Keresés

Részletes keresés

lavanda Creative Commons License 2017.09.06 0 0 6731

 

 

 

 

A fát '10-ben vagy '11-ben ültettük.  A város kertészének a segítségét kértem, ő beszélt rá, hogy vegyem meg ezt a fát. Az nem mentség, hogy ebben az időben rengeteget dolgoztam, semmire nem volt időm. Megvettem, elültettük, azt sem tudtam, hogy mit. A fotó '13. májusában készült. A fa azóta nem sokat fejlődött, a törzse valamivel vastagabb, a lomb pedig nyomorult. Nagyon sajnálom szegény fát, ha át lehetne ültetni, szívesen odaadnám bárkinek.

 

A szomszéd felőli oldalon mindenképp kell valami belátásgátló ( hülye kifejezés, de ennek már ipara van, így nevezik ), erre mindenképp futtatnék növényt. Ezt viszont  csak úgy tudom elképzelni, hogy cserépbe ( dézsába?) ültetem, s a növényt majd kívülről futtatom. A terasz mellett közvetlenül  a 70 cm szélességű járda húzódik. Találtam egy régi fotót a teraszról, a szomszéd felől. Rengeteget bajlódok azzal, hogy ez a belátás izé milyen legyen.

 

 

Erre gondoltam, legalábbis ez az elem mindenképp jó lenne.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Előzmény: robida (6730)
robida Creative Commons License 2017.09.06 0 0 6730

Utólag jutott eszembe, hogy futónövényben nem gondolkodsz? A keskeny oldalon például? Az is egy megoldás pl.

 

 

A páfrányfenyőt nem szabadna sehogyan metszeni, ugyan nagyon lassan nő, de akkor is nagy kert kell neki, mert egyszer nagy fa lesz belőle. Ezen esetleg majd gondolkodj el, lehet, hogy meg kellene válnod tőle, ugye azt mondod, kicsi amúgy is a kert, és még cseresznyefa is van ültetve, ami szintén nagy területet igényel.

 

Várom majd a képeidet, akkor jobban lehet tervezgetni. De ne izgulj, a kertben pont az a jó, hogy változtathatsz, és bármikor újra kezdheted:) 

Előzmény: lavanda (6728)
Magdi60 Creative Commons License 2017.09.05 -1 0 6729

Kakukkfióka :-)

(én még nem láttam ilyet)

lavanda Creative Commons License 2017.09.05 0 0 6728

Robida, a blogodba mindenképp bevetem magam.    A szomszéd felől nem ültethetek fát, erre az 1,30 m szélességű területre lehetetlen. Kerestem ugyan, de a tuján kívül más sekély gyökerű fát nem találtam. Így aztán ide un. átlátásgátló megoldást keresek. Ez csak asztalos munka lehet, nem kevés kiadással. Az udvar felőli részre, meg az előkertbe már  könnyebb lesz fát találni. A szomszéd felől  cserjék jönnek. Ezt is meg kell oldani hamarosan, mert tavasszal nem akarok ültetni. Szeretném megmutatni neked a ginkgo bilobát. Csúnyán elbánt szerencsétlennel egy férfiember, akit a metszéssel megbíztam. Épp a vezérágat metszette le. Szegény fa, úgy néz ki, mint akit fejbe vertek. Ráadásul olyan féloldalasan hajt, megy a cseresznyefa felé. Úgy gondolom, meg kellene metszeni, de ehhez majd a véleményed kérem ki. Majd, ha lesz egy működőképes fényképezőgépem.

Az eddigi segítséged köszönöm!

robida Creative Commons License 2017.09.04 0 0 6727

Mivel jön a tél, és a hosszú álmodozások sora:) igazából blogként indult, jobban mondva most is él a Csodás kertem blog, ha ezt így beírod, akár a blog kezdetéig visszaolvashatsz. A Dupontii egy történelmi gallica rózsa, ami nagyon igénytelen, de csak egyszer virágzik. Mielőtt legyintenél rá, az egyszer virágzóknak megvan az az előnyük, hogy egyrészt a fővirágzás káprázatos, utána meg nem kell állandóan vagdosni az elnyílottakat, hogy újra nyíljon, a bokor pedig általában szép habitusu és egészséges. 

 

Köszönöm, hogy megnézted:)

Előzmény: lavanda (6726)
lavanda Creative Commons License 2017.09.01 0 0 6726

Robida, a kerted gyönyörű, így részleteiben is. Az igazi persze az lenne, ha bejárhatnám. Néhányat a növényeid közül kijegyzeteltem (

krizatémféle, Juniperus Old Gold , zsálya, levendula , mamutfenyő, dupontii (???? szép cserje),  Tuscany Superb(?), szárnyas kecskerágó, táskavirág (??? ), Annabell Horti ? tarka levelű som, japánfű, Perennial Blue Abélia, tárnicslonc ). Vagy ezért, mert szép, néhányat meg azért, mert talán én is próbálkozhatnék vele. Valamikor,  néhány évvel az ide költözésünk után, nálunk is volt valami kertféle. Aztán elment a szüleim kutyája, jött a kuvaszunk és a német vizslánk. A kuvasz ás, a vizsla rág. Egy tő levendula, s néhány sásliliom maradt, ők is azért, mert az előkert be van kerítve.

 

Az oldalad elmentettem, majd még nézelődöm. Köszönöm, Robida!

Előzmény: robida (6725)
robida Creative Commons License 2017.09.01 0 0 6725
Előzmény: robida (6724)
robida Creative Commons License 2017.09.01 0 0 6724

Nincs mit, persze én könnyen vagyok az átlagos talajommal, de megjegyzem, nagy a fák tűrőképessége, de nyilván olyant válassz, ami alapból bírni fogja. Sok sikert.

Előzmény: lavanda (6723)
lavanda Creative Commons License 2017.08.30 0 0 6723

Robida, végigvettem a sort. A talaj mifelénk eléggé silány. Az Alföldön élünk, nálunk már tavasztól ritka kincs az eső ( persze előfordult nemrég,  élőben láthattam, hogy milyen az a hurrikán ). Most megnéztem végre, mit jelent az, hogy üde talaj. Az oszlopos bükk és gyertyán szenvedne nálunk. Feketefenyő van az utcánkban is, csak épp nem tudtam, hogy ez a neve, Nagyon szép fa, a gazdasszonynak van stílusérzéke, teljesen mediterránra fazonírozta a házat, előkertet. Szóval ez a fenyő már rég foglalkoztat engem, a baj az, hogy a mi házunkban semmi mediterrán nincs. Oszlopos páfrányfenyő. Ennek a pici udvarnak a közepén sínylődik egy példány, bár nem oszlopos. Verekszik a helyért a szivarfával és a cseresznyefával. Aránytalanul kicsi az udvarunk,  még az oszloposhoz is. 

 

A tiszafa ( a hímivarú ) viszont minden tekintetben jónak tűnik. Lementettem a fotóját, barátkozom vele.

 

Robida, köszönöm  a segítséged!

Előzmény: robida (6722)
robida Creative Commons License 2017.08.30 0 0 6722

Én mindenképpen az oszlopos fákat javasolnám. A thujákat ebben a szárazságban valószínúleg a borókaszú támadta meg, és valóban, a ciprusokat, h.ciprusokat, borókákat, leylandikat is szívesen fogyasztja. 

Örökzöldből oszlopos tiszafával lehet próbálkozni, a Taxus media Hicksii vagy Hillii nagyon jó, metszhető, magától is oszloposan növekvő, viszont hónyomásra érzékeny (tehát vagy le kell rázni, vagy összekötni) fák. Mondjuk a metszés ezt is megoldja. Aztán ott van a fekete fenyő oszlopos fajtája (Pinus nigra Fastigiata), ami szintén igénytelen.

Lombhullatóból az oszlopos gyertyán nem annyira kényes, mint ahogyan írják, nálam elég sok fajtája van, a Fastigiatától kezdve a Lucas-ig (ez utóbbi a legkarcsúbb). Egyébként a kert igényel némi gondozást, ezt azért bele kell kalkulálni. Ültetésnél szárított marhatrágya, ezt utána is télen a tövükhöz rakni (egy-egy lapáttal elég), és nyáron a nagy melegben egy-egy vödör víz 4-5 naponta azért nem a világ. 

Oszlopos egyébként szinte mindenből van, nagyon szépek az oszlopos páfrányfenyők, oszlopos bükk (ebből van vörös levelű is, Dawyck Purple néven).

 

Előzmény: lavanda (6715)
lavanda Creative Commons License 2017.08.28 0 0 6721

Amúgy is jön hozzánk redőnyös/árnyékolós, meg asztalos. Majd kitalálunk valamit.

Elköszönök, jó éjszakát!

Előzmény: Fildorado (6720)
Fildorado Creative Commons License 2017.08.28 0 0 6720

Értem a takarást, de ez nem csak fával lehetséges.

Előzmény: lavanda (6719)
lavanda Creative Commons License 2017.08.28 0 0 6719

Sorházi lakásban lakunk, apró telkekkel. A szomszéd háza kb. 4 m- re van a mienktől. Ha kimegyek a teraszra, az olyan, mintha a nappalijukba mennék be. Ők nyáron ott élnek. Egymás szájába' vagyunk, ahogy mifelénk mondják.  Szóval nemcsak árnyék, hanem némi takarás is kell, még akkor is, ha jól ismerjük egymást, semmi takargatni valónk egymás előtt.  Azt hiszem, ez így természetes.

Előzmény: Fildorado (6717)
Fildorado Creative Commons License 2017.08.28 0 0 6718

A babérmeggy kifagyós lehet, szerintem akkor inkább tiszafa.

Előzmény: Törölt nick (6713)
Fildorado Creative Commons License 2017.08.28 0 0 6717

Szakértő nem vagyok, de remélem egy kicsit segítettem. Bár azt én sem értem, erre a keskeny helyre miért ragaszkodsz a fákhoz.

Előzmény: lavanda (6715)
Fildorado Creative Commons License 2017.08.28 0 0 6716

A 6708.hsz-ban írta, hogy 1,30 a terület szélessége, száraz, agyagos talaj. Ezért gondoltam a gömböket, mert nem túl nagy a koronájuk.

Előzmény: Törölt nick (6713)
lavanda Creative Commons License 2017.08.28 0 0 6715

Fildorado, mindkét fára rákerestem, nagyon szép kis fa mindkettő ( na meg a helyszínt is ügyesen megválasztották). Szerencsére nem holnapra kell választanom, mert most azt sem tudom, gömb legyen-e vagy oszlopos, vagy egyik sem, hanem valami "rendes fa". Na, az ez utóbbival óvatosnak kell lennem, hiszen  ez a terület, ahová most fát keresek, nagyon keskeny. Mint írtam, a házunk falától a téglakerítésig 2 m, ebből 70 cm a járda. Vigyázni kell a gyökérrel, mert ha a kerítést, járdát, neadjisten falat megnyomja... szóval abból nagy baj lehet. Próbálok valami szakirodalmat keresni, mert a kereskedők erre már nem térnek ki.

Nagyon kedves tőled, hogy próbálsz segíteni, köszönöm szépen!

Előzmény: Fildorado (6711)
gy.pisti Creative Commons License 2017.08.28 0 0 6714

Sziasztok, 

 

Tudnátok ajánlani kisméretü díszfát aminek a gyökérzete nem a talajfelszín közelében ágazik el?Térkőtől 1 méterre szeretném ültetetni, nem szeretném ha később tönkretenné. A gömbjuhar tetszene de a gyökere miatt sajnos kiesett.

Törölt nick Creative Commons License 2017.08.28 0 0 6713

Mekkora az a keskeny terület, és milyen magasra nőhet a fa? (m)

Árnyékos vagy napos?

Milyen a vízellátottsága, talaja?

 

Hosszasan írsz a kipusztult tujákról, de ezek szerint nem cserjéket akarsz telepíteni a helyükre, ha jól értem. Ha igen, akkor a babérmeggyet ajánlanám.

Előzmény: lavanda (6708)
Törölt nick Creative Commons License 2017.08.28 0 0 6712

Majdnem mindennek van gömb alakú fajtája - gömbjuhar, gömbszivarfa, csepleszmeggy, díszgalagonya...

De miért is kell a kertbe gömbfa? Ezeket villanyvezeték alá szokták ültetni, hogy ne zavarjon.

Fildorado Creative Commons License 2017.08.28 0 0 6711

Közben eszembe jutott még a gömbakác, aminek biztosan kicsi a koronája. Ezt írják róla:

A gömbakác (Robinia pseudoacacia ‘Umbraculifera’) kb. 2,5méteres törzsre oltott, lapított gömb koronájú mutatós fa. Koronája nem túl terebélyes, emiatt, gyakran ültetik városokban vezetékek alá, annál is inkább, mert jó várostűrő képességgel rendelkezik. Sorfaként ültetve, valamint szűkebb utcák fásításánál is megállja a helyét. Virágokat nem hoz, sűrű koronáját, összetett levelek alkotják. Díszét főként a korona formája adja.

A gömbakác igényei, gondozása

A gömbakác ellenálló, jó város és szárazságtűrő képességű fa. Ültetési helyéül napos, világos, vagy félárnyékos helyet egyaránt választhatunk. A talaj típusára egyáltalán nem kényes, átlagos adottságú talajba ültetve is szépen fejlődik. Vízigénye alacsony, jól viseli a szárazságot, ezért nem szükséges külön öntözni.

 

Vagy a gömbkőris:

A gömbkőris (Fraxinus ornus ‘Mecsek’) kb. 5-6méteres maximális magasságot elérő, szabályos gömb koronájú, dús lombozatú lombhullató fa. Díszítőértékét szabályos koronája, májusban nyíló, fehér, illatos bugás virágai, valamint őszi narancssárga, és lilás-piros lombszíne adja. Jól használható utcák, parkok fásítására, valamint légvezetékek alá is ültethető.

A gömbkőris igényei, gondozása

A gömbkőris egyszerűen nevelhető, nem túl kényes fa, mely elviseli a városi légszennyezettséget, valamint kedvezőtlen klímát is. Ültetési helyéül világos, vagy tűző napos, meleg helyet is választhatunk. Talajok közül leginkább a lazább szerkezetű talajokat kedveli, de egyébként nem kényes. Jól tűri a szárazságot, általában elég számára a csapadékból származó nedvesség is.

Előzmény: lavanda (6710)
lavanda Creative Commons License 2017.08.27 0 0 6710

Fildorado, a segítséged köszönöm! Nem ismerem ezt a fát (sem), de úgy tűnik, jó lenne hozzánk sorfának.

 

A borókán gondolkoztam én is. Most utána néztem: " Boróka vagy tuja, ciprus mind a három". Szóval egy családba tartoznak, a kórokozójuk is azonos. Vagyis a boróka tarkadíszbogár. Ezt a rondazöld bogarat láttam a fák körül a földön. A nagy meleg mellett ezek is segítettek a fáim elpusztításában. Szóval borókát inkább  nem.

 

A segítséged mégegyszer köszönöm!

Előzmény: Fildorado (6709)
Fildorado Creative Commons License 2017.08.27 0 0 6709

http://www.botanikaland.hu/koelreuteria-paniculata/bugas-csorgofa/

 

Talán jó lehet, bár azt nem tudom, a lombkoronája mennyire széles, az zavarna-e valamit.

 

Egyébként tuja helyett a boróka is jó, mert az jobban bírja a mi klímánkat. Pl. Juniperus scopulorum 'Blue Arrow' - Kék oszlopos oregoni boróka, amiről ezt írják: 

"Nagyon kecses, szép színű örökzöld kisfa. Gyors növekedése mellett 4-4,5 m magasságot ér el, ám kecses marad, átmérője 1 m, legfeljebb 1,5 m. Karcsú kúpformát alakít ki. Határozott központi sudarat nevel, melyhez oldalágai szorosan simulnak. Lombja kitűnően acélkék, mely télen kissé lilás árnyalatot kap.

Tűző napra telepítsük. Talaj iránt nincsenek különösebb igényei. Jó szárazságtűrő, így öntözésére az ültetés utáni időszakban valamint a nagy aszályok idején figyeljünk oda. Lombját a tél kezdetén kössük össze, nehogy a ráhulló hótól ágai károsodjanak.

Nagyon szép szoliternek, fenyőcsoportokban és akár kővázákba is ültethetjük."

 

Előzmény: lavanda (6708)
lavanda Creative Commons License 2017.08.27 0 0 6708

Szervusztok!

 

A segítségetek kérem! Bevallom, nem olvastam végig a topicot, bár ez illenék. Próbálkoztam a gyorskeresővel, de nem mentem vele semmire ( az index kiadott egy halom erotikus topicot).

 

Nyolc éve lakunk itt, ebben az angol sorházban. Következésképp a telkek aprók. A teraszunk viszont meglehetős nagy alapterületű, nagyrészt acéllemezzel fedett, déli fekvésű. A ház körül 12 tuja volt. A barna foltok már korábban is jelentkeztek, az idén, ebben az embertelen melegben 10 tuja megégett. A megmaradt 2 a mi és a szomszédunk házfala közötti területen van, így megúszták. A ház mellett, a szomszéd felé eső területen 70 cm széles járda húzódik, innen számítva a kerítésig van 1,30 m terület. Ide ( is ) fákat kell telepíteni. Ezen a területen 6 tuja volt. A gyökerüknek  ez a viszonylag keskeny terület elegendő volt, de tuja újra nem jöhet. ennyit tudok.  A talaj nálunk elég silány. Agyagos. Ez a terület kora délutántól napsütötte. Alföldön lakunk,  nyáron nálunk ritkán esik.  Böngésztem a neten, de mert nem értek ehhez a területhez, ezzel sem megyek sokra. Írtatok a császárfáról, de ez a fa erre a keskeny területre nem jöhet. Olvastam az oszlopos gyertyánról, szép is lenne itt, de "tápanyagdús, nedvesebb talajokat kedvel, csapadékos, párás helyeken érzi jól magát" . Szóval nem ide való.

Nézelődtem a környéken. Minden háznál van tuja, fenyőfa, kőris, láttam lilaakácot, vérszilvát, még bambuszfát is ( legalábbis én annak véltem). Nálunk az utcafronton szivarfa, nyírfa van, az udvaron cseresznyefa és ginkgo biloba ( szamárság volt idehozni ).

 

A kérdésem az, hogy szerintetek milyen fákat hozhatok ide? Melyik fa lenne az, ami magas/abb növésű, a lombja nem túl nagy ehhez a keskeny területhez? Bár , éppen mert nem értek hozzá, nem vagyok biztos abban, hogy mindenről írtam, ami fontos lenne.

 

A segítségetek, ha lesz, előre is megköszönöm!

 

Fildorado Creative Commons License 2017.08.16 0 0 6707

Nem tudom, hogy általános tulajdonság vagy csak nálunk van ilyen, de itt a szivarfa sokat törik. Az idén nyáron két nagy ága ment le szélben, de felnevelni is alig tudtuk a sorozatos törések miatt.

Előzmény: Törölt nick (6706)
Törölt nick Creative Commons License 2017.08.16 0 0 6706

A nyugati ostorfa inkább utcai sorfának jó, azzal van végigültetve a Nagykörút.

Gyorsan növő fajként neked is elsősorban a császárfát ajánlom (Paulownia), vagy a szivarfát (Catalpa).

A korai juhar viszonylag gyorsan nő, de a gyökérzete vízszintesen terjed, a térkövet simán felnyomja. (Amúgy én utálom ezt a fajt, nőtt egy a kertünkben, ki fogom irtani.)

Előzmény: kapornai (6704)
barkócza Creative Commons License 2017.08.14 0 0 6705

Hárs, platán, korai juhar.

Előzmény: kapornai (6704)
kapornai Creative Commons License 2017.08.10 0 0 6704

tudnátok ajánlani fa fajtákat?

Utcai autó parkoló kapubejáró árnyékolására szeretnék a kerítésen belülre a térkőtől 1 méterre, kerítéstől 2 m-re ültetni egy fát, ami kifejletten lehet akár 15-20 m magas is és 15 m széles.

Mivel a fa így dél-dél keletre lenne a bejárótól, így árnyékolná azt és parkoláskor nem melegedne fel az autó, mert most a tűző nap éri.

 

az alábbi szempontok szerint:

-gyors növekedés

-lehetőleg karógyökeres, hogy a térkőbetont (10 cm vastag vasalt beton) ne törje fel később.

-felcsupaszítható legyen 2,2 m-re

-ne legyen gyakori allergén faj

-széles korona, hogy árnyékot adjon az autó bejáróra

-ne legyen túl puha fája széltörés és autóra dőlés miatt

-mély árnyékot adjon

 

Az nem baj, hogy levele ősszel szemetel, vagy ha van valamilyen termése, de ne legyen túl nagy termés.

 

Kb. a nyugati ostorfáig jutottam, de kicsit snassznak tűnik, lehetne díszesebb is.

robida Creative Commons License 2017.08.09 0 0 6703

Nagyon szívesen...:) A Facebook-on is fent vagyok, ott rendszeresebben, mert sokkal könnyebb feltenni a képeket. A Davidiia nagyon kényes fa, az enyém sajnos tőből kitört, remélem, neked nagyobb szerencséd lesz vele.

Előzmény: Törölt nick (6701)
Törölt nick Creative Commons License 2017.08.08 0 0 6702

A császárfának pont ez a különlegessége, a hatalmas szív alakú levelei. Meg az, hogy egyszerre dobja le mind. A virága is különleges és illatos.

Mély árnyékot ad még a dió és nem tájidegen. A lomb és a termés potyogása gondolom, nem szemét-kategória.

 

Előzmény: vahsac (6694)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!