Keresés

Részletes keresés

genziana Creative Commons License 2010.08.11 0 0 2987
Kibontottam a kultúrát.......
Lesz, ami lesz meglátjuk, hogy mi fog "kisülni" belőle.
Én egy pici műanyag dobozba tettem, három réteg alufóliával, meg folpakkal becsomagolva tettem vissza a fagyóba.
Törölt nick Creative Commons License 2010.08.11 0 0 2986
-18 fok alatt 24 hónapig jó a kultúra, legalábbis ezt írták rá. Én üres, jól kimosott vaníliaaromás műanyag üvegcsékben tárolom kiöntve, ez jól záródik, átlátszó, és könnyű önteni belőle. Az üvegcsét még beleteszem egy vákuumos műanyag ételhordóba és úgy a mélyhűtőbe, nehogy valahogy mégis vizet/jeget kapjon. Eddig még bevált, bár csak alig fél éve van kultúránk.
Előzmény: genziana (2984)
genziana Creative Commons License 2010.08.11 0 0 2985
Hát igen, már azt hittem, hogy hülye vagyok, és rosszul emlékszem arra, hogy a kecsink mennyi tejet adott le. Ezért is mértem le az edényt. Amúgy, hogy csak egy gidája van így is szépen ad, de észrevehetően nem annyit, mint tavaly. De legközelebb okosak leszünk, és fejjük a tőgyét.
Idén is fejegettük azt amelyiket nem szopta az Ubul, csak szerintem későn kezdtük el, és nem eléggé.
Most van egy olyan is amelyik, csak annyit ad, hogy a reggeli kávémba nem lenne elég, de olyan cuki, és bízunk abban, hogy ha lesz gidája, majd rendesen letőgyel.
Előzmény: Törölt nick (2983)
genziana Creative Commons License 2010.08.11 0 0 2984
Juj de jó.
Minden elismerésem. Én egyszerűen nem merem elővenni a kultúrát, mert annyira kevés a tej, hogy ha most megbontom, akkor tutira nem fogy el, és félek, hogy jövő évig tönkremegy a fagyóba.
Bár én voltam a botor, mert 2,5 hónapja csak pakolgatom a fagyóba jobbra- balra, már meg is bonthattam volna.

De a mai adagnak még nem álltam neki, lehet, hogy mégis előkapom......
Tegnap kidobtam egy köményeset, egy hetes volt, és büdös meg penészes.

Kellene egy hely ahová ki tudnám rakni érni őket, illetve van is, a kút mellett van egy akna, és tök jó hűvös. A férjem mamája ott tárolta télire a zöldségeket. De rendbe kellene tenni. Szegény uram meg sosincs itthon, állandóan dolgozik.
Abból már csak jövőre lesz valami.

Előzmény: Törölt nick (2982)
Törölt nick Creative Commons License 2010.08.11 0 0 2983
Lehet, hogy a te alpesidben volt némi parlagi vér is, mert ha elégszer visszapároztatják, akkor már alpesinek számít a leszármazott is. Messziről érezhető büdös szaga annak a baknak van, amelyik levizeli magát a hatás kedvéért... A mienk ezt nem teszi, hálistennek. Mondjuk nem kizárt, hogy tiszta alpesiek közül is van, amelyik nem ilyen jófiú. :)

genziana: Hát igen, amikor a mi Mekink 4 és fél, vagy néha kicsit több litert nyomott tavaly (idén nem tudom, mert két féléves gödölye van alatta, akiket megtartunk, de még így is marad), bizony elég vicces járásokat produkált. :D De az átlag kecskénk is négy liter körüli, amelyik család csak 3,5 volt, azt el is adtuk. (Ez a tulajdonság "családokon" belül általában hasonló.)
Előzmény: Törölt nick (2982)
genziana Creative Commons License 2010.08.10 0 0 2981
Nem hagyott nyugodni a dolog, lemértem azt az edényt amibe tavaly fejtünk, úgy belefér a 3 liter tej mint a sicc..............
genziana Creative Commons License 2010.08.10 0 0 2980
Ebbe igazad van, sokszor olyan volt a tőgye, hogy azon gondolkodtam el tudja e cipelni.
És annyira meg volt telve, hogy az első 2-3 percbe, míg az ember egy kicsit nem fejte ki, tök nehezen tudtuk megfogni neki a "bimbóit".

De ő az egyetlen kecsink aki tényleg egy tejcsárda.

Most elolvastam mit írtam.
Előzmény: Törölt nick (2978)
genziana Creative Commons License 2010.08.10 0 0 2979
Jogos, jár a pont!

Szóval, mellé ütöttem 5 literes volt a napija. Reggeli+ esti fejést összeadva.
Igazából nem szoktam utána olvasni az írásaimnak, csak nyomom, hogy mehet
Előzmény: géza62 (2977)
Törölt nick Creative Commons License 2010.08.10 0 0 2978
Szerintem az már szegény kecskének nem kényelmes. :D Amúgy én sem láttam, az én csúcskecském napi ~ 4,5 literes, és szegény elég bénán jár, ha teli a tár :D Egyáltalán nem biztos, hogy ezek között akkora gazdaságossági különbség van, mert amelyik többet tejel, az többet is fogyaszt, és megfejni is több idő, szóval... De azért nem rossz, ha jobbak vannak.
Előzmény: géza62 (2977)
géza62 Creative Commons License 2010.08.10 0 0 2977
6 literes???? Minimum??? Én még olyat sohasem láttam.
Előzmény: genziana (2974)
Törölt nick Creative Commons License 2010.08.10 0 0 2976
Ja hát igen, a legtöbb fajta bakkecskének jó kis szaga van. :D Emlékszem, nekem régebben egy tincses bakom volt, szarvatlan, és a bukéját még az utcáról (60 m) is lehetett érezni. :D A mostani alpesi bakkecskének alig van némi szaga, ez fajtajelleg. De a régi meg állandó jelleggel dörgölőzni akart, ez az új meg inkább verekszik, nem is megyek be hozzá túl gyakran.

Mikor egyet ellik a kecske, akkor érdemes minden nap ránézni és kifejni, amit a gyerek hagy, hogy nehogy egyik felére elapasszon. Én már megjártam így néhányszor, úgyhogy erre odafigyelek. Sőt, ha kettő is van, az elején akkor is figyelni kell és kifejni, mert az újszülött porontyok rendszerint nem képesek annyit megenni, amennyit termel az anyja, és még a végén tőggyulladást kap, vagy csak apaszt. No meg egyszer kikaptam egy olyat, hogy mindkettő csakis az egyik félből volt hajlandó enni :D De ahogy az évek telnek, én is beletanulok a trükkökbe...
Előzmény: genziana (2974)
Törölt nick Creative Commons License 2010.08.10 0 0 2975
Jó is annak, akinek van kaszálója, nem függ mások amatőrségétől. :) Már több ízben is előfordult, hogy rendeltünk, aztán eleve penészeset hoztak, vagy olyat, amin láttam, hogy tiszta nedves és penészes lesz pár nap múlva. Sőt, egyszer földes lucernát is ledobáltak a kapunk elé, aztán meg nem akarták elvinni. Én meg nem akartam kifizetni, a fene velük - jó lett talajtakarásnak a kertbe, én ugyan a kecskéimmel meg nem etetek olyat. Mennyivel könnyebb lenne az élet néhány hektár környékbeli földdel!
Előzmény: rosie78 (2973)
genziana Creative Commons License 2010.08.10 0 0 2974
Lehet, hogy a "férfi" miatt is van, hogy kevesebb a tej. Mert Arany mekegett, 2 napig szinte semmi tej, tegnap este meg mikor fejtem leadott egy 2 literes fazékkal, kérdeztem is tőle, hogy kielégültél drágám, hogy ilyen sok lett?
Amúgy a 7 kecskéből három új van, és ők nagyon kevés tejet adnak, bár a tőgyük formája nem rossz, de szerintem ők csak a szülés után fognak visszajönni tejhozatalban. Egyedül Dézi az, aki mekeg, mint a franc, tekergeti fenekét a baknak, és mégis tejcsarnok. Ő az egyetlen olyan kecsink, aki tavaly napi minimum 6 litert adott, de csak egy kicsije lett, és észre is vettük, hogy ezért az idén kevesebb a teje, pláne az egyik tőgyéből jön kevesebb, gondolom pont a másikat szopta a kicsi.
Mondtam is neki, hogy most már igazán szülhetne lányokat is, mert eddig mindig csak bak gidája volt.
Tegnap este is küzdenem kellett a bakkal, mert mindenáron ki akart jönni a fejőállásra, de mondtam neki, hogy ha nem probléma, én nem akarom őt megfejni, próbálkozzon a kecsilányoknál. Erre válaszul kicsit nekem dörgörlőzött, hát ennyi pont elég lett ahhoz hogy nekem is szagom legyen...
rosie78 Creative Commons License 2010.08.10 0 0 2973
Bálázva természetesen......és magunk csináljuk...nem hozatjuk...:):)
Előzmény: Törölt nick (2972)
Törölt nick Creative Commons License 2010.08.09 0 0 2972
Kaszáljátok magatoknak, vagy hogyan? Én bálázatlan szénát akkor tudnék csak betárazni, ha a fél kertem szénatároló pajta lenne. :D Ha meg bálázott, hát akkor meghozzák, földobom a padlásra, és pár nap alatt kész (kell hogy legyen).
Előzmény: rosie78 (2971)
rosie78 Creative Commons License 2010.08.09 0 0 2971

Sziasztok!

 

lehet tejcsökkenés....mostmár a laktáció második felében vagyunk..hát hiába megy az idő..na..

Nálunk üzekedés előtt egy két nappal drasztikusan visszaesik a tej, de ahogy elkezdődik a kiabaálás vissza is jön szerencsére..

 

Én is  jól eltűntem.....nálunk ez az időszak a takarmánybegyüjtésé..lucerna,széna ,szalma betárazása ezerrel...+építkezünk is egy kicsikét ..nehogy unalmas legyen..DD

krnemarika Creative Commons License 2010.08.09 0 0 2970
Mostanában nálunk is kevesebb a tej. Az arány hasonló a tiédhez.

Előzmény: genziana (2968)
Törölt nick Creative Commons License 2010.08.09 0 0 2969
Nekem sem túl jó idén, tíz fejőstől mindössze napi 20-25 liter jön össze. Igaz, a felük csak másodszor ellett, jövőre lesz ez jobb is... De tavaly 15-től volt 35-40 liter úgy, hogy 8-an elsőéves, napi egyliteres kis izék voltak. (Kettő elhullott a télen bélcsavarodásban, hármat meg eladtunk.) Szerintem túl sokáig fejtük őket a télen, és nem apasztattunk el időben. :|
Előzmény: genziana (2968)
genziana Creative Commons License 2010.08.09 0 0 2968
Körkérdés:

Csak nálunk csökkent a tejhozatal, vagy más is hasonló cipőben jár?

Egyszerűen nem tudom mi van a csajokkal, esznek, jó mondjuk nem isznak annyit, mint máskor, de jó ha van napi 5-6 liter tej, 7 kecsitől. Pedig már férfi is állt a házuk tájára......
genziana Creative Commons License 2010.08.09 0 0 2967
Olyan sokra nem is mentem el, csak pár nap. Bár úgy veszem észere alig vagyunk most egy páran akik írogatnak.
Előzmény: Törölt nick (2964)
krnemarika Creative Commons License 2010.08.08 0 0 2966
A mosogatóvízbe egy kevés ecetet és szódabikarbónát szoktam tenni. Aztán alapos öblítés.
Előzmény: Törölt nick (2962)
Törölt nick Creative Commons License 2010.08.08 0 0 2965
A párom munkahelyén (húsüzemben dolgozik) deptal-MCL nevű mosogatószert használnak. Nagyon jó cucc,de ők asszem 26 literes kiszerelésben veszik. Hungaro-casing kft. a cég neve,így rá tudsz keresni,hátha tudnak valami jót mondani.
Törölt nick Creative Commons License 2010.08.07 0 0 2962
Na, Domestossal ott vagyok, ahol a part szakad, szappanos hipó. :) Igen, valami kézkímélő, klórmentes fertőtlenítő kellene, amihez ráadásul nem kell mittudomén fix 40 fokos víz, hogy hasson is és ne is tegye tönkre az edényt. Majd kutakodok neten...
Előzmény: genziana (2960)
genziana Creative Commons License 2010.08.07 0 0 2961
Végre végeztünk a festéssel, már nagyon untam ezt az általános felfordulást ami volt. De most ragyog minden.
De az tuti, hogy egy hétig nem fogok most takarítani annyira elegem lett belőle az elmúlt napokban.
Amúgy mindenki sajtozik, vagy nyaral, hogy ilyen nagy a csend?
genziana Creative Commons License 2010.08.07 0 0 2960
Én egy mosogatós flakonba keverek össze vizet meg domestost, és amikor mosogatok borítok bele, de ezt nagyon alaposan el kell öblíteni. Valamint van egy olyan márka, hogy Ecover. Még én se próbáltam, mert nem olcsó, de állítólag jól lehet vele fertőtleníteni, és környezetkímélő is. Tudok egy helyet Pesten ahonnan" jó " áron be lehet szerezni. És a múltkor láttam DM- be is.
De még egyszer hangsúlyozom ezt csak hallottam, nem tudom azt állítani, hogy tényleg jó, vagy nagyon szar.
Előzmény: Törölt nick (2959)
Törölt nick Creative Commons License 2010.08.07 0 0 2959
De leült a topik! :)

Lenne egy kérdésem, ti szoktátok valamivel fertőtleníteni az eszközeiteket? A műanyagot nem tudom kifőzni, sem a nagyfazék peremét, ilyenek. Átlátszó, mértékes műanyag vödörbe fejünk, és a késen, kavarólapáton is van a tejbe érő műanyag, amit kifőzni nem lehet. Hipóval meg nem szeretném, valami kevésbé büdös és szagos dolog volna jó, amit aztán nem vesz át a tej. Bár érdekes, mióta fejek, eddig csak néha volt gond a kólival, és az sem biztos, hogy ettől, de jobb a biztonság. Szóval valami enyhe szagú fertőtlenítő mosogatószer létezik?
iLane Creative Commons License 2010.07.29 0 0 2957
Ez tuti? Ellentmondó infokat találok ezzel kapcsolatban. A kultúra doksiján az van hogy a beoltott tejbe... (lásd a link az előző hozzászólásomban)
Előzmény: genziana (2955)
genziana Creative Commons License 2010.07.29 0 0 2956
Na most én egy pár napra eltűnök, mert festés lesz.
Minden jót!
genziana Creative Commons License 2010.07.29 0 0 2955
Hát az Anivetes cuccokhoz nem tudok hozzászólni, mert én Mosonmagyaróvárról rendeltem az oltót, és a kultúrát is. Talán nézd meg az Anivetes honlapot, hátha fenn van az adagolása, vagy hívd fel őket. Egyébként először a kultúra és utána az oltó.
Előzmény: iLane (2943)
faqkac Creative Commons License 2010.07.29 0 0 2954
http://www.sajtkeszites.hu/blogbejegyzes/2009/05/07/feta-sajt-keszitese-hazilag

Ezt tudom ajánlani!
Előzmény: hanimun (2953)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!