Keresés

Részletes keresés

Lactarius Curtis Creative Commons License 2002.05.06 0 0 870
Engem érdekel, küldd el légyszíves! Köszönöm:
LC
Előzmény: vilmarci (869)
vilmarci Creative Commons License 2002.05.06 0 0 869
Halihó!

Örömmel tudatom mindenkivel, hogy leadtam a gombás szakdolgozatomat! :) Akit érdekel, elküldöm emilben. Köszi mindenkinek, aki segített :)

VilMarci

Lactarius Curtis Creative Commons License 2002.05.06 0 0 868
Üdv!

Tavaly tavasszal inkább a keleti országrészben volt eső, de nem Szeged, hanem Debrecen környékén. Akkor itt Bp-en gombát nemigen találtunk, ehhez képest idén áprilisban-májusban szinte paradicsomi állapotok uralkodnak, tegnap is esett vagy 30 mm eső. Tiszta víz minden, most is lőg az eső lába, pedig mára már napsütést ígértek. Érdekes, hogy mindenféle tavaszi gombát sikerült találni, de sárgagéva május 1-én egy sem volt. Ma viszont a levelezőlistán üzenték, hogy a Duna árterében már kilószámra lehet szedni (a nyár-fagombával együtt).

Az Élet és tudományt én is szorgalmasan olvasom, csak kár, hogy ritkán írnak gombákról. A hátoldali fotón meg a cikkel ellentétben nem ízletes, hanem bronzos vargánya látható liofilizált állapotban.

...és egy kérdés Szilu-hoz (ha olvasod még a topikot):
Cserépben milyen sárga gomba nő (amit tavaly találtatok)? Én valami Leucoagaricusra emlékszem.

LC

Előzmény: Törölt nick (867)
Törölt nick Creative Commons License 2002.05.06 0 0 867
Irigylem. Tövisalja gombát kb. 3 éve nem találtam Szeged környékén - akkora aszály van. Sárga gévagomba van egyedül. Egy kicsi eső esett - de a galagonya bokrok alatt, ill. az erdőben már nyoma sincs.

Amióta nincs gomba folyamatosan képzem magam "madarászatból" - a hét végén a száraz sziken elgyönyörködtem a Mezei pacsirták játékában, a Sárgarigó énekében és a Rétisasok nászában. Ráadásul akkora példányt láttam, mely' szárnyainak fesztávolsága legalább akkora volt, mint negyedik éves kisfiam.

Gombát mégis láttam. A heti Élet és Tudomány végén őzlábat, vargányát... Vasas Gizella írt a rövid és szép cikket a gombák "fagyasztva szárításáról".

Előzmény: Lactarius Curtis (866)
Lactarius Curtis Creative Commons License 2002.05.05 0 0 866
Üdvözlet!

Péntek este a Csúcs-hegyen tövisaljagomba százával, valamint jópár májusi pereszke.
Képek a szokásos helyen ( http://kep.tar.hu/lactarius_curtis )

LC

Előzmény: gombadzo (865)
gombadzo Creative Commons License 2002.05.05 0 0 865
T.Topic!

Kb. fél éves kukkolás után ideje írnom is.

Először is bemutatkoznék,
Kor: 49
Nem: Ffi
Gyermek: 2 leány, de csak az egyik eszi meg a gombát.
Lakóhely: Budaörs
Civilben: mérnök
Gombázós múlt: kb. 20 év

Amiért billentyűzetet ragadtam:
12 kg sárga gévagomba a frissebjéből. Mindig május elsején szedjük, reggel, mert későbbre megelőznek.Helyszin: Duna ártéri erdő, fűzfa.
Legújabb találmányom: kockákra vágva 1 óra pácolódás szójamártásban, olivaolajat a wokba,
fokhagyma, zöldhagyma, ha sistereg, bele a gombát,
de a szója nélkül. 5-6 perc sütögetés után rá a szóját és petrezselymet. Még 2-3 perc és kész.
Kiváló tisztelettel:
Gombadzo.

Goto Creative Commons License 2002.05.03 0 0 864
Na fiúk, mi a helyzet a vargányával tifelétek, én már a hétvégén (máj. 4,5-én) számítok rá..
Goto Creative Commons License 2002.04.29 0 0 863
Bocs rosszul írtam sötétedés utáni gombászós , különbség.
Előzmény: vilmarci (856)
Lactarius Curtis Creative Commons License 2002.04.27 0 0 862


Lactarius Curtis Creative Commons License 2002.04.27 0 0 861
Na most már tényleg feltöltöttem a képeket!
Ne nézzük le a tövisalját, elvégre legalább három Entoloma fajról van szó, csak mi műkedvelők összevonjuk!
LC
Előzmény: andreja (860)
andreja Creative Commons License 2002.04.27 0 0 860
ja meg van mar tovisalja is _dogi_vel :) azt ne erdobe, hanem bozotosba.
Előzmény: andreja (859)
andreja Creative Commons License 2002.04.27 0 0 859
mar volt hetkozben is, sot meg oregecskek is. raadasul kukacosak, ami eleg ritka az elso korben.
Előzmény: Lactarius Curtis (858)
Lactarius Curtis Creative Commons License 2002.04.26 0 0 858
Kucsmagombákat keress lomberdőben, ill. hétvégétől szerintem májusi pereszke is lesz!

LC

Előzmény: Maylee (855)
Lactarius Curtis Creative Commons License 2002.04.26 0 0 857
Üdv!

2 napos értekezleten voltam a 22-es vonalán a Hárs hegy környékén. A szálló parkjában fattyú kucsmagomba, hegyes kucsmagomba :-). Fényképek estétől a http://kep.tar.hu/lactarius_curtis oldalon!

LC

vilmarci Creative Commons License 2002.04.26 0 0 856
Nekem is lehet kérdésem?
Mi ez a sötétben gombászós móka?
Előzmény: Goto (854)
Maylee Creative Commons License 2002.04.26 0 0 855
Sziasztok!
Kezdő gombász vagyok.Segítségeteket kérem abban,hogy ilyenkor milyen gobmáknak van a szezonja,esetleg melyiket milyen erdőben kell keresni.Lakóhelyem körül megtalálható a fenyő akác,tölgy,nyár.A hely sajátossága,hogy alföld.
Goto Creative Commons License 2002.04.24 0 0 854
Ja, bocs a galócásoknak, de velük csak hétfőn tudok értekezni, ha van kérdésük a sötétben gombászással kapcsolatban, itt tegyék fel.:)
Goto Creative Commons License 2002.04.24 0 0 853
Akkor valszin. ez nálunk helyi adottság, hogy az írtásokban rengeteg a kucsma, de aztán később itt is eltűnnek. Azért ne csüggedj, ha elég kitartó vagy fogsz találni mintánakvalót. Elárulom neked és a kedves olvasóknak, hogy én az olyan helyeken szeretek gombászni, ahol az ember legkevésbé gondolja, hogy lehet gomba (ez azért is van így, mert nem szeretem, ha a nyakamba lihegnek gombászás közben, meg azért is, mert ha egy ilyen helyet kifogsz, akkor ott igen nagy élményben lehet részed a mennyiséget és méreteket illetően, meg azért is, mert egy ilyen lelőhelyen otthagyhatod a gombákat, hogy nőjenek, meg így a spóráikat is el tudlák szórni és nem pusztul ki a teleped), és azokon amik nagyon szem előtt vannak, mert ott sem gondolják, hogy van, pl utak szélén, sőt az utakon, meg még sorolhatnám.
Előzmény: vilmarci (852)
vilmarci Creative Commons License 2002.04.24 0 0 852
Körülnéztem. Nem volt ott az égvilágon semmi :( Valószínűleg egy idő múlva be fognak települni azok a gombák, amik szeretik az ilyen irtásokat, de addigra magasan be fogja nőni a gaz :( Azt hiszem, inkább mégis visszamegyek a jól bevált Vértesbe, ha gombászni támad kedvem (+időm) Legfeljebb még korábban kelek :)
Előzmény: Goto (851)
Goto Creative Commons License 2002.04.23 0 0 851
Nem akarlak elkeseríteni Vilmarci, de azoknál a tuskóknál körül kellett volna nézned, mivel az ízletes kucsma az egyéves erdőírtásokban tömeges, sőt ha utána bevetik az erdő helyét mondjuk kukoricával, még ott is lehet találni (Persze ha előzőleg volt ott kucsmagomba).
Előzmény: vilmarci (844)
Goto Creative Commons License 2002.04.23 0 0 850
Nem akarlak elkeseríteni vilmarci (remélem, neked írok), de azoknál a tuskóknál körül kellett volna nézned, mivel az ízletes kucsma az egyéves erdőírtásokban tömeges, sőt ha utána bevetik az erdő helyét mondjuk kukoricával, még ott is lehet találni (Persze ha előzőleg volt ott kucsmagomba).
Előzmény: vilmarci (844)
kocagombász Creative Commons License 2002.04.23 0 0 849
Kedves Lactarius Curtis!
Köszönöm a segítséget és beszerzek egy térképet.
Űdv.: Kocagombász
Előzmény: Lactarius Curtis (846)
Lactarius Curtis Creative Commons License 2002.04.23 0 0 848
Hello,

Ezek annyira "kommersz" kirándulóhelyek, hogy nem is érdemes kimenni! Ráadásul tavasszal csak kevés gombafaj terem, és ezen belül a kucsmagombák inkább a magasabb víztartalmú helyeket kedvelik a száraz bp-i hegyekkel szemben. Érdemes ártereken, patakok mellett és völgyekben keresni a kgb-ket. Én a helyedben elővennék egy Budai-hegység térképet, keresnék rajta Nagykovácsi, Páty, Tinnye, Piliscsaba stb. környékén jó kis - erdőhöz közel eső - patakvölgyeket, és ott próbálkoznék (ha lenne időm). Sárga busszal vagy BKV-val gyorsan kint vagy.

üdv: LC

Előzmény: vilmarci (844)
Lactarius Curtis Creative Commons License 2002.04.23 0 0 847
Üdv!

A Pest környéki helyeket nem ismerem, csak egy csehkucsmás mocsárt. Aki ismeri, az meg nem mondja el/meg :-). A budai oldalon Nagykovácsi és Páty környéke jó kucsmagombás helynek számít, de sok a "vadász" és a legjobb helyeket természetesen itt sem verik nagydobra, én is csak véletlenül találtam meg egy-két lelőhelyet. Egyik kedvenc gombás helyemen, a közeli Csúcs-hegyen korábban - állítólag - óriási kucsmagombák nőttek, de az erdőnek azt a részét kivágták, és az irtás helyén a mai napig se találtam mást, mint csoportos pereszkét (ősszel).
Igazán jó kucsmagomba-vidék a Vértes, pl. Szár, Szárliget környéke, illetve egy gombarajongó listatag a hétvégén fényképezett is ízletes kucsmagombát, http://speedy.mht.bme.hu címen ez ellenőrizhető.

LC

Előzmény: Goto (842)
Lactarius Curtis Creative Commons License 2002.04.23 0 0 846
Idén már ápr 6-án is találtam, és most 19-én, ezért nem hiszem, a pusztai kucsmagombából fiatalokat lehetne gyűjteni. Ennek a gombának az a rossz szokása, hogy gyorsan öregszik. Habár ilyen gyakori esők mellett lehet, hogy még találsz friss példányokat. Egyszóval nem tudom :-)

LC

Előzmény: kocagombász (843)
Lactarius Curtis Creative Commons License 2002.04.23 0 0 845
Sehogyse :-(. Valami nem működik ezzel a beszúrással. A múlt pénteki képeket amúgy a http://kep.tar.hu/lactarius_curtis oldalon meg lehet nézni!

LC

Előzmény: Goto (841)
vilmarci Creative Commons License 2002.04.23 0 0 844
Hétvégén körülnéztem a régi budai útvonalamon. (Széjuhászné-Hűvösvölgy, Hárs-hegy)Sajnos az eső hazazavart, de szomorú látvány fogadott... Ameddig eljutottam, az összes gombászós helyemen csak tuskókat, kivágott fákat találtam... :( Ugyanezt tapasztaltam nem is olyan régen a Pilisben... az egy dolog, hogy üres kosárral, megázva tértem haza, de most már ötletem sincs, hova mehetnék gombászni, hogy ne kelljen órákat utazni...
Tudom, hogy mindenki hétpecsétes titokként kezeli gombászhelyeit, de ha esetleg valaki megszánna pár tippel, akkor nagyon boldog lennék...
Már korábban is akartam javasolni, de esetleg szervezhetnénk egy közös gombásztúrát... nem ragaszkodom Pesthez, bárhol az országban... valamelyik hétvégén...
Na, visszamászok a dolgozatomhoz, írhatom át az egészet, rámszóltak, hogy nem mikológiából írom, hanem vendéglátásból :o)
Csaó!
VilMarci
kocagombász Creative Commons License 2002.04.23 0 0 843
Kadves Lactarius Curtis!
Találhatok még fiatal Pusztai kucsmagombát a hétvégén?
Előzmény: Lactarius Curtis (840)
Goto Creative Commons License 2002.04.23 0 0 842
Nem akarlak elkeseríteni benneteket, de nagyon sok kgb-t szedtem (ízletest), ugyanis megjött a dömping, viszont pusztaiból vagy 20 db-ot találtam csak.
Ui.: Pest környékén nincs kgb?
Előzmény: vilmarci (834)
Goto Creative Commons License 2002.04.23 0 0 841
Hogy lehet megnézni ezeket a képeket, amit te beszúrsz?
Előzmény: Lactarius Curtis (840)
Lactarius Curtis Creative Commons License 2002.04.22 0 0 840
Csak egy pusztai kucsmagombát akartam beszúrni :-(
Előzmény: Lactarius Curtis (839)
Lactarius Curtis Creative Commons License 2002.04.22 0 0 839
[A hivatkozott kép már nem található meg a tar.hu-n]
Lactarius Curtis Creative Commons License 2002.04.22 0 0 838
kocagombász Creative Commons License 2002.04.18 0 0 837
Kedves Maylee!
Legközelebb a Nagyerdő van.
De én inkább a Bükköt vagy a Zempléni hegyeket ajánlanám.
Maylee Creative Commons License 2002.04.17 0 0 836
Sziasztok!

Debrecen környékén tud valaki mgombászóhelyeket?
Nagyon sok erdő található erre,vegyesen fenyő,akác,tölgy.
vilmarci Creative Commons License 2002.04.16 0 0 835
Hűha... akkor ezért járunk mindig arra :) Mindenesetre lehet, hogy nem szép hely, de nem 1x jöttünk már haza onnan teli csomagtartóval :))
Előzmény: andreja (829)
vilmarci Creative Commons License 2002.04.16 0 0 834
Mázlista! Na, majd ha leadtam a dolgozatomat, akkor én is elindulok, hátha látok élőben kucsmagombát. Egyébként nálunk nincs államvizsga (mert 4 év alatt kb. 9 szigorlatun van), hanem egy kis prezentációt kell tartani a bizottság előtt. Gondoltam, előző nap elindulok, és mintát gyűjtök. Szerintem hatásos lenne :) Biztos jobb, mint egy szabvány ppt :o)
Előzmény: Goto (833)
Goto Creative Commons License 2002.04.15 0 0 833
Szombaton 10 kg-ot, vasárnap 5 kg 40 dkg-ot szedtünk az ízletesből (mármint kucsmagomba). Úgy kezdődött az egész, hogy péntek éjjel esett egy jó eső nálunk és ezek, mint a szivacs másnapra megszívták magukat!!
Fattyút is találtunk egy pár dekát, de csak azért ilyen keveset, mert csak azokat szedtük össze, amelyikbe belebotlottunk. Még ezután várjuk a kucsmagombadömpinget (dömping nálunk az, amikor csak teljesen kifejletteket és nagyokat lehet találni és olyan, mintha egyik napról a másikra nőttek volna meg.) Mi a véleményetek a kgb-k színváltoztató képességéről? Mi tegnap vörösbarna színű kgb-ket találtunk és észrevettük, hogy a gombák közelében a vakondtúrásokban a feketefölddel vörös színű homok keveredett.
vilmarci Creative Commons License 2002.04.15 0 0 832
Én is terveztem egy kirándulást ide Budára, de aztán inkább F1-et néztem.
Szerintem még nem volt elég meleg, hogy kinőjenek a gombák... Másrészt a folyamatos eső sem az ideális... az ázott talajban nincs elég levegő a micéliumnak. Ha ma egész nap ilyen szépen süt a nap, akkor holnap reggel vagy délután már eredményesebben kutathatsz :) De lehet, hogy én is kinézek délután, hátha találok valamit :)

Csaó

nálam okoabbak: ha nincs igazam, akkor tessék rámszólni, én nem vagyok mikológus :))

Előzmény: kocagombász (830)
kocagombász Creative Commons License 2002.04.12 0 0 831
Budapesten gombát lehet vizsgáltatni még a Fehérvári úti piac melletti lakókocsinál.
kocagombász Creative Commons License 2002.04.12 0 0 830
Kedves gombászok!
Tegnap kint voltam a Budai hegyekben. Nem találtam semmit. Nem tudom, hogy az idő nem volt kedvező, vagy én kerestem rosszul, rossz helyen, rosszkor? Ha tudnátok jó tanáccsal szolgálni, megköszönném.
andreja Creative Commons License 2002.04.12 0 0 829
Az nem az utolso nem fizetos kijarat, hanem az Inarcsi _nem_ publikus_nem_fizetos_ kijarat. Az utolso nem fizetos kijarat Gyalnal van, 20 kmrel korabban, de ott egy fia fenyo nem sok, annyi sincs.
Azert az Inarcsi M5-fenyvesnel eleg sok esztetikusabb gombaszhely letezik...
Előzmény: vilmarci (828)
vilmarci Creative Commons License 2002.04.11 0 0 828
Az a helyzet, hogy én se láttam még élőben kucsmagombát, pedig nagyon kíváncsi vagyok rá.

Szóval kucsmagombás helyet nem tudok, ellenben egy tinórusat igen.
Az M5-ösön kifelé Pestről le kell menni az utolsó helyen, ahol még nem kell fizetni (egy benzinkúti kiérő), ami mögött egy hatalmas fenyves (nem tudom, milyen) taláható. Ott vagy kilószámra szedjük a (fenyő?)tinórut, vagy nincs semmit nem találunk. Csak sietni kell, mert a környékbeliek néha gyorsabbak :)

Most hétvégén mire érdemes vadászni?

Na, megyek vissza dolgozatot írni...

jóccakát:
VilMarci

Előzmény: kocagombász (827)
kocagombász Creative Commons License 2002.04.11 0 0 827
Kedves gombászok!
Arra szertnélek benneteket kérni, hogy aki tud kucsmagombás helyet a Budai hegyekben segítsen. Még sosem sikerült találnom.
Segítségeteket előre is köszönöm.
vilmarci Creative Commons License 2002.04.10 0 0 826
Mit szóltok? Úgy látszik, hatásos volt az esőtáncom :) Hétvégén megyek mintákat gyűjteni a dolgozathoz :))
Lactarius Curtis Creative Commons License 2002.04.06 0 0 825
Elfelejtettem megírni, hogy természetesen a képek normális formátumban megtekinthetők honlapomon:
http://kep.tar.hu/lactarius_curtis
LC
Lactarius Curtis Creative Commons License 2002.04.06 0 0 824
Ma Nagykovácsiban jártam, és a tavalyi ápr 21-i pusztai kucsmagombás helyet néztem meg. Közben majd megfagytam, de szegény gombák meg szomjanhaltak... Nagy örömömre találtam egy szép termetű steppicola-t - már ha az. Goto, ez Neked való feladat, légyszíves határozd meg a gombát Te is. A lényeg: az ízletestől eltérően ennek nem együregű a tönkje (és a süvege). Magas fűben nő, ennek ellenére a tönke rövid, ezért nehéz megtalálni. Főleg a tavalyi szedés tönkben (gyenge, törékeny, morzsolódó) és részben süvegben többüregű volt és a süveg felépítése sem a méhsejtes ízletesre emlékeztet. Ennek a fiatal példánynak a tönkje még elég homogén, de már láthatóan (több)üregesedő volt, a süvege viszont együregű, amint az a mellékelt "boncolási" képen is látható:
[A hivatkozott kép már nem található meg a tar.hu-n]
Szóval ez szerintem steppicola. Szerinted?
Üdv:
L.Curtis
Előzmény: Lactarius Curtis (823)
Lactarius Curtis Creative Commons License 2002.04.06 0 0 823
A mai zsákmány:

LC
Előzmény: Goto (819)
Goto Creative Commons License 2002.04.05 0 0 822
Én a nyárfa érdestinorút (duriusculum) pl. az egyik helyen egy homogén ültetett fehérnyárasban szedem. Eleinte soronként feljártam az egyész nyárfást, de megfigyeltem, hogy főleg ott vannak a gombák, ahol van egy-két cserje a fák között, vagy van egy-egy elpusztult, kiszáradt fa. Tehát, főleg ha gyorsan sok gombát akarsz szedni eleve ezekre a helyekre kell odaszaladnod. De az erdőszéleken is ezért van szerintem több gyökérkapcsolt gomba, mert ott a fák körül van valami "más". Szántó Máriát kéne megkérdezni, ő ennek a szakértője, lehet, hogy itt van a listán??
Előzmény: andreja (821)
andreja Creative Commons License 2002.04.04 0 0 821
Errol az jut eszembe, hogy a Budai-hg-ben eleg sok helyen ott talalok tomegesen riziket, ahol a fenyvesbe tolgyek elegyednek. Nem hiszem, hogy veletlen, valoszinuleg a mikorrhiza partner egy (alapveto) dolog, a kornyezet meg egy masik.
Előzmény: Boarhunter (815)
vilmarci Creative Commons License 2002.04.04 0 0 820
Ki tudja, hol lehet Pesten gombát vizsgáltatni? Nem mindtha olyan túl sok reményt fűznék hozzá, hogy mostanában találok valamit, de jobb ha tudom. Régebben lehetett a Moszkva téren a Mammutban, az eltűnt, egyedül a Bosnyák téri piacról tudom, hogy van gombavizsgáló...
Goto Creative Commons License 2002.04.04 0 0 819
Én kitartok, de a gombák kitartanak-e azt nem tudom. Mindenesetre ha a kucsmának nem is, de a tövisaljának + a májusi pereszkének + a tejpereszkének + a kétsporás csiperkének már nagyon kéne az eső.
Előzmény: vilmarci (818)
vilmarci Creative Commons License 2002.04.04 0 0 818
Kitartás, nemsokára jönnek az esők, ahogy Aigner Szilárd is megmondta, jövő héten talán tudok mintákat gyűjteni a dolgozatomhoz :)
Előzmény: Goto (817)
Goto Creative Commons License 2002.04.04 0 0 817
Tegnap 1 kiló ízl. kgb.-t szedtem, de még elég kicsik, ha rövidesen nem jön eső, akkor szárított gombát fogok a hétvégén szedni. A kgb-k úgy védekeznek a szárazság ellen helyenként, hogy csokrokban nőnek (6-7 db), ez számomra új.
Boarhunter Creative Commons License 2002.04.03 0 0 816
Köszi, valszeg ez lehetett az, csak én brutál nagy példányokra emlékeztem, és addig csak b.edulisban láttam akkorát.
Előzmény: vilmarci (811)
Boarhunter Creative Commons License 2002.04.03 0 0 815
Nem vagyok Soproni, csak suliba jártam oda és a diplomaszerzés után még egy évig ott laktam.
Vörösfenyő volt a közelben, elég elegyes állomány volt, de jellemzően a szigetszerű nyír foltok alatt volt a sárgagyűrüs. Persze lehet, hogy körülötte csupa vörösfenyő volt, csak a nyír volt a feltünőbb. Meg az is lehet, hogy előtte volt ott vörösfenyő, elég fiatal állomány volt rajta.
Ekkora szövegben 7db "volt"...kezdek agyilag eltunyulni.
Előzmény: Goto (810)
vilmarci Creative Commons License 2002.04.03 0 0 814
Hát, ez a hétvége nagyon nem volt szerencsés. Bár nem gombászni indultunk elsősorban, de azért reménykedtem... A Pilismarót-Pilisszentkereszt útvonalon egy darab értékes gombát nem találtam. Néhány (rengeteg) taplón kívül nem volt semmi, (pedig azért legalább egy-két laskagombára számítottam, akár kiszáradva is. Igaz, a végére már arra figyeltünk, hogy el ne tévedjünk és időben kiérjünk az erdőből, mert fakitermelés volt, aminek néha azok a fák is áldozatul estek, amiken az útjelzések voltak...
Most hétvégén Balatonszepezdre megyünk, csak úgy, én meg körülnézek a környéken. (addig minden nap járok egy esőtáncot itt az irodában :)
Lactarius Curtis Creative Commons License 2002.04.03 0 0 813
Szép magyar nevén tehén tinóru, újabban már Suillus bovinus-nak hívják, az Őrségben tömeges.

LC

Előzmény: vilmarci (811)
Lactarius Curtis Creative Commons License 2002.04.03 0 0 812
Akkor az csak nyírfa vargánya lehetett, állítólag ua. néz ki, mint az edulis, csak kicsit világosabb. Megnézem majd a Pázmány-féle határozóban. Amúgy Bp. környékén előfordul a szakirodalom szerint.

LC

Előzmény: andreja (807)
vilmarci Creative Commons License 2002.04.03 0 0 811
Hali!

Info a medvegombádról:

Medvegomba

v. tinógomba (növ., Boletus bovinus L.), kalapos gomba, kalapja 5-10 cm. széles, meglehetős lapos, barnássárga, húsa fehér, töréskor nem változik. Fenyvesben seregesen nő, ehető.

forrás:

http://www.mek.iif.hu/porta/szint/egyeb/lexikon/pallas/html/069/pc006942.html

Csajó!

Előzmény: Boarhunter (808)
Goto Creative Commons License 2002.04.03 0 0 810
Egyébként én 14 évig Sopronban laktam, te soproni vagy?
Előzmény: Boarhunter (808)
Goto Creative Commons License 2002.04.03 0 0 809
A Sárga gyűrűs közelébe azért volt vörösfenyő is, ugye?
Előzmény: Boarhunter (808)
Boarhunter Creative Commons License 2002.04.03 0 0 808
Sziasztok!
Ha már a gyökérkapcsoltságról van szó, mi lehet az az erdélyben "medvegombának" nevezett tinóru, amit a Hargitán lucosban szedtünk? Én a mérete és habitusa alapján belenyugodtam a B.edulis-ba, bár a termőhelyet furcsállottam. Barna tinórut sokat szedtem a Soproni hegyvidéken luc-erdeifenyő-nyír elegyerdőben, és ugyanott a nyírfoltok alatt korábban sok sárga gyűrüstinórut. B. edulist meg a soproni szelidgesztenyésekben.
andreja Creative Commons License 2002.04.02 0 0 807
Edulist man lattam nyirfa alatt, ha csak a termohely a fontos...

aereus tomeges az erdi erdoben. persze nem minden evben.

Előzmény: Lactarius Curtis (805)
Lactarius Curtis Creative Commons License 2002.04.02 0 0 806
egy új, tujával gyökérkapcsolt tinóruról beszélünk - Boletus/Suillus tujus :)
Előzmény: Goto (804)
Lactarius Curtis Creative Commons License 2002.04.02 0 0 805
Boletus aereus (ha jól írom), ami a bronzos vargánya. Tavaly szépen termett szeptember-október környékén (pl. Börzsöny). A B. pinophilus úgy tudtam, hogy savanyú talajú bükkösökben nő Mo-on, a hagyományos (fenyő alatti) előfordulása nekem új. Őszintén szólva "nagy tömegben" eddig csak nyári vargányát találtam. Ízletes után még lehet nyomozni, a királyvargánya már végképp ritka. Várom a májust, mert május közepén melegebb idő esetén már előjön az okkervargánya (B. impolitus, egy gyönyörű gomba). Jut eszembe, megnéznék egyszer egy nyírfa vargányát (B. betulicus), már csak a termőhely kedvéért is.

LC

Előzmény: Goto (803)
Goto Creative Commons License 2002.04.02 0 0 804
Egyébként, ha homogén dísztulyásban találta, mindenképp nagy szenzáció akármilyen tinorúról beszélünk, mert tudtommal egy-két tinórút kivéve (élősdi, fánélő) mind gyökérkapcsolt.
Előzmény: Lactarius Curtis (802)
Goto Creative Commons License 2002.04.02 0 0 803
Lehet, hogy volt azok közt a tuják között egy egy tölgyfa is. Pl. nekem van egy olyan vargányás helyem, ami tiszta simafenyves közte egy-két karvastagságú vöröstölggyel és egy vöröstölgy körül van hogy 10-20 db-ot is lehet találni. A pinophilusról: a Zemplénben erdei és lucfenyő ( az erdei az nem biztos, azt úgy mondták ,de a luc az igen, mert azt láttam)között is van, méghozzá nagy tömegben. Az odavalósiak azt hívják bronzosnak, a bronzost meg feketehátúnak, egyébként ti melyiket hívjátok bronzos tinórunak, mert ahány könyv, annyiféleképpen van benne ez is.
Előzmény: Lactarius Curtis (802)
Lactarius Curtis Creative Commons License 2002.04.02 0 0 802
Szerintem inkább szemcsésnyelű fenyőtinóru lehetett az, mert ízletes vargánya max. lucfenyő alatt nő. Én a Zemplénben láttam ilyet, és állítólag homokos, savanyú talajú lucosban - Bátorliget - tömeges, de a helyiek nem merik felszedni. A B. pinophilus (Vörösbarna vargánya) latin nevével ellentétben Mo-on savanyú talajú bükkösben nő, nem fenyvesben. Egy dolog lehet még, esetleg barna tinórut talált, a Zemplénben lucosban abból sok volt.
üdv!
LC
Előzmény: Goto (801)
Goto Creative Commons License 2002.04.02 0 0 801
Van egy győri ismerősöm, együtt jártunk szakellenőrire, ő meg még sosem talált ott vargányát. Ezt nevezem én mázlinak, hogy te meg elsőre.
Előzmény: vilmarci (799)
andreja Creative Commons License 2002.03.30 0 0 800
Jogszabaly szerint a vedett termeszeti teruleten torteno haszonvetelhez a termeszetvedelmi hatosag engedelye szukseges.
Előzmény: vilmarci (795)
vilmarci Creative Commons License 2002.03.29 0 0 799
Akkor én is hadd osszak meg veletk egy aranyos sztorit: tavaly ősszel egy AIESEC-es táborban voltam Győr környékén. Teljesen véletlenül, puszta reflexből benéztem egy fenyőfa alá, és... életem legnagyobb tinórucsoportjait láttam jónéhány fa alatt. Innen már csak egy lépés volt, hogy a dísztulyák alá kúszva (és nem utolsó sorban szúnyogokkal küzdve) hatalmas vargányákkal találkozzam :) Az volt életem legjobb fogása! A hazavitellel voltak egy kis gondok: mivel kosaram nem volt, más megoldást nem kellett találnom. A többiek el nem tudták képzelni, miért rohangálok házról házra a szponzoroktól kapott zacskók után rimánkodva... :)
Előzmény: Goto (798)
Goto Creative Commons License 2002.03.29 0 0 798
Ja, kérem aki nem mer egy-két flamingóval ölre menni... Nekem van egy-két sztorim. Egyszer az egyik munkatársam csak úgy mellékesen megemlítette, hogy az egyik telefonelosztónál lévő ház kerítésén belül "kucsmaalakú" gombákat látott. Én odamentem, hogy megnézzem. Képzelheted, a kertben életem legnagyobb kucsmagombái voltak (6 db). Én meg becsöngettem és egy "kutató vagyok, ritka gomák, hadd szedjem le" szöveggel bejutottam. A gombák szúrós bokrok alatt voltak, amik össze-vissza karcoltak mire leszedtem a gombákat, de megvolt a zsákmány.
Kutyával őrzött területre is ugrottam már be gombáért, de én megértelek, hogy egy flamingó-rácson vagy árkon azért nem jutsz át...
Előzmény: andreja (794)
vilmarci Creative Commons License 2002.03.29 0 0 797
Köszi az infót, a könyvnek majd utánanézek. Valószínuleg a Pilisbe fogunk menni Lajos-forrás, Bükkös-patak útvonalon, talán szerencsénk lesz. Ha nem, akkor vasárnap talán a Vértesben nézünk körül...
Előzmény: Lactarius Curtis (796)
Lactarius Curtis Creative Commons License 2002.03.29 0 0 796
Már elkészült a Vörös Lista, lesznek védett gombafajok. Más kérdés, hogy a kirándulók 99%-a úgysem ismeri fel ezeket, ezért a lerugdosásnak, taposásnak ugyanúgy ki lesznek téve. Én természetvédelmi területen, tájvédelmi körzetben is szedek gombát, de vigyázok a környezetre és csak a "kommersz" fajokat gyűjtöm. Pl. egy bimbós pöfeteget nehogy már otthagyjak, hiszen az egész országban közönségesnek számít.

Szakdoli: nemrég jelent meg egy Vadon termő gombák szakácskönyve Albert László és társai tollából, szép képeket és gombaleírásokat is tartalmaz, talán érdemes tanulmányozni a szakdolgozat megírása előtt.

Hétvégére javasolnám, hogy keress viszonylag vizenyős, ligetes erdőket, patak-mentét, mert általában ilyen helyeken lehet (az avaron) kucsmagombát találni.

üdv:
Curtis

Előzmény: vilmarci (795)
vilmarci Creative Commons License 2002.03.29 0 0 795
Ez így általánosságban igaz? Természetvédelmi területen nem szabad gombászni? Magyarországon tudtommal egyetlen gombafaj se védett, vagy ez ott nem számít?
Előzmény: andreja (794)
andreja Creative Commons License 2002.03.29 0 0 794
Mer az allatkertben az embernek nem szokas racson belul tartozkodni. A gomba viszont ott volt. Mellesleg a bp-i Allatkert termeszetvedelmi terulet, szerintem ott egy fuszalat sem szabad bantani, elmeletileg.
Előzmény: Goto (793)
Goto Creative Commons License 2002.03.28 0 0 793
Mirt nem szedted le. Természetvédelem netán? Én általában nem hagyok ott gombát, ha már egyszer összejöttünk, csak esetleg a kisebb példányokat. Ezt a vérengzést úgy kompenzálom, hogy a lemosott gombát, ha le kell mosni, mert a gombát, ha "tiszta" helyről szedted legjobb, ha nem mosod meg, mert veszít az ízéből, de sok mindenbe belekezdtem. Na szóval a levet a spórákkal, ha vannak, kiöntöm a szedés helyére, ha van érkezésem, meg időm, meg hát úgyis arra járok.
Előzmény: andreja (780)
vilmarci Creative Commons License 2002.03.28 0 0 792
Téma? :) Tulajdonképpen minden, ami belefér. De igazából az éttermi felhasználás, és a táplálkozástani jelentőség a fő vonal. Röviden: egyáltalán milyen gombákat kínálhatok 1 étteremben, milyen engedélyek kellenek, szabványok (ezt egyedül a termesztett csiperkéhez csiperkéhez találtam, az is csak egy javasolt szabvány). Mint a termesztői, mind az értékesítői oldal jó, hadd teljenek az oldalak. A másik dolog meg tényleg az, hogy mennyire értékes étel a gomba (ehhez könnyebb anyagot találni, nekem is van sok, de hátha valaki tud valami extra érdekeset, pl. tápanyagtáblázatot) Ha nagyon offtopic lennék, akkor mehet magánlevélben is.
Előzmény: szilu4 (791)
szilu4 Creative Commons License 2002.03.27 0 0 791
Milyen segítségre gondolsz? Amennyiben többet írnál a szakdolgozatod témájáról, akkor talán tudnánk segíteni.
Előzmény: vilmarci (785)
szilu4 Creative Commons License 2002.03.27 0 0 790
Alapértelmezésben a szarvasgomba nem árusítható, de eseti engedéllyel igen.
Jó gombászást a hétvégén.
Előzmény: vilmarci (789)
vilmarci Creative Commons License 2002.03.27 0 0 789
andreja: a szarvasgomba szerintem árusítható, és nem a reklám helyed, de a http://www.extra.hu/triffla/ oldalon valami cégnek van egy oldala (bár valamikor tavaly frissült), ahol több infó van mindenféle fajról... Mit gondolsz, most hétvégén érdemes lesz elnézni valahová? Én a Pilisre vagy a Vértesre gondoltam, hátha... bár annyi eső még nem volt...
Előzmény: andreja (786)
vilmarci Creative Commons License 2002.03.27 0 0 788
andreja: Nem, kifejezetten a kalapos gombákról írok. A mikroszkópikusokból elég volt mikrobiológia és táplálkozástan órán :)
Előzmény: andreja (787)
andreja Creative Commons License 2002.03.26 0 0 787
Mikroszkopikus gombak is jatszanak? mert ha igen akkor jocskan bovitheted a dolgozatod.
Előzmény: vilmarci (785)
andreja Creative Commons License 2002.03.26 0 0 786
Nem tudom most hogy all a helyzet szarvasgomba-ugyben, de regebben nem volt az arusithato gombak listajan, oszt megis volt a Gundelben (pl). ez egy erdekes. A Hars-hegy kornyeke nem csak majgombabol jo, csak sok eso kell nekije.
Előzmény: vilmarci (785)
vilmarci Creative Commons License 2002.03.25 0 0 785
Hi!

Végzős vendéglátó szakos hallgató vagyok. Szakdolgozatot írok a vendéglátásban alkalmazott gombákról. Bár főleg termesztett gombákról van ugyan szó, de én érdekességképpen szeretném bővíteni.
Pest környékén merre érdemes elindulni gombászni? Én tatabányai vagyok, és mióta Pestre költöztünk, alig voltam valamerre. Egyébként pestiek kedvéért egy tipp:
Szépjuhászné-Húvösvölgy útvonal, én itt tavaly ősszel rengeteg májgombát szedtem. Ha valaki tudna nekem segíteni, örülnék. (szakidoradol-javaslatokat is szívesen fogadok, akár magánba is)
Köszi

Lactarius Curtis Creative Commons License 2002.03.24 0 0 784
Kedves Manó!

Úgy látom, vágod a témát. Verpa conica = V. digitaliformis...és természetesen _nagyon_ szeretném lefényképezni, mert ez elég ritka gombának számít és még sose találtam! (nem is leszedni akarom, mert úgyse egy vastaghúsú gomba) Innen a panelből nagyon irigyellek a kertedért, ahol mindenféle kucsmagombák nőnek...
üdv:
LC

Előzmény: Mocsári Manó (783)
Mocsári Manó Creative Commons License 2002.03.24 0 0 783
Szia LC,szia mindenki!Köszi az információt! Azt hiszem én ezt a gombát Verpa conica néven ismerem,szerinted ugyanarra gondolunk?Ha igen,és még mindig szeretnéd lefényképezni,tudok elég jó területet ajánlani,hol szokott lenni.Megjelent a hegyes kucsmagomba,igaz még bébi példányok,de egy hét mulva már szedhető lesz.Érdekes hogy még soha sem találtam egy termőhelyen az izletessel.Kivétel ez alól a kertem,hol már minkettő termett,igaz nem egy időben.Három éve az izletesből volt egy óriási példány,tavaly pedig a hegyesből,három vagy négy.Tavaly még a fattyuból is volt egy csenevész példány,és ha jól emlékszem még a Verpa conicából is.Természetesen ezeket nem szedtem le a ketben,szigoruan védettnek nyilvánitottam.Igaz a fattyut a kutya lerugta,büntetésül egy hétig nem is kapott csontot!Amugy már megtermett a kertben egy két "értékes" gomba is,mint pl.:gumóstönkű susulyka(Inocybe coocei),vagy a Lepiota cristata. még ezeket a "magas élvezeti értékü" gombákat is védem a kertemben,nemhogy a kucsmagombákat.Még egyszer köszi. Jó kucsmagobázást. Nem ám locsolkodással elcseszni az időt,mikor hasznosabbat is lehet tenni. Sziasztok!
Előzmény: Lactarius Curtis (782)
Lactarius Curtis Creative Commons License 2002.03.22 0 0 782
Simasüvegű kucsmagomba (Verpa digitaliformis)

Tul.képp a cseh kucsmagombához hasonlít, de a kalapja majdhogynem sima, azaz csak kicsit hullámos. Egyéb tulajdonságaiban csehkucsma szerű, azaz színre, süveg-kapcsolódásra (csak a felső része a tönkhöz) stb. Ritka gombicsek, állítólag főleg galagonya alatt nő áprilisban nedvesebb talajú erdőkben. Élvezeti értéke nem jelentős, romlákony. Védendő.

üdv,
LC

Előzmény: Mocsári Manó (781)
Mocsári Manó Creative Commons License 2002.03.22 0 0 781
Szó volt itt a simasüvegü kucsmagombáról,mi a latin neve?Nem ismerem,leirná nekem valaki?
Köszi!
andreja Creative Commons License 2002.03.19 0 0 780
Tuzifat. Mult heten viszont lattam rakas laskagombat. Helyszin bp-i Allatkert, falmingoknal a kidolt fatuskokon. Hetvegen is megvolt meg, de mar elegge szaritmany formaban.
Előzmény: Goto (779)
Goto Creative Commons License 2002.03.19 0 0 779
Nagyon átmentünk társkeresőbe. Mit szedtél a hétvégén, és mit szerettél volna szedni?
Előzmény: andreja (778)
andreja Creative Commons License 2002.03.19 0 0 778
Ismerkedesi 1x1:

Te figyelj, te szeretsz gombazni? Es az elozo pasid/csajod elarulta a tuti helyeit? Kucsmagombas hely is van?

Na, azt hiszem (itt belul erzem, nem ott, egy kicsit lejjebb, na nem annyira lent, kb. itt gyomortajon), te leszel az igazi......

Előzmény: Goto (777)
Goto Creative Commons License 2002.03.19 0 0 777
Ebben igazad van (ez nem azt jelenti, hogy másban nem, el kell vinni, csak tanulságként írtam le, hogy már csak az eredményes gombászás miatt is tudjuk kiválasztani az "igazit".
Előzmény: andreja (776)
andreja Creative Commons License 2002.03.18 0 0 776
Hat igen, a hormonok ellen nehez kuzdeni...

De ha a parodat erdeklik a gombak, akkor olyat ugysem fogsz csinalni, hogy nem viszed el gombazni, mert akkor mit mondasz neki a vacsoranal, hogy a piacon vetted?

Előzmény: Goto (775)
Goto Creative Commons License 2002.03.18 0 0 775
Én egyszer elárultam a legjobb kucsmás helyemet egy csajnak. A későbbiekben úgy lett, hogy szétmentünk. Aztán az egyik tavasszal ott találtam őket az új barátjával egy nagy szatyor kucsmagomba társaságában, mindjárt lefele görbült a szájam és azóta is szemrehányásokat teszek magamnak. Aztán egy kis odafigyeléssel le lehet szoktatni bárkit, bármelyik gombáshelyről. Pl. én nem szoktam gomba tönkmaradványokat a szedés helyén hagyni, sőt még a gomba helyét is letakarom az illetéktelenek elől. Tudni kell azt is, hogy mikor kell kimenni, hol szedheted le és hol hagyhatod ott a gombát. Aztán volt pozitív tapasztalatom is. A Zemplénbe (figyelitek, hogy milyen körülhatárolt) az egyik cigány srác megmutogatta nekünk a legjobb gombáshelyeit, róka, vargánya császár,trombita (plusz a srácnak alig volt pénze, de ő fizetett a kocsmában és nem engedte, hogy mi fizessünk egy kört sem) de már akkor nekünk is voltak jó gombáshelyeink, így mi sem gondolkoztunk sokat, mi is elvittük őt a mi lelőhelyeinkre. Szerintem az önzetlenség önzetlenséget szül és észre sem veszed, nem is akarod, de te jársz jobban. Csak ez a pénzszagú világ... Ha valakinek a szemében meglátod azt a hamis csillogást, jobb ha annak nem árulod el a helyedet, de hát ezt mindenki maga érzi, ez egyénre szabott.
andreja Creative Commons License 2002.03.14 0 0 774
Ez a szerteszet lakas volt az egyik kiindulo alapja a lista letrehozasanak, mert az internet erre egy kivalo forum. Egyebkent meg ami kesik, nem mulik, meg turelem stb.
A helyek felteserol meg elobb utobb leszokunk, es orulunk majd, hogy lesznek egyaltalan _helyek_, ahol majd kozos imadsag mellett megcsodalhatjuk a gombak utolso peldanyait...
Aki nem ebbol el, annak szerintem folosleges titkolnia a helyeit, legalabbis a hasonszoruek elott. De titkolhatja is, attol sem lesz rosszabb.

A torpek mindenkinek elultetik a maga gombajat, es azt mas ugysem talalja meg.

Előzmény: Lactarius Curtis (773)
Lactarius Curtis Creative Commons License 2002.03.14 0 0 773
Értekezési forma? Régebben történt kísérlet #galoca chat létrehozására, valamint volt pár galócás kirándulás (5-10 résztvevővel), de egy amolyan igazi össznépi találkozó még nem volt. Hiába, a listatagok szerteszét laknak az országban, és az is csökkenti a lelkesedést, hogy a jó helyeket azért féltjük :). Tény: 2 éve Tatán járt a galóca brigád csehkucsma bevetésen, de akkor pont elég rossz termés (1 kg) mutatkozott.

LC

Előzmény: Goto (770)
andreja Creative Commons License 2002.03.12 0 0 772
Mer, ott meg fizetnek is?
Előzmény: Goto (770)
andreja Creative Commons License 2002.03.12 0 0 771
Nincs ott semmilyen vita, csak egy kerdes volt, meg a valasz.
Előzmény: lord (769)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!