Keresés

Részletes keresés

Goto Creative Commons License 2002.08.10 0 0 1058
Jó, indulok, és ahogy beérkeztem Tiszanewyorkba, megkérdezem, hogy hol van egy fazék nempenészízű császárgombaleves felett őrködő gombász, aki nyalogatja a szája szélét :-)) Lehet, hogy az én levesem a nem lehúzott kalapbőr miatt lett penészízű??
Előzmény: Csumika (1057)
Csumika Creative Commons License 2002.08.10 0 0 1057
Goto !

Nem is igaz ! Nem is penészízű a levesem ! :((
Gyere kóstold meg ! 1 ó alatt bőven itt vagy ! :))) (Tiszaújváros)
Persze a salit is ki fogom próbálni, ha még 1x az életben találkozom evvel a gombával.:))

Csumika

Csumika Creative Commons License 2002.08.10 0 0 1056
Sziasztok !

Köszönök szépen mindent, valóban császárgalóca volt:-))), a kolleganőm férje gombázik és még a főzés előtt hazaérkezett kiküldetéséből és beazonosította. :)) Nagyon finom gombaleves készült belőle, nyaammm.:) Goto, a Te receptedet is megkeresem, sajnos nem láttam a beírást, mert akkor már hazamentem.:(

Köszi, köszi, olvasni foglak Benneteket ezentúl.
Biztos sokat fogok tanulni. :)

Csumika

Előzmény: Goto (1055)
Goto Creative Commons License 2002.08.09 0 0 1055
>>:((( Nem császárgalóca, arról néztem fotót is, nem is hasonlít rá, ennek teljesen lapos a kalapja.:((

Ez a lapos kalap azért lapos, mert már ki van nyílva a gomba. a gomba kalapja általában kiskorában domboró, majd ahogy öregszik, kilaposodik. Tehát nyugodj meg, mert a Császárgombáról van szó vagy más néven Császárgalócáról. Kicsit visszább leírtam egy receptet, úgy készítsd el.

Előzmény: Csumika (1045)
Goto Creative Commons License 2002.08.09 0 0 1054
Adalék. Az egész Zemplénben úrigombának vagy tojásgombának hívják a császárt.
Előzmény: Lactarius Curtis (1043)
andreja Creative Commons License 2002.08.09 0 0 1053
Ha tenyleg galambica, akkor eleg nehez korulmetelned... De folosleges is volna.
Előzmény: Csumika (1051)
andreja Creative Commons License 2002.08.09 0 0 1052
Tudom eso utan koponyeg, de ha a piacon arulta, akkor a kiserojegyen ott kellett hogy figyeljen a gomba rendes neve is, mindegy, majd legkozelebb.
Előzmény: Csumika (1045)
Csumika Creative Commons License 2002.08.09 0 0 1051
Hali !

Hogy Te milyen okos vagy ! :))) Igen, igen, igen, törékenyek, nagyon vékonyak. Köszi mindent, megfőzöm a gomba-"húslevesem" és beszámolok, hogy érzem magam gyomorilag.:))
Csumika

p.s.: Megpóbálok keresni a neten galambgombákról képeket.

Előzmény: Lactarius Curtis (1048)
Lactarius Curtis Creative Commons License 2002.08.09 0 0 1050
Égertinórut sajnos se láttam, de közeli rokona, a gesztenyetinóru szép számban fordult elő szombaton a Mátrában. Tudsz valami jó helyet a Cserhátban, Vácról indulva?
üdv:
LC
Előzmény: Goto (1040)
Lactarius Curtis Creative Commons License 2002.08.09 0 0 1049
Egyetértek, de én azért megmosom a gombát, ha meg nagyon megszívja magát, akkor a két tenyerem között kicsit összenyomom, hogy távozzon belőle (mint egy mosdószivacsból) a víz.
üdv:
LC
Előzmény: szydi (1047)
Lactarius Curtis Creative Commons License 2002.08.09 0 0 1048
Töréklenyek a lemezei? Mindezek alapján valamilyen galambgombára (ízletes g., aranyos g.) tippelek.
üdv:
LC
Előzmény: Csumika (1044)
szydi Creative Commons License 2002.08.09 0 0 1047
Néhány tinorúnál (főleg az öregebb példányoknál )tényleg nem árt eltávolítani a héját és a lemezeket, mert nyúlóssá tehetik az ételt. (pl.: fenyőtinorú) Sok gombázó embertől hallottam, hogy a gombát csak meg kell tisztítani a szennyeződésektől, de mosni sem szabad!! Nehézfémek meg szerintem csak az útak szélén teremnek, nem az erdőben!! :)
Üdv: szydi
Előzmény: Csumika (1046)
Csumika Creative Commons License 2002.08.09 0 0 1046
Bocsi., még valami.(fellendítem a topicot :)) )
Azt olvastam valahol, h. a vadon termő gombák kalapbőrét és spóratartó lemezkéit azért szokták eltávollítani, mert azokban a legmagasabb a nehézfémek koncentrációja. Mivel az elárusító hölgyből ilyen tudományos aggódást nem néztem ki, azért gondoltam valamiféle más ízhatásra...
Csumika
Csumika Creative Commons License 2002.08.09 0 0 1045
Hali !

Nagyon igazad van ! Úri gombának a vargányát hívják, úrgombának a császári galócát. (gyorsan utánanéztem a Pallasban.:))) )Csak hát mit csináljak, nekem arra a gombára mondták, h. úri gomba, amit az előzőekben leírtam. De hát akkor itt nagyon nagy keveredés van.:((( Nem császárgalóca, arról néztem fotót is, nem is hasonlít rá, ennek teljesen lapos a kalapja.:((
Akkor úgy kell feltennem a kérdést: ismer valaki olyan gombát mint amit leírtam ?(most már tudom, nem úri, se nem úrgomba)
Végül is mindegy, megcsinálom, amiről le tudom húzni a kalaphártyát, azt lehúzom, amiről meg nem,azt nem. Gondolom ehető, ha már a piacon árulta (ott nem lehet engedély nélkül)csak azt hittem, hogyha nem húzom le, akkor keserű lesz, vagy vmi.ilyesmi.. Bár nyersen megkóstóltam, finom.:)))

Csumika

Csumika Creative Commons License 2002.08.09 0 0 1044
Hali !

Szakszerűt, azt nem tudok. :((((
De nem vargánya, azt ismerem, vettem azt is.Ennek erős narancssárga színű a kalapja(gondolom ezért is festi meg a levest), teljesen lapos (kb.0.5 cm),husa fehér,lemezei halvány sárgás(zöldes ?)színű, a tönkje fehér, nincs rajta bocskor,semmi.

Csumika

Előzmény: Lactarius Curtis (1043)
Lactarius Curtis Creative Commons License 2002.08.09 0 0 1043
Hello!

Uri gombanak a varganyat szoktak nevezni, de a leiras alapjan - amennyiben lemezes (es nem porusos) gombat vettel - valoszinuleg csaszargalocarol lehet szo, annak viszont a husa es a tonkje is sargas. A gombas receptkonyvek szerint a csaszargalocat levesnek vagy salatanak erdemes elkesziteni, a kalapbort nem kell lehuzni. Ha nem vagy biztos benne, legyszives adj reszletesebb, szakszeru leirast.
udv:
LC

Előzmény: Csumika (1041)
Goto Creative Commons License 2002.08.09 0 0 1042
Beszéltem az illetővel aki szedte a pöfetegeket. A szokásos helyen talált rájuk: bodzás nyárfásban, régi sertéstrágya leőntő, de azt mondja, hogy a nagyobbak használhatatlanok voltak, zöldültek. olvastam valamelyik régi (asszem Istvánffyban), hogy Franciaországban a Karthauzi barlangban több, mint 4!!! méter átmérőjűt találtak az 1800-as években. Itt Mo-on 10,5 kg-osról hallottam. Én le vagyok eggyel fényképezve, ami csak 4,6 kg, de két bazi nagy kő közé volt benőve, és laposra nőtt, így oldalról nézve bazi nagynak néz ki.
Előzmény: Lactarius Curtis (1039)
Csumika Creative Commons License 2002.08.09 0 0 1041
Sziasztok !

Úgy hallottam, hogy itt vannak a profi gombaszakértők ! :)) Tegnap a miskolci piacon vettem olyan nevű gombát, hogy "úri gomba ".... Ti ismeritek ? Narancssárga a kalapja, húsa fehér,lemezei halványsárgák, tönkje fehér. Azt mondta az árusító asszony, hogy nagyon finom, rántani is lehet, de inkább levest szoktak belőle főzni, mert olyan az íze, mint a csirkéé. (Azt mondta, u.úgy kell feltenni, mint a húslevest...)
Na, már csak 1 problémám van: azt mondta,h. a kalapjáról azt a narancssárga hártyát ne felejtsem el lehúzni. Azt persze nem kérdeztem meg, hogy mi lesz, ha nem húzom le....U.is én próbálgattam, próbálgattam, van ahonnan könnyen le tudom húzni, de van hogy az istennek sem jön le. Ma már muszáj megcsinálni a gombát, kérlek írjatok, h. mi történik, ha nem tudom lehúzni azt a nyamvadt hártyát ???
Bocsi., kicsit hosszú voltam. Előre is köszi a segítséget.(Ja ! És jöhetne más recept is ! :)) )

Csumika

Goto Creative Commons License 2002.08.08 0 0 1040
Kinek van Égertinorús kalandja? (Még nem volt hozzá szerencsém)
Lactarius Curtis Creative Commons License 2002.08.08 0 0 1039
Ezért felesleges volt benézned. Inkább vedd elő a Népszabit és nézd meg a 17.oldalon a félméteres átmérőjű, 5,5 kg-os óriás pöfeteget. Nem semmi a kép.
üdv:
LC
Előzmény: Törölt nick (1038)
Törölt nick Creative Commons License 2002.08.08 0 0 1038
Egy pillanatig se gondoltuk, hogy te hibaztal volna...
Előzmény: Goto (1037)
Goto Creative Commons License 2002.08.08 0 0 1037
Ja azt elfelejtettem odaírni, hogy a soproni gombavizsgáló nézte vargányának az epeízűt, és ez kb. 22 éve történt.
Előzmény: Goto (1036)
Goto Creative Commons License 2002.08.08 0 0 1036
Nekik is kell konyhára dolgozni. Elmesélem az én eseteimet a debreceni gvizsgókról.. Agaricus nivescens alias gömbölyűspórás csiperkét vittem eladni a piacra és azt mondta dobjam ki, mert az sárguló csiperke. Igaz, hogy nem árulhattam volna, mert nyomásra az is sárgul, de azért kidobni! A munkatársamnak adtam egy halom fenyőpereszkét és azt is kidobatta.. A Rozsdasárga tölcsérgombát rendszeresen kihajítja. Leucopaxillusokon (cölöppereszke) májusi pereszke felirat júliusban! Hótt vén árvégű fülőkéket enged árulni hótt nagy tönnkel. Sopronban el sikerült adnom az osztrákoknak két kiló győnyörű, hasas Epeízű tinorút, igaz, hogy abba az avba jelentek meg ott először. Képzelhetitek milyet jódliztak, mikor megkóstolták. De ezek ellenére én azt mondom neked, hogy őhozzájuk vigyed, amíg nem leszel elég biztos magadban, mert a piaci szakértők egy alapszabályt használnak:
Amit nem ismernek fel biztosan, azt kidobják. Tehát így nem kaphatsz mérgezést. Még szerencse, hogy az epeízű olyan keserű, hogy nem lehet megenni. Valahol azt olvastam, hogy mérgező, de hát az már lényegtelen, hacsak valaki nincs oda a keserűért.
Előzmény: zsigrai76 (1035)
zsigrai76 Creative Commons License 2002.08.07 0 0 1035
Goto, nem szedtem le, mert nem szedek le olyan gombát , amit még életemben nem láttam. Olyan durva a színe, a formája, hogy megesküdtem volna rá, hogy a világ legmérgezőbb gombája.
Gombavizsgálókról meg vagy jót, vagy semmit, mert kiben bízzon meg az ember ha bennük sem? Ezt most teljesen komolyan mondjátok? Mi van ha bolond gombát eszek, bocsánatot kérnek? Megoldás?
Előzmény: Goto (1034)
Goto Creative Commons License 2002.08.07 0 0 1034
Bocs, hogy "közétek furakodok", de ha már mindenképp leszedted a császit, vágd fel a kalapját vékony (0.5,1) mm-es szeletekre, öntsd le olivaoillal, sózd meg, tegyél rá egy kis borsot, de mást nehogy tagyél rá, borítsd nyakon citromlével, keverd össze lehetőleg úgy, hogy ne nagyon törjön össze, hagyd egy kicsit állni az egészet és gyűrjed hús vagy az ebéd mellé, mint salátát. Mennyei...Szerintem a császi csak nyersen finom, na meg roston sütve, egyébként, ha levesbe vagy más kajába teszed, penészízű. Szárítani se lehet. Egyébként főleg tölgyesben, de a szelídgesztenyést se veti meg. lehet találni füves útszéleken, hegytetőkön, mert szereti a piszok a meleget. Ha teljesen zárt burokban találod, az irányadó, hogy a tojása felül szélesebb, mint alul, de azért a tetejét kapard meg, amíg meg nem látod a piros vagy narancsszínt.
>>Gombavizsgálóban kénytelen vagyok megbízni>>

Az ny betű nem p akart lenni vlen? HIHI...

Előzmény: zsigrai76 (1032)
Lactarius Curtis Creative Commons License 2002.08.07 0 0 1033
A net tele van gomba leírásokkal és képekkel. Pl. írd be itt a keresőbe, hogy "gomba" vagy "vargánya" és meglátod. Wolf barátom honlapja pl.: http://teve.mht.bme.hu tartalmaz gombaleírásokat.
A császárgalóca egy narancsos kalapú, sárga húsú, tönkű és lemezű gomba, gallérral és nagy bocskorral. Árusítható, finom, de kímélendő, mert nem túl gyakori. Mindenképpen mutasd meg gombavizsgálónak, ezt tuti ismeri.
üdv:
LC
Előzmény: zsigrai76 (1032)
zsigrai76 Creative Commons License 2002.08.07 0 0 1032
Igen, a papír jó ötlet. Így zsákostól rengeteg helyet elfoglal.

A császárgalócáról mit lehet tudni? Valahol utána tudok nézni a neten kül. gombáknak?
LC, ezek olyan gyönyörűek voltak, csak bámultam őket és nem hittem el, hogy ilyen van. Első találkozás, ugye.

Gombavizsgálóban kénytelen vagyok megbízni, lévén én csak lelkes amatőr gombázó. Próbálok csak olyan gombát összeszedni, amit ismerek, a többit csak megcsodálom.

Előzmény: Lactarius Curtis (1031)
Lactarius Curtis Creative Commons License 2002.08.07 0 0 1031
Tegyél újságpapírt a kosár aljára és a különböző gombafajok közé. Lényeg, hogy ismerd meg/fel a gyilkos galócát, mert ha azt hagysz benne, akkor az egész szedést elkobozzák. (A gombavizsgálókkal azért vigyázz, mert nem mindegyik nagy szakértő.) Mázlista vagy a császárgalócák miatt, még mindig irígykedek.
üdv:
LC
Előzmény: zsigrai76 (1030)
zsigrai76 Creative Commons License 2002.08.07 0 0 1030
LC, gyönyörűek! Szombaton én is eljutok Gyöngyös környékére, remélem maradt még nekem is gomba:)
Ti mibe szeditek a gombát? Nálam elég nehezen megoldható, mivel utána vizsgálóhoz kell vinnem, minden gombát más papírszatyiba próbálok gyömöszkélni, elég macerás, gyakran törik. Ha kosárban külön részre tenném, az elég lenne?
Előzmény: Lactarius Curtis (1029)
Lactarius Curtis Creative Commons License 2002.08.06 0 0 1029
Hetvegen a Matraban jartunk, rengeteg gombat szedtunk. Sok nyari es bronzos varganya volt. Fenykepeztem is vagy 80-90-et, itt a java:
http://kep.tar.hu/lactarius_curtis/
Kerek tippeket az utolso ketto (kerdojeles) gombara vonatkozoan!
Koszonom:
LC

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!