Keresés

Részletes keresés

szydi Creative Commons License 2002.08.14 0 0 1074
Ja! pöfeteget csak apiacon láttam, a trombitagomba meg úgy tudom később lesz.
szydi
Előzmény: Zolcsi67 (1072)
szydi Creative Commons License 2002.08.14 0 0 1073
A Bükk-ben sok-sok őzláb terem most. Emellett mindenféle más gomba is. tinorú több fajtája, galambgombák, vasárnap találkoztam csirkegombával (sárga rokagomba) is. Szzedtem néhány keserűgombát, juhtúróval sütöttem meg!
Üdv: szydi
Zolcsi67 Creative Commons License 2002.08.14 0 0 1072
Mészkő/dolomit hegységekről, őzlábgombáról és óriás pöfetegről is tudtok valamit mondani? Esetleg a trombitagomba?
:-))
Lactarius Curtis Creative Commons License 2002.08.14 0 0 1071
Bármilyen (vulkanikus vagy legalábbis kisavanyodott felszínű) hegyvidékre érdemes kinézni, a lomberdőkben gombakánaán várható. A hétvégén elsősorban a Cserháttól keletre fekvő területeket, jövő héttől kezdve viszont a Dunántúlt és a Börzsönyt is fel lehet keresni.
üdv:
LC
Előzmény: zsigrai76 (1069)
qkuriq1 Creative Commons License 2002.08.14 0 0 1070
Szasztok!
Volt eső bőven és a levegő sem hült le túlságosan. A megszokottól nagyobb gombák nőnek. Galambgomba minden nációja, sok féle tinorú, sárga rókagomba és keserűgomba található manapság. Tölgy és gyertyánerdőben biztos siker a gombázás, de turistautaktól távolabb mégjobb.
Erősen amatőr vagyok.
qkuriq1
Előzmény: zsigrai76 (1069)
zsigrai76 Creative Commons License 2002.08.14 0 0 1069
Hosszú hétvége, eső... ugye vannak terveitek? Hová érdemes elnézni és milyen gombák várhatóak? Segíthetnének a profik egy kicsit :)
Goto Creative Commons License 2002.08.12 0 0 1068
Kucsmagomba. Gondolom a titkosszolgálatok kulcsszókereső programjaira ráfér egy kis továbbfejlesztés...
Előzmény: lord (1067)
lord Creative Commons License 2002.08.12 0 0 1067
mi az a kgb?

Előzmény: Goto (1064)
lord Creative Commons License 2002.08.12 0 0 1066
Alátámasztom magam is: északon mindenütt úri gombának szólítják a császár galócát és igenis jó levesbe. A fiatalabb példányok bőre igenis lenyúzható, sőt, néhány helyen színezőnek használják a szárított kalapbőrt, mint a sáfrányos szeklicét. És igenis ehető a tönkje, sőt. Ettem már fokhagymával bedörzsölve, de az túl durva hozzá, szerintem. Amit mi szedtünk a hétvégén, az roston végezte, de egyszerűen nem lehet elrontani. Esti sörözésnél egy társaság mellettünk alufólia+parázs technológiával varázsolt és csak a neveltetésem akadályozott meg abban, hogy én legyek az első, aki gombáért embert ölt.
(Adalék: pirított kenyérre fokhagymát dörzsöltek, arra friss paradicsom-gerezdek, és mindezt csöpögtették szalonna meg kolbász zsírral. Azt úgy.)

Népszabis fényképet nem találtam pöfetegről, de egy júniusi cikket igen: http://www.nol.hu/Default.asp?DocCollID=56675&DocID=55399#55399

Amúgy tonna számra találtunk piros tinórát és nyári vargányát (Borsod- Bükk alja). Lepárolva, adagolva figyelnek a fagyasztóban.

Érdekesség, hogy Újhold volt, papíron semmi esély, de a sok eső+meleg= pára megtette a magáét. Két hete ugyanott nem volt ember, aki 100 Ft/ kg áron átvegye a vargányákat, annyi volt.

Lactarius Curtis Creative Commons License 2002.08.10 0 0 1065
Mit csináljak, ha egyszer ott nőtt. :-)
üdv:
LC
Előzmény: Goto (1064)
Goto Creative Commons License 2002.08.10 0 0 1064
<

Na azért az se senki, aki a szálloda parkolójában fenyőkéregről szedi a hegyes kgb-t...

Előzmény: Lactarius Curtis (1062)
Goto Creative Commons License 2002.08.10 0 0 1063
Végülis én ezt a penészízt csak azért mertem leírni, mert én is tapasztaltam, és már a hegyekbe is mondták. Azt is mondják, hogy a császárgomba tönkjét sem szabad beletenni a kajába, de én ezt nem hiszem. Az viszont igaz, hogy állott gombából csináltam, kicsit ki volt már fakulva...
Előzmény: Lactarius Curtis (1059)
Lactarius Curtis Creative Commons License 2002.08.10 0 0 1062
Na azért LC sem tökéletes, ráadásul Goto többet látott, tapasztaltabb gombász nálam. Azért kösz.
üdv:
LC
Előzmény: Csumika (1061)
Csumika Creative Commons License 2002.08.10 0 0 1061
Végül nem húztam le a kalapbőrt, mert Curtis itt a topicban azt mondta, hogy nem kell és én max. megbíztam benne ! :)))

Csumika

Előzmény: Goto (1058)
Csumika Creative Commons License 2002.08.10 0 0 1060
Köszönöm :DD
Előzmény: Lactarius Curtis (1059)
Lactarius Curtis Creative Commons License 2002.08.10 0 0 1059
A császárgaliról én csak jót hallottam eddig, nem lehet penésziízű. Lehet, hogy állott gombából csináltad vagy a leves egy másik komponense volt romlott. A császárgalóca leves gyönyörű sárga színű és jó ízű!
üdv:
LC
Előzmény: Goto (1058)
Goto Creative Commons License 2002.08.10 0 0 1058
Jó, indulok, és ahogy beérkeztem Tiszanewyorkba, megkérdezem, hogy hol van egy fazék nempenészízű császárgombaleves felett őrködő gombász, aki nyalogatja a szája szélét :-)) Lehet, hogy az én levesem a nem lehúzott kalapbőr miatt lett penészízű??
Előzmény: Csumika (1057)
Csumika Creative Commons License 2002.08.10 0 0 1057
Goto !

Nem is igaz ! Nem is penészízű a levesem ! :((
Gyere kóstold meg ! 1 ó alatt bőven itt vagy ! :))) (Tiszaújváros)
Persze a salit is ki fogom próbálni, ha még 1x az életben találkozom evvel a gombával.:))

Csumika

Csumika Creative Commons License 2002.08.10 0 0 1056
Sziasztok !

Köszönök szépen mindent, valóban császárgalóca volt:-))), a kolleganőm férje gombázik és még a főzés előtt hazaérkezett kiküldetéséből és beazonosította. :)) Nagyon finom gombaleves készült belőle, nyaammm.:) Goto, a Te receptedet is megkeresem, sajnos nem láttam a beírást, mert akkor már hazamentem.:(

Köszi, köszi, olvasni foglak Benneteket ezentúl.
Biztos sokat fogok tanulni. :)

Csumika

Előzmény: Goto (1055)
Goto Creative Commons License 2002.08.09 0 0 1055
>>:((( Nem császárgalóca, arról néztem fotót is, nem is hasonlít rá, ennek teljesen lapos a kalapja.:((

Ez a lapos kalap azért lapos, mert már ki van nyílva a gomba. a gomba kalapja általában kiskorában domboró, majd ahogy öregszik, kilaposodik. Tehát nyugodj meg, mert a Császárgombáról van szó vagy más néven Császárgalócáról. Kicsit visszább leírtam egy receptet, úgy készítsd el.

Előzmény: Csumika (1045)
Goto Creative Commons License 2002.08.09 0 0 1054
Adalék. Az egész Zemplénben úrigombának vagy tojásgombának hívják a császárt.
Előzmény: Lactarius Curtis (1043)
andreja Creative Commons License 2002.08.09 0 0 1053
Ha tenyleg galambica, akkor eleg nehez korulmetelned... De folosleges is volna.
Előzmény: Csumika (1051)
andreja Creative Commons License 2002.08.09 0 0 1052
Tudom eso utan koponyeg, de ha a piacon arulta, akkor a kiserojegyen ott kellett hogy figyeljen a gomba rendes neve is, mindegy, majd legkozelebb.
Előzmény: Csumika (1045)
Csumika Creative Commons License 2002.08.09 0 0 1051
Hali !

Hogy Te milyen okos vagy ! :))) Igen, igen, igen, törékenyek, nagyon vékonyak. Köszi mindent, megfőzöm a gomba-"húslevesem" és beszámolok, hogy érzem magam gyomorilag.:))
Csumika

p.s.: Megpóbálok keresni a neten galambgombákról képeket.

Előzmény: Lactarius Curtis (1048)
Lactarius Curtis Creative Commons License 2002.08.09 0 0 1050
Égertinórut sajnos se láttam, de közeli rokona, a gesztenyetinóru szép számban fordult elő szombaton a Mátrában. Tudsz valami jó helyet a Cserhátban, Vácról indulva?
üdv:
LC
Előzmény: Goto (1040)
Lactarius Curtis Creative Commons License 2002.08.09 0 0 1049
Egyetértek, de én azért megmosom a gombát, ha meg nagyon megszívja magát, akkor a két tenyerem között kicsit összenyomom, hogy távozzon belőle (mint egy mosdószivacsból) a víz.
üdv:
LC
Előzmény: szydi (1047)
Lactarius Curtis Creative Commons License 2002.08.09 0 0 1048
Töréklenyek a lemezei? Mindezek alapján valamilyen galambgombára (ízletes g., aranyos g.) tippelek.
üdv:
LC
Előzmény: Csumika (1044)
szydi Creative Commons License 2002.08.09 0 0 1047
Néhány tinorúnál (főleg az öregebb példányoknál )tényleg nem árt eltávolítani a héját és a lemezeket, mert nyúlóssá tehetik az ételt. (pl.: fenyőtinorú) Sok gombázó embertől hallottam, hogy a gombát csak meg kell tisztítani a szennyeződésektől, de mosni sem szabad!! Nehézfémek meg szerintem csak az útak szélén teremnek, nem az erdőben!! :)
Üdv: szydi
Előzmény: Csumika (1046)
Csumika Creative Commons License 2002.08.09 0 0 1046
Bocsi., még valami.(fellendítem a topicot :)) )
Azt olvastam valahol, h. a vadon termő gombák kalapbőrét és spóratartó lemezkéit azért szokták eltávollítani, mert azokban a legmagasabb a nehézfémek koncentrációja. Mivel az elárusító hölgyből ilyen tudományos aggódást nem néztem ki, azért gondoltam valamiféle más ízhatásra...
Csumika
Csumika Creative Commons License 2002.08.09 0 0 1045
Hali !

Nagyon igazad van ! Úri gombának a vargányát hívják, úrgombának a császári galócát. (gyorsan utánanéztem a Pallasban.:))) )Csak hát mit csináljak, nekem arra a gombára mondták, h. úri gomba, amit az előzőekben leírtam. De hát akkor itt nagyon nagy keveredés van.:((( Nem császárgalóca, arról néztem fotót is, nem is hasonlít rá, ennek teljesen lapos a kalapja.:((
Akkor úgy kell feltennem a kérdést: ismer valaki olyan gombát mint amit leírtam ?(most már tudom, nem úri, se nem úrgomba)
Végül is mindegy, megcsinálom, amiről le tudom húzni a kalaphártyát, azt lehúzom, amiről meg nem,azt nem. Gondolom ehető, ha már a piacon árulta (ott nem lehet engedély nélkül)csak azt hittem, hogyha nem húzom le, akkor keserű lesz, vagy vmi.ilyesmi.. Bár nyersen megkóstóltam, finom.:)))

Csumika

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!