Keresés

Részletes keresés

Takyka! Creative Commons License 2012.08.22 0 0 4809

Nem hiszem, hogy gond lenne.

A marást átm. két tizeddel kisebb maróval csináltam mint a lemezvastagság, majd még a maráson túl is belenyomtam a lemezt az anyagba.

Terveztem tömíteni rugalmas akryl tömítővel, de mivel a próba felillesztés után nem tudtam levenni az oldalfalat, úgy döntöttem, hogy jó lesz... :-)

 

 

 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (4808)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2012.08.19 0 0 4808

A távtartóknál még extra gumigyűrűket is tettél be, hogy szuper légmenes legyen,

miközben a lemezek éle közel 100 méter hosszan ilyen, a lemezvastagsághoz képest vastag (és érdes belső felületű) résekben fog lötyögni? Vagy lesz itt még becsorgatva valamilyen tömítő anyag?

Én azt hittem, hogy éles késsel/pengével vagy valami forró dróttal fogsz belevagdosni a habba,  hogy a fémlappal érintkező felület mindenütt szép sima (és jól légzáró/tömítő) legyen. A mart habfelület szerintem meglehetősen érdes lesz.

Előzmény: Takyka! (4806)
Takyka! Creative Commons License 2012.08.19 0 0 4807

Akrinitril-butadien-kaucsuk (Nem magamtól vagyok ilyen okos, katalógusból néztem ki.) :-)

 

Kérdeztem gumialkatrész gyártót, azt mondta, hogy ilyen alkalmazási körülmények között 1000év+1nap az élettartama. Ha 20 évet kibír, akkor jó.

 

T.

Előzmény: dejódió (4804)
Takyka! Creative Commons License 2012.08.19 0 0 4806

cnc marógéppel.

 

Már készül az oldalfal:

 

T.

Előzmény: topikolos (4801)
dejódió Creative Commons License 2012.08.17 0 0 4805

Digium topiktársat keresd meg, van eladó hálózatra tápláló invertere igem kedvező áron.

Előzmény: peterch (4786)
dejódió Creative Commons License 2012.08.17 0 0 4804

miből van az o gyűrű? Bírni fogja sok éven át?

Előzmény: Takyka! (4792)
dejódió Creative Commons License 2012.08.17 0 0 4803

Ez igen... le a kalappal....

Előzmény: Takyka! (4794)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2012.08.17 0 0 4802

Bemarás helyett:

melegítsd fel a hőcserélőt, oszt tedd rá a köteget élével egy 2 centi vastag xps táblára - és kész a bemarás :)

De ha a lemezek éle kicsit sorjás, akkor talán menni fog az hidegen is: kétoldalas ragasztószalaggal rögzíted az xps táblát a munkaasztalon, majd a hőcserélőt élével ráhelyezve fűrészelő mozdulatokkal...

:)

Előzmény: Takyka! (4799)
topikolos Creative Commons License 2012.08.17 0 0 4801

Ezt az XPS-ből kimarást mivel/hogyan végzed?

Előzmény: Takyka! (4799)
digium Creative Commons License 2012.08.17 0 0 4800

Ez jó ötlet, gratula.

Előzmény: Takyka! (4799)
Takyka! Creative Commons License 2012.08.17 0 0 4799

Peterch,

 

Köszi. Pincében lesz elhelyezve. A burkolata körben 5cm XPS lessz.

Az üzemeltetést most úgy gondolom, hogy azokban az időszakokban, amikor a ventilátorok fogyasztását fedezi a megtakarítás, akkor folyamatosan fog üzemelni. Valószínüleg, hogy a 10°-25°C tartományban csak akkor, ha a lakásban a pára és szagképződés indokolja. Aztán, majd meglátjuk.

 

nagyjé,

 

A terelő gátak XPS-ből lesznek kimarva.

 

Digium,

 

A oldalfal is XPS-lesz, abba marok bele a lemezvastagságnak megfelelő 1-2cm mély árkokat. ezt a (torz) fésűt "egyszerűen" rátolom oldalról.

 

 

Valahogy így.

 

T.

Törölt nick Creative Commons License 2012.08.17 0 0 4798

Hmm, lehet hogy én "unorthodox" módon egyszerűen kihúznék sziloplaszttal, minden második sort a végeken ...

Előzmény: digium (4797)
digium Creative Commons License 2012.08.17 0 0 4797

Szép! Miből lesznek a széltömítések?

Előzmény: Takyka! (4794)
nagyjé Creative Commons License 2012.08.17 0 0 4796

Szia! Nem látom, hogy hogyan lesz megoldva a légterelés a ki- és befúvó részek között.

Előzmény: Takyka! (4794)
peterch Creative Commons License 2012.08.17 0 0 4795

   Szia !

 

   Gratulalok a muvedhez, nagyon profi kivitelezes.

   Kerdesem azert lenne hozzad, ha megengeded.  Hova lesz beepitve? Meleg helyre?              Allando, vagy szakaszos uzemmod?

 

   Udv , Peter.

Előzmény: Takyka! (4794)
Takyka! Creative Commons License 2012.08.17 0 0 4794

Köszi. :-)

 

Meglepetésemre megjöttek a gumigyűrűk, úgyhogy tegnap éjjel hama' összeraktam...

 

1mx0,33m, 61 lemez, 5mm osztásköz, 17m2 hőátadó felület, 55kg.

 

 

T.

Előzmény: Törölt nick (4793)
Törölt nick Creative Commons License 2012.08.16 0 0 4793

Whoa! Ez nagyon komolyan néz ki! Gratula!

Előzmény: Takyka! (4789)
Takyka! Creative Commons License 2012.08.15 0 0 4792

Köszi,

 

Valószínűleg nem okozna problémát a finom ilesztés, de ha már csinálom és egyszerűen és olcsón megoldható a tömítés, akkor miért ne? A hullámpapiros HCS nagyon más kategória... szvsz.

 

A két oldalas ragasztóra én is gondoltam mint végső megoldás.

Végül találtam O gyűrűt 5ft/db áron, így a probléma megoldva.

 

T.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (4791)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2012.08.14 0 0 4791

"Valamilyen öntapadós, tartósan rugalmas ragasztó szalagot ragasztok a lemezekre, csillag alakban kivágom, hogy bele tudjam fűzni a betétcsövet."

 

TESA kétoldalas ragasztószalag, (5 centi széles)

méretre szabás: gumi lapon pogácsaszaggatóval :)

Előzmény: Takyka! (4789)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2012.08.14 0 0 4790

"Most azon agyalok, hogy miképp tudnám megoldani a távtaró gyűrűk és a lemezek közötti tömítést:"

 

Én nem oldanám meg sehogy. Ha nagyjából tiszta és pormentes környezetben és anyagokal dolgozol (homokszem, sorja, stb), akkor a sík fémfelületek illeszkedésénél gyakorlatilag nulla levegő fog átjutni, pláne ha egy kicsit össze lesznek szorítva a lemezek.

Ne feledd, hogy itt a két oldal között közel nulla lesz a légnyomáskülönbség, ráadásul hatalmas levegőmennyiség érezhető százalékának kell átjutni ahhoz, hogy az kellemetlenséget okozzon. 

 

Asszem ezen a fórumon láttam hullámpapírból készült hőcserélőt, annak a légáteresztéséhez képest még összeszorítás nélkül is olyan hermetikus lesz, mint egy atomtengeralattjáró :)

Előzmény: Takyka! (4789)
Takyka! Creative Commons License 2012.08.14 0 0 4789

Sziasztok,

 

 

Tegnap elkezdtem (próbaképpen) összerakni a rekuperátoromat...

 

  

 

Most azon agyalok, hogy miképp tudnám megoldani a távtaró gyűrűk és a lemezek közötti tömítést:
 

 

Két elképzelésem van.
1. veszek 13-as belső átmérőjű, 6mm vastag gumigyűrűt és azt húzom rá a távtartókra. Mivel a távtartó 5mm vastag, úgy gondolom az 1mm összenyomódás elegendő lesz.
2. Valamilyen öntapadós, tartósan rugalmas ragasztó szalagot ragasztok a lemezekre, csillag alakban kivágom, hogy bele tudjam fűzni a betétcsövet. Ebben az esetben a szalag vastagsága max 0,1mm lehetne.

Ti mit javasoltok, illetve hol tudnék beszerezni gumigyűrűt a fenti méretben?(300db kell!)

T.

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2012.08.13 0 0 4788

"bele hovisszanyeros szelloztetes,aminek a befuvoagaban egy peldaul altalam kozkedvelt Ozone Aqua 7kW-os belterije volna beszerelve."

 

Első változat:

Ozone beltérije a lakás levegőjéből folyamatosan forgat 700 m3/h levegőt (7 kW 50 fokos levegővel),

miközben valahol a közelében bejön a lakásba a hőcserélőből 100 m3/h 17 fokos szellőző levegő is, amit beszippant az Ozone

és azt is felmelegítve teríti a lakásban.

 

Második változat:

Ozone beltérije a lakás levegőjéből folyamatosan forgat 700 m3/h levegőt (7 kW 50 fokos levegővel)

és a hőcserélőből bejövő 100 m3/h 17 fokos szellőző levegő is bele van vezetve az Ozone szívónyílásába,

ami azt is felmelegítve teríti a lakásban.

 

Nem egészen értem, hogy mi a hőtechnikai különbség a két változat között.

Előzmény: peterch (4780)
epitkezes1 Creative Commons License 2012.08.13 0 0 4787

Szia!

"Ha en epitkeznek ,akkor nagyon jol szigetelt haz es bele hovisszanyeros szelloztetes,aminek a befuvoagaban egy peldaul altalam kozkedvelt Ozone Aqua 7kW-os belterije volna beszerelve."

Ez izgalmasan hangzik! Az ozone légcsatornázható, vagy "faragni" kellene? ahogy nézem a képeket, sima split beltérije van..

Előzmény: peterch (4780)
peterch Creative Commons License 2012.08.13 0 0 4786

Az elso beirasomban jeleztem, hogy a klima csak a szelloztetesnel futene, hutene a befujt levegot es a tarolo adna a futes melegvizet.

Mivel az en hazikom csak 63nm es a hoigenye csak 2kWh -15C°-os kulso homersekletnel igy nem okoz gondot a klimanak a levego megmozgatasa. Igaz, a rekuperatoromban csak egy 125Wattos futoszal van, de az is eleg a friss levego elofutesehez.  Mult evet csak klimaval futottem, de a HMV-t a napkollektor es a gaz keszitette, igy fogyasztottam 3600kWh villanyt. Nalam eleg lenne a 4,5kW telepitett teljesitmeny a napelembol es akkor siman keszithetnem a HMV-t is villannyal.:)

 

Előzmény: tronik (4784)
halaloszto Creative Commons License 2012.08.13 0 0 4785

azert telen amikor felnegykor megy le a nap, muszaj lesz vilagitani :-)

 

Vajk

Előzmény: tronik (4784)
tronik Creative Commons License 2012.08.13 0 0 4784

Nálunk ez az 1 klímával fűtöm a házat dolog nem működne. Sok helyiség van és hosszúkás a ház. A nappali konyha étkező rész egy légtér jelenleg, de utána 6 helyiség van egy folyosóból nyílik.

Nem csináltam mennyi lesz az éves fogyasztásunk számítást. Ezt majd lemérjük az első évben. Pont ősszel lesz a költözésünk a fűtés gyorsan kiderül. 4,5kW körüli a hővesztesége az épületnek -15C-ban. Világítani nem kell majd sokat, mert szép nagy ablakok vannak. A nappali 3 irányból kap fény. 4kW-os napelemmel számolgattam anno és ha saját magam telepíteném akkor lett volna 8-10 év a megtérülés. 52 forintos /kW áramdíjjal összevetve.Akkor még nem gondolkodtam a Geoban.

 

A kéményt nem tudtuk lehagyni. Voltak próbálkozások, de az önkormányzat nem engedte. Ragaszkodott a legalább 1 tartalékkéményhez. Ami nem olyan nagy baj, mert fával is fűthető lesz a viskó. A gépészeti helységben egy dupla kéménynek is hagytunk helyet. Az alapozás is úgy van csinálva. Ki tudja 5-10 év múlva mi lesz a trendi! :)

Előzmény: peterch (4783)
peterch Creative Commons License 2012.08.13 0 0 4783

    Regebben mar foglalkoztunk itt a topikban a hibrid bekotessel, amikor a klima belteri levegoigenyet ugy oldottuk meg, hogy kulon agon kapott a benti levegobol pluszba . Valamint az inverteres gepek kepesek visszaszabalyozni a teljesitmenybol, igy a venti legkisebb fordulatanal nem olyan magas a legszallitas. Nalam csak a klima vegzi a futest a hazban. Egy pontbol ellatja az egesz haz levegojenek mozgatasat. A klima kozvetlen kozeleben erzed a legmozgast, de tavolabb mar nem.

    Amint irtam, ha jol megtervezett a napelemrendszer, akkor a vegso elszamolasnal a vegeredmeny lehet akar  nulla is. A Geo-tarifa ha 32 forint " jelenleg", az durvan 65625kWh . Mekkora a szamitott eves villanyfogyasztas? Szerintem nem 20 ev alatt fogy el. De addig sem fizetsz egy fillert sem, utanna meg ingyen van, tehat sporol.:)

Előzmény: tronik (4782)
tronik Creative Commons License 2012.08.13 0 0 4782

Miért lenne vauzás? :)

Szerintem a befúvó ágba nem lehet beépíteni a beltérit, mert nem tud annyi levegőt elszállítani a hővisszanyerős rendszer. A hővisszanyerőt nem úgy szeretnénk használni, hogy lobogjon a hajunk a szélben.

Nekünk egy 9kW Pana levegős szipka adja a meleget, ami -15C esetén is tud adni akár 9kW-ot. A fűtőpatronra nincs szükség, csak ha betojna a szipka. Nagy hidegben is 2 körüli COP-al működik. Tudom, hogy olcsóbb az Ozone, de nekünk csak hőszipkaként nyilvántartott szerkezet volt jó.

A napelemel az a probléma, hogy a GEO tarifa nem igényelhető mellé. Ha van napelemed, akkor ad-vesz mérőt kapsz és a GEO-t elviszik. A GEO 32 forint körül van /kW. Egy 2M napelem rendszer megtérülési ideje a GEO-s fogyasztást tekintve kb. 20 év lesz. A jelenlegi állapotok szerint. Gondoltam, hogy visszatáplálás nélkül használni a napelemet, de nappali fogyasztás nyáron nem túl magas. Sok lenne az üresjárat.

Előzmény: peterch (4780)
halaloszto Creative Commons License 2012.08.13 0 0 4781

legalabb ilyen aranyban szamit a relativ paratartalom. ha magas, nem tudsz parologtatni, es melegnek erzed a levegot. ezert van hogy a legkondival csinalt 22 fok sokkal hidegebb, mint telen a futessel csinalt 22 fok.

 

nyaron kint gyakran magas a paratartalom. ha ilyenkor barmi modon jelentosen hidegebb a belter mint kint, akkor minden bejuto kulso levego fulledtte teszi a bentit.

 

Vajk

Előzmény: Mekk Elek ezermester (4779)
peterch Creative Commons License 2012.08.13 0 0 4780

   Szia !

 

   Bocsi, hogy belevauzok a temaba!

   Ha en epitkeznek ,akkor nagyon jol szigetelt haz es bele hovisszanyeros szelloztetes,aminek a befuvoagaban egy peldaul altalam kozkedvelt Ozone Aqua 7kW-os belterije volna beszerelve. A padlofuteshez a melegvizet es a HMV-t is az emlitett klima taroloja adna(lehet, hogy egy plusz tarolot azert a korbe bekellene iktatni a plusz elektromosfutopatronok es a keszenleti melegviz mennyiseg vegett) . A tetomon legalabb egy 4,5 kW-os napelemrendszer volna visszataplalos modban. Igy a nagyon meleg napokon a klima a hutest es a paratartalom alacsonyantartasat vegezne es amellett  meg  az elvont hot nem dobna ki a szabadba, hanem melegitene a tarolokat. Hidegebb napokon elomelegitene a befujt frisslevegot. Nagy telben pedig direkt elektromosfutopatron segitene a rendszernek.  A kezdeti befektetes utan a rezsi akar  nulla is lehet az energiafelhasznalast illetoen.  Szerintem a legolcsobb megoldas hosszutavon.

   Tudom, most az jon, hogy a kezdeti befektetes magas, mert a napelemek ara durvan 2,1 milla, a klima durvan 0,4 milla.  De cserebe nem kell kazan,kemeny, gazbevezetes,terveztetes,stb.

 

   Udv , Peter.

Előzmény: tronik (4777)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!