Tudom, hogy nem postagalamb, de hátha ti tudtok valamit mondani rá. A Margitszigeten fotóztam tegnap mezei galambok között, és ő volt a kakukktojás. Sokkal nagyobb is volt, a kinézete meg lásd fent. Ő valami elszabadult díszgalamb lehet?
Még ha igazad is lenne Búzás Jánossal és galambjaival kapcsolatban, légyszíves akkor se minősítsd ilyen hangnemben. Más kérdés, hogy az utóbbi pár évben mindent el lehetett adni amelyekre rá volt írva, hogy "Pol"!:-)
Az a helyzet, hogy én voltam személyesen Buzás úrnál, mit mondjak, bár nekem lenne olyan galambházam, és nekem lennének olyan galambjaim mint neki! És azért az az olimpiai 18. hely azért valljuk be nem rossz!!!!!! Ja és elárulom, hogy önzetlen, segítőkész mivel megajándékozott két olyan galambbal, amire az egész állományom alapszik! És azt is elmondom, nagyon jól szerepelnek! Eddig!
Szerinted egy kerületben eredményesen szereplő galambtól (jannsen), ami már bizonyítoott, csak 250 km-rel keltebbre + Buzás János féle Nelles v/d Pol* Henri Peters párosításból (apa: Kobra Anya Betti) lehet e jó galamb?
Buzásnak a galambjai szart se érnek, ő maga se ért el velük semmi eresményt, és másnál se csináltak semmit madarai, és ezt ráadásul maga valotta be! De a Polok janssennel a legjobbak az tuti, de van külöbség janssen és janssen között is
Igen emlékszem! És hogyan szerepelnek? Nekem most van 15 db fiatal
Nellev v/d Pol *75%-os Jannsen párosításból! A jannseneket tavasszal vettem, egy kétszeres champion tojó kerületi 2. hely, meg két leánytestvére ill. az anyjuk!
Szép egyöntetűek, remélem jók is lesznek! Tetszik hogy nagyon szelídek! pl. a Pol hím amikor bemegyek egyből jön és már repül is rám! Most majd tenyészeket akarok hagyni a Nelles v/d Pol testvérpárom alól!
Desmet : Ő a 9-ik galambom volt a 40-drb ból. 1 három éves himem viszont töbször Aas és Magdeburgból is helyezte magát most meg, se füle se farka. Az az 1 hiányzik.
Mi is holicbol, de mi vasárnap. 8kor eresztés 9 47kor jöttek a galambok, pedig 177km. Nem lesz jo ez a sok hátszeles tréning, ez elsö szembeszeles uton meg fele el fog veszni,
Akkor nem expresszbeülő, visszavontam, és elnézést kérek a galambtól. Azt hittem, a hétvégi eresztésből történt a sajnálatos esemény. Lehet ebből jó is.
Késve jött egy egyévesem. Egy drága ember meg akarhatta fogni, mert farka az nincs szegénynek. Gondolom az idei szezonra el is felejthetem a röptetését. Hány hét múlva küldhető az ilyen szerintetek?
A B18-ban a Bricon Master klubantenna nem találta meg a Speedyket, egy régi antennával szerencsére lehetett gyűjteni. A MegaStar pedig nem vette a jövő galambokat.
néhány tapasztalatom az 1. begyűjtésről, versenyről, sw-ről.(Little 1001 Bricon)
A galambok begyűjtése sokkal tovább tartott, mint tavaly.Kb. 25 galambnál nem vette a chippet elsőre, ismétlés után vette.(Hibás chip, írta ki először)Rengeteg papír fogyott, akárcsak bontáskor.A versenykor nem írja ki melyik csapatból érkezett a galamb.A gyűjtéskor lassabban működik a rendszer, a nyomtatás is lassúbb stb.
Összegezve a tavalyi sw. sokkal jobb volt.
Ennyit tavaly egész évben nem káromkodtam asw. miatt.
Hivatalosan megerősítették, hogy vissza lehet a tavalyi sw-t tetetni az órába.
Csak megint köröket kell futni emiatt.
Szóval ez nem jött be szerintem, és Bárdos spt.-nak is továbbítottam.
Anker itt egy saját kedvező tapasztalatát terjesztette ki: a keresztezés hybrid vigor, megújúlt életerő tulajdonságát vonta előtérbe a legfontosabb hatásként. Valójában pedig itt egy keresztezésről van szó, és minden keresztezés bizonytalan, nagy hibaszázalékkal működő eljárás. Hiába beltenyésztesz egy vonalat, ha azt elkeresztezed. Ott vagy, ahol a part szakad. A céltudatos beltenyésztés mindig saját törzsön belül történik. Egy jó galamb utódja kerül párba ugyanannak a jó galambnak egy másik utódjával. És ez kitejeszthető, mert egyszerre sok hasonló pár állítható össze. A kedvező tulajdonságok így, többszörözött összeállításban több utódban hozhatják létre a kívánt kombinációt. Huth nyilatkozta, hogy tenyészete ezzel a módszerrel elérheti a 80%-os jó fiatal produkálását. Ha személy szerint ezt túlzásnak is tartom, de valamit mégis mond.
Egyébként MP, a barcelonai győző ezt jól megfogalmazta. Igen, kell a szerencse, de azt gyakrabban meg is találja, aki állandóan igyekszik annak elébemenni. Nem alszik, hanem amikor felbukkan valami jó, elmegy, és megszerzi, fiatalt hoz belőle, közös párosítást végeznek, és így tovább. (Közös párosítás pesterzsébeti módra, aranyos történet. Csiki és Kiscsászár összetették két galambjukat, és a pár Csikinél volt. Csaszi a második tojásra tartott igényt, és mikor kiderült, mikorra várható, délben odavitt egy kissámlit Csikihez, letette a galambházban a fészekkel szemben, és szemét ráfüggesztette a tojóra. Fő a bizalom jeligére. :-D) Na, szóval én itt nőttem fel. Ki lettem dörzsölve.
Ismét csak igazat adhatok, ahhoz kell tehetség is,(nemcsak szerencse) hogy valaki megtalálja, észrevegye a jót és azt ügyessen megis tartsa! Valamint a nála lévő jóhoz egyféle vele született ráérzéssel (intuicióval) kiválassza hozzá azt a másik galambot amiből majd a "csoda pár "lesz:-)
vannak az ismerőseim között olyanok akik ha közös szórakozáson veszünk részt és ők csak 1 tombolát vesznek én meg 10-et akkor is Ők nyernek valamit én meg semmit:-!
Ne azt keresd, ami nincs, senki sem akar téged szabályozni. Ez-Ben szereti a tréfálkozást, mindegyikünk másféle ember. De ettől még nem kellene azt írni, hogy nem tud viselkedni, vagy Isten veleddel elköszönni tőle.
Egyformán látjuk, egyetlen dolgot azért hozzáfűznék. Valami születési adottság is kell, mert azért az látnivaló, hogy némelyeknek többször sikerül a jó kitenyésztése, akárhogy csűrjük a számokat.
RENDRE UTASÍTOTTAK HOGY NAGY AZ ARCOM,RENDEZKEDEM ÉS SZEMÉLYESKEDEM. HA BÁRKIT MEGBÁNTOTTAM VOLNA VAGY OLYAT MONDTAM, AMIT NEM KELLETT VOLNA, MERT SÉRTŐ LEHET, AKKOR BOCSÁNATOT KÉREK MINDENKITŐL!!!
(" A játékban mindig a labdára megyünk sose a babára,mégis becsúszhat egy-egy vétlen "szabálytalanság"7389). Ez lettem volna Én?Szerintem engem bántottak meg!
Ne feledjétek:Tudni kell mindig bocsánatot kérni!
Na szevasztok! További jó fórumozást kívánok mindenkinek!!!
Igazad van a tenyésztési módszerrel nem függ őssze,
én a módszer hatékonyságára gondoltam mikor a kevés galambot említettem! Mint arra Te is többször utaltál nagyon sok galambot kell keményen, vagyis nem elnézően kipróbálni míg a megfelelő egyedig eljutsz! Nem mindegy, hogy valaki 30 fiatalt vagy 130-at tesztel évente!
És persze a kiínduló madár ill. madarak minősége is nagyban befolyásolja a végeredmény!
Tehát addig míg elnem jutsz az általad elképzelt egyedig igen sok gyűrűt fel kell használnod!
A legjobb galambra végzett rokontenyésztésnél is ott van még a "SZERENCSE" szerepe! Ami nélkül sem rokon sem semmilyen tenyésztés nem sikerülhet!:-((( Akármilyen tudományossan előre megtervezett módon is végezd!
A létszám nem függ össze a tenyésztési módszerrel. A kis létszám legfeljebb a kiválasztás hatásfokára hátrányos. Stichalbaut, Janssen például mindig kis létszámmal galambászott.
Azt gondolom, hogy az alacsonyabb vitalitás pontosan azért alakul ki, mert két rossz gén kerül be a szervezetbe, és hatásuk emiatt nem is lehet más, mint negatívum. Ha két szupervitalitást adó allél kerül be, az mitől lenne rossz? Ezt a galambot valószínűleg agyon sem lehet majd ütni. (És itt jön be a vén galambok keresése iránti hobbim, amire kaptam gúnyos megjegyzéseket. Ha egy családból sok húszéves téblából erre-arra, az garancia arra nézve, hogy ezek nem lekvárnak valók.) Szóval szerintem nem a homozigóta állapot a hátrányos, hiszen teljesen nyilvánvalóan hatalmas mennyiségű alaptulajdonságot szabályzó, fixen szelektálódott homozigóta génünk van, mindenféle hátrány nélkül. A fajok egyedeinek hasonlósága azért van, mert a gének alaprétege homozigóta. Lóból nem vet a mutáció zebrát. Egy hordóeffektusról van szó: a negatív génpár a legalacsonyabban fekvő lyuk a hordón, afölött nem lehet vizet tárolni. Azt, hogy mitől jó egy ilyen galamb, jól kérdezed. Sajnos, én sem tudok mást, mint kérdezni.
Ha tanácsolhatom, és valóban rokontenyésztésre szánsz időt és fáradtságot, ne tenyéssz zártosztályra. A legszorosabb rokont is éppen úgy terheld, mint a keresztezettet. Ha vesznek, mint a legyek, ne bánd! Pontosan itt van az a kutya eltemetve, amire Koja is céloz. A lukas hordó biztosan elterjed így.
Csiki legendása: a rossz tulajdonság 100%-os hatásfokkal öröklődik.
Azon gondolkodom, hogy lehet-e még nagyot nyerni a postagalambsportban. A semmiből hirtelen nyerők afféle régimódi eshetőségnek számítanak, a hőskor részei. Mostanában inkább azt mondják, hogy a felemelkedés útja a szorgos, megalapozott, kis okos lépések sorozatából áll, amely során a reménybeli bajnok meg-megtanul dolgokat a helyes tartásról, technológiáról,alkalmazza és lassanként egyre kevesebb hibát vétve felzárkózik az elitbe. Elvileg nincs is más lehetőség, hacsak az egymásnak átadott információk nem tartalmaznak valami általános nagy hibát, amit a gyengék paradox módon a jóktól tanulnak meg. Nem tudom, de nem tartom lehetlennek, hogy a rokontenyésztés kerülése pont egy ilyen dolog.
"Történetesen azt gondoljuk, hogy a homozigóta allél alacsonyabb vitalitással, gyengébb fizikummal jár együtt. Lehet, hogy igen, lehet, hogy nem."
Ez a vélemény abból alakult ki, hogy ezen egyedek között sokkal kevessebb a jó fizikumú galamb! 10-2,3 db, míg a nem homozigóták között fordított a helyzet! S mível mi jó versenygalambokat szeretnénk a galambházunkba, ezért jobban díjjazzuk a nem homozigóta alléllal rendelkezőket !De ha a homozigóta allél jó fizikummal és vitalitással párosul, és még jó képességűek volta a felmenői is akkor szinte verhetettlen galamb kerül a kezünkbe:-)De ez a módszer nem támogatja a kevés galambbal foglalkozók táborát:-(
Ebben semmi vitánk nincsen. Részemről kifejezetten élni akarok a rokontenyésztés lehetséges előnyeivel. Sok rokontenyésztett galamb volt jó versenyző. Amikor azt mondják, hogy de hiszen a sztárgalambok 90%-a keresztezett, azzal tulajdonképpen a rokontenyésztés mellett szólnak, merthogy hány rokontenyésztett gaambot röptetnek tulajdonképpen? 1%-ot? Az a kérdés, hogy a jól szálló rokontenyésztett micsoda. Csak a gének játéka miatt jó (nem találkoztak azonos gének), vagy lehet homozigóta is jó? Vagyis, hogy az azonos génekből álló allélek alapból csökkentik a vitalitást, vagy ez nem törvényszerű? Azok a tenyészpárok, amelynek mindkét tagja visszavezethető egy közös őshöz (mint ami példádban is szerepel), talán csak azért jók, mert véletlenül - az egyikben összpontosulnak a kiváló ős értékei, a másikban meg a felhasznált partnerek jól kombinálódó génjei; - vagy a két galamb rekombinálja a jó őst.
Feltűnt továbbá az is, hogy sok esetben sértésig ill. sértődésig fajul a helyzet
Bizonyára más fórumot olvastál, vagy félreértetted. A maratonos és az alkalmi extrahosszútávú galambok megítélésében vannak eltérő álláspontok, de nem éreztem még itt sem sértődést.
A nagyarcos emberek viszont azonnal kapnak egyfajta eligazítást. Ne akarjanak rendezkedni, ne a fórumtárs személyéről értekezzenek, satöbbi.
A két származással arra próbáltam célozni, hogy túl keveset tudunk a szervezetről. Történetesen azt gondoljuk, hogy a homozigóta allél alacsonyabb vitalitással, gyengébb fizikummal jár együtt. Lehet, hogy igen, lehet, hogy nem.
Szia ez-Ben! NO! Azt már látom, hogy Te nem tudsz viselkedni, de beszólásra csak beszólással lehet válaszolni!( Mondjuk azt, hogy nem is olvastam, amit írtál.)
Tegyük ezt félre!
Regisztráltam, hogy beszélgethessek a velem egy érdeklődési körbe tartozó sportárssaimmal.
Úgy tűnik, hogy a legrosszabbkor, mert nagyon kevesen tartózkodtak éppen a Fórumon. Bizonyára mindenkit a versenyláz tart izgalomban és inkább a galambjaival igyekszik többet foglalkozni.De ez természetes.
Feltűnt továbbá az is, hogy sok esetben sértésig ill. sértődésig fajul a helyzet, ugyanis sokáig csak olvasója voltam ennek a Fórumnak.
Pontosan azért csak olvasója, hogy ezeket a súrlódásokat elkerüljem, mert nekem erre nincs szükségem.
Engem csak a postagalamb szeretete motivál. l
Eddig valóban csak aludtam, de ha nincs kivel beszélgetni értelmes témáról, akkor ezután is aludni fogok!
MINDEN TISZTELETEM A RÉGI FÓRUMOZÓKNAK!
De az újak is nyugogodtan csatlakozzanak-ha van kedvük.
Ha lehet tegyél úgy, mintha nem is olvastad volna ezt az írásom.
No kinek hogy? Felénk egy pár perces tréningszerű út volt, minden galamb egyben jött 260 km-ről. Jó kedvem van, hátha nektek is az lesz, ha elolvassátok ezt:
AS: EZ A VILÁG NEM TISZTESSÉGES
Egy autó állt meg a házam előtt. Összeráncoltam a szemöldököm: látogatók? Nem mindig okoznak örömet! De amikor láttam, hogy ki szállt ki, az arcomra fény derült. Egy körülbelül 30 éves nő és micsoda nő! Úgy nézett ki, mint egy angyal és olyan volt a hangja is, mint egy angyalé. Amikor rápillantottam a lábaira, méginkább megdöbbentem. Nem is léteznek azoknál szexisebb lábak. Ez a világ nem tisztességes -gondoltam. Én egy boldog ember volnék, ha a feleségemnek csak az egyik lába ilyen lenne! Ha 1-től 10-ig osztályoznom kellen, 11-et mondanék. Láthatólag tisztában volt vele, hogy mi van a birtokában, mert olyan szoknyát hordott, ami nem volt sokkal nagyobb egy övnél.
A PARTNERE Azután egy férfi szállt ki, megállapítottam, hogy a 60-as éveiben járt. Ebben a korban néhányan még mindig jó formában vannak, de ha osztályoznom kellene őt, nem kapna többet mint egy hármast. Ő volt a sofőr? Az apja? A szeretője talán? Ha a szeretője volt, valószínűleg tele volt pénzzel. Fiatal és szép nő és egy olyan szerető, aki öreg, csúnya és gazdag, ma jellemző kombináció lett. Amikor elkezdett beszélni (miért a nők kezdenek el beszélni javarészt?) úgy tűnt, hogy valóban a szeretője és valóban gazdag. Azt mondta, hogy annyira sajnálta őt. Ő egy annyira jó ember (a fiatal nőstények miért találják annyira jónak a csúnya öreg gazdag fickókat gyakran? ) és rengeteget költött galambokra de az egész cask egy nagy szemétdomb lett és most arra gondolt, hogy befejezi. Az utolsó reménye én vagyok, AS minden ember közül egyedül. Ha én nem tudom őt sínre tenni, akkor senki sem tudja. A pénz nem volt probléma; boldogan fizetnének, ha segítek. Miután meghallgattam a történetét, ezt akartam mondani: Pénz? Pénz? Pénzzel mindent meg tudsz venni ezen a világon, a szeretetet, az időt, az egészséget és galambsport sikereket leszámítva. De összeszedtem magam és azt mondtam: Pénzzel nem tudsz a galambsportban elért sikereket venni. Sok példa létezik olyan emberekre, akik soha nem költöttek egy tízcentest se galambokra. Közülük egy Gaston. Ki ő? Kérte, hogy meséljek róla. Tehát elkezdtem Gastonról beszélni.
GASTON 2007-ben övé volt a fiatal National Champion, a szomszédjáé, Jef Keirsmakersé pedig a második. Egy elsőrangú galambász-környéken laknak. De Gaston frusztrált, mert cask most kezdmi megkapni azt az elismerést, amit már régóta megérdemelne. A múltban csak egy maroknyi madarat küldött, és azokat is rövid távon, és a rövidtávú bajnokok nem törnek be a médiába, s főleg nem, ha cask kevés galambbal versenyeznek. 1999-ben állt át a középtávra, és 2003-ban vett részt először a Nemzeti Hosszútávban. Egy év múlva már hatodik lett, 2007-ben pedig bajnok! És tudod mit? Ez az ember soha nem költött egy centet se galambokra. Azok a madarak, amik az egész országot verik, olyanoktól keltek, amiket helyi fickóktól kapott. Többnnyire őszi fiatalként. Ez a szlogenje: Sosem hozok be öreg galambot. Se tavaszi fiatalt. Senki nem fog olyan galambot eladni ami jónak bizonyult, hacsak nem őrült áron. A tenyésztőknek általában nem kellenek ősszel a fiatalok a saját legjobbjaiktól sem, ezért ez a legjobb idő a vérfrissítésre. Legjobb tényészhímjét 1998-ban vette, mint fiatalt. Továbbá kapott egy maroknyi galambot helybelitől, aki 1999-ben befejezte. Ezen kívül egy barátjától megkapta a fiatalok bajnokságának első ászát. Azért kaphatta meg, mert az illető csak fiatalokkal versenyez. Ez az igazság, de valójában ő majd mindennel sikeres volt, amit cask behozott. Látogatóim azt kérdezték: Ennyire könnyű bajnoknak lenni? - Nem olyan könnyű, csakhogy eddig kizárólag a galambokról beszéltem. -Akkor mondjon többet nekünk, -koldultak.
TOVÁBBI GASTON ANYAG - 16-18 napos korukban választja le a fiatalokat. Leteszi őket a padlóra, így minden öreg eteti őket, azonkívül hamar megtanulnak önállóan enni. A fiatal hímeket március közepétől május végéig elsötétítik. Azokat a tojókat, amiket tovább is küld, (szeptemberben) 2 héten keresztül ismét elsötétítik. Az elsötétítés ideje: du. 6.00 órától másnap de. 9 óráig. - A győzelem a Nemzeti Bajnokságban a tojóknak köszönhető.. - Belga szokás szerint elég későn kezdi röptetni a fiatalokat. Májusban kapnak 5 tréninget 3-30 kilométerről, azután a klubbal edzi őket (kétszer 100 és kétszer 200 km-ről) azután mehetnek a hosszabb távokra. A versenyek alatt hétközben már nincsenek tréningek. Két hetenként van 500-600 kilométeres National. A közbeeső hétvégén kepnek egy roved utat, 100, vagy 200 km-es repülést. Azok a fiatalok küldi versenyre (ezeket szegényeknek nevezi), amelyek hamar eldobják első evezőtollukat. A fiatalok bőven ehetnek, reggel és este is kapnak. Nagyon fontos megakadályozni, hogy a tojók letojjanak. A területük iránti ragaszkodás motiválja őket a gyors hazatérésre. Vegyük a legjobb fiatalját 2007-ben. Ez állandóan más fészekbe akart bemenni. Gaston zárva tartotta kosarazás előtt. Nemzeti 18-ik helyezést nyert. A második madara azon a versenyen úgy lett felpiszkálva, hogy saját hímje helyett egy másikat kapott. A fiatal tojók öreg hímeket kapnak és fordítva. Csak a hímek ülhetnek tojáson (5 napig), attól fogva a nemek özvegyen versenyeznek.
ÉRDEKESSÉG -Hmmm, nagyon érdekes. mondta elgondolkozva Casanova mától abbahagyom az őrült pénzek kiadását a galambokért. Ezután megmutattam neki egy olyan jó galambomat, amit ingyen kaptam, de amikor láttam, hogy hogyan fogja a kezébe, tudtam, hogy soha, de soha nem fog felhagyni a vásárlási szokásaival. Pontosan tudtam, hogy galambokat fog venni halála napjáig. Egy évvel később megint találkoztam velük és kiderült, hogy igazam lett. Képtelen volt abbahagyni a vásárlást. Azt mondta: Olcsón vettünk egy csapat fiatalt egy olyan embertől, aki nem hires, de szuper szinten versenyez. És követni fogjuk Gaston módszerét és a tanácsaidat. Ennek működnie kell, nemigaz? -Talán. - mondtam elgondolkozva. Csakhogy elfelejtettél egy dolgot megvenni. -És mi az? akarta tudni. -A galambászt, akitől vetted a madarakat, -mondtam. Egy pillanatig mindenki hallgatott, azután a szépség felnyögött: -Ez a világ nem tisztességes! -Jogos. mondtam, miközben még egyszer megnéztem a lábait.
Nálunk az R-32-ben Speedykkel, az új szoftverrel új gyűjtővel annyi volt a bibi, hogy a nevezett csapatok után kinyomtatta a következő csapat fejlécét is (amibe már nem történt nevezés). Matrix nyomtatóval minden oldal után nyomott egy üres oldalt. Egy fél doboz papír után átálltunk Canonra, ezzel jó volt. R-16-ban régi gyűjtő új szoftveral Speedykkel ment a dolog.
Nálunk van a tagszövben jóegynéhány Bricon. A Speedykkel és az új szoftverrel régi gyűjtőantennával nem tudok problémáról az első út kapcsán. Inkább bővült annyival a paletta, hogy most már mutatja a csapatszámot is az érkező galamb mellett.
A Speedykkel és az új szoftverrel új gyűjtővel már akadt egy kis küzdelem, gondolok itt a már általatok említett bontási egy példányra.
A régi Little viszont kicsalt bár "kedves" szót a tulajokból, nos ott valami nem ok.
Leírtam a tapasztalatokat a forgalmazónak, szerintem ti is ezt tegyétek, így előbb sikerül orvosolni a problémát.
Azonkívül amit leírtál, szerintem sokkal lassab az egész rendszer, nem lehet pl. a métersebességet hozzárendelni, ami egyesületi szinten rögtön eldöntheti a sorrendet.
Sokkal lebutítottabb a rendszer ahhoz képest, amit 4 éve vettünk.
Ma ezzel a sw-rel nem vennénk meg!!!!!!!!!
Sokkal jobb volt a régi sw.
Nem beszélve arról, hogy jövőre valszeg az új anyaóra (75.000.-HUF!!!) nélkül nem használható.
Bár kérdésemre azt a választ kaptam, hogy a mostani fekete csipekkel a régi anyaórák használhatók, csak az alapnevezéshez kell az új.
Szerintem jövőre már nem lehet csak új csipet kapni.
A gumigyűrűvel meg 100 éve lehet komolyabb beruházás nélkül még 100 évig versenyezni.
Szerintem is nagyon lassú az új szoftver, kosarazáskor többször is meg kellett ismételni a gyűjtést mire elindult.Mintha "sok" lenne ez a szoftver a speedynek.
1st National Ace-Pigeon ZLU 1994 1st National Ace-Pigeon ZLU Barcelona 1993-1997 1st Internat. Ace-Pigeon Barcelona 1993-1997
azaz 93-94-95-96-97 (öt év összességében!) nemzetközi 1. Barcelona-ász. Egy fiú-unoka párból a szupertojóra (Superduivin), de minden további ős is kizárólag Aarden Silvervosje tojójára megy vissza.
Mielőtt részletesebben válaszolnék, előreküldöm a világ egyik leghíresebb tenyészpárjának pedigréjét. Cattrysse Pette-Mette (Ronda és Kövér, hogy az érzelmi háttérről is tudósítsak. Vagyis Cattrysse-ék nem voltak elrgadtatva enyhén szólva, de akkor ezt tudták visszaszerezni, és jó képet vágtak hozzá):
Anker is említi a változó öröklésmenetet, amikor évek alatt a galamb típusa érthetetlen mértékben megváltozik. Azt hiszem ez kicsiben és sokkal gyorsabban is működik. A heterozigótaság előnye talán abban áll, hogy az eltérő információtartalmú gének párjai "egymásnak adják a dominanciát" aszerint, hogy mire van szükség. Homozigótáknál nincs alternatíva ugye. Nem találok más magyarázatot arra, hogy a rokontenyésztett állatok miért gyengébb vitalitásúak, hiszen az esetek többségében teljesen kielégítő DNS-sal rendelkeznek. A génpárok mindkét felének egyidejű és átmeneti bekapcsolódása lehetne a forma jelensége, amikor a galamb egészségesebb, szebb és új viselkedésformákat vesz fel. Olyan, mintha több információt hordozna. Persze ez nem tudomány, csak az én ötletem.
Oké, hugoapi is nyugtázva. Amit én érdekesnek tartok, hogy erőnléti javulást látnak, holott egy immunreakciót erősítenek fel. Az egész biológia egy bosszantó zagyvaság, erre célzok. Oldalba csapod a kalapáccsal, erre elkezd beszélni. Ha érthető. :-D
Persze, hogy érdekes. Bár arra tippelek, hogy ez az egyébként eredményes módszer egyszerűen csak arról szól, hogy oldalba rúgjuk az immunrendszert. Az meg jobban működik egy kis ideig, mert nem hagytuk punnyadni.
A pigmentképződés genetikailag öröklődik. Először a pigment-termelő hámsejtek jönnek létre a funkcionális osztódás során, majd ezek kezdik termelni a színezőpasztákat. Viszont én is mondok egy érdekes példát a színhez, elgondolkodtatásul. A heterozigóta vöröskovácsolt hím arról ismerhető meg, hogy tollain fekete foltok is láthatók. Nálunk kölni-fröccsösnek hívják ezt a színt, hogy miért, csak találgatni lehet. Talán a háború előtt onnan hoztak Bricoux-kat, és azok voltak ilyenek. A jelenség oka az, hogy a vörös szín domináns, elnyomja a recesszív kéket, az csak imitt-amott jelenik meg. Ám ha megfigyeljük, a fröccs az élet során egyre nagyobb mértékben jelenik meg. Egy tizenöt éves fröccsös sokkal több fekete foltot hordoz, mint egy fiatal. Vagyis az élet során a dominancia foka változik. Én legalábbis ezt gondolom. Mégtovább vagyis minden recesszív tulajdonság előretör. Mit jelent vajon ez az örökítésben?
Hát agyon senkitse ütnek itt a forumon:)Föleg téged.
Genetikába egy nagyon kicsit othon érzem magam pár éve ebböl vizsgáztam. A haj szín nem a gének eredménye,hanem a pigment sejtek és szin kromoszomáké. mivel egyedül ezek e sejtek és kromoszomák amik a tulajdonságukat képessek változtatni.( gondolj a vedlésre a rajzos galamboknál,amik felnöt korra érik el teljes pigment tulajdonságukat amit örökiteni fognak.)
Nem erről van szó, kicsit részletezem, aztán elszaladok, mielőtt agyonütnétek. :-D A teljes kromoszómalánc 2-3 milliárd citozin-guanin vagy adenin-timin bázispárból áll. Ennek a bázispár-láncnak tól-ig tartó egybefüggő szakasza a gén, amely egy tulajdonságot szabályoz, pl. barna hajat. Egy gén hossza olyan 100-1000 bázispár hosszú. A teljes genetikai örökségnek csak mintegy 5-10%-a határozható meg, mint aktív szakasz, ami valamire szolgál, a többi célja nem ismert. Magyarán felépülnél a génjeid töredékéből is. De az életedhez kell a maradék is, mert egyszer szükség lesz rá.
Hát lehet,hogy nem jól tudom de 70% az örökletes gének aránya, ami osztódik a két szülő között.A fenn maradó 30% a nagyszülők és dédszülőké.De mivel azt is tudjuk,hogy a dédszülők génjei már a galambnál nagyon keveset befolyásolnak ezért nem említik az örökléstanba a galambnál.
Az immunitás azt jelenti, hogy a szervezet ismételt támadás esetén ellenanyagot termel, és különösebb látható jelenség nélkül legyőzi a kórokozót. A vakcinázás pont erre szolgál. A Colombovac stb. elölt vírust (és fehérjét) juttat be, a La Sota legyengített, de élő vírust. (A vírus nem tud változatlanul szaporodni, 7-8 nemzedék után még az Ebola is annyira legyengül, hogy gyakorlatilag ártalmatlan. Az RNS lánc sérül.) A trichó viszont bármikor visszatérhet, és másodszor és sokadszor is változatlanul gyötri a galambot. Szóval ezért nem nevezem ezt immunitásnak. Természetesen van egy öröklött alapellenállási szint, hiszen a galamb előtte 100 millió évig evolválódott, és elpusztultak azok az egyedek, amelyeket a trichó legyűrt.
A géneknek csak maximum 10%-a szolgál örökletes tulajdonságok kialakításához, a többi szerepe nagyjából ismeretlen. Nagyon elképzelhető, hogy korábbi sikeres biológiai védekezőprogramok "lyukszalagjai", és ha olyannal találkozik a szervezet, amire kromoszómájában tárol kész választ, az működni kezd, lefut, előállít védelmet, satöbbi. Az immunitás nem csökken az élet előrehaladtával, hanem éppen nő, hiszen a szervezet minden korábbi fertőzésről készült ellenanyaga megőrződik. Az immunreakció erőssége csökkenhet, mert a szervezet általános termelőképessége, a vitalitás is csökken. De ezt te is mondod utolsó mondatodban.
Na jó. De ha bekerül egy kórokozó-adag egy szervezetbe, akkor futtatja a saját programját. Táplálkozik-szaporodik. A végén szükségképpen a gazdaszervezet halála van, hacsak az nem védekezik valahogy.
Nem hinném, hogy a gének kőzre játszanának a betegségben,az idős madaraknál. (és utódaiknál)Mivel a géneket megtermékenyüléskor kapják meg a szülőktől, ahoz az életük során nem jön se több se kevesebb, ugyan ezt adják át életük során minden utódjuknak.(ezek az adaktív tulajdonságok) Idősebb madaraknak az immunrendszere gyengébb így elöbb megfertőzödik és már a fészekbe képes átadni a fertőzést az utódainak, amikor még az ők immunrendszere se fejlödött ki teljesen.Az öreg madarak egészségére még jobban oda kell figyelni,mert a fiatal galamb még képes valamilyen szinten legyőzni a fertőzést,mikor az öreg madár már nem. Hozzá szolásom idézet a repülő kereszt rejtvényből.
Nem hiszek különösebben családi tulajdonságokban, egyedek vannak a sor végén mindig, és ez számít. Az öröklődésért felelős gének elmaradnak valahol, és egy korábban terhelt család már nem is terhelt. Bizonyos nemzedékig persze hathatnak negatívumok, de erről szól a tenyésztés: megválni a hátrányostól, és előnyt adni a jónak. A genetikai változékonyság mindig létrehoz újabb és újabb génkombinációkat, ezért az egész élet egy dinamikus, örvényszerű fraktál. Egyszerűen nincs értelme a múlton sokat rágódni, a mai nap feladatai a lényegesek. Na, szóval genetikusan érzékeny lehetsz a radioaktivitásra, én pedig talán nem. Vagy fordítva. Ugyanez igaz a trichóra a galambnál. Ez jobban hajlamos, amaz ugyanannyi petétől semmi fertőzést nem kap. Az immunitás képessége - eltekintve általános immunfaktoroktól (globulinok), amelyek örökletesek (és konkrétan sokra nem jók) - is egy örökletes képesség, de nyilván egy másik tulajdonság. Ahogy a látás és hallás is ingerfeldolgozásra szolgál, de nem azonosak. Már hónapok óta piszmogok egy ilyen íráson, azért jár ennyit a szám, ülök a problémák közepén.
Bocsi, ha kissé akadékoskodónak tűnök, de Schaerlaeckens immunitásról beszél, az pedig az egyed élete folyamán kialakuló tulajdonság. Az idegen mikroorganizmusok a szervezetbe, majd a vérbe kerülve a fehérvérsejteket olyan reakciókra késztetik, hogy aktív ellenanyagokat hozzon létre a szervezet. Örökletesen lehetséges eltérő fogékonyság, erre hoztam, hogy két testvér nálam komolyabban megbetegedett, tehát úgy tűnik, genetikai kapcsolat lehetséges. Ám ez nem immunitás. De hozzátartozik, hogy egy idős tojóról van szó, amely már nem képes kellő vitalitású utódot adni. Ez is lehet ok. Talán más is elmondhatná a tapasztalatát ilyen testvéreket érintő betegségekről.
"Szóval lehet, hogy létezik örökletes hajlam a trichóra, de lehet, hogy ez az egy tojóm túl öreg (12 éves). Vagy bármi egyéni defektus lehetséges."
Szerintem biztos, hogy létezik a trichóra fogékonyabb galamb!
Amely rossz "adottságát" tiszta erőböl örökíti!!!!
S ha az említett öreg tojódnál még eddig nem fordult elő hasonló (a 11 tenyész év alatt) trichós meg betegedés, akkor igen is a hím családjában kell keresni a hunyót!!!!
Mitszoltok ehhez a galambhoz miféle lehet megtartsam vagy kuka igazábol a börzén egy hölgytöl vettem de nemtudott róla semmit mondani a száma05-07-82768 Him
Freialdenhofen és fiai (Németország) A híres német tenyésztőnek volt néhány nagy sikerük az utolsó évek extrém hosszú távú versenyein. = év alatt három alkalommal lettek Németországot hosszú távú nemzeti bajnokai. 2007-ben 10 nemzeti verseny alkalmával kerültek a top 10-be. Övék az országos 1. Ász hím, a VIII. tojó champion, Országos I. díj Irunból 3398 galambból, Országos II. Perpignan, Országos IV. Bordeaux, és a többi.
Az apa, Heinz-Jozef Freialdenhofen (64 éves, ebből 50-et átgalambászott) eleinte rövid és középtávon volt bajnok. Amikor legidősebb fia Dirk (36) bekapcsolódott a sportba, úgy döntöttek, hogy belépnek a nemzetközi hosszú távú versenyek világába. Az első jelentős díjat 1994-ben nyerték, és ez az az év, amikortól a másik fiú Heiko (30) is csatlakozott a családi hobbihoz. 1995-ben nyertek először nemzeti hosszú távú Champion címet. Azóta folyamatosan élben szerepelnek. Képesek győzni Belgium, Franciaország és Hollandia legjobb maratonos csapatai ellen.
A maratonos vonal: Dirk Freialdenhofen találkozott a híres Albert Simons-szal Maaseikből (Belgium), aki akkoriban éppen Hollandiában élt Roosterenben. A család 1987-ben már a nagy távolságokra gondolt, és lenyűgözték őket Albert Simons madarai. Több tojást és fiatalt vettek 1991-ben a Simons dúcból, és ezek lettek az alapjai a Freialdenhofen galambok új generációjának. Az alapító galambok közül kiemelkedett a Doffertje 733, ami a híres Oud Doffertje és egy van der Wegen tojó (Perpignanra rokontenyésztett) fia. Doffertje 733 sok kiváló versenyző versenyző hímet adott, egy I. és egy IV. díjast Daxból, V. díjast Bergeracból, stb. Fontos beszerzés volt Max is a Saya testvérektől, Maastrichtból. A híres Bonte Marathon fia, ami hetedik volt Barcelonából, kilencedik Perpignanból, 29. és 38. Marseille-ből. Max-nek köszönhetik Joop-ot, Last Son of Max-ot és mindenekelőtt Forrest Gump-ot. Vásároltak tenyészanyagot Yves van de Pol-tól (Getsbeets, Belgium) Hans-Dieter Rass Barcelona győzteséből, Dieter Tetz-től, a Kuypers testvérektől, Jan Theelen-től és Peter van de Eynden-től. A fő tenyésztojók közül az egyik Willy Mundt Vanbruane vonaálból származik. Új keresztezési partnerek a Wijnands és Kurvers de Weerd galambok. A legjobb versenyzők az ász-vonalak keresztezéséből származnak. A tenyészhímek minden évben több tojót kapnak, hogy megtalálhassák a legjobb kombinációkat.
7 olyan nemzetközi győzelmet tartanak számon, amit valaki más ért el, de maga a galamb náluk kelt.
Módszer A Freialdenhofen család 120 galambbal versenyez a szuperhosszútávokon. Totál özvegységet használnak. Összesen kb. 300 galambjuk van. 40 tenyészhím, 80 tenyésztojó, és ezektől további 130 fiatal. Ez nagyon sok munkát jelent. A versenyzőket először februárban párosítják, majd áprilisban másodszor, amikor is kb 5 napig ülhetnek a tojáson. A madarak nem repülnek ki a tél folyamán. Nagyon nagy a veszélye annak, hogy ragadozók zsákmányaként végeznék. Augusztustól februárig minden galamb a dúcban marad.
Május elején trichomonas ellen kapnak kezelést, paratífusz ellen még februárban, 10 napon, majd ismétlőleg 5 napon át. A második Pau előtt vár rájuk még egy kúra. Ezt a verseny előtt 14 nappal kezdik meg. A hímeknek esténként 25 percet kell repülniük. A Freialdenhofen család nem akarja a versenyzőket nagy formába hozni a versenyidőszak elején. A komolyabb edzés júniusban veszi kezdetét. Onnantól a hímek este 45, reggel 45-60 percet repülnek a ház körül. A tojók csak este edzenek, egy órát. A fiatalokat csak az egészségük alapján ítélik meg, nem a pedigré, vagy a versenyeredmények alapján. A szárny ventillációját nagyon fontosnak tartják. A versenyzőket viszont már az eredményeik minősítik! Az egy évesek kétszer szállják a 850 kilométert, az öreg hímek és tojók pedig 2-3 alkalommal mennek 900 km fölé évente. Azok a madarak, amik egy nagy nemzetközi versenyről érkeznek meg, diétás takarmánykeveréket kapnak és teát (Pigeon Tea Special a Kreutzer cégtől). Ezután néhány nap vitaminozzák őket és Belgasol-t kapnak, valamit BS (Belgica-De Weerd) gyógyszert. A következő napokon özvegykeverék jár nekik. A tojók kevesebbet kapnak a hímeknél. Kosárba kerülés előtt néhány napon át a versenyzők napraforgó és kukorica kiegészítést kapnak és Peeters állatorvos termékeit. Ha légzőszervi problémák lépnének fel, az Orni-Special-t és a WN Red-et szokták bevetni a Belgica-De Weerd-től. Minden versenyző minden szombaton és vasárnap teát kap. Vedlés idején egy könnyű keveréket adnak, fokhagymát hetente kétszer és teát. Versenyidőszakban 2-3 hetente vizitál náluk állatorvos.
Ezek az azol-származékok kémiai anyagok, amelyek a trichomonasra és sok gombafajra halálosak. A baj az, hogy a túlélő trichók létrehozták a szuper-trichó törzseket. Ezekre hatástalanok ezek a vegyszerek. A baj itt áll az ajtó előtt.
Ha beraksz valamit, az hasznos, és lendít a fórumon. Örülök, hogy szorgoskodsz, nagyra értékelem munkálkodásodat. Nem mindig azonnal jelentkezik a mondanivaló lényege és hatása, meg kell emészteni.
Annyit magam is tapasztalok, hogy a trichó elleni született adottságokban vannak családokra jellemző vonások. Tavaly két trichós fiatalom volt, ezek testvérek. Látszólag immunitás kérdése, de csak látszólag. Mint tudjuk, az öröklött (maternális) védettség csak az élet első hónapjában hat, és ekkor is idővel csökken. (Nota bene: mi köze a hímnek az egészhez? A tojó hozzáadott anyaga sokmilliószor többet nyom a latban.) A betegség az 1-2. hónap között támad, amikor még nincs kifejlett immunitás. Szóval lehet, hogy létezik örökletes hajlam a trichóra, de lehet, hogy ez az egy tojóm túl öreg (12 éves). Vagy bármi egyéni defektus lehetséges. Immunitás biztos nem játszik, tekintettel a fentiekre.
Már kezdtem aggódni, ha berakok ide valamit, nem fellendíti a fórumot, hanem leállítja. Én pont nem esem hasra AS előtt, inkább csak azért másoltam be a szavait, hogy lássuk, ő is azt mondja, hogy a bajnok előbb észrevesz dolgokat (a betegség előszelét), mint azok, akiket megver.
Nem tudom, hogy az immunrendszer teljesen eszköztelen-e a tricho ellen, legalábbis nem tudom hogyan működik, ha működik ellene. Azért az elgondolkoztat, hogy pusztán a szerencse dolga-e ha az egyik fiatal a selejtezésig megbetegszik, a másik meg nem, vagy később.
Szóba került a sárgagomb. Így ír róla Schaerlaekens egy friss cikkében:
EGY MÁSIK MEGKÖZELÍTÉS Ha állatorvosokkal beszélsz, aggasztó híreket hallhatsz a trichomoniasisról. E betegséget nem vírusok, vagy baktériumok okozzák, hanem egy körte formájú egysejtű. Mi az ami aggasztó? Néhányan nehéznek, vagy majdnem lehetetlennek találják, hogy a növekvő immunitás miatt kiküszöböljék ezt az élősködőt. A probléma érinthet egyes galambokat, vagy egész állományokat. Kezelnek és kezelnek, de megbuknak a madarak meggyógyításában. Az a tragikus, hogy csak magunkat hibáztathatjuk. A múltban nálunk nem volt ilyen probléma, nem is volt gyógyszer, aminek a használata eszünkbe juthatott volna. Akkor romlottak el a dolgok, amikor a gyógyszerek a kezünkbe kerültek. Mi gyógyítottunk, vagy gyógyítottunk; a tenyésztés előtt, a versenyidőszak előtt, a vedlés előtt és néha egy vagy két nappal minden verseny után. Tevékenyen és drámaian aláástuk a madaraink immunitását.
ÉS MOST MI VAN? Most megtehetjük, hogy dupla adagban gyógyszerezünk, de ez elkerülhetetlenül még nagyobb problémákhoz fog vezetni hosszútávon. Eljött a pillanat, amikor az élősködő nevet bármelyik gyógyszerünkön. A tanácsom éppen ellentétes: csak akkor gógyítsunk, ha szüséges. Kéznél vannak a gyógyszerek (nálam Ronidazole vagy a metronidazol) de soha, de soha nem fogok olyan galambot kezelni, ami jó formában van. 2000 volt az öreg madaraimnak a legjobb éve. Egész évben olyan jó formában voltak, hogy semmi okot nem láttam a kezelésükre. Szóval azt csinálom, hogy csak akkor kezelek, ha szükségét látom. Arra az esetre, ha nincs jó állatorvos a közelben, felmerül a kérdés, hogy mire figyelj, mik a tünetek.
Lássuk. TÜNETEK - A madarak lehangoltak; - A fiatalok a fészekben soványak, vizes és savanyú szagú az ürülékük. - Az öregek közömbösnek, borzoltnak és unottnak tűnnek. - Nehéz teljesen becsukni a csőrüket, nyelési nehézségeik lehetnek. - Nincs kevük edzeni, keveset esznek és sokat isznak, és testük nem tűnik elég feszesnek. De... ha te már ezeket a tüneteket látod, valójában már elkéstél, elég rendes veszteségekkel kell szembenézned. Az emberek néha azt mondják, hogy a bajnokok már ma látják, hogy a galamb beteg lesz-e holnap. Ebben sok igazság van. A bajnokok jó megfigyelők, a helyes gyógyszerezéssel a megfelelő időben cselekednek. Ha számítok arra, hogy hamarosan problémám lesz, nem várom meg, hogy be is következzen. A csőr belsejében keresd, hogy lesz-e hamarosan problémád. Ha kinyitod és szürke nyálkát, vagy kis fonalakat látsz a szájpadlásnál, az veszélyt jelent. Itt van az idő az intézkedésre. A túl pirosas torok szintén figyelmeztetés. Ha kétségeim vannak a madarak egészségével kapcsolatban, belenézek a csőrükbe. Egy állatorvos ugyanazt teszi!
KIVÁLOGATÁS Természetes módon tudsz a trichotűrésre szelektálni azáltal, hogy kiteszed azokat, amelyeket sebezhetőbbnek tartasz erre a betegségre, mint másokat. Ez nincs kockázatok nélkül, és az igazán jó galambok is elkapják ezt a betegséget. A trichonak csak úgy tudsz véget vetni, ha olyan családot tartasz, ami érzékeny a betegségre, de mi értelme ilyet csinálni, ha nélkülözi a kellő minőséget? Azért a szelekciónak az eredményeken és a természetes egészségen kellene alapulnia, nem a szemen, pedigrén vagy más szarságon.
ÉRDEKESSÉG 2008 elején egy bizottság elnöke voltam Hollandiában egy szemináriumon. Olyan bajnokok fémjelezték az eseményt, voltak a tagok, mint például Koopman és Verkerk, vagy a belga állatorvos, Schroeder. Egyik tétel az ecet volt, ami sok tenyésztő itatóiban megtalálható körülbelül 10 év óta. Kezdetben nem hittem ebben de meghökkentett, amikor azokkal beszéltem, akik nagyon pozitívan gondolkodtak erről. Azért elkezdtem adni az almaecetet 2005-ben, nem hetenként egy napot, mert az teljesen haszontalan, hanem legalább 3x. És találd ki mi az eredmény? 2005 óta nekem nem kellett kezelnem tricho ellen. A szeminárium közönségének egy része hitetlen szemekkel nézett rám de a galamb szakállatorvos egyáltalán nem lepődött meg. Azt mondta: Amikor a galambászok azzal bíztak meg, hogy ellenőrizzem a madaraikat, és azt találtam, hogy azok teljesen mentesek voltak a trichomonastól, csak azt kérdeztem tőlük, ecetet, vagy almaecetet adnak a galamboknak? A válasz mindig pozitív volt. A doktor szerint ez nem lehet véletlen egybeesés. Miért mondok ecetet néha, és máskor almaecetet? A legtöbb ember almaecetet ad de ez nem jelent különbséget az árát leszámítva.
VICCES A galambászok elkezdték az itatóba tenni az ecetet azért, hogy egy olyan környezetet hozzanak létre az állatok beleiben, ami megnehezíti a Coli baktériumok életben maradását. De ez úgy tűnik, hogy sosem volt több egy vágyálomnál. Peter van der Merwe a bajnok szintén kipróbálta az eceten de csak egy évig. Soha, de soha nem volt annyi problémája az (Adeno)Colival. Elég furcsa módon (vagy mégsem?) a tricho nem volt probléma abban az évben. A tricho a dúcod problémája? Kezeld ki őket alaposan először, azután adagold az ecetet!!! Nem fogod megbánni. Én egy egyszerű galambász vagyok, akinek kételkedhetsz a szavában. De nehéz elképzelni, hogy minden állatorvos is téved az ecettel kapcsolatban!
Ugyanmár. A fordítóprogram nagy varázslat. Egyébként tényleg nem mondanak el fontos dolgokat, elég valószínű. Azért érdemes csak azzal foglalkozni, ahol érződik, hogy tényleg el akar magyarázni valamit.
Nekem is tetszenek a cikkek Neon! Különösen az orvosi ellátásról szóló rész érdekes. Mintha ehhez hasonlót már hallottam volna nem is túl régen. Fordíthatnál a hosszútávú tenyésztőktől is! Ha lúd, legyen kövér :)
Fene tudja, én olyan hiszékeny vagyok, hogy feltételezem: egy versenyző, aki évek óta 85%-os helyezési aránnyal dolgozik, előbb meglátja a trichot, mit te, vagy én. Talán már akkor, amikor a 60 fiataljából nem 53, csak 49 kerül listára.
Hogyan lett nemzeti champion a 4 fiatal 2006-ban? Amint a fiatalok elválasztása megtörténik, a dúc padlóját abszorbens szemcsékkel szórják fel. A szemcsék ott maradnak, amíg a fiatalok megtanulnak könnyen felrepülni a boxokhoz és a lepkeülőkékhez. A fiatalok két dupla dúcban vannak elhelyezve. Az elválasztó ajtó mindaddig nyitva áll, amíg nincs szükség a nemek szétválasztására. A fiatal galamboknak egy kis röpde áll rendelkezésére, amit ideiglenesen, kb 10 napig a szputnyik elé szerelnek. Ez elehtőséget ad nekik, hogy felmérjék a környéket, anélkül, hogy elvesztésüket kellene kockáztatni, mert megilyednek például a varjaktól. Tíz nappal később a röpdét eltávolítják és a fiatal galambok majdnem azonnal repülnek a tetőre. Ezzel valóban sikerül mérsékelni a veszteséget. A kivételek mindazonáltal erősítik a szabályt és sosem lehet kizárni idő előtt sok fiatal galamb elvesztését, ha kivételesek a körülmények. Elvesztettem a 44 korai fiatal galambomból nem kevesebb mint 38-at egy 2001-es hóviharban. A fiatal galambokat mindennap kiengedik, és általában egy héttel az első verseny előtt edzésre viszik. Az első tréningútnak feltétele, hogy a galambok már képesek legyenek egy órát repülni a ház körül.
12 út 12 helyezés
Amint elkezdődik a tréningek időszaka, a galambokat a hét folyamán hétfőtől péntekig mindennap elviszi az autó. Először 4-5 kilométert kell repülniük. A hét végére elérik a 12 kilométeres távot. Amikor az intenzív magántréningek hetének vége van, a fiatal kosarazható az első versenyre (Halle: 87 kilométer) a klubbal. A következő héten már mehetnek Quiévrainba. Soha nem edzek fiatal galambokat, amikor nagyon tiszta kék az ég, vagy egy észak-keleti szél kavarog. Tudom, hogy legjobb ilyenkor elhalasztani az edzést, akár egy hétig is. A nemeket a Quiévrain után (június közepe körül) választják szét. A fiatalokat mindennap elsötétítik este hattól reggel nyolcig, március közepétől május végéig.
7/10 helyezés, 1x1díj
A fiatal galambok, melyek egész héten át nemenként külön dúcrészben éltek, együtt lehetnek körülbelül egy óra hosszát bekosarazás előtt. A motiváció fellendítésére tojótálakat teszek a dúcba, és néhány kartondobozt a földre. Amikor hazaérnek a heti versenyről, vasárnap estig együtt maradnak. Ha kemény volt az út, vagy délután engedték el őket, éjszaka is együtt lehetnek. Ilyenkor a hétfő kora reggeli tréning után választják szét a csapatot. Mivel figyelemre méltóan több jó tojó marad a versenyek során, mint hím, néha adódik a kisértés, hogy öreg hímek kerüljenek a dúcba. Azonban ez nem egy jó módszer a motiválásra, mert az öreg hímek távol tartják a fészkelőhelytől a fiatal hímeket. Ez inkább nyugtalanságot és bajt eredményez. Ha azonban a fiatal hímek maradnának többségben, akkor jó módszer néhány öreg tojót adni nekik, érdekes motivációtöbbletet érhetünk el. Ez a tolóajtó-módszer alkalmazhatják anélkül, hogy jelentős problémák adódnának a fiatalok versenyidőszakában, szeptember végéig.
10/11 helyezés, 1x1 díj
Személy szerint én csak augusztusig küldöm a fiatal hímeket. Általában 7-8 Quiévrain vagy Noyon után leállítom őket. Ez éppen elég ahhoz, hogy a következő évet lehetőségük legyen a legjobb állapotban megkezdeniük. A fiatalokat rendkívül szigorúan ítélem meg és választom ki, javarészt a versenyteljesítmény alapján. A 6 helyezés 10 úton alapelvárás. Ha több, mint 10 fiatal hím teljesíti ezt, akkor megnézem az élhelyezések számát. Az eredmények mellett erősen fontolóra veszem az egészségi állapotot, illetve, hogy mennyi idő alatt nyeri vissza az erejét egy-egy verseny után. Elég gyorsan megszabadulok a nedves szemű és sötét orrú fiataltól. Már az elválasztáskor megszabadulok a gyengéktől. Az egészséges fiatalok kollekciója a jövő év sikerének legfontosabb sarokköve. Ha az egészségügyi problémák, mint például a rettegett adenovírus, a szigorú elővigyázatosság ellenére is felbukkan az állományban, kérjünk állatorvostól tanácsot, meg fogja adni a helyes gyógyszeradagolást. Az egyetlen valóban jó megoldás viszont az, hogy ki kell választani a legerősebb galambokat és ki kell selejtezni a gyenge egyedeket.
Mertens2: Takarmányozás: Ami az etetést illeti, nincs különbség a felkészítésben Quiévrain és Noyon között. A versenyről érkezés napján diétás keverékből egy csapott evőkanállal kapnak és egy szem amerikai mogyorót. Este már a sportkeverékből kapnak ugyanennyit és egy mogyorót. Ez hétfőn és kedden megismétlődik. Szerda reggeltől reggel és este is sportkeveréket kapnak egy csapott kanállal, egy teáskanál cukrot és két amerikai mogyorót. Csütörtökön és pénteken púpozott kanál versenykeveréket kapnak. Szombat reggel csak egy teáskanál cukorka és két szem mogyoró jár nekik. A fiatal galambok ugyanezeket a mennyiségeket kapják, de meg kell küzdeniük érte a közös etetőben, míg az özvegyek egyedileg vannak ellátva a fészkeikben. Mindezen felül egy kevés teát kapnak az ivóvizükbe vasárnaponként, a verseny után. Péntekenként egy vitamin jár a vízhez. Fokhagymaolajat és sörélesztőt keverek a takarmányhoz hétfőn és kedden. A versenyek időszakán kívül minden galamb hétfőn, szerdán és pénteken fokhagymaolajat és sörélesztőt kap a takarmányhoz, a vízbe pedig Naturaline-t és borecetet. Az özvegyek naponta kétszer tréningeznek: a 7:30-tól egy órát reggel, és délután 5-től hatig. A bejárók ilyenkor zárva vannak. Amint a fiatal hímek június közepétől özvegyítve lesznek, egyszerűen az öreg hímek napirendjét követik. Érdekesség, hogy az özvegy tojók, amelyek egész héten át be vannak zárva, szombatonként kapnak lehetőséget, hogy "kiszellőztessék" magukat, s 2-3 órát is repülnek. Nagyon könnyű keveréket kapnak, aminek háromnegyed része árpa. Az adagjuk egy csapott evőkanálnyi. Esténként egy kevés sportkeveréket kapnak, hétvégén egy picivel többet.
Orvosi ellátás. Erről nem sok említeni való akad. Évente csak egyszer kérek segítséget állatorvostól, a paramyxo elleni kötelező oltás idején. Már akkor kezeltem trichomonas ellen, amikor öt éve voltak galambjaim. Nagyon tisztában vagyok ezzel: kijelenthetem, hogy az a gyakorlat, ahol a galambokat csak azért kezelik, hogy kezelve legyenek, mindent egybevéve hibás. Világosan észrevehető, hogy a tricho mikor van hatással a viselkedésükre és különösen a versenyteljesítményük jelzi a fertőzést. Van elég idő a megfelelő válaszlépésre.
Azt észrevettem, hogy apontozás feküdte meg a gyomrodat.Amit meg is értek, hiszen olyan még nem volt , hogy mindenkinek megfelelt volna valami.Legalábbis ritkán.A pontozás lehet, hogy érdekes végeredményt hoz, ebben van valami. De!
Te úgy tálaltad itt a dolgot, mintha én erőltettem volna rá a Tagszövetségre.Nem volt kötelező senkinek megszavazni.Akkor lett volna más variáció esetleg.
Amit a szövetség akar bevezetni, azt még nem tudjuk, hogy hogy néz ki, vagyis a semmit még nem lehet bevezetni. A másik ami erősen kifogásolható magatrtás részedről, úgy próbáltad beállítani a dolgot, mintha én valami fondorlatos módon a saját javamra próbáltam volna megerőszakolni a dolgot.Ezt Te is tudod, hogy hülyeség!Többször írtad, hogy nekem nincsenek jó rövid-középtávú galambjaim, sőt lassúaknak írtad őket.Ezt Te is tudod, hogy ezt nem Te döntöd el, hanem a versenyek.Nem attól gyors egy galamb, hogy mekkora szél segíti.A gyors galamb 1100 méter/percnél is gyors, de Te kicsit belekeveredtél a dolgokba.Több butaságot is megemlítettél mellékletként, csak olvasd vissza a hozzászólásaidat, ami nem tartozik a tárgyhoz, legalábbis az általad kritizált pontszámításhoz. kész tényként hirdetsz itt olyan feltevéseket, amiknek döntő többsége alaptalan badarság.
Azért írtam, hogy az eredményeid alapján jobb lenne ha nem merülnél bele itt az ész osztásba, mert már kicsit eltévesztetted a mértéket, mint ahogy előbb is már leírtam.
Ha van jó ötleted, vezesd elő a megfelelő helyen, aztán a többi majd eldől.
Azt Te is tudod, hogy a döntések demokratikus módon zajlanak.A többség akarata érvényesül.Az lehet , hogy ez nem mindig a legjobb, de ennek így kell lennie. Volt nem egyszer, hogy az én szavazatom is alulmaradt, a többséggel szemben,ez benne van a pakliban.Az elmúlt 20 évben volt többször is példa rá, hogy engem igazoltak a történések.Gondolj csak a 2001-es évre, amikor az egész ország leselejtezte a galambjait, csak én voltam olyan bátor, hogy nagy kiabálások ellenére visszahozattam a galambjainkat, így megúsztuk minimális veszteséggel.Én voltam a kakukk tojás az országban, de nekünk megmaradtak a galambjaink, máshol meg soha nem látott arányú veszteségek voltak.Több példát hadd ne említsek, de ez volt a legkeményebb példa.Az újság és minden fórum ezzel foglalkozott akkoriban.
Egyszóval, nem szerencsés hangnemet ragadtál meg, erre mások is figyelmeztettek.
A másik dolog, amit csak félig tudsz, abból ne vonj le téves következtetéseket, először tájékozódjál, mielőtt valakire rá akarod húzni a vízes lepedőt!
Csak a konkrét tényekkel - amit biztosan jól tudsz - tartsál országos vitafórumot. Csak akkor tudsz véleményeket kérni, ha el is tudod mondani miről is van szó tulajdonképpen.Úgy , hogy egy kicsit félre sikerült a vitafórumod, és ezt mások is leírták Neked!
Ha gondod van legközelebb hívj föl, lehet hogy jobb tájékoztatást kapsz, mint gondolod!
Mivel a munkahelyen lassacskán telik az idő, és ránk meg a rövidtávú versenyek várnak, kerestem egy belga sprinter sporit a pipán, hátha tanulhatunk valamit...
René Mertens Arendonk
Magamról: Már kisgyerek koromban volt egy különös szenvedélyem a galambok iránt. Arról álmodtam, hogy igazi galambversenyeken veszek részt a felnőttekkel, azokkal a galambokkal, amelyek oly kedvesek voltak számomra. 8 évesen már néhány galamb büszke tulajdonosa voltam és három évvel később, 1956-ban már teljesen a postagalambászatról szőtt álmom hajtott.
A fő cél volt bekapcsolódni a galambversenyekbe. Kezdetben a dolgok nem mentek jól. A kevés tudás ellenére nagyon reménykedtem, és sok áldozatot hoztam. Az első 15 hét folyamán nagy figyelemmel kosaraztam galambjaimat, de egyetlen helyezést sem szereztem és ez nagyon kiábrándított. Abban az időben történetesen az egyik szomszédunk Jan Claessen volt. Ő volt a bajnok, galambjait a Janssen testvérektől szerezte be. Sokszor beszéltem vele, egyik alkalommal büszkén megmutattam neki 12 fiatal galambomat. Magasak voltak az elvárásaim, de végül nagyot csalódtam. Úgy emlékszem rá, mintha tegnap mondta volna: "soha nem láttam eddig ilyen szemetet". Akkor elloptak tőlem egy illúziót. Kétségkívül sajnált engem, mert odaígért a következő évre egy teljes kelés fiatalt. Jan megtartotta az ígéretét és egy év múlva az álmom valóra vált. Azokkal a fiatalokkal megszereztem a bajnoki címet az arendonki klubunknál.
Rendkívül boldog voltam azzal az élménnyel, de volt még egy annál is fontosabb a birtokomban: Jan Claessen galambjai. E madarak leszármazottjainak köszönhetően a sprintversenyekre egy olyan szilárd alapom lett, ami szavatolta későbbi sikereim nagy részét, mint például a 2003-as évadot. Abban az évben egy kombinált bajnoki címet szereztem, amibe a fiatalok versenye és 12 középtávú út számított bele. Egészen máig, Jan Claessen vonala a galambállományomnak egy nem túl nagy, de változatlan része.
Az aktuális sikerek különösen egy rendkívüli tenyészpárnak köszönhetők, a hím Staf van Gorptól, a tojó Louis Meulemanstól származik, mindkét tenyésztő Arendonkban élő barátom. 1999-ben esett, hogy ez a tenyészpár adott egy szép kék hímet, amit néhány verseny után den Ezel-nek (szamár) neveztük el rossz természete miatt.
Végül, ez a galamb sok jó versenyző és tenyészgalamb őse lett. Fiatal galambként Quiévrainből rendezett versenyeken szerzett nem kevesebb mint nyolc díjat. Özvegy hímként hat első díjat szerzett annak ellenére, hogy az volt a szokása, hogy 2-3 percen keresztül kint várakozzon a beülés előtt. 2000-ben kilencedik nemzeti ász címet nyert. Évek múltán egy igen sikeres állománynak a vitathatatlan őse lett, mely 8 tenyészpárból áll. Mind a 8 pár rokonsági kapcsolatba hozható a fent említett párral.
A versenycsapat 16 özvegy hímből áll, 10 egyévesből és hat öregből. Körülbelül hatvan fiatal galambot nevelnek fel minden évben. Korai tavasztól, amint a galambokat elválasztják, egy rendkívül szigorú kiválasztásnak teszik ki őket, egészség, atlétikai képességek és versenyteljesítmény alapján. Csak a legjobb madaraknak sikerül megszerezni a versenycsapat egy üresedő helyét.
Versenyzési módszer. Minden galambot december 10-én párosítanak. A galambok két kelést nevelnek fel. A versenyzőket az első keltés után, amikor a fiatalok 17 naposak, elválasztják a tojóktól. Egyik fiatal a tojóval együtt kikerül a versenydúcból. Az özvegy hím másik fiatallal marad a fészekben, annak 25 napos koráig. Az özvegyek nincsenek újra párosítva a versenyek megkezdése előtt. Az utolsó négy év megmutatta, hogy a versenyeredmények figyelemre méltóan jobbak, mióta nincsenek ismét párosítva. A párosítás úgy tűnik, hogy lassítja a forma kialakulását, ami néha kevesebb jó versenyt eredményez. Három rövid, körülbelül 12 kilométeres edzőút elegendő, hogy az özvegyek sikeresen kezdhessék az évet.
Tavaly csak Quiévrainból versenyeztem (135 kilométer) családi problémák miatt, a korábbi évekkel ellentétben, amikor is a teljes csapat számára Noyon (243 kilométer) volt a fő versenyút. Az özvegy tojók mindannyian egyénileg vannak elhelyezve, egész héten át kicsi és sötét boxokban vannak. A hímek bekosarazása előtt a tojókkal találkoznak. Kinyitom a boxok ajtaját, és a tojók maguktól repülnek a versenydúcba. A fészektálakat öt perccel korábban már beteszem a hímekhez. A tojók a hímekkel hozzávetőleg 2-3 percig maradhatnak, amíg belefekszenek a fészektálba. Néha megengedem egy tüzes tojónak, hogy néhány percig a hímek dúcában maradhasson, amikor már nem sok idő van az indulásig. Eközben a hímek a fészek lezárt felében vannak, innen teszem őket kosárba. Néha egy tojót körülbelül öt percen keresztül egy nyitott ketrecben hagyok, miközben a hímek saját helyükön fekszenek. Ezt csak kivételesen csinálom, ha fel akarom lendíteni a motivációt. Az utolsó versenyeken már a tojók minden péntek éjszakát a párjukkal tölthetik. Ellátom őket fészekanyaggal (dohánylevél rostja), amit elszórok a padlón. Ez nagyon feldobja a hímeket, úgy tűnik. Az az özvegy hím, ami a legnagyobb fészket építette, általában élben végez. A verseny után a párok körülbelül egy órát együtt tölthetnek a versenyszezon bármelyik részében.
Használt már valaki valamilyern corn-t, gabonapelletet? Úgy nézem, 3 fő típusa van, az energiadús, a diétás (pl répa) és a gyógynövénytartalmú (alighanem az is diétás). Mi az értelme, haszna? Kinek van véleménye, vagy tapasztalata?
Mit gondoltok az árpa etetéséről versenyidőszakban? Ért el valaki jó eredményt úgy, hogy a versenykeverék jelentősebb arányban tartalmazta? Úgy tűnik, mintha a diétás kajákban is visszaszorulna az árpa arány.
Szia Feri. Ha elolvastad az irásomat rendesen,akkor rájössz hoyg én nem a galambász tudásodat és galambjaid tudását kritizáltam .Hanem ezt az új pontszámitási formát.Amely szerintem a ker. elején lakóknak kedvez,mivel túl nagy a távolság a ker. két vége közt.Ez majd a szembeszeles és szélcsendes versenyeken fog kiugrani.Szerintem Kanizsa ezzel a formával ott sem lesz ahol eddig,ha nem nekik fog kedvezni a széljárás. De bár ne lenne igazam!!MÁS.Ha már változtattunk akkor miért nem lehetett azt a formát bevezetni amit állitólag a Szöv.akar bevezetni jövőre egységesen az országban. Elnézésedet kérem hogy ezt a témát fel mertem vetni a netező galambászok előtt is!!CSAK kiváncsiak voltunk más véleményére is!?!?
Tökéletesen igazad van.Nálunk nincs kirekesztve senki.Mindenki részt vehet a gyűlésen.Mindenki elmondhatja, amit akar.Mielőtt bármiről is szavaznánk alaposan körüljárjuk a témát.Persze vannak akik ezt úgy fordítják: Sok a duma.Ugyanakkor ezerszer bebizonyosodik, hogy ugyanezek az emberek nem értették meg a lényeget, a környezetüket is a saját verziójuk szerint tájékoztatják (akár önhibájukon kívül), aztán a végén Piroska ette meg a farkast.Ha az egyesületi vezetők 2 kivétellel megszavazták, akkor talán nem olyan blődség, mint ahogy Subi próbálja fordítani.Ez is olyan mint a betli út.Egyik évben kedvez valakinek, a másikban meg lehet pont amiatt lesz rosszabb eredménye.De azon is a legtöbbször azok értetlenkednek, akiknek se nem oszt, se nem szoroz.Jelen esetben Subinak se sokat fog osztani, meg szorozni.Lehet nekem 200 ponttal kevesebbem lesz, mint a régi pontszámítással,Neki meg lehet szinte ugyanannyi.
Néhány hozzászóló is leírta, hogy nem baj, ha az irreális nagy szeles versenyeken kevesebb lesz pont.Hát Ők rátapintottak a lényegre.Ezt egy demokratikus szavazás döntötte el, ez kétségtelen. Mellesleg Subi újabb hülyeségekkel állt elő. Elmondom Neki, hogy 1988-ban úgy választottak meg akkor még kerületi vb.elnöknek, hogy nem is tudtam róla.Azóta eltelt pár évben egyfolytában tagszövetségi vezető vagyok.Valószínűleg ez jelent valamit.Valamit értek azért a galambokhoz is, legalábbis az eredmények ezt bizonyítják.De én nem szeretném a nálam nagyságrendekkel jobb galambász galambjait minősíteni.Ez egy kicsit durva szerintem.
Egyébként Subi is tudja a telefonszámomat,amit nyugodtan felhívhatna.Talán el tudnám Neki magyarázni , és talán másképp látná a dolgot. De Ő inkább itt próbálta
a verzióját úgy tálalni, mintha valami óriási igazságtalanság történt volna. Mellesleg nálunk általában bármilyen szavazás előtt a vezetőség szokta a témát felvezetni. Jelen esetben ez én voltam.Ez tényleg nagy bűn lehetett.
Mindezeket csdak azért írtam le , hogy tisztább legyen a dolog.
Látod az előbbi hozzászólásodban rátapintottál a lényegre.Azt írod, hogy a 2000m/perces szél befújja a galambokat Cellbe (hozzánk), Kanizsán pedig nulláznak.Hát pont erről szól a történet.Az ilyen irreális versenyen a szerezhető pont kevesebb lesz, mint egy ugyanilyen távú 1200m/perces versenyen.Vagyis régen ez egy 350 km-es úton 30 pont volt, most majd 17,5 pontos lesz.Erről szól a történet. Mint írtam a Kanizsaiak kérték a változtatást a hasonló esetek miatt. Mint írtam Nekik tetszett.Most ha Cellben nekem besöpörnek a galambok, akkor eddig 130-140 pont helyett most kapok majd 70 pontot, ha elkapom a fonalat.Akkor magamnak kapartam ki a gesztenyét? Azért örülök, hogy rájöttél a lényegre.Ne aggódj, másoknak is sokára esett le a tantusz.
"A döntéshozó pedig demokratikus úton lett választva!"...
Világos. Azért, hogy bizonyos helyzetekben elfogadja a tagság a döntését.
Ha nem így lenne, akkor a tagszövetségben 156 elnök lenne, viszont a felelősséget nem lehet ilyen arányban megosztani.
Az nem jó elnök, aki csak ül a tagsággal szemben, és várja hogy a viták során mit döntenek. A végén pedig azt mondja: jó legyen az amit Ti akartok, engem nem érdekel, de a felelősség is a Tiétek. Az nem elnök.
Sajnos ez nálunk (megkockáztato másutt sem!)nem demokratikus ,csak utólag tud meg a galambász minden változtatást amit a ker.-i gyülésen hoztak .Egyébként meg nem vádaskodtam csak a vélaményemet irtam le.(Akinek annak tünt azt sajnálom.)
Befejezésül..(többet nem akarok foglalkozni vele.)még mindig az a véleményem ,ez a ker. távolabb lakó galambászait sulytja Pl:Celldömölk-Nagykanizsa kb.110km.Majd csak nézzétek meg a szezon végén a listákat .(95%hogy nekem lesz igazam)
Hadd tegyek hozzá valamit, úgy is, mint eredménytelen. Legkevesebb hárman jeleztük Subigalambnak, hogy valószínűleg téves következtetésre jutott. Sajnos felénk is gyakori, hogy egyes, a megbeszéléseket nem követő sporttársunk vádaskodásba fordítja frusztráltságát. Azt hiszem, bármennyi korábbi próbálkozáson is túl, érdemes századszor is elmondani, ha lehet személyesen is, hogy mi miért történik. El kell mondani, hogy mikor és hol szólhatott volna hozzá a döntés előtt, vagy egyesületéből kivel kellett volna egyeztetni, aki megszavazta (vagy nem) a változást. Mindenkinek megfelelni nem lehet, de ha elfogadsz egy tanácsot, nem szerencsés eleve kirekeszteni a párbeszédből senkit az eredmények alapján. Nyilván te is tudsz példát, hogy az eredményes versenyző sincs beoltva hülyeség ellen.
Elnézést a nagy felfordulásért.De én abból indultam ki amit nekem mondtak .Amikor rékérdeztem az alappontszámra nekem azt mondták ,hogy mindig az első galamb sebessége adja meg .Ezt olyanok mondták akik ott voltak a gyűlésen.Nem plussz pontokról volt szó!!!.Véleményemet továbbra is fenn tartom ezekután is .Ez a forma súlytja a rövid-középtávu galambokat.Pl: erős nyugati szél a galambokat befujja Cellbe2000m/perc Kanizsa meg 1000m/perccel fog galambot akkor mivan??
Az hogy ki hányadik a listán nem jelent semmit ,attól még lehet hogy többet tud a galambászatról mint az első!!Még ráadásul lehetnek jobb ötletei is!!Én azért nem vállalok tisztséget,hogy ingyen röptethessek .Nekem úgy kell összekapargatnom a galambászkodásra a pénzt.Mivel sajnos HTB-vagyok.Nálunkegy 57 éves embernek nem lehet elhelyezkedni (sajnos ilyenek a körülmények)
Nem durrantam be annyira, csak nem szeretem, ha a szakmai dolgokat olyan ember elemzi, akinek semmi eredménye nincs hosszú évek óta.Fogalma sincs, mi hogy történt, valótlanságokat állít, és nem utolsó sorban Ő mondja, hogy nekem nincsenek jó rövid-középtávos galambjaim."006-ban A tagszövetségben a Rövid-középtávon 2 csapatom végzett a 4. és 5 helyen. Természetes módszerben röptetek, mégis csak 2 özvegyező menő 3 csapata előzött meg.Mellesleg 2002-ben Tagszöv-i Ált. Bajnok voltam.Jónéhányszor voltam a dobogón, és akkor Ő aki még az első 100-ban sem volt soha(lehet a 150-ben sem) osztja az észt.Arról nem beszélve, hogy a hátszeles ÉNy-i szeles versenyeken általában sokszor voltam a napos oldalon, tehát nem igazán a saját gesztenyémet akarom kikaparni, hanem lehet éppen nem jövök ki jobban.
Mellesleg nekem nagyon megfelelt a régi pontszámítás.
Senki nem lett beültetve a hintába.Akik a legjobban sietnek haza a gyűlésről, azok szoktak reklamálni, hogy Ők nem is értették a dolgokat.
Persze Subi ott sem szokott lenni, mégis mindent jobban tud.
Van egy mondás:Az eredmény ad nyomatékot a mondanivalónknak, vagyis akinek nincs eredménye, az jobb, ha csöndben marad... a szakmai témákban.
Nem szoktam vitatkozni, olyanokkal, akiknek magas a zongora, de ami gusztustalan, vagy nem helytálló, azt azért nem szoktam szó nélkül hagyni.
Annyiban valóban jogos a sporik beszólása, hogy olyanról írtál lealázó stílusban, nem mellőzve a falls feltételezéseket, amit pontosan nem tudtál elmondani. Ha valóban érzel anomáliákat, ami minden embernek joga, akkor fejtsd ki azokat meggyőzően. A kételkedés joga, velünk született jog, amit viszont nem kell, hogy mindenki elfogadjon.(szubjektív kategória)
Mint azt Te is jól tudod, itt már pár éve nem röptetek, ezért nem is tisztem senki madarainak a minősítése. Én az eredményeket látom és elfogadom!:)))
Látom bedurrantál! Hagyd a bánatba a magyarázkodást, mivel véleményem szerint a nagy átlagnak semmi rosszat nem fogadtattál el. Olyan számítási szisztémát pedig még sehol a világon nem találta ki, ami mindenkinek egyformán megfelelne. Főleg a versenyszezon végére csúcsosodnak ki az indulatok, de inkább itt öntse ki mindenki a "bánatát", mint a megfáradt, leült galambok lelövöldözésével.:-((
Nem új amit bevezettetek, csupán néhány emberke érzi úgy, hogy ez ellene/ellenük irányul.
Az abnormális hátszeles versenyek pedig amúgy sem arról szólnak, hogy a legjobb galambok a győztesek.2000 m/perc nálam már abnormális kategória. Nekem 97'-ben egy ilyen úton egybe leszált 6 db lengyel, pár hete kijáró fiatal, egy hímemet követve.
Lengyel spagyik, úgy, hogy Teplicet röptettünk.:-o
1000-1400 közötti jó utakat kívánok és ne a szöveg, hanem a galambok versenyezzenek!:)))
Az előző szezonban nekem is ha két galamb érkezett jó irányból a rövid utakról. Minden reggel szeles idő volt és az M9-es falka meg is rántotta őket, ezért elmentek nagyon K, DK irányba és onnan jöttek vissza.
Sajnos a Közép és hosszú utaknál is sok galamb érkezett a rossz irányból! Ezt kiküszöbölendő idén egyetlen bonyhádi vagy szexárdi tréninget sem kaptak. Mindig csak irányból úgy, hogy a hegyet a nyugati oldalrúl keüljék meg. Az egyesületi tréningeken éreztem hatását, de kérdéses, hogy így marad e a főversenyeken is! Az a baj, hogy a 3-4 éveseket már nehéz átszoktatni. A fiatalok soha többet nem kapnak ÉK irányból tréninget!
Szar dolog ez, mert a hegy miatt sok plussz kilómétert kell megtenni és sokkal több időbe is telik egy-egy röptetés!
Remélem igazad lesz!De én a galambtól annyít várok mint amít tölem kapnak.Kamionozok,korán megyek és általában későn érek haza,de probálom maximumot nyujtani nekik,nem mindig sikerül.Nekem ez kikapcsolódás,de a jó eredmény azért jót tesz az ember lelkének.
Szia Józsi! A java rossz irányból jött,de egyéni tréning allat jó az irány.Szerintem nehezen,vagy későn válnak ki a nagy tömegből.De ezzel sokan igy vagyunk,gondolom.A magán tréning általában berepülési irányból volt.Tetszet az iwiwen a videód,azt hiszem a nyáron meglátogatlak!
Helló mindenkinek! Subigalamb jóvoltából kénytelen vagyok az Ő elferdített okoskodása kapcsán hozzászólni.Én vagyok az emlegetett elnök aki kitalált valamit.Először is Ő az akinek semmi nem jó, valószínűleg ezért nem tud eredményt elérni.Általában a sokadik lapon van a neve, tehát valószínűleg mást sem lát jól.
A közgyűlés kb. másfél órás témázás után fogadta el az ominózus pontszámítást.Vagyis volt mindenkinek ideje rá, meggondolni megszavazza-e vagy sem.A változtatást a Nagykanizsaiak kérték, ezért került napirendre.Nekik ez tetszett, a többiek pedig szinte egyhangúlag elfogadták.Többször elmondtam mi a lényege, azért mert van akik nehezen értették mi is a lényege.
A lényeg erős hátszeles (legtöbbször nem reális) versenyeken sokszor a Tagszövetség néhány egyesülete nem tud labdába rúgni.Ha ez 12 versenyből 3-4 -szer előfordul, behatárolható, hogy Ők nem fognak jól szerepelni az összesítésben.
Ezért a pontozás a versenyen úgy alakul, ha 2000 m/perc sebességgel jönnek a galambok, akkor egy 400 km-es versenyen az induló pont 20 (400000/10x2000), ha 1500-zal jönnek 30, ha 1000-rel, akkor 40.
Ez a lényege Ha 600 km-ről jönnek 1200-zal, akkor 50, ha 2000-rel akkor 30.
Vagyis ez mindentávon a verseny nehézségétől függően dotálja a helyezéseket.
A Tagszöv. l. galamb pontjáról beszéltem eddig.Egyébként telejesen ugyanaz, mint a helyezés arányos pontelosztás, csak a kiindulási pont a verseny lefolyásától függ, vagyis nem fix.
Szia! Nekem múlt héten az első 5 percben érkezők északról, az utánuk érkezők meg délről jöttek (az utobbiak valószínüleg elmentek a többi galambbal). Egyébként Neked, mind délről jött?
Kiváncsi vagyok,hogy holnap melyik irányból jönnek majd a galambok.Nekem az észak,északnyugati irány a jó,de rendre dél,délkelet felöl jönnek.Valamít rosszul csinálok?
Még pontosan nem tudom,Ha az Endrét megkérdezed az majd leirja neked.Én is csak az ők elbeszéléséből tudom .Nekem egyébként nincsenek eredményeim ,csak az igazságtalanság nem tetszik.De tényleg csak az első galamb sebessége határozza meg az adott versenyre az alappontszámot,nem pedig a plusszpontokét.
Azt hiszem, a korábban Győrben már alkalmazott módszerről írsz. Nem ilyen durva eltérésekről van szó, amit te fantáziálsz. Röviden: Az 1. sebességet elosztják a konstans sebességgel, ez 1200 m/p, és ennek egész számú többszörösét hozzáadják az alapponthoz. A lényeg, hogy gyors versenynél is van többlet, nem csak lassú versenynél. Két példa a számtartományhoz: 1. Az 1. sebesség 1800, akkor a módosító érték 1200/1800, azaz 0.67, ennek tízszeresét adják a ponthoz, így egy eredetileg 20 pontos verseny 26.7 pontról indul. 2. Az 1. sebesség 1000, akkor ugyanígy számolva 1200/1000 = 1.2, a pont 32.0 lesz.
Továbbá a hosszabb (eleve nagyobb pontról indított versenynél is) adódik többlet a ponthoz, hamis az a vélekedés, hogy durva átlapolások lesznek. Valamilyen átlapolás természetesen várható, de az egymás közeli távoknál. Egy kemény 300-as esetleg többet kap, mint egy laza 400-as.
Végül is ez egy értékelési mód, és annyiból igazságos is, hogy egy brutális hátszéllel nem lehet egyoldalú nagy előnyt szerezni. Az lehet, hogy nem mindenkinek tetszik.
szerintem csak ugrattak benneteket, csak nem vettétek észre. ezt nálunk is eljátszák rendszeresen, de általában még időben kiderül a turpisság :)
van egy ehhez hasonló sztori. az egyik spori megkérte a másikat, hogy mivel neki jobban jönnek a galambjai, adna neki egyet a sajátjaiból és ha megjön az elsője, engedje haza a jelző galambot. a mi bajnokunk viszont a várható érkezés előtt már egy órával kiengedte a verebet. amikor az hazaért, a spori nagyon dühös lett, hogy lám, már van galamb, neki meg megint semmi, ezért fogta és kihajtotta az egész falkát egy kemény edzésre... a többiek meg jót nevettek, hogy így elszabta a versenyét.
vele történt meg a következő eset is, ennek tanúja voltam. verseny után beszélgettünk bent a dúcban, a spori szerint már minden galamb megjött. a fia kint bóklászott az udvaron. egyszercsak beszólt: apa, itt ül a tetőn egy galamb. biztos egy idegen, hangzott a válasz, ott a légpuska, adj neki. egy perc múlva a srác hozza a kezében a lelőtt galambot. a spori elfehéredik: a sampion tojója volt. szegény egy kicsit késve jött, a gazdi meg nem vette észre, hogy még nem volt otthon.
Tudod az a helyzet hogy hiába nyersz meg egy szezonban 5 gyors versenyt kapsz érte max-100.pontot aki meg 2 lassu versenyt nyer meg ugyan annyit fog kapni.
Szerinted ez igazságos????.Mindekinek a galambját ugyanonnan és ugyanakkor,
ugyanolyan körülményekkel engedik el.Akkor hol itt az igazság??.Ezért nem értek egyet ezzel a számitással.Egyértelmű ,hogy a lassú nehéz utas galamboknak kedvez .
Hiába vannak neked gyors galambjaid,két-három nehéz ut és ugrott a Bajnokságod.
AZ egyesületböl ma reggel 5-30-ra négyen mentünk a gyüjtőhelyre,ott tudtuk meg,hogy este 17-30-kor pakolunk.Volt aki Barcsról jött,még tegnap este üzentek,hogy legyünk ott félhatkor,nehogy elkéssünk.Ha egyedül megyek akkor azt mondom,hogy hülyevagyok,de négyen mentünk árnyékra.
Az egynapos versenyen repesztő galamb bizony előfordul, hogy maratonon fejreáll. Az enyémek többsége így tett. Máshogy kell ehhez a versenyzéshez terveket kovácsolni.
Ne szerénykedj, tisztelem a véleményed. Én olyan elgondolkodó fajta vagyok, és amit hallok vagy olvasok, mindig melléteszem az embert, a másutt elpotyogtatott terveit és álmait, az érdeket, a titokban tartani igyekezett célokat... Mondok egy példát. Nekem sok galambom származott egy nagy magyar belga-importőrtől, és többször beszélgettem is vele ennek következtében. Azt állította, hogy a belga nagyhosszútávosok semmire sem tartják Janssenéket. Számtalan pedigrét láttam nála, és mivel azokon nem fordult elő a fenti név, azt kell gondolnom, hogy az állítása igaz. Na, ezzel csak azt akartam mondani, hogy minden nagyon viszonylagos a galambsportban. Az érték minden embernek annyi, amennyi a saját céljaihoz megfelel.
Lehet így is küldeni maratonra, de elötte, egy-két évesen hosszútávon azért én megröptettném és ha díjat szállna, eggyel több indok lenne maratonra küldeni. Bár benne van a pakliban, hogy a maratont nem fogja bírni.
Sziasztok! Rövid, közép, hosszú, all-round, maraton táv. A rövid távú galambok is érhetnek el helyezést középtávon. A középtávú galambok lehetnek éppen all-round galambok. A hosszútávú galambok pedig érhetnek el maratonos helyezést. Szerintem, de gondolom Ti erről többet tudtok mesélni.
Nagyon készséges vagy köszi! :) Pudingot már én is ettem, kár, hogy amire válaszoltál én olyat nem írtam. Haza jönnének! Olyan kicsit kötözködős ma a stílusod. Nem veszed észre?
A Maraton táv 800 km-től kezdődik? Magdeburg nekem 840 km Az igéretes egyéveseimmel minden évben megröptettem amíg volt. Rendre helyezésre jöttek. Láttam az országoson egy fekete és egy kék hímet A kategória I., II. hely. (Sz. J.) Nem tudom elképzelni, hogy azok a világ végéről ne jönnének haza. Persze nem sprintre kéne őket hétről hétre felkészíteni. Nem alkarok erről vitatkozni! Hozzám is közelebb áll a közép és a hosszútáv.
A{királykategoriát}amit ti igyneveztek Athénbol a Taki nyerte most van eladó galambja világsztárok,ahogy ő nevezi nézem a ker listát és nemlátok csak középszerü eredményeket a hosszútávon nembiztos hogy én innen ruházkodnák ha tehetném.Nemakarok ezzel megsérteni senkit de egy eredménnyel igy kilehet fényezni a dolgot,hát a cimvédő mecssek holvannak a nehézsújban hagytapsoljunk tovább......
Arról volt szó, hogy hogyan viszonyul a maraton táv a királysághoz. A rövidtáv fel se merült. Bocs, hogy nem próbáltam ki nem mondott érdeklődésedre is válaszolni.
Nem "szemben" kell felmutatnia, hanem mellett. A középtávos és a maratonos galamb más szelekción ment át, más műfaj. Mivel az átlagos szinvonal nem egetverő, előfordulhat, hogy egy-egy galamb, vagy galambász mindkét műsorszámban fel-felmutat valamit, de ebből nem lehet különösebb következtetést levonni. Van egy öreg tojóm, aminek van szép helyezése Brünnből is, Athénból is. Most ez maratonos, vagy sprinter? Szerintem egyik sem, csak egy használható, középszerű postagalamb, akinek kétszer kijött a lépés. Összehasonlítani akkor lehet, ha specializált állományokról beszélünk. Csakhogy érdemes-e? Melyik a királykategória, a Forma1, vagy a Párizs-Dakar? Mindig az, amelyiknek nagyobb a reklámja. Szerintem meg megengedhetjük magunknak, hogy szubjektíve azt tartsuk király kategóriának, amit leginkább kedvelünk. A boxban azért a nehézssúly a királykategória, mert egy súlycsoport nélküli bajnokságban feltehetőleg nehézsúlyú győzne. Éppen úgy, ahogy a 250-es motor legyorsulja 125-öst Talmácsistul. De a maratonos galambok nem győznek rövidtávon.
A maraton nyugati úgymond sportértéke sem teljesen igaz. Többségünk csak azon a szűrőn keresztül látja a külföldet, amit eléjetartanak. A sportérték a háttérben felsorakoztatott pénzzel együtt adódik. Több pénzzel nagyobb hírverés lehetséges, és ez a gyanútlan kívülállóban más érzetet kelt. De tény az, hogy egy rövidtávú tenyésztő (például a belgák 90%-a) kiröhögne, ha te valami nagyhosszútávosra akarnád rábeszélni. Be sem engedik a dúcukba ezeket a nagy sportértékű galambokat. Talán érthetően írtam a sportértékről.
A szaklapban a maraton egyoldalú túlsúlya a főszerkesztő úr egyéni szimpátiáján múlt, és talán üzleti tényezők is közrejátszottak. Aki Aardeneket tenyészt, nem lesz a sprintversenyek rajongója. Ha te káposztát termelsz, és megteheted, nem fogsz kukoricatermésről cikkezni. Maradsz a káposztánál. Tapasztalatom szerint a világ működése nem olyan bonyolult, ha paraszti józan ésszel nézzük.
"Maratoni versenyeket nyer ma {sok}ismeretlen ember "
Ha figyelmessen megnézed a Szövetségi évkönyvben szereplő tagsz.versenyeket nem minden egyéni díjat nyer meg a későbbi csapatbajnok , vagy a sok éve jól szereplő csapatbajnok! Hála a szerencsének, időjárásnak , berepűlési íránynak stb. nagyon sok versenyt úgymond "ismeretlen versenyző galambja nyer meg , nem ritkán úgyhogy nem is helyez többet azon az úton!
"Ezt csak azért irtam hogy a nevesincs emberek mértnem ismétlik meg a nagy győzelmet ujra meg ujra, valószinü hogy a vaktyúk esete áll fönn..........."
Kis pontatlanság. Nyugaton nem reklámértéke van a maratonnak ,hanem sportértéke, 30000-res létszáma egy Barcelonának , óriási tétekkel, nagy nyereményekkel. Ehhez képest kellene itélkezni . A
leszólt maratonnal szembe milyen értéket tud felmutatni akár a középtáv?Vannak-e mindenki által elismert bajnokai a sportunknak?
"A rövidesek galambjai kényessek, ha nem minden optimális, végük van. A maratonosok meg csak egyszerü hazacsoszogók, amiböl minden padláson akad a selejtek között."
Le a kalappal a szakmai hozzáértésed előtt!!!!! Mindkét kategóriában óriási tapasztalatokkal rendelkezel. Biztos arra alapozod a fenti véleményed.
Nem értelek:-( honnan tudnám most mire gondolsz?most az a bajod,hogy te írtad elvesztek a ködben a galambjaid---én erre azt írtam az enyémek meg "látnak a ködben".Vagy mi?Ezt írd le nekem,mert csavaros a magyar észjárás,túlbonyílitanak sok mindent.
Szerintem az a siker, ha kitűz az ember egy célt és eléri. Ez nem függ a sajtómegjelenéstől és tapsoló emberek számától. Bár, kinek mi a fontos. Ha van egy állomány, amin meglátszik a tenyésztés, ami jó valamire, és ami valamiféle versenysikereket is elér, nekem az imponál. Jobban, mint egy galambgyűjtemény (nem lehet megállni stb) még ha két ponttal többet is szerezne a bajnokságban. Ezért én annak drukkolok, hogy a képességek megmutatkozhassanak, ha 1000 km-ről, akkor onnan, ha 200-ról, akkor meg onnan. Én minél több olyan galambot szeretnék otthon látni, amelyik nekiugrik a távnak és izomból lepörgeti. Szóval nem való maratonra. Ezért izgat kevésbé a kétnapos.
"AZ 1000-1200 km-es kétnapos marathon tipusu versenyek a postagalambsport
nehézsulyú útjai a király-kategória."
Igen pont az ilyen kijelentések tudják a más távokért lelkesedők zsebében kinyitni a bicskát.
Embersportból hozol példát. Én hozok másikat.
Bizonyára közülünk legtöbben csak a 100 méteres síkfutás ászaiból tudnánk néhányat felsorolni. A 10 000 méteresek vagy a maratonfutók világcsúcstartóit már kevesebben ismerik. Ultrafutót meg a többség nem is látott. Most ebben az esetben a 100 méternyi sprintnek van nagyobb sportértéke? Nem. Annak van nagyobb reklámértéke. A postagalambsportban a maratonnak lett valamiért a legnagyobb reklámértéke nyugaton. Itthon is ilyen irányba megyünk nem éppen pártatlan főszerkesztőknek és vezetőknek köszönhetően.
Nekem konkrétan annyi bajom van a maratonnal, hogy nagyon nagy benne a véletlenszerűség. Legalább is a közvetlen környezetemben ezt látom. Így aztán nehezen látom meg benne a sportértéket. De cáfoljon meg engem idén az egy helyezéses, országos első díjas, monori fekete tojó, valamint az ócsai sztárunk újra legyen legalább országos második a maratonbajnokságban és legyen olyan sikeres sok-sok éven át, mint a kerületi programban.
''......emberek mért nem ismétlik meg a győzelmüket ujra meg ujra.." Hát mert más a pálya.Van eben az országba vagy27 kerület . 12 hétvégén lehet gyúrni a mennybemenetelre , és így 324 csoda történhet évente, de ha 2. 3 felé osztódik a lista, végtelen számú "KIRÁLYA" LEHET SPORTUNKNAK. A MARATONCLUB - ha jól emlékszem -4 hivatalos versenyt rendez, 4győztessel. Nem azonos nagyságrendeket hasonlítgatunk össze nagyon sok elfogultsággal terhelve, pro és kontra.Keverednek az ilyen mozgalmi , szocbrigádos jellegű Athén , Róma, Rostok, -amibe még benne van a PÉN Z mocskos keze is- tömegmegmozdúlások, a MARATONOZÁS fogalmával, és az eredménye ez.Nem biztos hogy,többséget tudok erre hozni, de én így gondolom.
Desmet : Itt valami hibit, én nem emlékszem, hogy beszéltünk telefonon. A másik nekem 11 órakor 5 drb galambom hiányzott 1/2 3-kor már csak 1 drb. Ez edző ut volt ami sehol sem számit miért mondtam volna hogy mind megvan. De biztos nekek van igazad ha azt olvastad.
Ezzel a számitási formával a gyors versenyeket sulytja .(m/perc minél magasabb annál jobban bünteti.) Pedig az ő galambját is onnan engedték mint az enyémet,hogy lassúbb arrol nem az én galambom tehet.
Erre lenne egy példám:Ha egy munka ér 500ft-ot elvégzed 10perc alatt vagy egy óra alatt akkor is annyit kapsz érte.Ezért nem értek egyet evvel a pontszámitással.
Maratoni versenyeket nyer ma {sok}ismeretlen ember na de ezt már régebben kitárgyaltuk.Nekem személy szerint a rövid közép a stilusom vagy legalábbis szeretném, elösször itt kell bizonyitanom megismernem a madaraimat és utána jól felkészülve belevágok ebbe is,lényeg hogy ittis kitudjon válni a nagytömegböl az a betyár,azonnal az ilyenekre tenyésztek, és keresem a sajátjaim között a hasonlokat. Bocs hogy beleszóltam de az iskolátsem a 8-dikkal kezdi a gyerek,lesszidöm kivárni ha minden igaz, és sok türelem kell. Ezt csak azért irtam hogy a nevesincs emberek mértnem ismétlik meg a nagy győzelmet ujra meg ujra, valószinü hogy a vaktyúk esete áll fönn...........
Igazából az elvvel nincs semmi gond, ami a kezdő pontszám megállapítását illeti. Finomítani lehetne rajta, több összetevővel. Gondolok itt az indut létszámra - nem mindegy, hogy 1000 vagy 3000 galambot kell megelőzni a győztesnek -, valamint arra, hogy az extrém eseteket kiszűrve alsó és felső limitet meghatározni a sebbességnél.
A ker. gyülésen olyan szépen adta elő, hogy első hallásra remeknek tünt.j
Idő a gondolkozásra nem volt azonnal szavazni kellett.Az egyesületi vezetők hazafelé kezdtek el számolgatni és akkor jöttek rá ,hogy mit szavaztattak meg velük.Egyébként elnökünknek(T.F.) elég nagy beszélőkével áldotta meg a sors.
Az egyesületi vezetőket rendesen beleültették a hintába.
Magával a maraton versenyzéssel semmi bajom! Sőt! Bár én legjobban az egynapos hosszú utakat és a középtávot kedvelem, de ha lesz rá lehetőségem, ami azt takarja, hogy egy erre a célra tenyésztett kislétszámú állományt tudok tartani a jelenlegiek mellett, akkor meg fogom próbálni.
Jelenleg viszont:
1. habár rendelkezem olyan galambokkal, amik megoldanák a maratont, hiszen a szülők többen is repültek, de nem erre készítem fel őket. (Sokan ennek ellenére maratonoznak)
2. A feleresztésekkel és szállítással kapcsolatban vannak aggájaim, amit az elmúlt néhány év katasztrófái bizonyítottak is. Nem kell félreérteni, én csakis azokra az utakra gondolok, amikor úgy lettek különböző okok miatt kiengedve galambok, hogy aki az utasítást adta az is tudta, hogy nem szabadna.
3. A szaklapban szereplő maraton dönpingre csak azért haragszom, mert amikor rákérdeztem az illetékes személy ezt a választ adta: A kerületekben elért eredmények valódiságát nem lehet bizonyítani, a maraton eredményei viszont 100% valósak. És ezen címszó alatt némely verseny 22. helyezettje is címlapon volt, miközben sokszoros bajnokok sehol. Arra meg már gondolni sem merek, hogy van akinek a neve mindig a pénznyerős versenyen van a TOP3-ban....... nade hagyjuk!
Röviden ennyi!
Más!
Nálam van a 07-01-03344. Ma jött reggel, ha tudjátok kié szóljatok! Holnap elengedem ha nem szóltok....
Muhaha! Hogy a te padlásodon található selejt, akár csak egy hátszeles Aachent is teljesíteni tudna.A selejt az selejt, galambból ........., és minden másból is. A véleményed , viszont legalább annyira tenyérbemászó , mint akikre hivatkozol.
ÉN SEM SZERETEM HA MEGVEZETNEK,11 ÓRA 15 PERCKOR BESZÉLTÜNK TELEFONON.CEGLEDRŐL ENGEDTÜNK AZTMONDTA A SPORI 10 DB MÉG ODA VAN,AZ ÉRDEKESSÉG HOGY A FORUMON OLVASHATOAN 11KOR MÁR MIND MEG VOLT. EZT ÍRTA!
Nekem az a véleményem az ilyen versenyékről pl Athén,Barcelona ,hogy nem europai galambnak való!Én még nem voltam Athénba és Barcelonába sem,de tavaly volt 1 ismerösöm Horvátországban nyaralni,a tengerbe belefolyt 1 folyo és látta a galambok nem a befolyásnál,tengernél ittak hanem feljebb a folyon.Na most a magyar galamb nemtudhat különbséget tenni a sósvíz és ivóviz közt és beleihatnak.Aki 1-szer beleiszik a tengerbe többet haza nem megy.
Nálunk a Dunán rengeteg galamb iszik,föleg a soderos partra szálnak le ,aztán elrepül mint aki jól végezte dolgát.
Bizonyára ugy gondolod, hogy a maraton olyan remek téma, hogy nem lehet rola röviden beszélgetni, csak hosszan. Elárulom, hogy csak a vita miatt pezsdül fel a forum töle.
A röviden a galamb gyorsasága a döntő, a hosszun meg az álloképessége. Mindegyiket lehet kritizálni is, jogossan. A rövidesek galambjai kényessek, ha nem minden optimális, végük van. A maratonosok meg csak egyszerü hazacsoszogók, amiböl minden padláson akad a selejtek között.
Mindenki szerethetné azt, amivel foglakozik és kész.
Csakhogy a maratonosok kezdtek agressziven nyomulni minden forumon, hogy ők a királyok, ők képviselik a sportág csúcsát, megsértve ezzel a többséget. Ugyhogy nem kell csodálkozni, ha egy-egy maratonos arc tenyérbemászonak tünik valakinek!
Nehogy azt hidd hogy jóötlet ,rövid és középtávu állományok ellen találták ki.Ha előre gondolkodsz és lefuttatsz egy verseny időszakot rájössz hogy igazam van.Egyébként a T.F.az elnökünk.Celldömölkön lakik.Mint már irtam nincsenek "jó"
A küzdenitudás ugyanúgy müködik egy maratonos galambnál, mint egy rövid, közép, hosszútávú galambnál, csak a maratonos galambnak ezt hosszabb távon kell nyomnia.
Akkor ne általánosítsunk, beszéljünk egy konkrét példáról: Rómáról. Valamiért ott is elég magas volt az elvesztési ráta. Sőt szűkebb környezetemben kettő viszonylag jó hosszútávos állománnyal rendelkező versenyző is beüllt a hintaszékbe, ill. a meghirdetett autó lebegett a szemük előtt. El is küldtek egyenként 30 darabot, és jó ha a negyedét viszontlátták. Persze azok se mind egy hét belül jöttek haza, és nem írom le milyen állapotban.
A Romániában meglévő moszkai versenyen ledöbbentem, de miért ne hinném el, ezek szerint ilyen is létezik.
Engem igazából egy dolog zavar. Nem értem miért nem lehet megmaradni a már jól bevált Brüsszel, Steenbergen, stb. feleresztési helyeknél (nekem például mindkettő 1100 km felett van). Mert ezekről a helyekről tényleg remek versenyek történtek a múltban, és nem galambtemetők. De ha valakik Moszkvából vagy éppen Los Angelesből szeretnének versenyezni, hát tegyék. Nekem károm nem származik belőle.
De egy időre befejeztem a maratonról való okfejtésemet, mert én úgy se oda készülők és tapasztalatom sincsen. Nem elvből nem érdekel ez a versenyzési forma, csak jelenleg nem tudnék rá kellő energiát fordítani. Pedig földrajzilag nagyon kedvező helyen lakok hozzá. De engem per pillanat a tízezres induló létszámot megmozgató nemzeti versenyek jobban motiválnak (és a magam szemében rangosabbnak is érzem őket).
Vajon mi lehet az oka, hogy a Fórumozók nagy többségének saját állítása szerint a MARATON távú versenyzés a nullával egyenlő:-((, a szuper minőséget ? adó rövid/közép és 1 napos versenyekkel szemben!
Mégis szinte felpezsdül a napokon keresztül pangó Fórum mihelyt valaki ki ejti a varázs szót "MARATON" / és kérlek benneteket az Athént és Rómát ne keverjétek ide/
Vajon miért fáj ennyi jó (4000) versenyzőnek annak a néhány száz tenyésztőnek a szórakozása? Kb.1200 tagja van a klubnak, 3-400 -an küldenek galambokat!
Mert ha azt kifogásolnátok, hogy arányaihoz képest az utóbbi néhány évben az UJSÁGBAN igen sok MARATONOS írás jelent meg ebben igazatok van!!!!!
De ebből sem az átlagos a MARATONOS versenyzést szerető Sporttársaknak volt hasznuk! Sőt, mint a példa mutatja, kis túlzással el kell tagadni ha valaki kedveli a MARATONT! ÉN KEDVELEM, de nem érzem magam felhatalmazva, hogy oktassam azokat a Sporttársakat akik más távokon szeretnek versenyezni, hogy mit mikor és miért tegyenek, vagy ne tegyenek!
Áhh nemrég kaptam meg a vérvétel kontrollvérvételének eredményét! Eszerint a Toxoplazma a véremben csak ellenanyag, mert lekűzdöttem egy korábbi fertőzést(nem tudom mikor)! Ergo továbbra sem tudják, hogy mi okozza a lázt.... :(
Azért egyvalamit ne felejtsetek el! Ha kivitték volna a 300 magyar csurit Barcába és egyben kiengedték volna más lenne a szitu!
Így tettek egy nem kicsi kanyart a németalföldi gyűjtésre, ami 1 de inkább 2 plussz nap a kocsiban és együtt indúltak 25 000 olyan galambbal, amik merőben más irányba tartottak. Nem hiszem, hogy sok magyar galamb hagyta ott a 25 000-es falkát! És innen nem folytatom, mert a maratonosok már megállapították, hogy nem értek hozzá! Athént ne soroljuk ide! Ott már a szállításnál és a feleresztésnél eldőlt a galambok sorsa....
A román sporik, már aki maratont röptet, rendre programjukba teszik Moszkvát. Ez a nagy átlagnak már Barcelonai táv és remek veresenyeik vannak. Nagyon jó barátom lakik Désen és pazar eredményeket ér el ilyen eszement távokon is. Ez van !
Mottója: A győztes azt mondja: " Lehet, hogy kicsit nehéz,de lehetséges!"
A vesztes azt mondja: " Lehetséges, de túl nehéz!"
Nem akarok senkit se megsérteni de Barcelona, Athén és társairól kár is beszélni szakmailag.
Szomorú, hogy egyes "befolyásos" vezetők kitalálnak és agyba-főbe reklámoznak a szaklapban ilyen "versenyeket". Ezek az utak galambtemetők voltak, és kimerítették az állatkínzás fogalmát. Aki ide küld(ött) nem gondolta át reálisan a dolgokat, ill. volt aki csupán merő "büszkeségből" vágott neki. Majd mi Maratonosok megmutatjuk, tudunk Barcelonából is versenyezni! Bravó, csak így tovább.
Csak az arányokat felejtették el megnézni a végén (mennyi galamb veszett oda), és a hazavánszorgott galambok métersebességét.
Meg természetesen be lehet tenni kétszer is ugyanabba az országos évkönyvbe féloldalas képpel Róma és Barcelona győztesét.
Beleviszik a népet a hülyeségbe rendesen, az már biztos. Nonszensz, ami itt folyik néha.
Az eddigi mondatokkal nem a maratonos versenyzés ellen szándékoztam beszélni, mert az egy más "határon" mozog.
Olvasgatom itt a hozzá szólásokat és sok mindenkinek igaza van (de azt valaki már írta,hogy el ne találjuk már, hogy a 100 métert ugyanannyi idő alatt teljesíti ugyan az a sportoló, mint a 200-at, ezt gondold át galambra, főleg szembe széllel). Erre írta Anker Alfonz, hogy mindenki a helyileg legmegfelelőbb galambokat tartsa és távokra kell szelektálni, hosszú, rövid, közép.
Mondjuk én se tudom elképzelni, hogy a mi kerületünkbe is 100-110 km van tenyésztők között, ezt a távot és sebességet, hogy tudják igazságosan összefésülni (ez nem vita tárgya, magán vélemény).
Ezért szeretem a nehéz hosszú utakat, mert ott sok összefésülésnek helye nincs, csak a galamb helyezésének (Athén, Barcelona, Róma).
Száraz és vízes madarakról csak annyit, hogy nálam van egy hím, a leírtak alapján nagyon száraz, de az eredményeit jó pár tenyésztő megirigyelné, de ha látná ducba, nem adna érte 10 Ft-ot. Szerintem a száraz galambban, ha van küzdeni tudás és megfelelő motiváció, tudnak azért teljesíteni.
Nade akkor a barcát a 2. hétvégére rakatnám és persze nem küldenék egy darabot sem! :)
Viszont a lényegre térve én is azon gondolkoztam, hogy valahol 900-nál kellene egy alsó határt is húzni vagy esetleg még magasabban! Egy 730-al induló verseny ugyan annyit ér, mint egy 2100-al induló! Semmit! A különbség csak az, hogy az egyikről több a hiányzó!
Abban van a mozgástér, hogy mi is a siker. Milyen útért, milyen helyezésért mennyi pont jár, van-e betli, ötös-, vagy totál-e a befutó, a második-sokadik csapatokra van-e megkötés, mekkora az értéke a résztáv-bajnokságnak, vagy éppen a champion címnek stb. Ezeket nem lehet figyelmen kívül hagyni, mert akár így, akár úgy dönteni kell róluk. Az utolsóból sosem lesz első, nem is az a cél. Mondok egy szubjektív példát. Az egyesületben van egy öreg, Guszti bá, aki 40 éve versenyez. Nyert vagy 20 egyesületi bajnokságot. Nyolcvan fele jár, egyedül él. Megteszi amit lehet, de mind munkaképességben, mind pénzben, és az az igazság, hogy a felkészítés modern ismereteiben is le van maradva. A sors kegyetlen, mondhatnánk, de az az állomány értéket képvisel. 30 éve halmozza fel benne a nehéz hosszútávok elviselésének képességét. Versenyezteti azt a 20 galambját, és évente két nehezebb úton jól is versenyez. Bár én nem kedvelem a galambnyűvő utakat, annak drukkolok, hogy Gusztibának is legyen esélye megvillantani az oroszlánkörmeit. Most, hogy a versenytávokat csökkentettük, az időjárásra jobban oda tudunk figyelni, és a rövidebb utak súlyát-gyakoriságát (8 nap alatt 4 verseny!) növeltük, egyértelműen azoknak kedvezünk, akik nagyobb létszámot intenzívebben fel tudnak készíteni. Az is érték nem vitás. Csakhogy efelé menni nem egyszerűen a szabad és igazságos verseny érvényesülése, hanem igenis rejtett tenyésztéspolitikai és pénzügyi szempontok miatt van. Semmi köze a sportértékhez.
Hoppá! bocs! nem tudtam, hogy már nem te viszed a marsalbotot! :)
Egyébként iszonyat jó ötlet. Fel is fogom vetni nálunk is, megtennéd, hogy majd elküldöd a pontos részleteket!
Már előre látom, ha felvetem, akkor a Tamás Pistánál eddig is negatívban lévő népszerűségi indexem a negatív mérhetetlen tartományába fog kerülni..........
Azt hisezm ebben tartós a véleménykülönbség köztünk. Ez egy közösségi sport, ahol nem csak győztesekre van szükség, hanem mezőnyre is. Az önző versenyezzen magával.
Látom, te vágod a témát. Pont erről van szó. Amíg az első galamb nincs meg, addig nem tudod a kezdőpontszámot. Egyébként minden a régi. Ja, és 1 éve nem én vagyok az elnök :)
Tudod itt az a bökkenő hogy, abban a 120km-ben sok mindentörténhet(eső,zivatar,szélirány változás, stb )mikor az ő galambjuk otthon van a mieink még repülnek 120km-t.Az pedig már ne a mi hibánk legyen ,hogy egy Büki galamb elrepül Kanizsáig és onnan repül vissza Bükre.Én sem szólok ha az Egerszegi galambok el huzzák a mi galambjainkat és onnan repülnek haza.A felsőknek a galambjai érdemtelenül huzzák le az alsók pontjait ,holott az alsóktöbbet dolgoztak az erdményért.(galambokra gondolok).az is igaz hogy az elnökünknek van egy nagyon jó hosszútávu keményutas állománya. Amit ilyen módszerekkel nagyon jól lehet védeni.Ezért irtam azt hogy minden szentnek maga felé hajlik a keze.hHa megnézed a listákat akkor rájössz hogy igazam van (az is igaz akinek igazavan annak a szája jár)
Tisztelt Subigalamb! Nem lehetsz túl tájékozott! A 14-es elnöke elég gyakran ír erre a fórumra és már régebbről ismerem, ha valakiről nem tudom elképzelni, hogy az eredményszámítás módszerével akarja kikaparni magának a gesztenyét az pont ő!
Másrészt!
Az országban sokféle eredményszámolást alkalmaznak a kerületek. Az összefésülés mindig a szövetség által meghatározott számítás alapján megy! EGYSÉGESEN!
Harmadrészt!
Bár nem tudunk még mindent pontosan erről az újfajta eredményszámítási rendszerről, de vélhetően a helyezést továbbra is a m/p alapján érik el a galambok és vélhetően a pontkiosztás továbbra is arányos csökkenéssel fog történni. Az egyetlen módosulás az lesz, hogy a maximumpont az 1. galamb érkezésétől függ.
Egy példa: A szél befújja Keszthelyre a galambokat és ők halálra blokkolják magukat, miközben Körmendre már szembeszéllel kell visszarepülniük a csuriknak és csak néhány lesz listán. Régen erre ugyan annyi pontot kaptak a Keszthelyiek (és csak a Keszthelyiek, mert más nem helyez), mint egy "igazságos" versenyen. Ebben a rendszerben ennek a versenynek kevesebb lesz az értéke, mert a nagy sebesség miatt kevesebb pontot fog bekaszálni a Keszthely.
Persze minden problémát ez sem old meg, de nem tartom rossz ötletnek! Így elsőre az a hibája, hogy nagyon felértékeli a katasztrófa utakat, amik szintén nem adnak reális képet.
Csinálja úgy mindenki ahogy tudja,ez nem az a sport ahol adjunk esélyt!!!!!!!!!!!!esélyt megkapja mindenki ha belép a versenyzők közzé.Esélye itt annak van aki tesz érte valamit.
Félreértés ne essék ,énis hive vagyok a reformoknak.Csak azok az Ország összes galambászára egyformán vonatkozzanak,ne pedig kerületenként más és más .Ezeket a külömböző számitási módozatokat hogyan lehet Országos listává összefésülni.Ez nekem egy kicsit magas,(sejtéseim vannak!!!).Ezzel az erővel egyesületi központi távval kellene számolniés akkor mindjárt más a ygerek fekvése.
Pl:Nekünk az első galambunk 1000M/percel jött akkor nálunk 30pontról indul a lista,
a ker. másik végében pedig 1400M/percel,ott csak 20pontról indulna a lista.Egy ugyanazon versenyről beszélünk!!!! Szerintetek ez igy igazságos,nem beszélve akerületi listáról.Ember legyen a talpán aki "összefésüli".
Azért, mert ahhoz, hogy valaki nyerjen, 10 másiknak ki kell kapnia. Ahhoz, hogy bajnok legyen, 200 másiknak el kell viselnie, hogy ő nem lett az. Aki tartósan veszít, az nem fog galambászni. Nem attól marad galambász valaki, mert kap párezer forint kedvezményt, hanem attól hogy van egy pici sikerélménye.
Nem arról van szó, hogy találjunk olyan szabályrendszert, ahol a rossz legyőzi a jót. Olyan nincs, és ha volna, nem lenne értelme. Viszont fontos lenne, hogy egy kezdőnek, vagy egy nyugdíjasnak legyen esélye galambot a listára tenni. Már ha tesz ezért valamit. Nem lehet cél, hogy egy menő 300 jól kezelt galambbal kistoppolja a teljes 20%-ot, mert ott már nem a galamb és nem a galambász versenyez, hanem csak a pénztárca.
Desmet: Az italról olvasom a véleményed. :-)))))) Mi a véleményed a ködről????????
Rettentően bánt, hogy nincs 1 jó képességekkel megáldott galambom. 1 -sem tud tájékozódni a ködben. Egyszer láttam egy feleresztést nemis volt nagy köd csak nagyobb pára inkább és a galambok egyhelyben köröztek nagyon sokáig. Majd ahogy a pára tünt el, ugy indultak el szerte széjel minden fele.
ÉN még soha nem raktam be szándékosan beteg galambot a kosárba.Ha látom,hogy valamelyik beteg kiveszem és a garázsban van egy "ketrecem" abba rakom át,és ott marad amíg gyogyúl.
Ez nem is hangzik olyan rémísztően. A valóban nehezebb utak preferálása ad esélyt a kicsiknek. Ha irányból és gyorsan jönnek a galambok, akkor mindegy, hogy kevés, vagy sok pontot adnak e a kerület hátsó részének, inkább az a kérdés, hogy egyáltalán kerül-e listára galamb arrafelé.
AZ A JÓ GALAMB AMELYIK RENDSZERESSEN A LISTÁRA JÖN!
lEGYEN VIZES, NEDVES, SZÁRAZ VAGY FÉLSZÁRAZ MINDEGY!
De ezekre a megfigyelésekre, és bizonyos következtetésekre azért van nagy szükség, hogy a rengeteg SELEJT /de nagyon jó családból való és nagyon jól kinéző galamból/ ősszel nagyobb biztonsággal tudd kivenni a nem kellőt!
Tegnap gyüjtésen mondtáka következőket. A14-es ker-nél már megint átestek a ló tuloldalára (vagy a maguk gesztenyéjét sütögetik).A versenyek pontszámait mindig az első galamb levegőben töltött idejéből és a kp-i távból számolják ki.Azaz ha egy rövidtávú versenyen az első galamb 700-m/percel repül akkor50 pontos a verseny ha
2000m/percel akkor csak 15 pontos.Ez vonatkozik minden versenyre(rövid,közép husszú távra).Lehet hogy egy Brno-i verseny több pontot hozmint egy Berlin-i.
Szerintem ez jó egy 20-30km-es ker-nél de nem egy 120km-nél.
Előfordulhat olyan eset is ,hogy az első galambot Bükön fogják akkor a Nagykaniszai galamb pontot sem fog kapni.Ez a forma számitás csak akkor jó ha minden versenyről az első galambot középen fogják,egyébként csak a közelebbieknek jó.Így csinálja a maga kis panamáját az Elnökünk mivel ő a ker. közelebbi oldalán(sőt majdnem leg elején lakik). Majd ha kiadják papiron akkor még majd pontositom.
Öreg galamboknál a javallt gyógyszerezés doxycyclin és tylan keveréke, 7-15 napig, függően a betegség brutalitásától. Ha szerencsés vagy, a Doxy-T márkanevű kegyszer pontosan ez, készre van keverve. Általában postánál a 7 nap elég, mert viszonylag jól szelektált fajta, nem egy dédelgetett udvarontogyogó.
Az az igazság, hogy ezt így leírásból nem lehet megállapítani. A hörgés (ha eme szócskára gondolva egyformán jár az agyunk) trichomonas-fertőzéstől, krónikus légzőszervi megbetegedéstől és ornitózistól származhat. Kivizsgálni érdemes, javaslom a Galambklinikát. Ha a galamb tátott csőrrel, zihálva, ütésszerű hangokat bocsát ki leszálláskor, az lehet kövérség is, azaz nem gyógyszerre, inkább diétára utalható. A veszteségek, magunk között mondva, inkább fertőzésre utalnak, és azok közt nem a trichós változatra, mert ez inkább a fiatalokat gyötri. (Este sötétben felmész a padlásra, és hallod a csöndben, ahogy a fiatal veszi a levegőt, ez baj.)
MSN-em jelenleg nincsen. Erősen kétlem, hogy kétévesen robbantana, mert gyűrűtlen. De szépen mocorog, így vedletlenül is, ügyes, mozgékony madárka, fogok tőle fiát, aztán meglátjuk.
Nálam azok a galambok bizonyultak jónak amelyek keveset isznak.
Sokat gondoltam a régebbi galambjaimra és az jutot az eszembe,azok a galambok amelyek a melegben repültek és leszáltak a tetőre úgymond "hörögve" vették a levegőt-már mind elvesztek.
Mivel lehetne azt elérni,hogy a melgben repülő galamb ha leszáll ne "hörögjön"?
1-2 darab szokott lenni ami ilyen,de ez mitől lehet,nem egészséges a tüdejük-vagy valami gentetikai hiba?
13-as kerületesek!!!Nem hiányzik valakinek a 06 13 76882-es kkh galambja.Csont sovány harmadik napja repked itt most fogtam meg az udvarban kézzel olyan gyenge. Szerintem tavaly őzsi fia három tolla vissza van.tel 06 83 314 927.
Hár én 1993-ban kezdtem el röptetni, akkor már csak a Duna vonaláig tartott a kerület. Valamikor 1995-ben elment a nyugati vég is, Keszthely talán 1997-ben követte a többieket.
valamikor a 90-es évek második felében érkezett a Bonyhád és a Szekszárd, majd a Szekszárd folyamatosan ingázott a 04 és a 20 között!
Sajnos a nagy terület még így is nagy és kevés az ember! A mi egyesületünkben a versenyekről 38-40 km-es távolságkülönbségek vannak és erre van 23 tag. (Most 19 röptető). Máshol a kerület ekkora! A Kerületben vannak utak, ahol 90-100 km-es különbségek vannak és akkor arról nem is beszéltünk, hogy a röptetési irányra merőleges távolság mennyi. Az is simán 100 km felett van!
"Én letettem a garast, hogy a formában lévő galamb keveset iszik. PdW 90 éves korában tesz egy kijelentést, miszerint a "nedves" galamb sok vizet iszik. Nem áll össze a kép, és ezért forszíroztam a vitát."
Én nemigen látok itt ellentmondást!
Valószínű, hogy a formában lévő galamb nem iszik sok vizet!!!
Mert mikor mondjuk egy élő szervezetre, hogy formába van?
Szerintem akkor, ha fejben és testben tökéletes öszhanggal "működik"
Egy gyenge hasonlattal /melyik nem az?/ élve amikor a kocsi elérte az utazó sebességet akkor van "formában":-( És azt mindenki tudja, hogy ilyenkor kevessebbet fogyaszt üzemanyagból mint a felkészülés alatt,/ a fel kapcsolásokkor/:-) mert ekkor működik tökéletessen!!!!! Bocs a hülye hasonlatért:-)))
Az általad idézett PdW. mondat szerintem a felkészülési időszakra vonatkozik!
A "vizes" és "száraz" galambról tett jellemzésteitekkel Neonnal nagyából egyetértek!
A helyzet az, hogy a naturista galambász Mo-on nem létezik. Szerintem. A magyar naturista egy rendetlen, következetlen bohém. A halmaz jelenleg vizsgálhatatlan.
Nagyjából együtt gondolkodunk. Én személy szerint a száraz galambon két jellegzetességet vélek felfedezhetni. Az első a kézenfekvően adódó lehetőség, a száraz, kellemetlen tapintású, törhető tollazat. A második az izomzat fantáziátlansága. Nem lehet mozgatni, tolni, ujjal belehatolni.
Annak idején a legendás Nagypalócznál jártam így, aki éppen elhatározta, hogy kiállításra fog tenyészteni. Hozott Angliából egy rakat fél-show-homert. (A show-homer nem röptetett díszposta. A fél-sh valahol a posta és a sh között: röptetik, de minek.)
Elmentünk meglátogatni csapatosan, és két óra hosszáig hozta elő az ezekből tenyésztett galambokat. Iszonyat tehetségtelen dilettánsok voltak, a kiállítási szintet nem repülte meg egy sem három év alatt. Ezeknek volt ilyen rémísztően fából készült, unalmas teste.
(A történet vége annyi volt, hogy a rengeteg utálatos galambbal teljesen felidegesítve ráordítottam Nagypalóczra, hogy a kék tojó vonalára vagyok kíváncsi, nem ezekre a szarokra. Tudni kell, hogy másfél fejjel nagyobb volt nálam, egy nagy melák óriás izomember. Hosszan szemlélt, mérlegelte, hogy ledobjon-e a dúc emeletéről, vagy inkább szeressen. Az utóbbit választotta, előszedte a kék tojó utódait. Szenzációs zsenik voltak.) ----------------------------------- A beduinokhoz: Én letettem a garast, hogy a formában lévő galamb keveset iszik. PdW 90 éves korában tesz egy kijelentést, miszerint a "nedves" galamb sok vizet iszik. Nem áll össze a kép, és ezért forszíroztam a vitát.
Értem, biztos le vagyok maradva. Én két (három) sorozatban számláltam eredményt ott, akkor még Nagykanizsa, Zalaegerszeg, Marcali, Keszthely nyugatabbra voltak Kaposvártől, és Jánoshalma, Apátfalva, Szekszárd, Baja pedig keletebbre. Ezért véltem azt, hogy Kaposvár középen van.
Desmet:Nem tudom érdekel- e . A 19 Tag Szöv R-21 Túrkeve 11 versenyző kb 700 drb galamja a 6-ik edző uton voltak ma. Első ut Tmiklós kb 30 km. 2-ik ut Szolnok kb 50 km . 3-ik ut Szolnok 50 km. 4-ik ut Cegléd kb 80 km. 5-ik ut Cegléd 80km. Ma a 6-ik ut Monor kb 120 km. Én az első utra 56 drb galambot tettem . Ma 54 még sikeresen megérkezett. Ami 2 elveszett az 1 utról van oda. De nálunk mindenkinek nagyon csekély a vesztesége. Kérdezted azért irtam .
Ha lesz időm én is rakok fel képeket a madaraimról meg a ducról. A röptetésem jól sikerült, mind hazaért időben, viszonylag.. Pedig volt közöttük olyan fiatal is, ami késő őszi és még nem volt röptetve sehonnét.(lehet,hogy a többiek hozták haza) Holnap 150km-re viszem őket és egyesével engedem el. Lesz ami lesz.
Sziasztok! Első hozzászólásom a topichoz de már régóta figyelem a "beszélgetés" folyását. Meg is ragadnám ezennel az alkalmat és kérdezni szeretnék általánosat: Tudna valaki ELADÓ "hagyományos" versenyórát? Köszönettel
Az a helyzet, hogy bár a naturálisan tartott galamboknak stabilabb -és az egész évet, vagy a kihívásokat tekintve fejlettebb és hatékonyabb- az immunrendszerük, a versenyeket általában nem ez dönti el. Az egészségi és erőállapotot -megfelelően időzítve- mondjuk 6x1 napra csúcsra hozva, kapunk 6 élhelyezést. A naturista állomány galambjai hiába erősebbek átlagosan, nincs 6 élhelyezésük. Úgy tűnik, hogy a hosszú távokon a gyógyszerezett madarak megrogynak távollétük 3-4 napja alatt, ezért oda galamb kell, valóban. A rövid-középtávokon az eredmény inkább függ a gyógyszerfelhasználástól, mint akármi mástól.
Érdekelne a te értelmezésed is. Egyáltalán mire gondolsz, ha vizes, vagy száraz galambról esik szó? A vizes nyilván nem az, ami teleitta magát és hasmenése van :) Ilyesmire asszociálok: Vizes: nehéz, selymestollú, hajlékony evezőjű, csillogó szemű, duzzadt orrú és szemgyűrűjű, teltizmú, elasztikus izomzatú;
A durvatollú, jellegtelen szemű, könnyű és merevebbnek tűnő lehetne a száraz. Utóbbi csoportban is sok a jó galamb.
A beduinok soványak, testük alacsonyabb víztartalmú. Éppen ez mutatja, hogy jobban gazdálkodnak a vízzel.
A versenyek napján az interneten megnézve a széltérképeket érdekes képet kapunk. Vannak olyan térségek-települések-ahol a versenyek szempontjából nagyrészt kedvező a széljárás és vannak olyan helyek,akár 10-20 km-en belül,ahol már kedvezőtlenre fordul a szélirány. Mindez jál látható a listákon is.
Az átlagból kiemelkedő eredményü egyesületek általában " jó széllel " is birnak !
Kicsit ki kell, hogy javítsalak! A Kaposvár az ÉNY-i egyesület a kerületben! Középen északon a Dombóvár (Bazsonyival) délen a Pécs (Erőssel) jól szerepel. 2007-ben Különösen a rövid utakon a szél a Szekszárdnak kedvezett, de a Közép és hosszú utakon egy-két ember kivételével abszolút a vert mezőnyben voltak.
Érdekesség! A Szekszárd szomszédjában lévő Bonyhád nem tudott eredményes lenni. A Kaposvár azokon az utakon, ahol a Szekszárd már nem vitte el a listán szintén csak 1-1 eberrel tudott eredményes lenni (hosszún Lukács Gyulabá volt 6. középen Strángli Tibor volt az élben). 2007-ben a Kaposvár szomszédjában lévő Szigetvár is szenvedett (lásd Symons71 infoi, Maul Jóska is a vert mezőnyben kűzdött). Ezzel szemben a Kaposvár azokban az években sem tudott igazán eredményt felmutatni, amikor a szomszédjukban Maul és Török villogtak! (lásd országos bajnokság)
Mindezek alapján azt mondom, hogy a szemlélettel lehet valami gond mind Kaposváron, mind Bonyhádon, mivel ahogy írtam az időközben feljavult egyesületek, mint pl az L-3 Pécsvárad elég csúnyán elintézik őket!
Elnézést, hogy közbeszólok, de kicsit másképpen van. Az állandóan gyógyszerezett galambok immunrendszere hiányosan fejlődik ki, de ez nem jelenti azt, hogy nincs nekik. Az immunitás kialakításának lehetősége az evolúció folyamán stabilan beépült a sejtekbe, minden élőlény képes immunreakciót kialakítani. (Kivételek az autoimmun-típusú betegségek, amelyeknél hibásan vagy rosszul működik az immunrendszer.) Szóval az elhozott és dédelgetett galamb egy kórokozókban bővelkedő környezetbe kerülve azonnal megkezdi saját ellenanyag-termelését, ebben vagy sikeres lesz, vagy elpusztul. Az tény, hogy ez még siker esetében is esetleg hónapokat igényelhet, és ezalatt versenyezve velük póruljárhatunk. (Ezért is van az, hogy aki évekig gyógyszerekkel tartotta a lelket galambjaiban, nem állhat át egyik pillanatról a másikra naturális tartásra.) A gyógyszer nem szüntet meg alapvető élettani tényezőket, csak legfeljebb átmenetileg tudja azokat befolyásolni. Az immunrendszerbe a természet kb. másfél milliárd évet belefeccölt, működik.
Tegnap szóba hoztam a de Weerd-interjút a vízzel kapcsolatos álláspontja miatt, és ha már erre sor került, beteszem a két részletet. Mindenki maga értelmezheti a mondókát.
A mi izmainkat gyakoroltatni kell. Az atléták sokat tréningeznek. A galambok, más oldalról, nem nagyon igényelnek tréningezést. Ez az igazság, még inkább a hosszútávú galamboknál. Ha ezek kevés előkészítő röptetést kaptak, mégis képesek csúcsdíjat elhozni, különösen bonyolult időjárásnál. De egy nagyot kell inniuk. Ez fontos. Nagy adagot kell inniuk, mert szárnyaikat számtalanszor, negyed millió alkalommal kell felemelniük. Ez nem lehetséges víz nélkül, és ezzel nem tudunk mit kezdeni. A "nedves" galamb mutatja, hogy jól gazdálkodik a vízzel, állítom. ... Henk de Weerd hozzáteszi: "A galamb genetikusan egyaránt lehet nedves vagy száraz, de ez a jellegzetesség egészségi állapotától is függ. Nem könnyű különbséget tenni az ügyben. Nem találunk sok száraz galambot, mivel nagyon gyorsan elvesznek fizikai állapotuk elégtelensége következtében. Ha saját galambjaidat túl száraznak találod a dúcodban, nem versenyezhetsz velük. Ha nedvesek, haladhatsz. Túlzsúfolt dúcok levegőhiánnyal nagyon rosszak. Azokban találsz száraz galambokat.
Főleg fiatal korban nem szabad semmiféle csoda szerrel "egészségessé" tenni a galambot!
Ha nem tökéletes a szervezete akkor igazi jó versenygalamb úgysem lesz belőle akármilyen "király" a származása!
Az ilyen madarak persze, hogy pihegnek-lihegnek és csak a hajnali harmat adta hűvösben, érzik jól magukat! Persze ezeknek nem jó a +18 C° sem!
Nekik csak a + 24 C° és egy kis segítő hátszél, az igen akkor verhetetlenek! Az ettöl eltérő verseny körülményeknél, persze H....e a kisérő, a VB. mindenki csak a gazdinak nem jut az eszébe, hogy vajon miért is lettek a madarai ilyen "kényessek" De erről nem a galambok tehetnek!:-(((( Hanem azok a tenyésztő társaink akik azt gondolják, hogy csoda szerek nélkül nem lehet fel neveltetni egészséges fiatalokat!!!!!!
Én sem bírom a kákinulát, de szerencsére nekem nem kell versenyt nyernem:-))))))
Éppen mostanában olvastam egy Piet de Weerd-del készített interjút, és ő éppen ellenkezőt gondol. Szerinte éppenséggel jó a galambnak, ha megszívja magát. Nem tudok jól állást foglalni a kérdésben. A galamb nagyon bírja a meleget. Ducza Lajos mesélte, hogy a dúca oldallépcsőjének tetején fémlemez van, és egy nagy melegben ott napoztak-heverésztek a galambok. Aztán úgy adódott, hogy mezítláb felment volna a dúcba, de ezen a forró lemezen nem lehetett megállnia, majdnem leugrott, úgy égette a lábát. A galamb meg élvezkedett rajta. Erre varrj gombot!
pl mekorra a vízigénye a galambnak,ha iszákos az nem jó jel.
Én abból indultam ki,ha én kimegyek a napra amikor árnyékban 40 fok van akkor azonnal szétakar robanni a fejem--és a galambnak se tesz akkor jót(szerintem).
Sziasztok! Láttam, ezt az új tipusú ovális gyürűt. Derby gyürű volt. Ebben csak a chipnek a helye van. Hogy teszik bele a chipet, hogy benne is maradjon?
Segítséget szeretnék kérni,hol tudok rendelni klipszet,nem biztos,hogy így nevezik...Nekem ez ugrott be,első látásra:)Élénk színben,galambokra való méretben?
Desmet: Elnézésed kérem, hogy leirtam a ködről a véleményem . Én igy jártam, nekem biztos nincsennek ilyen adotságokkal ellátott galambjaim. De amit leirtam az ugy igaz ahogy irtam. Az biztos hogy soha nem felejtem el azt a pár napot.
Érdekesek ezek az első röptetések:)Tegnap volt szerencsém átutazni keresztbe az országot,de kisebb nagyobb szünetekkel végig esőbe és erős szélbe kocsikáztam. Én ma viszem őket hátha több szerencsém lesz az idővel.
Ködbe nekem is szállnak a madarak, meg leginkább szélbe szoktam őket kiengedni.Mindegy mennyire erős a szél repülniük kell.A nagy melegben nem igazán szeretnek szállni,de olyankor nem reggel engedek hanem délbe és így akkor is repülnek szivesen.
Miről beszélsz? Magyarország postázóinak 99%-a mai napig Anker nézeteit követi. De lehet, hogy alulbecsültem, mert 999 ezreléket kellett volna írnom. Ankernek semmi köze a K-01 tagjaihoz. A Délnyugat-Dunántúl az időjárás rabja. Kevés ember nagy területen: hol innen fú, hol amonnan. A kaposváriak középen vergődnek.
Igazat kell adnom neked a K1 nagyrésze leragadt Anker Alfonz sémája mellet.Ami bizonyítottan jó volt azokban az időkben.A Tamás Pista nagyon jó galambász,ezt más kerületekben is bizonyítota.Most ment tölünk hozzátok egy spori,aki az L2 előtt K1-ben volt tag,volt 2év eltiltása,mikor megint versenyezhetett átjött azL2-be és 18db fiatal galambal ker 16-dik lett.A K1-ből mindenkit megvert,ez nagy elégtétel volt a számára.
A forróság egy érdekes eset. Ha tűző napon eléred, hogy galambjaid 30-45 percet szálljanak, és ne tátott csőrrel lihegve üljenek le, mindent elérhetsz a galambsportban. Úgyhogy én éppenséggel ellentétesen közelítem a kérdést. Egyébként a tojók formábakerülése ott látható, hogy délben kiszáll, és repül magában jódarabig. A kánikula sok mindent elárul.
Mindenki másképp tesz!neked ami jó azt teszed,de én nem mondom senkinek,hogy ködben engedjen!
Nálunk ha ködvan akkor is kiengedem őket,repülnek a házkörül aztán eltünnek a ködben,fél-1 óra múlva megint "hazajönnek".Abban biztos vagyok nem minden galambom tud a ködben tájékozodni-"de azek követik azokat akik hazatalálnak".
Ködben még 1 db sem veszet el otthonról: - )
Én kiengedem őket ha köd van ha szél(de még türhető) esőben is repülnek,de hóviharban és amikor olyan meleg van,hogy a cserépen megsül a tojás akkor nem.
A mai napon megtartotta alakuló gyűlését az Országos Sportszövetség választási jelölő Bizottsága! Ezzel kezdetét vette a 2009. évi Sportszövetségi Tisztújítói munka!
ITT A LEHETŐSÉG ÚJ VEZETŐK VÁLASZTÁSÁRA, VAGY A JELENLEGIEK MEGERŐSÍTÉSÉRE!
NÉV SZERINTI JAVASLATOKAT, VAGY ÖNKÉNT JELENTKEZÉSEKET LEHET TENNI, (akár itt a fórumon is) vagy e-mail-ben
Lehetőleg olyan Sporttársakat jelöljünk akik vállalnák is!
Sajnos nem csak én galambjaim jártak igy hanem majdnem az egész zalai röpcsoport!!Ez már felér az állatkinzás kategóriájával!!!Tisztában vagyok vele ,hogy sok az alapnevezett galamb de ne igy állitsák be a megfelelő létszámot,persze nekik már mindegy a pénzt beszedték.Persze én még nem szólhatok semmit 14.45ig 29-ből legalább 16db hazaért.de van olyan akinek 50db-bol csak20db van itthon.
Desmet: A 19- TAG SZÖV R-21 is eresztett galambokat ma. Feleresztés Cegléd 80 km. Ideje 9 óra 10 perc . KB 650 drb galamb. Nekem az első 10 drb pont 10 óra 10 perckor érkezett utána 2-3 -asával jöttek. 11 órakor 5 drb hiányzott az 54 drb ból. Most 1 hiányzik még. Nagyon erős keleti szembeszél és több helyen kissebb zápor is elkapta őket. A hömérsékletet nem néztem , de szerintem azsem lehetett valami magas kb 10- 12' lehetett.
Multhéten berepült hozzám egy galamb ma ő is megjárta Ceglédet, de gondolom a sok Kevi galamb visasza hozta mert megint itt van. Nagyon ideges , kockafejü Stichelbout tipusu és piros jelzőgyürü is van rajta. Mivel most meghirdetem beis fogtam, hogy vissza tudjam adni ha értejönnek. Bármikor szivesen látom a gazdáját ha érte jön. Azért irom ide mert látom,hogy vannak itt a fórumon a 13 Tag Szövből is. Az évkönyv szerint a galamb Kisbér környéki. A galamb száma a következő.
nem csak ti jártatok igy, a 13 tagszövetség fele ma küldött. ahogy hallani a vértes résznek átlagban az 1 harmada még uton van, a balatoniaknak meg még rosszabul jártak. pedig mind2autoból reggel 7kor volt a start...
Csak azt szeretném megkérdezni a 14-es ker. vezetésétől ,hogy ki a felelős a ma reggeli Kőszegi eresztésért.Mivel 12órakor még a fele galamb nincs itthon!!Szerintem ha 7.00-kor vagy 10.30-kor engednek akkor semmi probléma nem lett volna, csak a
Net-et kellett volna nézni.Az igaz már megtörtént hogy a starter mást látott rajt mint mi.
hát lehet, hogy sok a tag a K-01-ben, de kevés a komoly galambász! Az eredménytelenséghez meg csak annyit tudok hozzátenni, hogy 450-500 felett már nem volt sehol az M-9-nek a húzóereje és 1-1 ember kivételével nem villogott soha a K-1.
Bár nem ismerek onnan szinte senkit, akit ismerek, arról meg nem mondanék véleményt, de nekem az az érzésem, hogy, még mindig a régi nagy nevek bűvöletében élhetnek és közben a világ elrobokott mellettük! M-2 ugyan ez! 25-30 éve ez a két egysület rommáverte a többit!
Az M-9-ben meg nem is az a baj, ha Tamás Pista elver, mert én két hét alatt nem foglalkozom a csurikkal annyit, mint ő egy nap, de az, hogy a gyengék is tönkreverik a kerület többi részét..... Na az bosszantó! Szerencsére ahoogy nő a táv, ők úgy tűnnek el!
Valami olyasmivel vitázol, ami el sem hangzott. Senki sem állította, hogy ami új, az feltétlenül rossz. Nekem csak az tünt fel, hogy ezekben a termékekben (talán nem mindegyikben) elég kevés a hatóanyag. De olyan tenyésztőknél, akiket te emlegetsz, akik olyan maxi-higénés körülmények között galambásznak, hogy talán gyógyszer se kéne, elképzelhető, hogy ez a legjobb választás. Weiger bizonyára külföldről hozatta be ez tavaly, mert decemberben Gödöllőn ez a cég még csak fél kínálattal jelent meg. Volt, ami nem került piacra a termékeiből, mert nem volt még engedélyezve. Úgyhogy nem hiszem, hogy jelentősebb számú tenyésztő rendelkezne a témában valós tapasztalattal, meg "rálátással". Csak egy reklámról beszélgetünk.
Desmet: A köddel kapcsolatban. Nekem nagyon rossz tapasztalatom van a ködről.
2006- késő őszén volt 15 igazán az én legjobb 2-éves galambjaim. Amik már maguk csak a himek a 2007-évre özvegységre készitve voltak. Anyira jók voltak másfél órát biztatás nélkül minden nap repültek, reggel is és délután is. Keddi nap 1/4 3-volt , szép napsütéses idő kiengedtem őket . 20-perc mulva nem láttam 20métert. Aznap 1 -sem aludt othon . Másnap 5-drb jött haza harmad nap 4 drb és szombaton a 10-ik. Ötöt meg azóta sem láttam. Amelyik galambom 10-ik nek jött az Czeczinből 830 km-ről 2006-ban egyesületi 1-volt . És volt az öt elveszett között a legjobb himem a Kerületünk 2 -ik legjobb 1-évese volt. Az évkönyvben is meglehet nézni. Én a ködtől minden sporttársamat arra kérem kerülje a ködöt a reptetéssel.
Nekem ez a véleményem, de már irtam töbször , mindenki máskép csinálja.
nem az a baj hogy szkeptikus mert én is az vagyok, hanem mert van valami ami számunkra új az nem azt jelenti hogy rosszabb mint amiket ismerünk. számomra a kocka és aWeiger elég garancia. a kockát én elég jol ismerem ahhoz hogy tudjam hogy nála a galamb az elsö!
Neonnak igaza van, ha szkeptikus. A gyógyszerreklámok gátlástalanok, postagalambnál pedig egyenesen szemérmetlenül hazudnak. Tavaly két barátom bedőlt egy nagy név csábításának, és egész évre bevásároltak úgynevezett természetes alapanyagú kegyszereket. Mondtam nekik, hogy rá fogtok fázni. Ráfáztak.
1. 2008. áprilisi szaklapban megjelent a következő:
"legolcsóbb és legynagyobb választék" nem én írtam el, pontosan idéztem :) olcsósághoz: ugyanazon termék Ausztriában 15%-kal olcsóbb, és itthon is találkoztam már kedvezőbb árral ugyanarra a termékre.
2. még a végén szólok Weiger Janinak, kérjen már elnézést, hogy őszintén be merte vallani, nem az agyonreklámozott, úgyis megveszed, mert nincs konkurencia terméket használta, hanem mert nyitni az új felé. :)
A hatóanyagok ismertek. A mennyiség számokban van kifejezve, ahogy az ár is. Lehet, hogy minden logika ellenére pl a tricho+cocci nem lepkefing, csak annak tűnik és a tapasztalat mást mond. Lehet, hogy a reklám ebben az egyetlen esetben nem puszta reklám, hanem valós, önzetlen és értékes tapasztalat. Ha így van, akkor megint tanultam valamit.
Volt 1 hímem 2005-ben,éjjel mentem el és magammal vittem és valahol elengedtem azóta nem láttam.
Pár éve volt vittem a galambokat tréningre elengedés útán olyan köd lett én nem láttam,gondoltam na ezt jól megcsináltam-----a ködben hazajöttek mind igaz kicsit tovább tartott.Elvittem pár darabot amikor megint köd volt azok is hazajöttek-én úgy tapasztaltam az én galambjaimnak nem számít a köd.
A K1-ben van 40tag talán lehetet volna 2 egyesületet csinálni,és igy meglet volna a 7egyesület a kerületünkben.Ezt nem én találtam ki,több helyen hallottam erről a lehetőségről. A K1-ből 6-7 spori átment Boglárlellére,mert nem volt eredményük.Azt is elkell ismerni,hogy a M09-ben jó galambászok vannak.Talán idén kiélezetebb lesz a verseny.
Kevésnek tűnik benne a hatóanyag. Kételkedtem benne, hogy a nagy nevek valóban kipróbálták, bár ahol napi háromszor takarítanak, ott akár még a Giantel is használhat.
Az lehet hogy a giantel gagyi de amit mer 1 nemzeti bajnok és a kocka is használni én azt nem merném ilyen könnyen jelemezni... amugy nem tudom milyen mert én még nem használtam. nem a nevét addta hozá csak nem tagadta le mit használt
Sokan röptettek már hímeket ülőkéről. A jó hím három szem árpáért is helyezi magát, s részemről hiszek azoknak, akik szerint a tojó huszadlagos motiváció. Ami a Giantelt illeti, elég nagy gagyinak tűnik, kár, hogy ilyesmihez is akadnak, akik a nevüket adják.
Nekem 3 páratlan hímem megy most ülőkéről! Hihetetlen mennyi energia duzzad bennük, nem bírok velük! Gyűjtéskor beszórok nekik egy kis tojót és megőrülnek! Az egyik a 3-ból fejben is ott van, ő minden alkalommal az elsők közt érkezik! Remélem majd versenyről is!
A másik kettő viszont tényleg csavargósra fogja! Szerintem azon múlik, hogy az adott galamb mennyire bírja ezt a típusú motiválást!
Igen, csak az a baj, hogy az L07 megszűnésével 7 egyesület maradt volna a kerületben.
Alapításhoz 10 fennmaradáshoz pedig 8 egyesület kell minimum! Ezzel a 20-asnak vége is lett volna, ha nem jön az M09!
Vagy Önként vagy a szöv határozata alapján csapódhattunk volna Ower the Rainbow csapatához (ugye pár évig már próbáltunk az Y05 ellen versenyezni a 90-es években elég sikertelenül) vagy mehettünk volna a DélDunához....... vagy fele ide, fele oda....... Így még a legkisebb rossz!
Hát nekem is kűzdenem kellett, hogy az egyesület megváltoztassa az edzések feleresztési helyeit! 20 éve mindig ezek voltak, de most azokkal az utakkal csak az M-9 malmára hajtanánk a vizet!
Én idén nyomom keményem a + kilómétereket, hogy megszoktassam a galambokat, hogy a nyugati oldalról kerüljék meg a hegyet ne a keletiről!
Azért bízom benne, hogy a 300 km feletti rövideken már nem lesznek akkora májerek, de sprintet kajak elveszik idén is!
hát igen elég demoralizáló, hogy egyes egyesületekben az utolsó senki is 80%-ot helyez máshol meg a nagymenő is örül, ha 3-at helyez....
A motivácio a puszta élet nála, szezon közben 3-4 ut után selejtezés évek ota és ez 1idö után meghozza az eredményét. ha veszik neki el galamb az ülökéröl örökli a fészket és a tojot. a titik nála a full egészség és a jo galamb. napi 2-3 takaritás és idövel steril lesz az állomány ezt a széklet vizsgálatok is bizonyitják. nagyon profi a hozzáálláása. ezt az elmult 10 év eredményei bizinyitják.
Sziasztok!Remélem,hogy az idei szezon jobb lesz mint a mult évben volt.Nem kedvezett a szél az L2-nek.Fura volt nézni a ker listát,hogy az egyesületi első galamb a ker listán 201-dik vagy még hátrább került,volt olyan amikor még listára sem került az első galamb.Peddig van egy, kettő jó nevű tenyésztő az egyesületben. Talán jobban sikerűl idén.
Hát hogy pontosan mi nem tetszett nekik, azt nem tudom, de nem tudtam a hímeket olyan állapotba hozni, hogy végig jó eredményeket érjenek el. Csináltak 2-3 jó utat, aztán 2-3 hét szünet......
Az lehet a baj, hogy ugye a tojó nem mindig várta a fészekben a hímet és megkopott a motiváció! Vagy nem is tudom!
Most valami hibrid módszeren dolgozom, remélem bevállik. Ha igen, akkor annál fogok maradni....
szerintem nem gond ha van plussz himed, olvasd el az új szaklapban a Weiger János cikkét. nála ülökéröl is utazott 6 1éves him és volt olyan ami hat élhelyet is szállt. és ez nem kamu szöveg mert 1 egyesületben vagyunk és jó barátságban vagyunk.
Nekem 13tojóm és 23himem van, ugy gondoltam,hogy a tojókat rövidtávra a himeket középtávra küldöm.A tojók minden reményem szerint majd elöbb érnek haza és várhatják a himeket. Remélem jó lesz igy. Habár kerületi rövid program súrolja a középtáv alsó határát.Ha van jobb javaslatotók írjátok meg,jó tanácsokra nyított vagyok.
Hát volt általános, rövid és hosszú sampionom is! De pl volt egy tojóm, ami 7 helyet hozott és közte egy ker 3.-at, azzal nem bírtam! Hétközben nem akart beűlni, pakolás előtt nem maradt a hímmel a fészekben...stb! Eladtam! Az ilyeneket ki kell szűrni és akkor nincsen gond! Egyetlen alkalommal volt baj, amikor egy hím és egy tojó 4-5 percet kint töltött, ezzel elment 2 helyezés és egy hellyel visszaestem röviden emiatt, de amúgy nem volt gond, beűltek gyorsan, akkor is ha együtt jöttek! A hímek viszont nem viselték jól!
Ezzel a felvetéssel nem mondasz semmi bünt.Már nemtudom,hogy hol de Hollandiában vagy Belgiumban van a galamboknál A és B csoport azt hiszem az A az erősebb a B pedig a gyengább galamboknak.De erről már régen olvastam és nem emlékszem csak pár dologra.
Lehet, hogy ezért megköveztek. Mi lenne ha, lenne elsö, másod és harmad osztály? Hasonlóan, mint a fociban. Ez is lehetne motiváció, ha mondjuk Valaki előrébb lépne a harmad osztályból a másod osztályba.
Az új galambászok jelentkezése mellett legalább olyan fontos a régiek megtartása.
Ennek egyik jó módja a sikerélmény biztositása,ezért használnak külföldön esetenként 25-33 %-os listákat.Ennek jelentőségét nem részletezem. De mi erről
hallani sem akarunk mondván 20% az olympiai szint,ahova kétévenként kijut 20
magyar galamb,ezt sem részletezem. Ez olyan ragályos,hogy a Marathon klub,amely
kezdetben 25%-os listát számolt is áttért a 20%-ra és csodálkoznak,hogy kevesebben küldenek.Lehetne sorolni még pár ilyen jó ötletet ...
Köszönöm aggodalmadat, de sajnos a szellőzési megoldások nem látszanak a képen. Majd kűldök olyan fényképet is ahol egyértelműen látszik, hogy milyen szellőzési megoldásokat alkalmaztam.
ISTEN NYUGASZTALJA A KOMLÓDY FERI BÁCSIT, ÖRÖK TISZTELET TAGSZÖVETSÉGÜNK (1IK) LEGNAGYOBB ÉS LEGNAGYSZERŰBB GALAMBÁSZÁNAK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Igen, kedves uraim...a postagalambász(at) 'mint olyan', hamarosan ki fog halni Magyarországon...hacsak nem teszünk vmit ellene, de villám gyorsan...
31 éves vagyok és a korosztályom értetlenül áll és kissé hülyének néz, h. ezt az őskori sportot szeretem...az atomkorban...de én imádom a madarakat, így születtem, kész, nem tudok kivetkőzni magamból, a véremben van...vki a benzingőzt szívja magába, nos én galambtojásokat tördeltem és szívtam magamba szószerint az anyatejjel...2 évesen már felmásztam a létrán és beültem édesapám ászgalambjának a fészkébe...már akkor jó érzékem volt a legjobb galamb kiszúrásához...azt hiszem elég időben...lol...2 évesen! Édesapám bárkit képes lett volna ezért 'megölni'...rám BÜSZKE volt...
Így kezdődött minden...azóta már történelem...és csak írom és írom, hiszen még előttem az ÉLET...de kedves TÁRSAIM valamit tennünk kell, m. ez így nem lesz jó!
Szerintem a Royal Derby nem rossz ötlet, üdvözlöm...sok hasonló v. totál más ÚJÍTÁS - REFORM KELL, m. a kihalás szélén vagyunk...
Sajnos tetszik v. nem ez a mai világ kőkeményen a MONEYról szól...az én korosztályomban biztos!!Akik meg most gyerekek...még inkább!!!
ige de kedden már kapnak kaját a korai pakolás miatt. kukoricás keveréket .utána meg egy kis kanári keveréket ,vagy mogyorót.azt mindig megeszik akármennyire is tele vannak.ja meg ha reggel kevesebbet kapnak akkor este mindent felfalnak,jó étvággyal.3 évbe tellett ,hogy rájöjjek az etetés körvonalaira de még csiszolgatom egy kicsit.mert nyáron a nagy melegben még problémát okoz sokszor a hímek etetése.akkor szoktam egy etetést kihagyni,és a következő etetés már jó étvággyal történik,legalább úgy mint amikor télen csak egyszer etetek.
Desmet: Nagyon, nagyon rossz helre épitetted. Az én udvaromon jobban nézne ki :-))))))))))))) Gratulálok szuperul néz ki. Biztos hogy nemcsak szép, de jó is lessz. Sok örömet hozzá és a tubikhoz is.
ez a rend nemfog megmaradni ,nekem kertihálós ducomvan az özvegy tojóknak és mégis összeálltak,az én szuper tapasztalatom a következő. hétfőn kedden kaja nuku csak víz szerdán egy kis lájtos kaja.csütörtök péntek verseny kaja.szombaton verseny .amióta ezt az etetést használom azóta nemvolt összeállt tojom. pedig előtte kipróbáltam sokmindent.szerintem ha mindennap rendesen kapnak kaját elkerülhetetlen,hogy ne álljanak össze,vagy reggel este hajtani kell őket,hogy lerepűljék a fölös kondit.de ennek ellenére vannak tojok amik nem alkalmasak az özvegy tojó szerepre.
Mi "anno" totál özvegységgel versenyeztünk és elmondhatom, hogy sokféle módszert kipróbáltunk. Volt, hogy tojásról özvegyítettünk, volt hogy 8-10 napos fiatalról. Szerintem mindegyik megoldás jó, de a tojásról való özvegyítés kényelmesebb.
én most úgy fogom csinálni, hogy a 2. verseny után kiveszem a tojókat, a 3.versenynél pedig a nagy fiatalt. ekkor a tojó várja a hímet. a 4. verseny beleszámít az általános bajnokságba, oda már teljesen özvegyen mennek.
korábban itt a fórumon is esett szó arról, hogy hogyan kezeljük a páratlan tojókat. akkor valaki azt tanácsolta, tegyünk be közéjük egy-két hímet és akkor a tojók nem mennek egymással párba.
nos, kipróbáltam - és eddig bevált.
az özvegyítésre szánt tojók, amelyek versenyezni fognak, egy külön dúcban lesznek a többi páratlan tojóval együtt. van ott három hím, amely párba ment három tojóval, ők kaptak fészektányért a fülkébe és letoljtak. eddig egyetlen tojó sem ment párba egymással. remélem, az özvegy tojók leválasztása után is megmarad ez a rend.
Én ma vittem őket Mázára! A felhők takarták a hegytetőt, de gondoltam jót tesz nekik, ha túloldalról kell hazajönniük! Simán megjött a falka, bár gondolkodtak kicsit! :)
Csütörtökön kapnak egy Hőgyészt és szombaton megint a közösben mennek Fehérvárra! Onnan a Mór meg már csak egy köpés! Ami onnan megjön az már végigbírja!
Egyébként tavaly vettem, ha jól emlékszem a Média Markt-ban 4-5000 Ft-ért. Lényegében Mindenkinek javaslom, hogy vásárláskor vigyen magával, olyan dolgot, ami pár milligramm, de biztosan tudja, hogy hány mg-os és próbálja ki a vásárolásra kiszemelt mérlegen! Nehogy rosszul mérjen, mert pár milligramm ide vagy oda, nem mindegy!
Szia! Vettem én is digitális mérleget a páromnak, sütéshez,főzéshez. Remélem kitalálod mi lett a sorsa :-) . Hát persze, hogy kisajátítottam kis "galambászatom" számára :-) . Nagyon hasznos, milligramra pontosan tudok mindent mérni vele. Hát, amit régen 4mg-nak hittem az kiderült, hogy csak kettő volt.
Akkora vihar lesz mindjárt, felénk. Én meg kiengedtem a fiatalokat 1 órája, de szerencsére levágták, hogy gáz lehet ebböl az időjárásból és beiszkoltak. De mindjárt kiengedem a versenyeket, had szokják.
Lótosnak volt a 90-es évek elején "egy" maratonos galambja, ott voltam amikor stoppolta. Azt hiszem, Liege-ből Országos vagy Zóna 3. helyet szállt. Még ilyet nem láttam. Erős oldalszél volt. Olyan szinten ki voltak csavarodva a szárnyán az evezőtollak, hogy csodáltam nem tört el a szárnya! Ez nagyon megmaradt bennem!
Igen, de sok-sok olyan verseny után, ahol nagy a hőség majd meglátod, mikor a trágyás, kátrányos galambok megjönnek! Fentről ugyan úgy csillog, mint a víz mindegyik.....
Így van, a fényben zöld, árnyékban barna alga képződik.:) Pontosabban egyik sem képződik, ha alacsony a víz nitrogénvegyület tartalma. Alighanem nincs baj az algával, csak jelzi, hogy nem volt elmosva az itató, és vagy ritkán volt cserélve benne a víz és a galambok a csőrükkel belevitték a nitrogéntartalmú szutymákot, vagy magunk kevertük hozzá valamilyen csodaszer formájában. Ezt kell a madarakkal megtanítani és nincs gond :)
Az jó, ha sötét helyre rakja mert úgy nem zöld, hanem barna alga képződik benne (legalább is úgy tudom) . Ezt azért nem tudhatod mert Te rendszeresen tisztítod az itatót :)) Kérdezd meg neont! Ő ezt keni vágja :))) Na nem azért mert Ő hanyag, hanem mert akvarista :)
Igazából kajak nem értek hozzá, de biztos, hogy szarul néz ki, ha zöld az itató! Én csak nagyon ritkán fertőtlenítek. Kefével viszont többször átsikálom! A kocsiban az itatót, meg útközben a pocsoját sem fertőtleníti senki. A tip-top galamboknak meg odavág, ha beleisznak a trágyalébe mikor 40 fokban kell letekerni az 500 km-et!
Lényeg a lényeg, el kell találni a határt, hogy mennyire legyen puccos az itató és mennyire sem......
Köszi,ezt értem, azt hittem, hogy legalább 2 naponta elmossa, fertőtleniti. Én Domestossal szoktam fertőtleníteni 2 naponta, jól ki is kell öblíteni utána az biztos, de egész jól bevált.
Az egyik külföldi postagalambász fórumom olvastam, hogy valaki az itatóban délelött és délután cseréli a vizet és sötét helyre rakja az itatót. Csak azt nem értem, hogy miért kell sötét helyre rakni az itatót, ha sürün van cserélve benne a cucc.
Bizony, nálunk is hétvégén kezdődnek a tréningek. Múlthéten Vasárnap már elvittem a galcsikat 27 km-re (mind megjött), de még a héten elviszem őket egyszer.
Most jött el a gyakorlók ideje lehetne vinni a tubikat gyakorolni mert pénteken este jön a kocsi. Egész héten nekivaló idő lesz .Itt most is csepereg az esö.Szegények meg lesznek szivatva ha egyből a kocsiba mennek meg még 80km-t kapnak. De hát azért majdcsak lesz valahogy!?!?.
Desmet: Van amiben eggyet értek veled van amiben nem. Az igaz hogy a galambász születik, az is igaz hogy nics időhöz kötve, azis fontos hogy jó közösség legyen és jól érezze magát a kezdő galambász. Nálunk szuper a közösség, segitjük egymást, nem pénzért ajándékban adunk igazán jó galambokat a kezdőknek. De sajnos a mai munkanélküli anyagi helyzetben nagyon sok galambásznak született gyermek, ember nemtudja vállalni nemigazán olcsó szép hobbinkat . Legalább is nálunk lepkehálóval sem lehet uj galambászokat beszervezni. Én nem számolok ,de számolja ki mindenki maga az éves galambász költségeit. Bocs de én igy látom.
Desmet: Mi vasárnap kb 1/2 9- kor engedtünk Szolnokról, nekem nem nagyon tetszett a jövetelük 1-2-3-ával szálingóztak haza 11-órakor jött az 54-ik 55-ből. Azt az eggyet meg hiába várom. Szóval hideg is volt szél is fujt, de az eső is elverte őket. Ez atáv légvonalban kb 50 km
Köszönöm a tippeket mindenkinek. A baj az hogy két párnak már tokos fiókájuk van de még azok is repültek haza mind a szél.Talán ha a fiókák önellátók lesznek,megpróbálom Geler szárazböjt kúráját alkalmazni.
Egy másik kérdésem is lenne amivel fárasztanálak titeket. Édesapám ducában találtam almaecetet. Sejtésem van róla hogy a vízükbe kell keverni,de hogy mennyit vagy milyen gyakran? Légyszíves segítsetek. Köszönöm.
Szia! Boldogasszonyfán lakom. Kaposvár Szigetvár között. Nekünk Balatonlelléről engedtek 9:50-kor Kaposváron 10:30 10:35-kor már volt galamb. Nekem 3 volt 10:42-kor, de már akkor nagyon esett az eső. Utána már egyesével kettesével szállingóztak 10-20 perces időközönként. Egy két pécsi galambász felhívott telefonon, hogy hány pécsi galamb ült be hozzám.
Köszi a választ! Mi is reggel gyűjtünk és csak a mi egyesületünk küld. Egyeseknek volt a véleménye, hogy 06:00-kor már fel kell ereszteni a galambokat. Végül hozzánk 08:00- jött az autó és 09:00-kor volt a feleresztés 25 km távolságról (1. út).
Szia! Tegnap voltam csipinél, meghivott. Jó sokat beszélgettünk, de még sokáig beszélgettem volna. De majd legközelebb! Egyébként, le a kalappal elötte.
Videoton63, ha a Gulyás J.val 1 egyesületben vagy nem is lehet más a nézeted mint viva maraton! A szomszéd faluba született ugyhogy tudjuk milyen a Józsi. Nem az a gond hogy az ö generáciojuk összetartobb hanem szerinte inkább az hogy kicsit lesarkitva javarészt az ö generéciojuk galambászkodik még.
Merre laksz? Hol engedett az L-8? Csak a kisKozárival beszéltem, de ő nem küldött...
A mi egyesületünkben is van ilyen akinek elvileg 10,45-re már mind otthon volt! (Nekem az első jött akkor) Persze ő majd jövő héten meséli, hogy kettőt leütött a villanydrót, egyet elkapott a kutya és kettőt elvitt a héja a héten.........
Mi az egyesületi utakra a gyűjtést csak reggel csináljuk. Tekintettel arra, hogy elég hűvös van még és mindenhol fiatal meg tojás van 7,30-ra kértük a kocsit, így most kb 9,40-kor engedtünk Iregszemcséről.
L-1 is ott engedett csak 20 percel később (így ők mégjobban megszívták). Ott egyébként nagyon remek idő volt, a sofőr szerint visszafelé félúton kapta el őket az eső......
Nem szoktam egyébként ilyenkor aggódni a sajátjaim miatt, mert elég kemény fából faragták őket és ezen nem változatott pl a a gyors galambok bekeresztezése sem. isten tartsa meg jó szokásukat, hogy nem vesznek el könnyen, viszont adjon erőt, hogy tudjak selejtezni, mert tarthatatlan állapot 27 pár versenyzőt kezelni!
Szia! A Pécsiek hétvégén a házamtól 200 m-re röptettek. Jó 10 percig köröztek és ideért az eső. Amíg láttam őket, nyugat felé tartott a falka. Mi Balatonlellét röptettük. Kaposvárig nem esett, onnantól végig szakadt az eső egész estig. 44-et küldtem, most 3 még hiányzik. Nálunk az egyesületben is van akinek nagy a vesztesége, csak nem vallják be.
Egy kérdésem lenne! Figyelembe véve, hogy még csak április közepén járunk (az időjárás olyan amilyen) Ti a tréningeken a feleresztési időpontot hány órára tervezitek. Esetleg időjárás függvényében előrébb, vagy hátrébb teszitek a tréningek időpontját?