A topicot azért nyitottam, mert abszolut kezdő révén, most jött el az az idő életemben, amikor szükségem lenne hegesztői tudásra és gyakorlatra.
Ebből eredően az az ötletem támadt, hogy ezen a fórumon on-line tárgyalhatnánk a hegesztést érintő kérdéseket, ötleteket, mindenféle témákat.
Nagyon szét kell nézni mit hol vesz az ember. Ami gépet vettem 85ért az most a Szikra hegesztőboltban 114, Erdőkertesen 100, a Kranomnál 105000ft (akkor igaz 95000ft volt) és ezek nettó árak, hát vannak árszórások.Van olyan is ahol a gyártó drágábban adja mint a viszonteladó, ez is érdekes.
A kézzel írt számlát nézve, hogy mikért fizettem egy rahedli penzt ( bocs Rahed Lee !), már késő volt! Gondolom a számlatömb is olyan amit az Apeh ( NAV) sosem láthat.
Nem hagytatok nyugodni, en is kiprobaltam tegnap, mi a helyzet 200 A-ral 16 A-os kismegszakito mellett. 5-os palcaval porkoltem, nem verte le nalam sem. (Persze, ha fel-egy oran at folyamatosan hegesztettem volna, akkor mar lehet, hogy lekapcsol a hokioldoja.)
A gepre, amit kovetkezonek kineztem magamnak, arra is 25 A-es vedelmet irnak elo, de nem ez fog visszatartani, boven jo lesz nekem a 16 A-os is - nem fogom maxon hajtani ugysem, folyamatosan meg plane nem.
Vaterán a győriek hirdették, és volt telefonszám(mobil !) ez viszont Vácon csörgött!
Sz. úr le volt döbbenve hogy a Győriek mennyiért hirdették a máshol 180-ért kínált cuccot. S addig-addig hízelgett hogy vegyek náluk hozzá palackot...stb. hogy benyaltam.
Nos én az ő hirdetésükre vettem a pocetmiget br. 171e -ért, de a gép + kiegészítők már az átb.szóstol jöttek! Co 55ezerért, futár 9ezerért !!! Mire felocsudtam már ki volt fizetve! A lúzer cimkét a homlokomra nyomtam! ...és Macliz ide akar beszállni???
Hétfő:reggel felhívom őket,hogy kell huzal nincs raktáron de megrendelik és valószínű kedden-szerdán megkapom.
Közben tájékoztatnak telefonon amikor feladják./ezt mondták/.
Kedd:semmi
Szerda:semmi
Csütörtök:hívom őket,hogy mi van?.Válasz:valószínű még csak ma jön meg hozzájuk,de mindenképp visszhívnak pár percen belül hogy hol tart a huzal.És ha megjön egyből postázzák és pénteken megkapom.Nem hívtak.
Péntek:semmi
Szombat:semmi/ugye munkanap posta is van/.Megint hívom őket,válasz:hétfőn adják postára kedden kapom meg és köszönik a türelmet.
Macliz efektus? ;-) Sajnos még nem hegesztettem vele eleget (kb 1 kilót) a fogyóssal. Tavaszra tervezek egy 16 m2 -es nyitott gk.beállót és egy amatőr heg.mühelyet. Az eladott gép árából argon palack lesz.
A kinai dolgokról meg üzletelésről van egy rövid történetem:kb.7-8évvel ezelőtt venni akartam egy ponthegesztő gépet és mivel a GYS volt az eggyetlen ami az igényeimnek megfelelt ezérz elkeztem túrni a netet.Az online katalógusuk alján rajtavan a kínai üzemnek az elérhetőségei.Gondoltam írok nekik hogy hátha vehetnék tőlük gépet.Olyan jó 2 óra múlva már megisvolt a válasz hogy nem ,de megadták franciaországban egy értékesítőnek az elérhetőségeimet.Másnap írt is nagy körítéssel természetesen hogy vásároljak Európában meg menjek ki nézzek szét.Na ittvált tárgytalanná részemről a dolog nem is válaszoltam,minek!?Körülbelül 1 hét múlva jött egy e-mail Kínából hogy ugyhallották hogy nemjutottunk eggyezségre,és hogyha szetetnék gépet venni van rá mód egy kereskedőn keresztül.Na innen gyorsultak fel a dolgok.Fuvart szervezni stb. a lényeg kb 1 hónap alatt megjött a gép természetesen mindenféle feliratok nélkül mert az ugye hamisítás de teljes komplett felszereléssel.Szóval a 2 millás gép forintra pontosan vámmal áfával 285 ezer forintban állt meg.Gondoljátok el mennyiből állítják elő a termékeket és mennyi plusz költség rakódik rá.Ja és valaki írta hogy a BLM Angliában Thermal Arc ez sajnos nemigaz mert a Thermal Arc az Victortechnologis gép ami elvileg Amerikai de ahhoz sincs sok köze mert Japán gépek nálunk a cégnél csak azok vannak meg Kemppik.
Egy hete vitték el.55-ért adtam + kábellel, és a szállítást is kifizettem (4600.-) mert szimpi volt a vevö és a munkájához nélkülözhetetlen. ( a trafós gépe meghalt). Az éves "jócselekedetem "letudva. :-)
Valaki árul itt a fórumon (bocs, nem jut eszembe ki írta, mert mindent nem tudok észben tartani) garis HD 200-as iweldet, mert közben lett neki Iweld pocketmig 205-ös. Szerintem azt kéne megcsípned.
Akkor csak nem égett bele a memóriámba. Megnézheted nyugodtan :-) Nem olyan nagy az árkülönbözet. Mostani árfolyamon olyan 350 körül van a cucc, egy alap sárga automata pajzzsal, kis corgonnal, meg 6000Ft-os mini reduktorral.
Csak ugye itthon láttam én esab caddy-t 420-ért is webáruházban.
Most már kezdem kapisgálni hogy az ebayen árult összes esab caddy (c200, c160) mellé miért mindig Lengyel eladó van feltüntetve. Egyébként onnan olcsóbb is. Kint a komplett pakkot (gép, huzal, reduktor, kis töltött corgon palack) kb annyiért lehet megvenni mint itthon a csupasz gépet.
Ebben tökéletesen egyetértek veled. Egy nagy márka nem engedheti meg magának a silány terméket, még ha az Kínában is készül. Nem is gondolom, hogy rossz minőség lenne, csak arra célozgattam, hogy ugyanezt más színben jóval olcsóbban meg lehet venni :-)
Számít? Nem hiszem. Elég nagy és neves márka ahhoz, hogy ne engedjen ki silány cuccokat a neve alatt még, ha kínai is (szerintem).
Nekem lassan egy éve van meg a CaddyMig-em közel 5kg huzal ment el és eddig nagyon megvagyok vele elégedve! Nyugodt szívvel ajánlom ezt a márkát mindenkinek!
Nem akarnálak megingatni a hitvallásodban, és bizonyítékom sincs erre, de élek a gyanúperrel, hogy ebben az árkategóriában (Buddy Arc 180) kapható ESAB gépek nem nagyon jártak még Svédországban, ergo nem is onnan jönnek hozzánk :-)
De megvallom én is szeretem a szép sárga színét, és az ESAB logót.
Ezen én is dilemmáztam egy kicsit vétel előtt, de most azt mondom, hogy nem bántam meg! A kompaktsága mindennél többet ér nekem! Ehhez a teljesítményhez megfelel ez a kicsi és könnyű pisztoly.
És tudom, hogy nem ez az utolsó fogyós gépem. A következő pedig már egy kicsit nagyobb lesz!:)
Még ráveszem magam egy Buddy Arc 180-ra, aztán kész a 230V-ra való beruházás :)
A pálcák adattábláján leírt üf. csak a megfelelő pálcakezéskor értendő.Tehát ha pl.65v van írva,meg az is hogy szárísd 200 fokon 1 óráig akkor az csak akkor lesz érvényes.Ha hidegen próbálod lehet hogy a 80v üf-nél is tapadni fog a pálca.Egyszerú módja a pálcavizsgálatnak az hogy próbalemezen kezdünk egy pálcát hegeszteni és kb 1harmad útán ha pici víz gömböcskék jelennek meg a pálcán amit pajzson keresztül is jól látunk akkor a pálca nedves és ki kell száritani.A megfelelő pálca szárítás és kezelés szvsz.min30% javítja a jó hegesztés eséjét.Igenis tessék oda figyelni rá.
Valamikor ezt már tárgyaltuk itt.Nagyon sok inverter dolgozik 55-60v közötti üf-el, de nem volt gondjuk az ipari pálcákkal.Szerintem a jó ipari gép 65v-85v környékén dolgozik.
Köszönöm a válaszodat. ezt a gépet 28 000 ért megtudom venni.Ukrajnában árulják. csak hobbi barkács célra kellene a garanciája nem épp biztató talán egy év.
1. kételkedek abban hogy 250A 60%-on meglenne. (ekkora dobozból)
2. ha mégis akkor is érdekes a "kis" 10-25-ös dinse a gép előlapján. Nálam a 160-as ERGUS-on is 35-50-es csati van, de egy 180-as ESAB-ra vagy 200-as Iweldre is azt tesznek ... nem véletlenül.
3. garancia? szerviz?
Én inkább adnék 20-al többet egy megbízható 200-as BLM, Iweld, vagy Rilon gépért, vagy ezért a pénzért az előbb felsorolt márkák kisebb tesóit venném mondjuk 160-ast.
Én már tudom,de Ti is sejthetitek és borítékolhatjátok ennek az agyamba égett: otthon alut hegeszt projektnek mi lesz a vége.Fádalmas lesz anyagilag(meg a zasszonytól is)
de egy 200-250A awi ac/dc-re valahogy egy fél év alatt kigyüjtök.
szia, nekem is 3 méteres kábel van. 4 es is volt de az már nincs meg. végül is a 3 méteres mindenhez jó, ha majd rászánom magam akkor vennem kell majd bele teflonos huzalvezetőt.
Én a legegyszerűbb általános ALSI5 huzalt kerestem,erre nem is gondoltam.Az adatlapját olvasva erősen ötvöztött huzal és az amper igénye is nagyobb.Várok még a vásárlással hátha ráakadok valahol nekem megfelelő maradék aluhuzal hirdetésre.
Végig túrtam a netet a 100mm kisdob után amik a spool gunokba valók.Nem találtam 0,8-as tól vastagabbat.0,8-as alugörgő viszont nincs a gépemhez csak 1 és 1,2mm-est gyártanak. meg szerintem a 0,8-ast ki sem nyomná rendesen a 3m-es munkakábelomon.Macliznál még rosszabb a helyzet mert neki talán hosszabb 4-5m-es munkakábelja van.Amit találtam 1és 1,2-es aluhuzalt az csak 6-és 7kg dobokon árulják 23ezer forint környékén,az most nekem drága.Átcsévéni sem lehet rendesen mert nagy precizitással kellene megoldani.Szóval ezért keresnék min.1mm alu huzalt, még 1-2 kiló maradék is jól jönne elfogadható áron,kipróbálni.
köszi, akkor itt is érvényes a nagyobb kiszerelés olcsóbb. mindig keverem az u és v görgőket. nyilván a v görgő jobban deformálná az aluhuzalt mert lágy anyag. ezért is kell u görgő, a bordást nem tudtam hogy van, ha jól emlékszem akkor az alfaweldhez u profilú a görgő de majd ma behozom a tartalék görgőt és megnézem .
Látom többeket is érdekel a Magyarországon BLM márka alatt futó gépek eredete. Aki Kínára tippel az nyert. Egészen pontosan Shanghai WTL Welding Equipment Manufacture Co. Ltd. gyártja. Németországban, Ausztriában eredeti márkanéven (WTL) forgalmazzák, Angliában Thermal Arc néven
Ja argon, na az a legnagyobb szívás .. a kicsi (asszem 7 liter) argon palack (60cm) töltve 45+áfa (töltés 10+áfa) A 4,6m3 (20 literes méret) palack a debreceni Kovácsnál 35+fuvar, ezzel szemben a 6,4 m3 150 baros argon "csak" 26+fuvar.
Egyszóval argonból csak a töltött nagy palackot érdemes megvenni mert olcsóbb mint a kicsi. (és több van benne)
Én is ezen agyalok még mindig, mert a nagy palack nagyon nem kompatibilis egyik járművemmel se. :-( Tudok ugyan egy eladó air liquides nagy palackot üresen 16-ért, amit itthon el tudok cserélni kicsire és megtöltetni 10-ért, de akkor autóztam leboltolni a nagy palackot, hazahozattam egy haverral, szívességet kértem a kicsire cserélésnél (üveg pálesz) a végén van egy tele kis argonom 40 körül. A másik opció a Kovácsnak egy telefon, és 30-32 körül házhoz szállítva a nagy ...aztán majd ha egy év múlva kifogy akkor megint gond hogy hogy jut el a cseretelepre mert nekem a kocsiba nem fér...de akkor is ez a vonzóbb opció...
U görgő nem V görgő (és abból is a bordázott lehetőleg).
Még a huzal a legkisebb gond, mert abból van kis (100mm) dobos (0,8-0,6 kg) kiszerelés is. Aki keveset használja annak az is elég. Mondjuk neked meg Gusztinak ez is szívás mert a nagy dobtartóra ezek a kicsik nem mennek fel :-( (bár mondjuk egyikőtök se kétbalkazes, szóval egy 10-12-es csavarra semeddig nem tart felakasztani ezeket valahová ... esetleg pont arra ami a dobtartót fogja)
Engem is érdekel az afi. Csak elég sokba kerülne a cucc hozzá.argon .huzal.teflonos spirál.v görgö .tudja valaki mennyibe kerül a legkissebb argon palack töltve?
Az a nagy helyzet hogy a gorilla (és klónjai) teljesen lefedik a piac 100.000 körüli ársávját. Alatta csak az einhell, és a nagyáruházas trafós cuccok vannak.
A linkelt BLM 250A-es gép, pocketmigek meg 165, 185 és 200A a 3 funkciós.
Egyszerűen neméri meg beszállni ebbe a kezdőgép bizniszbe, mert nem lehet rajta kis darabszámban keresni. Nagyobb darabszámot meg a telített piac miatt nem lehet elérni.
Egy kiscit jobb minőségre ott vannak a jasicoc, vagy ugyanazok alfaweld néven.
A BLM-nek maradt a félprofi kategória. Van is 250-es szinergikus inverterük 320 körül.
Rámegy a 15 kg-s huzal is, van benne elegendő erő, szükség esetén liftes awi, és mégis hordozható.
Sajnos a minőségnek ára van :-(
Többször is mondtam, a gorilla jó gép, de max egy jó erős hobbi kategória teteje. 100 körül még nem lehet csodákat várni. :-(
Nagyjából igaz az az alaptézis hogy ha elfogadható (még nem a jóról beszélünk) fogyós gépet keres az ember akkor ahány amper, annyi ezres a pénztárcából.
Ha megnézed az árakat a korrekt gépek ott is vannak 180-as weldi 180.000 340-es weldi 350, 200-as pocketmig 200 körül .... 200-as jasic 200.000.
A jó gépeknél meg duplázni kell :-( Esab cadymig 200 = 400 körül. (mekkora barom voltam mikor 250-ért nem vettem meg bevezető áron)
Nekem azt mondták, hogy nem is tervezik kisebb fogyós gép forgalmazását. Awi fronton elég jók, bár jelenleg AC/DC gépük sincs. Céósban az Alfaweld erősebb.
Ja és szemeztem egy Miller awi inverterrel is, használtan majdnem 200-ért. Már majdnem elindultam érte, amikor jobban vizslatva a hirdetési fotókat észrevettem, hogy a típusfelirat úgy van matricázva. Ráadásul kicsit csálén, a sarkai felpöndörödve. Már ez sem az a híres Miller minőség lehetett. Akkor inkább egy biztos forrásból származó vállaltan kínai tök jó áron, mint egy márkának látszani akaró kínai kétszer annyiért.
De igen, nálam is ez az IMIG 250A volt a másik kiszemelt versenyző, beszéltem is a BLM-mel erről. Az tántorított el végül, hogy "csak" liftes a awija és fogyós munkakábelt adnak hozzá. Nekem az awi funkció volt a fontosabb, ez inkább Co-ra van kihegyezve. Nettó 150 és még rá kellett volna költenem legalább 50 ropit, hogy awira is jó legyen. És még igy sem tudja a HF gyújtást és az impulzus hegesztést. De nagyon jó gép lehet ez is, de inkább fogyósra és MMA-ra. Az AWI-ban kb annyit tud, mint egy átlagos liftes inverter, bár ezen állítható az gáz elő,- utánfúvás és az áram fel- és lefutás. Ezt azért az 50 ezres liftes TIG gépek nem nagyon tudják még.
Az, hogy kínai, az egyre kevésbé számít szitokszónak manapság. Ez vállaltan kínai, sok nagy márka olcsóbb és néha a drágább típusa is kínai, csak esetleg a végszerelést csinálják európában, amerikában, hogy rá lehessen írni Made in EU / USA.
A boltban nézegettem egy ESAB invertert, az utolsó csavarig megegyezett a mellette álló BLM és Iweld géppel, csak a logo, meg a színe volt más. Ha megkapargatnánk jópár, Fronius, Sincosald, Selco stb típust, lehet meglepődnénk, hogy milyen alkatrészekből is áll.
Még csak ki sem tudom próbálni,mert nem ismerek a környezetemben olyat aki ezt a technikát használná.Awizik mindenki.A videókból az jött le nekem hogy elég kétes a varratok minősége.Általában olyan alu hegesztenivalókat hoznak ami megköveteli a minőséget.Ez a spool gun-os megoldás még úgy ahogy elmenne de bepróbáláshoz drága megvenni.Alu-forr pálcát viszont már vettem(AL300 és AL400)és próbálkozam vele. Az awitól ez is messze elmarad.
Nekem ezt a fajtát ajánlották itthon a hegesztőboltban, ilyet nem akartál venni állítólag 3in1-ben. Élőben nem láttam mert csak rendelni tudnak, ők is dicsérték és mondták hogy kínai és nagyon megbízható.
Nem rossz a fogyós alu hegesztés. Vékony anyagoknál nem érdemes szórakozni vele, bár a szomszéd 1,5-ösön is használja, ha lyukat kell bevarrni vagy hézag van az összehegesztendő anyagok között. 3-5 mm vastagságnál már AWI-hoz közeli minőségű varratokat lehet vele produkálni. Kezdésnél nagyon kell figyelni, honnan indul az ember. :-(
Nekem is rövid időn belül ez a második BLM-em, nagyon elégedett vagyok a márkával. Annak ellenére, hogy kínában készülhet, bár kínosan ügyel a BLM, hogy ez sehol ne legyen feltüntetve, sem az adattáblán, sem a gépkönyvben és a telefonon folytatott beszélgetés során feltett kérdésre is kitérő választ adnak. Nagy valószínűséggel saját minőségellenőrzés folyhat a kínai gyárban - saját tapasztalatom szerint, ilyenkor a legmagasabb minőségi igényeket is tudják teljesíteni a kínaiak. Továbbá nagyon jó a vevőszolgálat, az alkatrészellátás, a szervizhálózat. Igényes, elsőosztályú a kivitele, a feliratozása, aki ilyenre ad, annál belül is rendben vannak a dolgok. A szervizesek is nagyon dícsérték. Ár-érték viszonylatban nem sok vetélytársa akad, az iWeld, Alfaweld is ott van a szeren ebben a kategóriában.
Rotacsöves reduktornak hívják. Nekem egy GCE típusú van, amit a Röhna gyárt. Kb. 27000 Ft körül lehet venni. Egyébként a BLM egy jó választás volt. Én dolgoztam vele nagyon szép varratokat lehetett húzni vele.
Ez a fogyós alu engem is nagyon érdekel, távlati terveim szerint szerepel valami ilyen fejlesztés. Engem meglep, hogy aggódsz a fogyós alu varratminőségével kapcsolatban. Én eddig azt hittem, hogy ez is tuti technológia. Meg ha már te is azon aggódsz, hogy meg tudod-e tanulni egyáltalán, akkor az én fajtám miben reménykedjen :-(
Szeretném az otthoni műhelyemet univerzális,"mindent hegesztő" bázisra kialakítani.Persze csak a fém vonalon.Ehhez már csak az alu hegesztés hiányzik.
Ha hoznak hozzám alu hegesztést, mindig be kell kéreckednem valamelyik ismerősömhöz(tanműhely,ipari kft stb..)ahhol van ac awi hogy meghegesszem.Awi-val vágom a dolgot,de most nincs lém egy ac/dc inverterre. A család amúgy is mindig tökig levesz, az asszonynak meg szvsz.a retinájába beleégett a műhelykép, mert minden új cuccot észrevesz(ezhonnanvankijé)amúgy is feltünne egy uj gép.
E fárasztó bevezetés után,amivel csak dramatizálni akartam sanyarú sorsomat, rátérek a lényegre.A fogyóelektródás alu hegesztést szeretném kipróbálni,hátha menne.Annyi dugipénzem még van, meg argonom is hogy a forrmig gépemhez megveszem az alu átalakító szettet(V-görgő,teflon huzalvezető áramátadó.) Viszont 1mm meg 1.2mm aluhuzalt csak 6-7 kilósban találtam 23ezerért.Egy próbáért ez kicsit sok, mert mivan ha nem tetszik,nem olyan minőség,nem tudom megtanulni ezt a fajta aluhegesztést."Demo" kb.1kilós huzal beszerzési forrást keresnék.A youtube-on is néztem pár videót,erről a hegesztésről, hát elkeserítő a végeredmény a heg.minőséget illetően. Szóval ha valaki itt a fórumon fogyóssal hegeszt alut azzal elbeszélgetnék.Kíváncsi lennék a véleményére.
Awin meg még kevesebb a terhelés, szóval jól választottál.
Ezek meg ugye már generátor és hosszabbító kompatibilis gépek, kicsit jobban tűrik a tiédnél gyengébb hálózatokat is.
Én is fostam egy kicsit, mikor hazavittem az ergust, mert az egyik műhelyben az óránál csak 16-os van egy fázison (3 fázisú órán 3x35, szóval nagy gond nem lett volna) és ugye az ergusra meg 20-ast írtak. Aztán mikor ugyanerről a 16A-es kismegszakítós óráról jövő 10A-es kismegszakítós dugaljat sem csapta le akkor azért megnyugodtam én is :-)
No urak, elvégeztem a BLM-2000 TPM géppel az amperészeti kísérletet.
Fokozatosan emeltem a hegesztőáramot, 100A-től indulva, 10A-es lépésekkel, közben azt sasoltam, hogy mikor veri le a C16-os kismegszakítót. Jelentem, hogy csutkára feltekerve, 200A-nél sem csapta ki. Tehát szerintem nem kell aggódni a 200A-es gépek háztáji alkalmazásánál, 1 fázis esetén sem. Igaz, nálam jó a hálózat, az óránál 32A, mindenhol viszonylag új réz kábelezés, a garázst teljesen újraépítettem 2.5-ös falon kívül vezetett, dupla szigetelésű tömör réz kábelekkel.
A pajzs alól kilesve, szemem sarkából figyeltem a kijelzőt, sercegtetés közben azért rendesen leesett néha a hegesztőáram, de gondolom ez természetes. 140A-nél úgy égette át a 4-es szögvasat, mint a vajat, tehát azért volt benne kraft.
Sziasztok!Ha valakinek van tapasztalata ezzel a géppel akkor legyen szíves írjon. Nem iparszerű hasznalatra tervezem! Vásárolt már valaki ilyet,vagy ehhez hasonlót ? A válaszokat Előre is köszönöm!
A 308-as jó lesz szerintem, remélhetőleg kapsz 0,8-ast is (az esabnak van) ha ár vékony lemezt szeretnél hegeszteni. (mondjuk elég borsos 20000 körül van egy 5 kilós)
Gázból argon jó (vagy 5% alatti co2 tartalmú corgon)
Ha van egy réz/alu tömböd amire fel tudod fektetni a hegesztendő felületet az nagyon hasznos lenne, mert egyrészt elvezeti a hőt, másrészt megoldja a gyök gázvédelmét is
A linkelt binzel átfolyásmérő a legtutibb. Az 100% hogy azt mutatja ami a pisztolyon kijön. A reduktoron (hiba liter/perc) csak az azon átfolyó gáz mennyiséget tudod beállítani, ha valahol szivárgás van a rendszerben az a sok kábel végén már tuti nem annyi.
A GCE, meg a Rhöna reduktorok nagyon jók, az iweldek is. (nekem Linde matricás rhönám van) Suliba argonra viszont a kicsi (kb 6000Ft-os midi reduktorok voltak) azokkal sem volt probléma. Az egyetlen gond velük hogy csak bizonyos teljesítményhatárig jók, mert max 16l/perc az áteresztő képességük. Ami awizni tanulni, meg a max 3-5mm anyagvastagsághoz kb elég is.
Láttam olyan reduktorokat, ahol ilyen kémcsöves mérce van az egyik óra helyett. Milyen reduktorod van, ami átfolyást mutat nyomás helyett? Érdekelne valami hasonló, bár nekem ez a pisztolyra tolható átfolyásmérő is jó lehet, mert van a gépemen gázteszt üzemmód, ott gyorsan ki lehetne mérni.
Ha kérdésed van,hamarabb kapsz választ ha megcímzed!
Nagyon komoly szakemberek és polihisztorok gyültek itt össze szépszámmal! A teljesség igénye nélkűl: Batri Guszti, Macliz, Maseratisti, Ívhegesztő77, Pisti83, Rahed Lee,...
...ha nem jön válasz elsőre akkor ujra kell próbálkozni ahogy tetted és teszem én is !
Bocsi, de még a fórumozásban is béna vagyok és most vettem észre miként tudok válaszolni megfelelően! Még egyszer szeretném megköszönni a segítségedet, számomra nagyon hasznos volt! Köszönöm! :):):)
Persze, jo az a 16 A-es ;), en is arrol hasznalom.
(Egyebkent ha vkit erdekel: a C16-os kismegszakitonal 23 A-tol van az, hogy a melegedestol valamikor egy oran belul lekapcsol, es csak 40 A-tol van az, hogy egy percen belul leold. Tehat az en inverteremmel pl. ha allandoan a max 27 A-t szivnam le vele a halozatbol, akkor valamikor egy perc es egy ora kozott oldana le a biztositom. De hol hegesztek en 200 A-ral, plane folyamatosan...)
Ha már gázolunk, eszembe jutott valami, amit már meg akartam kérdezni. Az átfolyó gázmennyiséget egzakt módon miként lehet beállítani? A reduktoron van ugye az egyik óra, az mutatja a palackban uralkodó nyomást, a másik a redukált, csökkentett nyomást. Ha én pl. 8 liter/perc gázmennyiségre vágyom, azt ki tudom okoskodni a redukált mennyiséget mutató óra állásából?
Nem kell parázni. Az ERGUS manuáljában nekem is 20A lomhát írnak, mégis vígan megy a 16-osról is. Sőt 2,5-es pálcával 85A-en már 10A-esről is hegesztettem vele. Azt se verte le.
Ha nem nagy teherbírásra kell tervezni akkor a gyengébb minőségű huzal és a biogon (élelmiszeripari co) is megfelel. Ha nagy teherbírásra vam szüks3g akkor corgon gázt (argon-co keverék) érdemes használni. Reduktork óráin fel van tüntetve hogy milyen gázhoz használható.
...és ezeket mind itt olvastam a hozzáértő forumtársak tollából, amit nagyon köszönök ! ;-)
Pisti83 szépen levezette hogy mint kell kiszámolni a kismegszakító teherbírását ! (Nemcsak a szerkezeti acélokhoz ért) Rahed Lee te meg jól mondtad hogy egyikőnksem akar csarnokot vagy űrhajót építeni, amire neked vagy nekem kell bőven elég a C16-20A es kismegszaki.
Szerencsémre rátaláltam erre a fórumra és nagyon reménykedem abban, hogy valaki tud nekem segíteni a tudás hiányosságomban! Szeretek barkácsolni és saját magam megalkotni, amit megálmodom. Szeretnék rozsdamentes anyagot hegeszteni, viszont nyagyon kevés ismerettel rendelkezem. Lemezt szeretnék hegeszteni 1,5 és 2mm-es vastagságút. Van egy Kemppy 240 duál inverteres gépem hozzá, ami szerintem alkalmas a feladatra, jó lenne, ha valaki magerősítené a gondolatomat. Sajnos a lemez minőségét nem ismerem. A rozsdamentes co huzal keresés közben döbbentem rá, hogy igen nagy mértékben eltérnek a rozsdamentes anyagok minőségben. Azt szeretném tudni, hogy vajon az olcsóbb huzal jelölésű 308 lsi megfelel nem nagy igénybevételű hegesztéshez? Továbbá csak az argon gáz megfelelő vagy a corgon is szóba jöhet? Még mindig kérdés, hogy a nyomáscsökkentő helyettesíthető co - val, vagy csak az argonhoz való a megfelelő. Tudom, valószínű sok butának tűnő kérdést tettem fel, de higgyétek el ez csak a szakembernek tűnik így. Biztosan, ha sok szakirodalmat elkezd bújni az ember megkapja a válaszokat, de ez így sokkal gyorsabb és hatékonyabb.
Előre is köszönöm a türelmeteket és a remélt válaszokat!
Amit belinkeltetek invertert, annak az adatlapjan kicsit pongyolan vannak feltuntetve az adatok. Ki szoktak emelni, hogy most maximalis aramfelvetelre vonatkozik az adat, vagy nem (hanem pl. a 100%-os bekapcsolasi ideju aramleadashoz stb.)
A feltuntetett aramoknak maximalis ertekeknek kell lenniuk - nem lehetnek olyan nagyok egy 200 A-os gepnel. Ha meg igen, akkor valami baj van.
Azt irjak, hogy AWI-ban 4.6 kVA-os a teljesitmenyfelvetel. Ebbol szamolassal 4600/230 = 20 A aramfelvetel jon ki. Kis rahagyassal ebbol adodik a feltuntetett 25 A. Ez tehat szerintem maximalis felvett aram. Erre jo a 16 A-es kismegszakito.
MMA-ban 7.2 kVA-os a teljesitmenyfelvetel. Ebbol szamolassal: 7200/230 = 31 A adodik. Ennel kicsit tobb a feltuntetett 40.6 A. Ennek is maximalis erteknek kene lenni. Erre viszont mar kell a 25 A-es kismegszakito, ha jol meg akarod hajtani MMA-ban.
Azert irom, hogy szerintem ezek maximalis aramertekek, mert az en inverterem adatlapjan precizen fel vannak ezek tuntetve, es az is 200 A-es gep (csak MMA). Azon ezt irjak: maximalis felvett teljesitmeny: 5.6 kVA, maximalis felvett aram: 27 A. Szamitva 5600/230 = 24 A adodik felvett aramra. 27-et irnak ra kis rahagyassal - teljesen korrekt a feltuntetett ertek. Halozati biztositonak pedig 16 A-ost javasolnak, es valoban az is valo egy ilyen gepnek (hiszen nem veszi fel allandoan a maximalis aramot, meg egyebkent sem lehet csutkan jaratni 100%-os bekapcsolasi idovel).
Azert biztos, ami biztos, kerdezz ra az iWeld-nel, hogy ezek milyen aramertekek, ill. konkretan mondjak meg, hogy milyen biztositot javasolnak hozza. (De nem hiszem, hogy 200 A porgetned majd.)
(Egyebkent ja, a 200 A mar szerintem sem hobbikategoria...)
nekem sok minden van a hálózaton, fagyasztók boiler, meg miegymás. mondjuk most is.
a jasical nem volt gond jó gépek . csak lehet abban épp nem olyan volt belül az elektronika, nem értek hozzá. ez ami most van gép ezzel semmi gond nincs, pedig most sincs kevesebb háztartási gépünk a hálózaton.
legelőször volt egy másik jasicom , na azzal sem volt gond, birta a 16 os bizti.
Van egy volt kolegám aki hegesztő lett, abban is dolgozik csak már régen találkoztunk, majd őt felkeresem. Ha netán mégse jönne össze, szerintem így is jó ahogy most hegeszt a gép. A múltkoritól fényévekkel jobban hegeszt, én úgy is inkább kasztnihoz használom ott meg nagy százalékban csak pontozni kell.
az előző gépem a jasic mig 200, na annál érdekes módon kevés volt a 16 os bizti. kb 80 amper felett már verdeste. és le kellett csipjem a hegesztőhuzalt ha volt rajta göb, hegesztés után, és csak utána kezdtem hegeszteni ujból, na talán igy már nem verdeste olyan sűrűn.
ennél ami most van, alfaweld mig 200 nincs ilyen gond. legalább is 120 amperig próbáltam. nem kell csipkedni a drótot. nem veri le 120 amperig sem, feljebb meg nem igen megyek.
Nagyon remélem énis hogy akad még ilyen alkalmi meló.Sajnos az utóbbi időkben a minőségi alkoholozitást lecseréltem a mennyiségi alkoholizmusra,mert nem szaladt a szekér(gyenge voltam).Most kezdek talán felfele menni(bár inni szeretek,csak ne lenne az a kurva másnaposság)De a kezem nem remeg, hegeszteni meg tudok,tapasztalatom rengeteg,műhelyem megvan.Bár a lányom aki dániában egyetemeskedik elviszi az összes pénzem,a tokajira legalább karácsonykor ki fog telni.Köszönöm!
Ezt a kannásboros dumát csak "csikarc" kollega húzására csináltam.
Hát igen, igazad van. Szerintem is, a 200A már nem igazán hobbi kategória. Az iparihoz meg háromfázis dukálna. Nekem sem kellene 200A, ahogy írtam 100-120A körül pírítgatok, hidat, csarnok acélvázat, tankhajót nem szándékozok idehaza hegeszteni :-) De ennyiért ilyen jó AWI gépet nem találtam kisebbet. Most már kíváncsi vagyok, hogy mennyit bír el a rendszer.
Nem vagyok teljesen tisztában az inverter technológiával, de valahogy csak megoldják ezt a sok ampert :-) Továbbá én olvastam valahol olyasmit is hogy a beállított hegesztőáram azért gyakran nem annyi, amennyit a kijelző mutat.
Tapasztalatom szerint "háztájiban" elég a 16A. Nektek természetesen nagyobb léptékben kell gondolkozni.
Keresek valami szakit, csak elbambáskodtam az előtolási beállításokat a múltkorában, meg nem volt jó a dobfékem sem. Remélem sok ilyen maszekod lesz a közeljövőben. És ilyen pénzes meló után a kannás bor helyett valami minőségi tokaji lesz terítéken.(csak vicceltem nehogy megsértődj)
Végülis passz.Én is csak a gépkönyvéből olvasok.Azért azt a 200A-t előkell teremteni valahonnan.Az a baj itt hogy nagyon elszaladtunk amperok terén az ipari kategóriába.
Otthonra való 130-150A-os gépekről kellene beszélgetnünk,nem az ipari szintekhez mérő 200-250A gépekről.olvassd a topik mottóját.
Nemigazán értek a villanyàszáshoz de az én gépem tábláján is I max=40,6A van feltüntetve. A 20A es "c"-t egyszersem verte még le, bár az igaz hogy full gázon még nem próbáltam.
Azért ezt dirregés-durrogást is valami módon defiinálni kellene mert ki hogy veszi.Lehet hogy eltúlzod.
Én pl.természetesnek tarton hogy a co-m néha "bedurrog,krepeg) nem csinálok belőle ügyet minden gép csinál ilyeneket.Amit ajánlok,menj el egy igazi hegesztöhöz,töltcsél egy napot nála amikor nagy a munka,és tudsz viszonyítani.
Ken-weld a huzal neve csak ez volt, én még kezdő vagyok a hegesztés terén a huzal márkákat meg abszolút nem ismerem.De már csak az elején pattog, azt is csak néha, ha beindul szépen szercsegve hegeszt.Lemezre húzgáltam próbavarratokat, úgy állítgattam. Festékes nem volt csak egy pici felületi rozsda volt a próbalemezen, de az se mindenhol.
Ez most komoly, hogy a komplett rendszert akarta elvinni 90 ropiért?!
Gép, munkakábel, palack, reduktor, huzalok? Nagy az isten állatkertje. De ne húzd fel magad, aki ilyen ajánlatot tesz, az vagy tök hülye ehhez a műfajhoz, vagy csak provokálni akart. Egy ilyen garis gép, tokkal vonóval még 150-ért is ajándék lett volna.
Ez azt jelentené, hogy 200A-nél, MMA-ban több, mint 40A-es megszakító kellene neki? Mert akkor kezdek aggódni. Ekkora egyfázisú hálózat szerintem nem is létezik. Max. 32-36A van az óránál.
Nem igazán következetes az a gépkönyv szerintem. Én most néztem meg az enyémet, (BLM-2000 TPM - ugyanaz, mint a kolléga által kinézett iWeld) pl. a 100%-os bekapcsolási időhöz a gépkönyv 100A-t ír, a gép hasán található adattáblán, pedig 120A van megadva.
Én még nem próbáltam ki, holnapra van betervezve, de az elődje a 160A-es BLM-1600 M, 120A felett rugdosta le a 10A-es megszakítót. Azóta átkábeleztem a garázst, egy lomha C16-os van a hálózaton, szerintem ez kiszolgálja. Mielőtt megvettem ezt a gépet, többször beszéltem a BLM-el telefonon. Akkor az IMIG 200A típussal kacérkodtam, az a nagy ipari kivitelű, kerekes, háromfunkciós gép, rákérdeztem a szakitól, hogy mekkora hálózati biztosítékot igényel, azt mondta, hogy egy 16-os elég neki, de max terhelésen egyidőben ne menjen más is ugyanarról a hálózatról.
Én 120A-nél nem szoktam többel pirítani és az elment 10A-es megszakítóról is, így nyugodt vagyok az újjal kapcsolatban is. De holnap, lehet, hogy megpróbálom, hogy mekkora hegesztőáramnál rúgja ki a sámlit a rendszer alól :-)
Volt még szabim megúgymond csuszim(bemész dolgozni ha szabin,vagy "m" napon) is azokat vettem ki.Csuszi=bemész dolgozni a szabadságod terhére általában nappalosban,így ezt a napod kiveheted éjszakásban is, és akkor a pótlék megmarad.Mert ha éjszakás szabit vennél ki elesnél a potléktól(65%)nem kevés.
El voltam szlovákiában dolgozni.Hét nap alatt kerestem 840eurót (-270 kaja,szállás stb..).Saválló légtartályokat awi-ztam 10 órában.Itthon meg a december 8-adiki(november hó) fizetésem 112Eft nettó 4műszakra.Karácsonyi jatt meg nulla semmi.
Szia szerintem se add el, pláne nem ennyiért. Vagy esetleg tedd fel egy nagyobb összegért úgy sem kerül semmibe, és ha viszik viszik, ha nem nem. Ha elkelt volna a későbbiekben vettél volna másikat, vagy már csak a kis Alfát használnád.
ez így van ahogy írod, tisztában vagyok vele, azért is kaptam fel a vizet és kaptam le a hírdetést. ráadásul váltig állította az illető hogy megtudná venni újonnan áfa nélkül, 120 ért de akkor minek is hivott fel egyáltalán, vagy lehet innen volt valaki hogy ne adjam el:) ahogy irják föntébb:)
mindegy is, a döntésem végleges, megtartom a gépet. az ember a kisujját nyújtja,,,,
ki szoktam termelni amit buktam egy egy gépen csak akkor sem éri meg. de az élethelyzetek úgy hozták, de most már nem érdekel . ezért is döntöttem komolyan a megtartás mellett.
alfaweld mig 200. mert ma kaptam egy eléggé fusztráló ajánlatot, és mostmár komolyan megtartom. úgy látom nem látják az emberek és nem értékelik a jó megkimélt gépeket, méghogy 90 ért oda adnám e,, eszem megáll. tudom egy telefonra nem kell adni semmit sem , de akkor is betette az ajtót.
sziasztok, csakúgy döntöttem hogy feladom a gépet hírdetésbe, de csak akkor eladó ha legalább 140 et megkapom érte kompletten. ha nem kapom meg érte akkor megmarad. szerintem csak hozzám viszonylag közel eső vásárlók jöhetnek szóba. vagy ha palack az nem kellene valakinek, akkor a gépet összes tartozékával utánvétel feladom. de mindenképpen szerencsésebb lenne a személyes átvétel, a kipróbálás végett.
Igen, az én bambaságom volt a fő hiba, elkezdtem állítgatni a fokozatokhoz az előtolást minél precízebben. És ahol a legjobb sercenő hang volt feljegyeztem, 2fokozat 8.7előtolás, 3fokozat 10előtolás, 4-es 11.5 stb és így már rengeteget javult.Persze kellet hozzá a ti tanácsaitok is a dobfék beállítás, a görgő leszorító beállítása mert az sem volt beállítva rendesen.A hegesztés elején van egy kis pattogás de utána egyenletes szép hangja van, ami szerintem betudható hogy nem teljesen fém tiszta felületen próbálgattam, és ezért nehezebben kezdi az ívet. Szerintem corgonnal hibátlan lenne. Mondjuk csak kasztni melóm volt mostanában vele, ott meg hogy ne húzza el a lemezt csak pontozgatni kellet, de azt jó sűrűn.
Szerencsémre rátaláltam erre a fórumra és nagyon reménykedem abban, hogy valaki tud nekem segíteni a tudás hiányosságomban! Szeretek barkácsolni és saját magam megalkotni, amit megálmodom. Szeretnék rozsdamentes anyagot hegeszteni, viszont nyagyon kevés ismerettel rendelkezem. Lemezt szeretnék hegeszteni 1,5 és 2mm-es vastagságút. Van egy Kemppy 240 duál inverteres gépem hozzá, ami szerintem alkalmas a feladatra, jó lenne, ha valaki magerősítené a gondolatomat. Sajnos a lemez minőségét nem ismerem. A rozsdamentes co huzal keresés közben döbbentem rá, hogy igen nagy mértékben eltérnek a rozsdamentes anyagok minőségben. Azt szeretném tudni, hogy vajon az olcsóbb huzal jelölésű 308 lsi megfelel nem nagy igénybevételű hegesztéshez? Továbbá csak az argon gáz megfelelő vagy a corgon is szóba jöhet? Még mindig kérdés, hogy a nyomáscsökkentő helyettesíthető co - val, vagy csak az argonhoz való a megfelelő. Tudom, valószínű sok butának tűnő kérdést tettem fel, de higgyétek el ez csak a szakembernek tűnik így. Biztosan, ha sok szakirodalmat elkezd bújni az ember megkapja a válaszokat, de ez így sokkal gyorsabb és hatékonyabb.
Előre is köszönöm a türelmeteket és a remélt válaszokat!
Argonnal minden hegeszthető fémet meg lehet hegeszteni, tehát univerzális? Csak mondjuk nem gazdaságos pl. szénacélhoz? Vagy aluhoz argon, a többihez corgon vagy co2 ?
Ha lehet csak egyféle gázt vennék amint elfogy a biogonom.
Az elektronika áramforrása nem lehet, hogy kimerülőfélben van? Nem mindegyikben lehet cserélni. Az enyémben sem lehet cserélni az akkumulátort, (a kisebb látómezejű olcsóbb kivitelűben igen, bár abban meg csak elem van). Ha van benne szolárcella, akkor rakd ki napozni. Ha keveset használod és egy félhomályos műhelyben tartod, akkor elhagyhatja az erő.
Nem ez volt a kiszemelt, a liftes, digitális 1600 DTM-mel gondoltam először megúszni az awi projektet. De aztán beleástam egy kicsit magam a témába és úgy gondoltam lépek egy nagyobbat, ezzel nem lesz hiányérzetem két hónap múlva. Ez gyakorlatilag mindent tud, amit a nagyonprofik is, talán csak a program memória hiányzik belőle. De ezt majd manuális feljegyzésekkel kiváltom.
Az alu miatt nyammogtam annyit, de nekem egy AC/DC Tig nagyon nagyképű túlzás lett volna. Egy sima fogyósból meg a finom awi lehetőségeket hiányoltam, a multifunkci gépeket meg általában nem preferálom. Közben annyi hirdetővel tárgyaltam, hogy itt le sem merném írni, már így is kaptam itt a sok tökölésért:-)
Már majdnem felkerekedtem egy tizenéves, nagy ipari, kerekes Fronius Tig inverterért is, de szerencsére Maseratisti lebeszélt. Abban, ha meghal valami, az gazdasági totálkár. Ráadásul az eladó nem volt biztos abban, hogy minden funkciója működik, csak úgy hozzájutott, nem használta és nem is nagyon akaródzott neki elvinni valahová ahol egy szaki letesztelhette volna. Én meg nem akartam 500 km-t autózni blindre.
Szóval ez a BLM lett, van helyben profi forgalmazója, szervize, sokat beszélgettem az eladókkal szervizesekkel, nagyon dícsérték, bevallásuk szerint soha nem kellett javítani egyet sem, pedig sokat eladtak belőle. Az előzővel, a kis BLM 1600M is nagyon tetszett, de az egy egyszerű alapgép volt, én meg mánikusan szeretem a technikát:-) Úgy gondoltam, hogy most szusszanok egy pöttyet, aztán ha úgy alakul, akkor majd veszek mellé egy fogyósat is aluzni, ha továbbra is enne a fene az aluhegesztés után. Argon lesz ehhez is, aluhoz meg a fogyós is azt eszik.
Jó döntés, az már egy nagyon terhelhető, komoly cucc.
Azért majd ne lepődj meg, a kis 15-öshöz képest szokni kell a hosszabb nyakat és a kissé nagyobb súlyt. A 24-es meg a 36-os szériához képest a 15-ös az játékpisztoly. Kb akkora minőségi ugrás mint egy einhell beépített kábele után a legolcsóbb (15-ös) euro csatis cucc.
Aha, akkor viszont még a pisztolyt sem kell megnyomni. Mondjuk elég logikus. MMA-ról egyből a gázbeállítással vált, majd ha ez megvan akkor eldöntheted hogy hogyan. 2t, 4t lift, vagy hf.
2t az heftelni jó, a 4t meg hosszabb varratokhoz.
800-900 között vettem a rövid gázlencsét, 1500 körül a hosszúkat. Nem nagy beruházás valóban, de az elején lehet jobban jársz a hagyományossal. (filléres dolgokat vág haza az ember az első bénázásokkal) Amikor már kezd menni a dolog akkor viszont már érdemes váltani.
Igazad lehet, mert hallom, hogy kattan valami odabent, amikor odakapcsolok ha be van kapcsolva a gép. Holnap felhívom a BLM-et, és kivallatom őket.
Közben találtam okosságot a Fronius forgalmazó honlapján a gázlencsékről. Valóban hasznos extra. És nem olyan drága. Az SR 26-os pisztolyhoz egy ezres körül van.
Az acetilen palackokat valoban nem szabad fektetni (45 foknal jobban megdonteni), mert a benne levo acetilen acetonban es porozus, masszaszeru anyagban van feloldva. Ez az aceton ill. massza fekvo helyzetben kiomolve a csatlakoztatott szerszamokat tonkretenne, ill. robbanast okozhatna. Emiatt sem szallitani, sem gorgetni nem szabad az acetilen palackokat vizszintes helyzetben.
A masik, amire acetilennel figyelni kell, az a rez anyagu eszkozokkel valo kontaktus kerulese (a rez-acteilen robban).
Oxigenpalackbol elvileg fekvo helyzetben is lehet kivenni oxigent. Ebben nincs toltoanyag, csak nagy nyomasra sajtolt oxigen. Azert szerintem itt is celszeru az allo helyzetre torekedni.
Ami meg fontos, hogy oxiegen palackoknal zsiros, olajos kezzel, ronggyal hozzaerni, a szelepeket igy tisztogatni vagy ily modon korrozio elleni vedelemmel ellatni, vagy a palackokkal olajos ruhaban dolgozni stb. tilos, mert az oxigen zsirokkal/olajokkal erintkezve a heves oxidacio miatt robbanast okoz. Hasonlo okokbol a palack tomitese sem keszulhet szerves anyagbol (pl. bőrből).
Nalunk 2 oxigen es egy acetilen palack van, a muhely melletti helyisegben vannak a fal mellett. A falra egy zartszelveny alapu, ill. kulso oldalan laposvasbol hajlitott, a palack ivehez illeszkedo konzol van szerelve, ezekez allitva vannak a palackok, a kulso felukon a konzolra akaszthato lancokkal biztositva. Nem napi szinten hasznaljuk oket - gyanitom, hogy csak azert kerultek nalunk kulon helyisegbe, mert itt volt jobban hely, kulonben biztos, a muhelyben lennenek :).
Hasznos dolog. Odakapcsolva ha megnyomod a gombot nincs ívgyújtás, csak gázt enged. A kerámiára téve egy átfolyásmérőt, a reduktoron halálpontosan be tudod állítani a gázmennyiséget a nélkül hogy más funkciód is működne.
Ilyenkor tippem szerint csak a gázszelepet nyitja zárja gombnyomásra, bár lehet nincs igazam, de hirtelen nincs más tippem
Van a kezelőpanelen az üzemmód választó forgó kapcsoló. Az "MMA, 2T, 4T, HF, LIFT" jelöléseket értem, de a "GAS" üzemmód az mi? Eleinte a gáz mennyiség szabályzóra gondoltam, de már nem vagyok biztos semmiben. Átbogarásztam a gépkönyvet, még az angol fordítást is, de erről a "GAS"-ról nem esik szó sehol. Megnéztem az iWeld TIG 200 Superpulse leírását is (ez ugyanaz, mint az én BLM-2000 TPM gépem, de ott sem térnek ki erre.
Tudja valaki, hogy ez mi? Piros kerettel jelöltem.
Wolfram, és egy pár nagyobb kerámia a 2,4-eshez. mondjuk 2-2db 6,7,8. Utóbbi kb 100Ft darabonként.
A kerámia fogy legjobban. Jó hír hogy az a legolcsóbb :-) Befogó patron meg szorító sokáig bírja, de ez sem drága. Egy szál wolfram is nagyon sokáig elég (otthoni körülmények közt) ha nem tapad le, nem ér bele az ömledékbe. DC-n ugye elég sokáig tartja az alakját, nem gömbölyödik a hegye. Tanfolyamon amíg gyakorolgattam awizni, talán 1 db wolframot használtunk el 4-en.
Tehát, ha jól bogarászom ki a lényeget az információ-özönből, akkor nekem már csak wolfram kell. Azt mondjuk nem értem, hogy ha adtak hozzá szinte mindent, akkor igazán tehettek volna bele 1-2 szál wolfram elektródát is, ha már induló készletként hirdetik. Azon a néhány száz forinton nem múlt volna semmi.
A profi gázlencsére max akkor lenne szükségem, ha pl. végképp elúnnám a jelenlegi mesterségemet és elszegődnék a NASA-hoz, műholdat hegeszteni. Jó lenne, ha már csak a technikai feltételeim szabnának határt a fejlődésemnek :-)
Gázlencsének azt a szűrőkkel ellátott pisztolyba csavarható tartót (collet body)hívják. Ebbe szorítja be a szorító (collet) a wolframot ha meghúzod hátul a sapkát. A normálon (ami neked van) pár lyuk van oldalt, azon jön ki a gáz. A gázlencsésnél a szűrőn keresztül egyenletesebb gázáramlás van, és mivel a kerámiák is nagyobb átmérőjűek ezért nagyobb területen van gázvédelem.
Az angolból jött a gázlencse elnevezés (gas lens) azt tőlük kéne megkérdezni miért így hívják :-)
A kerámiákat amiket kaptál viszont szerintem inkább az 1,6-os wolframhoz használd, 2,4-eshez inkább 6,7,8-as való.
Nyugodtan kezdhetsz az 1,6-ossal, 150A-ig az is jó, 3-4 mm anyagnál meg olyan 130 A fölé szerintem nem nagyon mész majd az elején
Amit te gázlencsének hívsz az kerámia (angolban alumina cup), csak hogy tudd mit minek hívj a szakboltban :-)
Én a helyedben nem is variálnék sokat ezeken a szerelékeken. Kezdésnek teljesen jó amit kaptál. 1db 1,6-os, meg egy 2,4-es E3-as wolframot ha veszel hozzá az gyakorolni tök elég lesz.
No ez nem gázlencsés, hanem a hagyományos szett. (semmi baj nincs ezzel sem, 10 awisból 8 ezt használja)
Azt elfelejtettem a képre írni a cikkszámokhoz hogy a nagy gázlencséshez kell egy olyan fehér szigetelő adapter mint a pisztolyon van (ez a gyáriba megy bele) ennek a száma 701.0130 54N01.
A kis gázlencsénél ezzel ellentétben a gyári szigetelő gyűrűt le kell pattintani a helyéről és helyette megy fel a gázlencséhez való aminek 701.1286 a száma- Általában ezeknek olyan 5-600 Ft az ára.
Egyébként jó kis cuccot kaptál, jó ide a telefonos fotó is. :-)
Én ezeket kaptam a pisztolyhoz. 2db 5-ös és 2 db 4-es gázlencse, 2-2 db 1.6 és 2.4-es patron, plusz a patron szorító. Bocs a szar fotókért, de nem volt kedvem előcuccolni a nagy fotóscuccot, csak telefonnal csettintettem.
Baloldalt rövid 1,6-os és 2,4-es gázlencse, saját szorítójával, kerámiáival. Alatta a hagyományos szett. Jobb oldalt a nagy 1,6-os és 2,4-es gázlencse, alul pedig a lila E3-as 1,6-os és 2,4-es wolfram
Ha nagyon vékony anyag van akkor még szóba jöhet az 1-es wolfram is, de gyakorlatilag a gép tudásához és teljesítményéhez az 1,6-os és a 2,4-es tökéletesen lefed mindent.
A rövid gázlencsével az a gond hogy alig van raktáron valahol, mert a nagyobb cégek a nagyot viszik, az átlagember meg a hagyományos (gázlencse nélküli cuccot, valószínű te is olyat kaptál) mert az sokkal olcsóbb. Ja a boltnak meg azért szívás mert 10-es csomagban rendelhető, és ha te elviszel 2-3-at akkor a maradék évekig a nyakukon van míg el nem fogy.
Egyébként olyan 8-900 Ft a gázlencse, a patron szorító az 500, 100-150 ft egy kerámia. Hagyományosban ez a szett kijön 500 ft-ból.
A wolframot ne úgy kérd hogy lila hanem úgy hogy E3!!! Az 1,6-os olyan 360-400 Ft/db, a 2,4-es kb 900-1000 Ft/db. 2-3 db nagyon sokáig kitart ha nem nagyon béna az ember :-) Normál kiszerelésben ez is 10 db-os csomagban van, de a legtöbb bolt adja darabra is.
Awi pálcával ugyanez a helyzet, ne vegyél sokat. Jobb helyeken akár egy szálat is adnak, kevésbé rugalmas boltok 10 dekánként adják, az egységcsomag meg 5kg-s.
Én 1,2-eset, 1,6-osat és 2-est vettem ebből is. 5-10 db-okat, normált és rozsdamentest is, az egész volt vagy 3000 ft.
Estére előkeresem a gázlencsék cikkszámait, az alapján könnyebb vásárolni. Ha macerás lenne, vagy sokáig tartana összevadászni, akkor azt meg tudom csinálni hogy (mivel én berendeltettem 1,6-os és 2,4-es rövid gázlencsét is, és van a boltnak készleten) megveszem a cuccokat, és elpostázom neked. (ajánlott levél, bubis boríték, ezeknek nem nagyon van súlya) Awi pálcát nem küldök, az macerás lenne :-)
Köszönöm a szaktanácsot. Ezek szerint 1,6 és 2,4-es wolframot vegyek, a színe igazán mindegy, de tán a lila a legjobb :-)
Az elektróda vastagsága hasonló paraméter, mint az MMA-nál, vagyis vékony anyaghoz, alacsonyabb árammal vékonyabb, fordítva pedig a vastagabb dukál?
Én 4 db gázlencsét kaptam, de egyik sem az általad bemutatott rövid. Két kisebb és két nagyobb lyukú, azon kívül vagy négyféle patron és egy patronház (ha jól nevezem őkelmét) Gondolom a patron és az elektróda párban járnak, a patronház ilyen szempontból unisex. A gázlencsék mennyire elektródafüggők, vastaghoz nagylyukú, vékonyhoz szűkebb?
És még valami. Kaptam egy hosszú és egy rövid zárókupakot. Ezek között mi a gyakorlati különbség? Szűk helyen kurtapisztollyal kell támadni, de abba csak rövid (vásott, vagy vágott) elektróda való?
Bocs, hogy ennyit kérdezek, de kaptam egy halom bizbaszt két zacsiban és eleddig még sohasem legóztam össze awipisztolyt.
Mondjuk most ahogy jobban megnéztem a linket, ez a parweld (linken ott a cikkszám 2400-40) tulajdonkébb a 2400-as 240-es azaz 24-es binzel széria, csak ők 250-esnek hívják a teljesítménye alapján ... tehát a korrekt széria, nyugodtan megvehető..
Mondjuk az innotec meg ugyanaz más színben olcsóbban...
Nekem Binzel E3-as wolframjaim vannak. Nem radioaktív mint a piros , de mégis terhelhető, az aranynál jobb. (az 1,5% lantános) Állíólag az E3 (azaz a lila binzel, és nem a régi lila) jó lenne AC-re is, de oda a 2%-os lantános (világoskék) jobb. Mondjuk ez sem neked sem nekem nem szempont a DC géphez.
Szóval szerintem Binzel E3 wolfram, 2,4-es, és 1,6-os méretben nagyjából mindenre jó, és ehhez a kettőhöz van rövid gázlencse is. (nekem van 2-es wolframom is, de ahhoz nincs csak hosszú gázlencse)
Van valami általános szabály a hegesztendő anyag fajtáját, minőségét és az alkalmazandó wolframot illetően? Arra lennék kíváncsi, hogy pl az általam leggyakrabban hegesztett szénacél (3-5 mm) profilokhoz milyen lenne való? Nem akarnék feleslegesen bevásárolni.
oxigén palack: elvileg nem szabad fekve szállítani, de sok helyen láttam már, és nem lett baj, amire figyelni kell, olajos kézzel vagy olajos kesztyűvel hozzányúlni TILOS!
disszu: szintén nem szabadna fekve szállítani, de itt is láttam már az ellenkezőjét.
a GBSZ gázpalack biztonsági szabályzat szerint, a palackokat a függőlegestől számítva 30 fokban lehet megdöntve hordozni és használni.
egy műhelyben lehetnek a palackok meg a munkát végzők. de fokozott óvatosságal, legyen azért jópár méter közöttük.
Köszönöm a jókívánságokat. Szerintem is jó vétel volt. Sikerült áfa nélkül megkapnom, így 115 ropiért keletkezett egy komoly AWI gépem. Azt mondták a cégnél, ahol vettem, hogy nagyon sok BLM-et eladtak, ebből a típusból konkrétan többet ipari cégeknek és még egyet sem hoztak vissza hozzájuk javításra, pedig használják rendesen. Ha az alu hegesztés igény továbbra is ilyen szinten marad nálam a háztájiban, akkor majd veszek később egy kisebb CO gépet emellé, argon lesz, oszt lehet alut is heftelgetni.
Azért lesz vele bírkózás, mert van állítgatási lehetőség rendesen. Egyenlőre csak bekapcsoltam, nyomogattam, tekergettem a gombokat, megcsodáltam a ledek, a kijelző fényeit - jól mutat majd a karácsonyfa alatt - aztán nekilátunk dolgozgatni. Amióta kicsit belekóstoltam, igen nagy tisztelettel, alázattal viseltetek maga a gép és különösen a hegesztő szakma iránt. Kevés ilyen mesterség van manapság, ahol ilyen nagy jelentősége van a manuális képességnek, a gyakorlásnak. Az idő nem sürget, messze még a tavasz, addig pallérozom az elméleti tudásomat, felkeresem az ismerős szakikat, így szerintem nem lesz gond.
akkor ezek szerint te reggel mindig böngészed a co gépeket a neten?:)) kávézás közben:)
co val én tisztább munkát tudok végezni, a kis alfa meg jó nagyon hordozgatni , idén is volt rá alkalom. szerintem jobb ez igy ( hamár így alakult hogy külön vettem meg)hogy van egy kis inverter hurcolni. a co meg marad a mühelyben. van az új alfaweld mig mma kombi, na nem mondom hogy nem jó mert annyiba kerül mint az enyém volt, de, pl ha mma része miatt vinni kellene egy keritéshez a kert elejébe, akkor 23 kg a gép, kábelekkel 25 , meg ha rajta van 5 kg huzal akkor az már 30 kg.
de ha akkor már lett volna kombi azt vettem volna meg,valószinű. attól még lehet a kis alfát hurcolni mert akkor már megvolt mikor megvettem a céót.
Majd fényképeket dobhatnál fel, na nem azonnal, majd ha jól esik fotózni. Kíváncsi vagyok arra az awi kábelre meg a méreteire. Karcsúbbnak/ergonómikusabbnak tűnik mint az Iweldé, de lehet hogy csalóka a gyári fotó.
No, a sok nyammogás eredménye az lett, hogy egy órával ezelőtt megvettem életem első komolyabb AWI gépét:-) Egy BLM-2000TPM lett belőle. 200A, HF, Impulse, 2T/4T stb. SR-26-os pisztollyal, AWI, MMA munkakábelekkel.
Csinos darab, jóval testesebb, mint az előző BLM-1600M, a csatlakozók is combosabbak. Itt áll a nappaliban az asztalon, feleségem még nem ért haza, de biztosan neki is nagyon fog tetszeni egy szép piros hegesztőgép a dohányzó asztalon. Csak nem kér meg, hogy vigyem ki a garázsba. Én itt hagynám :-) Kicsit (na jó, nagyon) büdös műanyagszaga van az AWI kábelnek, szerintem ő ma nem alszik a lakásban.
Palackot és reduktort egyenlőre nem hoztam el, mert ahol vettem a gépet, náluk is szerződni kell. Itt a városban szinte mindenhol így megy már. Voltam a Siad-nál, Linde, Messer-nél, senki nem vállalja a bizonytalan állapotú hozott palack töltését. De igazán nem is lenne értelme venni egy saját palacktestet. Egy kisebb, asszem 20 kg-os argon töltet 12 ezer, a szerződés alkalmával egyszeri 2500 Ft használatbavételi díj, majd ezután csak a töltéseket kell fizetni. Ha egy év alatt nem fogy el és nem cserélem, akkor van évi 5000 Ft bérleti díj. Nem rossz ár, de mivel most a fűtetlen garázsban nem nagyon hegesztgetnék, ne ketyegjen az óra. Reduktor van náluk 14-ért (Rhona) és 10-ért (BLM). Itt inkább bíznék a Rhona-ban. Ma találtam egy hirdetést, itt a közelben kínált valaki egy originál Rhona reduktort 15-ért. Felhívtam, de kiderült, hogy a kutya ma reggel belenézett a dobozba, meglátta a reduktort, beindult a pavlovi reflexe és megrágta a műanyag állító gombokat. Ennek ellenére nem akarta olcsóbban adni, úgyhogy majd veszek a hegesztősboltban.
Kaptam a pisztolyhoz induló készletet is, de wolframot nem találtam a csomagban. Milyent vegyek általános szénacélhoz?
Ja... annyira hogy pénteken néztem az OLX-en volt egy vadi új Jászberényben 65.000-ért. Gondoltam az majd nekem jó lesz, hétfőn meló után (Hatvan-Jászberény kb 30 km) átugrok érte és ha tényleg újnak néz ki akkor hozom is...
Ja bocs, a 100-asra, meg a utility-re nem nagyon szoktam gondolni mikor speedglast emlegetünk :-) Pedig ez sem rossz, csak nálam mostoha gyerek a pici látómező meg a max 12-es sötítétíi fokozat miatt :-)
Az utility meg ugye csak mig/mag-ra illetve bevontra jó mert vagy 10-et vagy 11-et tud
Igazából a látómező mérete annyira nem izgat, elvagyok a kicsikkel is, ami fontosabb, az a szemem védelme, meg a 3M-essel, amit a haver adott kölcsön, az tetszett, hogy alapból sokkal jobban látni benne mielőtt elsötétedik. Tavaly csináltam korlátokat és a babák laposvasból voltak, karctűvel jelöltem ki a helyüket, de az én pajzsommal nem láttam, még amikor vékony alkoholos filccel is kihúztam, akkor is csak nehezen, mivel csak kézzel tudtam odatartani a babát, elég szar ügy volt, ha elmozdult. A haver pajzsával tisztán láttam a karctű nyomát is, csak raktam és hegesztettem egymás után a bábukat, nem kellett szenvednem.
Ma elugrok egy hegesztéstechnikai boltba, ahol van egy rakat pajzs, megnézegetem őket élőben is.
Igazából nem keserítettél el, számítottam erre a válaszra :-) Legrosszabb esetben végigszenvedem most az úszókapu projektemet a mostani pajzsommal, olyan sokat nem kell hegeszteni, aztán veszek egy komolyabb pajzsot jövőre.
Az igazság az, hogy nem is a hegesztéstől, mert azt ritkán szoktam már, hanem a napi 8-12 óra monitor előtti munkától már kivan a szemem, gyakran estére már elég vacakul látok, főleg vezetés közben tűnik csak fel, hogy valami nem oké már. Persze, ha ki vagyok pihenve, akkor minden rendben van, csak kérdés, hogy meddig...
Szóval kéne szánni rá többet is, szeretnék látni még sokáig rendesen.
Én is így jártam velük a neten meghirdetett 112.000 bruttós rilon Mig 175 GD-ről mikor mentem volna érte kiderült hogy "bocs de rosszul áraztuk, 175 nettó"
Másik ismerős palackért ment, neki 25 nettóért valami rozsdásat adtak volna, azt mondták az a szép ami a honlapon van fotózva az bruttó 55....
Az ESAB warrior az nem egy rossz pajzs, de nem éri el a speedglas szintjét. Egyébként 28-32 között van a rendes ára boltban is.
Kijöttek viszont az extra nagy látómezős pajzsok centroweld, és alfaweld néven is. 30 körül azok sem rosszak. Persze szintén nem speedglas vagy optrel szint, de korrekt ebben a kategóriában.
Sajnos el kell hogy keserítselek. Nem az ívgyújtás, nem az oldalsó fény a te bajod, hanem az olcsó pajzs - sok más problémájuk mellett - védelme nem homogén a látómező teljes területén. Szabvány szabályozza, hogy melyik osztályban a látómező hány %-ban kell meglennie a névleges védelemnek, de láttam már olyan pajzsot, amelyre az osztály sem volt rá írva.
Ha a szemedről van szó, vagy vegyél Optrelt, Speedglas-ot, vagy használj fix üveges pajzsot.
én mikor felhivtam a boltot gép ügyben, mert a honlapjukon ott volt egy gép amit kinéztem, és én tudtam hogy az nettó ár. volt egy x nettó ár feltüntetve és mikor felhivtam őket akkor meg rádobtak 20 ezret mondván hogy még nem volt idejük átirni az árát, pedig én már vagy 2 éve nézegettem az oldalukat , azt a gépet, és lám az árat 2 évig nem volt idő átirni ,na ez már átcseszés, de sokan tudnának még itt regélni,
a másik meg az hogy nettó ár azt úgy tudod megnézni hogy 25 métert lejjebb tekersz a honlapjukon és rá kell zummolni hogy észrevedd.
azt hogy téged átvertek e azt csak te tudod utánna számolással, mi hol mennyiért kapható. de általában előtte kell utánna számolni hogy elkerüljük a lehúzást.
azon gondolkoztam hogy túl sok hegesztőgép van eladó és újonnan meg most rálökték a 2 év garit. nekem nem érné meg 150 alatt odaadni. és már igy is buktam volna 50 et, mivel 200 ba volt. egy vevőnek meg attól függ miben gondolkozik, és hogy tud hozzá jutni egy újhoz. ha valaki áfa nélkül megtujda venni, akkor azzal nem tudok versenybe szállni mert akkor meg már nekem nagyobb lenne a veszteségem. ezért gondoltam meg magam.
Köszönöm szépen a tippeket, elindultam a nyomon, úgy néz ki, hogy mindent sikerül így összeszedni.
Még egy kérdésem lenne. Egy jóbarátom és én is gondolkodunk a meglévő automata pajzs cseréjén. Nekem egy 10 éves Shine márkájú kínai pajzsom van. Egész jónak tűnt, ha keveset használtam egyszerre, de volt, hogy több órán át kellett hegesztenem és fájt már rettenetesen a szemem az oldalról beverődő villódzástól, de lehet, hogy az ívgyújtáskori bevillanás, amit én nem is érzékelek, az tett be. Panaszkodtam a haveromnak, hogy már most fáj a szemem, meg a fejem, pedig még vagy 8 órát hegesztenem kell aznap, erre a kezembe nyomta a 3M-es Speedglas pajzsát, hogy használjam azt. Na, akkor éreztem először, hogy az én pajzsom már csereérett.
A helyzet, hogy a 3M speedglas 65eFt körül van, láttam Esabot is webáruházban 33-ért, de nekem gyanús, hogy valami kínai utánzat. Tudtok ajánlani esetleg konkrét típust, amivel jó dolgozni, korrektül védi a szemet és valamivel olcsóbb árfekvés, úgy max. 40-45-ig, vagy inkább várjak inkább kicsit és vegyek drágábbat, mert annyival jobb is?
Egyébként manapság már nem sokat hegesztek, néha fújom fel magamat egy kis háztáji lakatos munkára, de olyankor meg a retek cuccok miatt el is megy a kedvem az egésztől.
Nem pontosan a tèmába vágó, de hegesztéssel kapcsolatos kérdésem lenne.
Kb. 10 éve jóbarátom egy kínai Energia márkájú inverter, amit elsősorban bevont elektródával használok. Mind a kábel, csipesz és az elektróda fogó is "révbe ért", kéne vennem újat, méghozzá jó minőségűt szeretnék. A bajonett csatlakozók jók, szóval csak egy elektródafogó, csipesz, meg 6 méter flexibilis hegesztőkábel kellene. 130A a max áramerősség.
Tudtok ajánlani típust, esetleg webáruházat, ahol megrendelhetem?
szia, nem könnyű kijutni, főleg ha nem beszéli az ember az adott ország nyelvét. már sokszor meg lett itt irva ami igaz is hogy az lenne a legjobb hogy aki kimegy tudja a nyelvet, mert igy sokkal többet is keres vele, s nem közvetítőn keresztül megy ki. na most azok vannak szerintem kevesebben akik beszélik. aki nem beszéli azt hamar eladhatják, és ebből van a két tábor, akit átvertek és akit nem. szerencse is kell hozzá hogy ne verjék át az embert, de nem csak ebben a szakmában hanem legyen szó bármilyen munkáról. sok az átverős közvetítő, résen kell lenni, ha nem beszéli valaki a nyelvet akkor jobb ha csak ismerőssel megy ki aki kiviszi biztos fizető helyre.
én kintre hegeszteni nem is próbáltam, itthon voltak próbálkozásaim de nem jött be, nem tudom nekem nem jön be a munkásszálló, volt már benne részem. irigylem azokat akik otthonról járnak el egy olyan munkahelyre amit meg is fizetnek. nagyon sokat számit hogy az ember nincs összezárva olyan emberekkel akikkel nem szeretne egy fedél alatt lakni.
és szerintem egy okj tanfolyam nem mindegy hol végzi az ember, én a lakatos okj tanfolyamon nem láttam az 1 év alatt rajzot. komolytalan volt az egést, bár engem érdekelt a dolog, elméletem 4 es lett a bizonyitvány. gyakorlat is. de édes kevés az életben pl egy csarnoképítéshez.
hegesztő okj szintén zenész. én nem okolok senkit sem de a tanfolyam színvonal nagyon sokat számít és az hogy az ember elhelyezkedjen vele minél hamarabb, hiába mondják azt hogy hazudni kell hogy van 2 év gyakorlatom, ez nem egy eladótér ahol kimérek 10 deka párizsit, itt oda kell magát tenni az egyénnek már az elején, nincs lacafaca.
én dolgoztam németországban co-sként egy olyan lepukkant műhelyben,olyan kollégákkal (tisztelet a kivétel 1-2 ember) ,hogy szégyelltem kiadni a munkát a kezemből.ott aztán mindenféle ember dolgozott ősrégi,rossz pontatlan és kevés szerszámmal.csináltunk elég komolynak mondható dolgokat:híddarut,bakdarut,mindenféle acélipari szállítóeszközöket.festett,rozsdás,pontatlanul vágott,salakos anyagokra hegesztettünk.olyan,hogy varratméret?? 3 sor csípős árammal.a legtöbb ember akkor fogott életében először a kezébe szerszámot.a legtöbbjük valakinek a valakije volt.olyan,hogy varratösszezárás,szélbeégés,gyökátégés,tisztítás,stb nem létezett.
meg van a másik oldal,ahol most dolgozok ausztriában,ahova kurva nehéz bejutni,a minőség az a leírtak alapján történik profi szerszámokkal.az ellenőrzés meg lámpával,varratmérővel centiről centire.nem lehet hiba.egy gázpötty sem.az összes varratodat átnézik.ami ultrahangos,az meg egyértelmű
Sziasztok! A hegesztés nálam kimerül a kert kapu össze barkácsolásába, tehát nem ilyen témában szeretnék hozzászólni a fórumhoz. Azt találom furcsának, hogy írjátok, mennyire nehéz kijutni és jól keresni külföldön. Illetve, hogy idehaza is milyen szar esélyekkel indul az aki elszeretne helyezkedni. Van egy jó pár ismerősöm, akkor OKJ tanfolyam és pár hónap ( 6-7-8) után már kint voltak külföldön, és mára már telel van pénzzel.. És egyik sem egy őstehetség. Ők azt mondják, hogy rengeteg embert keresnek kintre, fejvadász cégek is és sima hirdetésben is... Akkor most, hogy van ez? Idáig úgy vettem észre, hogy 2 táborra oszlottak a kint dolgozók. Van aki ódákat zeng, van aki szidja mint a bokrot (általában itthonról ) Mit gondoltok, ez csak szerencse ?? Pedig a közgondolkodásban a hegesztőről mindenki úgy beszél, mintha meg fogta volna az istenlábát... Egy lehetőség a kitörésre, ebből a pusztulat országból.
elolvastam az iweld leírását,meg megnéztem a blm-et is.az 16-tal több.annyival többet tud vagy a pisztoly miatt lehet a különbség?ahogy látom ezek jól egy kaptafára készülnek,doboz,kinézet,stb.,mint a más szerszám,kisgépgyártók termékei ilyen alap kategóriában.egy kicsit félek is tőlük,de olvasgatva a fórumot,talán tényleg csak a márkában és a hobbi-üzemi felhasználásban van különbség.
nem olyan rég volt pár itthoni melóm,amit itthon összeállítottam és elvittem,hogy awi-zzák meg.meg még lesz is.aztán arra gondoltam,hogy beszerzek egyet,mert apránként kifizetem egy gép árát.igaz amit mondasz,mert lényegében vékony dróttal is meg lehetett volna co-zni,de a külalak awival jobban tetszik.bár erre is van ellentmondás,mert co-val is lehet szép varratot csinálni,meg le is van festve,ami alatt meg már nem is látszik mivel van hegesztve.az is igaz,hogy awizni nem is tudok.párszor volt csak a kezemben,de úgy vélem egy kis gyakorlással tudnék olyan varratokat csinálni,amik nekem kelleni fognak.(nem kell 0-ás gyök lehetetlen helyzetekben) lánggal valamikor tanultam,co-val van egy kis gyakorlatom
Ahogy itt többször szóba került az awi ívgyújtással kapcsolatban, hogy a liftes gyújtásnál mindig ott marad egy kicsi a wolframból, illetve tud ragadni is, mint az MMA. Az lenne a kérdésem, hogy olyan liftes gépeknél is fennáll-e ez a ragadás, ahol szabályozható az áramfelfutás?
Jártam úgy a múltkor hogy a garázsban csak egyszerűen a polcon hagytam (nem tettem fóliába vagy pvc csőbe ahogy szoktam) és beálltam a vizes kocsival mellé. 1 hét után megjelentek a rézbevonaton a foltok. Finom papírral átcsiszoltam (szerencsére csak 10-10 db-okat kellett) zsírtalanítottam, és betekertem folpackba.
Videót nem felejtettem el, csak nem volt stabil netem youtubeozni :-(
Lánghegesztésben jártas fórumtársak segitségét kérném általános lánghegesztéssel kapcsolatos dolgokban de főként bármilyen infó jól jönne! :D
Mi a helyzet a szálitással,szabad görgetni a palackokat?Rémlik valami,hogy nemszabad az acetilén palackot vizszintesen szállitani és használni?Otthoni használatban(nem hobbi) ki hol tárolja a palackokat,kültér/beltér vagy egy helységben vannak hegesztéskor a gazdájával?
Főként gyakorlattal szerzett tapasztalatok érdekelnének!
mikor megvettem az alfaweld mig 200 at, és rendeltem hozzá huzalt is, akkor nem volt odairva a huzal neve, csak ennyi 15kg 0,8 , de végülis nincs vele gond. ahogy lement az a 4-5 kg huzal, nem láttam semmi problémát.
értem! csak nehogy bele ess abba a csapdába mint én, mert 2010 ben vizsgáztam co okj és megvolt minősítés is de lejárt. szerintem minél később kezded el a szakmát, annál kevesebb lessz az esélyed munkát találni, mert elveszted vagy elhalványodik a kezdő rutinod is. tudom van géped meg minden, de nem helyettesíti szerintem az üzem szerű gyakorlat megszerzését. egy üzemben sokkal több rutint szerez az ember mint otthon . mondom én aki nem dolgozott a szakmában vizsga után csak 3 hónapot:)
de ha megélsz jól abból amit épp csinálsz akkor nem kell feltétlenül robotolj egy műhelyben, ezt te tudod.
én már letettem a szakmáról munkahely terén, mióta megműtöttek, átértékeltem a helyzetem, megpróbálok valami egészségesebb munkát nézni magamnak, mégha betanitott az sem gond. de mindenképpen ki akarok és ki is fogok törni a közmunka világából.
A 12.50-esen is 18kg van! Én használtam a 12.50 és a 12.63 (MK8) huzalt is a 12.50-essel szebb varratot lehet csinálni, mind a kettő szerkezeti acélhoz van a 12.63-nak magasabb a Mn tartalma szívósabb lesz a varrat, de otthoni használatban nem sok értelme lenne. A rézbevonat mentes huzal nem csak azért jó, mert kevesebbszer kell tisztítani a spirált, a varrat szempontjából is jobb a bevonat nélküli, mivel a réz az nem kívánatos ötvöző anyag egy hegesztési varratban.
Euro sup, hát eddig az volt a leg gyengébb huzal amivel hegesztettem. A magmaweld is sokkal egyenletesebb volt. Euro Supppal jobban salakosodott a varrat felszine, mintha kicserélték volna a gépet.
1-es huzal volt Kemppi, Trakis, ESAB, és Telwin nagygépen, hát egyiken sem jött be. Illetve inkább azt mondom hogy mind a magmaweld, mind az esab huzalok sokkal jobbak voltak.
Jajj dehogy sikerült. Awi-t gyakorolni sincs időm a mostani melóm mellett :-(
Ez egy ilyen időszak. Volt hegesztő tanárommal megbeszéltem hogy bemegyek hozzájuk picit gyakorolni, air liquide-s corgon palackot töltetni, meg minősítés aláíráshoz egy-két próbadarabot lehegeszteni. N most ezt szeptemberre beszéltük meg, most meg már lassan év vége. Repülnek a hónapok, és közben szinte "meghalni" sincs időd. El se hiszem hogy az Ergus is már egy féléve megvan de egy jót nem awiztam még vele. Kipróbálgattam, meg minden, de az hogy leüljek egy fél napra és csak azzal "élvezkedjek", na olyan nincs :-(
Azt hogy mi az igazság azt meg nem tudom neked megmondani mert nem próbáltam otthoni körülmények közt.
Közben megnéztem az árakat. A 12.51-es (rézbevonatos), és a 12.50-es (bevontmentes) huzal között szinte nincs különbség árban (kb bruttó 700 Ft/kg) a 12.63as viszont majdnem a duplája. (1200 Ft/kg)
Gazdasági megközelítésből így szinte mindegy hogy a 12.51-es helyett (ami bizonyítottan jó huzal) mondjuk 12.50-est veszel. Ha nem is jobb a huzal otthoni körülmények közt akkor sem vesztettél semmit.
Azt mondjuk sajnos be kell kalkulálni hogy ezek a bevonatmentesek csak 15 kg-s dobon, vagy 200 kg-s hordóban kaphatók. Nincs 5kg-s kiszerelés!
Míg egy nagyon szar eurosup márkájú 15 kg-s huzalt 6000-ért utánad dobnak, ezekért sajna minimum 10-12-t ki kell csengetni. (12.63-as meg 20 körül, mert az ráadásul a 300-as dobon nem 15 hanem 18 kg)
TIG (AWI) hegesztésnél a helyzet adja meg, kell-e hozaganyag. Ha jó az előkészítés, legtöbbször elég saját anyagával összeolvasztani a munkadarabokat. Ha illesztési hézag van, vékony a lemez vagy sarokvarratot kell betölteni, kell adalék.
Erre nem tudok válaszolni, mert komoly géppel, és komoly huzallal nem hegesztettem 0,8-as méretben :-(
Egyébként biztosan jobb az is, csak nem olyan nagy a különbség. Tehát tanács a következő: ha hasonló árban megkapod mint egy gyengébb huzalt, akkor vedd meg a 12.50-et, vagy a 12.63-at. Ha viszont jóval többe kerülne mint a "sima" 12.51, akkor nem biztos hogy megéri ráköltened.
Alapvetoen azt kell megmagyarazni nekik, hogy mindig a feladathoz kell valasztani az eszkozt. Nincs tokeletes technologia: a feladat jellege, a minosegi es gazdasagi kovetelmenyek, valamint az idotenyezok egyuttesen hatarozzak meg, milyen technologiaval legcelszerubb egy munkat elvegezni.
A bevontelektrodas hegesztes elonyei, hogy egyszeru - mind vegrehajtasban, mind a felhasznalt berendezes tekinteteben. Elfogadhato a termelekenysege, kis beruhazast igenyel (ld. pl. MMA inverter ara vs. egy MIG/AWI gep koltsege). A szabadban, teton vagy mas, nehezen megkozelitheto helyen a TIG vagy fogyoelektrodas hegesztes maceras, sokszor egyenesen megoldhatatlan. Kevesbe kenyes az alapanyag tisztasagara. Atlagos elvarasokkal rendelkezo helyszini munkakhoz a bevontelektrodas hegesztes idealis. A muhelyben vegzett nagy termelekenyseget igenylo feladatokhoz ma mar nem javasolhato. Hatranya meg a nagy fustkepzodes, a salakolas folyamatos szuksegessege, a tobbi technologianal gyengebb varratminoseg, ill. a hegesztheto alapanyagok korlatozott kore. Vekony lemezek hegesztesere sem igen alkalmas.
A fogyo nyujtja a legjobb termelekenyseget, nem kell salakolni, a muhely sem fog fustben uszni. Vekonyabb anyagok hegesztesere is alkalmas. Hatranya a dragabb berendezes, melynek a felepitese is bonyolultabb - nagyobb a meghibasodasi faktor. Nehezkes a gep/palack szallitasa - normal kivitelu berendezesekkel problemasabb helyeken nem hasznalhato.
A TIG nyujtja a legjobb varratminoseget (persze felreertes ne essek: a tobbivel is lehet kifogastalan varratot kesziteni, de talan ezzel a legkonnyebb). Szinte minden alapanyag hegesztesere alkalmazhato, vekony munkadarabokhoz is. Hatranya a kisebb termelekenyseg, a ketkezes munkavegzes, a dragabb berendezes, a palack szuksegessege. Nagy tisztasagot, gondos elokeszitest igenyel. Nehezen hozzaferheto vagy huzatos helyen nem alkalmazhato.
Nem szivesen hegesztenek egy erkelykorlatot a helyszinen sem fogyoelektrodaval, sem TIG-gel; oda tokeletes a bevont elektroda. Nem hegesztenek ketszaz meternyi zartszelvenybol osszeallitott keritest vagy egy nagyfeszultsegu tavvezetekoszlopot sem bevont elektrodaval, sem TIG-gel: arra inkabb a fogyo a nyero. Es ha pl. karosszeriat vagy a savallobol keszulo hurkatoltomet kene hegeszteni, akkor a TIG-et valasztanam.
A 12.63-as nagyon jó huzal. 1,2-essel hegesztettem nagy ESAB inverterrel.
A szomorú igazság viszont az hogy ezeknek a huzaloknak az előnyei nem jönnek ki otthoni használatkor. Az igazi különbségeket/előnyöket inkább csak corgonnal a 250A feletti "permetes" ívnél tapasztalod. Akkor nagyon finom a rézbevonatosakhoz képest, és kevesebb az ív tetejére felúszó "salak". Szinte fényes varratot kapsz.
A munkakábel spiráljának a koszolódása (leválló rézbevonat) is csak nagy melónál gond ahol egy műszak alatt letolnak egy 10-15 kg huzalt. Ahol egy fél év alatt fogy ennyi ott van idő a takarításra.
Otthonra felesleges ezen rugózni, a 12.51-es tökéletesen megfelelő ha már ESAB.
Amúgy meg pld sem az önvédő porbeles sem a védő gázas technológiák sem számítanak nagyon macerás "sportnak" a miénknél szerencsésebb történelmű országokban.
Kitalálták az egyszer megvásárolható (nem betétdíjas) palackokat. Pld Air Liquide AlBee. Létezik 2,5 vagy 5 literes 200 bar-os, illetve 11 literes 300 bar-os palack. A 2,5-es pld nagyon könnyen hurcolható.
Az itteni minimálbérhez képest az 5 literes palack 270 eurós vételi és 30 eurós töltet ára elég horror, a 11 literes 400-ért megvéve, és 45 ért töltve egyenesen vérlázítónak hat. Na de bakker az ott "csak" egy heti fizu!!! Nagy találmány a rendes fizetés :-) Megkönnyíti az ember életét. Kicsi, könnyű. kb mint egy fogyós vagy awi inverter.
Nem néztél be semmit :-) Jó az a BLM (vagy Iweld) úgy 4-5mm anyagvastagságig. (nyilván vastagabb anyagra is de akkor több sorban) Komolyabb melónál kéne komolyabb gép.
A "neves" cuccok ugyan valóban jobbak kicsit minőségre, jobb a termék támogatás, de azért ez nem megy a használhatóság rovására.
A nagyobb teljesítményű márkás cuccok meg (200A felett) már mind 3 fázisúak, oda már kell a vízhűtés sima DC awihoz is...és már át is léptük akár a 7-800-at is.
Speckó csatlakozók is drágítják a dolgokat.
Pld ugyanaz a binzel vagy akár iweld awi pisztoly egy sima, vagy egy fronius/kemppi csatlakozóval szinte dupla ár.
Aluhoz meg kell az AC/DC ott meg szintén kell a teljesítmény is ha vastagabb anyagba fut az ember. Szóval szerintem ott ha valaki komolyan, iparszerűen tolja, akkor az már keményen zsebbe nyúlós :-(
Szerintem egy átlag hegesztőt egy ilyen tudású TIG/MMA kombi gép + egy 180-200A körüli fogyós (gorilla vagy jasic féle inverter, vagy trafós kinek-kinek ízlés szerint) abszolút kiszolgál. Jobb egy ilyen kombinációra elkölteni max 300-at mint egy eljárásra. (nagy előny hogy lehet részletekben fejleszteni)
egyébként miért pont awi? fogyóssal könnyebb megtanulni hegeszteni, és gyorsabb termelékenyebb. én 0,8 as huzal-al hegesztettem 0,8 as acéllemezt, de 0,6 os huzal-al meg még jobb.
amit belinkeltél gépet azért már kapsz egy jó fogyóst palackal együtt. pl gorilla vagy alfaweld 185. és benne a fogyós és mma azaz a bevontelektróda funkció is.
Vagy kis inverteres fogyóst is cipelhet porbeles huzallal. Mondjuk a varrat nem olyan szép, de egy bevont varrattal (kinézetre) szerintem simán felveszi a versenyt. És nem kell palack!
Az most más tészta, hogy mennyibe kerül és hogy meg-e érné a porbeles technológia.
Én is most készülök megvenni az ugyanilyen BLM-et. Ezek szerintem mindent tudnak, ami elvárható egy kis awi invertertől. A nagyon drága, nagyon profik sem nagyon tudnak többet, talán csak a program memória az a funkció ami pluszban megjelenik. De ott már gyakran karcolják a félmillát. Ez valóban így van, vagy benéztem valamit? Csak mielőtt belelovallnám magam, hogy ennyiért is kaphatok olyant, ami gyakorlatilag mindent tud, amit a profi kategória...
Ja és a civis linkjén ott a gép használati útmutatója. Olvasd el, érdemes.
Majdnem ugyanazt tudja a menüje mint az én ERGUS-omnak, csak kicsit erősebb, viszont harmad annyiba kerül!!! (az EGRUS rendes ára awi kábellel, munka és testkábellel bőven 400 felett van)
Teljesen jó kis gép. Az egyetlen ami (nekem) nem nagyon jön be az a "nagy" 26-os awi pisztoly amit hozzá adnak.
Ebből a szempontból jobb vétel a BLM ugyanilyen gépe, mert ahhoz jobb minőségű/ergonómikusabb innotec awi pisztoly jár. (persze akinek nagy keze van annak tökmindegy)
egy kicsit beleolvastam a fórumba.maseratisti linkjét megnéztem.ez tudhat mindent amit érdemes?
olvastam róla,hogy van hozzá pisztoly és hogy vízhűtéses.kell hozzá külön hűtőberendezést vennem vagy az csak akkor szükséges ha nagyon igénybe veszem?
szia, attól is függ milyen anyagokat szeretnél hegeszteni vele. ha pl alut is akkor olyan kell ami tudja az AC is, váltakozóáramot. ha nem fontos az alu, akkor jobb a helyzet.
Van egy mondás, hogy: "Akinek csak kalapácsa van, az hajlamos mindent szögnek nézni"
Nekem csak bevont elektródással van egy minimális tapasztalatom, de már ennyi idő alatt is megtapasztaltam az MMA technológia korlátait. Ezért éppen most készülök venni egy HF / Pulse AWI gépet. Szerintem akit komolyan érdekel a téma, az képes fejlődni, de van aki nem képes kilesni a szemellenző alól.
Mivel pont ezen a dilemmán rugózom hónapok óta, hogy MMA, AWI, vagy fogyó elektródás kell-e nekem, minden alkalmat megragadok, hogy szakértőkkel beszéljek a témáról. A minap éppen egy ügyfelemnél voltam, elég komoly lakatosipari, fémszerkezet gyártói vállalkozást visz évtizedek óta. Tizenvalahány alkalmazott, csarnok, komoly géppark, nagy osztrák melók stb. Ő például az AWI-t magasztalta az egekig, azt mondta, hogy a nyugati vállalkozások (ahová ők is bedolgoznak) egyre inkább áttérnek a erre a technológiára. Persze, ha nagy szerkezeteket, nagy vasakat kell hegeszteni, akkor ők is céóznak, de ahol lehet, ott már awi-t használnak. Ahogy mondta, azt szeretik benne, hogy nincs fröcskölés, olyan tiszta a varrat, hogy a legtöbb esetben minden tisztítás nélkül mehet szinterezésre.
Persze ez meló kérdése, aki épület fémszerkezeteket hegeszt, az céózik ezerrel, a másik ügyfelem, aki rozsdamentes anyagokból egészségügyi és vendéglátóipari állványokat gyárt, ők szinte kizárólag awit használnak. Nem olyan termelékeny, drágább is, de ő is azt mondta, hogy a tiszta, minőségi varratok megérnek ennyit.
A fentieket kéretik egy a saját útját kereső, műkedvelő amatőr okfejtésének tekinteni, vannak itt szakik, akik valódi tapasztalatokon alapuló szakvéleményt tudnak adni a kérdésedre :-)
szia. a klímaszerelők csak szereljék a klímát. amúgy meg lehet csak téged cukkolnak szándékosan.
nem véletlenül vannak különböző hegesztési eljárások. azt hogy mit mivel kell hegeszteni, azt nagyon sok paraméter határozza meg. komolyabb helyen ott a wps lap is minden rajta van.
üdv mindenkinek szeretném a véleményeteket kikérni egy dologban, az a helyzet hogy a kolegáimmal (ők nem hegesztők klimaszerelők) mindig abbol támadnak a nézeteltérések hogy ők mindent bevonatos pálcával akarnak meghegesztetni mert hegeszteni nem igazán tudnak az lenne a kérdésem kérésem az itt lévő szakemberekhez hogy ti szerintetek mi határozza meg hogy mikor hegesztünk bevonatos pálcával illetve mikor védőgázas fogyoelektrodával awival stb
én a tapaszatlataim alpján ezt tudom awihegsztő/ karoszérialakatos vagyok csak arra lennék kiváncsi hogy mások hogyan miként határozzák fogalmazzák ezt meg előre is köszönöm
Szeretném segítségeteket kérni keresek egy szerszámot mellyel csőáthatást lehet fúrni és a koronafúrót 0-90 fokig lehet állítani, és fúrógéppel lehet meghajtani .
Vettem egy weld-impex 350sw hegesztőt. Sajnos nem tudom jó-e a gép. 2 kijelző van rajta. Volt és amper. A kérdésem : az normális hogy bekapcsolom és 295 ampert mutat, de nem tudok állítani rajta. Lehet berohadt az áramerősség kapcsoló?
Ja még a másik nagyon fontos hogy hegesztőként itthonról önéletrajzokat küldözgetve nem sokra mész. Ahhoz kint kell lenned (laknod) hogy a közelben meghirdetett állások próbamunkáira el tudj menni :-(
Teljesen egyetértünk amúgy GoAus-al, csak külön nézőpontból/tapasztalatokkal közelítünk.
Hosszútávon mindenképp jobb magánúton kimenni. Ez tuti. Itt viszont keményen zsebbe kell nyúlni az elején.
Leírom a saját tapasztalataimat (Belga/Holland és ez már a könnyített verzió volt mert a munkáltatóval eleve lebeszéltem mindent.):
- kiutazás saját költségen, cuccokkal (kávéfőző/szerszámok, paplan/ágynemű, ruhák minimális kajakészlet ... tele volt a corrolla 2 ember cuccaival) benzin+autópálya matricák = 80.000 Ft (fejenként 40)
18 órás út után ugye nem volt fix szállásunk, a legolcsóbb hostelben szállás 3 napra (ennyi idő alatt sikerült lakást találni, leszerződni... stb) 160 euro/fő.
A lakásnál 1000 euro kaució + 660 az első havi lakbér előre. (volt ahol 1500 euro kauciót + 3 havi lakbért kértek volna) Ezt is csak úgy adták ki hogy bemutattam a munkaszerződésem ami határozatlan időre szólt.
(előző szállodás időszak alatt elintéztem ezt is +TB + bejelentkezni az önkormányzatnál stb ... marha sok idő elmegy ilyenekre. Most azt már hagyjuk is hogy a városházán kiülöm a kb 2 órát elintézem a dolgom, majd mondják hogy még a rendőrségen is be kell jelentkezni mert 3 hónapnál tovább leszek. Átmegyek a rendőrségre a város másik felére 1 óra sorban ücsörgés a sorszámmal a kezedben, mire mondják hogy az utca az az oldal ahol lakom a másik rendőrkapitánysághoz tartozik. Metrózás, alig találom meg a kis őrsöt az arab/török negyedben, sorszámhúzás ücsörgés, majd közlik hogy mégse kell beregisztrálnom mert magyar lévén nem vonatkoznak rám a korlátozások. Ezt már órákkal ezelőtt említettem amúgy a városházán.... szóval ott sincsenek toppon az ügyintézők)
Ha nincs kint ismerős aki segít (1-2 napi szállás, útmutatások) akkor azért egyedül nem egyszerű :-(
Nekem sokat segített a közvetítős 3-4 hónap abban hogy megismerjem a várost, a meló, bevásárlási, közlekedési lehetőségeket. Könnyebb volt utána váltani.
A történet a következő: a nagypapám kölcsön adott egy Mazda B2200 kis tehert és kiforralták belőle a hűtővizet és természetesen JÉGHIDEG vízzel pótolták is az eredmény nem maradt el henger és hüvely repedés... és rengeted méreg és 3-4 hengerfej tömítés csere mire kiderült hogy a blokk repedt.............
A blokk már korábban át lett alakítva hüvelyesre amit szépen meg is rendeltem de a beszerelésnél ( lánggal hevítettük a blokkot) derült ki hogy a henger is át repedt a víztérbe.
Köszönöm szépen nektek, hogy válaszoltatok, sőt, hogy egy picit "vitatkoztatok"... Tanúlságos amit írtatok. Ha lehetne mindenféleképpen magán akcióban (itthonról küldött önéletrajzok, magán kiutazás) szeretnék kimenni.. Egyébként vastagfalú saválló csövekben utaznék, ez ugye elég keresett kint ?!
Teljesen egyet értünk, megértem aki így kezdi azt is, de a másik út sokkal jobb, még ha nehezebb is.:) Pl. engem az tud felbaszni, amikor olx-en látom hegesztőt keresnek németbe, 8 eurós órabér. Na az ilyet fel tudnám pofozni. Eleve a minimálbér 8,20, és az egyik legmagasabban preferált szakmában akarnak mosogató bért adni?
Aki 15-t megkap, azt mondom oké, kit érdekel mennyit raknak el felette. De azt is tudom, hogy saját úton ennél jóval többet adnak, tehát távlati célként ki lehet tűzni bátran ezt is.:) És ismétlem, a kérdező is erre célzott, erre írtam neki saját úton német nélkül németben nehéz, angollal holland vagy anglia a jó választás.
De ismétlem, amit amúgy írtál, teljesen megállja a helyét, csak én akinek teheti másik utat javaslok.:)
Egyrészt jogos amit felhozol, bár én anno nem hegesztőként voltam kint.
Lényeg az hogy voltam közvetítőn keresztül, és azt kihagyva is. A végén szinte ugyanaz a szám jött ki. Hiába kerestem többet, más adósávba estem, a saját magam által bérelt kisebb lakás sokkal-de sokkal drágább volt :-(
Szóval a havi 10-15 túlórával a közvetítőn keresztül is megmaradt ugyanaz a kb 1400 euro/hó nettó, mint saját lakást bérelve, céges melósként egyenest a munkáltatóval szerződve.
Közvetítőnél 200-250 eurót fizettem egy garzonszerű szintért egy 4 emeletes történelmi belvárosban (katedrálisra néző) helyért, saját erőből meg egy szintén garzonlakást sikerült megcsípni 650 euróért !!! (ez volt a legolcsóbb amit magánembernek kiadtak,és nem kellett 2 évre leszerződni)
A másik hogy a munkáltatónak is más a helyzet, mert egy közvetítőnek lazán kicsenget 25 euro órabért, de ha felvesz téged ugyanaz a munkáltató fixre akkor te már ugyanott ugyanazért a melóért max 14-16 nettót kapsz. Legalábbis az én esetemben így volt.
Persze más országban más szakmában más munkáltatónál lehet jobb kihagyni a közvetítőt, de én úgy tapasztaltam hogy megbízható közvetítővel elkezdeni a külföldi munkavállalást az nem hátrány. Sok terhet levesz a kezdő válláról.
Az ilyenekkel nekem egy problémám van csak: 1800 euro kinn egy hegesztőnek semmi. Persze értem én, nem kell telhetetlennek lenni, meg stb, csak ezek a cégek 3-4000 eurót felmarkolnak a munkád után, és felét utána elteszik, amiért te dolgoztál meg. Aki nem beszél nyelvet, persze, ez van, de ha valaki saját maga keres kinn, sokkal többet kap, és minek etessen másokat?:) gondolom a kérdező is ezért írta, hogy saját maga keresne, kihagyva ezeket a cégeket. Amit én csak támogatni tudok.:)
Mikor én mentem a Belgákhoz, akkor pontos utasításokkal mentem Antwerpenbe. (szállás, iroda címe, ügyintéző száma)
Az irodát hamar megtaláltam, ügyintéző azonnal adott minden papírt. Feltöltős telefonkártyát hogy egymás közt ingyen beszéljünk, (5 euróval feltöltve) lakáskulcsot ... stb.
Hetente adták a fizetési papírokat, részletezve rajta mindent (adó,tb, magán eü pénztár, szállásdíjak levonva) Hetente utalták a fizut. (egy hetes késéssel) Intézték az adószámot, Tb kártyát...
Nem volt komoly panaszom. Olyanok természetesen előfordultak hogy mondjuk bérszámfejtés közben hívták telefonon a Belga ügyintéző csajt, és nagy csevegés közben félig elvégezve a munkát kilépett a programból :-) Na olyankor utaltak arra a hétre 250 euro helyett pld 70-et :-) Szomszéd szobába lakó "füves gyereknek" nem tűnt fel. Füves cigire, pizzára sörre elég volt. Nekem feltűnt, reklamáltam, elnézést kértek, kompenzálták a következő heti fizunál...
Én már voltam ezzel a közvetítővel Belgáknál. Elég korrektek. (most azt azért nem mondom hogy nem kell odafigyelni, mert de... előszeretettel csipkednek le pár eurókat a túlórapénzekből "véletlenül". :-) Ha szólsz érte akkor rendezik.. de ez bevált gyakorlat mindenkinél. Figyelni kell, írni az óráid és bent melóban alá iratni, mert nem biztos hogy a könyvelésbe úgy kerül)
Perszeee, itthon ázok még én is a hideg esőben.:) A melóról kiderült, hogy átbaszás, bár sokakat még mindig hitegetnek, de én már tudom h amit kaptam vízum az hamis, a brigád nagy része szét is széledt, szép magyaros történet lett. Csomóan felmondtak, feláldoztak csomó pénzt mindenféle vizsgálatra, stb. Úgyhogy mi párommal beadtuk a letelepedési vízumra, előtte suliba ki, ha minden igaz 3 hét múlva megyünk, de már saját erőből.
Ebből látszik elvekből soha nem szabad engedni, megfogadtam h közvetítővel soha sehova, de ez olyan szépnek hangzott, bedőltem én is, bár legalább végig gyanús volt, így nem lettem depressziós miatta.:) Szóval még itthon, papírozunk meg miegyéb, ha kinn leszek majd jelzek. De borzasztóan hiányzik már a meló...
Szia! Én mondjuk angliában voltam, de van németben ismerős, ők némettel helyezkedtek el, angolt azt ott nem értékelik, hollandban ellentétben igen. Hollandia vagy Anglia lenne neked szerintem jobb.
Sziasztok! Egy gyors kérdés azokhoz, akik már dolgoztak kint Németországban, Ausztriában. A közeljövőben majd szeretnék kimenni hegeszteni, de a Német nyelvvel, sajnos hadi lában állok, de helyette szépen megy az angol. Mit gondoltok így is belehet kerülni kint 1-2 céghez?? Nem magyar emberkereskedő álltal, hanem saját magam szeretnék munkát keresni. Köszi.
Co hegesztőt vagy rendes néven,védőgázas fogyóelektródás hegesztőgép vásárlás előtt tartok.300A körüli gép kellene a kisebb For-Mig 180/210 mellé.A kis Formig gép elég jól bevált eddig ezért nézegettem a 300-as testvérét.Erről van valakinek tapasztalata?Ami még tetszene az egy Weldi 300-as.
Ne idézzél nekem messer töltési útmutatókból amikor te egy girhes tűzoltó kitudjamilyen szeleppel ellátott palackot akarsz megtölteteni.Tisztességesen leírtam egy 20éve bevált töltési módot.Nagyon hosszan,részletesen, fényképpekkel is ilusztrálva, sok munkát belefektetve.Vegyél meg egy rendes palackot,használd, cseréld amikor kell oszt ámen.
Bocs hogy megemlítem ezt az egészet,de ha ennyire a szabályzatnak élsz akkor vegyél meg tisztességesen co2 palackot vegyed-vigyed töltesd hivatalosan.Minek kérdeztél meg egyáltalán.Elmondtam mire valók ezek az "átfejtések".
Figyelj semmi gond.Én leírtam hogy hogy csinálom és kész.
Tanulsz belőle elhiszed rajtad múlik.
Minden abból jött hogy ne kelljen nagy palackokat hurcolászni egy 5kilós gép mellé.
Nagyon sok haverom van akiknek töltöm a palackjaikat,elégedettek.Van olyan hogy 2literes palackokat töltök amit invertereknek visznek.8-10 helyszíni hegesztéhez jó és megsem kell teherautót rendelni a palacknak.
Nekem most van otthon 200bar-os argonom ,corgonom. mellete oxigénem, co2-őm dissous(persze azt nem töltögetem) ezek többféle méretben és ürtartalommal.
Hegesztett már valaki közületek aluminium üzemanyagtartályt ? Milyen ötvözetű aluminiumlemezből kell készíteni , és milyen hegesztőpálca szükséges hozzá ?
Esetleg N4BS1470 -es minőségű aluminiumlemezről hallottatok ? Ezt a beütést olvastam egy utángyártott Jaguar üzemanyagtartályon . Lehet , hogy valami spéci anyag , ami bírja a mostani üzemanyagok reakcióját ?
Ezt a Messer által kiadott kezelési útmutatóból idézem:
"A nyomástartó edényekre vonatkozó rendelet alapján csak 0.75kg CO2 tölthető 1 liter palacktérfogatba. Ezzel a töltési fokkal garantált, hogy a CO2 palackban a nyomás csak 65C fokra melegedéskor éri el a próbanyomás 250Bar-os értékét. Ha a megengedhető töltési fokot túllépik, már kisebb melegedésre is jelentősen megnő a gázpalackban lévő nyomás. A túltöltött CO2 gázpalack már a napsugárzás melegítő hatására is megrepedhet. Mindezekért nyomatékosan ellenezzük a szén-dioxid túltöltését. ... A szén-dioxid töltöttségének állapota a nyomás mérésével nem, hanem csak a mérlegeléssel állapítható meg."
Remélem nem értjük félre egymást, nem fikázási szándékkal írtam le!
Én jelenleg úgy látom a helyzetet, hogy töltés előtt ellátogatok a hidraulika boltba. Egyáltalán megoldható-e a csaptelep szerelése a porral töltő palackra. Ha igen, akkor gyártatok egy csatlakozócsövet is a két palack közé. Ezt ha jól emlékszem ott helyben nyomáspróbázzák is. Talán a palackot is lehet, ha lesz hozzá csaptelep. Ha ez nem kivitelezhető, akkor üres kis argon palackot fogok tölteni. Ebből van egy felesleges, érvényes nyomáspróbás (csak jelenleg tele).
Magát a töltést digitális mérleggel kiegészítve, az általad leírtak szerint. Aztán ha megvan az a bizonyos töltési fok, akkor én elzárom. Nekem kültérre kell a "mobil" palack. Már ez a házi átfejtés gondolat sem volt "szeretem", de annyian töltögetik házilag az alu CO2 tartályokat légpuskákhoz, hogy...
Köszönöm a leírásod! Amint jutok valamire, jelezni fogom.
hát az az igazság hogy olcsó kicsi pénzem hozzá jutottam, 6ezer forintért de teljesen széttört, az használhatatlan lett. eddig csak a markolatot néztem nem tudtam hogy a beépített munkakábelt is lehet cserélni :) most ismerkedem a géppel is és most kedztem foglalkozni a hegesztéssel is köszönöm a segítséget
Viszont elég a 60*60*3, 60*40*2, 40*40*2. Az árakat ismerve, már sokat spóroltam a kiinduláshoz képest!
Tetszett még az egyik fórumtárs ötlete is : " a sarkoktól hozzam beljebb az oszlopokat és támasszam meg 45 fokban előre és hátra valamint a zártszelvény oszlopokat töltsem fel betonnal!"
Az átfejtőcsövem kb 2m hosszú 8mm-es vastagfalú rézfékcső,ami karikába van mehajlítva és rúgószerűen kihúzva hogy kb.1métres legyen.Így jól lehet hajtogatni,igazítani a palackokhoz anélkül hogy megtörne.A két végén oxigénreduktorról levágott hollander van a szárával együtt(méhtelepi gubera).Összevan fúrva,illesztve a fékcsővel és jó erősen rézzel keményforrasztva.Több mint 20éves gyártmány. Biztos lehetne jobbat is csinálni modernebb anyagokból mint nagynyomású hajlékony hidraulika csőből,két végén roppantógyűrűs megoldással a hollandereknél.stb.
Az ÁTFEJTÉS ahogy én csinálom Co2-nél:Mivel folyékony állapotban van a gáz a nagypalackban, magasabbra teszem a kispalacktól. Egy satupankra szoktam rakni szigorúan szabadtérben kint, és a palack alját megemelem, hogy a szelephez menjen a folyékony gáz.Minnél kevesebb kiló folyékony gáz van a nagypalackban annál magasabbra kell emelni,de 45foktól szerintem többre nem.Feltekerem a fejtőcső hollanderét a nagy palackra lazán hogy forgatható legyen.A kis palackot úgy helyezem el,hogy a legkevesebb átfejtőcső hajlítgatással össze tudjam kapcsolni.Mikor megvan a kispalack helye leoldom róla a hollandert,és autó vagy robogó gumival beborítom.Visszarakom rá a hollandert de még nem húzom készre.A nagypalackon készrehúzom a hollandert majd egy picit megnyitom és elzárom hogy a co2 gáz kivigye a káros levegőt az átfejtő csőből.Készrehúzom a kispalacknál a hollandert és teljesen kinyitom a szelepet.Megrakom még autógumival hogy teljesen elfedje a kispalackot.Ez szerintem egy kis védelem bármi esetre is.Egy 200-300 báros palack mindig birni fogja a max 80bárt nem lehet baj.Lassan kinyitom a nagy palack szelepét is teljesen,és látni hogy deresedik be a cső a hideg co2-től,és az áramlást is lehet hallani.Rajtahagyom vagy 20 percig, hogy szépen átáramoljon a folyékony gáz(elszívsz egy cigit,megiszol valamit (kannásbort)Aztán elzárod a szelepeket,és szétszereled az egészet.Kész.Talán annyi még hogy co2-nél mérd le szobamérlegen vagy valami hasonlón a töltetlen palacot,majd a töltés után megint.Így megtudod hogy hány kiló co2 ment bele. Más gázoknál ami sűritett állapotú minden ugyanez kivéve, hogy akár,egymás mellé fektetve a palackokat is csinálhatod nincs jelentősége a helyzetnek. A biztonságra itt is ügyelj(autógumi minimum).Fontosabb is mert nagyobb bár-ok dolgoznak.Itt annyi hogy kiegyenlitődnek a palacknyomások amit nyomásmérő órával,vagy a reduktorral tudod megmérni. ui:azittleítakértsemmiyenfelelősségetnemvállalokénigycsinálomvagy20évebalesetnélküldebiztosvanjobbattud.
Hat, igazabol egyszerubb feladatot is talalhattal volna kezdetnek, egy ekkora kocsibeallo nem konnyu feladat.
Ez inkabb az epuletszerkezeti lakatosok terulete, mint a hegesztoke - sok tapasztalat kell hozza, meg statikai ismeretek, stb., ahogy elottem is irtak. Edesapam pont lakatos, tobb mint negyven evig ebben dolgozott, gondoltam hetvegen megkerdezem, mit mond ra. ( - En is sokat dolgozok vele, csinalunk mindenfele korlatot, ablakracsot, elotetot, stb., de azert megis csak o a szakerto :).)
Szoval az elso kerdese az volt, hogy minek a 4x4m? :) Azt mondta, az q.rva nagy :))) Egyreszt sok anyag kell hozza, masreszt nehez ugy megcsinalni, hogy ha csak 4 labbal akarod kivitelezni. Igazabol mikor elkezdett rajzolgatni, egybol azzal kezdett, hogy huzta is be a felehez a harmadik oszlopot :). Errol nem is akart letenni - tudom, hogy te 4 oszloppal kerdezted, de azert leirom igy, hatha valami otletet tudsz belole meriteni. Emellett a magassagat is soknak tartotta - szerintem is jogos, azert gondold at azt is, tudsz-e a mereteken csokkenteni, anyagban is jobban jarsz es konnyebb is megcsinalni.
Tehat Apu 6 oszlopot gondolt elsore, 3-3 a ket oldalan. Ezek 60x60x3-as zartszelvenyek. Ha van beton alap, akkor csomolemezt ledubel-ezel (neha mi ugy szoktuk, hogy nem is veszunk dubelt, hanem furunk lyukakat, beleverunk megfelelo atmeroju gombvasat - ha kell kicsit ferden, hogy jobban tartson a kihuzas ellen - , aztan a csomolemez tetejen elhegesztjuk + flex. Mi ruszkiduble-nek hivjuk - nem szedi ki senki ;)). Ha nincs betonalap, akkor legalabb fel meterre le kell betonozni az oszlopokat, hegeszteni kell rajuk pracnikat oldalra, hogy a betonba megfogjon.
Az oszlopok tetejen kell egy vezeto, erre eleg egy 40x40x2-es. De ez meg nem eleg, kell valami merevites az oszlopok koze. Mi mar tobbszor csinaltunk olyat, hogy veszunk 5x5 cm-es betonhalot, aztan azt belehegesztjuk pl. egy 30x4-es laposvas keretbe (csatoltam egy rajzot is, ott latszik, mirol beszelek). A halo a laposvason belul kifeszitve eleg jo merevitest ad. Az oszlopokhoz ezt hozza lehet csavarozni hatlapfejuvel, mikor a helyen van, a felso zarszelvenyhez meg oda lehet hegeszteni.
Kellenek keresztbe is profilok a trapezlemez ala. Ezt a nagy tavolsag miatt pl. 60x40x2-es, kantra allitott zartszelvenybol lehetne csinalni. Ebbol kell 5 db, arra mar mehet a trapezlemez.
Ezek ala is kell valami merevites, mind az 5 ala. Pl. az elobb leirt boltives, halos megoldas jo ide is, azzal a kulonbseggel, hogy itt - szinten a 4 m-es tavolsag miatt - a halo keretenek az aljat laposvas helyett zartszelvenybol jobb lenne. 40x40x2-es eleg ide. Az ives merevitonek a kozepe kb. 30 cm legyen, a ket szelen meg olyan 50-60 cm. A keret felso reszen levo laposvas itt kicsit ferde kell legyen, hogy simuljon a felette futo 60x40-eshez.
A tetejet az oszlopoktol majd engedd ki oldalra 25-30 cm-re, ahogy erzed. Nem is szep, ha csak az oldalaig megy a teto, meg az esot se tartja ki elegge.
Ha hazhoz kikotheto (pl. vastag tiplivel, hatlapfejuvel falhoz), akkor azt erdemes megcsinalni.
Persze ez csak egy elso koros vazlat, at kell meg gondolni, hol lehet rajta egyszerusiteni, konnyiteni, stb. Mondom, nem teljesen olyan, amilyet kertel, de talan talalsz benne egy-ket hasznalhato otletet.
A meretcsokkentesen tenyleg gondolkozz el, nem jo nagy, monstrum dolgokat csinalni: altalaban nem lesznek esztetikusak, nagyon sokba kerulnek es sok szivas van a megcsinalasukkal. (Nagyon sokba kerul a vas, alig all neki az ember a legkisebb dolognak, csak ugy porognek a tizezrek...)
Bizonsági tényező?Átfejtésről beszélünk házilag.!!! Annyi folyik át bele ameddig hagyod.Ki kell tapasztalni Ha meg töltés után egy ideig folyékonyat köpköd legközelebb majd pár percel lejjebb szorítod a töltési időt.Most co2-ről beszélünk.A menetméretet lejjebb a hsz-nél megtalálod.
erről lenne szó, nem tudom hogy a markolatokat sablon szerint gyártyák? ezen egy négyzet alakú markolat volt, de nem találtam a neten csak kerek markolatot, ezek külömböznek valamiben?
sziasztok! nem vagyok hegesztő de lenne egy kérdésem, co hegesztéssel kapcsolatban. van egy pisztoly aminek a markolata eltörött, az lehet még venni rá újat, vagy másikat? Beépített munkakábeles. Köszönöm
Kíváncsi leszek az átfejtés módjára. Most nem nézem vissza, de amit írtam, hogy literenként 0.66kg töltet azt betartom. Messer leírásban olvastam, csak nem butaság. Lehet bírna többet is, de a biztonsági tényező...
A csatlakozó egyelőre olyan lehet, amilyet csak szeretnék. Ezt még ki kell találni. Jelenleg a porral oltó még nyomás alatt, gyári töltettel. Köszönöm az eddigieket és az ez után érkezőket is!
Üresen 10-12ezerért láttam, tele 37ért vettem (cserepalack nélkül). Kb kicsit több, mint félig lehet töltve, de nincs reduktorom, nyomás értéket nem tudok mondani.
Budapest 2. kerületben van, esetleg 14. kerületben munkahelyemen is átvehető.
http://bolthely.hu/kroweld/id/00327_REDUKTOR_DYNAREG_Co2-Argon Ezt a reduktort vettem hozzá. A palackról nem tudta megmondani az eladó, hogy 200 bar-os, a nyomáspróbáról sem tudott semmit, aztán rámondta, hogy a vonalkóddal azonsítják be! Nem nyerte meg a bizalmam, de 35 000-ért el tudnám hozni tőlük (számla nélkül, netto ár), ezért erőlködöm náluk. Viszont nem akarok akámilyet megvenni.
Ha még nem vettél, tavalyi beszerzésűmet eladnám, üres palack ha jol tudom 10e nekem kb 1/2 lehet, de csak tipp, elég keveset használtam. 4,3 m3-es ha jól emlékszem. Ha érdekes holnap meglesem minden adatát.
Amit a képen látsz a régi Einhell gépemen az egy 5liter űrtartalmú 225bar-os nitrogén palack.(mellette 4.6m3 argon van) Szelepe megegyezik a co2 palackjaival. 50literes nagy poroltó palack kihajtó gáza volt valamikor.leselejtezték,no nem a palackot hanem a poroltót így vele a palack is leírásra került.Na ilyenből sikerült szereznem vagy 6-ot 15 éve és szétosztogattam a haverok között.Ezeket is átfejtem rendszeresen a nagy 40kilós co2-ből.Általában szobamérleg szerint olyan 3,5kg co2 sikerül átfejteni bele alkalmanként.A Te 6literesedbe is olyan 4-4,5 kiló biztos hogy sikerül.
Az érvényességi idö és más többi adat az ipari palackok felső végén a szűkülő részben vannak feltüntetve elég kaotikusan cégenként változóan.Így a nyomáspróba lejáratának jelzése is változatos de abban talán megegyeznek hogy valamivel ki van emelve a bejegyzés.Csak a legutolsó érvényes nyomáspróba jelzését szokták valami módon kiemelni.Lásd a képet.Kissebb palackoknál mint pl.tüzoltó palack, kemping pb palack a lábkarimán is lehetnek az adatok.
Porral oltó hagyományos nagynyomású kialakítású tartály. Talpára varrt karimába 25MPa nyomáspróba van beütve (250Bar). 6kg-os töltetűről van szó. Jelenleg tele. Sajnos kis nyomásmérő óra nincsen rajta. Elég korrekt kis szerkezetnek tűnik. Gyári vörös porfestés, hibátlan mindenhol. Sajnos 2004-ben volt nyomás próbázva.
30C fokon ~70Bar nyomás alakul ki a tartályban. Ha literenként (tegyük fel 6 literes a térfogata) 0.66kg töltetet kap (azaz 6 x 0.66kg = ~4kg-mal lesz nehezebb a tartály "teljesen töltött" állapotban), akkor extrém 80C fokon is 240Bar nyomás alakul ki a tartályban. Ezt természetesen nem fogom kipróbálni.
Tudom hogy fából olcsóbb lenne de kb. fél éve vágy ébredt bennem hogy nekem hegesztenem kell (27 év után !) és lassacskán beszerzek minden kiszolgáló gépet hozzá. Már csak a 6*4m-es helységet kell szabaddá tannem ami pillanatny ilag még tartalmaz 15 m3 tüzifát és még garázsként is szogál. Az autónak gondoltam egy fedett de körben nyitott gk.beállót amibe két, egymásra merőleges irányból is be lehetne állni.
Pillanatnyilag a megoldáson ötletelek a Ti segítségetekkel.
Köszönöm hogy ilyen aktív fórumtársakra számíthatok!
De mindegy, ha már hegesztős fórum, hanyagoljuk a faanyagot (majd kedves fórumtársunk eldönti, hogy hegeszteni akar, vagy spórolni.)
Vasanyagnál maradva: gondolom a bejáratot nem akarja leszűkíteni 45 fokban belógó merevítőkkel. (Nekem volt, de mindig letolattam a ponyvás kocsival, ezért ki is iktattam.) Gondolom a 2300mm a bejárat felőli magasság, innen indul a lejtés méterenként 10 centit (tehát 10%, nem 10 fok), de ha csak személyautója van, akkor elég az ajtónak 1800-1900 magasság. Itt megoldás lehet az egy szál 60x40-es helyett két szál 40X40-es, az egyik 2300-on a másik pedig adná a felső ajtófélfát, és közé ferdén merevítő darabokat beszabni. (Rácsos tartó.)
Utána az elülső oszlopoktól a hátsókig hasonló stílusban összekötni az oszlopok tetejét. Hátulra meg elég egy masszívabb 45 fokos merevítés.
Ezzel az oszlopok már megoldva.
Tetőszerkezet: Gondolom a lemez egy szálból lenne a 4 méter (+első-hátsó túlnyúlás) és hozzácsavarozva a keresztben elhelyezett gerendákhoz (60x40, vagy pedig rácsos tartó de az már lehet élére állított 20x40 is, ha elég sűrűn rakod). Ebben az esetben természetesen a párazáró fóliát elfelejtheted, mert úgysem tudná levezetni a lemez belső oldalára lecsapódó nedvességet, a gerendák alatt levő tárgyakon pedig idővel kialakulnak csepegésnyomok. (Ez nem rémisztgetés, csak tapasztalat.)
Másik opció: gerendák hosszában, keresztben lecezve: több anyag kell.
Figyelem, a fentiek még messze vannak attól, hogy tervezésnek nevezhessük. Ez még csak a nulladik lépés, amolyan brainstorming, vagyis sorba vesszük, hogy milyen lehetőségeink vannak. Erre azért van szükség, hogy ha valami rossz megoldást választunk, akkor rá tudunk mutatni, hogy lett volna még rosszabb megoldás is, amit sikerült elkerülni, tehát végülis jó megoldást választottunk.
Igen a hegesztés iránti vágyaimat szeretném kiélni.
A párhuzamosan futó 40*40-es konzolosban én is gondolkodtam, fában pedig egyáltalán nem áll szándékomban ( majd ha lehet hegeszteni !)
A fő gondom az hogy ne legyen alulméretezett! Szerintem is elég lenne a 80*80*3 zártszelvény tartóoszlopnak, a tetejére gerendának pedig 60*40*3 élére állìtva. Viszont a " ha, talán,esetleg" még édeskevés ahoz hogy viharban is nyugodtan hajtsam álomra a fejem.
Továbbra is várom gyakorlati és elméleti segítségeteket!
Nem fejtettem ki pontosan (vagyis csak alternatívaként felvetettem a faanyagot, mint kevésbé költséges megoldást), de igazából a 100x100-ast oszlopnak gondoltam, gerendának meg 75x150-est.
60*40-es gyengécske a négy sarkára lábnak. 60*60*3-as vagy inkább 80*80*3-as. 4 m-es távon is legalább annyira belóg a 60*40-es, mint a 100*100-as fenyő. Vasat a lábaknál egyszerűbb fél-fél m-rel alátámasztani, akkor már csak 3 m a szabad fesztáv, de az is sok. Ilyen távon már kellene a két párhuzamos zártszelvény egymás felett ~15 cm-re, helyenként összekötve vagy cikk-cakk merevítéssel. Egy szálban még a vastag is belógna, de párban a 40*40-es is megtenné.
Kereszben a tetőszerkezet már egyszerűbb, mert a vízszintes tartót a ferde vasakhoz kötve merevebb lesz a szerkezet, oda egy szál 40*40-es is elég.
4m hosszan a 100*100mm fenyő gerendácska eleg gyengusz kitámasztás nélkül. 120*120 ast szoktak rakni az ácsok. pláne amilyen csomosak a fenyők mostanában. Talán a vasat könnyebb merevitgetni:-)
Nem akarok nagyon beleugatni, inkább csak hangosan gondolkodom:
Egy szál 40x40-es zártszelvény annyiba (kicsit többe) kerül, mint ugyanennyi folyóméter 100x100-as fenyő gerenda... (De kb. annyi a 75x150-es is, ami élére állítva már elég nagy terhet bír gerendaként.)
Ha mindenképpen vasból akarod: Oszlopnak tán elég lesz 60X40-es, meg gerendának is, de szerintem 4m hosszon már lesz egy kis behajlása már a saját tömegétől is. De ha szeretsz darabolni, meg szeretnéd gyakorolni a hegesztést, akkor lehet szerkeszteni 20X40-es zártszelvényből rácsos szerkezeteket az egy szál hosszában futó 60x40-es gerenda helyett.
Egyelőre ennyi, ha már lesz konkrét elképzelésed, írj nyugodtan, biztos lesz valaki a fórumon, aki hozzá tud szólni.
Mondjuk én mechanikát már nagyon régen tanultam, ezért inkább csak amolyan "tapasztalati" tanácsokat tudok adni. (Gyakorlatilag nálunk az egész telek tele van építve a ház körül mindenféle fészerekkel-garázsokkal-fatárolókkal, úgyhogy van kis tapasztalatom.)
BLM oldalán ez már nincs mert kifutott típus. Gondolom majd jönnek az újak. Civisnél még tegnap fent volt reggel, ma már nem. Gondolom elfogyott. :-(
A max-nál még van készleten (igaz hogy ez a régebbi 200-as, nem a 210-es), de ott mindig egy 100-assal drágább volt (akárcsak a BLM saját oldalán) annyiért már nem jó vétel.
Példàul a 100- ast felül kivágom úgy hogy az 50-es szögvas bele ereszkedjen középen, így a két szélén marad 25-25 mm. Tehát a hegesztésen kívűl még a "nút" is tartaná. Lerajzolva érthetőbb lenne, csak a telón ez most nem megy.
Köszönöm,de nem én vagyok az aki alkalmas ennek a megválaszolásához.Pár hegesztési eljáráshoz valamennyire értek,de ezek a statikai,szerkezeti számítások, tervezések nem az én asztalom.Nem értek hozzá.Már amit leírtál azt se nagyon értem.Valamilyen ács,vagy tetőszerkezeti fórumot keressél ott biztosan válaszolnak a kérdésedre.
Lánghegesztésnél van olyan hogy 4mm falvastagságig van jobbról balra hegesztés(tehát mint az awi)4mm felett a balról-jobbra hegesztést javasolják mert jobb a beégése.Ott a pálcával kavarod ki az ömledéket.Autogén minősítést 12mm falvastagságig egy lépésben csinálod meg balról jobbra.legalábbis régen így volt.
Mivel hozzászólásai alapján "vén rókának" tartom ezért elsősorban Öntöl kérnék tanácsot!
4*4*2,3 méteres kocsibeállót szeretnék készíteni zártszelvényből (hegesztéssel). A körülmények miatt csak a négy sarkánál lehetne alátámasztani és csak 10 fokos dőlésszögű ferde tetőt lehetne kivitelezni ( trapézlemez). Kérdéseim : -milyen méretű zártszelvényt használjak alátámasztásnak (100*100*3 ,esetleg 80-as I vas?)
- felső összekötések? (50*50*3) sarkaknál 45 fokos konzol?
A lehető legolcsóbban szeretném kihozni, de azt sem szeretném hogy egy szélvihar vagy 50 cm hó összedöntse! Az Ön, de mások tanácsait is szivesen várom !
Pontosan hogy kezdő.Ezzel te leragasznád egy táblázathoz.Hegeszteni tanítani nem így kell.A hegesztést nem én bonyolítom, hanem bonyolult eleve.Hegeszteni csak jól lehet vagy sehogy.A sehogy az a taknyolás.A jóltól jobb az a minősített hegesztő(persze csak a vizsgázott tartományában)
A linken, amit irtal, most sajna nincs semmi. Azt a BLM-et, amit mondtok, nem talaltam a BLM oldalan. Tudtok esetleg egy linket rola dobni v. egy pontos tipust? Koszi.
Visszatérve a dolgunkra:Ha azt akarjuk hogy ez fórum minősségi legyen, ahol igenis igaz,hiteles tájoztatást és szaktanácsot kaphatnak az ide betévedő és válaszokat váró emberek a hegesztéssel kapcsolatban akkor igen elkell fogadni ha valakinek nincs igaza valamilyen szakmai kérdésben/válaszban és más megpróbálja kikorrigálni azt.Ezt fogadd el.Én meg "pokróc" vagyok néha,de ez van. Változni már nem fogok.Másviszont meg tényleg várunk egyéni ötleteket,dolgokat a hegesztés terén,mert sokszor tényleg garázsok,műhelyek zugaiba születnek meg nagy "találmányok"
Sajnos mint ahogy az országban jellemzően, itt is sikerült az elmúlt időkben nagyon sok kiváló nagy tapasztalatú hegesztő embert "elüldöznünk,kicsinálnunk",lehet hogy akarattal vagy nélküle, de én is részese voltam ebben.Nagyon sajnálom,mert sokkal előrébb lenne ez a fórum velük.
Nézz vissza vagy 2-3 évet.Sajnálom ha megbántottalak.
Köszönöm a tájékoztatást. Tehát gyakorlás ezerrel, aztán majd kialakul.
Awinál mindig csak tolóst láttam. Gondolom ott az a cél, a hegfürdőt minél tovább melegen tartani, hogy tunkolt pálca rendesen megolvadjon, terüljön. Vagy awinál is lehet húzni?
Vegyesek a dolgok.Mindkettő jó Minősítéskor húznod kell laposvarratnál mert jobban rálátsz a gyökre,de ha függőzöl akkor is lényegében húzod a varratod mert a pisztolyt inkább tompaszögben tartod.Ellentétben az mma függőnél.Pl.tompavarratnál húzáskor jobban és hosszabb ideig védi az ömledéket a védőgáz,rálátsz a hegesztett varratodra,egyenletesebb szebb varratot tudsz készíteni és a gyököt is jobban látod és irányitani is tudod..Tolásnál viszont jobban látod a hegesztés helyét a hézagot.Szerintem a hegesztések 90%nál tolják a varratot háztályiban meg ott ahol mennyiség kell nem röntgenminőség.Egyszerűbb gyorsabb.
Én is tolom ahol lehet.
Egy zártszelvény keretnél ami jobbra esik hegesztés azt tolom,ami meg balra azt húzom nem változtatok helyzetet ahogy éppen kézre esik.Húzásnál viszont legtöbbször magasabb és keskenyebb a varratom.
"A 230v hoz meg nem tudsz viszonyítani semmit mert nem látod hogy ingadozik e
esetleg vagy sem.Meg ha látnád is akkor sem tudsz vele sokmindent kezdeni."
Pontosan ezt mondtam már ezért is ugrik a táblázatod.
"Nekem ez a dolog bejött,mert ha ha valaki nem hegeszt minden nap akkor elfelejtheti a beállításokat."
Ne haragudj, a 7 kapcsolásból egy 0.8 drótnál nem használsz max:3at nem igaz hogy nem tudod megjegyezni a kb.előtolási értékeket.
"És nem egy próbadarabon kell kezdeni állítgatni hanem,egyből mehet a dolog amit hegeszteni akar.
Aztán az első centi után már lehet finomítani ha esetleg kell."
A próba vagy gyakorló darabot azért írtam hogy fejleszd a hegesztési tudásodat ellenőrizni tudod hogy mennyit fejlődtél hegesztés terén,meg hogy mennyire vagy egy a géppel.
A fogyóelektródás hegesztés egy pici pont a hegesztés nagy gyüjtőjébe,de mégis évtized is kell hogy egy ember rendesen elsajátitsa.Mindennap benne kell lenni.Ha nem nem az elmélet fog megkopni hanem a gyakorlat.Ez minden heg. eljárásnál így van.
"És nem egy próbadarabon kell kezdeni állítgatni hanem,egyből mehet a dolog amit hegeszteni akar."
Ez a mondatod árulta el hogy belőled sosem lesz jó hegesztő.De szvsz semilyen jó vasipari szakmás sem,ha nem változtatol a hozzáálásodon.Nem sértés!Jó tanács.Tisztelet kell és némi alázat a gépek előtt mert megkönnyítik a munkánkat,meg a "hegesztő" öregek előtt is akik próbálnak némi jótanáccsal ellátni.
Már régóta készülök megkérdezni, de eddig nem mertem. Ilyen evidenciákkal illene tisztában lennem. De nem vagyok, ezért mégis csak. Szóval fogyósnál tolni kell a cuccot, vagy húzni? Én a tolásra tippelek.
Pontosan ipari termelésnél lehet állandó beállítísokkal dolgozni mikor több ezer valamit gyártassz le ugyanazon körülmények közt.
Az otthoni barkácsolás változatos hiszen mindíg mást csinálsz.
Ezért is mondtam hogy kiindulásnak jó támpont egy ilyen táblázat.
Ha az otthoni géped megvan már jó ideje szinte autómatikusan rááll a kezed egy bármilyen fokozatnál a kb.előtolásra. Ezért mondtam hogy ismerd meg a géped.Egy jó trafós gép barkácsolásnál 20-25év.Minek vennél egyre ujabbat amikor ez is kielégít.
A védőgázzal kapcsolatban viszont tévedésben vagy mert bizony elég széles skálán mozog a liter beállítás 6-től akár 20-24literig is elmehet és nem az esetleges huzat miatt.
PL.laposvarrat vasasztalon 8liter,laposvarrat levegőben 14liter,fejfeletti varrat akár 20 liter is lehet és persze a gázterelőket is cserélgetni kell az akcióhoz.nem egyszerű dolog ez.Különösen co2 gáznál kell odafigyelni a beállításra mert sok liternél nagy szeretettel marad benne a lehülő ömledékbe.Ráadásul nagy gázsebességnél jobban megdöntött pisztolynál szívhat be fals levegőt az injektor elvén porozussá tevén a varratot.
Otthoni barkácsolásnál lehet lazábban venni ezeket a dolgokat. Ott egy 2centis varrat ami több tonnát is elbír ha jó, egy könyvespolcnál a benneragadt kis lunker nem sokat számít.
De a hegesztőgépet akkor is úgy kell beállítani,hogy jól "sercegjen"
Ez így igaz! Egy hegesztő sosem felejti el ezt a hangot.Beleég az agyába,és törekszik rá.
Én pl az awi hegesztés "illatával" vagyok úgy.Azt az ózon vagy plazma illatot nem lehet elfeledni.Szinte kívánom.
Persze,hogy változhat a dolog de így elég pontosan be lehet kalibrálni a dolgokat.
Nagy műhelybe,vagy ipari körülmények között nem sok értelme van ennek.
Viszont otthoni szinten jó dolog:
mert a védőgáz adott kinek mi van,és senki nem cserél egyikről a másikra sűrün.
másrészt meg akinek 15kg-os a huzal, az otthoni körülmények között nagyon sokáig akár évekig is eltarthat.
de még a kis dobos huzal is sokáig elég.
Egy ilyen kis táblázatot meg semeddig nem tart megcsinálni.
A védőgáz mennyiségét és a reduktort meg megint nem nagyon piszkálja senki ha egyszer már beállította./ha csak nem huzatosabb helyen hegeszt mint előtte.
A hegesztési pozició,az anyaghőmérséklet,és az illesztési hézag is változhat.
De a hegesztőgépet akkor is úgy kell beállítani,hogy jól "sercegjen"
Azt nem írtad hogy a varratodat simán csak egy "vasra" húztad, vagy rendes begyökölt leélezett gyökhézaggal elkészített anyagra.Mert ha csak simán egy darab vasra húztál varratot akkor persze hogy magasnak és hurkásnak látszik.
Gyakorlás:Egy füzetlapnyi 3-as lemezt milliméteres koronggal végigvágod ugy hogy a vágás két végén egy-egy centi anyagot meghagysz,igy a lemez nem esik szét.A gyökhézagod(1mm) máris megvan.Egy 5mm-es tisztitókoronggal amit egy téglagarabon vagy kockakövön ékalakban lekoptatod és a milliméteres nutba végig beleköszörülsz vele óvatosan.Máris megvan a győkölés(2x30fok)vagy leélezés.Végül legyezölapos csiszolóval letisztítod az anyagot fémtisztára a vágás két oldalát 2-2cm szélességben.Kész is a gyakorló munkadarabod.Ezt a vágást 3-5 centinként a meghegesztés után megismételheted.Csak mindig a szembenlévő oldalon hegessz az elözőhöz képest.Igy viszonylag egyenes marad a lemez.
Az előkészített lemezekkel bármilyen pozícióban tudsz gyakorolni(lapos,függő,fejfeletti)
Látni fogod a fejlődésedet a hegesztésben az egymásutáni sorok miatt,valamint gépbeállítgatásnak is jó és átlátható.
Sokkal jobb tanulás mint nindeféle vasdarabokat összegányolni majd a sarokba ledobni.Pár nap mulva már nem is emlékszel hogy mikor,milyen beállításokkal csináltad.
Ha van egy saját géped így tudod megismerni legjobban.
Nem egészen így van, mert az előtolás állítás(vele együtt persze az amper is)változhat a hegesztési pozíciótól a hegesztési illesztéstől,anyagminőségtől az anyag hőmérséklettől, a védőgáz milyenségétől(co2,argon,corgon) és mennyiségétől,de még a bejövö 230v-tól is ha ingadozik.Kindulási alapnak viszont nem rossz.Pl: 3as fokozat 8-as előtolás. De az lehet 7es től 8,5-ig is.Hameg lefogy a dobod és nem ugyanolyan drótot veszel biztos hogy új táblázatot kell csinálnod.
Nem felejtem el!Amint lesz időm leírom és lefotózom.
Beugrott egy sürgős maszek,jó pénz lesz, nem lehet kihagyni.Régi központifűtés átalakítás lánghegesztéssel. Gyakorlok egy jót,és nem a saját pénzen. Kitart vagy 3-4 napig mellette persze a rendes 4műszakos melóm is megyen, mert szabim már nincs.Lesz egy kis karácsonyipénz belőle,ha addig a lányom le nem vesz(pedig de).
Teljesen igazad van, én sem ész nélkül vásárolok minden romot. Ami ipari, azt legtöbbször ipari körülmények között is használják. Hamar le tudják lépni. Ha kicsit kotyog ez-az, törött a burkolat stb. Ilyeneket szoktam megvenni. Pl 25 ezerből így lett olyan Makita szalagcsiszolóm, aminek az új ára 140 körül van. Bosch dekopírfűrészem kb 20 ropiból (néhány perselyt és egy csapágyat kellett cserélni). Olyan Hitachi felsőmaró, ami 10 évig állt valami raktárban, még be sem volt indítva. 30-ért megkaptam. Az újabb verziója 85.000 Ft. Ki lehet fogni, ha türelmes az ember.
Csak megfelelő használt hegesztőgépet nem találok az istennek sem. Ami tetszik, az vagy 200 e körül, amit meg meg tudnék fizetni, azt eladják, mire észbekapok, telefonálok.
Én sem ezeket veszem, csak felmerültek a színek, arra írtam válaszul.
A nagyobb márkák felújításával kapcsolatban meg, bár alkatrész van hozzá, nem biztos, hogy érdemes felújítani.
Egy régi (kb 16 éves) bosch fúróban pl a kapcsolóban lekopott a potméter csúszkájáról a szénréteg. Maga a kapcsoló kapható, 9000 Ft-ért. Ugyanez egy bosch kézi körfűrésszel, a forgórész tengelyéről lekoptak a fogak. Mennyi egy új forgórész? 14000 Ft.
Ezek csak 1-1 alkatrészt jelentenek, de egy ugyanolyan márkájú új gép árának felébe kerülnek. És akkor még ott marad a többi a géppel egyidős alkatrész, ami bármikor elromolhat. Pl ha kicserélem a kapcsolót, és egy hét múlva megreped a hajtóműház, akkor már azt is ki kell cserélnem, mert most ruháztam be egy új kapcsolóra, nehogy már kárbavesszen, és ott vagyok árban, mintha vettem volna egy új gépet csak az alkatrészek fele 16 éves, és gari nincs rá.
Persze, ha valakinek jó szeme van hozzá ki tud fogni kis ráfordítással felújítható darabokat, az tényleg megéri.