megoldható és találkoztam már ilyen direkt az építésre létrehozott saját "vállalkozással" vagy a meglévő kiterjesztésével. de egy kisebb családi háznál nem kifizetődő.
0-ás adózó igazolása, regisztráció, fiktív szerződések megkötése, szükség esetén tényleges szakemberek előkerítése stb.
1.+2. - ez legyen az ő bajuk. meg a felelős műszaki vezetőjé. (238/2005. korm. r. I./ 8. és 11. pont)
1. nem is szükséges. szerződik olyannal akinek meg van.
2. az egy dolog, hogy hogy csinálják. lopni is szoktak, mégsem elfogadott jövedelmszerzési forma. meg lehet próbálni, ha megússzák jó, ha nem akkor nem jó. utólag senki nem kéri, de ha építés közben kijön építésfelügyelet (manapság mindenhova eljutnak) akkor drága spórolási formának fog bizonyúlni...
Nekem tegnap volt az Építésfelügyeleti Ellenőrzésem, frissek az emlékek.
Mivel nem adtam generálkivitelezésbe, nekem kell szerződésemnek lennie egy Műszaki Ellenőrrel. Valamint minden vállalkozóval. Csak olyannal céggel szerződhetek, aki ELŐZETESEN regisztrálva van a Kamaránál. Engem büntetnek, ha jogosulatlan kivitelezővel szerződök. (Ugyanaz a helyzet a tervezőkkel is, de most nem ez a téma)
Minden kivitelező (cég) szerződik a saját Műszaki Vezetőjével (amit a végén valahol úgyis én fizetek, mert beépíti az áraiba, pl külön tételként). Mindenki külön Naplót vezet, amikbe az Ellenőr is bejegyez (pl átadás-átvételkor, takarások előtt, stb)
Ha generálban folyik a kivitelezés, és a generál vállalkozó(cég) alvállalkozókkal dolgoztat, akkor nyilván NEKI kell szerződnie velük és ezt is kérhetik az ellenőrzéskor. Persze, jogosultság kell, kamarai regisztráció is kell.
Szóval ha családi generálcéget csinálsz erre a célra, jól megszívatod, mert ugyanazokat az alvállalkozói szerződéseket neki is meg kell csinálnia, amit Neked kellene, ha nem lenne generálkivitelezés. Az egész játékkal szerintem 1db Műszaki Ellenőrt lehet kispórolni, ha a Generálkivitelező Műszaki Vezetője mindent aláír(hat). És persze a Generálkivitelezőnek kellenek jogosultságai, Építész Kamarai bejegyzése, stb. Ha valamire nincs embere (pl jogosult ácsmunkára), akkor arra alvállalkozót kell felmutatni.
Ha van egy családi (vagy baráti) cég, aminek a tevékenységi körébe benne van az épitőipari kivitelezés (is), akkor elvileg azzal leszerződhetsz, mint generál kivitelező.
Ennek a cégnek beszervezel egy műszaki ellenőrt, magadnak meg egy femüt.
én is morgolódok magamban és megkeresem a lehetőségeket... de hát a (jog)szabály az szabály. mint a seregben annó: "nem érdemes b..szni a parancsra, mert az csak szaporodik"
nem "gondolás" kérdése. vannak jogszabályok és van egy építésfelügyelet/építéshatóság által alkalmazott gyakorlat.
a te esetedben az építési törvény a mérvadó. ez kimondja:
- aki nem vállalkozói tevékenység keretén belül végez építőipari tevékenységet, az csak saját magának végezheti. a hatóság a gyakorlatban az együttlakó egyenes vagy oldal ágbeli családtagokat elfogadja "saját maga" kategóriába, ezen kívül senki mást.
- építési szakmunkát csak erre szakképzet személy végezhet.
a kettőből egyenesen következik, hogy azt a szakmunkát végezheted el sk. amire neked, vagy egyenes/oldal ági együtt lakó családtagodnak képesítése van. kicsi esélyt látok arra, hogy ez fennállhat. vagy piszkosul nagy a család és sokan laktok együtt.
a csak papíron lévő vállalkozóval az a gond, hogy ha jön a munkaügyi felügyelőség (gyanu esetén az építésfelügyelet köteles jogsegélyben őket értesíteni) akkor bukta, dö nagyon :(, mivel a munkát végző személyeknek szerződéses viszonyban kell állnia a vállalkozóval.
- építőipari tevékenységet akkor lehet végezni, ha azt felelős műszaki vezető felügyeli. tehát akár sk. akár vállalkozásban épít valaki, femű kell. ha vállalkozó csinálja, akkor a femű az ő dolga, ha sk. csinálod, akkor a te dolgod.
- műszaki ellenőr akkor kell (szerintem hasznosnak mindig hasznos, hacsak nem vagy te építési szakember), ha több fővállalkozó végez munkát. fővállalkozónak az számít, aki közvetlenül a megrendelővel van szerződésben. építési munkát csak kivitelezési szerződés kötésével lehet végezni.
vagyis akkor nem kell e miatt műell, ha 1. egy vállalkozó bevállalja a teljes kivitelezést (kulcsrakész), 2. csak sk. munka van.
nem is neked kell tudjad, hogy milyen szabályokat kell betartanod. erre (is) van a műszaki ellenőr.
Ez mind szép és jó, de még Ti négyen ( Peter atyuska, cseik, nopanik, KömKel) is mást és mást gondoltok arról hogy kit is kell "felfogadnom" ha sk csinálom.
Nekem még mákom volt a 2009ben kezdett épitkezéssel, és azzal, hogy nem kaptam ellenőrzést...
Bár a magasépitő technikummal a kőműves és az ács melókat ki tudtam volna magyarázni, de a villanyszerelést-gépészetet már rohadtul nem. Márpedig mindegyik kitűnően működik.
Én megértem a feketemunka elleni "harcot", de az épitőipar mindig is ennek melegágya volt. Egyszerűen akkor a segédmunkások és néha sajnos a szakik között is a fluktuáció, hogy szinte hetente kellene embereket ki-be jelentgetni. Meg persze adózottan már a segédmunkás munkaereje sem mindegy, hány lapátot támaszt a munkaidőben.
Mondjuk egy utcával arrébb látok egy kalákás épitkezést. A "főnök" egy egyetemi diplomás (nemtommilyen szak) idősebb ürge, a fiának épiti a házat.
Nap mint nap ott megyek el, és eddig a következőket láttam (már direkt figyelem):
- alapozás szélessége 40 cm, mélysége 80
- a 3 sor zsaluköves lábazatba nem rakták bele a vizszintes vasakat
- lábazatba töltött föld erősen szerves tartalmú volt, a tömöritését nem végezték el
- a feltöltésre rakott kavicságyazat 5-10 cm lett
- a vasalt lemez a tetején kevesebb mint 10 cm vastagságú. L alakú házról van szó, nagyjából 5 méteres fesztávokkal. Középen van egy leendő vb pillérnek égnek meredő vasalás. Viszont a válaszfalak alatt sehová nem raktak pluszvasalást, vagy alulbordát. A háló 6-os, egyrétegben
- a falazat Porotherm HS Profi, habbal ragasztva. Az első sor falazat van lerakva, és a bitumenes szigetelést kihagyták alóla
Ez tehát a rossz példa a kalákás épitkezésre.
Gondoltam szólok nekik (még a zsalukőnél), de ők is abba a kifőzdébe járnak zabálni, ahová én is leugrom délbe, és a büfés nő szerint a faszi nagyon nagyképűen hencegett az egyetemi diplomájával, és azzal, hogy minden ő(k) fognak csinálni a házon. Ha meg nincs egy normális femüje, akkor igy jártak...
De ha az embernek nincs annyi amennyi kéne...ezzel meg belehajszolnak olyanba amibe nem akarnék,vagy akár más sem akrana. Ugyanakkor pedig lehet sk meg tudnám(nk) csinálni kalákában bizonyos dolgokat....
Nem (csak) azzal van a baj, hogy önerős épitkezésnél te minek számitasz.
Hanem az épitésfelügyelet szempontjából nem rendelkezel mindenhez megfelelő végzettséggel. Sajnos olyan szabályokat léptettek életbe, hogy gyakorlatilag kinyirják vele az önerős épitkezést. (Elvileg a kalákás-feketézés megszüntetésére)
ÉME vagyok :) sk hoz nem kell EME az akkor kell ha trv. kimondja ez beruházási kivitelezési összeg függő, plusz ha mással csináltatja az ember és szeretné ha hozzáértő venné át.
társasházi közös tulajdont érintő építési engedélynél a tulajdonosi jogokat a társasház (közgyűlés) gyakorolja, vagyis a társasház ad nyilatkozatot, hogy hozzájárul az építéshez. ehhez pedig 2/3 kell.
3 lakásból 2 tulaja beleegyezik, akkor megvan a 2/3. gondolom te beleegyezel, így most már csak egyik tul.társat kell meggyőznöd.
Ha sk csinálod akkor minek generál kivitelező meg fmv? Ha csináltatod de csak egyes részeit mással akkor vele kell kötni egy megbízási szerződést a részfeladatára. A tervező meg a végén a tényleges dologra aláír ami elég az építési hatóságnak.
Véleményed szerint ha "papíron" generál kivit. csinálja akkor milyen összeg lehet korrekt a felelős műszaki vezetőnek és mennyi a kivitelezőnek(az aláírásokért)?
Esetleg ennek az egész procedúrának valami egyszerűbb módja?