Úgy éreztem, szükség van még itt egy új fórumra amely egyik legkedveltebb gyümölcsünkkel a nemes és még nagyobb hírnévre hivatott igazi Magyar csemegeszőlővel foglalkozik.
A 10 hajtás (és nem vesszö, a vesszön nincs semmi zöld...) az a maximum és fajtafüggö, nálam vénusznál pl. 5-nél több (+2 a váltócsapon) még sosem volt a hosszú ízközök miatt. És mivel gyakorlatilag egy síkban van az egész (mármint a Guyot-nál), nem tud befülledni, szemben bármivel, ami két síkban van. Ezen kívül az általad a fürtzóna fölött kiszedett hónaljhajtásoknak fontos szerepe lenne a cukorképzésben.
De én téged nem akarlak meggyözni semmiröl, mindenki úgy szölészkedik, ahogy akar.
Lesz egy Vénusz-os kordonom. 7m-es. Akkor ha sűrűn teszem őket, szinte nem is kell művelésmód, csak annyi hogy egy szál vessző, meg ugarcsap és teli is a kordon amikor kihajtanak, ami végül is nem baj, jól gondolkozom? Vagy van valami más ötleted ami még helytakarékosabb? Illetve így alul lesznek terhelve a tőkék, ez mennyire gáz?
Azért, mert arra kényszeríti a szölöt, hogy a gyökerei minél mélyebbre hatoljanak, ne pedig a felszín közelében, így sokkal jobban át tudja vészelni a stresszes helyzeteket. Pont azért jobb az 1 méteres a másfél méteresnél, mert a gyökerek mélyebbre hatolnak. (Ugyanez van kicsiben a sárgarépánál: ha a tetejét öntözgeted, akkor egy bojtos-bozontos valamit kapsz, nem pedig karógyökeret elágazások nélkül. )
A másik dolog, ami miatt jobb a minösége: gondolj csak bele: ugyanakkora m2-es rügyterhelésnél a tökénkénti rügyszám hol alacsonyabb, az 1 m-esnél, vagy a másfél méteresnél? Elárulom, az 1 méteresnél. Azaz, minden egyes töke kevesebb terméssel kell foglalkozzon sürübb ültetésnél. Nem véletlen, hogy minden, magára valamit is adó borvidék elöírja a minimális hektáronkénti töszámot, felülröl korlátolt sortávolság mellett.
Nem kétlem, hogy értesz a szőlőműveléshez, mint ahogyan azt már korábban írtam is, de azt, hogy - minél sűrűbben vannak ültetve a tövek annál jobb minőségű szőlőt termelhetsz- nem értem (gyökérkonkurencia).
Az utána következő állítás nyilvánvaló, de miért lenne jobb az egy méteres tőtáv a másfél méterestől.
Ez teljesen így van. Én is valami hasonlót próbálok csinálni, lényeg hogy a fürtök rendezhetők legyenek és a hajtások ne legyen sűrűn egymás mellett ill. ne keresztezzék egymást. A te támrendszeredbe még az a nagyon jó, hogy a fürtök nem égnek meg az kánikulai időszakban,( ami a nagyfürtű, nagybogyójú fajtákkal pl. tavaly megesett) hanem kedvező, lugasművelésre hasonlító félárnyékban lehetnek.
Nálam a huzalok közötti távolság a fürtök vonalában 40 cm. Sajnos feljebb is csak ennyi, ezt a következő években a tiédhez hasonlóan fogom alakítani. Orosz-ukrán videókon lehet hasonlót látni, de japán termelőnél is láttam olyat, ami ezen az elven alapul.
Nem értem ezt az 1,5 méteres tötávot. Normális müvelésnél a tötáv 1 m, ami lemehet 0,8-ra. 1 m-nél 10 hajtás simán elfér, 0,8-nál természetesen kevesebb, de ez fajtafüggö dolog. minél sürübben vannak ültetve a tövek, annál jobb minöségü zölöt termelhetsz. Minél több hajtást és fürtöt hagysz meg a szölödön, annál gyatrább lesz a szölöd/borod.
Egy 1 m-es tötávú müvelésnél ha hagysz 8 termö hajtást, azon lesz 16 fürtöd, ami 20 dekás fürttel számolva is 3,2 kg/tö. Ennél többet ne nagyon akarj termelni, mert a szölöd vízízü, a borod semmilyenízü jellegtelen vacak lesz.
Akkor te nem láttál Guyot-müvelést. Annál szellösebbet el nem tudsz képzelni. Ez és bármelyik kétsoros ab ovo nem tud (fizikailag képtelen rá, hogy az legyen) szellös lenni.
Illetve az izabella vagy a japán izabella-e a jobb fajta. A japán izabellára átlagos fagytűrést olvastam, a sima izabellára meg magas fagytűrást. egyébként mind2 igénytelen fajta.
Hali. Azt szeretném kérdezni, hogy 1-én oltottam 5-öt. Egyik vesszőcske sem száradt el, de mikor számíthatok rá hogy kihajt valamelyik? Mire számíthatok? Eszterbe oltottam szuvenírt, életem első oltásai voltak csak amiatt tettem. Válaszokat előre os köszönöm. :)
Akinek tavasszal nem küldtem az îgért vesszőket,azoknak ősszel pótlom.
Ha valakinek a leoltott magoncvesszőim,vagy a rokon àltal orosz hadifogsàgból hozott fajta terem,kîvàncsi lennék a tapasztalatokra.a növekedési erélyre,rezisztenciàra,termésminőségre.
Nekem bevàltak.
Ősszel jónéhàny új fajtàból szîvesen adok vesszőt,amik kicsik,abból oltócsapocskàt.
Amiket Ti adtatok,azok jó kezekbe kerültek,szépen fejlődnek