Ebben a topikban a vívás harcművészeti aspektusait szeretnénk megvitatni. Elsősorban a történelmi európai vívással, ezen belül szablyavívással szeretnénk foglalkozni, de minden más vívás képviselője is szívesen látott vendég a topikban.
Látványos a videó. Viszont ami feltűnt: a vívó tényleg nem tud vívóvonalban állni és úgy lépni? A lábfej nem előre néz - ez talán a nagyobb probléma -, a hátsó lábfej nem merőleges az elsőre.
Az ördög a részletekben van. Mivel a boffer (polifoamos vívóeszköz) korszakom előtt (és közben) elég sokat vívtunk sportkarddal, igen sok kézvágás érkezett az említett helyre. Hiába elméletben a kosár védi, de néha pont valami lehetetlen szögböl érkezik valami, aztán pedig k...a fáj. Sőt, a páromnak rendszeresen eltaláltam a hüvelykujja tövét. Különben nekem mindegy, hogy ki miben vív, mert már vagy 4 éve megoldottam a problémát.
A képen egy ~MMA-kesztyű + valami alkarvédő kombináció látható (0 védelem ujjhegyek, majdnem 0 hüvelykujj).
HEMA fejvéd: 1600 N-os + külső burkolat + tarkóvédelem. Szóval, amit a srácok federes szabadvíváshoz használnak, meg szablyavíváshoz is (Sch....).
És nem látod rosszul. Azok. Amiben minden elakad (majd), ha elkezdenek szabadvívni és fejre szúrni.
Pontosan, és ez az, amit per pillanat nem látok (még).
Igen, a kezdés óta van fejvéd, meg sportkard. A Szabó István féle gyakorlószablya tényleg szép munka, de elég nehéz, a korabeli tompa gyakorlószablyáktól (amiről elvileg másolták) is nehezebb. Az nem alkalmas teljes szabadvívásra, még abban a drótos fejvédben is összetörné a fejed... Megfelelő kontroll kell hozzá.
A kesztyű jó kérdés, elvileg a kosárnak kellene védeni az újakat, viszont kesztyűnek meg az alkart... Erre szerintem jó lehet. A HEMA sisak-ból
nem tudom mire gondolsz, ha jól látom, ez is egy kutya közönséges vívósisak, és ezek a fém bizbazok egy kiegészítő burkolatra lettek ráapplikálva. Aztán persze lehet hogy rosszul látom :) Valószínűleg egyébként itt is az a probléma, mint ami videót egyszer korábban belinkeltem. Ha nehezebb a fegyver ("katonai") akkor sokkal komolyabb védőfelszerelést kell felvenni, mint egy sportkard esetén.
Amennyire tudom, ők már igen régen, talán a 2012-es kezdés óta használnak fejvédet meg sportkardot. A képen egy régebbi változat (30-50-es évek?) látható: a kosárnak volt még egy központi merevítő gerince, a fogantyú még fából volt, meg recés.
A baloldali fakard VSZ egy elég zsákutcás fejlesztés: túl könnyű, girbe-görbe a pengéje. Talán csak annyi az előnye, hogy olcsobb, mint a sportkard.
A jobboldali szablya az egy igen szép példány, csak nem biztos, hogy alkalmas a szabadvívásra. Szintén jobban jártak volna, ha kicsit rákeresnek és lemásolják a már létező és versenyeken is kipróbált eszközöket. Ettől függetlenül minőségi munkát végez a nyíregyházi fegyverkovács.
Az alkarvédős kesztyűnek van egy komoly hiányossága: nem védi rendesen az ujjak hegyét. Nem szívesen viselnék ilyen kesztyűt még sportkarddal szemben sem. Annak a kosára asszimmetrikus (a belső oldalon kisebb), sok kézvágás érkezik belülre és a könnyen áthajló penge gyakran eléri.
A fura fejvéd inkább csak történelmi kuriózumként érdekes. Anno ilyenek voltak a szablyavívó fejvédek. Inkább egy HEMA változatot használnék.
Melyikre gondolsz: a digisportosra vagy a YT-os videóra?
Ha el fogsz menni WT-es szablyavívókhoz, akkor biztos több lehetőséged lesz a gyakorlásra. Bár azt is el tudnám képzelni, hogy a te előéleteddel tudnál magadnak egy kis csoportot szervezni, ahol a saját ízlésetek szerint gyakorolnátok a szablyavívást. Szóval, érdeklődve várom a beszámolókat az ottani fejleményekről.
Jó ez a video.Rólam annyit hogy egy ideje kenjutsuzom,belekóstoltam az iaidoba,ilyen olyan pusztakezes harcművészetbe.A szablya meg a szívem csücske,csak eddig nem nagyon tudtam gyakorolni.
Per pillanat bőven van edzőpartner, szóval semmi nem indokolja, hogy felkeressem a helyi kendósokat. A közös videónk lassan felkapaszkodik a Kendo vs fencing kategória 1. helyére (jelenlegi állás: 1. hely - 1.407.000, 2. hely - 1.310.000, 3. hely - 563.000 megtekintés).
Ebben sem tudnánk valami jobbat alkotni.
Eléggé kérdőjeles a dolog. Mondjuk, biztosan megkérdezném a kendós srácokat, hogy van-e kedvük vívni egy kellemeset, ha netalán a szeptemberi Sportágválasztón járnék.
Elolvastam a Másfél év a hagyományőrzők között írásodat.
Majdnem olyan izgalmas, mintha Új-Guinea egy távoli szegletében töltöttél volna másfél évet boro-boro kannibáloknál. ;-) Néha úgy érzem, hogy legalább annyira veszélyes is :-) Rosszkor hangzik el egy kétértelmű mondat és már meg is "ettek a vadak" :-)
Teljesen igazad van az empátia hiányával kapcsolatban. És igen, a "lovagok" sokkal elegánsabban tudták kezelni a problémáikat. És igen, sok évtizedes sértődéseket nem lehet pár szép deklarációval áthidalni, árkot betemetni, közös munkát elkezdeni. És igen, a helyzet nem reménytelen, amíg az ember privátban el tud levelezgetni normális emberekkel.
És igen: - empátiával bíró, de tenni akaró emberek, - normális közösség, - alapos és jól elvégzett munka (kutatás, gyakorlás stb.), - könnyen, nyilvánosan elérhető, látható dolgok (cikkek, tanulmányok, elemzések, források stb.)
A BJK-ban több dolgon is érdemes lenne változtatni:
a) nem túl jó a gyakorló (ütőfa), még olyan tsubája sincs, mint egy sinainak, kellene egy katanaszerű gyakorló; simán meg lehetne csinálni; lehet, hogy nyáron elkövetek egy ilyen ujjgyakorlatot,
b) a "mérgezett kard" jellegű koncepció sem túl szerencsés dolog (1 találatra mennek a "párbajok" - tulajdonképen asszók - és a lábad kisujjának legminimálisabb érintése is találat) és még lehetne sorolni, de minek.
Általában jó a társaság, ők jól érzik magukat, versenyekre nem nagyon járnak. Szóval, mindenki megtalálja a neki való mókat. Ha jól számolom, eddig vagy négyszer mentem el hozzájuk (eredeti BJK meg valami alváltozat: Két Kard ...) Mindig jól éreztem magam, igaz a kétnapos, sőt -hónapos kezdők legyőzése nem jelentett komoly kihívást. ;-)
Ez a szabadvivas dolog veszelyes dolog am. BJK-ban meseltek, hogy bizony neha ketnapos kezdok is vertek a mestert... Ez van, ha valos tudas nincs a suhogtatas mogott, mert csak suhogtatassal nem lehet megtanulni vivni. Szerintem a nagyon alapok utan, vagy akar kozben is, parba kell allni, hogy a tavolsag, ritmus, idozites elkezdjen tudatosulni es fejlodni.
Örülök, hogy elfogadtad a meghívást és topiklakóvá váltál. A többség a Harcművészetek c. topikból vonult át ide és mi már évek óta ismerjük egymást a másik topikból. Valakit csak virtuálisan ismer az ember, egyeseket pedig személyesen is. Szóval, általában mindenki tudja a másikról, hogy kb. mivel foglalkozik, mennyi ideje és mi érdekli.
Ha lesz időd, akkor röviden elmondhatnál magadról pár dolgot általánosságban. Tényleg csak annyit, amennyit szükségesnek érzel. Nem kell vezetéknév, pontos lakhely stb., inkább a vívói előélet lenne érdekes.
Majd meglátom, első körben csak a Vár-vívás tavalyi képeit néztem meg, illetve András KuK bajszát a FB-on. Közben írtam az emlékverseny egyik résztvevőjének, ő ismeri Andrást, mivel tavaly már volt a szegedi versenyen. Ha lesz kedvük, akkor majd megjelennek a topikban.
Maga a verseny csak mérsékelten érdekel, mivel ez a 0 fejvéd + fakard nem a kedvenc kombinációm.
Pécsi szablyavívás: valószínűleg igen. Úgy tűnik, hogy az ottani edzésvezető a legfelkészültebb WT-s vívó, de ez csak "megérzés", a képek meg videók alapján. Eddig én még nem láttam WT-s szabadvívás videót, ami alapján - legalább megközelítőleg - érzékelni lehetne az ottani vívók felkészültségét. Ezért értékes minden beszámoló.
"Keszthelyen eddig csak én vettem fejvédet meg sportkardot."
Meg vastagabb (mester)kesztyűt, ha jól láttam a képeken ;-)
Közvetlenül keresd Magyar Andrást, szerintem ő nem is szeretne nagy nyilvánosságot!
Hát ha Pécsen van már szabadvívás, akkor nálunk is majd lesz. Ott sokkal jobb a csapat felszereltsége. Keszthelyen eddig csak én vettem fejvédet meg sportkardot. Ezért én végig abban nyomom, a többiek meg felváltva vívnak velem a kincstári fejvédben. Tamás külön foglalkozik a kezdőkkel, gyakorlatilag segédoktató lettem.
Kár, hogy nem sok minden publikus a szegedi versennyel kapcsolatban. Mondjuk azt értem, hogy a verseny jellege miatt az egész nincs agyonreklámozva, de így még külsős nézők se nagyon lesznek.
A szabályokról tudunk valamit?
Láttam a Vár-vívás tavalyi képeit: pompás a helyszín!
"Kis türelmetlen..."
Hát, nem kapkodjátok el, az biztos, de legalább jól rákészültök :-) Az egész azért lett volna érdekes, mert Pécsen - állítólag - van ilyen. Remélem, majd az ottani vívó mesél erről (is).
Azzal az erőseknek (vagy átlagosaknak) való sétapálcával már rendesen lehet(ett) roncsolni. A barantások egyik kedvence a somfából készült bot. Igaz, csak "kocogtatásra" használják, nincs igazi botvívás.
Az eszköz súlya nagyban meghatározza, hogy mire jó. A modern la canne de combatban használt botok olyan 120 gramm körül vannak. Sajnos ezek nem bírják azt a fajta mozgásanyagot, amivel mostanában dolgozom, ez pedig egy Leboucher la canne rekonstrukció. Itt erősebbek az ütések, csapások, éppen ezért a gesztenye helyett rattanból készítettem gyakorlóeszközt. Ennek a súlya 150 és 180 gramm között
van valahol, a 150 grammos az inkább alkalmas arra, hogy minimális védőfelszerelésben, nem túlzott kontrollal meg lehessen ütni a másikat. A 180 grammosnál már észnél kell azért lenni, mert az "reálisabban" mozog, de nekem jóval sérülésveszélyesebbnek tűnik. A sétapálcám ami van, az inkább a 200 grammos tartományban van, de volt már olyan a kezemben, ami inkább könyebb volt. Ez ugyebár elsősorban az anyagtól függ, de a sétapálca elsősorban divatkellék volt, és nem önvédelmi fegyver. Nyilván aki úgy tekintett rá, mint önvédelmi eszköz, az a boltban ennek megfelelőt keresett.
Az érdekes az, hogy Charlemont könyvében nehéz, somfából készült botokat ajánl:
Erősöknek: 96 cm hosszú, 3 cm vastag, 525 gram súlyú
Átlagos erővel rendelkezőknek: 95 cm hosszú, 26 mm vastag, 425 gram súlyú
Mazsoláknak: 94 cm hosszú, 22 mm vastag, 325 gram súlyú
Ez azért érdekes, mert olyan szerencsénk van, hogy Charlemontról készült egy videó, ahol bemutatja a canne technikáit. Nos, ezen a videón nem úgy néz ki, hogy ilyen nehéz botokat használnának:
Mennyire támadták az ellenfél pálcát tartó kezét (sétapálca vs sétapálca)?
Közben elküldtem a linket egy barantásnak és annak a kenjitsus srácnak, aki részt vett az emlékversenyen. Majd kiderül, hogy mennyire érdekli őket ez az új kezdeményezés.