"Valakit esettleg érdekel, hogy központi fűtése legyen a konvektorok helyett kéménybélelés nélkül akkor itt egy cucc amire gáztervezés és a nyomáspróba, eph elég, NEM KELL BÉLELNI"
Mi az a cucc ??
Csak nem a MIKA kazán ?? Az amugy a minikazán rövidítése. És ez ténnleg mehet a konvektorok helyett, sőt a helyére ez a lényeg a helyére -igaz elég csak egynem a helyjére. Ha a konvektor parapetes ( mert van amúgy kéményes konvektor is, annak a helyére tenni életveszély és baromság ).
És ha elég kb. 6,5 kW teljesítmény. A meg majd mindig elég kb. 75 - 80 m2 i-g, ha kevés,akkor a delikvens feltesz/tetet még egy mikát, de jobb meghagyni akkor mán egy konvektort is.
Amúgy ilyen esetben még gáztervezés se kell sőt az EPH sem - műszakilag - csak a gáztömör szerelés.
Pest-megyében 1-2 dologban rugalmasabb a helyzet pl:
Pest-megyében nem kell vizzsák ,,T" a mérő elé, elég 2 könyökből kirakni.
Továbbá ha 132 bélelt kéménybe kell behúzni egy osztott kéményt 2,5m nem kell se kéményseprői szakvélemény, sem kéménytervezés, ha van egy arcképes vizsgád, és egy EMI minősítőd!
Kizárólag gázterv kell, tömörségi próba nélkül.
Budapesti lakások nagyrészében ANNO semmit sem béleltek. Sok probléma is van ebből, főleg ha valaki az alsó szinten lakik, akkor bélelés természetesen elhúzással, amit Schnidel harmónika szerű anyagból bélelhetsz, persze ha 14x14 a kémény. Friss levegő lifthok segítségével!
Járdáról már nem is beszélek, ami szintén méreg drága!
Azaz igazság a szolgáltató sokat húz az emberek zsebéből. Fizetünk is a használatért, és még az engedélyek miatt is stb. lehúznak minket!
Valakit esettleg érdekel, hogy központi fűtése legyen a konvektorok helyett kéménybélelés nélkül akkor itt egy cucc amire gáztervezés és a nyomáspróba, eph elég, NEM KELL BÉLELNI!
egyéként igazad van. én most találkoztam először ezzel az igen körülményes, drága, és érdemben ténylegesen senki által nem ellenőrzött processzel, és ezen annyira elképedtem, hogy alig térek magamhoz. fogyasztói szemmel ez az egész szabályozás csak egy lobbitörvény
ha holnap sajátkezűleg lecserélném a gázkészüléket és túlélnénk, még a kéményseprők sem vennék észre rendes ellenőrzés során, mert nem jegyzik a típust az ellenőrzési papírjukon
Egy szerelő ajánlott egy alig használt C12 -t, garanciát ő ad és nem a római pápa és remélem gáztömören szerel, mert ha nem mi megyünk a temetőbe ő meg a sittre.
Nem lakás m3 van megadva hanem kW / m3 értékben. Valahol gmbsz BEN EZ MEG VAN ADVA.
Talán 1,2 kW / légm3, így egy 8 m2 -es konyha még elbir ( 3m belmagasságnál ) 24 m3x 1,2 kW/m3 = 28.8 kW, ami egy c12 nek és egy gáztűzhelynek fele meg - szűken.
De egy 24 kW-os kazán és egy gáztűzhely nem biztos, hogy szerencsés.
Egyébként a számot emberek határozták meg.
Nyilván egy kislégterű helyiségben nem szerencsés egy 36 vagy annál nagyobb teljesítményű kazán betétele.
De ezek nagyjából csak a nyilt égésterű készűlékekre vonatkoznak.
Nem tudom feltűnt-e, de ugyanazokat a köröket futjuk :)
Nyíltat nyíltra nem tudsz jelen esetben cserélni, a gázhálózatot is felül kell vizsgálni, kéményseprő szakvélemény kell (számítással) és még mindig kell a gáztűzhelyhez páraelszívó és légbeeresztő! :) Jah, és kell még egy EPH nyilatkozat. :)
Készülék cserét is kell jelenteni a gázszolgáltató felé.
Azonos teljesítményű, azonos rendeltetésű készülékeket lehet cserélni terv nélkül, DE, a kivitelezőnek nyilatkoznia kell arról (a szolgáltató felé), hogy az új készülék és rendszer megfelel a jelenleg hatályos GMBSZ-nek, amennyiben nem, úgy a MEO-n bukta van!
Innentől kezdve nem lehet nyílt égésterűt, nyíltra cserélni (megintcsak) hivatalosan!
mindamellett ezt találtam egy épületgépész honlapján:
"Kazán csere esetén, amennyiben az új készülék műszaki elve eltér a régi készüléktől (pl: nyílt égésterű helyett zárt égésterű kazán kerül elhelyezésre) a gázfogyasztói rendszert engedélyeztetni kell az illetékes gázszolgáltatóval. A kiviteli tervek mellé mellékelni kell a megfelelő minősítésű kéményseprői szakvéleményt. Szakvélemény hiányában a FŐKÉTÜSZ-nél is engedélyeztetjük a tervet, és a lepecsételt terveket fogják jóváhagyni a Fővárosi Gázműveknél. Az engedélyeztetési eljárás során szükséges még a meglévő gázmérő gyári száma. A tervezés minden esetben tartalmazza a tervek engedélyeztetését."
ezt úgy érteném, hogy amennyiben viszont az új készülék működési elve ugyanaz, mint a régié, akkor nem kell engedélyeztetni. persze még ellenőrizgetem a dolgot.
"Azt mondta, hogy a gázművek nem fog kelleni a cseréhez egyébként..."
Ez már önmagában bizalom elrendítő dolog... Legalábbis számomra. A Gázművek minden esetben (akkor is, ha a jelen állapot szabályos - ami nem valószínű) kell, ha másra nem egy nyomáspróba - MEO erelyéig.
Enélkül a készülék garanciája is ugrott!
Az ajtó nem számít térelválasztásnak, tehát hiába van ajtó attól még lakótérnek minősül (ha nyílt égésterű készülékről beszélünk - turbós esetében mindegy).
Ezen felül 9 légköbméteres helység szükséges a nyílt égésterű készülékek esetében.
Köszi! Azt a szerelő védelmében el kell mondanom, hogy ez még csak egy előzetes totózgatás volt vele, végül is valamit szerelt a készüléken, és most egyelőre nem lép fel a probléma. Azt mondta, hogy a gázművek nem fog kelleni a cseréhez egyébként...
A fűzési szezon vége után gondoltuk, hogy valamit lépni fogunk. A kazán egy olyan fürdőszobával összenyitva - de tőle akár ajtóval elzárhatóan van, amelynek ablakos a szellőzése. Igazából ha nagyon firtatják, teljesen ajtókkal lezárt, csak a kazán tárolására alkalmas helyet lehet kialakítani neki...
Engedélyezik, de ma már olyan szabályokhoz van kötve, amit szinte lehetetlen teljesíteni.
Lakótérbe nyílt égésterű készüléket nem lehet beszerelni.
Igazából minden készülékcserére kellene gáztervet készíteni (más kérdés, hogy ezt nem veszik komolyan ebből következik, hogy a gázkommandó járja a várost).
Nem feltétlenül kell az egész rendszert átépíteni, csak az esetlegesen fennálló szabálytalanságokat kellene kijavítani.
Gáztűzhelyhez páraelszívó és légbeeresztő (fali vagy nyílászáróba szerelhető) megléte kötelező.
Hát, nem tudom milyen szerelő lehet, aki nem mondd semmit egy gázkészülék csere menetéről?! :S
Beüzemeléshez szükséges papírok:
- MEO jegyzőkönyv
- EPH nyilatkozat
- 3 métert meghaladó füstgázhoz kéményseprő szakvélemény (a Főgáz, ha jól emlékszem már minden kéményhez kéri a szakvéleményt, de erre nem esküszöm meg).
valójában igen, azt gondoltam, hogy két készüléket ki kell cserélni és ennyi. ez nem így van? kérdezgettem a szerelőt, de nem mondott semmi olyat, ami arra utalna, hogy az egész rendszert át kellene építeni.
eddig nyílt égésterű készülékünk volt,külön térben, kéménnyel, és minden évben látták kéményseprők - nem tudtam, hogy nem lehet már alkalmazni ilyet. ha nem engedélyezik, akkor hogyhogy árulják őket? ezt nem értem.
budapest, régi belvárosi ház, bélelt kémény, közepes szigeteltség (régifajta duplaablakok)
az ár - annyit szeretnék rá költeni, amennyit feltétlen muszáj, tehát amiből hosszú időre kevés szervizzel teljesíteni lehet a fűtés-melegvíz kombót.
nem tartom túl érdekesnek az elektronikát, nem szeretnék többet fizetni csupán azért, hogy a telefonba meg tudjam mondani adott esetben a szerelőnek, milyen hibakód stb. mi magunk meg nem szerelünk gázt, valószínűleg nem is szabad, max lecseréljük a termosztátot
azt látom, hogy nem kondenzkazán esetében ez meg lehet 120-160 között, ezért érdekelne, hogy értelmes-e kondenzkazánra beruházni, illetve értelmes-e (mi az a plusz, amit kap az ember) egyáltalán 200-nál többet költeni az egészre.
úgy néz ki, hogy a régi junkers kombi cirkónk kezdi magát megadni, olyan 15 éves körüli lehet. Ha melegvizet veszünk, utána nem akar fűteni, csak ha már úgy érzi, lehűlt - erre hideg víz eresztésével a csapból lehet rásegíteni. Középen valami alsó tömszelence ereszt, vízköves, a kiegyenlítő tartály szerelő szerint kb. tönkrement.
szerintetek érdemes ezt megcsináltatni (kb. 50 lenne, és 4-5 évet ígérnek pluszban), vagy venni kell újat? És ha igen, akkor milyet érdemes? 74 nm a lakás, ez a mostani 20 kW teljesítményű, és ez jó is ide. Junkerst nem szeretnénk, mert az alkatrészárak olyanok, amilyenek....