Keresés

Részletes keresés

Capt.IQ229 Creative Commons License 2023.07.06 0 0 270657

Sziasztok.

Szerintetek vakondháló helyett a sima "dryvit háló" jó lehet?

Valakinek tapasztalata?

15/15mm a vakondháló osztása a dryvit 4-5mm, viszont sokkal erősebb is. 44gr/m2 a vakondháló és 145gr/m2 a dryvit.

Gyeptelepítés alá akarom és teljesen prózai okból. Van belőle egy csomó itthon és a rövid hétvégi időmet nem akarom elszúrni vakondháló vásárolgatással.

Előre is köszi a válaszokat.

gomba2008 Creative Commons License 2023.07.06 0 0 270656

Meyer citrom dugványokat szoktam csinálni. Egy év, Mire gyökeret látok alatta! Hajtás sokkal korábban szokott lenni, de nem szabad piszkálni. Átlátszó a flakon, amibe beleduggatom, nem kell piszkálni, látom, amikor már rendes gyökere van. Volt már olyan, hogy  postázás okán megpiszkáltam, sikeresen le is törtem a gyenge kis gyökerét.

Előzmény: Didergő Király (270654)
Didergő Király Creative Commons License 2023.07.06 0 0 270655

annyira azért nem volt meleg. majd jövő héten. :(

Előzmény: tucsok13 (270652)
Didergő Király Creative Commons License 2023.07.06 0 0 270654

ok, nem bántom, csak gondoltam, két hét után elindult már a gyökeresedés. leszedtem a kupakokat a flakonokról, aztán vagy jó húzás volt, vagy nem.

Előzmény: CBNora (270647)
milrose Creative Commons License 2023.07.05 0 0 270653

Ez nagyon jó ötlet, mindenképpen veszek egyet erre a célra:)

(bár azért nyúlkálok bele szívesen, mert a halacskáim beleúsznak a kezembe, nagyon kis szelídek)

Előzmény: tucsok13 (270633)
tucsok13 Creative Commons License 2023.07.05 -1 0 270652

Szerintem ott rontod el, hogy kiszeded őket... hagyd békén. Mondjuk én az üvegek tetejét leszedném ebben a melegben.

Előzmény: Didergő Király (270645)
tucsok13 Creative Commons License 2023.07.05 -1 0 270651

Felettünk a biai erdőben is termelik ki a fenyőket irdatlan mennyiségben, és nincs is friss telepítés.

Előzmény: Törölt nick (270649)
szicsu1007 Creative Commons License 2023.07.05 0 0 270650

Igen. És Walter Matthau.

Előzmény: gomba2008 (270646)
Törölt nick Creative Commons License 2023.07.05 0 0 270649

Igen, én emlékszem, de az csak az ezüstfenyőket érintette szinte kizárólagosan, úgy emlékszem.

Most mintha nem lenne ilyen, mindnél van "elhullás".

De az is lehet hogy ez is csak egy hullám, levonul és utána minden rendben lesz.

 

Emlékszem pár éve a tölgyfákat is temették, mert lerágta a szövőpille.

Azt mondták vége, kipusztul mind, viszlát.

Persze sok kipusztult, de a java megmaradt.

Következő évben mind rendbe jött, csersavat termelt és a szövőpille már nem tudta enni a leveleit.

 

A fenyőknél nem biztos hogy így van, a Bükki Nemzeti Parkban , de ha jól tudom országosan is

már nem engedélyezik fenyőerdő ültetését vagy 8-10 éve. 

(Kivéve ami karácsonyfa céllal gyors kitermelésre létesül.)

Sőt a meglévőket kivágják, és bükk meg tölgy megy a helyére.

Ott sok az erdőmérnök, meg egyéb tudója a dolgoknak.

Lehet nem véletlen ez a szabályozás.

Ők már rájöttek valamire, amire mi még nem.

 

Luc/ezüst/erdei stb.stb fenyő erdőt telepíteni már nem engednek.

Vörösfenyőt nem tudom, azt még lehet hogy igen.

Remélem igen, mert a vörösfegyő az egyetlen jól hasznosítható ipari fa, a többi csak "dísz" (a fenyők közül).

Előzmény: Didergő Király (270643)
sza_attila Creative Commons License 2023.07.05 0 0 270648

Ez egy ilyen türelmetlen világ. Két kattintással pillanatok alatt eljutsz bárhová, miért ne lenne gyökeres egy hét alatt a dugvány? :)

Ahogy öregszem, egyre jobban rühellem ezt. 10 éve még tartottam a lépést. Ma már csak a hosszú lépés megy :D

Előzmény: CBNora (270647)
CBNora Creative Commons License 2023.07.05 0 0 270647

Türelmetlen vagy. Én sokszor hónapokat várok a dugványokra, és még akkor se biztos semmi.

Hagyd őket békén, ne nézegesd a gyökerüket!

Előzmény: Didergő Király (270645)
gomba2008 Creative Commons License 2023.07.05 0 0 270646

Ingrid Bergman? Jól emlékszem? 🙂

Előzmény: szicsu1007 (270641)
Didergő Király Creative Commons License 2023.07.05 0 0 270645

55judit megmaradtak végül a tavalyi japán gyöngyvessző dugványaid? múlt héten elkezdtem inni a medve bőrére, amikor láttam, hogy ezerrel hajtanak a június 19-én ledugott vesszők, és nem győzöm majd elosztogatni a növényeket. még előrébb jártak, mint a fényképeden láthatók. mivel ledugtam egy csomót, gondoltam belefér, hogy kíváncsiságból kiszedjek egyet, hogy megnézzem, van-e gyökere. kiszedtem egyet ma, nem volt neki. kiszedtem még egyet, annak sem volt, semmi. nem tudom, hogy hol rontom el. szétvágott 2,25-ös kólás flakonokat használok, a teteje a párazáró, a flakonok alját 4 helyen kilyukasztom. a föld ilyen "loamy" (ezt még mindig nem tudom, hogy magyarul minek nevezik. az angolban van a homokos, az agyagos és a "loamy" talaj, ami a kettő között van). lehet, hogy túl jól tartja a nedvességet, eléggé tud iszapolódni. lehet, hogy le kéne már vennem a flakonok tetejét? június 1-i füge dugványaim berohadtak, pedig azoknál 2 rész homok, 1 rész virágföldet használtam. vannak még klematisz, rózsalonc, bugás hortenzia és cserjés hortenzia dugványaim, ezek közül a június 17-i klematiszok penészednek, bár a levelek még fenn vannak, a bugások már elpuszultak, egy maradt mutatóba, az viszont rügyezik, a rózsaloncok nem csinálnak semmit, a cserjés hortenziák, amiket legjobban szeretném, hogy megmaradjanak, rügyeznek, de azokból is kiszedtem egyet egyik nap, és gyökere annak sem volt.

szóval nem tudom, hogy nálad végül sikeres lett-e a dolog, vagy tieid is elakadtak később.

Didergő Király Creative Commons License 2023.07.05 0 0 270644

jó kérdés, hogy konkrétan mit jelenthetne az alkalmazkodás. elsőre jól hangzik, hogy jöhetnek a mediterrán növények, csakhogy a melegebb, szárazabb nyarak csak az egyik oldal, a másik oldalon ugyanúgy megmaradnak a téli, tavaszi hidegleszakadások, sőt akár gyakoribbá is válhatnak, ami nem kifejezetten kedvez a mediterrán növényeknek. lehet, hogy a kontinentálisabb kelet-európai, belső ázsiai flórából kell majd "ihletet meríteni".

Előzmény: sza_attila (270637)
Didergő Király Creative Commons License 2023.07.05 0 0 270643

szerintem az idei pusztulás még a tavalyi és tavalyelőtti nyárból következik. amúgy én nem fogok krokodilkönnyeket hullatni a tuják miatt, sosem szerettem őket. de általában az örökzöldekért sem vagyok annyira oda. elismerem a hasznosságukat, de számomra kicsit unalmas, hogy mindig ugyanúgy néznek ki. falra mászok, ha egy keretet örökzöldekkel ültetnek tele.

 

arra emlékszik valaki, hogy kb. 2005 körül volt egy nagy fenyőpusztulás? a mi környékünkön legalábbis rengeteg ezüstfenyő elpusztult. a mieink is elkezdtek sárgulni, de egy nagyon kedves nemrég elhunyt szomszéd átjött és lepermetezte őket (akkor még nem sok fogalmam volt a növényekről, permetezőnk sem volt), és egyedüliként túl is élték a vészt a mi fáink.

Előzmény: Törölt nick (270642)
Törölt nick Creative Commons License 2023.07.04 0 0 270642

A sövényfenyőt nem ismerem, majd ráguglizok, biztosan szép.

 

Nem akarom elvenni a kedvedet, de domboldali erkélyes házban lakunk.

Ha kimegyek az erkélyre, belátom a környéket, nagyon messze.

Legalább 6-8 db hatalmas nagy fenyőt számoltam össze a környéken, ami kiszáradt pár hónapja (de még nem vágták ki), és száraz mementőként áll a helyén a környéken.

 

És ezek idei "termések", mert a korábban kiszáradtakat már kivágták.

Mint ahogy tavaly nekem is ki kellett vágni a kb. 30 éves lucfenyőmet a ház előtt, mert kiszáradt.

Szóval...van valami ebben a fenyő/tuja apokalipszisben.

 

Tavaly ráfogtuk az aszályra, ok. Évszázada nem volt ilyen mint tavaly. (Tényleg nem? Lehet.)

De idén nagyon sok csapadék esett..mégis.

Előzmény: gomba2008 (270638)
szicsu1007 Creative Commons License 2023.07.04 0 0 270641

Pedig jól jöhet a kaktusz virága:-))

Előzmény: gomba2008 (270640)
gomba2008 Creative Commons License 2023.07.04 0 0 270640

Ok. Akkor kezdem nevelgetni. Már csak kb. 20 év, mire használható méretű lesz. Jut eszembe! Hát nincs is kaktuszom! 😁

Előzmény: szicsu1007 (270639)
szicsu1007 Creative Commons License 2023.07.04 0 0 270639

Minek a kard, ott lesz a kaktusz? Elsőre jó ötletnek tűnik:-))))

Előzmény: gomba2008 (270638)
gomba2008 Creative Commons License 2023.07.04 0 0 270638

:DD

Exkollegámnál tavaly a komplett sövényfenyő ültetvény kipusztult. Para van, mert nálam abból van a kerítés! Kardomba dőlök, ha kaktuszt kell ültetni helyette.

Előzmény: sza_attila (270637)
sza_attila Creative Commons License 2023.07.04 0 0 270637

Munkám során én már a fenyőkön is látom az éghajlat-változás jeleit. Ott is van pusztulás, halálozás, régebben nem volt. Mind régebbi ültetésű fákról van szó, amelyek ráadásul locsolva is vannak. 

Valóban a légköri aszály lesz az oka. 

A cédrusok egyelőre jól bírják.

Majd alkalmazkodik az ember és a kertész is. Télen kezdek közelebbről ismerkedni a kaktuszokkal :D

beetee Creative Commons License 2023.07.04 0 0 270636

Egyébként kimondtad szerintem, ami a tujadöglés fő okozója...

A légköri aszály. Magyarországon évek óta szárazabb a vegetációs időszakban a levegő, mint tizen-huszon-harminc éve.

Ezek az örökzöldek meg mindig is a penge élén táncoltak ezen igényük miatt. Olyan a gyökérzet-lomb egyensúlyuk, hogy szükségük van x% légnedvességre. Genetika.

Több vizet párologtatnak, mint, amit fel tudnak szívni, és eljuttatni a lombjukba. Nem is mindig kiszáradásról van szó, de egyszerűen legyengülnek. És a szomjazó példányoknak kisebb a védekező képessége. 

Pl. kevesebb gyantát tudnak termelni a fúró-rágó rovarok ellen. Mert normálisan ha elkezdi fúrni ezeket egy bogár, akkor az arra adott válasza az lenne a tujának, hogy a rágásnál gyantát választ ki, ami elveszi a kedvét a kártevőnek a további furkálástól. 

Amíg jó kondiban vannak/voltak, fent is állt az egyensúly a kártevők és a tuják között. Most az aszály miatt a bogarak/gombák /egyebek nyerésre állnak.

 

Egyébként Magyarországon a tuják régen is a nyugati országrész, alpokalji, csapadékosabb területeinek volt a dísze. Csak divat lett szerencsétlen.

Törölt nick Creative Commons License 2023.07.04 0 0 270635

Szóval szídd a kertészeket inkább:

 

Az oszloptuja hogy megmaradjon jellegzetes formája, nem merik magról ivarosan szaporítani.

(Az nem biztos hogy oszlop formájú lesz teljesen.)

Ezértz ág legyökeresítésével szaporítják szinte kivétel nélkül, ami gond.

Hiszen így megbízhatóan oszlop alakú, de az országban lévő  oszloptuják szinte mind ugyan

annak az egy vagy egy-kettő alapnövénynek a klónjai.

Ha talál egy gombát, ami jól elszaporodik rajta, kimehet az egész országos állomány.

Hiszen nincs genetikai változatosság, nincs olyan fajtája, ami ellenállna annak a gombának.

 

Az ilyen klón termékek ha átlépnek egy bizonyos példányszámot, időzített bombákká vállnak.

Szóval inkább a kertészeteket szídd, ahol vetted anno.

 

Magról nem szaporítanak, mert az több évvel kitolja az eladhatósági méret eléréséhez szükséges időt.

Így sokkal drágább is lenne. Sokkal-sokkal drágább.

Ráadásul keresztbeporzás miatt lehet nem is olyan tökéletes oszlop lenne a végeredmény, amire az emberek vágynak, hanem egy formátlan hibrid.

 

Ősszel bujtatják az ágat, tavaszra legyökeresedik, cserépbe kiültetik, és megy a boltba, kertészetekbe.De ha 2000 darabot veszel, sokszor az is mind ugyan annak az eredeti egy növénynek a klónja.

 

Na ezért pusztul itt a tuja.

Előzmény: Törölt nick (270634)
Törölt nick Creative Commons License 2023.07.04 0 0 270634

Biztosan nem.

Amiről írsz, az csak pár szzáz máteres, max egy-két kilométeres hatás lehetne ha lenne,

nem országos...

 

A tuják elszáradása nálam a sűrű tőtávolság (80 cm/tő) -nél a 2 méternél magasabb tuják mentek ki.

Tavaly aszályos nyár alatt ilyen sűrű sor már nem tudott elegendő vizet szívni.

Ha 1,5 méternél megmetszem, és nem engedem tovább, ma is élnének lehet.

 

A leylandi tényleg jobban bírja, az oszlop tuja klónjai egymásnak, ez nagyon hajlamosít a 

tömeges megbetegedésekre. (Az oszlop tuját ivartalanul, ág legyökeresítésével szaporítják.)

(Ez már más fajoknál, pld a banánnál is okzott többször tömeges kihalást)

 

Ha engem kérdezel, a fenyők és a tuja fás része és kérge között van egy hártya ami ehető a rovarok számára. Az enyhe tél miatt ezek a farontó bogarak nem fagynak ki, sokkal többen vannak, 

legyengítik a fát. (Szemmel nem látható, a kéreg alatt van.)

A legyengült fa utána hajlamosabb bármilyen betegséget elkapni, gombás/virusos bármilyen, vagy

mint tavaly nagyon aszályos időben egyszerűen csak kiszáradni.

Az sem segít, hogy sűrűn ütetik mindenhol.

 

Ahol 80 cm tőtávra ültettem, ott kiment (kb. 2 méter magas tujasor).

Ahol csak 2 méter tőtávolság van, ott semmi baja.

A locsolás persze segíthet, de csak jobb kondícióba hozza a fát.

Nem a talajvíz vagy annak hiánya miatt pusztulnak ki, ez butaság.

 

Butaság, felejsd el. Egy újabb buta összeesküvés elmélet.

Lehet hogy van, de a dolgok ennél bonyolultabbak.

 

Sosem volt ilyen magas a talajvíz itt, mint mostanában, a tuják mégis pusztulnak tovább.

A mediterrán rész pedig más, mert ott hiába enyhe a tél, ott nincs légköri aszály, mert a tenger közelsége miatt mindig van valamennyi páratartalom. Az egy másik klíma.

 

Előzmény: Imrehajcsi (270626)
tucsok13 Creative Commons License 2023.07.03 -1 0 270633

Nekem erre a wc kefe vált be nagyon :-)

Előzmény: milrose (270622)
gomba2008 Creative Commons License 2023.07.03 0 0 270632

:D

Előzmény: sza_attila (270631)
sza_attila Creative Commons License 2023.07.03 0 0 270631

Amig pontosan fizetnek, azt mondanak, amit akarnak. Megszoktam már, valahol élvezem is, hogy kimagaslok közülük :) Sokszor úgy érzem, én vagyok a megmentő, aki tudja a megoldásokat :) Meg hát, hogy is mondják? Vakok közt féleszű a király? :DDDD

Előzmény: gomba2008 (270628)
gomba2008 Creative Commons License 2023.07.03 0 0 270630

Nálunk olyan magasan van a talajvíz, hogy ha ledugok egy botot, elérem...kis túlzással élve. :)

A szomszéd sorra vágja ki az elszáradt tujákat. Érdekesség, de a leylandi teljesen egészséges.

Előzmény: Imrehajcsi (270626)
gomba2008 Creative Commons License 2023.07.03 0 0 270629

Ó, a fonalas algára nem létezik jobb módszer. A kis dézsában magam is küzdöttem vele. Már nincs rá gondom, egyesek elintézték. A fonalast is, a tavirózsát is, a kaméleonvirágot is, a dézsát nem tudták felborítani, de kipakolták! Kétszer is. :))

Újratelepítettem, a növényeket visszaraktam, lassan újraindul benne az élet. Fonalas még nincs. 😁

Most a patak tetszik nekik, meg a tó. De utóbbinak meredek a partja, azt nem szeretik. 😁 Véletlen beesés már volt, az nem volt élvezetes. 

De nagyon szeretnek ott kutakodni. Lehet, hogy a teknős még nem ment világgá, és őt keresik?

https://photos.app.goo.gl/ATE3ZT7LXRx1BkJ88

 

Előzmény: milrose (270622)
gomba2008 Creative Commons License 2023.07.03 0 0 270628

Irigylem a végtelen türelmed. Az emberi hülyeség határtalan. Én már nem bírom.

Előzmény: sza_attila (270620)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!