Keresés

Részletes keresés

jee_c Creative Commons License 2023.09.25 0 0 55689

off Hűha, úgy látom nagyon rá vagy kattanva az oroszokra! :D

Előzmény: ShaReRe (55688)
ShaReRe Creative Commons License 2023.09.25 0 1 55688

Ez tényleg jó kis bravúr volt! Közben eszembe jutott, hogy ha az oroszoknak kellett volna véghez vinni egy ilyen missziót, többszáz év tervezgetés után sem menne nekik, de a végén csak kinyírnák a küldetés irányítóját.

Előzmény: Warlimont (55684)
jee_c Creative Commons License 2023.09.25 0 0 55687
jee_c Creative Commons License 2023.09.25 0 0 55686

Jól sikerült drukolni, sikeresen visszajöttek a minták. :)

Előzmény: Diótörő (55683)
jee_c Creative Commons License 2023.09.25 0 1 55685

Jöhet a minták elemzése. Biztos vagyok benne, hogy rengeteg tudományos eredménye lesz.

Szép munka, NASA!

Atlas V-tel ment fel a szonda, szóval az ULA-nek is kijár a gratu.

 

És még nem ért véget az Osiris-reX küldetés, hiszen még az Apophis kisbolygóhoz is ellátogat a szonda.

Előzmény: Warlimont (55684)
Warlimont Creative Commons License 2023.09.25 0 1 55684

Kinyilt, rendben leszallt! :)

Előzmény: Diótörő (55683)
Diótörő Creative Commons License 2023.09.23 0 0 55683

Ezt valamilyen bizottság állapította meg, én csak idéztem, persze ettől még megcsinálhatják

 

Na akkor holnap találkozunk a utahi sivatag szélén, de minimum a monitor előtt.Remélem rendben kinyílik az ernyő.

Előzmény: jee_c (55682)
jee_c Creative Commons License 2023.09.23 0 0 55682

Pénz kérdése, semmi más.

Előzmény: Diótörő (55681)
Diótörő Creative Commons License 2023.09.23 0 0 55681

Mars Sample Return misszió megvalósíthatatlan, legalábbis a jelenlegi költség és technikai keretek között.

Hát tényleg nagy bravúr kellene ahhoz, hogy össze csipegesség a talajról az itt-ott lepottyantott kapszulákat, majd irány a Mars körüli pálya,randevú, váltóbot átadva stb.

Bár a JPL-től minden kitelik. Akár sikerülhetne is.

atherton_ Creative Commons License 2023.09.22 0 0 55680

nem mondtam hogy kellene, csak kérdeztem.

biztos láttatok már olyat, ahol mondjuk a játék irányítására tanítanak rá egy hálót, ami kb. úgy megy, hogy n darab tesztet csinálnak először véletlen paraméterrel, amilyik a legsikerültebb, annak a beállításait viszik tovább a következő generációs tesztekre, és így tovább, ameddig egészen sokadik generációra boszorkányos ügyességre tesz szert, sokszor olyan fortélyokra is rájön, ami egy emberi játékosnak nem jut az eszébe.. vagy az is zavarba ejtő, hogy egy röntgen felvételen amin egy szakorvos még semmi különöset nem lát, de az ai már 'kiszagolja' a hajlamot a betegségre, mert milliónyi előtte-utána felvételt látott..

már most sincs szükség egy Armstrong bravúrra, hogy holdra tegyen egy kompot, vagy a repülőtéglával talajt fogni. és nyilván hagyományosan is meg lehet csinálni. bemenetek: a mindenféle giroszkóp-, szenzoradatok, gps koordináták, target-jeladó, mittudomén, kimenet meg a grid finek/lábak/hajtóművek szabályozása, teljesítmény, állásszög, fittyfene..
le lehet szépen vezetni a képleteket, az egész dinamikáját, függvényeket illeszteni, szimulálni, stb. de a valóság mindig sokkal komplexebb, 'organikusabb' mint sem néhány érzékelő ponton kimért adatkészletből főzni. képzelj el egy turbulens szeles-esős közeget, ahol egy platform táncol egy hullámzó vízfelületen. ezt csak durván lehet közelíteni hagyományosan.. de egy hálót be lehetne tanítani hullámzó felszínre is, hogy elég jól tudja hogyan mozdul a platform, amikor épp landolna rajta..

amúgy meg ai powered robotpilótát emlegettek volna a dragon kapcsán, talán dokkolásnál (?). ezért jutott eszembe, mikor felhoztad a mechazillás elkapást.

Előzmény: Warlimont (55677)
Warlimont Creative Commons License 2023.09.22 0 0 55679

Igen, en is ezt gondolom, a Falcon9 leszallasokkal a software mar eleg erett, jol teszi a dolgat, nem kell alapvetöen uj alapokra helyezni, mert csak felesleges riziko, költseg es idö.

Előzmény: jee_c (55678)
jee_c Creative Commons License 2023.09.22 0 0 55678

teygük hozzá, hogy az F9 leszállásával a leszálló szoftvert már igen pöpecre belőtték.

Ráadásul ott egy nehezebb feladatot kell megoldani (hover slam, suicide  burn).

A Starship és a Starship booster képes lesz egy helyben lebegni, mert a hajtóművek szabályozhatósága és a jármú tömege ezt lehetővé teszi.

Előzmény: Warlimont (55677)
Warlimont Creative Commons License 2023.09.22 0 0 55677

Miert kene? Egy jol megirt hagyomanyos software is elvileg jol megoldhatja.

Előzmény: atherton_ (55673)
jee_c Creative Commons License 2023.09.22 0 0 55676

Űrhírek, Európára fókuszálva, Tom Dune-től: https://youtu.be/ZfQCROsVcjM?si=VFFYKpZ2bkTOtVmb

 

Tom is Total Space Network-ös, és jó videókat csinál.

 

Ebben a videóban: Hyimpulse európai rakétagyártás, Saxaworld európai (britt) űrrepülőtér hírek (RFA, Skyrora). Egyelőre nem kaptak engedélyt arra, hogy rakétákat indítsanak onnan, pedig már be lett igérve.

 

- Orbex skót cég Spaceport Southerland fejlesztéséről is pár szó.

- VDES tengerhajózéási kommunikációs rendszer (Ymir-1 múhold).

- Spanyol PLD space Miura-1 rakétájáról, és az újrahasználható Miura-5 fejlesztéséről

 

jee_c Creative Commons License 2023.09.22 0 0 55675

Szerintem ezt nem bízzák neurális hálóra.

Előzmény: atherton_ (55673)
Warlimont Creative Commons License 2023.09.21 0 0 55674

A Mechazilla nem, de a rakéta felrobbanhat, azután a többi már következmény lesz okozott kárként. Mint az SN10 leszállás utáni felrobbanásából is láttuk, tudna ez szempont lenni.

Előzmény: jee_c (55672)
atherton_ Creative Commons License 2023.09.21 0 0 55673

szerintetek egy ilyen landolást vezérlő programoknak lehetnek a szimulációkon és valós eseteken erre betanított neurális hálón futó részei, vagy szimplán csak hagyományos az egész?

Előzmény: jee_c (55672)
jee_c Creative Commons License 2023.09.21 0 0 55672

A Mechazilla nem nagyon tudna felpukkanni, mert nincs benne üzemanyag. :)

Komolyabban, sztem ezt a technológiát előre ki tudják tesztelni olyan szintre, h biztonságosan megoldják.

Előzmény: Warlimont (55671)
Warlimont Creative Commons License 2023.09.21 0 0 55671

"Nagy visszafogó tényező lenne egy full-stack robbanás az indító álláson, vagy rögtön indítás után. Ennek volt is esélye, de szerintem ezen már túlléptek (úgy értem, hogy ez az esély jelentpsen csökkent)."

.

.

Majd az is lesz egy "visszafogó tényező", amikor a rakéta visszatér, és megpróbálják azzal a mechazilla nevü szarral elkapni (Musk találja ki ezeket a bizarr neveket?), viszont az egész kupleráj rakétástól-mechazillástól felrobban. :)

Előzmény: jee_c (55658)
jee_c Creative Commons License 2023.09.21 0 0 55670

Elon nagyon önfejű.

Ráadásul pár kérdésben egyszerűen nem tudsz középen maradni, csak akkor, ha hallgatsz, nem válaszolsz. Na ez szintén nem erőssége Elonnak. :D

Előzmény: divaoni01 (55668)
jee_c Creative Commons License 2023.09.21 0 0 55669

Ja, ja, egyetértek.

 

Azért ne siránkozzunk előre, ki tudja, lehet, hogy kivételesen gyorsan meglesz az eredmény.

 

Sztem az USA-ban nincs kenőpénz (ilyen kicsiben).

 

Ha DoD vagy DARPA project lenne, már meg is lenne az engedély, ezt én is lefogadnám bármibe.

 

Persze ez még egy esély, mert ugye ott van a Starlink katonai megfelelője, a Starshield, amire már leszerződtették a SpaceX-et,és sztem ahhoz is kellene a Starship - vagy legalább is jól jönne hozzá.

Előzmény: atherton_ (55667)
divaoni01 Creative Commons License 2023.09.21 0 0 55668

Saját maga érdekében is célszerűbb lett volna nagyjából középen maradnia.

Előzmény: jee_c (55665)
atherton_ Creative Commons License 2023.09.21 0 0 55667

nem azt mondom hogy fittyet hányjanak mindenféle környezetvédelmi aggályra, de ha vizsgálódnak, akkor tegyék azt tempósabban, már ha számít nekik az usa-hegemónia megőrzése. de a hatóságok mindenütt szeretnek kényelmesen ráülni az ügyekre, a teljes bürokrata körülményeskedésükkel, élvezve hogy végre fontoskodhatnak és az engedélyük nélkül még a fű se nőhetne (szerintük), avagy arra várnak, hogy kicsit 'megolajozza' valaki a fogaskerekeiket..

bármibe lefogadom, ha a katonai fejlesztésről volna szó, sokkal rugalmasabbak lennének, és nem aggasztaná őket annyira a flóra és fauna.

Előzmény: jee_c (55666)
jee_c Creative Commons License 2023.09.21 0 0 55666
Előzmény: atherton_ (55659)
jee_c Creative Commons License 2023.09.21 0 0 55665

Igen, ez a politikai aspektus elég ijesztő lesz most.

Előzmény: atherton_ (55659)
jee_c Creative Commons License 2023.09.21 0 0 55664

BC-ban a magas talajvíz miatt macerás mélyre építkezni (lángeterelő árok)

Sima fém lángterelőt nem lehet alátenni, mert az szétégne. Ennek az evolúciója a mostani vízborítású fémlemez.

 

Szerintem az eredeti elképzelés az volt, hogy ha elég magas az indítóállás, és elég erős alatta a megerősített vasbeton aljzat (spéci betonnal), akkor az elég lesz. Hát, láttuk, hogy nem lett. Ráadásul az IFT-1 előtt már elkezdték megépíteni a mostani vízelárasztásos rendszert, csak nem lettek kész vele, és kellettek a tesztadatok. Ez nyilvánvaló hiba volt, ami most is megbosszulja magát.

 

Egyben az is igaz, hogy ilyen erős rakéta még nem volt, mint a 33 Raptor együtt.

 

Ami még egy fontos tényező: próbálnak a költségekre is optimalizálni (azaz olcsó megoldás a drágább helyett).

Ugyanez pl nem mondható el az SLS projectre, ahol csak az új indító platform 1 milliárd dollárba kerül (komoly költségtúllépés a tervezetthez képest).

Előzmény: Diótörő (55661)
jee_c Creative Commons License 2023.09.21 0 0 55663

5 indításra kaptak engedélyt eredetlieg.

Előzmény: atherton_ (55660)
atherton_ Creative Commons License 2023.09.21 0 0 55662

ez a 'trial and error' metodika..  ameddig konkrétan nem ver fejbe egy betonkolonc, addig az nem probléma. :D

Előzmény: Diótörő (55661)
Diótörő Creative Commons License 2023.09.21 0 0 55661

Amúgy vajon hogy a francba képzelhették, hogy a világ legnagyobb rakettája alá nem tesznek semmi lángterelőt, meg komolyabb vízhűtést?

Még ha egy V2 indítást megnéz az ember, az alatt is van egy kúp szerű valami, ami a lángot kinyomja oldalra.Talán vízhűtés nem volt, azt már az alkoholba beletették :-)

atherton_ Creative Commons License 2023.09.21 0 0 55660

ja és évi hány tesztindítás is volt korábban engedélyezve boca chicán?

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!