Nem Tord szakértelméről beszéltem hanem Tord tájékozottságáról és ismereteiről bizonyos témákban.
Hogy ez nem terjed ki a magyar utánpótlásra en bloc és a különböző up-műhelyeket sem ismeri kellő mélységben az egyértelmű. Ennek ellenére néhány bor után persze elkezdett ötletelni ő is.
Tord szakértelme úgy aránylik ezekhez a NEKA-bohócokhoz, mint a Pirelli-naptárak Kiszel Tünde kollekcióihoz. Még az is lehet, hogy valaki az utóbbit preferálja, csak azért ne próbálja bemesélni, hogy a Pirelli naptárak túlértékeltek KT művészetéhez képest.
Persze, persze, Tord mondta, ő aztán nagyon tájékozott ebben a kérdésben. A NEKÁt különösen jól ismeri. Biztos:D
Egyébként sem tavaly, sem idén nem készültek az up-válogatottak egy csapatban (védekezésben három-négy ember igen, de ott is jött aztán Simon Petra, Cseri, Farkas Julcsi újnak...). És szeptembertől még kevésbé lesz így.
Kiss Szilárd, Bohus és Hajdu olyan szintre emelték a magyar up-válogatottakat amilyen szinten még sosem voltak. Ez feltétlenül elismerésre méltó eredmény.
Milyen áron teljesít jól (hatékonyan), ez a kérdés.
Egy klubba összeválogatva-összeszoktatva mindenkit, évekig a többi csapaténál hosszabb felkészüléssel, fiatal korukra sokszor annyi km-t beletéve az autóba (ahogy Tord mondta), ami aztán már nem bír többet, kifutja magát...
Számomra Tord és Elek véleménye relevánsabb és logikusabb, mint a tiéd, bocs.
És azt sem gondolom, hogy Kiss, Bohus és Hajdu lennének a szakma non plus ultrái.
Az utánpótlás eredmények kiválóak. A felnőtt eredmények vacakok.
Ez mennyire életszerű szerinted....? Aztán mégis ez van nálunk.
Ezek után elővenni pont azt a részét a hazai női kézilabdának amelyik egyedül teljesít nagyon jól és őket kinevezni minden hiba okozójának: ez már olyan szintű bumfordiság amihez magyarnak kell lenni, mármint ilyen csak nálunk fordulhat elő.
'.... (fontos hogy) megkapják azokat az alapokat, amire építeni lehet a felnőtt mezőnyben - na ezt nem feltétlenül kapják meg. Legalábbis nehéz mással magyarázni, hogy immár több mint 10 éve egyetlen klasszist sem sikerült kinevelni az utánpótlásból....'
Két dolgot nem kellene összekeverni: 1) azt h az up-játékosoknak meg kell kapni az alapokat ahhoz h a felnőtt mezőnyben helyt álljanak és azt h 2) az utánpótlásból öt-tíz évente azért jöhetne egy-egy klasszis játékos.
Utóbbihoz tehetség kell, méghozzá nem is akármilyen. Ha ez nincs, hiába kapta meg az alapokat az up-ban. Ebben az esetben legfeljebb a kiválasztást lehet kárhoztatni, mondván az up nem megfelelő elvek alapján válogatja a játékosokat, mert íme egyik sem kiugróan tehetséges, egyikből sem lesz a felnőttek között klasszis játékos. Ennek semmi köze ahhoz h megkapják-e az alapokat vagy sem.
De hány ilyen 'istenadta tehetség' van az up-játékosok között? Nem sok. Külföldön ott van Reistad, aztán rajta kívül hány klasszist neveltek ki a norvégok az 1996-os és későbbi korosztályokból....? Egyet sem. Szóval nem olyan egyszerű a helyzet, nemcsak nálunk, máshol sem. (Illetve máshol annyiban igen h a norvégok/franciák/oroszok nem hagyták h a felnőtt korosztályokból több is menjen a levesbe, mint ahogy mi ezt megtettük. Ennek isszuk a levét azóta is.)
(Ilyenkor még bedobod, hogy a norvégok nyálcsorgatva dicsérik a magyar UP-t, ami persze orbitális nagy bullshit, és már el is láttál minket a napi bódító adagunkkal .)
'Az egyik legnagyobb tehetség volt a korosztályában, aki (mily érdekes, ha összehasonlítjuk magyar kortársaival) be is váltotta ezt a ígéretet.'
A debreceni junior vb-n Reistad nem volt annyira sztár, csak egy nagyon jó up-játékos. De aztán milyen érdekes, felnőttként norvég edzők kezdtek vele foglalkozni és láttuk mi lett belőle. Éppen erről beszélünk: a magyar NBI felnőtt edzői nem ugyanaz a színvonal.
(Azért tegyük hozzá: abból a norvég junior válogatottból ő lett egyedül sztár, a többiekből még a norvég edzők sem tudtak kihozni extrát.)
Túl sok mindent nem szeretnék hozzátenni, ahhoz amit írtam ebben a témában. De a Vácot az egyik legfontosabb csapatnak tartom a magyar NB1-ben, kulcsszerepe van a magyar játékosok foglalkoztatásában és ezért nagyon fontos, hogy minél jobb eredményeket érjen el. Szóval emiatt megtisztellek egy válasszal:
"Legalábbis nehéz mással magyarázni, hogy immár több mint 10 éve egyetlen klasszist sem sikerült kinevelni az utánpótlásból - még Győrben sem, pedig ott egymást váltották a szakmaiatlansággal aligha vádolható, külföldi top edzők, akik nyilván egyedi edzéstervet készítettek (már KEB idején is írtak erről az újságok, hogy egyéni edzéstervet kaptak a játékosok Győrben, pedig az nem tegnap volt)..."
Nem vagyok egy őrült nagy Győr szakértő, de talán ebben a témában a Győrt előhozni, azért nincs túl sok értelme, mert minimális fiatal magyart építettek fel, mármint meg se próbálták: Háfra hamar a padra került, a többiek mentek kölcsönbe.
Talán akiket az utánpótlásból sikerült jól felépíteni FTC: Márton/Klujber/Kukely(??) DVSC: Vámos/Petrus(!)/Tóvizi stb.. Biztos vannak még páran. Na most az hogy ezek közül ki klasszis vagy ki válhat a nem túl távoli jövőben azzá. Ezt döntse el mindenki maga.
Az utánpótlásnak, csak annyi lenne a feladata, hogy az alapokat megadja egy játékosnak.Semmi több! Tehát, erőnlétben, taktikában és technikai tudásban adjon egy olyan alapot, amit majd a felnőtt csapatában tökéletesíteni tudnak egyéni és csapatképzésekkel. Tanuljon meg több rendszerben védekezni és támadni, ismerje az összes lövésfajtát és legyen egy alap állóképessége (2. pontig)... Minden más a felnőtt klubok feladata, a szövetségi irányelvek mentén (3. ponttól). Ennyi!
Nálunk az irányelvekkel van nagy gond...
A kézilabdázás szintjei (a jobb átláthatóság kedvéért, pontokba szedve):
0=Eldöntöttem, kézilabdás leszek! Az alapokkal ismerkedem (tudok már csapatban dolgozni)!
1=Technikailag, taktikailag és erőnlétben fejlődöm, nap, mint nap!
Érdekes, hogy minden a felnőttmezőnyben romlik el. Az UP-munka kiváló, de ahogy átkerülnek ezek az aranyérmesek a felnőtt korosztályba, ott már várják őket a semmire se alkalmas magyar edzők, akik elrontanak, mindent amit lehet. Akkor már csak annyit árulj el, hogy lehet az, hogy míg a világ legjobb ifjúsági-edzői magyarok, a felnőttek közt meg ennyire képzetlen szakembereink vannak? Illetve fordítva: ennyire amatőr edzői gárda mellett hogy lehetnek ilyen zseniálisak a fiatalokkal bíbelődő szakemberek, ahogy te látod? Honnan ez a kontraszt? Ezek a zseniális UP-edzőket vajh honnan akasztottuk le? Nekik valami extra képzés jutott, amiből a felnőtteket edzőknek se nem csurrant, se nem csöppent? Mennyire életszerű ez már? Nyomod a hozsannákat, senkinek sincs igaza, reális magyarázatokat szétcincálsz, miközben a legegyszerűbb válasz lesz a megoldás — sok minden feláldozásra kerül a semmit se jelentő győzelmek miatt. Még Szilágyi is nyert UP-versenyt a válogatottal, oszt a felnőtt csapataival sehol sincs. Ebből aztán csak annyi következik, hogy még a magyar edzőképzés is kitermel UP-ban taroló edzőket, de ettől még nincsenek jó edzők Mo-n — se UP-ban, se felnőtt csapatoknál. Élet-halál kérdése az UP-sikerek az MKSZ-nek, így többet készülnek a mieink, van klub, ahol összeterelik a koroszály legjobbjait, és az együttkészüléssel olyan előnyünk van junior meg serdülő mezőnyben, ami a többi válogatottnak nincs. Vannak összatartás hetek. Az összeszokottság a mi jó védekezésünk, ami aztán felnőttkorban elveszik. Ott aztán tényleg jól jönne, ha védekezni tudó játékosaink lennének! Bohus meg Kiss, mint a jó szakmai munka UP-vonalon! He-he! Nagyon jó! :D :D :D A NEKÁ-ban azok az edzők, akik sehol se bizonyítottak. Jó szakmai munka! Na igen. Jóbarátok! Az egész országból összeterelt legjobbakból egy minden szempontból kiemelt klub az összeszokottságot tudja adni. Amíg UP-ban a védekezésünk lényege, hogy összeszokottak vagyunk, addig ezeknél a játékosoknál felnöttkorban nem fognak elöjönni olyan dolgok, amelyek másoknál addigra megvannak. Itt már az összeszokottság nem pótolja a jó védekezést! A képzésünket a felnöttsikerekre kéne átállítani, egy kicsit visszavenni a ifjúsági diadalokból, persze belátom, a NEKA (és az MKSZ) meg a hosszútávú tervezés, két külön bolygó.
Részben lehet hogy igazad van, ugyanakkor a "felkészíteni őket a felnőtt bajnokságra" kitétel azt (is) jelentené, hogy megkapják azokat az alapokat, amire építeni lehet a felnőtt mezőnyben - na ezt nem feltétlenül kapják meg. Legalábbis nehéz mással magyarázni, hogy immár több mint 10 éve egyetlen klasszist sem sikerült kinevelni az utánpótlásból - még Győrben sem, pedig ott egymást váltották a szakmaiatlansággal aligha vádolható, külföldi top edzők, akik nyilván egyedi edzéstervet készítettek (már KEB idején is írtak erről az újságok, hogy egyéni edzéstervet kaptak a játékosok Győrben, pedig az nem tegnap volt)...
Ergo azt sugallni, hogy az utánpótlás képzésben minden rendben van, a játékosokat a felnőtt csapatokban rontják el (pontosabban nem fejlesztik (megfelelően) tovább), mindenhol, elég nehezen védhető elképzelés.
Szerintem az ETO-ban legyen mindenki csapatkapitány. Még Oftedal is, mi az h nem vállalja.....?
Ha mindenki csk akkor remélhetőleg a fiatal játékosok is kapnak bőven játékidőt. Mert mi az h egy csk a kispadon ül és a stat-ot írja.....olyan nem lehet
Vanyus Attila figyelmébe ajánlom ezt az ötletet. Hátha eléri az új skandináv edzőzseninél h mindenki csk legyen.
"szakmailag az egyik legjobb!" [Ez egy kórjelentés Mo-ról, nem BB szakmaiságának a dicsérete. Persze, vakok közt félszemű a király. A legjobb magyar rapper pedig ___________ (ide aztán tényleg beírhatsz bárkit, nem fogják Tupac mellszobrát kidobni a Rap Múzeumából, hogy helyet csináljanak.]
Botit eddig egyetlenegy klubjából sem azért küldték el, mert rossz lett volna a szakmai munkája...
Viszont elgondolkozhatna már azon, hogy talán, esetleg emberszámba kellene vennie a játékosait és úgy is kellene beszélnie velük, illetve nem kellene akarni megdugni minden másodikat a csapatban (tök mindegy hogy szingli, vagy sem, nála ez ugyanis sose számított)... Ha így tenne, akkor eredményes edző lehetne, mert szakmailag az egyik legjobb!
Botond mindig mindent jól csinál, eredményes a csapataival, mégis mindig elküldik... Hát nem tudom, ha ez így van, talán elgondolkodhatna, hogy ez miért van.
Persze eleve egy komoly edzőkeringő van, azt hiszem, jelenleg a legrégebben egy helyen lévő mester a női nb1-ben Gyurka János Móváron, aki 2020 óta van ott. Sok türelem nincs az edzők irányába (egy-két családias klubot kivéve).
Ha jól látom, Győrben négy csk lesz, kár, hogy nem 8, vagy 12, nem nagyon értem, mit bohóckodnak, kell egy csk, meg esetleg egy helyettes, és kb ennyi.
Mondjuk én már ott elvesztettem a fonalat, amikor AM Hansen lett a csk egy olyan csapatban, ahol Oftedal játszik...