Keresés

Részletes keresés

Nayah Creative Commons License 2002.10.29 0 0 1275
Sziasztok!

Vasárnap rengeteg fenyő-pereszkét találtunk. Van valamelyikőtöknek ötlete, hogyan érdemes elkészíteni?
A felső, barnás réteget le kell szedni?

Az egyik részét már lefagyasztottam, a másikat vadhagymával, fokhagymával, medvehagymával, bazsalikommal, kakukkfűvel, egy kevés citromlével, darált csirkemellel és tejföllel készítettem el olivaolajon, és tésztával tálaltam.

Szedtünk számunkra kevéssé ismert gombákat is, az egyiket fülőkének (azt nem tudom, ezen belül melyik, leginkább a fenyőfülőkére hasonlított a könyvben), a másikat sárga tölcsérgombának azonosította be a gombavizsgáló, és egyből ki is hajította a kukába. Utánaolvastam, és ott a tölcsérgomba ehetőnek találtatott (bár az volt melléírva, hogy lombos fák közelében terem, mi pedig többségében fenyők alatt találtuk).
Szerintetek miért dobta ki?

Volt még jópár csillaggomba egy öreg csiperke és egy bimbós pöfeteg is.

Előzmény: onobody (1274)
onobody Creative Commons License 2002.10.28 0 0 1274
Sziasztok!
Itt az alföldön egy gyönyörü legelőn , ( gémeskut, tehenek , horizont , naplemente , miegymás)
rengeteg gombát találtam .
Lilatönküpereszke , szikicsiperke, oriás-és pirulo özlábgomba , szegfügomba .
Nagyon sok volt, egy kosárnyit birtam elhozni , mert
biciklivel voltam .
Most kárpotol a természet a nyári aszályért.

Üdv Onobody

szuszmok Creative Commons License 2002.10.28 0 0 1273
Sziasztok,
Most voltam gombászni (gyerekkorom óta imádom, de csak laikusként) a miskolci reptéren (mindig odajártunk és most is megyek, ha időm engedi)és ez az első év, mikor tele vana reptér lila pereszekével. Eddig nem nagyon bukkant fel, most viszom rengeteg van, tele a hűtő.-)
Előzmény: onobody (1249)
Lactarius Curtis Creative Commons License 2002.10.28 0 0 1272
Hát idén se szerveztünk galóca-túrát, pedig az sokat segített volna. Talán jövőre, legközelebb.
üdv:
LC
Előzmény: bd (1271)
bd Creative Commons License 2002.10.28 0 0 1271
Én most jártam a TIT-be, okt. 30-n kéne vizsgáznom, de a leadott 100 gomba felét se ismerném meg, mert
1. má lassan tanulok, könnyen felejtek,
2. idén épp akkor nem voltak gombák, mikor a tantúrák voltak.
Egyébként kedvesek és többet tanítanak, mint ami megmarad elsőre.
bd
Előzmény: zsigrai76 (1269)
TTAMAS Creative Commons License 2002.10.28 0 0 1270
Én jártam, de nagyon régen. :-)) Akkor jó volt.
Előzmény: zsigrai76 (1269)
zsigrai76 Creative Commons License 2002.10.28 0 0 1269
Pókhálósgombát nekem is sikerült szednem múlt hétvégén Gyöngyös mellett. Gyönyörű lila volt... Mátrafüreden a gombavizsgáló sajnos kidobatta.
Én is beiratkozom a tit tanfolyamára, muszáj elkezdeni valahol. Járt ide valaki, tudjátok ajánllani?
TTAMAS Creative Commons License 2002.10.23 0 0 1268
A szakértő valószínűleg azt fogja tanácsolni, amit mi is mondtunk. Csak biztosan felismert jó gombát gyűjts étkezési célra.
Ismertem olyan "szakértőt", aki nemhogy pókhálósgombát nem határozott, de a déli tőkegombát sem ismerte. :-((
Előzmény: onobody (1266)
acitrina Creative Commons License 2002.10.22 0 0 1267
Ha jól tudom a nyálkás kalapú pókhálósgombák külön Cortynnarius szekciót alkotnak, szóval ez egy nagyon bonyolult helyzet. Szerintem inkább gyönyörködj a pókhálosgombákban, mint kép alapjánm próbáld őket meghatározni.
Na és a legelismertebb magyar gombászok is mikroszkóppal és külföldi határozók segítségével határoznak pókhálósgombát.
Előzmény: tudós (1262)
onobody Creative Commons License 2002.10.22 0 0 1266
Igen , én is igy csinálom.
Ha a legkisebb gyanu is fenn áll, - KIVELE !!!
Vidd el gombaszakértőhöz , legközelebb
tudni fogod.
Üdv Onobody
Előzmény: andreja (1265)
andreja Creative Commons License 2002.10.22 0 0 1265
Igen, dobd ki.
A gombaszasba lehet erzelmeket keverni, de a megevesebe nem. Ha nem vagy 100%ig biztos a kajaban, akkor csak 1 dolgot csinalhatsz vele (ld. feljebb).
Előzmény: tudós (1264)
tudós Creative Commons License 2002.10.22 0 0 1264
Sajnos 0sszekevertem a pár kiló egyébbel és megfőztem. Nem ettem belőle. Most akkor kidobjam?
Előzmény: TTAMAS (1263)
TTAMAS Creative Commons License 2002.10.22 0 0 1263
Semmilyen pókhálósgombát nem eszek.
Ha rám hallgatsz, kidobod mind az 5-6 darabot.
Előzmény: tudós (1262)
tudós Creative Commons License 2002.10.22 0 0 1262
Teljesen hasonlított a vastagtönkű pókhálósra kép alapján, a határozásban csak az zavart, hogy nem írta a könyv, hogy ragadós a kalap.
5-6 darab fiatal gombáról volna szó a jópár kiló egyéb mellett. Dobjam ki az egészet?
Előzmény: Lactarius Curtis (1261)
Lactarius Curtis Creative Commons License 2002.10.22 0 0 1261
Sajnos így látatlanban nagyon veszélyes dolog pókhálósgombát határozni. A nagytermetű pókhálósok ugyan általában ehetőek, de kép nélkül, csak szöveges leírás alapján felelőtlennek tartanám, ha rávennélek egy pókhálósgomba elfogyasztására.
üdv:
LC
Előzmény: tudós (1257)
andreja Creative Commons License 2002.10.22 0 0 1260
Mer kene kidobni az egeszet?
Előzmény: tudós (1257)
tudós Creative Commons License 2002.10.22 0 0 1259
Segítsetek!
Előzmény: tudós (1258)
tudós Creative Commons License 2002.10.22 0 0 1258
Ja a kalap barna volt.
Előzmény: tudós (1257)
tudós Creative Commons License 2002.10.22 0 0 1257
Találtam a hétvégén egy számomra ismeretlen fajt: vastagtönkű pókhálósgombára hasonlított,
a fiatalokat egész vékony fehét pókháló borította, sárgás húsa volt a kalapban, nedvesen ragacsos volt a kalap. A lemezei fehéreslilák voltak. A törzs lefelé vastagodó( sajnos nem húztam ki a földből, így lehet, hogy félbevágtam a törzset). Lucfenyőben nőtt.
Szerintetek ez valóban a vastagtönkű pókhálósgomba? És ha igen, ehető, vagy csak nem finom? Erre vonatkozólag különböző forrásokat találtam.5-6 darab picikét szedtem, nem akarom emiatt kidobni az egészet.
TTAMAS Creative Commons License 2002.10.22 0 0 1256
Gondolom, sok érdekes dolgot lehet így találni a gombán kívül.
Eszembe jutott pl. a kínai wc-pucoló, Matatakakiba. :-))
Előzmény: Goto (1251)
Lactarius Curtis Creative Commons License 2002.10.21 0 0 1255
Hát így tapogatózva már nem is annyira öröm a gombászat... Bp környékén meg abszolút nincs vargánya!
üdv:
LC
Előzmény: Goto (1251)
Lactarius Curtis Creative Commons License 2002.10.21 0 0 1254
Hello!

Ez egy kozepes termetu gomba, egy tenyernyi vagy inkabb kisebb. Az a trutyi tenyleg a sporaja, ugyanugy terjeszti, mint a szomorcsog.
udv:
LC

Előzmény: onobody (1248)
Levendula Creative Commons License 2002.10.21 0 0 1253
Márványos pereszke lehet esetleg.
Előzmény: TSIMA (1250)
Goto Creative Commons License 2002.10.21 0 0 1252
Bocs nem dkg, hanem kg...
Előzmény: Goto (1251)
Goto Creative Commons License 2002.10.21 0 0 1251
Na, a Nyírségben gombáztam eddig, de sajnos több gombász volt, mint gomba. Így is két nap vargányatermése (ízletes, de nemtom nekem ez a vargánya olyan büdös vegyszerszagú)13 kg (ebben benne volt egy kapitális méretű példány 1,35 dkg-os és még fiatal, ez egyébként egy kevésbé frekventáltabb helyen termett). Ezért mondjuk vért kellett izzadni. Reggel fél héttől délután fél egyig szedtem hat hét kilót össze. Egy érdekes, különleges módszerrel lehet itt a legtöbb vargányát szedni. Sorba ültetett vörös tölgyes teli légyölővel. Mész fél órát, mire megtalálod az első vargányát, de azt is főleg csak olyan helyen találod ahol egy csoportban nem túl sok Légyölő gali van (ezek közelében, szinte máshol nem is találsz) az avar 20-30 cm vastag, itt leguggolsz (itt jön a szexuális része) és tapogatózol a tenyereddel, amíg valami keményet nem érzel. Na ezek a kemények általában öklömnyi, hófehér kalapú vargányák. Általában ha rábukkansz az elsőre, találsz még mellette négyet ötöt. a többi gombász amúgy bottal, meg gereblyékkel az egész erdőt felforgatja, de mégsem olyan eredményes, mint én, aki egyszer egy évben lemegyek egy vadidegen helyre és kitapizom a gombákat. Ezek a kocagombászok az erdő egyik sarkából áthordják a faleveleket a másikba, közbe ami útjukba téved, mindent letarolnak. Minden új gombászás új élményt jelent, ha az ember mindig levon egy új következtetést, higyjétek el nekem... Nekem ez a nyírségi túra nagy élmény volt, pedig nem nagyon szeretek olyan helyen gombászni, ahol sorba kell állni érte....
TSIMA Creative Commons License 2002.10.21 0 0 1250
Segítség!
Szombaton szedtünk gombát: fenyőpereszke, szürke tölcsérgomba, őzláb, rizike és egy fajta valami más, kínunkban szagos pereszkének határoztuk meg.
Formáját tekintve a szürke tölcsérgombára hasonlított, színe azonban olyan drappos féle volt, kalap, lemez tönk egyöntetűen, még a húsa is csak egy kissé volt világosabb. A leírásokban a májusi pereszke volt hozzá hasonló, meg a lilatönkü pereszke, de valami mindig hibádzott. Elég bátran megettük (rántott gomba, svéd gomba), s jóízű volt és bajunk sem lett belőle.
onobody Creative Commons License 2002.10.19 0 0 1249
Ugy tapasztaltam , hogy a lilatönkü pereszke
nagyon szereti a régi tanyaromokat , elhagyott
lepusztult gyümölcsösöket.
Gyakran találok töltések , árkok mellett.
Mintha szeretné a megmozgatott földet .

Üdv onobody

Előzmény: Lactarius Curtis (1247)
onobody Creative Commons License 2002.10.19 0 0 1248
Szia Lactarius Curtis .

Nagyon érdekes , még sosem láttam tintahalgombát.
Az a barna trutyi , a spórája?
Mekkora a gomba ? Elég nehéz felmérni a fotón.

Üdv onobody

Előzmény: Lactarius Curtis (1245)
Lactarius Curtis Creative Commons License 2002.10.19 0 0 1247
Mi holnap megyünk gombát gyűjteni (Csúcs-hegy). Főleg fenyvesbe, de lesz lombos erdő is. Előre tudom, hogy kb mi lesz. Készítek új fotókat is. Úgy szeretnék már egyszer sok-sok lilatönkű pereszkét találni...
üdv:
LC
Előzmény: onobody (1246)
onobody Creative Commons License 2002.10.19 0 0 1246
Ma megint rengeteg gombát találtam .
Sziki csiperkét , egy nagy kosárral szedtem ,
egy nagyon szép legelőn.
A legelő szélén , az akác erdősávban pedig
piruló őzlábgombákat.
Annyi volt, hogy haza sem birtam vinni mindet.
Volt még néhány lilatönkü pereszke is.

üdv Onobody

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!