Keresés

Részletes keresés

Pipitér Creative Commons License 2001.05.17 0 0 428
OFF: Pince, itt? Ne kacagtass! A házakat is úgy építik, hogy egy nagyobb baltával fél óra alatt bent vagy akármelyikben. De ha erősebb vagy, mint én - na akkor még hamarabb.
ON: ami gombaügyben érdekes, hogy itt eszméletlen pénzbe kerül a laskagomba, ami ennyire azért nem finom.
Ja igen, és a legújabb német-magyar nagyszótárban tutira nincs benne a magyar gomba szó, esetleg valami egynyelvű németben, bár elég furcsa lenne, de hát ki tudja?
Előzmény: lord (427)
lord Creative Commons License 2001.05.17 0 0 427
Pipitér
Hát addig is gyakorold magad termeszett gombák zsákjain/ ládáin vmi sötét pincét csak ki tudsz fosztani...:)

Német gombához meg összesen ezeket találtam:

Schwamm m [~(e)s, ~:e] 1. szivacs, spongya 2. gomba, tapló 3. (vet.) pók

Pilz m [~es, ~e] gomba

csiperkegomba Champignon (r)
rókagomba Pfifferling (r)
csirkegomba Pfifferling (r)
nyúlgomba Pfifferling (r)
gomba Pilz (r)
gomba Schwamm (r)
szarvasgomba Trüffel (e)

aztán persze lehet, hogy a legújabb legfrisebb szótárakban már szerepel, bár ilyen erővel elhihetnénk azt is, hogy szlovákiában vagy ukrajnában beszerkesztették a "kannás" szót a bor helyett ;)

Előzmény: Pipitér (426)
Pipitér Creative Commons License 2001.05.16 0 0 426
Sziasztok gombázók!
Ha emlékezetem nem csal, a gomba szavunk ószláv eredetű, csakúgy, mint a munka szavunk. Nagyon régi átvételek,a Halotti Beszéd idejében már magyarnak számítottak.
Nagyon kiváncsi vagyok, hogy milyen német szótárban van benne a gomba!

Ja és elnézést, hogy ide tolakodtam - én is szeretek gombászni, csak még nagyon kezdő vagyok. Egyelőre nem is lesz alkalmam tovább fejleszteni, mert ahol ideiglenesen állomásozom, minden magánkézben van, és még le is lőhetnek.

Előzmény: lord (425)
lord Creative Commons License 2001.05.16 0 0 425
Baromira elolvasnám, most már csak azért is, de a neten nem találom, ahhoz meg lusta vagyok, hogy bemásszak a városba holmi papírra nyomott példányért. Esetleg ha hoznál konkrét példát...

(Amúgy milyen eredetű a "gomba" szavunk? Merthogy Esztergomba is benne van oszt az meg jó régi város:))

Előzmény: Törölt nick (422)
mángorló Creative Commons License 2001.05.16 0 0 424
Borneo és Celebesz,
Magyar volt és Magyar lesz!

meghódítjuk a világot a gombával, csak legyen eső...

Előzmény: Törölt nick (423)
Törölt nick Creative Commons License 2001.05.16 0 0 423
A termesztésről hallottam nemrég a falurádióban egy szép történetet. Ami országimage-t építő dolog, dehát ez nem agitprop topic. Ahogy emlékszem. Német nyelvbe a hivatalosan elismert szavak közé a nyelművelők felvették a magyar gomba szót. Miért? Kecskemétről laskagombát visznek ki hozzájuk évek hosszú sora óta. A kamionosok csak így nevezték az árut: gomba, gomba. És mivel nagyon zamatos ez az áru és a németek egyre inkább átvetteék a magyar gomba szavunkat a laska-gomba kapcsán a kereskedelmi ügyintézésben, mindez lassacskán a köznyelvben is utat tört magának, elfogadottá vált, bekerült a német nagyszótárba is.
Nagyjából így emlékszem. Szvsz nagyon szép a mese. Talán igaz is.
Előzmény: lord (421)
Törölt nick Creative Commons License 2001.05.16 0 0 422
Olvasd csak el.
Előzmény: lord (421)
lord Creative Commons License 2001.05.16 0 0 421
http://www.frisshirek.hu/article/id=5521/ aszongya Hatszorosára nőtt a gombatermesztés Mo.-n

Kopancsi:melyek vitára ingerlőek pl?

LC: Jó. Szatyor megbocsátva (dehogy Corás?! :)) én is jártam már úgy, hogy kapucniba gyűjtöttem, bár a fűszálra való felfűzögetés sem megvetendő... Azt a narancs-színű izét azért kérdeztem, mert mi is találtunk ilyet és azt hittem végre kiderül mi az. Ja meg piros takonygombát is találtunk, de arról végképp nincs foto.

mángorló: 1. biztos attól fél, hogy rosszban sántikálsz és az ő erdejében aztán senki ne mászkáljon 2. vmi titkos dolgot készít (pálinkát főz) /termeszt (marihuanat) amiről nem szeretné, ha kitudódna 3. fél, hogy elriasztod a vadakat/ madarakat 4. letaposod az akármit, amiből ő szeretne pénzt csinálni 5. leszeded az akármit (pl. a galagonyát) aminek jó ára van 6. tüzet raksz, mint vmi bunkó turista és leég az egész erdő 7. vagy ő maga is gombász:) Én spec rühelleném, ha lenne mondjuk pár hektárnyi saját erdőm tele gombával és vmi idegen ott kolbászolna...

Törölt nick Creative Commons License 2001.05.16 0 0 420
:D
Előzmény: mángorló (419)
mángorló Creative Commons License 2001.05.15 0 0 419
szerintem a gomba ártalmas a fának, ezért minden erdőtulaj örülhet ha önkéntesek takarítják ki erdeiket
Előzmény: Törölt nick (417)
Lactarius Curtis Creative Commons License 2001.05.15 0 0 418
Tudom. Hétvégén mit zsákmányoltál?

Curtis

Előzmény: Salax (416)
Törölt nick Creative Commons License 2001.05.15 0 0 417
Természetkedvelőként bizonyára benneteket is érdekel, hogy a Magyar Közlöny ezévi 53. számában (V.9.) megjelent a Környezetvédelmi miniszter 13/2001. (V.9.) KöM rendelete a védett és a fokozottan védett növény- és állatfajokról, a fokozottan védett barlangok köréről, valamint az Európai Közösségben természetvédelmi szempontbó jelentős növény- és állatfajok közzétételéről.
Gombák nincsenek a rendeletben, ami ettől függetlenül hallatlanul érdekes, sőt néhol vitára is ingerlő, bár nem ezért írtam.
Salax Creative Commons License 2001.05.15 0 0 416
>Bizony, az erdei szömörcsög igen büdös...a homoki viszont nem!
De én nem is a homokirol (P. hadrianii) hanem a kutyaszömörcsögről beszéltem.
Előzmény: Lactarius Curtis (400)
Törölt nick Creative Commons License 2001.05.15 0 0 415
Én sem, legfeljebb kiküldenek. Mint ahogy a magánlegelőkről is, kizavartak már jónéhányszor a szögedi betyárvilágban. :(
Előzmény: Lactarius Curtis (414)
Lactarius Curtis Creative Commons License 2001.05.15 0 0 414
Nincs az az erdőtulajdonos, aki napi 24 órában a magánerdeje szélén ül egy vadászlesen és sörétes puskával riogatja a gombászókat :-). Azaz engem nem fog érdekelni, hogy kié az erdő, egyszerűen bemegyek gombát szedni és kész. Uff.

Curtis

Előzmény: lord (411)
Lactarius Curtis Creative Commons License 2001.05.14 0 0 413
Az ominózus kép talán valami szemölcsgombát (?) ábrázolhat, igazából nem tudjuk, de nagyon érdekes (márcsak a színe miatt is)! A homepage amúgy Wolf kollégáé, úgyhogy képmagyarázatokért nála tessék reklamálni :-) Kicsit időigényes lenne mindent feliratozni.
Gombát a jól bevált kosaramba szoktam szedni, de ezúttal az ELTE haladó gombásztanfolyamát hagytuk ott egy kis délutáni gombászás kedvéért és jelentős zsákmányra nem is számítottunk.

Curtis

u.i.: az önelégült vargánya vadász én vagyok :))

Előzmény: lord (409)
mángorló Creative Commons License 2001.05.14 0 0 412
nagy sirályság ez a képgyűjtemény!!!
különösen az az önelégült vigyorgós vargányával a kézben :) (van ám irigykedés)
Előzmény: Lactarius Curtis (408)
lord Creative Commons License 2001.05.14 0 0 411
Itt: http://www.faiskola.hu/olvasnivalo/kistermelo/cikk03.htm

Ezt írják:
"Az ember egyre inkább terjeszkedik, í9y szűkül az erdő, illetve a magántulajdonba került erdők gazdái gyakran nem engedik meg a gyógynövény-gyűjtőknek, hogy áldásos tevékenységüket kifejtsék. Ez hosszú távon konfliktushelyzetet teremt a tulajdonosok és a gyűjtögetők között. (Sajnos a gombászok sem járnak a jövőben másként.)"

lord Creative Commons License 2001.05.14 0 0 410
Ja és még egy: egyik legkedvesebb topicomon (http://forum.index.hu/forum.cgi?a=t&t=9019645 Kincseskamra...) beígértem jobbnál jobb recepteket gombából, gombával, szóval csak hajrá :)

lord Creative Commons License 2001.05.14 0 0 409
A fotók úgy vannak, hogy majd ha lesz pénz előhívatom, ha lesz scan+idő, akkor felrakom vhová és lehet nézni. Valószínűleg leginkább 1-2 hét, mire összejön :( , de türelmes vagyok.

A bme-fotókat most néztem meg (tegnap éjjel már kikapcsolt a szerver vagy nem tudom) és a rohadt életbe de íííírigylem azt a hatalmas tinórát :).

A 05120092.JPG szám az micsoda? Nem tudsz szám.jpg helyett nevet adni a képeknek? Az olyan jó lenne pedig.
És még egy észrevétel: jól láttam, hogy Cora-s zacsiba szedtétek a gombákat?!

Lactarius Curtis Creative Commons License 2001.05.14 0 0 408
Hol lehet megnézni a hétvégi gombafotókat?
(Amiket mi találtunk: http://speedy.mht.bme.hu )

üdv,
Curtis

Előzmény: lord (406)
lord Creative Commons License 2001.05.14 0 0 407
Kopancsi úr, Oxalis és a többi kollega meg hova tűnt?
lord Creative Commons License 2001.05.13 0 0 406
No akkor a mi kirándulásunk (amiről majd lesznek fotók és segíthettek beazonosítani néhány kérdéses zsákmányt) úgy indult, hogy még oda sem értünk a célállomásra (Bakony), amikor már nem bírtuk útközben és valahol a Tési fennsík után egy tetőn "álljunk meg, szagoljunk be az erdőbe" felkiáltással majdnem ráparkoltunk két hatalmas csokor laskagombára. Az erdő (nagyon száraz volt) szélén találtunk tövisaljagombát, tintagombát és talán kerti rétgombát(?).
Aznap belefutottunk egy medvehagymás meredélybe, ahol persze sehol semmi.

A másnap főként a korhadt tuskón növő fajok jegyében telt: ezerféle tapló (bükkfataplóból ekkorákat ritkán láttam), júdásfül, sárga kénvirág, ízletes tőkegomba (?).Leltünk még laskát sokat és finomat, pisztricet, tintagombákat. Találtunk rozsdabarna csészegombát meg egy másikat, ami szintén csészegomba, de egy kicsit eltér ettől. Aztán egy nagyon érdekeset, amit a könyvek és a helyi vadász segítségével sem tudtunk beazonosítani. (Szerinte egy nagyon ritka pisztricagomba), vörös a teteje, fehér az alja nagyon vékony kb. 3 mm, a tönkje fás, leginkább nagyon öreg, szétterülő laskára emlékeztet, de nincsenek lemezei. Talán majd a fényképről vki meg tudja mondani mi ez.

Hazafelé benéztünk egy fenyvesbe, ami majd meggyulladt olyan száraz volt és egy nyomorult tövisalja gombát találtunk össz-vissz. Ja és egy fontos: vargányát egy szemet sem leltünk, de még a nyomát sem.

A gombáktól függetlenül: az erdő, a kilátás, a madarak, az őzek és szarvasok, a virágok és a virágillat, a napfény, a várrom, a halomsírok, a bogarak, a dombok- hegyek, sziklák, szurdokok, a patakok, zúgók és a gyönyörű faóriások, a különleges fák (kőrisek, cirbolya, ősfenyves), egyéb szigorúan védett növények (boroszlán, pajzsika, kankalin), barlangok meg a falvak is baromi jók voltak. Csak azok a bunkó vasárnapi kirándulók ne lennének akik üvöltöznek az erdőben és minden normálisabb tűzrakó- vagy kilátóhelyen rengeteg szemetet hagynak.

Lactarius Curtis Creative Commons License 2001.05.12 0 0 405
A mai kirándulás igen jól sikerült. A következő összefoglalót a gombalistára írt e-mailekből ollóztam össze:

Ma tanfolyam (gombak elettana, taplalkozasa stb. Dr. Vetter tartotta, erdekes volt) utan kileptunk a Csucshegyre. Sok (leszedett) majusi pereszke, 1-2 helyen tovisaljagomba telep (itt is jartak elottunk), nyeles serleggomba, sarga kenviraggomba, undorito szegfugomba, egy nehany rozsdasszaru fuloke, nehany apro judasfule, tintagomba, kigyogomba (1 db), 1-2 tavaszi retgomba volt, ezenkivul dioizu galambgomba 7-8 nagyon szep peldany es egy gyonyoru okkerszinu tinoru (Boletus impolitus).
A kepek a http://speedy.mht.bme.hu cimen lathatoak.
Azaz pontosabban bordas serleggombat vagy uj (Rimoczi-fele) neve'n serleges papsapkagombat (Helvella acetabulum) talaltunk.
Ami a melyhutobe kerult:
- par fiatal majusi pereszke
- dioizu galambgombak (nyersen is eleg jo ize van)
- 1 gyonyoru, vastaghusu, kukacmentes okkervarganya, amit tolgyfa alatt talaltunk :-)
Erdemes volt elmenni kirandulni! Na megyek megnezem a fenykepeket...

Curtis

lord Creative Commons License 2001.05.10 0 0 404
A pisztricagombával nem is dicsekszel? :)
Előzmény: mángorló (401)
lord Creative Commons License 2001.05.10 0 0 403
A vörösbarna =nyári, mert májusban is nől, meg szeptemberben is, mint kiderült. De most már összezavarodtam. Lehet, hogy ugyanazt a gombát másképpen hívjuk nyáron mint ősszel? :) Erdei meg feketefenyő alatt nő, de csak magasabb hegyeken, a Bükkben (savanyú talaj!) is leginkább ott, ahol a két fafajta vegyesen fordul elő vagy éppen a kettő határán.

Az ízletes vargánya (Boletus edulis, mi fenyőtinórának hívjuk) is kb. ugyanígy fordul elő és azért galócás neve, mert nagyon gyakran együtt nőnek. Állítólag ez még a homokos részekre is igaz, bár én ott még nem láttam. Többször leszögeztük már, hogy ha valahol galócára bukkansz érdemes alaposan körülnézni, a gyakorlat igazol:)

Nyári vargánya (Boletus aestivalis) tölgy alatt nő inkább (legalábbis nálunk) és recéslábúnak hívjuk:). De nem nagyon szedik, mert könnyen összetéveszthető az epeízű tinórával (Tylopilus felleus, amit mi pókhálós gombának becézünk), bár ez utóbbi nagyon ritka.

Előzmény: Lactarius Curtis (400)
Lactarius Curtis Creative Commons License 2001.05.09 0 0 402
Nem értem a problémát, elvégre a májusi pereszke nem őszi gomba !? :)
Előzmény: mángorló (401)
mángorló Creative Commons License 2001.05.09 0 0 401
Tegnap szedtem gombát, bevittem határozni, ott mondták, hogy felejtsem el amit tanultam, mert a természet úgy összekavarodott, hogy már jönnek az őszi gombák is. Zsákmányomat gondosan beleírták a könyvbe: 0,05 kg Májusi pereszke
Lactarius Curtis Creative Commons License 2001.05.09 0 0 400
Bizony, az erdei szömörcsög igen büdös...a homoki viszont nem! Amúgy a galóca listán jelezték, hogy találtak pár nyári vargányát, illetve fenyőtinórut. A vörösbarna vargánya a Bükkben is - stílszerűen - bükk alatt nő? Az ízletes meg fenyvesben (és miért hívják galócásnak)? Tényleg, a nyári vargánya milyen néven fut? :)

Curtis

Előzmény: lord (399)
lord Creative Commons License 2001.05.09 0 0 399
Ezek csak tétova próbálkozások voltak részemről, hogy ismét jelezzem: ahány vidék, annyi elnevezés. Volt már erről szó a topicban.

Tehát: az általam látott gomba hivatalosan erdei szömörcsög (Phallus impudicus- beszélő név), de mifelénk ezt kígyógombának hívják, néhol döggombának.
Ellentétben a "hivatalos" kígyógombákkal (Mycena pura, alcalina, renati, inclinata, galericulata, crocata, stb), melyeket mifelénk csengettyűgombának hívnak.
Gondolom ezek után mondanom sem kell, hogy a "hivatalos" csengettyűgombát ( Pluteus atricapillus, roseipes) nálunk tuskógombaként ismerik.
Felteszem senkinek nem okoz meglepetést, hogy a tinórA (ami másutt tinórU) között csak egyféle vargánya van: a barna tinóru (Xerocomus badius) :)
Természetesen a Vörösbarna vargányát (Boletus pinicola) hívjuk nyári tinórÁnak, míg a kalsszikus és "igazi" Ízletes vargánya a böcsületes FenyőtinórA néven fut. Bár néhol hívják még galócás tinórÁnak is- beszélő név ismét.

És még folytathatnám tovább :)

A kutyaszömörcsög (Mutinus caninus), kötyapöcse, kutyafasza stb. gomba nálunk nem ismert annyira, de hála a határozókönyveknek és a gombászok egyre növekvő műveltségének a (nálunk!) kígyógombára is átvitték ezt a nevet a szömörcsög okán. Hogy egyszerűbb legyen az életünk és áttekinthetőbbek az elnevezések.

Mindettől függetlenül irdatlanul büdös volt.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!