Azon is érdemes elgondolkodni, hogy alacsony deflegmációval ki lehet annyi alkoholt főzni a cefréből, (tud-e töményíteni végéhez közeledve) mint nagyobb deflegmációval.
A cefre pillanatnyi forráspontját nem lehet megváltoztatni, de azt igen, hogy percenként mennyi gőz keletkezzen és ettől megváltozik a sisak hőmérséklet is, ha hozzányúlsz a gázcsaphoz.
Elméletileg, nullára főzve, ha figyelmen kívül hagyjuk a gyakorlati kérdéseket, akkor igazad van, az indulás egy kicsit igen, de az érkezés nem térhet el. Az indulásnál meg az eltérés elméletileg is olyan kicsi, amit nemigen lehet az órán leolvasni.
A gyakorlatban magasabb deflegmácó esetén kínkeserves elérni 5% alatti kifolyót, már csak csepeg, nem éri meg 1-2deci miatt fűteni még fél órát, én ebből indultam ki.
A páracső hőmérséklet a magas ponton a sisak hőmérsékletnél elvileg még alacsonyabb lesz, mivel a csövön is történik hőleadás, de mint az elején írtad függ attól is hogy van beépítve a hőmérő, mindegyik csal vmennyit.
Ha magasabb a deflegmáció, akkor csökken a gőz hőmérséklet, hiszen ez a deflegmáció lényege, a nagyobb sisak felület több hőt ad át a környezetének, több lesz a benne képződő reflux/flegma. Magasabb deflegmációval töményebb alkhohol készül (HLF alapon persze ugyanannyi azonos cefréből). De nem csak ettől változhat a sisak hőmérséklete, ha a fűtést leveszed akkor is csökken a gőz hőmérséklet a sisakban és nő a kifolyó alkohol töménysége.
...a régiek még emlékeznek, hogy 2010-ben még a műanyag "fagyisdobozból" készítettük a szűrőt...azóta kicsit előrébb léptünk és elég sokan használják ezeket az egyszerű, szerintem az otthoni főzést segítő eszközöket. Persze azt is tudom, hogy a használatukról megoszlanak a vélemények.
Vannak akik egyiket sem használják és őszerintük mégis jó pálinkát főznek...
...igen a "Trabant is elvitt oda, ahová a Mercédes"...szól a mondás.:)
Az epruvetta és a sisakba tehető aromakosár használatához nem kell különösebb magyarázat.
Szerintem a "szöllősi-féle" kozmaolajszűrő egyszerűsített változatának eredményes használatához sem kell érettségi bizonyítvány....a nagyobbik első keszonba (amibe a hideg víz van) csorog az alszesz...a kihígulás és a "hidegsokk" hatására, a víz tetején kiválik és filmszerűen elterül a kozmaolaj, amit időnként egy papírzsepi csíkkal (lazán ráejtve) simán leitatunk, mint ahogyan régen a nagyi, a kocsonyás tányérról, a papírszalvétával, a túl sok zsírt is leitatta...:):)...egy két papírzsepi csak akad otthon és gondolom, amit a nagyi meg tudott csinálni, az nekünk sem "szívás"...:):)...
Nagyobb sisak,magasabb deflegmáció,de úgy gondolom,a pára hőfoka pl. a páracső hűtő felőli,legmagasabb pontján azonos lesz,ez az alkohol-szesz elegy pillanatnyi töménységétől fűgg,ezt a sisak mérete nem befolyásolja.Azt hiszem,ha két különböző főzővel azonos minőségű, azonos mennyiségű cefrét ugyanannyira facsarunk ki,mondjuk 5 % kifolyóig,elméletben ugyanannyi alkoholt kapunk,ha van különbség az alszesz szeszfokában,az a főző hatékonyságát növeli,de a töménységhez tartozó hőfok nem változik.
Sziasztok! Szeretnék 100L-es DES főzőhöz megfelelő méretű és kivitelezett Szőllősi szűrőt illetve epruvettát vásárolni. Van esetlg valakinek eladó setleg gyárt ésszerű áron és időben? Illetve láttam olyan pálinka oldalt is ahol inkább az 5 mikronos szűrőt javasolták helyette. Valakinek esetleg erről tapasztalat? Válasszam azt a módszert? Köszönöm előre is!
Főző specikus is, gondolj a sisak méretre, ha az egyik főző ugyanabból a cefréből 25%-os alszeszt ad, annak a sisak hőmérséklete más lesz, mint amelyik 40%-ost ad.
Meg az összes többi főzőnél is.Kisebb különbséget okozhat a cefre gyengébb alkoholtartalma,előbb lekapcsolva alacsonyabb a vége hőfok,az eltérő érzékelési pont is okozhat változást,de ezek az értékek nem főző specifikusak.(feltételezve,hogy hagyományos,kétlépcsős cefrefőzésről van szó)
"A párlat 70 fok körül kezdett jönni a sisakhőmérő szerint."
"közel 100 fok körül jött a párlat."
DES-nél általában 88-90 körül indul meg és 98-99-nél van kb. a vége a cefrefőzésnek.
Az első esetben eléggé kétséges, hogy a hőmérő igazat mondott-e, a másodiknál dettó, de a magas hőfokon indulás azt is jelenti, hogy túl sok alkohol -már- nincs a cefrében (valószínűleg az állás során az ecetbacik is dolgoztak).
Hát, megint nem értem dolog. 2-szer kb 15 liter sárgabarack cefrét csináltam, magozva, egymástól egy nap eltéréssel, pincében, 7-8 napig bugyogott, de utána még 5 napig nem értem rá.
Tegnap lefőztem az első adagot, egyszer felhabzott, akkor a DES vízperemén kijött. Elzártam, újraindítottam kisebb gázzal. Simán szépen kiadott a 15 liter cefre 4 és fél liter alszesz. A párlat 70 fok körül kezdett jönni a sisakhőmérő szerint.
Ma a másodiknak mentem neki, 60 fok után egyszercsak felrohant a hőmérő, akkor már láttam, megint habzik. Elzártam. Aztán újra alágyújtottam, de akármit csináltam csak közel 100 fok körül jött a párlat. Végül kb 3 litert tudtam eltenni. Mivel a vízperem az első után még kétszer kezdett mozogni, a harmadik után levettem a fedőt, lepucoltam a hőmérőt, meg visszatettem minden nem a lében lévő dolgot a lébe, és (tudom, fúj) beletettem kb fél dl étolajat. Ennek ellenére a főzés végén a teljes üstfalon vastagon állt a cefre sűrűje, így nyilván végig habzott. A sisak viszont tiszta volt.
Szóval nem értem. Most akkor vagy a hőmérő rossz, vagy a mai cefre ennyire felhabzott, és amiatt nem lehetett rendesen lefőzni?
Amúgy rendelek szilikonolajat, most már látom, jó az, ha van benne.
Hello.Lenne egy kérdésem.Van egy video amiben egy személy arról beszél,hogy lehet venni ugyn.mintaoldatokat,amik megtalálhatoak az ep és a up ban egyaránt,pl:etil acetát,acet aldehid és ezeket szagolgatva képezzük magunkat,felismerjük ezeket az oldatokat.Valaki tudja,hogy hogyan lehet hozzájutni ezekhez,vagy hülyeség amit irtam.
Nem sikerül “hidegre”, 20fok vagy alá, legalább ne fél méterről pisiljen, pl egy szilikon cső ráhúzva a kifolyóra, ha pálinka illat érződik a levegőben az már biztos nem jó.
Amikor ilyen 40 fokban főzitek a cefrét, mennyire fontos, hogy a hűtővíz végig hideg legyen? Baj az, ha a fentről egyharmadnál mondjuk 50-60 fokos? Mire érdemes figyelni? Sajnos, csak kint tudom lefőzni a cefrét.
De, azzal simán megoldom, nem is kell másik tétel, EP-vel a lakk szépen elvehető (EP elejét is külön) és később óvatosan vissza lehet adagolni ki hígítás után. Az is megoldás lenne, hogy készíteni pár évre előre lakkot. :)
Már csak az kéne megoldani, hogy lakk is keletkezzen, de ez ne tartson 4hónapig és még szilva aroma is maradjon.
Ekkor feldobnám témának, hogy sztem az alternatív erjesztett szilvákat nem kéne elzárni a levegőtől, mert úgy nem lesz elég tökös.
Mi a véleményed erről? Meg konkrétan arról, hogy nyitott fa edényben? A Zolibácsié, amit Te is kóstoltál, az napon-árnyékban, egy rádobott fólia alatt készült. Annyira lakkosat nem szeretnék, de nem tudok abba az irányba elmenni kicsit sem, csak sok hónapos erjesztés, tárolással, ha kotyogózok. Gondolom a levegő ezt megoldaná.