Keresés

Részletes keresés

onobody Creative Commons License 2002.10.19 0 0 1246
Ma megint rengeteg gombát találtam .
Sziki csiperkét , egy nagy kosárral szedtem ,
egy nagyon szép legelőn.
A legelő szélén , az akác erdősávban pedig
piruló őzlábgombákat.
Annyi volt, hogy haza sem birtam vinni mindet.
Volt még néhány lilatönkü pereszke is.

üdv Onobody

Lactarius Curtis Creative Commons License 2002.10.19 0 0 1245
Hello!
Egy kis önreklám: az őrségi gombafotóim felkerültek a netre:
http://kep.tar.hu/lactarius_curtis
Érdemes a tintahalgombát megnézni, ritka szép teremtmény (csak baromi büdös, de ez a képen nem látszik :))
üdv:
LC
TTAMAS Creative Commons License 2002.10.18 0 0 1244
Ha láttál már nagy őzlábgombát és és tényleg feltűnően nagy gombát szedtél, akkor nincs.
Hasonló a karcsú és a piruló őzláb, de mindkettő ehető, bár az utóbbinak csak az erdőben termő változata ajánlott a fogyasztásra a var. hortensis nem.
A mérgező kis termetű őzlábak nagyságrenddel kisebbek, mint a nagy őzláb.
Előzmény: lacibácsi32 (1243)
lacibácsi32 Creative Commons License 2002.10.18 0 0 1243
Sziasztok! Gyors segitséget kérnék!
Most találtam az út mellett jópár özlábgombát.Szeretném megtudni hogy van-e mérges rokona amivel összekeverhetem.
Köszi
Laci
Szelini Creative Commons License 2002.10.18 0 0 1242
Sziasztok!
Új vagyok a topicon. A gombák csodálatos világa kiskoromban bűvölt el, de eddig nem sok lehetőségem volt foglalkozni velük. Majd most! Novembertől indul a TIT stúdiónál alapfokú gombaismerői tanfolyam:-) A gombakiállítás ( és virágkiállítás) a SZIE- n van. A gombák az E épületben vannak, a portás azt modta, a Ménesi úton. 10-18 óráig.
Kellemes nézelődést!
Előzmény: MuZo (1239)
TTAMAS Creative Commons License 2002.10.18 0 0 1241
Én rendszeresen fagyasztok gombát, tehát lehet. :-))
Én egyszerűen megpárolom és úgy fagyasztom, így ugyanis kevesebb helyet foglal a fagyasztóban.
Mostanában úgy csinálom, hogy a tisztított, darabolt gombát beteszem a mikróba, ahol pár perc alatt összeesik. Természetesen a levével együtt teszem el, amit közben engedett.
Előzmény: Youme (1240)
Youme Creative Commons License 2002.10.17 0 0 1240
Szasztok!

Laska gombából mit érdemes készíteni?

Nem vagyok nagy gomba evő. Általában Csiperke kerül az asztalra, de most kaptam egy jó adagot. Csináltam pörköltet ami keményebb, de ízletesebb lett mintha csiperkéből készült volna. Ez mással, is így van?

Tehát Laska recepteket várok, lehetőleg minnél hamarabb. A másik a gomba fagyaszthatósága lenne, amit nem tudok és így ezt is kérdezném. Nyersen is, főzve is? Lehet-e egyáltalán gombát lefagyasztani???

MuZo Creative Commons License 2002.10.17 0 0 1239
Próbáltam a neten találni valami infót a gombakiállításról, de sajnos nem sikerült. Megnéztem a Szent István Egyetem honlapját is, a http://www.szie.hu/aktualis/rendezveny1014.html címen van egy eseménynaptár a mostani hétre, de nem említi a kiállítást. Ha esetleg ennek ellenére valaki tud valami konkrét infót (pontos cím, nyitvatartás, stb...) légyszi segítsen, mert nagyon szeretném megnézni!
Előre is köszi!
Törölt nick Creative Commons License 2002.10.17 0 0 1238
Ha nem allami tulajdonban van az erdo, akkor a tulajdonos engedelye kell(ene) hozza. akar jottment mondja akar nem.
Előzmény: Boarhunter (1231)
onobody Creative Commons License 2002.10.16 0 0 1237
Sziasztok!
Végre én is találtam gombát itt az Alföldön.
Rengeteget bicikliztem érte , de megérte.
Találtam Óriás őzlábgombát , meg pirulót is.
Sziki csiperkét,szép nyagyokat, és rengeteg
lilatönkü pereszkét.
Zöld harmatgombát , és mázsaszám sárgulo csiperkét.
Egészen fantasztikus volt , a pusztában már messziről fehérlettek a csiperkék.
Aztán jött a hideg zuhany , persze mind
sárguló volt.
Százával vigyorogtak ott!
Azért persze nem panaszkodok , éppen most
rakom el télire a finom pereszkéket.

Üdv onobody

Előzmény: TSIMA (1236)
TSIMA Creative Commons License 2002.10.16 0 0 1236
A családom tegnap volt nálkülem gombát szedni.(Pest környék)
Sokat találtak: Csiperkét (erdőszéli, a másik vörösödött, de nem volt sötét a kalapbőre), fenyőpereszkét (szürke és fehér lemezzel, lila pereszkét, őzláb gombát(nagy és piruló), rizikét (narancssárga tejjel), szürke tölcsérgombát, pöfeteget (közepes nagyságú, sötét kéreggel), gyűrűs tinorút, néhány galamb gombát (fene tudja milyent,de jóízű volt) és még néhány számunkra kevéssé, vagy egyáltalán nem, ismert gombát (zöld harmatgomba és néhány egyéb tölcsérgomba).
Lehet, hogy máshol is érdemes keresni?
Mit tudtok a fenyőpereszkékről? Nagyon változatosak.
Lactarius Curtis Creative Commons License 2002.10.15 0 0 1235
Most lesz a Gombakiállítás, péntektől vasárnapig!
Hétvégén az Őrségben voltunk, mihelyst sikerül a képeket (pl. tintahalgomba!) a honlapomra felrakni, jelentkezem!
üdv:
LC
Előzmény: acitrina (1233)
MuZo Creative Commons License 2002.10.14 0 0 1234
acitrina!
Kösz a tippeket és a helyreigazítást is, teljesen igazad van!
acitrina Creative Commons License 2002.10.14 0 0 1233
Erősítsetek, meg mert nem vagyok benne biztos, de talán ezen a hétvégén lesz a Gombakiállítás, a Szent István Egyetemen. Aki még nem volt feltétlenül nézze meg nagyon érdekes, sok új gombafaj ismeretével gyarapodhat a gyüjtő. Aki tud vigyen gombát is örülnek neki meg el is kérik kiállítani, ha hajlandó átadni az ember.
acitrina Creative Commons License 2002.10.14 0 0 1232
Bocs, elég lemaradva reagálok, de most vagyok gépközelben. Szóval szerintem, amikor lemezes gombát határozol, legjobb ha először a spóraszínt nézed, ez alapján (a Kalmár, Makara, Rimóczi könyv elején lévő táblázat segítségével)jelentősen le tudod szűkíteni a szóba jöhető szekciókat, és ezután a morfológiai bélyegeket megfigyelve jobb esélyed van eljutni a konkrét fajig.
Az persze nagyon okos dolog hogy elviszed szakértőhöz a gombat.
Ja és még valami, szabadon termő gombáknál gombafajokról és nem gombafajtákról beszélünk, mert a fajta szó olyaN fajon belüli kategória amelyek az alapfajtól eltérő tulajdonsággal rendelkeznek amit mesterségesen, leginkább nemesítők alakítanak ki (pl. piros laskagomba termesztésben). Persze nem bántani akarlak csak rossz ezt "nyomtatásban" látni.
Előzmény: MuZo (1217)
Boarhunter Creative Commons License 2002.10.13 0 0 1231
A Soproni hegyvidéken,a Zselicben, a Mecsekben vadon is előfordulnak gesztenyefák. Ezek termését összeszedni nem lopás, mégha néhány jöttment erdész azt is állítja. Ugyanezek legszívesebben a gombaszedőket is kizavarnák az erdőből :-(
Előzmény: bd (1229)
DömDöDöm Creative Commons License 2002.10.13 0 0 1230
baratom foga nem gesztenyere faj, hanem finom voros-feher loBOgoRa .
Előzmény: andreja (1228)
bd Creative Commons License 2002.10.12 0 0 1229
vilmarci, a szelídgesztenye minden fája "valakié", az őrségben is.
Övé a termés, ha nincs is bekerítve.
Csak ezt (ezeket a viselkedéseket) nem ismerik az elmúlt ötven év szétzilált erkölcsei miatt a "jöttmentek".
bd

Előzmény: vilmarci (1227)
andreja Creative Commons License 2002.10.12 0 0 1228
Tapolcai-medence, a Szent-Gyorgy-hegyen.
Pest kornyeken talan a Borzsonyben.
Illetve Erden eleg sok helyen, de mar majdnem mindegyik be van keritve, es belaktak a videket, ugyhogy ami az utcara potyog, azt hamar foltakaritjak a nepek. Bezzeg 20-25 eve....
Előzmény: vilmarci (1227)
vilmarci Creative Commons License 2002.10.11 0 0 1227
Halihó!

Egy kicsit off a dolog, de azért hátha...
Tudja-e valaki, hogy van-e valahol hozzáférhetô helyen szelídgesztenye? Mármint vadon termô.
Egyszer sopronban egy kempingben szedtünk rengeteget (mellesleg ott volt alma is :), de csak van valahol máshol is... mondjuk pest környékén?

VilMarci

Zolcsi67 Creative Commons License 2002.10.09 0 0 1226
Ja bocsi, akkor lemaradtam róla.
Előzmény: TTAMAS (1225)
TTAMAS Creative Commons License 2002.10.09 0 0 1225
Úgy látom, a moderátornak sem tetszett és leszedte.
Előzmény: Zolcsi67 (1224)
Zolcsi67 Creative Commons License 2002.10.09 0 0 1224
Milyen reklámot láttál itt?
Azon kívül, hogy "szedjetek gombát, finom és kiadós!" :-))
Előzmény: TTAMAS (1223)
TTAMAS Creative Commons License 2002.10.09 0 0 1223
Egészen véletlenül nem tilos itt reklámozni?
TSIMA Creative Commons License 2002.10.08 0 0 1221
Már nem léteznek olyan hévégi turista gombavizsgálatok? Valamikor nagyon régen a Trombitás kertben volt két bódé, ott ültek benne gombaszakértők, akik darabonként megvizsgálták a gombákat, s az érdeklődőknek el is magyarázták, hogyan lehet az egyes gombafajokat biztosan felismerni. Két éven keresztül jártunk oda, aztán távolabbra költöztünk, de nagyon sok gombát megtanultunk biztosan felismerni. Tulajdonképpen ez két év egy ingyen gombatanfolyam volt.
Előzmény: vilmarci (1218)
TTAMAS Creative Commons License 2002.10.08 0 0 1220
Igen
Előzmény: TSIMA (1219)
TSIMA Creative Commons License 2002.10.08 0 0 1219
Ez a tarlógomba azonos a tarló őzláb gombával, aminek a kalapja is meg a lemeze is fehér?
Előzmény: Lactarius Curtis (1214)
vilmarci Creative Commons License 2002.10.08 0 0 1218
Hali!
Hétvégén két piacon biztosan van:
1. Fehérvári út
2. Bosnyák tér
Itt ha jól tudom 10-18 óráig van vizsgálat.
Egyébként meg piacidôben a legtöbb piacon van.
Üdv:
VilMarci
Előzmény: MuZo (1217)
MuZo Creative Commons License 2002.10.08 0 0 1217
Köszi a válaszokat, időközben megnéztem egy komolyabb könyvet is, melyben mindkét gombafajtáról kép is van és így már egyértelmű a különbség. De legalább nem bízom el magam és így a jövőben is megmutatom valami hozzáértőnek a gombákat amiket esetleg találok :o) Egyébként ha valaki meg tudná írni, hogy Bp-en hol és mikor van gombavizsgálat, azt megköszönném.
TTAMAS Creative Commons License 2002.10.08 0 0 1216
Én sem gyűjtök tarlógombát, kóstoltam, nem rossz, de nem egy nagy élmény, csak arra jó, hogy több legyen. Nem szoktam leszedni csak a kifejetetten jóízű gombákat. Mondjuk annak a valószínűsége, hogy a Tisza gáton, vagy egy birkalegelőn fehér gyilkos legyen, elég alacsony. :-))
Előzmény: onobody (1215)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!