Keresés

Részletes keresés

Salax Creative Commons License 2001.06.25 0 0 540
>Egyszóval vegyes érzelmekkel távoztunk...
Pedig a galambgombák már csak ilyenek. Ha csíp-nem ehető, ha nem csíp-ehető. Ti. a csípösségét ugyanaz okozza, mint a mérgezést, a gyantaszerü anyagok, amik nem csak a nyelved izgatják, hanem a gyomrod nyálkahártyáját is, ami egy jó kiadós hányást eredményez.
Szerintem azonban van még egy kategória, amelyik nem csíp, de nem jó ízü. Meg lehet enni, de minek.
Előzmény: mángorló (536)
Törölt nick Creative Commons License 2001.06.25 0 0 539
Barátaim szerint errefelé pöfeteg is várható. No ha összejön a túraszervezés megnézzük a "titkos" helyet. - kedden???
Előzmény: Lactarius Curtis (537)
Törölt nick Creative Commons License 2001.06.25 0 0 538
Hétvége Szeged-környékén, szebb fogások;

- Tintaszagú csiperke, 2-3 darab
- Erdőszéli csiprekre, csodálatos ánizsra emlékeztető illattal, 4-5 db
- Karbolszagú csiperke, "a rettenetes", 2-3 db
- Júdásfülgoma, jó sok
- Fehér porhanyósgomba, jó sok, de mire jó?
- Fűzöld galambgomba, nagy mennyiségben találtunk
- Réti tölcsérgomba, nagy mennyiségben láttunk
- Kislila pereszke (Lepista sordida), 4-5 db
- Nyárfaérdes tinoru, 10-12 db, szépek

A sok mérgező gomba mellett azért sikerült egy barátságos viperával is találkoztunk - majdnem ráléptem -, nagy sziszegés és élénk szemmerezgetés után váratlanul és köszönés nélkül távozott közelünkből.

Előzmény: Lactarius Curtis (537)
Lactarius Curtis Creative Commons License 2001.06.25 0 0 537
Jo reggelt, jo szurkolast!

A vasarnapi zsakmany (Lajosforras kornyeke keresztbe-hosszaba):
pirulo galocak (keves, de kozte egy oriasi kukacmentes)
peneszes aranytinoruk
3 db keserugomba (L. piperatus)
galambgombak (piros, budos)
fagyallo (?) likacsosgomba
barna csengettyugombak
szeleslemezu fuloke
barnas kalapszinu, csoportos porhanyosgombak
1 db sereges tolcsergomba
oreg nyari laskak
sok kis kigyogomba
kulonfele taplok

Osszessegeben keves gomba volt, de jo az erdo talaja, hetvegere szerintem megjelennek a tinoruk (foleg, hogy most meleg ido lesz).

Udv,
Curtis

mángorló Creative Commons License 2001.06.23 0 0 536
Ma elvittük a Fehérvári úti lakókocsihoz a zsákmányt, kiderült, hogy nagy részt jó gombákat szedtünk. Piros tinórú, ehető keserűgomba, ehető galambgomba.
A vizsgáló egész egyszerűen nem tudta megmondani a galambgombáinkról, hogy mifélék, az egyik tinórút se értette, csak annyit mondott, hogy ehetőek. (gyakorlati választ azonban kaptunk: ha a galambgomba csíp, akkor nem jó, ha nem, akkor igen)
Egyszóval vegyes érzelmekkel távoztunk...
Lactarius Curtis Creative Commons License 2001.06.23 0 0 535
> Mángorló írta: -vargánya aminek sárga és kékülő a húsa, barna kalapja van, nem tudjuk pontosan mi az

szvsz sárgahúsú vargánya (Boletus appendiculatus)

a fehér és tejnedvet eresztő Lactarius meg nem én, hanem valszeg a keserűgomba volt :))

LC

Előzmény: mángorló (534)
mángorló Creative Commons License 2001.06.22 0 0 534
Ma délután voltunk a Visegrádi-hegységben Szentendre és Pilisszentlászló között. Láttuk:
-nyúl
-szamóca
-vargánya aminek sárga és kékülő a húsa, barna kalapja van, nem tudjuk pontosan mi az
-vargánya, ami barna vagy piros tinórú lehet
-sok és sokféle galabgomba, inkább a világosabb színűek közül, de sajnos ebből a fajtából kezdők vagyunk
-fiatal laska, porhanyósgomba, sok vmi ami szegfűgomba lehet, júdásfüle, tintagomba, selyemgomba
-piruló galóca
-lactarius fajták, fehérek és fehér nedvet eresztenek és baromira csípnek
-és egy kb 30 centi nagy valami ami leginkább egy rőt keserűgombára hasonlít
-rengeteg mennyiségű micélium, úgyhogy lesz itt még zsákmány
-harangvirág, kankalin, margaréta, törökszegfű
-summa summárum a galambgombáknak jött el az ideje, no meg a fokhagymás lángosnak a szentendrei korzón

Előzmény: Tyrannosaurus Rex (533)
Tyrannosaurus Rex Creative Commons License 2001.06.22 0 0 533
Lányokra, ha továbbra is igy esik az eső akkor fedett helyen :)))

Komolyabban, piruló galóca, nagy őzláb, csiperke. Hogy hol, azt én is szeretném tudni, minden esetre kinézek a Pilisbe.

Előzmény: Lactarius Curtis (532)
Lactarius Curtis Creative Commons License 2001.06.22 0 0 532
Üdv!

A hétvégén vargánya szvsz még nem lesz, mert annak kb 2 hét kell. Ennek hiányában szerintetek mire lesz érdemes vadászni a hétvégén és főként hol?

Tanácstalan Curtis

mángorló Creative Commons License 2001.06.21 0 0 531
Nem, nem :) Előtte megfőztük

Hallottam egy olyan megoldásról is, hogy kivájt zsömlébe kell tojásos-rókagombás elegyet tenni.

Mulan Creative Commons License 2001.06.21 0 0 530
Nyersen?
Előzmény: mángorló (529)
mángorló Creative Commons License 2001.06.21 0 0 529
Egyszer ettem szendvicset rókagombával, mivel nem tudtunk mást szedni magába meg nem tudtunk mit csinálni velük. Két kenyér közé paprikával, vajjal, és hajrá.
Mulan Creative Commons License 2001.06.21 0 0 528
Az a baj, hogy prion a veszprémi piacon szedte, kicsi az esélye az utánpótlásnak:-(
Gondoltam van valami különleges rókagombás recept - szinte mindig pörköltet, paprikást vagy oreganós gombát főzök, ha más nincs csiperkéből.
Előzmény: Lactarius Curtis (527)
Lactarius Curtis Creative Commons License 2001.06.21 0 0 527
Megenném :), de valószínűleg inkább az elkészítés módjára gondoltál - szerintem rakd el hűtőbe pár napra, szedj hozzá még többet és utána pörkölt.

Curtis

Előzmény: Mulan (524)
Törölt nick Creative Commons License 2001.06.21 0 0 526
Nem hittem volna magam se ha nem látom. Szegeden elállt az eső - úgy két órája -, hirtelen fölmelegedett, a nap kisütött, a Belvárosban megjelentek a tintagombák (ez még természetes is), de csiperkéket is láttam, több helyen. Egyszerűen föl nem fogom, hogyan csinálták?
Előzmény: Lactarius Curtis (523)
Tyrannosaurus Rex Creative Commons License 2001.06.21 0 0 525
Érdekes cikk a hwsw.hu-ról
[The Independent] Spanyol tudósok egy olyan egzotikus és korábban nem ismert gombafajtára bukkantak, amely számára kedvező éghajlati körülmények között különös örömét leli a manapság oly elterjedt Compact Discek elfogyasztásában. A felfedezés egy neves spanyol kutatóintézet geológusának, Victor Cardenesnek az érdeme. Cardenes ugyanis a közép-amerikai Belizében járva olyan kompaktlemezekre bukkant barátainál, melyek szokatlan módon elszíneződtek, szinte átlátszóak és így természetesen olvashatatlanok voltak.
Hazájába hazatérve Cardenes beható vizsgálatnak vetette alá a lemezeket, és egy olyan gombafajtát talált azokon, mely kellemes otthora lelt a lemezeken, felfalva annak alumíniumrétegét és polikarbonát védőrétegét. Természetesen a gombamódra szaporodó gombák áldásos ténykedéségének köszönhetően a CD-k olvashatatlanná váltak.

Az intézet biológusai megállapították, hogy a kérdéses gomba a Geotrichum fajba tartozik, ám a faj e példányával még sosem találkoztak. Azonban a spanyol főváros hűvösebb és szárazabb éghajlata nem kedvezett a gombáknak, melyek ott el is pusztultak.

A CD-t 1973-ban feltaláló Philips egyik tudósa szerint csupán az extrém időjárási körülmények összejátszásából adódó egyedi esetről van szó, s így nem kell a CD-k tömeges, gomba általi elhalálozásától tartanunk. Tanulságként azonban álljon itt egy megszívlelendő tanács: becses CD-inket és DVD-inket ne vigyük magunkkal trópusi kirándulásokra.

Sajnos nem vargánya :)))

Mulan Creative Commons License 2001.06.21 0 0 524
Kedves gombások, mit kezdenétek rókagombával, ami méltó hozzá, ha csak 15 dkg van belőle?
Lactarius Curtis Creative Commons License 2001.06.21 0 0 523
És esik, esik, egyre csak esik az eső :)))
Előzmény: Lactarius Curtis (522)
Lactarius Curtis Creative Commons License 2001.06.16 0 0 522
Ma Dobogoko-Domos utvonalon jartam. Sajnos a hatalmas szarazsaghoz kepest keves eso esett, az erdon nagyon latszik a csapadekhiany. Amiket talaltam: nagy csoport feher porhanyosgomba, kulonfele galambgombak (ureges tonku budos, piros, kifeheredett kalapu nagytermetu oregen sargas lemezu valami stb), pirulogalocak (kozte egy igen szep nagy), fiatal pisztricgomba, labirintustaplo, valami kis pofeteg es a kedvenc varganyas helyemen veletlenul kinott ket nyari varganya is - egy oregedofelben levo peldany,
meg egy kiszaradt aprosag! Fenykepeztem, de a gepem nem digitalis, ugyhogy a neten kar keresni a kepeket :). Azt meg nem javasolnam, hogy ket heten belul ezen az utvonalon probaljatok gombat szedni, mert jo szaraz minden, bar allitolag (...)hetfotol lesz tisztesseges mennyisegu eso. Gombazni szerintem most inkabb Debrecen kornyeken erdemes, csutortokon jartam arra, deltol kezdve szakadt az eso. De Del-Magyarorszag se lehet most rossz (erdemes nezni a csapadekterkepet).

udv,
Curtis

HpG Creative Commons License 2001.06.13 0 0 521
Hali!

Semmi baj Lord. Hogy mire készülök, őpontosabban, hogy mi sül ki belőle, azt én is szeretném tudni. Legrosszabb esetben gomba sül ki belőle. Majd igyekszem megírni.

HpG

Lactarius Curtis Creative Commons License 2001.06.13 0 0 520
Kedves sorstársak, örömmel jelentem, hogy a Vituki oldalán a csapadéktérkép megjavult, és végre a reális képet mutatja! Itt a link az elmúlt két heti csapadékösszeghez:

http://www.datanet.hu/hydroinfo/vituki/info/images/csap14.gif

Azaz Bp környékén és a Börzsönyben 20-30 mm eső volt, de a Pilis-Visegrádi hg felé haladva inkább 10-20 mm jellemző.

Tegnap a különféle TV csatornák meteorológusai teljesen eltérően nyilatkoztak a héten várható esőről. A királyi TV-n száraz, meleg időt jósoltak pár záporral, zivatarral, Aigner Szilárd viszont csütörtökre esőt vár és vasárnapra kiadósabb, 10 mm feletti esőt ígért! Én őt támogatom! :)

üdv,

Curtis

lord Creative Commons License 2001.06.12 0 0 519
(elore is bocs, most nem tudok reagalni a szaritottgomba piac es a felhaboritoan pongyola "szakkonyvek" temara, talan majd kesobb, de)

http://www.frisshirek.hu/article/id=6104/ irja hogy "Tíz ezer hordónyi, összesen húsz millió liter veszélyes hulladék szivárog Szigetszentmiklós mellett a talajba" meg azt is "A talajba szivárgó cián miatt a víz a környéken már öntözésre is alkalmatlan. A környék lakói szerint az erdőben galvániszapot temettek el."

Kérdés hol van tiszta talaj, tiszta erdő? Hol merjek én biztonsagban gombazgatni?

mángorló Creative Commons License 2001.06.12 0 0 518
Pont ezt a gombát láttam az állatkertben a növényházban a nagy teremben a pálmák alatt.

A minap olvastam egy viccet a neten, gonoltam befér ide :
"Két csiga találkozik az erdoben. Az egyiküknek teljesen totálkárosra van törve a háza.
Kérdi a másik csiga:
-Mi történt a házaddal, barátom?
-Ne is kérdezd!-legyint a másik- Tudod, tegnap téptem az avarban, ahogy csak bírtam, élveztem a száguldást, meg minden. Hát egyszer csak nem kinott egy gomba, pont elottem!!?"

szilu4 Creative Commons License 2001.06.11 0 0 517
Egyetértek.

Előzmény: Lactarius Curtis (516)
Lactarius Curtis Creative Commons License 2001.06.11 0 0 516
Nagyszerű! Nekünk is van jukkapálmánk, ezentúl én is jobban figyelek! :) Albert-ügyben csak annyit jegyeznék meg, hogy ő kitűnő gyakorlati gombász, de hát abból nem lehet megélni, ezért kell az Őrségből (és egyéb helyekről) vargányát felvásárolnia, szárítania stb, de ez nem az ő hibája, hanem a nagy magyar valóságé. Egy másik oktatónk ugyebár meg shiitakét termeszt. A legjobb magyar mikológusoknak még külföldi szakkönyvekre sincs pénzük, ami elszomorító.

Curtis

Előzmény: szilu4 (515)
szilu4 Creative Commons License 2001.06.11 0 0 515
Érdekesség!

Az egyik munkatársunk akarata ellenére gombatermesztésbe fogott: a juka-pálmája tövében kalapos gombák kezdtek nőni. Az első termőtesteket péteken vette észre, mára kifejlett gombacsokor lett belőle. A gombák Magyarországon csak ritkán, virágcserepekben, illetve üvegházakban fordulnak elő.
Latin neve: Leucocoprinus birnbaumii, a magyar neve: sárga bordás-őzlábgomba. A latin név (leucocoprinus) szó szerinti fordítása: fehér tintagomba (azért fehér, mert a spóraszine fehér).
Úgy látszik, hogy a gombának nagy sikere van, mivel Növénytár preparátumot szeretne (még nincs ilyen gombájuk), Rimóczi pedig holnap jön fotózni a gombákat. Lehet, hogy a legközelebbi könyvébe viszontláthatjuk?

Itt van két cím, ahol fotókat lehet látni a gombáról (nem a miénkről):

http://www.mycena.sfsu.edu/hawaiian/Gardens/L_birnbaumii.html
http://www.ces.ncsu.edu/depts/hort/consumer/poison/Leucobi.htm

Törölt nick Creative Commons License 2001.06.11 0 0 514
nem
Előzmény: szilu4 (513)
szilu4 Creative Commons License 2001.06.11 0 0 513
Véletlenül Albert Lászlónak hívják. Te is ismered?
Előzmény: Törölt nick (507)
Törölt nick Creative Commons License 2001.06.11 0 0 512
Valóban, igazad van kedves salax.

A Gombász Bt. tudományos főmunkatársai nem vargányában gondolokoznak, hanem ún. vargánya alakkörben, amelybe beletartóznak a vargánya alkatú gombák!!!!!!!

Elgondolkoztató, hogy 500 Ft egy galambgomba és 1000 Ft a vargánya és ha ezt összekeverik, akkor mennyit dobunk ki a zsebünkből? És a naív felhasználó bizonyára nem is érti, hogy miről van szó, hiszen ő vargányát szeretne magának venni!!!!

Üzleti etika? Ohh...!

Egyébként a galambgomba nem csak nyersen, hanem szárítva is nagyon finom!!!!! Kirántva szoktam leginkább és fokhagymás-tepsis gombának elkészíteni.

De felénk nincs eső, nem is várható már az idén.

Előzmény: Salax (508)
Törölt nick Creative Commons License 2001.06.11 0 0 511
Élővilág sorozat 7. számáról.

Dr. Rimóczi Imre tanszékvezető egyetemi tanár (Szent István Egyetem - Budapest) által írt és fényképezett gombákról szóló ismeretterjesztő lap legdurvább hibái. Így;

- A rizike gombák közül más szerepel a gombák feletti egysoros ismertetőben és más a nagy szövegben, a magyar név mellett, a latin elnevezésben.
- A Déli tőkegomba (kedvencem), fotójánál mindenki által egyértelműen látható, hogy fotó fölött szereplő szöveg nem igaz, ugyanis a fotón nyárfalevél és odvas nyárfarészlet szerepel, míg a magyarázó szöveg egyértelműen fűzfáról szól! Fűzfa-nyárfa, nem egy!, nem mindegy!.

Minden tiszteletem a profé, mert valóban szép kivitelű ismertető anyagot írt, csodálatosak a fotói, de azért elvárnánk, egy ilyen nagykaliberű szakembertől, hogy mielőtt a kéziratot átadja a nyomdának korrigálja a gépelési hibákat vagy kísérje figyelemmel: a nyomdában helyesen írják-e az elnevezéseket stb.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!