Keresés

Részletes keresés

andreja Creative Commons License 2002.11.12 0 0 1330
Kontra


Előzmény: Goto (1329)
Goto Creative Commons License 2002.11.12 0 0 1329
Nagy a fejem,
Szívlapát tenyerem,
Nyakam, mint Tysoné,
De azért az edulis
1,35 kg-os és apátoké...

(ui: a fenti méretek nem valósak)
íme a kép, ha megjelenik:

Goto Creative Commons License 2002.11.12 0 0 1328
A humornak...Beszélgettem az egyik ismerősömmel:
- Szoktatok gombászni
- Igen, régen amikor a hegyekben laktunk sűrűbben, még Picur egyszer szarvasgombát is talált.
- Igen? Tanítottad?
- Nem, véletlenül belebotlott.
- Érdekes, mert a kutyák tudtommal csak akkor találják meg, ha betanítják őket rá.
- Picur nem kutya, hanem a feleségem.
Égés...Röhögés...
Goto Creative Commons License 2002.11.12 0 0 1327
Érdekelne engem, hogy hogy szívja magába a gomba az erdőben a mérget. Ha valaki tudja, adja át...
Előzmény: Lactarius Curtis (1326)
Lactarius Curtis Creative Commons License 2002.11.11 0 0 1326
A távolabbi rokonságban évtizedekkel ezelőtt szintén történt haláleset a sztrichnin miatt: olyan gombát fogyasztottak, ami felvette magába az anyagot és így "gombamérgezésben" hunytak el, egyébként ehető gombától.
üdv:
LC
Előzmény: TTAMAS (1317)
TwiHu Creative Commons License 2002.11.10 0 0 1325
Hát ez a baj, hogy csak a nagycsarnokban...
Betett ez a gyorsan jött hideg a gombáinknak. Lesz vajon még jó(bb) idő idén? Nem bánnám.
Előzmény: bd (1323)
andreja Creative Commons License 2002.11.10 0 0 1324
>trombitagomba

Zselic?

Előzmény: bd (1323)
bd Creative Commons License 2002.11.10 0 0 1323
Szombat reggel a Bp Nagycsarnokban
fenyőpereszke, lila pereszke, szürke tölcsér, gyűrűs tölcsér (v. Tuskó), rizike és trombitagomba!
bd
Szelini Creative Commons License 2002.11.09 0 0 1322
Ha jó helyen keressük, még az is megeshet, hogy egyenesen a zsákok tetjéről gyűjthetjük...
Előzmény: TwiHu (1321)
TwiHu Creative Commons License 2002.11.08 0 0 1321
Majd együtt keresünk barlangi gombát....

:-))))

Előzmény: Szelini (1320)
Szelini Creative Commons License 2002.11.08 0 0 1320
Hali TwiHu! Tanfolyamon talalxunk! Jajj, mar nagyon varom:-) Az kicsit elkeserit, hogy csak tavasszal lesz kirandulas, de azt hiszem, z a problema megoldhato:-)
Udv! Egy eddig csak "kukkolo" topiklako
Előzmény: TwiHu (1319)
TwiHu Creative Commons License 2002.11.08 0 0 1319
Megjött ez a fránya hideg... Érdemes még valahová elmenni keresgélni?
Jövő hétvégén megyek a Bakonyba, Jásd-ra a Gaja-patak völgyébe. Nagyon remélem hogy lesz is valami pici sikerélmény.
Na meg szerdán indul a tanfolyam a TIT-en.
Jelentkezett még valaki?
zsigrai76 Creative Commons License 2002.11.08 0 0 1318
Jelzem egy fél kosárnyi lila tönkűt sikerült szedni november elsején. Köszönöm az infot, nehezem bár, de rájuk találtam :)
TTAMAS Creative Commons License 2002.11.07 0 0 1317
Valamikor, nagyon régen, sztrichninnel mérgeztek "dúvadakat". Aztán áttértek az "F1" alkalmazására, ezzel kezelt tojásokat rajtak ki, ez a szer csak a varjúfélékre (szarka, dolmányos és vetési varjú, csóka, holló) hatott. Ennek tartós használata miatt majdnem kihaltak a hollók.
Jelenleg a vadászati törvény tiltja ilyen szerek használatát.
Néha lehet látni erdőben kiplakátolva egy rókafejet ábrázoló cédulát (nem tudom, mi a felirata), ez arra utal, hogy a területen veszettség elleni vakcinával kezelt csalifalatokat (ált. csirkefejet) helyeztek ki. Ez értelemszerűen nem mérgező.
Előzmény: Nayah (1316)
Nayah Creative Commons License 2002.11.07 0 0 1316
Édesanyám nagyszülei az ötvenes évek végén haltak meg. Az orvosok először gombamérgezésre gyanakodtak, de végül kiderült, hogy a vargánya, amit megettek, egy olyan területen nőtt, ahol vadaknak kitett méreg volt, és az került a szervezetükbe.
Az lenne a kérdésem, manapság alkalmaznak-e ilyen mérgeket, vagy hallottatok-e már esetleg ilyesmiről?

Nayah


Előzmény: Lactarius Curtis (1315)
Lactarius Curtis Creative Commons License 2002.11.05 0 0 1315
Tegnap kipróbáltam a fenyőpereszkét gombás tojásként. Kivettem a mélyhűtőből, kiolvasztottam, majd átöblítettem (nehogy föld vagy tűlevél-maradvány maradjon benne), ezután kis olajon megpirítottam, majd ment rá a gomba. Meglepetésemre nagyon finom és ízletes lett, közel olyan, mintha mezei szegfűgombából csináltam volna. :-)
üdv:
LC
Előzmény: bd (1314)
bd Creative Commons License 2002.11.05 0 0 1314
Én sosem szedem le a fenyőpereszke bőrét, csak lesimítom a tűleveleket, belevágok, hogy nem kukacos-e, levágom a tönk földes részét és mehet a forró olajra.
Több kockányi van már a mélyhűtőben.
bd
Lactarius Curtis Creative Commons License 2002.11.04 0 0 1313
Mi a múlt héten bíborvörös tinóruból készítettünk gombás rizst, mindenkinek tudom ajánlani...:)))
üdv:
LC
Előzmény: Goto (1312)
Goto Creative Commons License 2002.11.04 0 0 1312
Hétvégén jó kis gombapörköltet ettünk az alábbi gombákból: Szürke tölcsérgomba, Rozsdasárga tölcsérgomba, Nagy őzlábgomba, Gyűrűs tuskógomba, Késői laskagomba meg egy pár szem Téli fülő... A gombák jó gyengék voltak, így nagyon jól sikerült...
Goto Creative Commons License 2002.11.04 0 0 1311
Persze lehet más gomba is ezeken a helyeken. Például a Sárguló pereszke, ami szinte ugyanúgy néz ki, mint a Fenyőpereszke, csak filigránabb, és sárgul a húsa, főleg a lemezeknél. Egyébként ehető ez is... Találhatsz a fenyőpereszkék közelében gyakran Rizikét is, ami megint nem egy nagy katasztrófa, mert az is jóízű, ehető gomba. Egyébként előjöhet itt még több száz gombafaj is (pl Gyilkos galóca is), úgyhogy azért légy körültekintő....
Előzmény: TwiHu (1308)
Goto Creative Commons License 2002.11.04 0 0 1310
Hát olyan gombát, aminek a tövén van ilyen gombakezdemény, is leszedek, mert ezek a pöttöm gombák már úgysem nőnek meg. Ha meg nagyjából egyformák a gombák, akkor meg hagyom még nőni...
Előzmény: TTAMAS (1306)
Nayah Creative Commons License 2002.11.04 0 0 1309
Goto:

Szia!

Köszi a segítséget.
Nem vágtam a gombát, hanem amilyen mélyen csak tudtam, letörtem a fáról. A héten megnézem újra, hátha lesz már.
Azóta egyébként újabb hatalmas adag Késői laskát találtunk egy másik helyen. Ez nagyobb volt, mint az előző, pedig az sem volt kis adag.

A hétvége termése ezen kívül egy kis kosárnyi Fenyőtinóru, két Nagy őzlábgomba, egy Bimbós pöfeteg, pár darab Petrezselyem gomba és rengeteg Fenyő-pereszke.

Remélem, nem Fenyő-pereszke pucolásról fogok álmodni. :)

Nayah

Előzmény: Goto (1305)
TwiHu Creative Commons License 2002.11.03 0 0 1308
Sziasztok. Kezdő gombászként köszöntelek benneteket, szeretnék mihamarabb tudásban, kedvben felnőni hozzátok. :-)
Ma a csabdi fenyőerdőben szedtem pár kilo fenyőpereszkét, életem első nagy gombászélménye volt. Ennyi gombát még sosem láttam egyszerre. Öröm volt ott lenni.
De azért felmerült egy kérdés is bennem: Egy ekkora több száz négyzetméteres területen a fenyőpereszke mellett kinőhet más fajta is? Olvastam szappanizű peerszkéről, ibolyás pereszkéről, szürke pereszkéről, ezek képek alapján majdnem hasonlóak.
Tudom el kell vinnem gombaszakértőhöz, de ha lehet közöttük más is, akkor eleve már le sem szedném...
Köszönöm a tanácsokat. Gombász képeimet megtalálhatjátok a www.twister.hu/gomba oldalon.
Lactarius Curtis Creative Commons License 2002.11.01 0 0 1307
Üdv!
A mai napba belefért egy kis gombászás is a Budai-hegységben, a Tök-hegyen, aminek eredményeképp rengeteg fenyőpereszkét és pár lila pereszkét gyűjtöttünk. Indul a laska is, de még kicsik, nem érdemes szedni. Fajlistát nem írok, inkább nézzétek meg az elmúlt két hét képeit itt:
http://kep.tar.hu/lactarius_curtis
Jó nézelődést!
üdv:
LC
TTAMAS Creative Commons License 2002.10.31 0 0 1306
Goto, te minden gombát így szedsz?
Logikus az érvelésed, de engem valahogy bánt, amikor a felszedett gomba tövén ott van 6-8 darab borsónyi kezdemény...
Előzmény: Goto (1305)
Goto Creative Commons License 2002.10.31 0 0 1305
Előszöris lehetőség szerint ne vágd a gombát, hanem próbáld meg kiszedni tövestül. Ha így teszel már lehet, hogy egy hét múlva jönnek az újak kifele. Attól is függ, hogy a hideg hol érte jobban a tuskódat, ugyanis a laska, a téli fülőke, gyűrűs tuskógomba egyes változatai olyan +4,5 fok alatt indulnak meg. (avval a kiegészítéssel, hogy a téli fülőke és a gyűrűs tuskógomba hidegre vagy nagyon melegre is beindul. Találtam már júliusban egész szép Téli fülőkéket is jó nagy kánikula után.)Úgyhogy lehet, hogy csak egy kisebb hideg érte a tuskód egyik oldalát, így hát itt beindult a növekedés ,(általában az északi oldalon jön ki először) aztán amikor jön egy nagyobb hideg, akkor meg beindul a másik oldalon is. Így aztán lehet, hogy két nap múlva már új gombacsoportod lesz...
Előzmény: Nayah (1303)
Androidus Creative Commons License 2002.10.31 0 0 1304
Köszi a segítséget neked is meg a többieknek is :)
Előzmény: andreja (1302)
Nayah Creative Commons License 2002.10.31 0 0 1303
Lactarius Curtis:

Köszi, tényleg késői laskagomba volt, le is szedtem.
Amennyiben az időjárási és egyéb feltételek megvannak, kb. mennyi időnek kell eltelnie ahhoz, hogy egy újabb adag kifejlődjön?

Nayah

Előzmény: Lactarius Curtis (1299)
andreja Creative Commons License 2002.10.30 0 0 1302
van meg egy olyan is, hogy
Bartok Istvan: A laskagomba termesztese, Mezogazdasagi Szaktudas Kiado 1998, ISBN 9633562473
Előzmény: Androidus (1292)
Goto Creative Commons License 2002.10.30 0 0 1301
Teremillatos... ez jó. Ó s ha kérded, hogy az milyen: nemtom. Mondjuk attól függ, milyen termet szagolunk...
Előzmény: Goto (1297)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!