"Azaz a föld rendszerének 113 km-re a müon rendszerében 16 km-re kontrahált hosszal jelenik meg"
Na végre. Ezt mondtam eddig is: ami a Föld rendszerében 113km, az a müonnak csak 16km. Persze arányosan is igaz: ami a Föld rendszerében 16km az a müonnak csak 2,2km.
Jó, ha a példa fizikai értelmezése zavar, akkor írjuk át:
Adott egy müon, aki saját hite szerint békésen álldogál, de jön vele szemben egy kék bolygó 0.99c sebességgel, 2.3km távolságról indulva, azaz 7.5 µs múlva ütköznek.
Másrészt adott egy Föld, aki saját hite szerint békésen álldogál, de jön vele szemben egy müon 0.99c sebességgel, 16km távolságról indulva, azaz 53 µs múlva ütköznek.
"A specrel szerint a müon kicsivel több, mint 2km-t tesz meg a felszínig."
A specrel szerint a müon rendszerében a felszín 113 km-t tesz meg a müonig, és ez a 113 km távolság a föld rendszerében kontrahálódott 16 km-es hosszra.
"Pontosan: az Ő rendszerében mozog a Földfelszín és a légkör közötti mérce, ezért azt a müon rövidebbnek találja."
Nos, a müon rendszerében a légkörrel a felszín 113 km távolságról közeledik, ez a 113 km hossz kontrahálódik 16 km-re. Ezért a müon rendszerében a légkörével mozgó föld felszíne és a légköre közti 113 km-es távolság kontrahálódik 16 km-es hosszra.
Azaz a föld rendszerének 113 km-re a müon rendszerében 16 km-re kontrahált hosszal jelenik meg, ezért a müon rendszerében már kontrahálással képződött 16 km-es hossz még egyszer már nem tud tovább kontrahálódni, marad 16 km.
"Adott egy müon, aki saját hite szerint békésen álldogál, de jön vele szemben egy kék bolygó 0.99c sebességgel, 16km távolságról indulva"
A müon rendszerében 113 km-ről indul a felszín. Ez a 113 km a föld rendszerében mérve kontrahálódott 16 km hosszra,
amely kontrahált hossz megegyezik azzal a 16 km-es hosszal ahol a földi megfigyelő szerint képződött a müon.
"Másrészt adott egy Föld, aki saját hite szerint békésen álldogál, de jön vele szemben egy müon 0.99c sebességgel, 113km távolságról indulva"
Nos, ez sem pontos. A földi megfigyelő szerint a müon rendszerének 16 km-re kontrahálódott hossza van a felszínig, amit Lorentz transzformációval a müon rendszerébeni 113 km hossznak számít ki.
"És ezért az ő rendszerében a föld a mozgó és tőle 113 km távolságban van a föld felszíne."
Pontosan: az Ő rendszerében mozog a Földfelszín és a légkör közötti mérce, ezért azt a müon rövidebbnek találja.
"A specrel szerint a müon rendszerének 113 km távolságán van a föld felszíne amikor a müon megszületik, a felszín szerint a föld rendszerében álló mércén ez csak 16 km. "
Nono! A Gézoo fizika szerint van így! A specrel szerint a müon kicsivel több, mint 2km-t tesz meg a felszínig.
A furcsa sorrend akkor jön létre, ha egy hozzászólás (jelen esetben az 58059-es) teljes egészében egy másik hozzászólás (jelen esetben az 58058-as) írása közben írodott.
Adott egy müon, aki saját hite szerint békésen álldogál, de jön vele szemben egy kék bolygó 0.99c sebességgel, 16km távolságról indulva, azaz 54 µs múlva ütköznek.
Másrészt adott egy Föld, aki saját hite szerint békésen álldogál, de jön vele szemben egy müon 0.99c sebességgel, 113km távolságról indulva, azaz 382 µs múlva ütköznek.
Tudod ezzel csak az a bibi, hogy a müon nem a föld rendszerében állóként képződik. Hanem amikor létrejön akkor már mozog. És ezért az ő rendszerében a föld a mozgó és tőle 113 km távolságban van a föld felszíne. Amely 113 km a föld rendszerében kontrahálódik 16 km hosszra.
Azaz van 2 db 16 km-es hossz. Az egyik a föld rendszerében áll, a másik 16 km-es hossz a föld rendszerében v=0,99c sebességgel mozog.
Ilyen egyszerű.
"Itt elismered, hogy a Föld-légkör távolság mozog a müonhoz képest,"
Annak semmi jelentősége sincs ebben a kérdésben, hogy én mit ismerek el. A specrel szerint a müon rendszerének 113 km távolságán van a föld felszíne amikor a müon megszületik, a felszín szerint a föld rendszerében álló mércén ez csak 16 km.
"A müon áll az ő rendszerében nyugvó 113 km-re mellett, így ő méri a leghosszabbnak, sőt ő méri a leghosszabb távolságot is."
A müon rendszerében mozog a Föld felszínén álló 16km hosszú mérce, amit így a müon 2 km körülinek fog mérni. Mit nem lehet ezen érteni?
"Ebben mozog a föld és a légkör is."
Itt elismered, hogy a Föld-légkör távolság mozog a müonhoz képest, így a müon nem mérheti azt hosszabbnak, mint az, akihez képest ez nyugalomban van, tehát az ökölszabály szerint valamit elnézel!
A müon áll az ő rendszerében nyugvó 113 km-re mellett, így ő méri a leghosszabbnak, sőt ő méri a leghosszabb távolságot is. Azaz az ökölszabály szerint a müon méri helyesen a távolságot.
Egyébként: "akkor ezzel azt állítod, hogy ez a távolság együtt mozog a müonnal! Pedig erről szó sincs..."
A müonhoz rendelt koordináta rendszer mozog együtt a müonnal. Ebben mozog a föld és a légkör is. Erről és csakis erről van szó.
A müon rendszerében nyugvó megfigyelő, a müonhoz rögzített koordináta tengelyekre krétával 113 km-nél húz egy-egy vonalat.
Amikor az egyik vonal eléri a felszínt, akkor a müon szerint a rendszerében a koordináta rendszere origójától pontosan 113 km távolságra van a felszín.
De hát te magad írod, hogy a "müonnal együtt mozgó 113 km távolságot a föld rendszerében 16 km hosszúságúnak mérünk" és mivel azt állítod, hogy a Föld felszín és a légkör határa közötti 16km a müon rendszerében 113 km, akkor ezzel azt állítod, hogy ez a távolság együtt mozog a müonnal! Pedig erről szó sincs...
Hogy szemléletesebb legyen, rakjunk egy mércét - ha már eddig arról volt szó - a Föld felszíne és a légkör közé: éppen 16km hosszú. Ez a mérce a Föld felszínéhez és így hozzánk képest is áll, de a müonhoz képest bizony nem áll, így a müon rövidebbnek fogja tapasztalni - ahogyan rögtön az elején mondtuk: a megfigyelőhöz képest mozgó mérce rövidebb.
Célszerű megjegyezni a hosszkontrakció ökölszabályát: minden távolságot az mér a leghosszabbnak, aki áll hozzá képest, tehát ha neked más jön ki - pl a mozgó müon szerint hosszabb a Föld-légkör távolság, mint a Föld felszínén álló megfigyelő szerint - akkor valamit elszámoltál...
Szia Iván! "És szerinted a Föld légköre vagy a Föld felszíne mozog együtt a müonnal?" Nem értem, hogy miért mozogna együtt?
A müonnal együtt mozgó rendszer minden 113 km-es távolsága együtt mozog a müonnal. És minden müonnal együtt mozgó 113 km távolságot a föld rendszerében 16 km hosszúságúnak mérünk. Azaz a föld rendszerében nyugvó 16 km hosszú mércével azonos hosszúságúnak mérjük a müonnal együtt mozgó 113 km hosszú mércét. Így amikor mindkét mérce egyik vége eléri a felszínt, akkor a másik végük a föld rendszerében 16 km magasan van, a müon rendszerében 113 km-re van a felszíntől.
Ellenőrzésként a müon rendszerében lévő megfigyelő kiszámolja, hogy az ő 113 km-es hosszát a földi megfigyelő z=113/ß=113/7=16 km hosszúnak méri.
Lehet, hogy vaklárma volt? Ott van az, csak a sorrend furcsa: 58056 - 58057 - 58059 - 58058 - 58060. A lényege egy link a FAQ-ba erre a hsz-re:
K: Túl lusta vagyok ahhoz, hogy rendesen megtanuljam és alkalmazzam a Lorentz transzformációt. Nem elég annyi, hogy az álló rendszerben vett hosszakat osztani kell egy konstanssal, az időtartamokat pedig szorozni ugyanannyival, hogy megkapjuk a mozgó rendszerben érvényes adatokat?
V: Természetesen ez nem jó. Képzeljük el a legegyszerűbb példát: a Föld szerint a távoli bolygó távolsága 10 fényév, és adott egy v=0.8c sebességű űrhajó...
K: Na, az én módszerem szerint ki is jön, hogy az űrhajó szerint a távoli bolygó a Föld-től 6 fényévre van. Ez jó, nem?
V: Csodás! Namost a Föld pedig mozog az űrhajóhoz képest, vagyis ismét alkalmazhatjuk a módszeredet, azaz....
K: Azaz, a távoli bolygó a Földtől 3.6 fényévre van! Nem értem... akkor most bebizonyítottuk, hogy a specrel hülyeség?
V: Nem, bebizonyítottuk, hogy a te módszered hülyeség.
"ami a föld rendszerében 16km hosszúra kontrahálódott hossz, a mozgó mérce rendszerében 113 km. " Helyes a válaszod: "Ez így igaz,"
Ami már téves:" de a müon rendszerre nem jó. " -- mert nagyon is jó. A müonnal együtt mozgó rendszer minden 113 km-es távolsága a föld rendszerében mozgó 16 km hosszúságú.
Ez zagyva:"Nomármost: a müon mozog ugyan, de a 16km a mi rendszerünkhöz képest áll, nem a müonhoz képest!"
A müon is és a rendszeréhez tartozó minden 113 km-re is mozog a föld rendszerében, éppen a mozgási sebessége miatt kontrahálódott mozgó 16 km-es hosszúságra a föld rendszerében.
Ha állna a 113 km-es hossz a föld rendszerében akkor nem kontrahálódna, hanem a 16 km helyett, 113 km hossz lenne.
A müon rendszeréből nézve pedig a 113 km-es távolság, a föld rendszeréből nézve csak 16 km.
"ami a föld rendszerében 16km hosszúra kontrahálódott hossz, a mozgó mérce rendszerében 113 km. "
Ez így igaz, de a müon rendszerre nem jó. Mit is mondtunk a mércés példával: hogy a mozgó mérce rövidebb. Nomármost: a müon mozog ugyan, de a 16km a mi rendszerünkhöz képest áll, nem a müonhoz képest! Ha viszont a müon rendszeréből nézed a dolgot, akkor azt látod, hogy hozzá képest mozog a mérce, ezért azt rövidebbnek tapasztalja, tehát számára az a 16km alig több, mint 2km!