Keresés

Részletes keresés

Hepci Creative Commons License 2022.07.12 0 0 94924

Ki alá rendelnék?

A kormányban mindenki pöcs és Viktor pöcsét szívja, az egy szem Pintér kivételével - ő a közszolgálati miniszter.

Előzmény: joskabacsi (94923)
joskabacsi Creative Commons License 2022.07.12 0 0 94923

Rókusfalvi akár jó is lehetne, legalább ért a borhoz.

Az már aggályosabb, hogy egy pöcs alá rendelték ...

Előzmény: lazaridi (94922)
lazaridi Creative Commons License 2022.07.12 0 0 94922

Ha kicsiben sikerült neki, hátha megy nagyban is...

Előzmény: amimaki (94921)
amimaki Creative Commons License 2022.07.12 0 0 94921
amimaki Creative Commons License 2022.07.10 0 0 94920

" 2016 óta szén-dioxid-kibocsátás-semlegesen vezetik az ültetvényeiket, lóvontatással pótolva a gépeket"

 

Na és a ló-eregette metán??? :)

Előzmény: Toilet Duck Antilimescale (94919)
Toilet Duck Antilimescale Creative Commons License 2022.07.10 0 0 94919
kovitom Creative Commons License 2022.07.10 0 0 94916

A Szentesi kóstolón nekem inkább a vörösek jöttek be, mint például a Tarcali Kék, Tihanyi Kék, Laska, és a Kadarka is nagyon jó volt. 

Előzmény: homerx (94908)
Hepci Creative Commons License 2022.07.10 0 0 94915

Domane Wachau Grüner Veltliner 'Kollmitz' Federspiel 2021 (Wachau)

Ez volt a második bor, amit kóstoltam pár napja a KisBécsben. A lentebbi Eichinger-veltelinihez képest feszesebb és illatban-ízben nekem kevesebbet adott, viszont megjelent benne egy őszibarackos fuvallat, persze, nem olyan ízléstelen, mint néhány hazai borban szokott lenni.

5 pont, a palackos ára 5300 Ft körül van (nem éri meg)

Hepci Creative Commons License 2022.07.10 0 0 94914

Reklámozták és megköszönték a faszbukjukon, majd bezártak...

Én párszor sütiztem/kávéztam/boroztam ott, de az ilyen típusú forgalom nem tűnt olyan méretűnek, hogy nyereségessé tegye a helyet, bort pedig lehet árulni kapcsolódó tevékenység nélkül is.

A borokat egyébként - az utolsó látogatásomat leszámítva - teljesen normális áron decizték ki, de sajnos a komolyabb cuccokat (smaragdok és erste lagék) nem nyitották ki ilyen célra, csak a 4-6000 forintos finom, de nem túlzottan izgalmas (Osztrákiában 6-10 eurós) tételeket.

Előzmény: loading (94913)
loading Creative Commons License 2022.07.10 0 0 94913

Nekem kicsit furcsa történet. Kb. 2 hete jött ki a Street Kitchen YT oldalán egy, szerintem promóciós, videó velük, mint ajánlott budai reggelizőhely.

Előzmény: Hepci (94909)
Hepci Creative Commons License 2022.07.08 0 0 94912

Az, hogy folytatják?

Nekem is van ilyen gyanúm, de majd kiderül. Helyiséget nem lehet(ne) nagy gond találni, van bedőlt vállalkozás dögivel.

Kérdés, hogy az eddigi helyen miért zárnak be.

Előzmény: csalapet (94910)
homerx Creative Commons License 2022.07.08 0 1 94911

nehany foto.

 

Előzmény: homerx (94908)
csalapet Creative Commons License 2022.07.08 0 0 94910

Ha még nincs meg az új hely, akkor nehezen elképzelhető.

Előzmény: Hepci (94909)
Hepci Creative Commons License 2022.07.08 0 0 94909

Bezár a KisBécs, elvileg keresnek új üzlethelyiséget, de még nincs semmi.

Nem tudom, hogy ez zárási akció volt-e, mindenesetre tegnap erősen fogott a ceruza: három 5-6000 közötti polci árú borból kóstoltam 1-1 decit, a számla pedig egy sütivel 7500 pénz volt.

Ez azért furcsa, mert eddig a kóstoltatás/poharazás úgy ment, hogy egy deci árának kiszámolásához nagyjából 7-tel elosztották a palack polci árát.

 

Birgit Eichinger Grüner Veltliner 'Strass' 2020 (Kamptal)

Ez a második kategória, nem dűlős, hanem falubor. A koncentráció természetesen visszafogottabb, mint a Gaisbergben, de egyáltalán nem vékony és eléggé zamatos is - inkább a (déli)gyümölcsös, mint az ásványos-feszes vonal, minimális maradékcukorral, szép savassággal. Általában szimpatikusak a kamptali hölgy borai, ez is az volt.

6 pont

homerx Creative Commons License 2022.07.08 0 0 94908

en nem hagytam ki. mivel nem ertek a borokhoz, ezert szakos osszefoglalot nem fogok irni. almat a kortevel nem lehet osszehasonlitani, de nekem ezek jottek be: kadarka 2020, zengo szaraz 2020, lisztes feher 2019.

Előzmény: kovitom (94903)
Maci_P Creative Commons License 2022.07.07 0 0 94907

Egy kis balatonfüredi pihenés jegyzete, a nálam jellemző egyszerűséggel.
Gyukli pince, főleg a rezisztens fajtáira voltam kiváncsi (ahogy évek óta szondázom őket) 2021-es tételek.
Füred Gyöngye, magyar rezi fajta, nem túl savas, nem túl testes, de jól csúszik
Solaris német, nagyon jól cukrosodó, ez most egy különösen jól eltalált évjárta, jó savval, egy kis maradékcukorral, a nagy melegben azért üt.
Hibernal német, egyszerűen jó volt, a savak, az ízek haromonizáltak.
Muscaris (Solaris és a Muscateller keresztezése) A muskotályos illat dob egyet a boron, behízelgő illat, jó savak, és a korty is passzol hozzá, testes.
Ezekhez képest az Olaszrizlingje, pedig a komolyabb, hordós tétel, vékonyabb darab, de rendben van.
A Kékfrankosból készített fehér tétel érdekes, de egy citrusos, vékony, nyári bor.
A vörös kékfrankos 2018 nekem kicsit öregnek, fáradtnak tűnt.
Figula
 Zenit and More - szép savú, kicsit citrusos nyári bor.
Öreghegy OR 2018 nekem ez most nem jött be, nem igazán olaszos.
Sóskút 2020 - a korábbi évekhez képest ez egy nagyon egyszerű darabra sikeredett, bár jellegében OR
Száka 2019 egy komplex, vastag tétel, de azért OR jelleggel.
Sáfránkert 2020 korábban maradékcukros, botritiszes tétel volt, na most nem. Egy fajtajelleges OR, mandulás lecsengéssel.
Lőcze 2018 - ez egy erősen botritiszesnek tűnő tétel, de számomra ez képviselte a csúcsot az OR-ek közül.
Sav. Blanc. 2018 selection, eszméletlenül vastag gyümölcsös, ez volt a másik csúcs nekem a pincénél.
Valamikor valaki emlegette, hogy mennyire drágák náluk a borok, de szerintem a helyben fogyasztásos árlapot látta, mert az elviteles tételek kb. mint tavaly, Sóskút kb 3800 stb...

Petrányi Füredi és Csopaki területről származó OR, talán ez az alap, fajtajelleges, szép kerek tétel.
Hegybor OR - ez a korábbi évekhez hasonlóan egy komoly tétel, valahol a Figula Száka 2019-essel egy szinten Szitahegy - talán a 2020-as volt, de nem nyűgözött le.

Somlói vándor öreg tőkés juhfark 2020, tipikus somlóias bor, a juhfark egy jó megoldása, kerek savakkal.
Tokaj Nobilis Barakonyi Furmint 2019 Fehér húsú gyümölcsök, leginkább őszibarack, kerek savak, egy igen jó furmint megoldás.
Mount Nelson Sav. Blanc 2021, számomra egy átlagos, újvilági megoldás
A többi jegyzetem már hiányosabb, de volt egy
Villa huesgen Riesling Magnum - 2021 - ezt nem is értem, miért poharaztatják, nyers, szikár, szerintem 1-2 év múlva
sokkal érdekesebb lehetne.
Loimer Kamptal Zöld Veltelini 2020, krémes, de nem savhiányos, valahogy nem jött sok illat belőle, de finom volt.


 

Hepci Creative Commons License 2022.07.04 0 1 94906

Áts Koranyár 2021

A Royal Tokaj Áts Károly idejében aszúban az egyik kedvencünk volt, mivel a Royal aszúiban mindig volt elég sav, hogy ellentartson az (egyoldalú) édességnek. A szakítás óta a saját pincéből kikerülő borokat láttam néha, de csak most kóstoltam ilyet, miután a párom hozott haza egy palackot.

Ez egy korrekten elkészített, nyári fogyasztásra (szódával fellövés) alkalmas semmi tokaji alapbor. Furmint és sárgamuskotály házasítása, de sikerült úgy megoldani a feladványt (korai szüret?), hogy a muskotálynak se legyen íze/illata. Így aztán az egyetlen íz a savasság/savanyúság, valahol a zöldalma és az uborka között - egészen biztosan van olyan borszakíró, aki az ilyesmit - kellő ellentételezés fejében - frissítőnek véli, míg szerintem tokaji kedvcsinálóként totális kudarc.

3+ pont, 1500 Ft (Lidl)

Hepci Creative Commons License 2022.07.01 0 1 94905

Rabl Grüner Veltliner 'Dechant' 2017 (Kamptal)

Kamptali veltelini egy remek évjáratból - sokat vártam tőle, ehhez képest kisebb csalódás lett.

Az illat ígéretes, visszafogott, de összetett, trópusi gyümölcsökkel. Ízben is lehet valami keveset érezni a mangó, ananász és egyéb trópusi jegyekből, de ez alapvetően egy feszes, kissé szigorú bor, inkább ásványos, mint gyümölcsös. A savak és a borsosság kettőse hozza a szokásos pezsgő érzetet, a maradékcukor és a veltelini gyümölcsös kedvessége szinte teljesen hiányzik.

A Rabl cég csavarzárral zárja a felsőkategóriás tételeket is, a palack zárjának egyik sarka meg volt nyomódva - talán nem minden palack beltartalma pont ilyen.

6 pont, 8000 Ft (KisBécs)

Hepci Creative Commons License 2022.06.29 0 0 94904

Stratégiailag kiemelt jelentőségű csődeljárásnak minősítették az Ital Magyarország Kft. csődjét:

 

https://24.hu/fn/gazdasag/2022/06/29/orban-viktor-dontott-a-bedolt-italforgalmazorol/

 

(Még várom, hogy a nekem nem fizető egyik cég felszámolását is ilyennek minősítsék és kártalanítson az állam.)

kovitom Creative Commons License 2022.06.28 0 0 94903

 

Szentesi kóstoló! A csütörtöki időpontra még van hely. Akit a régi fajták érdekelnek, az ne hagyja ki!

 

 

https://www.facebook.com/events/345287571016763/?notif_id=1656423856824856&notif_t=plan_edited&ref=notif

Hepci Creative Commons License 2022.06.28 0 0 94902

A 2020-as normál palackos Paulus-generosa (Aldi) volt barackos, de hozzáteszem, sokkal kevésbé, mint ez a Geszler-zenit - az utóbbi valami egészen ízléstelenül harsány, ehhez képest a Paulus szinte visszafogott volt. :)

Kár, ha ebbe az irányba mennek ezek a pincék (barackos fos a proliknak a diszkontban) - korábban a Paulustól egészen tisztességes olcsó fehérbort vettem párszor.

Előzmény: IsKol (94901)
IsKol Creative Commons License 2022.06.28 0 0 94901

A Paulus generosájából csak egy tétel volt igen erősen barackos - a jó pár közül amit kóstoltam, de azt nem tudnám megmondani, hogy magnum palackos vagy a 0,75 l-es persze ugyanabból az évjáratból.

 

Az Eiffert illetve Szentpéteri hordós generosák inkább az almás-körtés ízjegyekkel jelentkeznek.

 

Jól áll a generosának a hordó (szerintem) de Frittmann generosája is kiemelkedik a reduktívak közül

 

A sajátom is inkább almás de az jöhetett technológából illetve a nagyon korai szüretből.

 

De majd az idén....

Előzmény: kovitom (94899)
Hepci Creative Commons License 2022.06.28 0 0 94900

Jandl Missio Kékfrankos 2018

Jandlék valamiféle minőségi ugrást hajtottak végre, vagy csak 2017-ben és 2018-ban összejött minden: a 2017-es alap kékfrankos és ez is nagyságrenddel jobb, mint amit korábban kóstoltam a pincétől. Nagyjából ugyanabban jobbak: mindkettő harsányan (erdei) gyümölcsös és élénk, szép savakkal. Az alaphoz képest ez a Missio sűrűbb anyag, de nem villányias mértékben, ízléses hordóhasználattal - mostanában csak Szentesi kékfrankosa és 1-2 mátrai/szekszárdi darab tetszett ennyire. Nem is vészesen drága, borkereskedésben 3000 alatt kapható.

6+ pont, 1700 Ft/1,5 dl (Városliget Café)

kovitom Creative Commons License 2022.06.28 0 0 94899

Igen, a számból vetted ki a szót. Én is arra gondoltam, hogy egy neutrális fajélesztővel kellene próbálkozni, ami nem maszkírozza el a fajtajelleget. Emlékeim szerint, amikor a generosa mustját kóstoltam, már akkor észrevettem ezt a barackos jelleget. A rizlingnél, és a zenitnél ez a pacsulis illat már gyanús. A generosánál az egyik szülő illatos fajta, itt még el is lehet képzelni. Én is úgy gondolom, hogy egy idő után unalmas, de a tömeg a nagy durranásra vágyok, sok fogyasztónak a normál bornak már nincs is illata, ebben a világban már mindent túltolnak.

Előzmény: Hepci (94896)
Hepci Creative Commons License 2022.06.28 0 0 94898

Ez a barackos-pacsulis izé nem akart fogyni, így rányitottam egy közepesen komoly kamptali dűlős rajnait (Rabl Steinhaus 2018).

A labanc cucc az árához (8 rugó) képest nem kiemelkedően jó vétel, úgy 6 pont környéke.

Viszont ehhez képest a Geszler zenit mínusz 1 pont.

Előzmény: Hepci (94894)
Benő Kemenczés Creative Commons License 2022.06.27 0 0 94897

Nem fog barackos jellegű lenni.

Előzmény: kovitom (94895)
Hepci Creative Commons License 2022.06.27 0 0 94896

Van neutrális fajélesztő is, lehetne olyannal is próbálkozni. Ez, amit ebben a borban érzek, tökéletesen azonos azzal, amit a Paulus generosájában vagy éppen a Planina első olaszrizlingjében éreztem - Jóskabácsi egyszer beírta ide a "barackos" fajélesztő kódját is.

Zenitet kóstoltam számosat, aránylag jó borászoktól is, annál nem fajtajelleg, ez egészen biztos.

Egyszer egyébként poénnak elmegy, de ha tetszőleges fajtából ilyen kölnisen barackos pacsulit kóstol az ember, az baromi unalmas - erősen gondolkodom, hogy a palack további részét kiöntöm a klozettba.

Előzmény: kovitom (94895)
kovitom Creative Commons License 2022.06.27 0 0 94895

Talán én állítottam, de bogarat tettél a fülembe. Ha még egyszer készítek a fajtából bort, akkor megpróbálok egy kis mikrotételt spontán kierjeszteni. Kíváncsi vagyok, hogy megmarad e a barackos jelleg. 

Előzmény: Hepci (94894)
Hepci Creative Commons License 2022.06.26 0 0 94894

Geszler Zenit 2021

Móri pince, valamit mintha kóstoltam volna tőlük korábban, de nem emlékszem rá.

Ennyi pénzért nem nagy kockázat ez a zenit, de felesleges belőle még egyet venni: a Móron népszerűnek tűnő, barackos fajélesztővel készült. A generosa esetében lehet rajta vita, hogy fajtajelleg-e a barackos buké (valaki itt ezt állította), a zenitnél viszont egész biztosan nem az. Így ez a bor egy természetellenes képződmény, fura módon még a nem túl magas alkohol is kilóg belőle és a barack/nektarin mellett illatban megjenik valamiféle pacsulis likőrösség is.

3-4 pont, 1200 Ft (Aldi)

loading Creative Commons License 2022.06.24 0 0 94893

Káli Balázs Öregtőkék Olaszrizling 2020: átlátszó, világos szalmasárga szín, első szippantás egy klasszikus ivóbor olaszrizling, majd jön az édes, nehéz, kesernyés, ivóbor olaszrizling. Így disszonáns nekem. Olyan akar lenni, mint egy nem korán szüretelt zenit vagy hárslevelű, de sajnos nagy rá a kabát. Alkohol a címke szerint 13%, de többnek érzem. 2740Ft, Interspar - egynek elmegy, de ennyi.

 

@Hepci: Csernyik Zenit 2015. Az nagyon ott volt. Sajnos a Bérc házasításába teszi a leggyakrabban. Akkor a 15% körüli alkoholt is elviselte lazán. Most a 2019-es hárslevelűje hasonló ahhoz. Az is fogy nálam (bár még mindig a sör leggyakrabban).

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!