Én csak a ciákkal kapcsolatosan tudom, hogy nekik is van ilyen örökletes betegségük. Mi kicsiként csináltatunk géntesztet nekik. Ez kb 30 euró. Nyálból nézik. Ha valaki sziv mentes az N/N, ha valaki hordózó akkor N/P . Ekkor ezt az állatot évente kell ultrahangozni, ill taurint kap pluszban naponta. Az életminősége ugyanolyan lesz, mint a mentes állaté. Viszont, ha nem ellenözik akkor nem kap taurint és hirtelen szivhalálban meghal. (megvastagodik a szívfal) N/N párnak csak N/N kölykei lehetnek. N/N és N/P párnál a kölykök 50 % lesz hordozó. Egy génteszt álltal vizsgált N/N állat soha nem lesz szivbeteg.
Nem tudom ez a kutyáknál, hogy müködik de nekünk az ultrahang nem mindig biztos...Gondolom ez orvos függő.
A gén viszont tévedhetetlen.
Gondolom a Bea ennyi év tapasztalatával a legjobbhoz viszi a kutyákat. Szemernyi kétségem nincs felöle.
Mosolygó maci írta pár sorral lejjebb, hogy egy 7-8 perces vizsgálat, és minden öröklött és szerzett szívbetegségre megszűrik a kutyát! Ezt még én is kérdezném, hogy elég ezt a vizsgálatot kölyök korban elvégezni, vagy ismételni kell? Mennyi időnként?
Nagyon sajnálom ami Hádésszal történt mert az egyik kedvenc Pandám volt. Nem akarom bolygatni a történteket mert biztos nagyon fáj az elvesztése de valamit nem értek. Ha jól értem öröklött szívbetegsége okozta a halálát? Én ezen csak azért akadtam fent mert ha jól tudom Fekete Panda mindig szűreti a kölyköket ..........legalább is nekem anno Lorkát és Korallt leszűrette vagy is azokat az almokat. Akkor ezek szerint ezek a szűrések nem megbízhatóak...................? Fekete Panda miért írt mérgezésről? Együtt érzek veletek!
Kiástam a formáját 2 ásonyom mélyen, közben fából csináltam egy tetszöleges formájú keretet a tó köré ami kb 25 cm magas, és a kiásott földnek egyrészével feltöltöttem a keret magasságáig a földet, amit tömöritettem, aztán a tófóliát tettem az aljára és körberaktam a mederlapokat a tó oldalán. A mederlapok között keletkezett hézagokat kifugáztam, hagytam 1 napig kötni. Másnap körbe betonoztuk kb. 7-8 cm vastagon. Az kerti tó aljába kb. 10 cm vastagon 16-32-es kavicsot raktam, amit elötte átmostunk, hogy a bennelévő kosz kijöjjön.
A kerti tó mérete:6x3 m
Amit felhasználtam hozzá:72 db mederlap 40x40x6cm
kb. 30 m2 tófólia
kb. 1 m3 beton
kb. 1 m3 töltö kavics
1 db vizkeringető szivattyú
Kb.10 m3 viz megy bele, a tó mélysége kb. 50-60 cm. A különböző viztisztitószerek hetente kb. 1000 Ft-ból kijön.
A kerti tó 8 nap alatt készült el és kb.100 000Ft az anyagár.
Máskor megfontoltabban cselekszem. Azért dagadt a májam. Jó kezekben(mancsokban) van a kiscsaj. :) ...nem szoktatom le róla, dícsérem érte, hátha lesz egy pofátlan udvarló....
A mellékelt link a Bp Állatorvost. Egyetem szakemberének előadása. A képeken látható asztalon feküdt már szűrővizsgálaton kutyám - Booster.
Manczur doktor úr szomorúan mondta, sajna nagyon kevés újfoundlandi tulajdonos szűret. Színes DOPPLER ultrahang kell hozzá...ereket (pl nyaki ütőér) is ellenőrizni lehet ezzel..stb.
Sok babámat - magam kíváncsiságáért - dr Siver kukkerolta meg ilyen készülékkel. Nagy gyakorlat kell hozzá, neki meg van. Egyenlőra a képtárában látható, oldala fejlesztés alatt...én láttam a szuper, színes ultrahangját..és már - örömömre - Geriék is.
Joy tulajdonának tekinti és őrzi csöpp nőjét:) A fundi kan ezt teszi...
...van aki képes az árnyékból figyelve tenni ezt ...van aki a lábára ülve ...van aki elé - közé kell, hogy üljön
sokféle megnyilvánulása van, kor és mentalitás függő.
Normális volt Joy reakciója, mondjuk én mellette maradva inkább megértettem volna vele, hogy a kis pasi jóbarát...nem bántja családja nőtagját.
Érdekes lesz, ha pár év múlva kiskamasz lányod egy "idegen hím" akarja mondjuk "megszaglászni":)) Tökéletes testőr..nyugodtan mondhatod: elmehetsz kislányom csak vidd a kutyát...férfinép 2 lépésig közelíthet, oszt vagy közéjük áll vagy ellöki:)
Most még nevelni kell, de soha ne szoktasd le erről...védi csupán de nem támad. Ugat, mitöbb bömböl, izgatottan közéjük áll...stb. Szabd meg a határt és csupán a túlzó reakciót állítsd le, de azt azonnal. Mondjuk figyelgesse messziről:)) De előbb győződjön meg, hogy nem bántja nőjét...és ezt nem neki kell bizonyítani.
Nagyon jók a medencés képek. Engem is esz a fene egy ilyenért. Nálunk ugyan Borcsa az anti-fundi, minden vizezős dolgot utál. Emellett nagyon rosszul viseli a meleget, tegnap vizes ruhával takargattam. A pince a kedvenc helyük. Nagy bátran FÜVET ültettem az udvarra, és mivel az ilyen gyakori öntözést igényel ezért Joy mindig tiszta és mindig vizes. A slag elé áll, hogy őt is öntözzem meg, vagy a kertben minden locsolófejjel játszik egy kicsit. Lényeg, hogy ne maradjon száraz a kis bitang. Tegnap átmerészkedett a kislányom egyik barátja. Gyakorlatilag Joy sarokba szorította a kisfiút mire kiértem. A kislányom és a kisfiú közé ült és meredten bámulta a gyereket.Cseppet ijesztő volt, úgyhogy bezártam, bár nem hiszem hogy bántotta volna. Talán az volt a gond, hogy hangosan beszélgettek és vihorásztak amit az eb félreértett? Hasonló tapasztalatokat várok! Üdv.: Edina
Legközelebb berakok párat a csomagtartóba és felpróbáljuk a medencéteket! Mit irigykedek..esz a penész:)
Szani akkora, mint egy bálna...komolyan meglepődtem, mikor mögém állt és jó fél méterről nézett le bandzsán...gigablöki lett. Az a kis tarka meg ne keringőzzön, mond neki dobja a hasasokat!
Gyönyörű képek és gyönyörű kutyusok, köszi Geri és Kata!:)
Siver doki etalon, melegszívű és nagy tudású orvos...pedig elképzelem Szanit az asztalán... beborította rendesen gondolom. Nem kellett borotválni a mellkasán? Annó apját kicsit kellett, és Joyt is csöppet kopasztották.
Ma voltunk szivultrahang szűrésen 3 kutyával, hála istennek a kutyusok nagyon jól viselték ezt a párperces tortúrát, kb. 7-8 percig kellett feküdniük az asztalon gyakorlatilag mozdulatlan állapotban, hogy a Siver doki megtudja vizsgálni a szivüket, hála istennek nem kellett egyiküknek sem kábitó injekciót adni.
"Mivel egerek, patkányok és egyéb rágcsálók kiirtására használják, számos patkányirtó tartalmaz véralvadásgátlót. Miután az állatok lenyelik, ezek a véralvadásgátlók lerakódnak a májban, ahol megakadályozzák az alvadási faktorok normál szintézisét. Négy általános aktív összetevő a véralvadásgátló patkányirtókban: a dikumarol (más néven warfarin)difacinon, brodifakum és bromadiolon. A patkányirtók ízletesek, hogy odavonzzák a rágcsálókat, de ez teszi azokat kutyák számára is vonzóvá.
Néhány hasonló irtószer, mint a dikumarol, csak rövid ideig aktív a szervezetben. Más mérgek 4-6 hétig is megmaradnak a szervezetben, ami a kezelés meghosszabbítását jelenti. Éppen ezért fontos, hogy az állatorvos pontosan tudja, milyen patkánymérget nyelhetett le. Ők speciális vérvizsgálatot is alkalmazhatnak a vérben lévő véralvadási faktorok szintjének meghatározására. Ezek a tesztek hasznosak a patkányirtó mérgezések diagnózisának felállításában és a kezelés nyomon követésében is. A kezelést addig kell folytatni, amíg az alvadási faktorok el nem érik normális szintjüket.
A patkányirtó mérgezés tünetei gyakran fel sem ismerhetőek. Ezek gyakran nem is jelentkeznek több napon keresztül (belső vérzéssel is járhatnak), tehát sok gazdi nincs tisztában azzal, hogy kedvence mérget evett. Előfordulhat, hogy a belső vérzést még az orvos sem veszi észre! A leggyakoribb jel, amelyre a tulajdonosok felfigyelnek, az a véres nyál az itatótálkában."
Bárium a patkányméregben:
Bárium-vegyületek A bárium az ún. alkáli földfémek csoportjába tartozik, amelyek a Mengyelejev-féle táblázat második oszlopában találhatóak. Elég erős (2+) kationt alkot, vegyületei többnyire ionos kötésűek, vízben elektrolitként viselkedik. Pillanatnyilag a következő bárium-vegyületek ismertek chemtrailekből: bárium karbonát (BaCO3), bárium oxid (BaO), bárium hydroxid (Ba(OH)2) és bárium hydrát (BaH2O2) +- bárium titanát (BaTiO3). Ezek a vegyületek higroszkópikusak, vagyis megkötik a vizet, pontosabban a molekuláik – bár reakcióba nem lépnek - mintegy "körbepárnázzák" magukat az enyhén dipólus vízmolekulákkal. A bárium titanát kristálykái mindemellett bizonyos elektromagnetikus frekvenciákat "foglyul tudnak ejteni" (captures) hasonló módon, mint ahogy a rádió is el tud fogni bizonyos frekvenciákat, majd amikor a kristály rezgésbe jön, ezt elektromos áram formájában adja tovább. A báriumnak egészséges hatása nincs, káros hatásai a dózistól függnek. Kis mennyiségben izomstimuláló, nagyobb adagban már az idegrendszerre is hat, akár paralízist is okozva. Akut és szub-krónikus mennyiségben hányást, hasmenést, majd a pulzusszám leesését és magas vérnyomást okoz. Még nagyobb mennyiségben szívelégtelenségeket és -gyöngeséget, szívritmuszavarokat, szorongást, nagyon nagy mennyiségben (BaCO3: kb. 5 gr, BaCl2: kb. 1 gr egy adagban egy 70 kilós ember számára) akár halált is okozhat. Ezek elsődleges oka, hogy felborítja a sejtek metabolizmusának alapjaként működő ún. K/Na „pumpát” ami a sejtfalak nagyobb véráteresztéshez vezet. E tulajdonsága miatt pl. a bárium-karbonát a patkánymérgek egyik gyakori összetevője.
Tünetek: bágyadt, kedvetlen, nem eszik, nyálkahártyái világosak, gyakran porcelánfehérek lehetnek. Sötét, híg hasmenés, szemek alatti kötőszövet világosodó, halvány lilás. Hányás, melyben vér van. Orrvérzés, véres vizelet. A friss vér megjelenése mindig komoly tünet...ott már dolgozik a mocsok méreg...belül is. Máj-vese..stb. és szívproblémákat okozhat.
Én úgy értelmezem ezt, hogy míg a dikumarol alvadásképtelenné teszi - felhigítja a vért - addig a bárium karbonát utat tör neki...és egy apró nyomásra, mint a szivacsból, mindenütt vér szivároghat...a sorrend persze egyedi. Minden szervet képes letarolni. Ha felmerül a gyanú, azonnal párnákra a blökit és futás vele klinikára. Konakion injekció az ellenszere és egyidejű, egyéb szerveket védő kezelés. Kutyus mozgását korlátozni, hiszen egy rossz mozdulat az életébe kerülhet.
Ez a mérgezéses sztorid egybefügg Hádész tragédiájával, mert a szövegből nem derül ki pontosan? 2 panda kutyus menr el közölünk????:(
Amúgy én is találkoztam sajnos patkánymérget evett kutyussal, méghozzá a papám kutyusa volt! Ő egy fundi keverék volt és hihetetlen módon túlélte! Ahonnan lehetett csak folyt belőle a vér...szörnyű látvány volt! Arra nem emlékszem, hogy orvos látta-e vagy, hogy volt mert még kisgyerek voltam!
Nem lenne rossz ha szerintem leírnád a tüneteit, hogy minél elöbb rájöjjünk ha baj van!
Nem csak kötőhártya gyulladás jár szem váladékozással!
SZOPORNYICA IS!!
Általában 1 évesnél fiatalabb kutyák betegsége, de ennél idősebb állatok is megbetegedhetnek. A tünetek lehetnek: az orr és a szem váladékozása, köhögés, hányás, láz, étvágytalanság, levertség, hasmenés. Hosszabb idő elteltével a talppárnák megkeményedése és idegrendszeri tünetek, rángógörcsök jelentkezhetnek. A túlélő állatokon rendellenes fogfejlődés (szopornyica fogazat - sárgás és szétmálló), és később rohamokig fokozódó görcskészség, idegrendszeri tünetek jelentkezhetnek.
Kezdeti tünete a szem zöldes váladékozása, eztán lesz az orra hurutos...stb.
Ha oltva volt ellene párszor, akkor lehet ezt kizárni.
Ugyanazokban az órákban az ugyanott tartózkodó másik Fekete Panda kan is klinikára került vérzéses tünetekkel...stb. Életét csak a gyors helyzetfelismerés és az azonnali orvosi beavatkozás mentette meg...
A rendelkezésre álló információk alapján életveszélyes állapotát patkányméreg okozta. Azonnal megkezdett konakion, dicynone és calcimusc injekciós kezelésekre állapota javult, vérzése elállt. A vérképe igazolta...méreg akarta megölni. Az eltelt 10 napban folyamatos klinikai kezelés és vérkép ellenőrzés alatt állt. Felépülése idő kérdése.
Hogy pontosan mi történt nem tudom. A rendelkezésemre álló összes információt - telefonomon bonyolított erre irányuló beszélgetések visszahallgatásához történő beleegyezésemmel - átadtam hivatalos szervnek, megtettem ismeretlen elkövető ellen a feljelentést. Jogomban áll, mitöbb - mivel akadályoztatva volt a tulajdonos - kötelességem is.
Nem bocsátkozom találgatásokba, egyszerűen tudni akarom mi okozta szinte egyszerre az egy helyen tartózkodó két Fekete Panda közül egyik halálát, másik súlyos állapotát...a meghalt kutyus esetében azonnal kértem a boncolást, ezt tulajdonosa megtagadta.
Itt a fórumon nem zárkózom el a patkánymérgezés tüneteinek és kezelésének megbeszélésétől - sajnos már erről is van tapasztalatom -, viszont fenti esetről itt nem írok.
Fekete Panda Újfoundlandi Kennel Dunai Bea fundi@vivamail.hu
Ne várjon 4 napot, irány az állatorvos! Az otthoni mutyakolás nem biztos, hogy segít, ha például idegen test van benne-toklász gyakori ilyenkor, nem szabad késlekedni. Csak az egyik szeme, vagy mindkettő?
Nálunk előfordult már. Ha 4 nap alatt nem jön rendbe, meg kell mutatni állatorvosnak!
Addig naponta 3-szor nem meleg! kamillás lemosással a felesleges váladékot eltávolítani, majd 2 csepp antibiotikus szemcsepp, pl. Brulamycin. Hamar rendbe jön!:)
Sziasztok! A tanácsotokat szeretném kérni.Egyik ismerősömnek bernipásztora van.Szerintem a szeme kötőhártyás,mert zöld váladék van a szemében,kikopott a szőr a szeme körül.(a neten erre a betegségre találtam,ami megegyezik a tünetekkel)Rendes emberi szemcseppel csöpögtet neki a szemébe meg kamilázza neki.:S Mondtam,hogy szerintem mindenképp menyjen el orvoshoz!!!Mi baja származhat ebből a kutyának,ha nem kap megfelelő kezelést amúgy?(vakság stb.?)Köszi!