Keresés

Részletes keresés

bd Creative Commons License 2001.03.20 0 0 330
Pireisz
a Bp-i TIT is tart gombatanfolyamokat és szervez túrákat. Az is messze?
Ha volna kedved, én is rászánnám magam.
bd
Előzmény: pireisz (329)
pireisz Creative Commons License 2001.03.20 0 0 329
Helló mindenki! Borzasztóan irígykedtek ám! Én már régóta szeretnék ilyen gombászós túrára elmenni, de sajnos a gombákat egyáltalán nem ismerem, a gombázóhelyeket meg plána nem. A multkor majdnem beiratkoztam egy Veszprém környéki gombázós kirándulásra, de egyedül nem fűlt hozzá a fogam olyan messzire elmenni. A Börzsöny környékén nem ismerős senki?
Törölt nick Creative Commons License 2001.03.20 0 0 328
Fürtös gyöngyike? Egyik legkedvesebb virágom. Tényleg furcsa, hogy már most virágzik arrafelé.

Hétvégén próbálkozom kucsmagombászattal, hátha, de ez Szeged környékén, nem szokra mész vele.

Talán ha visszalapozol, úgy emlékszem elmúlt év elején otouto barátunk mesélt egy kucsmagombázó helyről. Ha van türelmed; keresd vissza.

Előzmény: lord (327)
lord Creative Commons License 2001.03.20 0 0 327
Hosszúhétvégi gyorsjelentés: a Bakonyban, a Tési fennsíkon és a Vörösberénytől keletre tartó Kék túra útvonalán nehány csokor júdásfül gomba, egy- két megtermett bükkfatapló, porladó lepketapló itt-ott, aztán más semmi. Viszont a Balaton előrébb tart, mint az északi hegyek (a Bükkben pl. -5 fok volt!), minden virágzik ezerrel és a fürtös gyöngyike is virít ( ami nálunk csak április közepén nyílik).

Tud vki egy jó kucsmagombázós helyet?

onobody Creative Commons License 2001.03.11 0 0 326
Jó lehetett!
Azért lassan mehetünk kucsmagombázni!
Mindjárt itt az április.
Üdv onobody
Előzmény: lord (325)
lord Creative Commons License 2001.03.11 0 0 325
No ha valaki az állatkertben jár (Bpesten), akkor mindenképpen menjen el a felújított Pálmaházba. Olllyan gombákat találtam ott...
Mindenki a színes madarakat meg a krokodilokat bámulja (azok is jók persze), de csodás gombák is vannak és egészen különlegesek. Persze szegények sehol nincsenek kiírva/ feliratozva, bár amúgy ízlésesen megoldották az írásbeli tájékoztatást (fényképek, érdekességek stb.)

Szóval ezek vmi teljesen ismeretlen fajok, az egyik egy hatalmas legyezőpálmaszerűség alatt tenyészett és kinézetre a csengettyűgombák és a tintagombák között van. Kiterjedt csoportban.

A másik viszont citromsárga, pettyegetett is kicsit, mintha a galócára vagy őzlábra hajazna. Élmény volt megsimogatni ilyen ínséges időben... :)

kicsi emma Creative Commons License 2001.02.19 0 0 324
Iszonyú jó ez a gombás oldal, gratulálok!
Precíz, alapos leírások, szép képek, gazdag anyag - nagyon ügyesek vagytok!
Törölt nick Creative Commons License 2001.02.19 0 0 323
Valószínűleg az enyhülésnek köszönhetően nagyon sok Sárga kénvirággombát láttam az erdőben - Szegedfelé.
Előzmény: K. N. Zordonbordon (322)
K. N. Zordonbordon Creative Commons License 2001.01.26 0 0 322
különben sirály 1 oldal :))
(bíbelődhetett kicsit a szkenneléssel a készítőlye :)
Kisfejü Nagyfejü Zordonbordon
Előzmény: moga (320)
K. N. Zordonbordon Creative Commons License 2001.01.26 0 0 321
Bocsesz!
a gombalink működbe...
Előzmény: moga (320)
moga Creative Commons License 2001.01.26 0 0 320

Hát, én csak netes gombalel?helyet tudok.
ime:

Gombak a neten

ugyanez Wap -on:
www.extra.hu/gmbk/index.wml

moga


mángorló Creative Commons License 2001.01.17 0 0 319
Téli fülőkét pirítva szeretem, olyan fokhagymás íze van, mint a Shii-takénak. Persze mindkettő fagomba, talán azért hasonló az ízük.

Piros csészegombát sokat láttam már a Mecsekben, eddig úgy tudtam az az elsó gomba, kb februárban "nyílik". De látom már, hogy sok más gomba is van ilyenkor.

Szarvasgombát én még sose szedtem, azt se tudom hol kell keresni, ebben teljesen lámer vagyok.:(
Bár egyszer kipróbálnám

Törölt nick Creative Commons License 2001.01.17 0 0 318
Még valami, ezt elfelejtettem, kedves mángorló. Nem tudom, Neked mi a véleményed, de barátaimmal megfigyeltük, hogy ahol fülőkét találunk többé-kevésbé Sárga gévagomba is szokott lenni. Legutóbbi fülőkézésünkor is - új helyen próbálkoztunk - észrevettük ezt, voltak olyan szakaszok ahol sok öreg, megkeményedett gévagombát láttunk a fűzfákon. Persze lehet, hogy ez csak Tisza-ártéri sajátosság. Mindenesetre, talán érdekes lehet számotokra is, ez a megfigyelésünk. Tehát ahol télen fülőke, ott esetleg tavasszal ill. ősszel Sárga gévagomba is lehet.

Környékünkön van egy bejáratott szarvasgomba lelőhelyünk. Vagy két hete, a sok eső után, de még a nagy fagyok előtt elmentünk oda keresgélni. A kedvenc helyünkön, most ezt szó szerint értsétek, nagy gödrök voltak, a talaj fel volt ásva. Egy barátunk önállósította magát, kicsit durva módon. A barátság miatt nem hozzuk szóba, no de kellemetlen. Van ilyen, a pénz nagy úr, én ezért fütyülök a "hivatásos szarvasgombászokra" is, túl sok ilyen történetet tudok. Csak az a rossz, amikor engem is, egy barátom. No van ilyen.

Még valami: ahol csészegomba van, ott nagy valószínűséggel szarvasgomba is van. Téli szarvasgombát (Tuber brumale) most a nagyobb fagyokban is kereshettek (Bakony!) szvsz találtok. Vaddisznós helyeken, bizonnyal.

Előzmény: mángorló (316)
Törölt nick Creative Commons License 2001.01.17 0 0 317
Tudtommal kimondottan a hideget szereti. Mi is olyankor bukkantunk - véletlenül rá -, amikor nem is vártuk, - 10 fok alatti hidegben. Vörösesbarna színe van, ha a kalapját a nap felé fordított, az gyönyörűen átvilágít rajta. Sajnos a nem ehető gombák közé tartozik.
Oxalistól hallottam, hogy a Bakonyban egy barátja Piros csészegombát talált. Sajnos ez felénk nincs, én csak könyvből ismerem (De abból nagyon!). Talán nem árt figyelni, ha a hegyekben kirándultok, hátha véletlenül ráakadtok erre is.

Téli fülőke. Milyen fákon bukkantál rájuk? Neked hogyan ízlik? Mit szoktál belőle "csinálni", még?

Előzmény: mángorló (316)
mángorló Creative Commons License 2001.01.16 0 0 316
Ma szedtem téli fülőkét, vajon piritottam.
De mi az a békagomba? Kiváncsian várom a fotókat!
Törölt nick Creative Commons License 2001.01.15 0 0 315
A gombáskenyeret sajnos még nem. Tegnap kirándultunk, Óföldeák mellett van egy Ráday-filmre való használaton kívüli kúria, Návay-kúria. Ezt tehénlegelő veszi -persze- körül, az évszázados tölgyfáktól nem messze, a tehénlepény mellett kicsike Békagombák kacsintottak ránk. Lefényképeztük őket, remélem szép fotóink lesznek.
Előzmény: lord (314)
lord Creative Commons License 2001.01.10 0 0 314
Ma pediglen egy izgalmas receptben BOGÁNCSolaj volt az előírás, méghozzá két evőkanállal. Ebből gondolom, hogy nem lehet aranyárban.
Egyre izgibb olajokat találok.

Kipróbálta valaki a fűszeres gombáskenyeret?

Előzmény: Törölt nick (311)
Törölt nick Creative Commons License 2001.01.03 0 0 313
31-én délelőtt voltam gombázni. Mikor, ha máskor nem ér rá az ember. Tisza-ártérben, fülőkézni. Teljes siker, az előző napok csapadékos időjárásának köszönhetően egy kb. 4 km-es erdei sétával kb. 1,5 kg téli fülőkét találtam.
Sikerült néhány kapitálisnak nevezhető példányra is bukkanunk. Hiszitek, vagy nem a kalap átmérője két öreg gombánál mintegy 20 cm volt! Kár, hogy nem volt nálunk fényképezőgép, megérte volna lekapni őket. Így otthagytuk az erdőben őket.
mángorló Creative Commons License 2000.12.30 0 0 312
Most jövök a Karancs-Medves környékéről, az enyhe időnek hála van kései laska, júdásfüle, találtunk egz szem galambgombát és vagy fél kiló pókhálós vagy nyálkásgombát. Emem utolsó ott hever még a kocsiban mert nem merjük megenni. Lényeg, hogy dec 29-én is van soksok gomba.
Kirándulás mésrészt jó volt, különösen a Somoskő vára, ha valaki ismeri tudja mire gondolok.

Minden gomba ki BÚJJÉK!!!!

Törölt nick Creative Commons License 2000.12.28 0 0 311
Hát ez nagyon érdekes. A többi általad kérdezett olajról annyit tudtam meg, hogy általánosságban mindegyikre igaz, hogy az "immunrendszert erősíti". Mondták, hogy mi a közös bennük, de ennek a kémiai rébusznak nevét mindjárt el is felejtettem - sajnos.
Előzmény: lord (309)
otouto Creative Commons License 2000.12.22 0 0 310
Boldog Karácsonyt kívánok az összes gombász topiclakónak!
lord Creative Commons License 2000.12.19 0 0 309
Kopáncsi

Ezt hallgasd meg:

"Ezt az olajat a napérlelte borszõlõ magvaiból nyerik; a többi olaj közül magas linoléntartalmával tûnik ki. Tokoferolban (E-vitamin) különösen gazdag, de olyan procianidokat is tartalmaz, amelyek az aromaanyagokkal rokon flavonoidokhoz tartoznak. A C-és az E-vitamin, valamint a béta-karotin és a lycopen mellett a procianid a legjobb ma ismert gyökfogó, azaz antioxidáns."

és itt találtam:

http://www.pro-patiente.hu/pp/tegy/lap/0002/oils.html

van ám ott minden, amiről nem is hallottam (pórsáfrányolaj?) csak kevés az info.

ez a másik: http://www.interdnet.hu/styx/bazisola.htm

de most nincs türelmem továb keresni, majd később visszatérünk rá

lord Creative Commons License 2000.12.19 0 0 308
A gombás kenyér, tehát (hátha lesz vkinek ideje kipróbálni a hosszú téli éjszakákon)

30g szárított gomba (bármi fűszeresebb, karakteresebb ízű megteszi, csak ne legyen nyálkásodó)

fél liter forrásban lévő vízzel leönt, áztat 2 órán át lefedve

leszűr (vizet nem önti ki!), gomba külön, fedarabol, félretesz

víz külön, kipótol fél literre újból és felmelegít

40g élesztőt kevés cukorral (fél kiskanál mondjuk. Ahogy szoktad) kevés gombás lével 20 percig keleszt meleg helyen

50 dkg búzaliszt (persze teljes kiőrlésű) és feleannyi (tehát 25 dkg) rozsliszt, szintén teljes kiőrlésű 2 teáskanál só, a maradék gombás lé és a felfuttatott élesztő alaposan elkever (ha netán robotgéppel csinálod, akkor minimum 7 perc. Ha kézzel, akkor erőtől függően sokszorosa)

búzaliszttel megszór, lefedi, meleg helyen keleszti kb. fél órát, mindegy: látszódjon azért, hogy nagyobb lett

lisztes deszkára borít, alaposan átgyúr (ezt tényleg kézzel), beledolgozza a feldarabolt gombákat

két hosszúkás (vagy három, vagy négy stb.) kenyeret formáz (kb., mint a bagett), lisztezett sütőlemezre tesz és újra keleszt kicsikét

tetejét vízzel megken és kb 35-40 perc alatt ropogósra süti mondjuk 200 fokon (gázsütőnél, ha előmelegíted a közepes lángon fél órát, na az ennyi)

Megjegyzések: 1.a rozsliszt lehet más is (kukorica, zab, hajdina stb.) ha ódzkodsz tőle, mint én 2. egyébként is lehet kísérletezni a különféle lisztekkel, illetve keverésükkel 3. amikor a végefelé belekevered a gombát fel lehet dobni különféle fűszerekkel, ez tényleg teljesen egyéni (fokhagyma, turbolya, színes borsok, narancs vagy csak héja stb. stb. stb) 4. a tetejére szórhatsz hámozott átlátszóra szeletelt mandulát, vagy rozmaringot, vagy magvakat, vagy mit tudom én, ez már maga a kreativitás 5. friss vajjal, vagy fűszervajjal megkenve is jó (megint csak ízlés kérdése, hogy milyen fűszer) 6. ha már nagyon száraz a kenyered, vágd ketté hosszában, kend meg vajjal, tapaszd össze és süsd át megint némi vízzel locsolva. ropogós és forró lesz, így ehető is, de ezután már tényleg nem lehet feljavítani 7. remélem örömet szereztem a recepttel, ki is próbálod, be is számolsz róla
8. ha valami nem érthető, csak szólj

lord Creative Commons License 2000.12.19 0 0 307
A jó hír: terem a saját laskánk, amit még a nyár elején oltottunk be egy fatönkbe! :) Le lehet nézni, merthogy hova így a vadászat izgalma, de azért jó dolog ez, higgyétek el.

Kedves Kopáncsi
Nem vettem a szívemre, ennél durvábbak is megestek már velem a weben, meg IRL, szerintem ne spilázzuk túl. Észre se veszem, hogy lenulláztál, ha nem mondod.:) Gondoltam nem az én bajom, ha vki nem ismeri az ilyen-olyan olajakat, eceteket. stb. stb. stb. Az iróniának meg hajrá, az mindig üdítő.
Mindig is azon a véleményen voltam, hogy bocsánatot KÉRni sokkal de sokkal könnyebb, mint pirulás nélkül elfogadni:) Látod, most én magyarázkodom... Egyszóval no problem, felejtsünk.

Ha már vannak szakértő barátaid megkérdeznéd tőlük a dió-, lenmag-, fenyőmag és egyéb olajokat is? Ja, meg a mandulát. Azért is kérdem, mert nem jutottam még nyomára leírásuknak, viszont itt-ott felbukkan rendszeresen nehány érdekes receptben. A további olajok (zsálya, bazsalikom, rozmaring, menta, stb.) már egyszerűbb ügy, mert nem belőlük kell kinyerni az anyagot, hanem olajban oldani valami rejtélyes technológia szerint.

Bpesten egy kültelki kínai piacnak nevezett interkulturális zsibvásárban akadtam ilyenre. (Tigris piac, Józsefvárosi pályaudvar), de gyanítom, hogy egyszeri vétel volt. Esély van még a Nagyvásárcsarnok alatti legeslegjobb fűszeresnél és a Rákóczi téri görög boltban. Ezeken kívül mindenféle fitotéka, bio és ökobolt is szóba jöhet. (Azért írok ilyen hosszan, ki ne derüljön, hogy fogalmam nincs hol lehet kapni.) Utánanézek és szólok neked, ha találtam.

De ezek üvegesek. Semmi centrifuga :) Nem baj?

Előzmény: Törölt nick (306)
Törölt nick Creative Commons License 2000.12.18 0 0 306
Kedves Lord!

Szőlőmagolaj kritikám miatt meg kell kövesselek.
Miért? Igértem, hogy utánanézek, valamennyire sikerült. Amiket megtudtam róla, vázlatosan ez;
- A szölőmagolaj nagyon finom, íze az igazi olívaolajjal ízével vetekszik!
- Ezért aki gombához javasolja a szőlőmagolajat az egy valódi ínyenc.
- A szölőmagolajat mér a régi időkben is használták és ismerték, de használata -elsősorban előállításának nehézsége miatt- többé-kevésbé feledésbe merült.
- A régebbi időkben igazi kincs számba ment, ára az aranyéval vetekedett!
- Gyógyhatással bír: elsősorban emésztési rendellenességek szabályozására alkalmas, de immunrendszer erősítésére, "helyes" irányba történő befolyásolására is javasolhatjuk.
- Különlegessége, drágasága kapcsán "csöppenként" érdemes fogyasztanunk.

Az előállításáról:
Körülményes, mint irtam. Miért? A szőlőmagokat meg kell mosni, vigyázva megszárítani. Ezután jön a magok centrifugálása, de az eljárás ezen szakaszánál óvatosnak kell lennünk, nem szabad túl gyorsan kivonnunk az olajat, hanem a megfelelő sebességgel. Állítólag ha nem választod meg helyesen a centrifugálási sebességet, mintegy, "túl gyorsan pörgeted ki", akkor nem jön ki valamennyi olaj a magunkból. Nos ez itt a nehézség - mint mondták nekem.

Barátaim azt mondták, hogy jó nagy bunkó voltam, hogy lenulláztam a felvetésedet - szőlömagolaj.
Javasolták, hogy kérdezzem meg, hogy hol lehet ezt a kincset vásárolni, Budapesten járva, nyilván elnéznénk oda, hátha lehet még vásárolni belőle.

Lord; nem is tudom, hogy kérjek elnézését a múltkori iróniáért, miképpen kövesselek meg...

Köszönöm szépen, hogy felhivtad erre az elfeledett varázsszerre a figyelmünket.

Üdv,

Kopáncsi

A hétvégén nem voltam gombászni, de a barátaim téli fülöket, lila tönkű pereszkét találtak.
A szegedi piacon pedig néhány kiló kétspórás csiperkét árultak szombaton.

Előzmény: lord (303)
ámbátor Creative Commons License 2000.12.15 0 0 305
Jólvanna, csak kérdeztem.
Előzmény: otouto (301)
ámbátor Creative Commons License 2000.12.15 0 0 304
Mikor szedtem, én is arra gondoltam, de a könyvemben a téli fülőke fénykép sokkal jobban hasonlított. Az árvégű szinei egész mások.
Az én gombám egy az egyben egyezik a fényképeden ábrázolttal.
Úgy tűnik, ezt még sokat kell tanulnom.
Előzmény: mángorló (302)
lord Creative Commons License 2000.12.14 0 0 303
nem felejtettem L csak senkit nem érdekelt én meg nem erőltettem. mihelyst együtt lesz a könyv, az időm és a net biza beírom.
szőlőmagolaj- ügyben annyi a fejlemény,hogy bátran helyettesíthető mandulaolajjal is. Remélem ez segít, bár kevesebb benne az "ö". bocs:)
Előzmény: Törölt nick (294)
mángorló Creative Commons License 2000.12.13 0 0 302
Köszönöm az ötleteket!
Na, végre sikerált feljutnom ezzel a freevel.
Ma elvittem megnézetni, persze a fény uccain, nem vizsgálnak, csak árusoknak.
Átcaplattam a Nagycsarnokba és némi huzavona után sikerült a gombavizsgálót a munkaidejében rávennem, hogy vizsgálja már be a gombámat!
Téli Fülőkét állapított meg és rögtön elkérte anevem, címem, hogyha mégis gáz lenne :)))

Belenéztem a füzetébe, hogy miket hoztak ezen a héten vizsgáltatni: téli fülőke,fenyőpereszke (ebből több helyen árusítottak ma), csigagomba, kígyógomba, BARNA TINÓRU!, karbolszagú csiperke.

És még mindig terem a tuskó ahonnan szedtem a gombámat:)

ámbátor: nem lehet, hogy a tied árvégű fülőke?

otouto Creative Commons License 2000.12.13 0 0 301
A faj minden jellegzetességét magán viselő egyedeknél van gallér, de ott is sokszor csökevényes. Az egyes alfajoknál hiányozhat is.
Mindegy, így fényképről nehéz, inkábbnem is okoskodok itt tovább.
Előzmény: ámbátor (300)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!