Keresés

Részletes keresés

Tell Abigél Creative Commons License 2003.01.15 0 0 516
A Google kidobott vagy 15 talalatot, de mindegyikuk Fuferenda nevű magyar egyenek ilyen-olyan eredmenyei tanulmányi versenyeken, itt-ott. Amott. Mi kovetkezik ebbol?
1. A Fuferendak koztunk vannak
2. Kulfoldiul nincs ilyen szo
A helyzet fokozodik.
Előzmény: suto (515)
suto Creative Commons License 2003.01.15 0 0 515
Kedves Tell Abigél!

Tényleg érdekes név. Nekem egy francia színész, Luc Merenda neve ugrik be, mint hasonló név, aki a Chateauvalloni polgárok c. tv-sorozatban szerepelt.

Előzmény: Tell Abigél (509)
Törölt nick Creative Commons License 2003.01.15 0 0 514
Még egy adat: Kóly igen közel esik Szabolcs megyéhez, illetőleg esett, míg román barátaink közigazgatásilag meg nem szüntették. Engem ennek a Coolnak, vagy Kolnak is érdekelne az eredete!!!
Előzmény: Onogur (504)
Törölt nick Creative Commons License 2003.01.15 0 0 513
Én nem vagyok szakértő, de szerintem spanyolos, vagy portugálos hangzásra. A ferenda latin szó, mint a legenda. De lege ferenda: a (később) meghozandó törvény szerint kifejezéssel egyenértékű. Majd a szakértők megmondják!!!
Előzmény: Tell Abigél (509)
Törölt nick Creative Commons License 2003.01.15 0 0 512
Egyébként koji a kiejtése, és van aki ekként is írja.
Előzmény: Törölt nick (511)
Törölt nick Creative Commons License 2003.01.15 0 0 511
Az tényleg görög szó!!! De a nevem eredetileg Kóly, Kólyi volt, van aki ma is e formában viseli. De volt Koy is. Egyébként a Koi japán pontyfaj is. A finnben ott van Koivisto, és Koi a hajnal istene. Észtül molyt jelent. Egyiptomban a Ka, a lélek mésik elnevezése. Ógörögben Koiosz titán is volt. De szerintem Kólyról kaptuk a nevünket. A Koi csak elírás. Amennyire tudom felmenőim közt voltak kisnemesek, de armális nem maradt fenn. A 16. században állítólag Báthory Gábor erdélyi fejedelem familiárisai voltunk. Még egy kérdés. Ti ezt a nevet Bihar megyében gyakrabbnak vélitek? Nálunk mindenki szabolcsi, csak én születtem Pest - Budán!!!
Előzmény: Tova Szilárd (499)
Törölt nick Creative Commons License 2003.01.15 0 0 510
Kedves Onogur,

Neked is köszönöm a ténykedésed. A Cool említés mikorról eredeztethető?(Mindig tudtam, hogy Cool Csákó vagyok:)))) Úgy tudom, olyan 12. század az első említése a falunak, ti. Kólynak. A nevem esetében 1422-es adatról tudok. Pontosítanád az információd forrásául szolgáló könyvet?

Előzmény: Onogur (504)
Tell Abigél Creative Commons License 2003.01.15 0 0 509
Sziasztok!
Jartomban-keltemben egy igazi torteneti-etimologiai kihivassal talalkoztam, csaladnev fronton. Az illeto holgy vezetekneve Fuferenda. Kulfoldi eredetu, nem vitas, de a nyelvet nem tudom behatarolni, mert bar latinos, (arenda, veronda st.), nem egyertelmuen nemetes, francias vagy olaszos. Talan meg az utobbi leginkabb. Otletek?
Törölt nick Creative Commons License 2003.01.15 0 0 508
Igen, én is így tudtam. Akkor meg vagyok nyugodva!!! Köszönöm a segjtséget. Egyébként fejből (by heart, par coeur) ismerted a nevet.
Előzmény: rumci (498)
József1925 Creative Commons License 2003.01.15 0 0 507
Kedves Kis Ádám!
Valóban, Berhely ne3vű helység nem létezik, ezért rejtélyes a név eredete. A család 1709-től Zemplén megyében élt, amikor Berhelyi(Berhely)György Trencsénből, az ottani csatavesztés után Tolcsvára menekült Tőle származott a Zemplén megyei Berhelyi család,amely nagyanyámmal 1906-ban kihalt
Nagyon érdekel, Kazinczy melyik művében szerepel a Berhely nevű adószedő.
irnik Creative Commons License 2003.01.15 0 0 506
Sziasztok!

LvT!

A Dobra "családhoz" tartozik véleményem szerint a Dobrádi, ami könnyen belátható magyarosítással jött létre. De mi a helyzet a Dvoržak (magyarosítva: Dvorzsák) névvel?
Nagymama elbeszélése alapján ez egy cseh-morva név, az édesapja magyarosíttatta, mikoron a ezerkilencszázas évek elején Magyarországra települt. Valami halványi rokoni kapcsolat van Antoninnal is, a családi legendárium szerint;)

Ami még ennél is jobban érdekel, az az Eisenbacher, Pämmer és Szemerényi nevek eredete és jelentése.

Előzmény: LvT (486)
suto Creative Commons License 2003.01.15 0 0 505
Kedves Kis Ádám!

Mivel én nem vagyok szakértő, természetesen elfogadom a magyarázatodat.
Csak én másképp gondoltam.

Előzmény: Kis Ádám (503)
Onogur Creative Commons License 2003.01.15 0 0 504
Kedves Pivovar és rumci!

Felütve a FNESz-t Kóly községnél, minden említésben l szerepel (Cool mint a település első írása ill. Kol és Kul mint az esetleges névadó személy neve). Ha jól sejtem a magyarban végbemenő (de mintha hasonló az angolban is lenne) magánhangzó utáni, de mássalhangzó előtti l kiesésével megnyúló magánhangzó (polc-póc, volt-vót, ...) változás nem támogatja a Kólyi-Koi eredetett. Persze ez csak egy sejtés.

A Buj község neve leginkább j-vel szerepel, így véleményem szerint ez nem jó analógia, mivel anno az ly és j két külön hangzó volt.

Talán Tova Szilárd görög tippje segíthet, de persze a fentiek is csak tippek.

Üdv: Onogur

Előzmény: Pivovar (501)
Kis Ádám Creative Commons License 2003.01.15 0 0 503
Kedves Suto!
A böngésző nem adott ki Demeck vagy Demec nevű helységnevet. Ugyanakkor Zrínyi a Szigeti veszedelemben emlegeti a demecki pengét. Miért nem fogadható ez el?
Kis Ádám
Előzmény: suto (494)
lyeri Creative Commons License 2003.01.14 0 0 502
Pivovar,

A ferjem egy olyan laptopot szerzett nekem amelyen angol/koreai billentyuzet van, igy orulok, ha tudok rajta barmit is akarmilyen nyelven gepelni...:)

Előzmény: Pivovar (492)
Pivovar Creative Commons License 2003.01.14 0 0 501
Na jó, egy komolyabbat: igaza lehet rumcinak, a Bihar megyei Kóly helységnévből bizony eredhet, ahogy ismerek a szabolcsi Buj községhez köthető "Bui" nevet...
Előzmény: rumci (498)
Pivovar Creative Commons License 2003.01.14 0 0 500
Természetesen csak felelőtlen (és komolytalan) tippelgetés:
Koi - 1. koreai eredetű (hogy mit kerestek Szabolcsban? :))
Koi - 2. Kémiai Oxigén Igény (hulladégvizek lebontható szervesanyagtartalmának jellemzője)

(komolyan meg: fogalmam sincs - de vannak akik ezt nálam jobban tudják :)

Előzmény: Törölt nick (496)
Tova Szilárd Creative Commons License 2003.01.14 0 0 499
Koiné görög, azt tudom :)))
Előzmény: Törölt nick (496)
rumci Creative Commons License 2003.01.14 0 0 498
Én arra tippelnék (de tényleg csak tipp), hogy a a településnévi eredetű Kólyi névnek egy írásváltozatáról lehet szó.
Előzmény: Törölt nick (496)
Törölt nick Creative Commons License 2003.01.14 0 0 497
Még egy kiegészítés: családom emberemlékezet óta Szabolcsban él. Egyábkánt Ti nyelvészek vagytok? Vagy inkább egyetemi hallgatók? Én közigazgatástudományi diplomát szereztem, most joghallgató vagyok, ás korábban névjoggal is foglalkoztam. Ezért is érdekel a nevek világa. Most kezdem a publikálást, és az új információk mindig jól jönnek.
Előzmény: Törölt nick (496)
Törölt nick Creative Commons License 2003.01.14 0 0 496
Pivovar, ha kitalálod, hogy honnan ered a családi nevem, akkor elismerlek. Koi volna a név. Más is bekapcsolódhat. Eredményt később hirdetek.
Előzmény: Pivovar (492)
Törölt nick Creative Commons License 2003.01.14 0 0 495
Volt egy Homoródszentpályi N.(agy) Ferenc nevezetű szerző, aki a Werbőczy Hármaskönyvet megverselte magyar nyelven (1699, 1701 ezekre a kiadásokra emlékszem). A falu valahol a Székelyföldön van.
Előzmény: Pivovar (492)
suto Creative Commons License 2003.01.14 0 0 494
Kedves Kis Ádám!

Szerintem a demecki kard esetében a szó töve a demeck = damaszk(usz). Én valószínűbbnek tartom, hogy inkább - a Demszky névhez hasonlóan egy Dem- v. Dém- kezdetű helynévből eredhet a Demeczki név.

Előzmény: Kis Ádám (488)
lyeri Creative Commons License 2003.01.14 0 0 493
Pivovar,

Koszi a gyors valaszt. Honnan tudjatok az osszes informaciot???? Megdobbento!:)

Előzmény: Pivovar (492)
Pivovar Creative Commons License 2003.01.14 0 0 492
A Radix-nál való keresés alapján a következő tiszántúli helységnevek valamelyike (gondolom, az első kivételével) lehetne a Pályi név eredete.

Place /Status/ County (1913) /District (1913) /Current country
Pályin kisközség/ Ung/ Nagykaposi /Slovakia
Hosszúpályi /nagyközség /Bihar /Derecskei /Hungary
Monostorpályi /nagyközség /Bihar /Derecskei Hungary
Hegyközpályi /kisközség /Bihar /Központi /Romania
Ópályi /nagyközség /Szatmár /Mátészalkai /Hungary

A Dobránszky gondolom valamelyik (főként felvidéki) Dobra 'jó hely'(?) helységnévből ered...

(lyeri - Ha átállítod a billentyűzetet, általában a \ helyén (amerikai billentyűzetet feltételezve) van az ű, az í-t pedig [jobb-Alt]+j vagy Alt-Ctrl-j lenyomásával érheted el - a nagy Í ugyanez, csak j helyett i-vel.)

Előzmény: lyeri (491)
lyeri Creative Commons License 2003.01.14 0 0 491
Sziasztok!
Bocsanatot kerek az ekezetek nelkuli iras miatt, de a billentyuzetemen nincsenek magyar betuk, es meg ha atallitom a gepemet sem talalom a hosszu i-t, hosszu u-t (mint ures). De azert egy-ket szo erejeig mindig tudok begepelni magyar maganhangzokat. A kerdesem a kovetkezo: tudja-e valaki a Pályi és Dobránszky nevek eredetet? A valaszt elore is nagyon megkoszonom.
kostas Creative Commons License 2003.01.13 0 0 490
Kala mint görög jó? vagy ez csak a monomániám?:))))))))
Előzmény: Kis Ádám (488)
József1925 Creative Commons License 2003.01.13 0 0 489
Kis Ádám, köszönöm a segitséget. Várom mások véleményét is.
Kis Ádám Creative Commons License 2003.01.13 0 0 488
Olyan szép választ írtam, oszt valahogy nem mentődött el. Most rövid ismétlés:

Benczúr - Beczúrfalva kapcsán Kiss Lajos ad adalékot, Kniezsát idézi, aki szerint ez a Bence szlovák alakjának, a Benconak a változata.

Berhelyi - Berhely nevű helység nincs. Kazinczy emleget egy Berhely nevű adószedőt.

Demeczki - Zrinyinek volt demecki acél kardja. Azaz = Damaszkusz

Domin - talán a dominus rövidülése. Talán a Damián torzulása.

Funer - a Radix szerint Kelt-Magyarországon fordul elő. Román eredetű név lehet (Funar?)

Gyene -Gyenes - Dénes - Dienes - Dionüszosz

Kala - de szép lenne, ha finnugor lenne.Úgy tűnik viszont, hogy magyar eredetű szó nem kezdődik kala-alakkal.

Kamper - érdekes, nagyon elterjedt név, főleg az USÁ-ban és Hollandiában. Van Magyarországon is elég sok. Nekem a prágai Kampa-sziget ugrik be.

Kupinszky - orosz, ill ukrán eredetűnek tűnik. Harkov és Novoszibirszk körül van Kupinszk.

Latrán - Kiss Lajos segít - Látrány. Szerinte esetleg a Leonardból. A Lateránt nem tartja jónak.

Matók - először azt hittem, szlovák Matyi. De nem, még Észak-Magyarországon sem fordul elő. Viszont lehet délszláv Matyi.

A Miklovicz is ddélszláv lehet. Német-magyaros írásmóddal, egy, a Miklósból képzett apainév lehet.

Paar - lehet a pár, de lehet maci is (Beer).

Palaticz - nem néztem utána, de valami köze lehet a Balatonhoz, de egyszerűen a mocsárhoz.

Jaj, belefáradtam.

Kis Ádám

Előzmény: József1925 (487)
József1925 Creative Commons License 2003.01.13 0 0 487
Sziasztok.
Érdekel a következő családnevek eredete:
Benczúr, Berhelyi, Demeczky, Domin, Funer, Gyene, Kala, Kamper, Kupinszky, Latrán, Matók, Miklovicz, Paar, Palaticz, Szerviczky Karisch, Sztankay, Vernyika, Zámbó, Zmeskál.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!