ezek nem kommersz márkák, hogy a szomszéd Jóskának már lett voln belőle, ezért fülelek itt közöttetek, esetleg osztom az észt azokban a kérdésekben, amikben kompetensnek (?) érzem magam, vagy van átadni való tapasztalatom.
Ezek szerint az egyik 60/120, a másik 60/150W teljesítményt visel el.
Az Element érzékenységét nem ismerem, sajna most hirtelen nem találtam róla semmit. A DSK-é (remélem, jó adatot nézek) 92 dB. Ez sok, vagy kevés, vagy mivan? Általában 88-90 dB-s volt a kommersz hangszórók zöme....
Mondjuk fújhatom a 92 dB-s érzékenységet, ha az erősítőm 80dBA-s.... :o)
Jól látom, hogy 60W körüli teljesítménnyel rendelkezik az Element JR6? :o
Hogy bírja a hajtást?
Persze valószínűleg nem egy kategória egy Hertz DSK 165-tel, de azért megkockáztatok abból kiindulni: Szóval a DSK pont ugyanekkora RMS teljesítményű, és elég könnyen bevérzik a szeme, úgy tapasztaltam.
Az a nagyobb szériája jr-6. Az viszont 50k-ba kerül, de ahhoz már illik komolyabb erősítőt is venni, mert fejegységről nem nem mutatja meg magát. Nekem is jr-6 volt a kocsiban egy soundstream reference 700s-el hajtottam meg és nagyon jó volt.
Igen, de ahhoz nagyon komoly előkészítés kell az ajtóban, meg a kábelek tekintetében. Rezgéscsillapítás, szigetelés, beépítőkeret anyaga stb. Gyanítom, hogy ennyiből már futja egy kisebb használt rendszerre is.
Ilyet azok szereltetnek be, akik nagyon-nagyon-nagyon nem akarnak mélyládát a csomagtartóba, nem?
Sok hozzáértő, jófülű autóhifis szerint szubláda nélkül, csak egy 16-os komponens szettel (esetleg dupla mélyközéppel) is lehet remek hangzás az autóban. Nekem a hátsó ajtókba szerelt 20 centis mélysugárzók ötlete nagyon tetszik, de nem látom komoly előnyét a csomagtartóban lévő ládával szemben. Hozzáteszem, kombi autó esetében.
Arra gondoltam, hogy a szép hangzáshoz nagyban hozzájárul a mélyláda is. Hacsak nem autórádiót akarsz a kocsiba, előbb-utóbb úgyis rászánod magad egy erősítőre és egy mélyládára. Persze ha csak azt szeretnéd, hogy valami zörögjön, akkor megállsz a 13-as, vagy 16-os szettnél. De ha elég lenne ennyi, valószínűleg nem zsizsegnél itt... :o)
Szóval készülj fel, mert nem leszel elégedett....
Más.
Tegnap hallottam egy Media Marktban egy JBL GTO ládát. Valami 60-70 ezer volt az ára. Hogy az milyen gyönyörűen szólt...!
Nem, nem üvöltött, kifejezetten alacsony hangerőn szólt, de az az őserő, amit éreztetett.....
Plexilapos volt, Slipstream csővel, meg egy fém JBL GTO emblémával a plexin. Seemi nem volt melléírva, még az ára sem, tekintettel az áfaváltozásra, és az eladó nem nagyon tudta megmondani, mi a pontos típusa.....
Hát basszus. Nekem csak a Morel hangszóró került állítólag újonnan annyiba, mint az a komplett láda, de nem tudom, szól-e olyan szépen.... Bár a demófal akusztikája bizonyosan jó hatással volt rá, de sikerült akkora érdeklődést kiváltani belőlem, hogy komoly késztetést éreztem, hogy mellétegyem az enyémet, hogy összehallgassam... :o)))
Miért ilyen olcsó? A u-Dimension Element egy különösen jó szett, már így a hozzászólások-vélemények alapján. Hogyhogy nem az 50-60 ezres árkategóriában mozog...?
Szerintem is 16cm első szett kellene, csak azért is mert 13cm szettre elég sokat kellene költened hogy az mélyebb hangokat is kiadjon magából. Ajánlom a udimension element 6 szettet. 26-28k között mozog és azt még fejegységről is könnyen meg tudnád hajtani.
"A magyarázat legalább annyira keresendő a hátsó mélyládában, mint a 13 cm-s szettben...."
Azt nem mondom, hogy teljesen értem mire gondolsz. Arra gondolsz, hogy egy 13-as szettel is már szép hangzást lehet elérni, vagy arra, hogy a srác autójában nem biztos, hogy a mélynyomóban miatt volt szép hangzás?
bocs, én is juhterelő paraszt vagyok, nehezen fogom fel a magasrötű dolgokat :)
Kicsit eltűntem, egyéni sérelmeimet dédelgettem...
Köszi a tanácsokat, újragondoltam a kérdést, hajlandó lennék többet is áldozni a témára.
Tehát a 3 utas 1 pár hangszóróról lemondhatok.
Jobb alternatíva, ha a két hátsó ajtóba veszek két 13 centis mély-közép hangszórót, az első ajtókba meg két 13 centis közép-magasat?
Akkor a "Sony fejegység szerint" 45 watt jutna mindegyikre. Egy régi fősulis haveromnál jártam a étvégén, akinek ugyanaz a fejegység van a kocsijában, mint az enyémben, neki be volt téve 2 magas az első ajtókba, és egy hatalmas mélynyomó a csomagtartóba. Szerintem egész kúltúráltan és tisztán szólt, az enyémbe (jelenlegi 1 pár 13-as 10 éves hangszórók) visszaülve inkább kikapcsolt rádióval mentem haza, mert annyira hányadékul hangzott, torzított stb...
Megnéztem a Massive CK6-ot,de nekem kicsit húzós az ára 60000ft
Hoppa. Ez olcsobb hangszoro szokott lenni. Biztos jo helyen nezted? Amugy erdemes a hasznaltak kozott rakeresni, eleg sokat adtak el belole, elofordulhat Vateran, Aproneten, Autohifibolton is, stb.
Ha a magassugárzó elé sorba kötünk egy ellenállást(ahogy sok gyári hangváltóban is látható),akkor a villamosenergia egy részével fűtünk.Így kevesebb áram érkezik a hangszóróhoz,ergo halkabb lesz.Ez jó.Ámde...A hangváltó nagyobb impedanciát(ellenállást)fog érzékelni a hsz. felől és emiatt sajnos elvándorol a keresztezési frekvencia,ami ritkán jó.Ezért mégegy ellenállatot kötünk be ,de ezt már párhuzamosan a hangszóróval,ezzel helyre áll a rend impedance téren.A két ellenállás által felvett alakzat egy L betűre emlékeztet,innen a név:L-pad.
Bocsi de nem akarnak megjelenni. http://kepfeltoltes.hu/090626/El_5_www.kepfeltoltes.hu_.jpg http://kepfeltoltes.hu/090626/JR6_1_www.kepfeltoltes.hu_.jpg http://kepfeltoltes.hu/090626/JR6_2_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
Miért? Ha a gyár készíti a hangváltóba (még drága szetteknél is),akkor rendben van? Ha én csinálom külön,akkor juhász vagyok? Meg sem merem említeni,hogy sok szettnél nem L-pad van a hangváltóban,csak soros ellenállás.
És nem értem,hogy miért elterjedtebb a szettcsere,mint az L-pad!
Talan mert az L-pad is olyan, mint a szurkehylogot megerzesbol operalo juhasz bacsi. Amikor a szemeszek megtudtak milyen tehetseges, elkezdtek elmagyarazni neki a dolgokat. Utana mar soha nem mert mas szemehez hozzanyulni :-)
A kiabalos rendszereken nem feltetlenul segit, hogy a magas szintjet visszavesszuk egy par decibellel.
Az benne a poén ,hogy tényleg egyszerű és nagyszerű. Én is hónapokig kerülgettem,mint egy misztikumot,azután nekiduráltam magam és azóta örülök.És nem értem,hogy miért elterjedtebb a szettcsere,mint az L-pad!
"Viszont a DSK sorozathoz passzív keresztváltók vannak, tehát nem tudsz rajta módosítani"
4 db 40.- Forintos kerámia ellenállás segítségével könnyen elkészíthető egy L-pad. Pár perc alatt be is lehet kötni a magasak elé,és megtörténik a csoda. L-pad kalkulátorok fellelhetőek a neten.
Volt ami olcsó volt,és szebb hangot produkált,mint a nála jóval drágább. Ti mit ajánlanátok?
Hat azt, ami olcso volt es szebb hangot produkalt, mint a nala joval dragabb :-)
Ha fejegysegrol akarod hajtani, akkor a Massive CK6 szettje szerintem nem rossz valasztas. En anno a Winkler Golfjaban hallottam, fejegysegrol is tudott zuzni.
16 cm-es komponens szettet szeretnék vásárolni,Opel Astra kombiba. A rászánt összeg,30-35000ft.A hallgatott zene általában,rockzene. A fejegység egy FujitsuTen cd játszó. Nagyon sok szettet megnéztem,amit lehetett meg is hallgattam,de nem tudtam eldönteni mit vegyek. Volt ami árban belefért,de nem szólt szépen.Tudom ez is sok mindentől függ. A kidolgozása sem volt valami szép. Volt ami olcsó volt,és szebb hangot produkált,mint a nála jóval drágább. Ti mit ajánlanátok?
Hertz DSK 165-nél számíts rá, hogy a magas egy kicsit erős lesz. Engem is figyelmeztettek, nekem is tetszett a demófalban a hangja. És beszerelve szerintem is éles a magassugárzó néha. Hozzáértő meghallgatta, az ő ízlése szerint olyan 4-5 dB-lel lejjebb kellene venni, hogy kiegyensúlyozott legyen. Viszont a DSK sorozathoz passzív keresztváltók vannak, tehát nem tudsz rajta módosítani. Hacsak nem aktívban hajtod meg, de gondolom, Nálad nem ez a helyzet.
Szóval nem rossz a DSK, de erre számítanod kell. Egyébként nálam felvételfüggő: van, ahol egyáltalán nem zavaró, de van, ahol annyira éles, hogy a magasból vissza kellett vennem. Az eredmény persze így sem volt tökéletes, de elviselhetővé tette a hangos zenehallgatást.
Nálam a rendszernek ez a gyenge pontja. Adott ugye egy JBL GTO 75.4 erősítő, egy Morel HCW10-es, 25 cm-s mélysugárzó a neki tervezett ládában, meg egy Alpine CDA 9856R.
Leghamarabb az első szett mondja, hogy köszöni, neki ez elég. Ha a vágást feljebb viszem, hogy ne jusson annyi mély az első szettre és terhelhető legyen, akkor meg a láda kezd duruzsolni, a középmély tartományba érve elmossa a pontos zenét. Nem oda való.
Nekem eleinte fejegységről ment a hang, és már úgy is tetszett (na akkor még a fej sokallt be először :o) ), de persze a jó megoldás az erősítés, az eredmény összehasonlíthatatlan.
Apropó, valaki tud valamit mondani a rendszeremről? Sajnos semmit nem tudok sem az Alpine CDA 9856R-ről, sem a GTO 75.4-ről, sem a HCW10-esről...
Igazából a fej abszolút az én választásom volt, nagyon tetszett a hangja. A nagytestvérről, a 9857-ről azért lehet olvasni itt-ott, kapni is lehet még, de erről semmit nem tudok.
A HCW megtetszett, nem is csalódtam benne. Ehhez (illetve úgy ámblokk a rendszerhez) ajánlották a GTO-t. Tulajdonképpen ebben sem csalódtam, csak nem tudom, mit ér. Nem mintha meg akarnék szabadulni tőle...
Tudnál esetleg olyan erősítőt ajánlani, amit menne ehhez a ládához?
Ne valassz melyladat, csak amikor mar minden mas be van szerelve az autoba. Az a legutolso lepes, mert nem tudhatod elore, az autodhoz es a rendszeredhez melyik lada fog a legjobban bevalni.
Tudnál esetleg olyan erősítőt ajánlani, amit menne ehhez a ládához? Ráadásul jó lenne, ha az első szett is erről tudna menni, mert gondolom a fejegységről nem lenne annyira faszás a hang. (Első szett Hertz DSK 165.1 lesz)
Sziasztok.Tudnatok nekem segiteni u-dimension ugyben?Az egyik kerdesem az lenne,h a jr 6-os hoz,es egy pro magashoz meilyk erositot ajanlanatok:pro500.24 vagy a pro 840.4?Eleg nagy az arkulombseg,es a penz sem vet fel,de ha erdemes sporolok tovabb:((A masik kerdesem az lenne,h Gyor kornyeken hol lehetne beszerezni?Koszi a segitseget!
Persze! Kellő tisztelettel minden elérhető és működik is e világban. A versenyző akkor boldog, ha újra és újra felébreszti másokban a vágyat az autós minőségi zenehallgatásra. Onnantól ő egy megértett ember a tömegek számára! :)
Hiszen ezért mondtam, hogy valami, összehasonlítási alapot. Ha két eszközön látja ezt a minősítést az ember, össze tudja lőni, hogy adott körülmények között melyik a jobb.
Nyilván nem fogják elfogadni (már amennyiben a "szakma" alatt a gyártókat értjük), hiszen a hangzatos 4X60Watt, meg 4X52Watt helyett oda kéne pötyögni, hogy 4x15Watt, az meg hogy néz már ki....
Egyébként meg hogyan is lehetne objektív mérési metódust kidolgozni, amikor olyan rendszerről van szó, ahol ami csak lehet, változik, vagy változhat.
Azt gondolom, hogy a PMPO-nál mindenképpen objektívebb képet ad egy-egy eszköz képességeiről...
Alkalmazza az Alpine, alkalmazza a JBL is. Ezek azér nem olyan rossz gyártók...
Az elődje, a 75.4-es pont kétszer ekkora teljesítményt tud, bár ennek a jel-zaj viszonya jobb, hiszen annak 80, vagy 85 dBA. Nekem olyan van, és nem egy bivaly cucc van rákötözve, de melegszik ám, bár le még nem tiltott...
Ha megtekered ezzel a mélyládával, és ez a hangszóró tényleg tud ennyit, nálad valószínűleg le fog...
Ha már úgy is low budget téma van, én is kérdeznék. Szerzetnék én is egy első szettet venni, 16-os tőűnik a legjobb választásnak, mivel mindenképpen faragnom kell, akkor meg már inkább, mint 13-ast. egy Blaupunkt Acapulco MP52 ről hajtanám, és itt is igen szűkösek az erre szánt anyagiak. ~10 E körüli összegre gondoltam, gondolom ennyiért leginkább használt jöhet szóba, de új is érdekelne. Tudnátok valamit ajánlani, vagy esetleg nincs valakinek valami elfekvőben?
nézelődtem már erre-arra, ez pl szimpatikus lenne, ismeri valaki ezt a márkát, érdemes ilyenre pénzt kiadni? http://www.vatera.hu/bm_audio_boschmann_rv_6200xt_149015054.html
Mivel ez a tema olvasottabb mint az autohifi adas-vetel, ide is irom:
Elado egy DLS Reference PS5 hangszoro szett. 13cm-es mely/kozep + magas hangsugarzok, hangvaltoval.
6 eve vettem, azota az eredeti dobozban bontatlanul all a polcon. Teljesen uj, soha nem volt autoban, gyakorlatilag olyan mintha a boltban most vettem volna le a polcrol.
1, a gyár helytelenül adja meg a teljesítményét a fejegységnek, mert hiába írnak rá 4x45 W-ot, meg a leírásában is, az nincs annyi igaziból. (Kicsit olyan, mint amikor a piacon árulják a hangszórókat, hogy 300 Wattos stb, holott az jó ha pár wattot tud)
Miutan a teljesitmenymeresnek nincs egyertelmu szabvanya, ezen nem szabad csodalkozni. A fejegysegekbe epitett egyszeru vegfokok kepesek egy szett erzekeny hangszorot normalisan meghajtani. A wattokat meg hagyjuk.
2, ilyen fejegységhez (ami csak ezek szerint 15 Watt körülit tud) mindegy milyen hangszórót veszek mert nem lesz élvezhető
Ez egyaltalan nem igaz! Termeszetesen sokkal jobb egy kulso erosito, de fejegysegrol is lehet "elvezheto" hangot csinalni. (Nyilvan kompromisszumokkal.) Sok mulik a hangszorokon, es sok a hangszorok elhelyezesen.
3, a 3 utas rosszabb mint a 2 utas...
Ez sem ilyen egyszeru, de jelen helyzetben kijelentheto.
4, ergó, ha vaszek 4ezerért sal 2 utast az sem lesz rosszabb mint a 8ezres sony pl.
De, sokkal rosszabb lesz.
A helyedben lecsapnek a topiktarsunk DLS-ere, ha tenyleg odaadja annyiert.
1, a gyár helytelenül adja meg a teljesítményét a fejegységnek, mert hiába írnak rá 4x45 W-ot, meg a leírásában is, az nincs annyi igaziból. (Kicsit olyan, mint amikor a piacon árulják a hangszórókat, hogy 300 Wattos stb, holott az jó ha pár wattot tud)
2, ilyen fejegységhez (ami csak ezek szerint 15 Watt körülit tud) mindegy milyen hangszórót veszek mert nem lesz élvezhető
3, a 3 utas rosszabb mint a 2 utas...
4, ergó, ha vaszek 4ezerért sal 2 utast az sem lesz rosszabb mint a 8ezres sony pl. Tehát a szett a megoldás...
Jól látom a helyzetet? :)
Egy Citroen Saxo-ba lesz, tehát a beltér nem nagy.
Fejegység: http://www.paradoxautohifi.hu/fejegyseg/Audiovox-ME_412.html vagy http://www.paradoxautohifi.hu/fejegyseg/Pioneer-DEH-2120UB.html
Első szett: http://www.autohifibolt.hu/index.php?P=keres&S=3&T=&GY=15&TXT=&AMN=1&AMX=9999999&FKAT=2&AKAT=44&TID=10478&TN=Hertz%20DSK%20165.1%20,%20DSK165,%20DSK%20165,%20DSK165.1,%20Dieci%20sz%E9ria
Mélyláda típusát sajna nem tudom, de egy 30cm-es JBL 300W RMS És egy JBL erősítő, sajna erre sem emlékszem pontosan, talán 4x110W-os. Az erősítő hajtaná mind az első szettet, mind a mélyládát.
A láda 35k az erősítő 43k, új mind2. Szerintetek melyik fejegység illene hozzá? Illetve megéri-e ezt az árat. Tudom, hogy nem valami sok az infó, de szerintem délutánra meg tudom nézni.
A Te rendszeredre hajazó, mikrós sugárzókkal futó autó több is van pl a Humma mezőnyben. Azt javasolom, hogy ott fülelj, mert ezekben meg is mutatkozik a "mássága", azaz sokszínűsége.
A legközelebbi verseny:
augusztus 1. szombat - Szentkirályszabadja-repülőtér (Verda napok)
Egyébként egy 13 centis hangszóró esetében a háromutasság több mint mosolyogtató, azt felejtsd el. Leginkább szettben kellene gondolkodnod, és ha csak ennyit vagy hajlandó rászánni, akkor használtban.
Szia! Én tudok neked ajánlani egy DLS B5 típusú 2 utas szettet. A szett alig használt még szinte be sincs járatva. Az említett SAL és SONY hangszórókhoz képest lényegesen jobb alternatíva. (és az ára sem lépi túl az említett határt)
Én úgy érzem, hogy a JBL-nek a rock és az igazán pörgős zenék valók. Természetesen a minőségéből adódóan a hangszerelt zenéken is jó, rendes adag méllyel és magassal, úgy írnám le hogy dögös a hangja, talán néha lehetne picit melegebb, finomabb a megfelelő zenéken.
Jó lenne meghallgatni egy az enyémmel nagyjából megegyező kategóriás mikro rendszert.
Egy Becker Indianapolis fej Harman VA280 a JBL P6550C szettnek BPx500.1 Crown a P1020E szubnak(zárt láda)
Kíváncsi lennék nagyon, hogy milyen a mikrok hangkaraktere. Sokat filoztam rajta, a meghallgatásg sajnos nem jutottam el, azért lett JBL rendszer mert tetszett a hangkarakterük.
Megvettem életem első autóját. Autohifi terén teljesen kezdő, de érdeklődő vagyok. :)
Nos ebben az autóban van egy Sony fejegység (CDX-4270r) amit nagyon szeretek, és nem szeretném lecserélni. 4x45W-ot tud.
két 13 "-os hangszóró van az ajtóban, de mindkettő tönkre van menve. Az egyik be van ragadva, a másik pedig el van repedve.
Ezeket szeretném lecserélni. A kalaptartót semmiképpen nem akarom kivágní, így ovál nagszóró nem jön szóba. Kérdésem lenne, hogy milyen hangszórót ajánlotok 13 centisbe ehhez a fejegységhez?
olyan 4-8 ezer Ft közötti kellene. Tudom, hogy itt ez megköpködni való hisz jóval komolyabb hangcuccokhoz szoktatok, dehát első lépésnek nekem ez is tökéletes lesz.
Milyen frekvenciatartományú hangszorót válasszak? 2 vagy 3 utast?
Néztem Sony XS-F1336, valamint SAL hangszórót, de nekem az értékek nem mondanak túl sokat. Mondjuk SAL és Sony között 3000 Ft különbség volt. Gondolom a minőség között is különbség van?
Ebbe most és itt nem igazán mennék bele..... elég legyen annyi, hogy én jobban formálhatónak vélem a Jr hangját. Együttműködő, tud durvulni és finomkodni is. Úgy szól, ahogy rendszer egésze. Minden változtatást karakteresen megmutat... Én ezért használom. A JBL Power jó, nagyon is jó, erőben kivétreles, de szvsz kevésbé mindenevő. Ízlés kérdése a dolog. Halgatózz!
Tényleg meghallgatnék valamikor egy jó mikros szettet. JBL-es vagyok most, de kíváncsi lennék miben más mondjuk egy JR COMP6 hangja mint egy Power-é :)
"...a fórumban mindenki a u-dimension termékeit favorizálja, miért?"
Nem mindenki, de többen. Ilyen az evolúció!!! :)))))
Viccet félretéve:
Talán azért mert jók és az értük kifizetett ár cseppet sem túlzó. Az Element szett nekem nagy kedvecem, mert szinte szotyi pénzért kapható és eléri a nála kétszer drágább kategória kvalitását. Ugyan ezt mondhatom el a Glow-ról is. Olcsó, de műremek. Igazi japó, minőségi darab. Erős, kiegyensúlyozott és még szép is! Hangminőség versenyeken is megállja a helyét. Sőt győzni is tud.
Nem szeretnék vitaindító lenni, ez is mint sok más egy szubjektív dolog kinek mi jön be Apine vagy Pio most azt mondom, hogy Alpine és ki is tartok ez mellett amíg nem ajánlsz jobbat, meggyőzhető vagyok :). (új készülékben gondolkodva max60)
Én is ezt tapasztaltam.... Pontosabban nekem jobban tetszett az Alpine hangzása. Pedig Pioneert indultam el venni, és még annak ellenére sem az lett, hogy a Pio tudott DAB-t, és 6 Voltos RCA-ból volt rajta asszem 3 pár...
Tehát szerinted egy 50-60 ezres Alpine sokkal tisztább hangot ad, mint egy ugyanannyiba kerülő Pioneer vagy Clarion? Érdekes megállapítás. Félre ne érts, nem áll szándékomban cáfolni.
Sziasztok!
Köszönöm a gyors kérdést/választ...
haujan:
én is valami ilyesmire gondoltam 16-os első szett amit meghajt a mélynyomovol együtt a négycsatornás erősítő, visszaolvasva a fórumban mindenki a u-dimension termékeit favorizálja, miért?
EAR:
Mint a nevemből is kiderül nagyon kezdő vagyok :D, mielőtt még felmerült volna a gondolat, hogy egy kissebb autó árát ráköltsem egy autóra amely pár év múlva annyit fog érni mint a hifi ami benne van két márka körvonalazódott Alpine és a Pio tudom hogy egy bizonyos árszint fölött már nincs különbség a márkák fejegységei közt de azt tapasztaltam (hallottam), hogy az általam kiválasztott árban (50-60e) az Alpine sokkal tisztább hangot ad, meg az sem elhanyagolható hogy a kinézete (szín, gombok) jobban passzol az autó belsejéhez...
azt érdemes még mielőtt szétbombázod a kocsit kipróbálnod, hogy tényleg a párhuzamosan vagy rossz helyen futó táp/RCA vezetékek okozzák-e a hibát: egy plusz RCA-t "lengőkábelként" a fej és az erölködő közé illesztve ha eltűnik a zaj, akkor mindenképpen érdemes átrendezned a dolgokat (bár az álmoskönyv szerint nem jelent jót, hogyha a táp az RCA mellet fut párhuzamosan) Nekem már okozott szép akusztikus fordulatszámmérőt egy rossz antennacsati .... -- bcs
Az autóét? Nem fogsz benne erről semmit találni. A gyártók valahogy úgy vannak vele, hogy a júzernek semmi köze hozzá, mi történik a burkolatok alatt, így aztán pl. a vezetékezésre vonatkozóan sem homályosítják fel.
Neked kell megtalálni vagy internetes fórumok segítségével, vagy pedig tapasztalati úton. Például ha az AC az utastérből elérhető, merre indul el a vezetéke, vagy hogy hol vannak öblösebb kábelek stb...
Mindenképpen nézd meg, hogy hol mennek erős áramú, vagy állandóan használatban lévő elektromos vezetékek, pl. elektromos AC-pumpa vezetéke. Azon az oldalon menjen a táp és a hangszórókábel, a másikon - vagy ha elfér, akkor középen - pedig az RCA-k
No, akkor: a hétvégén sikerült beszereltetnem egy erősítőt a kocsiba (hugi_0 fórumtárs jóvoltából), viszont egy kicsit csalódott vagyok, mert nem tiszta a "vétel".
Értem ezalatt azt, hogy a motor fordulatszámának függvényében sípolást érzékelek - ha jól tudom, ez a generátorzaj.
Sajna nem voltam ott a beszerelésnél, csak a végére értem oda, és kiderült, hogy a hsz. kábelek - rca - tápkábel - remote szál mind egy oldalon vannak elvezetve.
Gondolom én, hogy ez lehet oka a zajnak...
Szerintetek, ha szétszedem a kábeleket, akkor megszűnik a zaj, vagy van még valami, amit tehetek az ügy érdekében (Profigold rca, Sinus live tápkábel - állítólag háromszorosan árnyékolt - van bent)?
Elárulnád, hogy mi győzött meg, hogy miért kell mindenképpen Alpine fejegység az autódba? Félreértés ne essék, nincs a kérdésben semmi kötekedés vagy hátsó szándék, egyszerűen csak kiváncsi vagyok.
Elrontom a játékotokat: igen, lehet csökkenteni a jelszintet, ezt hívják hangerőszabályzónak és minden fejen megtalálható :) Gond csak a túl kicsi jelszinttel szokott lenni.
Nem mintha a "majmozás" után megérdemelné a kérdező :)
Bár, azért egy korrektebb magyarázatot megérdemelt volna a mosolygásnál, mert sokan vagyunk az idekommentelők közül, akik nem igazán értenek sem az autohifihez, sem az elekronikához.
Sziasztok! A fej rca kimenetének meg lehet változtatni a jelszintjét,mondjuk ha 5 volt-os az rca akkor azt lehet csökkenteni,vagy az fej függő,egy JVC Kdg-801-ről van szó?
Építs pl egy klasszikus felállást: fej+négycsatornás erősítő+első szett+szub. Ami szvsz belefér a keretbe és remek eredményt hozhat: u-Dimension Glow 4 ch, u-D Element 16-os szett és egy érzékeny 30-as zárt, vagy reflex dobozos szub. Még jutna némi pénz pl az ajtók kezelésére és tisztességes kábelezésre is.
Megvettem életem első autóját (F astra 5ajtós) és most itt állok pénzel a kezemben és nem tudom eldönteni, hogy milyen belépő szintű hifit vegyek bele. Főleg elektronikus zenét hallgatok azt is főleg rádión keresztül vagy mp3-at a következőre gondoltam: fejegység Alpine CDE-9880R vagy valami más de mindenképpen Alpine és lehetőleg új, a lényeg hogy legyen rajta USB bemenet, az autóba ugye kerülne egy első szett csak hát a típusában nem tudok dönteni és egy mélynyomó is kerülne a csomagtartóba amit tudom hogy próbálgatni kell. Szóval abban kérném a segítségetek hogy kb 200-ból milyen fejet+első szettet+erősítőt+mélyládát vegyek és akkor még a kábelekről és a zajcsillapításról ami most elmarad nem beszéltem...
Előre is köszönöm a segítséget, ötletet, tanácsot,...
"...jótékony hatása van a kick tartományra, próbálta már ezt valaki?"
...egészen biztosan...valaki, valahol. Léteznek pl tömör alu panelek is. Nagyon termetes darabok, de én idegenkedek tőlük, mert a legtöbb hangszer alapja is a fa. Ez már bizonyított :) . Ellenben a hsz-t közvetlen körülvevő tömeg és anyagsűrűség fontos tényező és a lehető legmerevebb befogatást kell elérni. Ez számomra már evidencia. Épp tegnap (is) bizonyította egy autó a Humma versenyen, hogy egy ilyen panel megvalósításával (semmilyen más változtatással!) nagyon komoly lépést lehet elérni pozitív irányba. Elképesztő sebesség és dinamika növekedést eredményezett nála is és tonálisan végre valódi partnerré válhattak a komponensek.
Igen, én is hasonló céllal keresek ilyen gyűrűt és leszorítót, sajnos itt messze Debrecenben még nem találkoztak vele. Rendelni a németektől lehetne, kb 120 Euróért... Rácsot vajon lehet külön vásárolni az uDim-tól? Most arra készülök, hogy az ajtó fém részéhez csináltatok egy fémből készült konzolt, ami a gyűrűket fogja. Így sokkal merevebben tudnám tartani a hangszórót, mintha fát vagy műgyantát használnék. Az RS Audio cég vezetője javasolta ezt a módszert, állítólag jótékony hatása van a kick tartományra, próbálta már ezt valaki?
Hosszúúúúú! Olyan buheráló otthoni hifis, meg félprofi hangmérnökként...pl Hungaroton jazz kiadó, meg TV stúdió...húúú nagyon rég :)...mindenevő lettem zeneileg. Az is maradtam máig. Szeretem a komolyzenét, de pl a jó rap-et is. Cigányzene, jazz, rock, pop...nekem mindegy, ha kreatív a zene. Ehhez kerestem eszközöket. Miven megátalkodott BMW fan vagyok, hát abba. Kb 30 éve vettem meg az első komolyabb Pioneer fejegységemet 10 centis koaxokkal, Ladába. Aztán néhány vérszegény próbálkozás (Aiwa, Gelhard, Blaupunkt, Alpine több darab) után elálltam az autóhifi belső kényszerétől. Nem hittem benne, hogy valaha is lehet hasonlót teremteni, mint amit pl a stúdióban hallok, vagy akár otthon. Kb 8 évvel ezelőtt kezdtem megint nem csak rádiózni az autómban, persze beletörődve az akusztikai handycap-be. Aztán 2006-ban elmentem Humma versenyekre nézelődni. Itt lettem fanatikus önmegvalósító autóhifis. Igazi bolond. Basszus, ha másnak sikerül, akkor nekem is kell! Ónódi Tomi, Havasi Zoli, Mészáros Gyuri és a többiek tehetnek róla!!!! Száz bolond egyet csinál és fordítva! :)) Mostanság többnyire autóban hallgatok zenét, mert az jó! Még akkor is, ha tudom: a BMW-mnél vannak jobb adottságú autók is hifiileg. De én perverz vagyok, azaz két szerelem együtt, nekem ez az igazi kánaán! Sok hasonló gondolkodású eszement barátra is leltem mind e közben, akik legalább ilyen megszállottak. A mostani állapot már örömökkel teli. Meg ne kérdezd, hogy mennyi munka, meg idő, meg pénz, meg türelem! Sok. Nagyon sok! ...és még mindig tanulom! Őszülő halántékkal is alázatosan, lelkesen, fáradhatatlanul.... Hisz ez a hobby-m! :)
A keretet esztergáltattam tömb aumíniumból, a rács pedig széria Junior (nagylyukú!) Nem nagy kunszt egy jó esztergályosnak, de anyagot szerezni már nehezebb... A hangra gyakorolt jótékony hatása miatt mára már a versenyzők többsége ezt használja. A fémek közé szorított hangszóró technológiája (merthogy ehhez tartozik egy szórítógyűrű is, egy 2mm-es vastag, rozsdamentes acélkarika, mint afféle alátét a fefogató csavarok alá) bizony nekik már nem "woodoo" kategória!
Nekem elöl Hertz DSK 165-ös szett van, 20 alatt volt valamivel. Szép hangja van, de a magasából érdemes visszavenni. Ha egyébként is éles a zene, vagy a felvétel, a csipogók nagyon kiemelik.
Majdnem mindenhol kapható, már vagy két éve piacon van. Most jött ki az utódja ESK 165, vagy a még jobb HSK 165 néven. Még nem hallottam őket.
De vannak egyébként legalább ennyire jó, szintén hangrendszerre specializálódott gyártók is. Érdemes megnézni a JBL termékeket például.
Hát... abból még várnod kell, míg elegendő törött lesz....
Corolláé lehet, hogy jó hozzá, de mindenképpen meg kellene nézned. Próbáld kideríteni a www.toyodiy.com oldal segítségével... Itt modell és robbantott ábra segítségével tudsz cikkszámra keresgélni. Nem lehetetlen, hogy azonos a cikkszám. Hehe, az E11 Corollának pölö ugyanaz az oldalindexe, mint a mostani GS Lexusé...
Teljes mértékben egyetértek veled. Nekem is a legfontosabb az volt, hogy vagy gyári fejegység, vagy olyan, ami a legjobban hasonlít hozzá és passzol is a kocsi belsejéhez.
Mindig elgondolkozom azon, h miért gondolják az átlag felhasználók, h csak milliós összegekből lehet kihozni átlagon felüli hangot? Misztifikáció? Vagy csak kifogás keresése? Aki tényleg akar egy jó hangot az bátran belevág lapos pénztárcával is. És nem a pénztárcájához méri az igényességét, hanem a pénztárcájából igyekszik megvalósiitani az azt meghaladó igényeit. A low budget is lehet high end, csak ez több kitartást, ötletet, munkát igényel. A jó hang nem megvásárolható.
erős kíváncsiság támadt bennem, megnéztem az autód. Gratulálok. Valami meseszép, akár egy hetesbe is simán elmenne ezzel az eleganciával. Nekem mondjuk egy merő aggódás lenne az életem, ha ez az enyém lenne.... :o)))
Milyen zenét hallgatsz, hogy ilyet terveztél és építtettél (építettél?) hozzá? Honnan indultál? Miért ebbe az irányba?
Hát... amennyit a gyáriért elkérnek, annyit biztosan nem ér. Bocsáss meg, de nem emlékszem, milyen autód van?
Igazából lehet, hogy jó állapotú bontottal járnál jól. Az sem olcsó, de legalább nem pénzkidobás...
Viszont tényleg nem kell cserélned a komplett rendszered. Egyébként nem feltétlenül kell százezreket rákölteni, hogy szóljon valahogy... és mondjuk ne rosszul
Sajnos én még nem igen hallottam nekem maradéktalanul tetsző gyári rendszert. Pedig volt szerencsém gyárilag Mark Levinson, B&O, Bose, Harman-Kardon jószágokkal megpakolt autókhoz is. Nem az én világom egyik sem. Leginkább az az elkeserítő, hogy a gyártók szinte hadat üzentek a moddereknek és egyre kevésbé tartják magukat pl a 1 DIN, 2 DIN méret szabványhoz. Ezzel a komplet iparágat hajtják beszállítói státuszba, mert szinte lehetetlen kiváltani ezeket a gyári design szerkezeteket, amelyek ráadásul nem igazán haladják meg a main stream kategóriát. Mindezt persze horror áron! A hsz elhelyezések pedig többnyire az ajtó olcsó gyárthatóságából adódó szerkezeti struktúrából adódik. Itt maradt hely liknak, akkor legyen itt a lik! Lásd pl Skoda Octavia II, VW Golf...stb...stb. Mélynyomó? Muhaha.... kb 3 literben max 16-os hsz, de abból mindjárt 2, hogy szépen lehessen a számokkal érvelni. Eszementen hülye helyeken. Kevés gyártó tesz is a hangzásért, de azok ezzel milliókat kaszálnak az opciókon. Volt már néhány élményem, amikor pl egy mit sem sejtő kereskedő meghallgatta a kocsimat (még egy jóval igénytelenebb és olcsóbb állapotában) és levonta a következtetést: "....te jó ég, akkor mi átvágjuk az ügyfeleinket?!" Bizony át!
Szia! A két első nagyon jól szól,az gyári.Lehet ha hátra is gyárit vennék az is jó szólna? Igaz elég húzós az ára,de még mindig olcsóbb mintha fejegységet meg első hangszórókat cserélnék.Lehet hogy ez volna a megoldás? Több százezret nem akarok rákölteni,mert nincs is miből.
én már félig kész vagyok az új rendszerrel. röviden: új autóba szopás hifit farigcsálni, azért olyan drágák a gyári "extra" rendszerek. CANBUS illesztés ide-oda, a beépítőkeret miatt elüt a konzoltól, (a három pár hangfal, meg a levehető előlap :D), elektronika átverése alkalomadtán szükséges, a beépített LED-ek ritkán passzolnak teljesen a fejegységhez, hát még az az autó belsejébe... egy normális átépítés is kerül vagy egy százasba munka és anyagköltségen (szigetelés, kábelek, keret, beépítő adapterek, munkadíj), és akkor még nem vettük meg a hozzávalókat.... az átlagusernek meg úgysem fog kelleni semmi más, mint a csimbumm a rise.fm-ről. (no offense!) :-)
Egy szóval sem mondtam, hogy milliós cuccot építs az autódba. Csupán érzékeltetni akartam a különbségeket. 3-400000 forintból már baromi jó hangot lehet összehozni, ha némi szakértelem is rendelkezésre áll.
Az MP3-at meg hagyjuk, arról többször kifejtettem a véleményemet.
Hát éppen ez az! Nekem nincs egy millkám arra, hogy hifit tegyek a gépembe. (Ráadásul még nem is annyira tutit.) Szó se róla vágyom ilyenre, de az anyagi lehetőségemhez képest nem nyitom annyira ki a fülemet. Igen valóban a középtartományon lenne mit csiszolni, de ennek ellenére meg vagyok elégedve a gyári cuccal. És is a "gyári" szavon van a hangsúly. Egyébként meg nem csak a hifi a lényeg, hanem az is, hogy mit játszól le azon. Szerintem egy mp3-as zene nem szól úgy, mint egy eredeti audió cd. ugyanazon a fejegységen.
Én is így csinálnám:) az hogy dupla vagy egy tekercses, sztem mind1, de az 1ohmos terhelést kár kergetni. Vegyél 30ast, nagy a csomid, nagy a légtered, sztem kell a nagyobb membrámfelület. Ha ezt még megfogadod, ládát próbálgatás módszerével vásárolj, ha már minden más összeállt!
Hát nem tom mit szóltok hozzá, de az elképzelés/tanácsok/összegzés eredményeképp így festene a dolog: mivel már megvettem amiket írtam, fél áron nem akarom eladni, ezért a következő; első szett erősítőről, mélyláda (valszínű duplatekercses (vagy felesleges?) beszerzés alatt) erősítőről, és a tetőkárpítos fejegységről menne, vagy kussolna:) Ládatanácsokat is várok, ha esetleg ebben is félregondolom a dolgokat. Ládából szintén a rockford ládáit nézegettem. 25cm és 30cm között nagy a hangzási külömbség?
Nem ízlés kérdése. Akinek nincs összehasonlítási alapja, annak nagyon keveset ér a véleménye. Az én autómban lévő rendszer beszereléskor, zajcsillapítással együtt 1,1 M forintba került, mégis hallottam nála sokkal jobbakat, ami után pár napig, nem sok kedvem volt bekapcsolni az enyémet.
Te például csak magasakról és mélyekről teszel említést, pedig talán a középtartomány a legfontosabb és azt a legnehezebb színezetlenül, valósághűen megszólaltatni. Az Audi Bose cucca is elég szerény képességű egy vájtfülű számára.
Igen van az a szinvonal, ami már kielégítő minöséget ad. De vajon mennyit kellett fizetni érte? 8hsz.... Két szett, oszt' csókolom. Az emberek bedölnek, a nagy számok varázsa.
Akárhogy is, az LS Mark&Levinson hifije közel 1 milla felár. Be is baszna, ha nem lenne benne kis mély, meg jó hang. De sztem túlárazott. Az meg, hogy egyes márkákban neves gyártó hangszórói vannak, sztem nem garancia a gagyi ellen. Telefonban is van Carl Zeiss lencse, akkor? :)
Nekem Audim van gyári 8 hangszóróval és SUB-bal. A gyári cd szépen kiaja a magasat és a mélyet is. Talán az első ajtókban lévő 16-os hangszórót kellene kicserélni (valami jóra), de egyébként szépen szól. És gyári! (Az elsőket azért kell cserélni, mert a bal oldali néha recseg.) Ha mindent le akarnék cserélni az több százezer forintomba fájna és annyival nem lenne élvezetesebb a zene hallgatása. Szerintem.
Parasztvakítás. Valamiért le kell gombolni 100-300 ezret egy sima sztereó rendszerért... Ennyiből ha az ember elmegy egy hifiboltba tényleg minőségi rendszert hozhat össze.
Persze ez nem vonatkozik a komoly autóhifi építők rendszereire, mint pl a Priusokban a JBL, vagy a Lexusokban az 5.1-es MarkLevinson.
...bár gyanítom, hogy ha azt a felárat saját hifi építésére használja fel az ember, lehet, hogy azért az árért az egyébként minőségi rendszer helyett is jobbat tud beépíteni...
Van egyébként olyan rendszer, ami láda nélüli, de ott a hangszórók kiemelkedően jó minőségűek, gyakorlatilag a láda ára bele van tolva a hangszórókba ÉS a kábelezés ÉS az ajtók hangszigetelése és rezgéscsillapítása is profi munka.
Reklámérték, semmitöbb. Az e34ben nekem gyárilag 6 hangszoro volt, mint neked. 4 elöl, 2 hátul. Jobban szól most, a 4 elsövel. Az extralistán a fantázianevű gyári hifi sok hangszóróval nagy haszon, a gyári cuccok általában 10x túlértékeltek. Az új luxusgépek meg már gondolom fel vannak készítve az 5.1, 6.1-re, épp csak a bluray hiányzik belölük. De állítom, hogy egy astrába annyi pénzből, amennyibe pl. a lexus csúcs hifije kerül, 100x jobb hangot lehet varázsolni. Csízió, ami a tévhitekre épít. Felőlem rakj be hangszórót, sokat ha akarsz, de ne légy zárkózott a jó tanácsokkal szemben. Zenéhez, ami stereo kódolásban van a hanghordozón, nem kell 10 hangszóró. Ha vmi van hátul, fejre kötve, ha éppen kell, nembaj, de többször lesz az csendben, meglátod:)
Tegyűk hozzá, a jobb sokhangszórós gyári rendszerekben is van valamiféle szubládaszerűség. Legjobb esetben 16, de inkább 13-as hangszóróval, vékonyfalú műanyag házban.
Na', érdekes kérdések az elöttem lévőtől! Én értem amit írtál/írtatok eddig nekem, haszos, és tanácsos megfogadni a jó dolgokat, okosabbtól tanulni nem szégyen!:)
DE, akkor miért van az, hogy egy tízenhúsz millios autoban 10-12 hangszórót is beletesznek!? Volt seat leon(toledom), abban 8 hangszóró volt. Alfa 156-ban nem tom hány van de sok, állítólag állat. És még mindig nem beszéltünk az új, drága autókról!
Lehet hülyeség amit állítok, de én egy kicsit úgy képzelem el ezt a dolgot, hogy ha láda nélküli hifid van "sok jó" hangszóró legyen, ha ládás, akkor a Te/Ti elméletetek, amit sokan mások is így gondolnak..
Ez butaság. Akkor te inkább a külvilágnak szeretnél zenélni. A diszkókban többnyire nincs jó hang, csak hangos. Van akinek ez az igénye autóban is. De a hangszórók számának csökkentésével, és annak az egy párnak a jó beépítésével sokat lehet nyerni. Ez még nálam hiányzik, a hátsók off, magam sem hittem volna, de sokkal jobb, ha kussol a hátsó traktus. :) persze ki így, ki úgy, sokféle igényt sokféle megoldás elégíthet ki.
Bocsi srácok, nem akarok beleugatni a nálam hozzáértőbbek dolgába, de ha valakit mindenáron le akartok dumálni a hátsó hangszóróról, azért előbb meg kellene kérdezni a zenei stílusáról, mert szerintem nem egyértelmű, hogy mindenki, aki csak zenét akar a kocsijába az komolyzenét, meg hangszerelt zenét hallgat... Értem én a fázisokat, meg a színpadképet, de pl. én még sose voltam semmilyen koncerten, ahol előttem a színpad, és csak onnan jön a hang... Viszont olyanon már voltam, ahol ki volt hangosítva, és amerre a szem ellátott, mindenhol hangfal volt. és jó volt. Vagy épp vegyünk egy diszkót, vagy klubbot, ahol azt se lehet tudni honnan szól, egyszerűen átjár a zene... Az már bajt jelent, ha valaki ezt szeretné elérni az autóban is? Természetesen sokat tanultam és profitáltam a hozzászólásokból (én is most építem a hifim), de szerintem nem minden a "színpadkép"...
Ha Neroval írod lemezre,akkor az automatikusan átkonvertálja,úgy,hogy a sima cd lejátszó is lejátsza.De ha többféle tömörítettségű mp3-at akarsz egy lemezre,akkor kapcsold be a "hangok egyszintre hozása" funkciót!
Nem éppen autó-hifi kérdésem lenne, de kapcsolódik a témához. Szóval. A gépembe cd-s fejegység van, de "hagyományos" (nem mp3-as). Át akark konvertálni egy-két számot, de nem tudom, hogy az mp3-ból milyen formátumba konvertáljam át. Köszi.
Sziasztok ! Köszi mindenkinek a jó tanácsot.Lehet hogy igazatok van.Közben utána jártam 1-2 helyen hogy, hogy is van hogy amit vettem hangszórót (nem gagyit) úgy szólt mint 1 kisrádió. Nem tudom igaz e de állítólag a gyári hangszórók valahogy illesztve vannak a fejegységhez és és másik nem jó hozzá,csak a gyári.Létezhet ilyen?
Nem jó az semmikor..... Minél több a hangszóró, annál inkább összevissza érkezik a füledbe a jel. Tele van fázishibával, ezernyi nem kívánatos reflexióval, amitől bizonyos frekvenciákat alig hallhatóan, másokat pedig ordenáré, bántó hangokként érzékelsz. Nem, hogy nincs valőságérzethez közeli térleképezés, de igazán dinamika se lesz soha. Csak átvered magad ezzel a "térhangzással". Ráadásul a motyó valódi ereje sem tud érvényesülni ebben a kavalkádban! Mindannyian átmentünk ezen a fázison long time ago. :)
Várj csak. Nekem már van fejegységem. Egy Alpine CDA-9856R típusú. Csak azt nem tudom, hogy ehhez lehet-e illeszteni a PXA-H100-ast. AI-Netet tud, ez biztos.
Pedig jól érted:) Kíváncsi leszek, hogy ha be lesz téve a szettem, akkor mennyiben fog változni a véleményem. Ezekkel ami most bent van, jobb ha a hátsó is szól :-)
Egy komponens szettel (akár két darab szélessávú hangszóróval is) kiváló térhatás hozható létre, ez a sztereó lényege. A hátulsó hangszórók inkább rontanak ezen, összekuszálják a színpadképet, meghatározhatatlanná teszik a zenészek, hangszerek helyét.
Köszönöm az eddigi véleményeket is, tanultam ismét! djzolko kár hogy nem jösz, ott lenne a helyed!:) Addig vágom, hogy "nincs értelme" a hátsó koaxnak, hiszek nektek, én is ezt hallom 10-ből 8 helyen. De így, hogy még a gyáriak vannak bent, szerintem jobb a "téhangzás", élvezhetőbb a zene ha egy kicsit a hátsó is terhelve van. Gondolom ez nem keverhető össze egy hifivel, ami mást kíván.
Olyan fejegységet érdemes választani, amiben van processzor, de az pár lépcsővel magasabb kategória, mint amiben Te gondolkozol, ráadásul minőségben a többi alkotóelemnek is passzolnia kell hozzá.
Jól gondolkozol! A D osztály nem feltétlen jelent silányságot, de én is vallom, hogy illeszkednie kell a frontugárzók meghajtójához. Sebességben, karakterben jó, ha nem "különcködik". Én is kipróbáltam anno egy D osztályú monoblokkot. Jó volt, de valahogy mégis egy AB osztályú maradt a képben a Forte mellé. Így egységesebb....nekem!
Nem erről szól az aktív rendszer? Hogy a megfelelő szűrőkkel közvetlenül erősítőről hajtom a hangszórókat
A "megfelelo szűrők" osszefoglalo neve a keresztvalto :-)
1) Az a rendszer az aktiv, ahol minden hangszorohoz sajat erositocsatorna tartozik. A keresztvalto maga lehet aktiv es passziv, attol fuggoen, hogy hasznal-e valamilyen aktiv alkatreszt (IC, tanzisztor).
Aktiv hangvaltokkal altalaban csak a melytartomanyt valasztjak le (autohifiben), mert a melyhangokhoz tartozo tekercsmeret tul nagy lenne. Az autoerositokben tipikusan aktiv valto van. A tipikus autohifi rendszer pedig fel-aktiv, mert a frontsugarzok viszont a leggyakrabban passziv keresztvaltorol, es kozos erositocsatornarol uzemelnek.
2) Mostanaban jott be a koztudatba egy masik, az elozohoz csak lazan kapcsolodo felolsztas is, nevezetesen hogy hasznalnak-e a rendszerben hangprocesszort (DSP), vagy sem. Lasd az EMMA "Pure Passive" kategoriajat.
"He he! Az lenne szép, ha a magassugárzót közvetlenül az erősítőre kötnéd. Ezt hogy találtad ki???"
Nem erről szól az aktív rendszer? Hogy a megfelelő szűrőkkel közvetlenül erősítőről hajtom a hangszórókat a (passzív) keresztváltók kihagyásával? Télleg kérdezem, mert nekem eddig homály volt az aktív-passzív-félpasszív rendszer fogalomköre...
"Ez így világos, viszont attól, hogy egy hangszórónak magas az érzékenysége, vagyis könnyen meghajtható, még lehetne jó hangja. Ez persze nem a gyárilag beépítettekre jellemző. :-)
Szinte mindegyik fejegységnek kicsi a teljesítménye. Én azokat szeretem, amikben egyáltalán nincs végfok."
Na,ezt én sem tudom :). Nekem bent maradtak a gyáriak a kalaptartóban, magnorol. 2x jól jött eddig. (egyéb ok miatt az erösitö off volt, bizti elcseszés miatt :)). Amúgy faderral lehúzva vannak. Nekem eszemben sem volt azt a "régiot" fejleszteni.
Azt tudnám, hogyan lehetne ezt a hátulsó hangszóró témát kiverni az emberek fejéből. Bár a német Car & Hifi sűrűn szokott rear-fill hangszórós installációkról írni, Ők valamiért nem tekintik ember ellen való merényletnek.
Totálisan meg vagy keveredve. Most azt nem tudom, :-( vagy :-) ??? Sírjak, vagy nevessek?
Nem a hangszóró fog túlmelegedni, hanem az erősítő. Az Ohm hajszolásnak, vagy csökkentésnek az az értelme, hogy az erősítők, már amennyiben bírják az ilyesmit, nagyobb teljesítményt adnak le kettő vagy egy ohmon, mint négyen. Ennek igazából (nem kizárólag, de azt most hagyjuk) hangnyomás versenyen van jelentősége. Az én mostani végfokom, nem piti darab, mégis csak 4 Ohm stabil, ezért olyan duplatekercses mélysugárzót választottam hozzá, amivel meg tud birkózni. Miért kellett duplatekercses? Az volt szimpatikus.
Ha 4 Ohm stabil erősitőre 2 ohmos hangszórót kötsz, attól melegedni fog a végfok, lekapcsol, rosszabb esetben tönkremegy. Fordítva nem lehet baj, akár 16 ohmos hangszórót is hajthatsz az erősítőddel, legfeljebb halkabban fog szólni.
nehéz este vagy, komolyan modnom....:) minek neked a hátsó hangszóró? a multkor azt hittem megértetted, hogy hallgatni azt nem kell, max ha vmiért berosál az első. Arra, hogy kényszerböl ott legyen, simán elég. és annyira amennyire a gyárit meghajtotta, azt is meg fogja a magnó. ne aggódj. de felőlem kötheted egy ohmba meg két ohmba, és akkor mlyen király lesz :) igazábol én eladnám azt a koax-ot, be sem tenném... vennék belőle kábeleket, vagy sarukat, vagy zsugorcsövet, vagy a fene tudja.
igen, a 4 ohmos hansgzróró bőven jó neked, mivl nem erőművet épitesz, én azt mondom, ne is kergesd azt az 1 ohmot.. nincs semmi értelme bonyolitani a dolgokat. a boombastiknak meg hihetsz az alapján, amit leirtál.
Írtad igen, hogy a hátsók menjenek fejről, de ahogy itt most más is felvetette, nem hajtaná meg a fejegység azt a hangszorót! Nem akarom bonyolítani:), de ahogy írtad 2csat./szett, továbbá, 2csat./hátsó, és itt jön az hogy 1ohm stabil miatt hídba lehetne e kötni..!? akkor mennének ezek 2ohmon, vennék egy duplatekercses mélyet ami színtén így mehetne 2ohmon. Ez hülyeség? Ha jösz találkozóra, lehet, hogy lefárasztalak :-DDDD
Addig oké, hogy melegedne a 2ohmos hangszoró ha 4ohmra lenne kötve, de egy 4ohmos hangszoró szimplán elmenne a rendszerrel? A kérdés így szolt volna, de djzolko már írta, de köszi:)
Ezt egy barátom mondta, aki nagyjából vágja a témát. Ezek szerint tényleg csak nagyjából! Én is néztem rá hülyén, kérdezve, hogy akkor minek a hangváltó!?
Valakitől hallottam (nem kis név a szakmában), hogy ne vegyek digitális mono erősítőt, mert más a hangminősége, mint az AB osztályú végfokoknak. A digitális mellet szólna a harmad akkora méret, és a nagyobb hatásfok. Mivel 63 Hertznél úgyis frekvenciát vágok, 12 dB meredekséggel, úgy gondolom, hogy ebben a szűk frekvencia tartományban nem lehet lényeges különbség hangminőségben a kétféle erősítő technika között. Vagy mégis? Van erről tapasztalatotok?
Ez így világos, viszont attól, hogy egy hangszórónak magas az érzékenysége, vagyis könnyen meghajtható, még lehetne jó hangja. Ez persze nem a gyárilag beépítettekre jellemző. :-)
Szinte mindegyik fejegységnek kicsi a teljesítménye. Én azokat szeretem, amikben egyáltalán nincs végfok.
Én arra gondoltam, hogy a gyári fej kimenő teljesítménye nem tudta rendesen megmozgatni a Hertz hangszórókat. Lehet, hogy rosszul fogalmaztam meg a mondanivalómat, de a jelenség ez volt.
Semmi mély, némi magas, nulla dinamika, és a hangerő növelésével csak romlott a helyzet.
Valami olyasmit magyarázott el nekem egy hozzáértő (lehet, hogy rosszul emlékszem), hogy a fej kimenő teljesítménye kicsi. Ehhez párosítanak egy megfelelően szélessávú hangszórót, ami mindenből tud egy minimálisat, és mindezt ugye nagyon könnyű, kis teljesítménnyel is könnyen mozgatható alkatrészekből állítják össze, és az eredmény olyan amilyen. És csak romlik, ha valamelyik komponens mellé valami jobbacskát teszünk.
Mondtam ezt is. Elsö szett 2 csatorna, a tetö hangszórók maradjanak a magnón. Miért akarod túlbonyolítani? Ne misztifikáld már túl azt az 1ohm stabilitást. :)
Éppen ellenkezőleg! Akkor melegedne (túl) az erősítő, ha 4 Ohm stabilra kötnél 2 ohmos hangszórót. Nekem régen volt egy ilyen összeállításom, szerencsére az erőlködő ventillátora hatékonyan dolgozott, csak többszáz kilométeres utakon kapcsolt le a védelem.
A tetőhangszóró csak abban az esetben fogadható el, ha lekötöd róla a magassugárzót, vagy a fejegységen (erősítőn) vágod a jelet.
Az erősítő hány csatornáját használjam egy szett, és egy koax meghajtásához (mivel a hangszorók 4ohm-osak, (2pár), az erősítő 1ohm..)? A szett az legyen hangváltóra kötve szokásos módon, vagy közvetlen menjen a csipogó az erősítőre!? És hogyan? Lehet, hogy hülyén hangzik a kérdés!?:)
Így van, az már kezd okés lenni, hogy az 1ohm-ot hogy kapom meg. Csak egy példa: boombastik az mondja, hogy nyugodtan tehetek rá egy db. 4ohm-at is, teljesen jó úgy. Valaki azt mondja, az nem jó, az erősítő melegedni fog. De ez még a kissebik baj, ráérek gondolkozni mit hogyan, ládám még nincs. Viszont a többi mind megvan, eladni nem akarom. Remélem nem baj:) A tetőhangszóró lesz az utazós, amikor mondjuk nem lesz bent láda... ez az elképzelés
Elmaradt a hétfői hifi projekt építés. Kezdenek összeállni a vázlatszerű dolgok, többet tudok mint eddig, de még mindig nem eleget. A hiba ott kezdődik, hogy nem találtam még korrekt választ, ahány emberrel találkoztam, annyi választ kaptam. Lszi segítsetek.
Szóval, ami adott: Touring (KOMBI) autóba lesz, ezek már adottak, ebből szeretnék építkezni!!!
Mélyláda még nincs, egyenlőre örülnék ha ezek lennének beépítve, korrektül, úgy ahogy megkívánja. A leckét az adja fel, hogy az erősítő 1Ohm stabil sztereóban, és hogy az erőlködőre mit hogyan kössünk. A láda színtén nem rajzolodott még ki, ugyanis volt olyan aki azt mondta hogy 2db. duplatekercses kellene, hogy az 1Ohm-on teljesítsen...
Bocs ha hosszú voltam, de már pár hónapja húzódik a szerelés. Köszi
Én még annyit tennék hozzá, hogy számíts arra is, hogy esetleg a csere utána fej teljesítménye kevés lesz a hangszóróknak. Nekem ugyan kettővel korábbi Corollám van Pioneer gyári fejegységgel, de így jártam.
Megvettem egy első szettet és meglepődve tapasztaltam, hogy botrányosan gyengén szóltak a hangszórók. Végül kiderült, hogy azért, mert a fej kimenő teljesítménye nagyon kicsi volt, és ehhez szintén nagyon kis teljesítményű hangszórók voltak gyárilag beépítve - természetesen a költséghatékonyság jegyében.
A vége az lett, hogy vennem kellett egy fejegységet, ha normális zenét akartam hallgatni.
Sziasztok! Toyota Auris hátsó ajtóba szertenék hangszórót beépíteni.Milyent vásároljak hogy az elsőkkel azonos hangzást kapjak? A fejegység gyári,de nagyon szépen szól. Előre is köszi!
Mit lehet tudni az Alpine CDA 9856R fejegységekről? A nagyobbik testvérről, a 9857R-ről még csak-csak van valami, de ez abszolút homály... Ilyenem van ugyanis, de erről csak azt lehet tudni, hogy az RCA-i 4 helyett 2Voltosak, és 4x60 helyett 4x50W...
Főként az érdekelne, hogy Imprint rendszerhez, vagy más AI-Netet használó hangprocesszorhoz illeszthető-e, illetve érdemes-e ebben gondolkodni...
Nézegettem a fórumokat a PH15-ről és a 260.6XE-ről. Egész jókat írnak róluk, amennyire látom.
Az elgondolásom az, hogy hídban két-két csatorna menne az első szettekhez, és akkor maradna két hidalt csatorna a mélynek.
Már csak az a kérdés, hogy sub-hoz a 2x55W (PH15), illetve a 2x60W (260.6XE) mire elég?
Mert, egy fórumon olvastam, hogy konkrétan az A/D/S teljesítményét kevesellték egy "tökösebb" mélyhez. Bár, ugye nincs viszonyítási alapom, ezért nem tudom, hogy mekkora mély az, amit ezzel a teljesítménnyel lehetne nyújtani, és egyáltalán én kevesellném-e...
A hangfal AC bemenetnél rá van írva hogy 12V, így gondolom akksiról is mehet. A kérdésem az lenne, hogy az audio input-ra mit kössek?
Biztos vagyok benne, hogy DC az a 12 V, legalabbis en még nem lattam 12V valtoaramrol hajtott berendezest.
Nagyobb baj, hogy a kompjuter hangfal valoszinuleg fejhallgato eloerositotol varja a jelet (ami a hangkartyarol kijon a zold jack-en), az pedig a vonalszint (az jon ki az RCA-kon) es a hangszoro szint koze esik. Probald meg RCA-rol.
A legnagyobb baj azert az, hogy ezek a csendes szobara es kozeli lehallgatasra meretezett egyszeru (12V...) aktiv hangszororendszerek egyszeruen elvereznek egy autoban a zajfuggony miatt. Teherautoban meg plane.
Szoval ha tudsz csinalni egy jack-RCA atalakitot, akkor egy probat meger a dolog, de ne szamits csodara...
Ha a hangszóró táp bementéhez az van írva, hogy 12VAC akkor az nem fog működni akksiról, mert a kocsiban DC van... Azonkívül a teherautók elektromos rendszerei nem 24V-osak? Vagy az régen volt?
Lenne egy kérdésem, hátha itt valaki tud segíteni. Van elfekvőben egy 2.1 számítógép hangfa szettem, elég szépen szól. Én teherautóval dolgozom és nem akarok más autójára sokat költeni. Van az autóban egy cd-s fejegység, (4x50W , 2RCA kimenet). A hangfal AC bemenetnél rá van írva hogy 12V, így gondolom akksiról is mehet. A kérdésem az lenne, hogy az audio input-ra mit kössek?
Elég csak egy hanszóró kimenetet rákötni? Vagy a két RCA kábelből egyet?
Bocsi ha hülyeségeket írok, de nem vagyok egy műszaki emberke.
Hmm, elgondolkodtató, bár igazán nem értek az erősítőkhöz (meg úgy általában az autohifi-hez), ezért mindenképpen hagyatkoznék a véleményedre és a segítőkészségedre a döntés meghozatalában.
Lehet többet tudni róluk (A/D/S, Audio Art - hol helyezkednek el a palettán)?
Hamarosan megújjulnak autómban a hangforrások és az volna az elsődleges kérdésem okoz e problémát ha 2 pár rca kábel mellett befűznék hangszórókábelt az erősítőtől vissza az ajtóban elhelyezésre kerülő udimension element szetthez. Vagy csak a tápkábel közelségétől kell óvakodni? Esetleg valami spéci hangszórókábelt kellene befűzzek? Pl mint informatikában az stp kábel? :)
Hello! Kenwoor KRC-17YA 'manual'-t keresek! De elég lenne csak a bekötéshez a csatlakozó lábkiosztása is, a menüjével boldogulok :) google csak fizetős oldalakat dobott...
mek@mymac.hu - ha nem nagy kérés, elküldhetné nekem valaki. Próbálom követni a fórum hsz-eket is.
Csepeli vagyok (XXI. ker) Lehet hogy érdemes lenne kipróbálni, mert tényleg nincs viszonyítási alapom.
Annyira nem nagy cucc a zene a kocsiban. Egy Renault Kangoo-ról van szó, amiben gyárilag egy kazettás magnó és két gyári igen rossz minőségű kb 10Wattos 10cm-es beépített hangszóró volt. Mivel elöl a műszerfalban van a hely a hangszóróknak, így sajnos csak 10cm-est tudtam venni, meg hátul meg van a hely neki a kalaptartó mellett, de oda is csak 10cm-es fér be. Viszont vettem 4 elég jó 10cm-es hangszórót, a hátsóhoz ki kellett húzni a kábelt, mert a Renault kispórolta azt a 2×3m kábelt ami elment volna odáig... no mind1 :)
Kapott egy JVC fejegységet az előbb említett hangszórókhoz, de sajnos a 10cm-es 2utas hangszórókból nem sok mély jön, gyakorlatilag semmi, így mindenképp indokolt volt egy mélyládát beiktatni :) Egyébként ez a fejlesztés már Január óta tart és most 1,5 hónapja jutotta el oda hogy élvezhetem az eddigi munka gyümölcsét :)
Visszatérve a kábelre, hogy ha tudnál nekem kölcsönözni 1,5 percre egy 4-es vagy 5-ös vastagságú kábelt azt megköszönném :)
Akkor eljutottunk oda, hogy a tökéletestől bizonyára nagyon messze van a mostani hangzás, de nem ez a lényeg. Ha nem tévedek, a rendszered nem kifejezetten analitikus megszólalású, ezért ez az egész kábelvastagság kérdés elhanyagolható. Vastagabb kábellel kipróbálnod mindenképpen érdemes, ám a minőség talán fontosabb, mint az átmérő.
Ha Bp dél-keleti részén jársz, többféle madzaggal tudok szolgálni, amit kipróbálhatsz, de minden autóhifi műhely megteszi ezt a szívességet.
Igazából így hogy kérdezed semmihez :) Max a fülemhez. Nem tudom egy mélyládánál mi az amit hallani kell, én azt hallom hogy pontosan szól. Persze viszonyítási alapom nincs, mert ez az első hogy mélyláda van a kocsimba, szóval én csak a végeredményt hallom :)
A boltba ahol vettem a kábelt azt mondták hogy fölösleges nagyobbat venni, mert ez is tökéletesen megteszi a dolgát. Persze gyanakodtam egy kicsit, mivel ez volt a legnagyobb kábelük és valahogy éreztem némi marketing szöveget az eladó hölgy szavaiban :) De mivel hétvége volt és nem volt semmi a közelben nyitva, és ami a legfontosabb tényező volt hogy meg szerettem volna szólaltatni már végre a "kicsikét" így megvettem kemény 300 Ft-ért az 1M 1,5-es kábelt.
A srác aki az egészet bekötötte nekem azt mondta hogy 4-5-ös vastagságút vegyek és az olyan 1000-1200 Ft körül mozog.
Szóval nem tudom megérné-e venni egy vastagabb kábelt... Az a gond hogy nem tudok próbára szerezni sehonnan 4 vagy 5 ös kábelt, így vagy megveszem vagy nem. Ezért kérdeztem Tőletek, hogy miben hallható a különbség ha esetleg nagyobb kábelt veszek (vastagabbat)?!
Régebben még kérdeztem itt pár dolgot mélyládával kapcsolatosan. Azóta eltelt egy kis idő és sikerült is szereznem egy MacAudio ládát egy BVlaupunkt erősítővel.
A láda 650W, az erősítő (2 csatornás) 700W. Hangszóró kábelt (a láda és az erősítő összekötéséhez), csak 1,5-est kaptam. Ismerősöm mondta hogy legalább 4-es, vagy 5-ös vastagságú hangszóró kábelt vegyek az összekötéshez.
Minden gond nélkül szól a cucc elég jól. Nem tudom, szerintetek érdemes lecerélni egy vastagabb kábelre a mostani 1,5-est? Miben lehet jobb ha vastagabbat veszek. Azt tudom hogy jobban áramlik a jel, de jelen helyzetben is tökéletesen szól, nem tudom hogy ha lecserélném nagyobbra miben változtatna a helyzeten?!
..... jól írta Stevie...nincs jelentősége igazán a hossznak. Időkésedelem pedig csak több száz méteres eltérés mellet mérhető....és akkor is pár nanoszekundum. A kábeleknek van kapacitása, ellenállása, ami nyilván a hosszal változhat, de ilyen, relatíve kicsi szakaszon gyakorlatilag nem hallható.....még denevéreknek sem! :)
Csak azért kérdeztem mert olvastam már ilyenről, hogy talán 3 méterest ne, a 4m az optimális az szól szépen, vagy valami ilyesmit, de akkor ez lehet hogy szobai hifikre vonatkozik inkább. Szerinted általánosságban mi az az árkategória hangszóró és RCA kábelnél amire olyan kábelek esnek amik már úgymond jónak tekinthető? Tudom hogy konkrétat nem lehet mondani, mert próbálgatni kellene. Csak egy olyan sávra szeretnék fókuszálni amibe azok a kábelek esnek ami már nem a telefon madzag kategória de még nem is a méregdrága ezüst és társai, szóval ami még megéri az árát.
A hangszórókábeleknek van ideális hosszuk? És az RCA-nak?
Hogyne lenne.
Az az idealis hosszusagu kabel, ami pont eler az egyik csatlakozotol a masikig :-)
Amugy autohifiben nincs kulonosebb jelentosege. Még azt az aranyszabalyt is szokas lazan kezelni, hogy a hangszorokabel a ket frontsugarzohoz egyforma hosszu legyen. Igazabol a bal oldali szetté lehet hosszabb is, mint a jobb oldali, mert amennyivel kesobb erkezik meg a hang a bal oldali hangszorokra, annal hamarabb erkezik meg a fulunkhoz, hiszen kozelebb van hozzank. Marmint sofo poziciora optimalizalt, bal kormanyos autot feltetelezve :-)
van jelentősége, hogy a fejen lévő négy kimenetet külön-külön kötjük a magasakra-mélyközepekre, vagy pedig csak a mélyközépre, és onnan "megy a hang" a magasakra?
Ez a keresztvaltotol fugg. A keresztvalto meghatarozza a bekotes modjat. Kovesd a hasznalati utasitast.
Nem egy hagyományos négycsatornás (4ohm-os), hanem 1ohm stabil...
Az "1 ohm stabil" erositok is teljesen hagyomanyosak, csak bizonyos fajta terhelest jobban elviselnek. Ennek a gyakorlati jelentosege nem szamottevo. Teny, hogy boviti a hasznalhato hangszororendszerek koret, de erre nem feltetlenul van szukseg.
A hifi, ezen belul az autohifi nem mennyisegi kerdes. A komplikalt rendszerek nem feltetlenul jobbak az egyszerueknel. Sot, az ujabb komponensek -- elismerve, hogy értő kezekben, tudatosan hasznalva valoban kepesek minosegi javulashoz vezetni -- ujabb problemakat is generalnak, a zajerzekenysegtol az osszezavart fazisokig mindenfele gond felmerulhet.
A hangszóróim RMS-ben ha jól emlékszem 100w-ot használnának el, akkor egy 400-500w-os RMS mély kellene??
A hangszorora irt wattok azt jelentik, hogy mekkora erositoteljesitmenyt tud feldolgozni a hangszoro, azaz, egyszerubben, mekkora az a teljesitmeny, amitol még nem megy tonkre. Nincs koze a hangerohoz! Az elerheto hangero inkabb az erzekenyseggel van osszefuggesben.
Az erositokre irt wattok es a hangszorora irt wattok kozott elvileg az az osszefugges, hogy a hangszoro nagyobb teljesitmenyt tudjon elviselni, mint amit az erositore irtak. Ez azonban csak elmelet, a valosagban az alacsonyra specifikalt erositok sokkal csunyabb dolgokat kepesek tenni a hangszorokkal, mint egy telivér, stabil eromu. A "gyenge" erosito hamar elkezd klippelni/torzitani, a szabalytalan jelalakok pedig meglehetős hatekonysaggal fustolik el a hangszorot...
A melylada kivalasztasa sokkal inkabb izles kerdese, mint wattoke. Javaslom, hogy amikor osszeallt a rendszer tobbi resze, kezdd el beprobalni az elerheto melyladakat, egyenkent. (Az elsot semmikepp ne vedd meg.)
Nincs garancia, hogy mi fog jol szolni. Ha szerencsed van, egy olcso darab is lehet az auto akusztikajahoz es a beepitett rendszerhez (meg az izlesedhez) leginkabb passzolo.
Szerintem eselyes, hogy egy zart rendszeru (azaz nem reflex), egyszeru felepitesu (1 hangszoro) melylada lesz a kivalasztott. Addig ne fizess ki egy ládát sem, amig legalabb egy ilyet ki nem probaltal.
annak idején a saját 2ohm stabil erősitömnél jártam utána, hogy a maximumot ugy tudom belőle kihozni,hogy vagy 1x4ohm mélynyomót hidba kötök, vagy 2x2ohm, és a két tekercsnekegy egy csatorna jár akkor. nem tudom viszont, 1x2 ohm mélyomók vannak?
Látom, hogy jól írtad, pusztán csak annyi, hogy félreérthető volt, és ha jól látom, félre is értelmezte akinek írtad:) Kevés kivételtől eltekintve, aki most ismerkedik az autóhifivel az egyrészt még a számok bűvöletének veti alá magát, másrészt nem igazán tudja, hogy az erősítők stabilitására vonatkozó szám csatornánként értelmezendő, melynek következményeként, simán megveszi a 2X2 Ohmos mélysugárzót, ami valjuk be 1 sugárzó és egy oldalanként 1 Ohm stabil erősítő esetén, nem éppen a legoptimálisabb:)
Ha minden igaz, akkor hét végén be lesz pakolva az első szettem és a fejegységem a kocsiba.
Egy darabig még erősítő nélkül fognak szólni, és ehhez kapcsolódna a kérdésem.
Tudom, hogy a fejegységről nem fog nagyot alkotni a szett, de van jelentősége, hogy a fejen lévő négy kimenetet külön-külön kötjük a magasakra-mélyközepekre, vagy pedig csak a mélyközépre, és onnan "megy a hang" a magasakra?
Remélem, érthető voltam, csak laikus gondolataimat próbáltam szavakba önteni...
Igaza van Gyurinak! Az 1 Ohm szép és jó, hangos meg minden, de könnyen letörölheti a feliratot az erősítődről, és az arcodról is:) Csak óvatosan, ésszel és hát mindenből próbáld meg a legoptimálisabbat alkalmazni:)
Azért csak óvatosan azzal a javaslattal, hogy lehetőség van az 1 Ohm híd kötésre, mert az oldalanként 0,5 Ohm stabil működést feltételez, ez pedig ha minden igaz, akkor oldalanként 1 Ohm stabil. Nem kéne ..... szvsz.
Kezd világos lenni. Bocs ha hülyeségeket kérdezek. Akkor ez az erölködő nem határol be nekem dolgokat, hanem épp elenkezőleg, durva rendszert is lehet belőle összerakni..!? Egy duplatekercses "nagyobbat" szól, jobban terhelhető, igaz? (köszi:))
Akkor ha jól értem, az 1ohm felirat az erősítőmön azt jelenti, hogy egy 2*2ohm-os mélyhangszórót, stabilan 1ohm-on tud megszólaltatni!? Szóval akkor egy ilyenre lenne szükségem!!!? Hány wattos?? A hangszóróim RMS-ben ha jól emlékszem 100w-ot használnának el, akkor egy 400-500w-os RMS mély kellene?? Húú, kezd útvesztő lenni :-)
Egy két tekercses mélynyomónak két csati kell, vagy 4 ha hidalod. Az 1ohm azért jó, mert a 2ohmos mélyeket is tudsz hidalni. Én vagy egy 4ohmosat vennék, vagy 2x2ohmosat. Próbálgatás után.
Na, ez így nem is rossz!:) Néha előbb cselekszem, mint kéne:-D
Pár hónapja megvettem már a hangszórókat, előre a rockford szettet, hátra pedig u.a.-t csak koaxban. Nem érzékeny hangszórók, kell nekik a táp. De az elmélet nem rossz, hogy ha a hangképet zavarja, akkor csak az elsőket szólaltatom meg, de ha szükséges akkor egy évben kétszer had szóljon. Lehet, hogy pénzkidobás volt, majd elválik, akkor beleestem ebbe a hibába.
De az erősítőm még mindig nem világos. Nem egy hagyományos négycsatornás (4ohm-os), hanem 1ohm stabil... ehhez milyen mélyládát vegyek, hogy jól beállítható rendszert kapjak!? Egyik ismerősöm azt mondta, hogy a szettet+koaxt meghajtja xcsatorna, a mélyből pedig vegyek 2db!-ot ami duplatekercses, mert így fogom tudni kihasználni normálisan az erősítőt. az 1ohm miatt. Ennyire már nem vágom, még tanácstalan vagyok!
Egyébként ami van másik erősítőm az is crunch, "csak" az 4*100w 4ohm drive sorozat..
Sztem felesleges, mert nem térhangzás a cél, föleg hogy sztereo zenékröl beszélünk. Egy jól beállított rendszerben az első szett szépen beszólja az utasteret, nincs szükség hátsó kiegészítésre. Összezavarja a szinpadot, még ha eleve sincs, és sokkal több fázissproblémára ad lehetőséget, szerintem. Hagyd bent, esetleg cseréld is ki a gyárit, ha már van mire, és csak a hátsókat hajtsa a magnó, így ha a hátul ülök szeretnék, meg tudod nekik szólaltatni, és beszélgetés közben amúgy is csak háttérzajnak kell a zene. Ha viszont odateszed neki, faderral lenémítod a hátsókat, és elszabadulhat a pokol. :) nekem is így van, bár másfél év alatt kb. 2x szóltak a hátsók. :)
djzolko jól mondja. Annyiban kiegészíteném, hogy ha megkérdezel profikat, többségük is ezt mondja. De vannak páran, akik azt mondják, hogy aki hátul ül, annak is kell középmagas.
Golfba én sem tennék ovált, felesleges, arról nem beszélve, hogy a mélyláda a levegőnyomástól tönkreteszi! Golfban relatíve kicsi a légtér, oda tényleg elég egy első szett.
djzolko: touringba ez elmélet alapján sem ajánlod a tetőbe? Csak hogy legyen némi térhangzás, ha nem is 50-50%-ban..
Minek az ovál is, és a mély is? Tök felesleges, a mély bőven elég. (ovált is a mély miatt szokás betenni, amig nincs pénz ládára, vagy lehetöség). Nem ajánlom együtt a kettőt. Kavalkád lesz a hangzás.
Sziasztok Közeljövőben tervezek egy kis zenét varázsolni az autóba. Egy Iv golf-ba. Úgy terveztem hogy a az ajtókban lévő szetteket a fejegység hajtaná,hátra meg raknék a kalaptartóba 2 ovált és egy mélyet! Csak azt nemtom most hogy hátul a 2 ovál és a mély megszólaljon hány csatornás erőlködő kell? És hány rca-t kel ilyenkor behúzni?
Néztem egy gyári láda rajzot és az oldalai párhuzamosak voltak de az eleje és a hátulja is. Jó ez a kialakítás? Miért szokták a hátoldalt megdönteni, csak hogy jobban beférjen az ülés mögé?
A reflex ládánál a nyílást lehet rossz helyre rakni, van olyan oldal ahová nem érdemes?
Elég nehéz olyan helyen hátra vezetni az RCA-t ahol a közelbe nincs más kábel. Hol van ilyen egyáltalán? Középen a kardánbox alatt? Az nagy gond ha az RCA valamivel hosszabb mint kéne, pl 5méter 3 helyett?
De ront. Ne tegyél oda semmit szerintem sem. Nem egy ideális hely amúgy sem. Nulla légtér, hülye hely. :) (mondjuk az elsök helye is elég béna:( ) sztem a crunch-al építkezz, komoly gépnek tünik. :)
Nem tudom, hogy mono e, csak annyit, hogy 4 csatornás.
Akkor nem mono, HANEM 4 csatornas :-)
A tetore szerelt hangszorokat felejtsd el, ket csatorna hajtja majd az elso szettet, ketto pedig a melyladat. A gyari hely azert van, hogy tobb hangszorot lehessen tartozekkent eladni az autoba. Ha melylada is van, akkor nagy szukseg nincs rajuk, a fejunk feletti hangszoro pedig egeszen biztosan osszezavarja a hangszinpadot.
A duplahangszoros melylada nem rossz otlet, vannak elonyei (nagyobb membranfelulet, kisebb "kontrollalatlanul mozgo" felulettel), de egy ilyen alap rendszerhez nem feltetlenul van ra szukseg. Plane egy visszonylag jol besugarozhato kombiban. Az ara ugyanis -- nyilvanvalo okokbol -- kb duplaja egy sima, egyhangszoros dobozenak.
Még arra a duplacsipogos frontsugarzora lennék kivancsi...
A cél, hogy szépen szóljon! A többi részben mellékes, de nem baj ha magasabb hangerőn nem torzít:) Értem ez alatt, hogy minden zenét szeressen, a mélyektől se jöjjön zavarba. Ha a sejtéseim jók, akkor ez egy felsőkategoriás erősítő (volt). Érdemes ezzel építkezni? Van egy másik 4csatornás erősítőm is ami "4ohm-on stabil". Melyik a jobb alap? A tetőbe tudom, hogy nem lenne muszáj, de ha már ott a helye hadszóljon:) Rontani nem ront ha jól tudom.
Ha normálisan is szóló zenét akarsz, nem csak hangosat, akkor felesleges a tetőbe bármit is tenni. elég az első szett. Az erősitőd sztem 1ohm stabil, azt jelenti az 1 ohm irás rajta.
:-)) Ez az az erősítő: http://www.gumtree.com/london/05/39228305.html A jobb alsó sarkába van beleírva hogy 1ohm. Nem tudom, hogy mono e, csak annyit, hogy 4 csatornás. Aki megnézte, az mondta aszem, hogy ehhez duplatekercses mélynyomót vegyek, és kettőt. Akkor normálisan be lehet kötni mindent, ugyanis a szett, és a tető k. hangszóró is NEM érzékeny! A tetőben azért lesz, mert meg van a gyári helye, mivel "kombi". A csipogó, az a szett része volt. Középső része szétszedhető, amiben 1 pár csipogó van oldalanként. Ez nem baj, mert meg van a gyári helye :-D Várom a véleményt! :-) köszi
Nem tudom miért nem gondoltam erre a lehetőségre, hogy megkérdezzem Tőletek, de hátha tudtok segíteni. Nem nagy probléma, de nekem inkább az, nem igazán értek hozzá. Touring(kombi) bmw-met szeretném "hangosabbra" bírni, mint amit gyárilag tud. Ami adott, már megvan: Első szett rockford fosgate p152s 60/120w dupla csipogóval (össz.:4), fenn a tetőben szintén ez a márka csak kotriax. Erősítő: Chrunch 600w 1ohm!!! Na', és a kérdés ebből adódik: ehhez az összeállításhoz, milyen mélynyomót/ládát kell néznem?? 2*2ohm, vagy 2*4ohm-os mélynyomót?? Köszönöm a segítséget, üdv!
Végigtekerheted, de sztem nem fontos. Ezeken jó vastag szigetelés van általában. Ha bandázsolsz, akkor a szivacsos szigetelöszalaggal, mert az magában tartja a nedvességet, távol a kábeltől.
Rca és a táp min. 20cm-re legyen egymástól! Illetve az rca ne fusson semmi gyári köteghez közel, ha keresztezni kell, akkor úgy oldd meg, hogy merölegesen, és minel rövidebb szakaszon. A remote bárhol futhat az csak kapcsolószál. Hangszóró kábelet én beraktam a gyári köteg mellé a küszöbben, nem nagyon van zaj, csak minimális. A csomiban kerüld az elektromos közelséget, pl az ac-hez szintén ne menj közel a kábellel. Ha túl hosszú pl az rca, akkor 8-as alakban tekerd össze. Ha késöbb szeretnél fejleszteni, húzz be 2 rca-t, hogy később ne kelljen újra szét szedni.
2.83^2=8, vagyis ha a hangszóró 4 ohmos, akkor 2.83V RMS feszültség 8/4=2W teljesítményt jelent. Azért a 2.83V terjedt el (már amikor feszültségre specifikálnak), mert szobai hifiben a 8 ohm a standard, ilyenkor ez azonos az 1W-tal. De feltételezem, hogy az autós szett inkább 4 ohmos.
3dB felel meg kétszeres teljesítménykülönbségnek, így 89dB@2W=86dB@1W, vagyis az első 2dB-lel érzékenyebb.
Első hifimet építem a kocsiba. Sokat olvastam-olvasok, így nagy nehezen megpróbálok képbe kerülni! :) Kérdésem az lenne: merre vezessem el a kábeleket??? Merre menjen az erősítő tápkábelja, az RCA, a remore szál??? Mehetnek egymás melett középen a kárpit alatt? Esetleg be kell -e őket bandázsolni? Ha igen, miért??? Hangszóróvezetékek bandázsolása esetleg???
Mivel a gyári fejegységről sajnos csak egy pár RCA jelet tudok vinni hátra, hogyan oldjam meg az erősítő két oldani bemenetét? Vigyem egy kábelem, majd hátul osszam szét 2 Y kábellal???
Bocsi, ha sokat kérdeztem, de nem szeretném össze-vissza gányolni az egészet!!! :)
Üdv mindenkinek! Adott 2 első szett, valaki átkonvertálná, hogy melyik az érzékenyebb? 1- 88 dB (1W/1m) 2- 89 dB (2,83V/1M) Hogyan lehet ezeket a különféle mérési módszereket közös nevezőre hozni?
MDF ből szokták csinálni ahogy tudom, van ennél jobb anyag erre a célra?
A tomor kemenyfa jobb lehet, de nem feltetlenul eri meg a felárat.
Milyen vastagok legyenek a falai, olvastam itt hogy elöl dupla a célszerű.
Minel vastagabb, annal jobb. (A lyányok is ezt mondjak.) A klasszikus melyladak kozul soknak a fala 19 mm-es. Az elolap duplazasa logikus es hatasos.
Belülre mindenképpen kell valamilyen zajcsillapító anyag vagy csak ajánlott, esetleg nem kell?
Megoszlanak a velemenyek. Elmeliteg jo ha van. Gyakorlatilag viszont gyakran a csillapitoanyag nelkuliek szolnak jobban. Erdemes jatszani, nem nagy tetel anyagilag.
Sziasztok! Látom mostanában megint téma a láda építés, és bevallom én is elgondolkodtam hogy megpróbálkozzak valamivel ami szebben szól és jobban is illeszkedik az autóba. Fából szeretném csinálni és egy reflex illetve egy zárt ládát szeretnék készíteni, aztán majd amelyik jobban tetszik hangra azt használnám. MDF ből szokták csinálni ahogy tudom, van ennél jobb anyag erre a célra? Milyen vastagok legyenek a falai, olvastam itt hogy elöl dupla a célszerű. Belülre mindenképpen kell valamilyen zajcsillapító anyag vagy csak ajánlott, esetleg nem kell? Tudnátok linkelni megbízható láda méretező programot, mert én nem találtam? Köszi előre is a segítséget!
Még valami: ...ha korrekt teljesítményű, energiátől duzzadó erősítőd van, akkor -tapasztalatom szerint- a relatíve kis érzékenységű, de nagy löketű hangszórók adnak komoly, "mindenevő" hangzást autóban, azaz kis légtérben. Nyilván ez fejről hajtva, vagy kis energiájú erősítő esetén nem igaz. Ott a nagy érzékenységű szettek hoznak jobb eredményt. Ezekkel is lehet csuda szépen muzsikálni, de többnyire bizonyos műfajokat nem fognak kedvelni. Én az energiát és gyorsaságot preferálom, mert sokféle CD-m van, zeneileg pedig mindenevő vagyok. :)
...hmm...attól függ, milyen méréstechnikát használnak és milyen +- decibeles türéssel adják meg az értéket. Látatlanban nyilván a már 40Hz-től specifikált a komolyabb, de semmi sem garantálja, hogy a hangja is jobb és kiegyensúlyozott!!! Meg aztán autós körülmények között ezek az adatok ritkán, vagy inkább soha nem vihetők át akusztikailag. Az a legjobb szett neked, aminek a hangját az autód/ajtód a legkevésbé modulálja és alapvetően tetszik tonálisan. Nem utolsó szempont a többi jellemző...pl érzékenység, terhelhetőség. Ez is fontos pl az erősítőd számára, hogy ki tudja-e belőle hozni a valódi kvalitást. Ne csak ez alapján dönts!
Sziasztok! Szeretnék érdeklődni hogy az MNC hurricane v600-ról nincs e valakinek valamilyen tapasztalata! Őt szemeltem ki csak nem vagyok benne biztos hogy jól is fogok vele járni. Sajnos sehol nem találok róla a gyári adatain kívül semmi infót! Köszi
.. és mennyivel jobb, hogyha azt mondom, hogy nekem a 2.2es dízel Accord kombi tetszik, én AEG hűtőt akarok, és én element szettet vennék... :P Nem ismersz, nem ismered a szempontjaimat ...
Ezt a ket kepetmar nehanyszor beszurtam ide, mert roppant tanulsagos.
A Jiaxing Xinsheng Electronic Co. Ltd kiallitasaval par eve Sinsheimben talalkoztam, az autohifi ipar mekkajaban, a Pioneer, Alpine, Clarion, Sony stb trukkosen bevilagitottt, hostesses-prospektusos pavilonjaitol viszonylag messze, egy egyszeru, sima neonfenyes csarnokban.
A kepen jol latszik, hogy a kinai fiatalember neves autohifis cegek hangszoroit pakolja egy egyszeru fempolcra. Ezeket ugyanis ok gyartjak. :-0
A kiallitason azert vettek reszt, mert szepen megkeresik oket uzletemberek, akik remekul ertenek a marketinghez, de nincs sajat termekuk. Osszevalogatnak az 1-2 euros (!!!) hangszorokbol valami szettet, rairatjak a "logojukat" (olyan par ezer darab felett ez mar ingyenes), es szepen elkezdik arulni oket. A 20e ft/szett aru hangszorok 99.9 szazaleka ilyen.
Bar ezeket a termekeket is mernokok tervezik, a hangminoseg csak utolso utani szempont, legfontosabb az olcso gyarthatosag, es bizony még a design is fontosabb.
Egy brutto 19.990 ft aru szett netto ara 16.650. A kisker arres 25%, a nagyker arres legyen csak 20%. (Vammal most nagyvonaluan ne is foglalkozzunk.) A termek tehat 11.100 forintert erkezik be az orszagba. Ebben benne van 4 hangszoro, 2 keresztvalto, es szamoljuk egy egysegnek a dobozt es a dokumentaciot. Igy egy egysegre netto 1.585 ft eloallitasi koltseg esik, amiben mar benne van a szallitas koltsege es a gyarto haszna is.
A hangminoseg tehat esetleges, nem meghallgatasi tesztekkel fejlesztik oket, de a nagy szamok torvenye alapjan ettol meg elofordulhatna olyan szett, ami valamiert jol szol, jobban mint a tobbi.
Hogy ez veletlenul se fordulhasson elo, bejon a kepbe a gyartasoptimalizalas nagy otlete, hogy eleg laza specifikaciokbol dolgoznak. Ha a keresztvaltohoz hasznalt kondenzator nem beszerezheto, beraknak egy masik "hasonlot". Ha a tekercseleshez hasznalt rezdrot egy kicsit vastagabb vagy vekonyabb, esetleg egy kicsit kevesbe tiszta anyagbol keszult, nem ügy, "belefer" a specifikacioba.
Ebbol az kovetkezik, hogy hiaba tetszik neked nagyon XY autojaban a tavaly vasarolt ABC123 tipusjelu hangszoro, ha iden ugyanolyat veszel, lehet, hogy igazabol tök mast kapsz.
A kicsit dragabb kategoriaban vannak a neves specialistak belepo hangszoroi, ezeket legalabb ok maguk tervezik, es a specifikaciot is nagyobb mertekben tartjak kezben.
De az igazi hangszorok 50-60 korul kezdodnek, sajnos.
melyik jobb autó az Accord, a Macuda 6os vagy a Bömös ... netán az Insignia? (nehogy nekem valaki válaszoljon, nem akarok flamewart :P ) Whirlpool hűtőt veszel, AEG-et, vagy Siemens-et?
ehhhh .... Ha figyelsz észrevehetted, h senki sem akar olyan kijelentést tenni, hogy ez a tuti, ezt vedd meg, és akkor neked jó lesz - annyira szubjektív ez a műfaj, és annyi a befolyásoló tényező, hogy felelősségteljesen ilyet nem lehet kijelenteni.
Hát igen, csak földrajzilag eléggé behatárolt vagyok. Békéscsabán lesz a beszerelés úgy néz ki, és jövő hét elején meg kellene mondanom, hogy melyik szettet választom, hogy a mikro-t be tudja rendelni.
Ha esetleg valakinek lenne beépítve az alant említett Fusion, úgy azt is nagyon szívesen meghallgatnám, és akkor már sokkal jöbb helyzetben lennék! :-)
A másik baj, hogy mivel nem vagyok vájtfülű, igazából fogalmam sincs, hogy "mit" hallgassak... Vagy az összhatást figyeljem?
nálam a mikró bevált, és azt hiszem elfogult is vagyok vele szemben, a Fusiont nem hallottam nem ismerem - így inkább nem mondok semmit (vannak itt olyan humma bírók, akik hallhatták mindkettőt)
Az lenne a legjobb, ha a saját füled alapján, az alapján hogy meghallgattad mindkettőt döntenél, és nem az lenne a szempont h "most megkapok egy negyvenezres szettet huszonötért", vagy a "topikon nagyon jókat hallani róla", vagy a "béta csillapítási tényezője ennek 5% magasabb" ... :P -- bcs
Június 20.-án Tökölön (Verda Napok) a Humma versenyen ott lesz pl Szécsi Tomi SX4-e, ahol fejről hajtva, passzívban dolgozik. Azt mindenképp ajánlanám meghallgatásra. Nagyon, nagyon komolyan szólal meg az Element egy ilyen jól előkészített autóban.
Bocsi, hogy "teleszemetelem" a topic-ot, de találtam egy <a href="http://www.autohifibolt.hu/index.php?P=keres&S=3&T=&GY=0&TXT=&AMN=1&AMX=9999999&FKAT=1&AKAT=5&TID=10539&TN=Hertz%20EP4%20,%20EP%204" target="_blank">Hertz Ep4</a> erősítőt a neten.
Megtennéd, hogy erről mondasz nekem pár szóval többet: "ideális dobozkészítése a középsugárzónak az ajtóban, illetve ennél egy kicsit több az ajtópanel"
Kell egy "hangfal" a mélyközép mögé az ajtóban? Vagy hogy képzeljem ezt el?
kiváncsi voltam a válaszokra :) ... nagyon nehéz mindenkinek megfelelő dolgot mondani, pláne ebben a budget kategóriában
Szerintem akkor járnál a legjobban, hogyha találnál vkit a topicról, akinek ilyen szettje van és azt meg tudnád hallgatni (tudom, hogy a beépítés, a többi komponens is rengeteget számít)
nagyon sok jót hallok a uDimension Element 16-os szettjéről
Azert elotte meg kell hallgatni....
Most ilyen kerult a haverom autojaba, 99-es Galant. Profile regi Massive-ja hajtja, meg az en egyik regi Kenwood fejegysegem (7090). Az ajto ki lett csillapitva, hangszorok a gyari helyeken, magas a tukorharomszogben. Melylada nincs.
Az biztos, hogy nagyon eros szemelyisege van. Megoszto :-) Van aki imadja, de van, akinek "tul sok."
ha a hangszóró beépítése nem csak a régi kicsavarozása és az újé be, hanem egy kicsit is korrektebb beépítés, amihez nem nagyon akar az ember utána már hozzányúlni, akkor igen ... különben nekem nem érné meg a macerát (és én az első forgatókönyvben gondolkodva írtam, amit írtam)
amíg a fejről hajtja a komponens szettet? ... megéri a macerát, ha majd az erősítő miatt úgyis át kell kábelezni mindent? jelent a fej satnya erősítője mellett akkora minőségbeli javulást?
Az az igazság, hogy már régóta törpölök hangszóró cserén. 16-os szettek érdekelnek, de olyanok, amelyek beszerelhetők a gyári hangszórók helyére átalakítás nélkül. 20 ezer forintos árban nézelődtem és a Mac Audio Mobil 2.16 Exclusive szettről elég jókat írnak. Valakinek van tapasztalata erről, vagy tud jobbat? Köszi.
nincs mit - a segítséget csak visszaadom, amit én korábban kaptam ...
A beépítés, zajcsillapítás - nem akarlak elijeszteni, de ez nem olcsó mulatság: sem az anyagok, sem az ilyen jellegű szakmunka. Egy jó minőségű beépítés sokat tud dobni a dolgon, de nem tudom, hogyha fejről hajtod a szettet akkor is jelent-e akkora minőségbeli ugrást ... szvsz ez nagyon autófüggő dolog. Akiknek a munkáját személyesen ismerem, és bátran tudom ajánlani az a GmAudio topiktárs (hogy ő mit vállal, milyen kiterhetséggel bír, etc - majd nyilatkozik privátban) ill. a Karsai Nándi (Vecsés), de nem tudom, hogy benne van-e még a bicnicben. :)
Én hagynám a keresztváltóig a gyári kábeleket (ha van helyed, az ajtóba is kerülhet a váltó), amíg fejről szól a komponens szett. A magasokhoz meg sowieso úgyis mehet a szett drótja.
Hát nagyon szépen köszönöm az eddigi segítséget, már elég sokat tisztult a kép, de mindenképpen fogok majd jelentkezni, ahogy haladok előre a dologgal.
Akkor első szettnek megnézem az uDimension-t, meg talán kigazdálkodok vele egy erősítőre is.
Azért azt tényleg megköszönönném, ha tudnál ajánlani valakit, aki megbízható, és érti a dolgát, mert nem vagyok benne biztos, hogy a rezgéscsillapításnak neki tudnék egyedül állni, bár ha van jó leírás róla, akkor mindenképpen megpróbálnám.
Még annyi, hogy most ugye lehet, hogy csak az első szettet cserélem, és akkor a fejegységre kötöm be. Van (illetve, ha van, akkor mekkora) szerepe, ha a gyári kábelezést hagyom bent, és nem a szett kábeleit használom?
a keresztváltó az a hangváltó... alapvetően annyira nem bonyi a dolog (még én is meg tudom csinálni :P ) - sok lehetőség itt nincs, a polaritás jelölve van (később ez is lehet játszószál, de ebbe most ne menjünk bele), amit állítani lehet az a magasak mélyközéphez viszonyított hangereje (csillapítása) például jumperrel. Ez meg fülre megy - teccik, vagy nem teccik, amit hall az ember .... ill. 1 óra hallgatás után is teccik-e :) (nem fáraszt-e el a nyomulós magas például)
az hogy a magasak külön csatornát kapnak - amellett, hogy persze jobban is szól(hat) az is szerepet játszik, hogy ilyen esetben van lehetőséged arra, hogy a magasakra menő jelet (hangot) dsp-vel késleltesd (fej, vagy külső dsp). ha érdekel a dolog utána tudsz olvasni, drága fejek esetében, komolyabb rendszer invesztíció esetén kerül elő ez a lehetőség.
korrekt beépítés :) ..eh. vannak nagyon jó szakemberek, de ezeknek a munkáját meg kell fizetni. Ha egy korrekt beépítésnél csak egy heti munkát számolsz, és hozzászámolsz egy kis anyagköltséget (csillapító lapokat, asztalosmunkát, bőrőzést, műanyagozást, flokkolást), akkor könnyen rájön az ember, hogy itt nem kicsi összegekről van szó. Szándékosan nem írtam árat :) Itt opció esetlegesen a saját megvalósítás ...
Amiről itt lehet beszélni az a rezgéscsillapítás (Earnak van egy jó cikke erről a totalcar-on), ami tulajdonképpen megágyazása, ideális dobozkészítése a középsugárzónak az ajtóban, illetve ennél egy kicsit több az ajtópanel, ami még plusz merevség mellett a középsugárzót is a hallgató felé próbálja fordítani.
Erősítő: amit tapasztalatból ismerek az a MassiveAudio RS szériája (dögös, hallgatható) nagyon sokáig laktam vele együtt, tudom ajánlani. Erról szintén van egy cikk a totalcar-on Ear tollából. A másik ismét uDimension - a pro... ezt is tudom ajánlani. Nagyon zenei, kellemes hangú cucc. Ha tudsz hallgass meg egy Glow-t vagy Junior-t, azok sokkal barátibb árkategóriában vannak, és jókat hallani róluk.
Jr vs element - a "jóság" és ár egyenes linearitása mikor igaz? :) jobb, de drágább... és aki akarja kifizeti. :) és sajna az autóhifi sosem volt olcsó "sport"
Ez lenne a hangváltó, ami az első szetteken van (általában), vagy ez teljesen más? A beállításra mindenképpen megkérnék valaki hozzáértőt, mert elég bonyolultnak tűnik a dolog...
"két csatorna hajtja a magasakat és két csatorna a mélyközepeket" - két csatorna csak a magasaknak??? Ez akkora minőségbeli változást idézne elő?
Egyenlőre talán az első megoldás lenne a szimpatikus, mert azért szeretem a basszust. :-)
"Ha még nincs ládád, akkor én a helyedben nem rohannék venni egyet - keresnék egy jó komponens szettet, ne adj isten gondolkodnék azon, hogy a ládára szánt pénzt ne az első szett korrekt beépítésére szánjam-e" - a korrekt beépítés alatt mit értesz, és milyen árban gondolkozzak? Ebben jártas szakembert tudna valaki ajánlani nekem, aki mondjuk nem is aranyárban dolgozik. Van egyáltalán ilyen? :-)
Esetleg, ha még erősítőügyben is tudnál segíteni, akkor hálám a sírig üldözne! :-) Ott is tudnom kellene, hogy nagyjából milyen árkategóriában is gondolkozzak, illetve milyen paraméterekre kellene figyelnem...
Nézegettem én is ezeket az uDimension-okat, már korábban olvastam itt a fórumon, hogy jók lehetnek. Tényleg annyival (duplájával) jobb a jr6, mint az element? Bár, gondolom az én belépő szintű rendszerembe nem is lenne sok értelme a nagytesót berakni, meg igazából szimpatikus, hogy 25k körüli megfelelő lehet, mert - az igazat megvallva többre számítottam! :-)
ha egy négycsatornás erősítőben gondolkodsz, akkor mindenképpen érdemes kihasználni a csatornák adta lehetőséget, alapvetően kétféle módon lehet bekötni a cuccot: 1) két csatorna hajtja az első szettet - a keresztváltón keresztül tudod a mélyközepek és magasak hangerő arányait állítani. A hátsó két csatorna hídba kötve hajtaná a ládát. Mivel Y csatlakozóval gyártanál a fej kimenetéből +2 RCA-t (és ezek hangerőszintje azonos), amiatt a láda és az első szett egymáshoz viszonyított hangerejét az erősítőd két gain potiján tudnád belőni. 2) lehetőség, ha a szett keresztváltója megengedi (van külön bemenet a tweeterek ill. mélyközepek számára), hogy két csatorna hajtja a magasakat és két csatorna a mélyközepeket. Komolyabb fejeket használva keresztváltó nélkül is működik a dolog - ilyenkor a vágás feladatát (és még egy csomó minden mást) a fej veszi át
Ha még nincs ládád, akkor én a helyedben nem rohannék venni egyet - keresnék egy jó komponens szettet, ne adj isten gondolkodnék azon, hogy a ládára szánt pénzt ne az első szett korrekt beépítésére szánjam-e ... és azután már nem is olyan biztos, hogy kell az a láda :)
Első szett: nagyon sok jót hallok a uDimension Element 16-os szettjéről (nekem Jr6 van), mindenképpen kerítenék lehetőséget arra, hogy meghallgassam. Árban az általad írt cucchoz nincs olyan távol (ca. 25e)... sajna az általam korábban ismert weboldalt nem találtam meg. @Gyuri?! ez már nem él? -- bcs
- mindenevő vagyok zenei téren, talán kicsit többségben van az elektronikus zene, de szoktam pl. Thievery Corporation-t, vagy rockmuzsikát is hallgatni.
- és "természetesen" komponens szett-re lenne szükségem, bár valószínűleg a "szett" szócskából ez lejött... :-)
És, ha mondjuk eközül a kettő közül kellene választani, te mit tennél a helyemben:
1. Mind az első szett, mind a mély erősítőre kötése
2. Az első szett a fejegységről vezérelhető kizárólag, és a mély van az erősítőn - bár, laikus elgondolással ez sem oldja meg a hangerőszint-vezérlést, ugye?
Mindenképpen négycsatornás erősítőt szeretnék, mert egy éven belül fejegységcserét iktatnék be, addig kellene ez a köztes megoldás.
Egyáltalán, van valami hátránya, ha négycsatornás erősítőt veszek, de csak két csatornát használok ki?
Más:
most egy pio deh-2100ub fejegységem van (tudom, hogy finoman fogalmazva sem a csúcs, de ezt egy darabig nem tudom megváltoztatni), és első körben első szettet szeretnék hozzá.
Tudsz/tudtok esetleg ajánlani? (eddig audio system mx165 plus-ban gondolkodtam, erről is meghallgatnám a véleményeket)
Bocsi, hogy így rád/rátok zúdítottam a kérdéseimet, dehát így tanul az ember! :-)
a legfontosabb, hogy nem fogod tudni a kettéosztott csatornák hangerő szintjeit külön-külön állítani - magyarán csak az erősítő gain potiját csavargatva tudod a szinteket összelőni.
Sziasztok! egy monoblokk tekerentyűinek a beállításaival kapcsolatban lenne pár kérdésem... nem vagyok teljesen analfabéta ezen a téren, de biztos van aki álmából felébresztve is vágja ezeket a dolgokat... :) van négy tekerő: GAIN(6V-0.2V), LOW PASS(40Hz-4kHz), SUBSONIC(15Hz-55Hz), BASS BOOST(0dB-12dB) Pontosan mit jelentenek ezek, és hova kellene tekernem őket, hogy a mélyládám a maximumot nyújtsa? Természetesen nem azt akarom, hogy valaki látatlanban hasraütésre belője a rendszerem, csak támpontok kellenek, hogy ne nyírjak ki semmit. :)
másik kérdés: egy 35-ös kábelt hogy lehet összehozni egy max 20-as kábel fogadására alkalmas foglalattal?
Tényleg ellopták.:) Besurrantak a nyitott bejárati ajtón valami suhancok. Egy lapra volt szerelve a biztiházakkal, kondival komplett vitték. Ja meg az új nike súzomat.:D
Jut eszembe, van eladó továbbra is 2 ládám. Az egyik roki hx2 dvc 30cm nyomóval, a másik egy pici zárt láda DLD IW10 nyomóval. Kinek mit érne meg?
nnna épp a méllyel vannak gondjaim. Véleményem szerint meghajtással nincsenek gondok, de kevésnek érzem a mélyeket. Egy jól hangolt reflex-láda kipróbálásra vár még.... Valamit valamiért:-( De először ki kellene próbálnom.
A membrán széle bizonyos fajta zenénél, ahol azért jó lenne ha nem csak minőségi mélyek, hanem mennyiségben is ott kellene lennie, szóval néha már olyan mértékben dolgozik a mély, hogy a membrán gumipereme berezonál...
Csodát nem várok egy 20-as mélytől, de eladni sem akarom, mert bitang jó hangja van, egy reflex ládikóval megtámogatom őkelmét és átépítem a hátsó traktust....
megtörtént az eset... Nem lett annyira rossz mint vártam, de mutogatni nem fogom az tuti :D a legalsó réteg az brutál lett (életem első üvegszálas rétege :), azt utólag meg kellett kicsit igazítani.. Nemtom Bp. többi részén milyen idő volt, de Érden orkán erejű szél fújt, ez megnehezítette a maszkolás foylamatát, mindig felfújta a fóliát :( Nemtom még, h mi lesz a sorsa, befejezem (fedlapot rá mdf-ből) hátha mégis jó, de ha nem akkor veszek még1 adag üvegszálat és megcsinálom rendessen.
Az ilyen nagyon "old" rádiók döntő többségben már nincsenek jó állapotban, gyakorlatilag szinte nem is javításra, hanem restaurálásra szorulnak. Ezzel az a legnagyobb gond, hogy a mérete miatt nagyon macerás az alkatrészek beszerzése. Csináltak régen csöves verziókat is autóba pl. 6GM8-as csövekkel, de én pl. ilyet csak gyűjtemény részeként láttam.
De ha otthonra kell, akkor miért nem otthoni verzió? abban sokkal több lehetőséged volna, számtalan böcsületesen működő retró példány közül tudsz még választani, szinte fillérekért. Nekem pl. a kedvencem ebben a szegmensben a "pacsirta" volt, tisztességes analóg, csöves kimenettel, szélessávú hangszóróval, zseniális darbok voltak, és kb. 10e hozzá lehet jutni.
Old autó-hifiben jártasoktól érdeklődnék, hogy a régebbi tranzisztoros autó-rádiómagnók- (függetlenül attól, hogy sztereo vagy mono) vagy csak sima autórádiók közül melyeknek volt a leginkább meleg, szinte már csöves hangja?