Keresés

Részletes keresés

morel_whisperer Creative Commons License 2023.11.24 0 0 154110

Kutya szájából? :)

Előzmény: edula2 (154109)
edula2 Creative Commons License 2023.11.24 0 0 154109

edula2 Creative Commons License 2023.11.24 0 0 154108

azert hajdani latinoskent remelem, ez nem igy hangzott el

 

mas: megint csiperke. Erdoben talaltam, nem sargul sehol, erdoszelit valoszinusitenek, de nem tetszik az illata (megmikroztam, szuleim szerint nincs baja az illatanak, csak a pszichem befolyasolja a szaglasom. Hozzateszem, erdoszelivel mar tobbszor jartam ugy, hogy elkeszitettem es utana nem birtam megenni, szamomra valamiert kellemetlenul eros ize volt.) 

(Kisse megviselt allapotuak, mert hazafele esett, meg fazott a kezem, beeroltettem mindent a hatizsakba.) 

Előzmény: Cazador88 (154107)
Cazador88 Creative Commons License 2023.11.24 0 0 154107

Előbb amúgy írtam egy jónagy hülyeséget ugyanis Rimóczi Imrét ismerem bár ő nem ismer engem  Én a corvinusra jártam kertészmernöki szakra , ő tartotta a növenytan előadásokat . Emlékszem az elsőre, életemben nem hallottam latint és akkor kb idézem bemegyünk a fagus sylvaticasba és a vinca minorosba gyűjthetjuk a macrolepiota procerat. Jóooo akkor ideje felzárkozni :DDDD

Előzmény: Cazador88 (154102)
Cazador88 Creative Commons License 2023.11.24 0 0 154106

A bükkösről teljesen véletlenül csíptem el egy infót a neten még kb 3 éve Addig csak láttam h vmiért többet tudnak.  Akkor értettem meg az ok okozatot h miről is szól ez a jelenség  Aztán elolvastam a  homokkő tulajdonságait. Szeretem megérteni a hátteret is, nemcsak szüretelni az eredményt :)

Hát igen az egy másik világ... én továbbra is bőven örülök a pár darabomnak amiért két teljes napot "dolgoztam" :DD

Előzmény: Tharkus (154105)
Tharkus Creative Commons License 2023.11.24 -2 0 154105

ja, és amíg mi itt elszaladgáltunk a vh-ban egy-egy termőtestért, a nyírségből például laza másfél rekesznyit tett fel valaki ma a világhálóra :D

Előzmény: Cazador88 (154103)
Tharkus Creative Commons License 2023.11.24 -1 0 154104

azért a k7-es bükköst, meg a homokkőkibúvást nem tanítják a gombászgimiben......... :)

 

a rizikék elég gatyák, a fenyőpereszke jó állapotú, a fenyőtinóruk is. ez egyébként egy olyan rész, ami dugig bír lenni ízletes rizikével, hát most egyetlen pici folton volt pár, amúgy üres. a tegnapi fagyott varesz remek volt (megfagyott ugye az éjjel, nap közben aztán felengedett, este megsütöttük), de holnapra mondjuk már tuti kukák lesznek, amik megúszták mindkettőnk kaszáját... :)

 

jó lenne kimenni és nem a fotelből prédikálni, de nem lesz rá idő.

Előzmény: Cazador88 (154102)
Cazador88 Creative Commons License 2023.11.24 0 0 154103

Amúgy jó állapotban vannak nem? Tegnap 3olyat szedtem smi teljes meg volt fagyva úgy kellett késsel kivágnom a kövek közül,  nem tudtam kiemelni. Mára kiengedett és tök jó kemény maradt. Nem puhult le és nem vizenyősödött.  V nem a sima hűtőbe tettem??:D

Előzmény: Tharkus (154100)
Cazador88 Creative Commons License 2023.11.24 0 0 154102

Mindig van idő egy kis gombászatra :D oriási.. A kérdést sose tudtam megválaszolni, addig jutottam h ott fennmaradt egy csökkentett módú micélium tevékenység, ami elegendő volt szórványos termőtestek létrehozására. Lejjebb teljesen leállt,  és asszem okt végén jött egy nagyobb eső, az már túl kesonek bizonyult.  Lehet a talaj ph sem teljes egyforma, v a fenti alacsonyabb hőmérsékleten nem száradt ki teljesen a föld viszont a hőösszeg még pont elég volt...nem tudom..de teccett :D

Az helyzet h semmilyen nagy tudású ismerősöm nincsen Én abszolút amatőr, sosem jártam ilyen közösségbe v tanfolyamra . Barátoknak én szoktam tipped adni merre menjenek :D  Szakértőkhöz legközelebb a bosnyák téri gombavizsgálatok alkalmával kerültem még a 2000es évek elején 

Előzmény: Tharkus (154100)
Tharkus Creative Commons License 2023.11.24 -2 0 154101

nincs neked egész véletlenül egy béla nevű, nagy tudású gombász haverod? :O

 

(az "őzlábas" helyen egy bizonyos, a vh-ban ritkább vulkanikus kőzet lesz a lábam alatt ;) (bezzeg a börzsöny dugig van belőle), melegebb tájolású + magasan van, tölgyes, én is jóságra számítok. de a nyugati irányból odavezető út mentén lévő köves bükkösök is jónak tűntek, ott már jártam, csak életveszélyesnek ítéltem :))

Előzmény: Cazador88 (154099)
Tharkus Creative Commons License 2023.11.24 -1 0 154100

"Idén alacsonyabb tszf+ mikroklima a kulcs, tavaly pont fordítva.  A lenti helyek okt második felére kiszáradtsk, nem jött már semmi, 700 m fölött nov közepéig tudtam gyűjtögetni"

 

ez mitől tudott kialakulni? úgy értem, a víz lefelé folyik, az inverzió is "lent" van, hogy lehetett akkor a fenti rész nedvesebb? még ha a hőösszeg lett volna a ludas (lent köd, fent napsütés), megértem, így első végiggondolásra x-atka :)

 

igen, az északi oldalon hagytak csak már bükköt jórészt. eddig nagyon kerestem déli, dny-it is, pont a fentiek miatt, de akkor innentől észak az új dél! :)

 

na, viszont amíg a fiam különórázott, kiszaladtam 20 percre a közeli fenyvesbe kármenteni. végigrohantam, apró gombák voltak csak, megállapítottam, hogy üres, aztán a kocsi előtt 50 méterrel találtam két fenyőpereszkét. aztán még kettőt. meg még. végül egy elöregedett rizikét is. aztán picit guvasztottam a szemem, és megállapítottam, hogy az az egy túlkoros rizi igazából 4 öreg és 1 jó. aztán picit jobban körülnéztem és megállapítottam, hogy vak vagyok :D

 

Előzmény: Cazador88 (154099)
Cazador88 Creative Commons License 2023.11.24 0 0 154099

Pontosan ott lesz ahova jelölted. Érdemes megnezni, mindenképp ajánlom:) Látványos terület. Nyugodtan bizhatsz az É-ÉNY i oldalakban, hidd el tudják a dolgukat :) Éshát ennek a bükkös élöhelynek ez a "hivatalos" tájolása .Egyéb irány egészen ritkaságszámba megy. A Börzsönyben kb 90% os lefedettségnél jarhatok,  idàig kerek 60 K7es bükköst fedeztem fel ezek közül 53 ÉNY tájolású, a maradék 7 DK és DNY felé néz.  Komoly változás ebben már nem lesz, a jelentős összefüggő foltok már megvannak. Persze van egy renitens szekció, ahol egymáshoz közeli  hét oldalból csak kettő néz "jó" irányba :D 

Idén alacsonyabb tszf+ mikroklima a kulcs, tavaly pont fordítva.  A lenti helyek okt második felére kiszáradtsk, nem jött már semmi, 700 m fölött nov közepéig tudtam gyűjtögetni 

Mai napig nem hiszem el h üres a hegy ..de már nincsmit tenni :DD

Előzmény: Tharkus (154098)
Tharkus Creative Commons License 2023.11.24 -1 0 154098

az északi rész szinte teljesen ismeretlen még nekem. viszont így akkor stimmel a köd (az csak az északi oldalon volt), az 550 méteres ködös őzlábfotót meg egy népszerű kirándulóhely végpontja közelébe tippelem :) egy olyan részre, amit bejelöltem magamnak, de még nem jártam ott. nagyon szerettem volna a törésvonalon is mozogni az elmúlt napokban, de hát végtelen idő sem elég erre.

 

viszont akkor eléggé északias lejtőkön lehettek a találataid, amik ugye sokszor túl hidegek. érdekes év az idei, hogy olyan hosszan volt enyhe idő, hogy végül az ilyen részek is megmozdultak. én is hűvös részeken találtam, pedig november közepén egy kihűlt patakvölgy az utolsó kb., amit megnéznék.

 

hú, de mennék még ezer helyre! :)

Előzmény: Cazador88 (154097)
Cazador88 Creative Commons License 2023.11.24 0 0 154097

Való igaz h ritka jó nyár volt az idei. A július végi  fajgazdagsag meg is lepett rendesen :) Nem számítottam reá Nekem hkg bol volt kiemelkedő tavaszom, idén éreztem rá h milyen helyeket kedvel igazán . Legutóbbi Pilis turámom akaratlanul ugyan de készültem a kövi szezonra is . Ígéretes helyeken vonultam keresztül:) 

Tegnap tegnapelőtt a Duna felől támadtam 

Előzmény: Tharkus (154096)
Tharkus Creative Commons License 2023.11.23 -1 0 154096

hát igen, nem voltam elég tudatos, de idén brutális gombaözön volt, a folyamatos csapadék mellett csak jöttek és jöttek (gomba és nyű, kéz a kézben), miközben nekem ez az első évem pkg/íkg-ból, nscs-ből, komolyabb vargányázásból, a mátrából, meg ebből a késő őszi ív-zésből is. szóval igazából sehol sem tartok a feltérképezéssel.

 

a pilis-vh törésvonal felől pingeltél az elmúlt két napban?

Előzmény: Cazador88 (154095)
Cazador88 Creative Commons License 2023.11.23 0 0 154095

Köszi! Koràbban sokat túráztam már, a jelölt utakat szinte mindet bejártam. Több útvonalon lementem már marotrol Szentendreig. Konkrétan a bükkösök feltėrképezését idén nyáron kezdtem, van még dolgom..:) de nem szabad ám az elején elkalandozni :D megnézted az első 4 bércet, másnap csukott szemmel bemesz odáig ahol abbahagytad és folyt köv. Különben sose jutsz beljebb :D Terveim szerint a Börzsönyben jövőre végzek, október közepi szabim főprogramja, addig bármikor osszefuthatunk Vszeg télen is fogom járni a vh t , ezek az oldalak jól felismerhetők bármikor  Hazai pályám a börzsöny itt nem okozott volna problemát a köd, tegnap elég esetlenül mozogtam a vh ban:DD itt még nincs meg az a magabiztossàg  Jahh a röno nem az enyém 

Előzmény: Tharkus (154092)
Tharkus Creative Commons License 2023.11.23 -1 0 154094

valószínűleg ilyenkor lehet(ne), lombhullás után, mert most átlátni a fák között, még a sűrű újulatoknál is, valamennyire látod, hogy mi van feljebb/arrébb. az is jobban látszik, hogy a késő őszi nap melyik részeket világítja meg. ezzel együtt ez nagyon sok.

 

érted, itt van például a bersek-hegy/boglya-hegy a közelben, sosem másztam fel rá, pedig akár jó is lehet. na de van sok ilyen. és mellesleg napok óta azon gondolkodom, hogy hágóvas kéne, vagy nem is tudom mi, mert igazából csak botladozom ezeken a meredélyeken, a sok kis guruló kőre (vagy a bükkfa termésére) lépve simán kicsúszik a lábam.

 

azért ezek a mészkerülő foltok nem olyan gyakoriak a vh-ban, nagyon ismerni kell a terepet hozzá. és jellemzően picik, nem is egy helyen vannak. ha csak kirándulsz egy jó nagyot, simán lehet, hogy egyet sem látsz. aki  csupa ilyenen szalad (vagy lassan sétál :)) végig, az már  cím(ek)re megy.

Előzmény: morel_whisperer (154093)
morel_whisperer Creative Commons License 2023.11.23 0 0 154093

"vajon hogy kell úgy bejárni, hogy valamennyire ismerjem is"

 

Imádkozz egy ínséges szezonért, és jól be fogod járni. Nekem bejött. Igaz, nem imádkoztam érte. :)

Előzmény: Tharkus (154092)
Tharkus Creative Commons License 2023.11.23 -1 0 154092

azta! gratulálok!!

 

azért ezen az idegen terepen is elég otthonosan mozogsz a képek alapján. :) komolyabban túrázni is szoktál a vh-ban? 

 

azon gondolkodom, hogy vajon hogy kell úgy bejárni, hogy valamennyire ismerjem is. :D milliószor elhatároztam már, hogy bejárom ezt-azt-amazt, aztán mindig már a legelején elbolyongom, elmélyülten elkeresgélem a napot és nem jutok tovább. legközelebb nagyon megfogadom, hogy semmiképp se ragadok le, aztán de, goto 10. egész évben ez ment.

 

ja, és mi a hazai terep neked?

Előzmény: Cazador88 (154088)
Popenka Creative Commons License 2023.11.23 0 0 154091

nomeg az, igen, és a többiek is...

homerx is csöndben van, szerintem már összeszedte az összeset popenkafalván is, én már ki se megyek :)

Előzmény: morel_whisperer (154090)
morel_whisperer Creative Commons License 2023.11.23 0 0 154090

Meg különben is, aki ismeri a topikot, tudja, hogy teljesen felesleges versenyezni, mert az abszolút nem versenyző Galasz majd úgyis kifújja mindenki orrát december 6-án egy csizmányi vargányás, friss képpel, ahogy tette azt március 14-én, hkg-val. :D

Előzmény: Popenka (154087)
Cazador88 Creative Commons License 2023.11.23 0 0 154089

Szerencsére nen vagyok sértődékeny nincs értelme.. a jó viszonyt viszont igyekszem fenntartani mindenkivel :) amennyire lehet 

Előzmény: Popenka (154087)
Cazador88 Creative Commons License 2023.11.23 0 2 154088

:D nem vagy te már kezdő  Aki napi szinten vareszt fotozik nov közepén... A fagyást félig igazolnom kell, a hegyoldalak felső fele bezony jeges volt, az alsó viszont még megúszta. Sajnos az én időm is elfogyott,  legközelebb jövő hét végén juthatok ki.. pedig mennék még ha megfagytak ha nem:D A kihívást elfogadom,  remélem jövő nov mindenki hazai pályán küzdhet :) bár  ez az idegen ket nap is pompás volt ( tegnap a ködöt küldted rám ma a -2 t ...nem baj :DDD. ) 

Örülök ha tesszik,  én azer csatlakoztam ide h minél színvonalasabb formában osszam meg a túráimat egy hozzáértő közösséggel 

A kérdezett magasság kb 550 m lehet 

Hát. Én ma belenyultam . Szebb szezonzárot nem is almodhattam volna.:)  Bőven elég. És apránként jöttek végig volt esemény . Egész lenn, a patakig futó bércnek a legalján is találtam, szinte a parton ücsörgött :)

Előzmény: Tharkus (154077)
Popenka Creative Commons License 2023.11.23 0 0 154087

Jaj, szívedre ne vedd! :)))

Szívesen lát itt mindenki. Nem kell semmit magyaráznod.

Mi is viccelünk vagy próbálunk sokszor, csak nem mindig mindenki érti. Ez benne van ebben a komment műfajban, szemtől szembe nem lenne probléma egy megjegyzés, de leírva meg félreérthető, ez ilyen tud lenni.

 

Verseny, játék, belefér itt minden.

 

Ugyan, ki vagyok én is, hogy megmondjam, mi legyen itt???? Egy senki. Ahogy mindenki! :)))

 

Örülünk, hogy idetaláltál.

Előzmény: Cazador88 (154086)
Cazador88 Creative Commons License 2023.11.23 0 1 154086

A kolléga valóban nem komolyan gondolta. Számomra ez hobbi , elsősorban lelki feltöltődés a célja. Eszembe nem jutna egyik termőfoltrol a másikra rohangálni csak azer hogy minél többet szedjek és a másikat lenyomjam Másrészt baromi sokat tudok izzadni úgyhogy mindenképp lassan megyek En nemrég óta vagyok itt tag és asszem eddig mindenkivel udvariasan komunikaltam, ha gratuláltak azt megköszöntem és ezt a jövőben is igyekszem megtartani Egy tréfás, idézőjeles ! kijelentést tettem Tharkus felé aki értette is a dolog lényegét Ennyi történt 

Előzmény: Boarhunter (154078)
Tharkus Creative Commons License 2023.11.23 0 2 154085

tényleg nem! :)) ha véletlenül visszaolvasol: cazadorral a szezonzáró képes beszámolóink mellé egy kis játékot kerítettünk, egymásnak feladogatva a labdákat, igazán senkinek sem ártva, lelkesen, mert hát elég lelkesítő, gyönyörű most az erdő! minden ezen kívüli gondolat a fantázia szüleménye. :)

popenka: winter is coming / közeleg a tél...

Előzmény: Boarhunter (154083)
Popenka Creative Commons License 2023.11.23 0 0 154084

"popenka: katalin-napot ígértél... ;)"

 

Sok Katalin mondta már ezt nekem... :)))

Nem tudom mi lesz, az időjárást meg te ismered.

Előzmény: Tharkus (154082)
Boarhunter Creative Commons License 2023.11.23 0 0 154083

 Nem érted de nem baj...

Peace.

Előzmény: Tharkus (154082)
Tharkus Creative Commons License 2023.11.23 -1 0 154082

hát ha te a lelkesedés és spontán kialakult, izgalmas közös játék helyett valami rosszat látsz ebbe bele, ráadásul annyira, hogy a ritka hozzászólásaid egyikét is rendreutasításra használd........

 

morel_whisperer: nyilván nem

 

popenka: katalin-napot ígértél... ;)

Előzmény: Boarhunter (154078)
Luridus Creative Commons License 2023.11.23 0 0 154081

Téli fülőke a csoportosan növő, 3.képen lévő gomba.

 

Előzmény: Tharkus (154077)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!