Keresés

Részletes keresés

etilalkohol Creative Commons License 2012.08.20 0 0 12296

OK köszi, a magasság (szélességi kör) azonos, a mikroklíma más, de nagy eltérés nem  lesz...

Előzmény: hpetya82 (12285)
japaszturo Creative Commons License 2012.08.20 0 0 12295

Sziasztok! Egy érdekes kérdésel fordulok hozzátok.  Vikendház pincéjéből,hogy lehetne kivezetni a must gázt?  Én arra gondoltam, hogy az üvegballon vagy hordó  tetejére egy csapot szerelnék . Rá tennék egy slagot, és a slag végét ki raknám az ablakon. Müködne ez a dolog,vagy csak ventilátorral? Mivel a must gáz nehezebb a levegónél és lent maradna a hordóba.  Válaszotokat előre is köszönöm. Ti mit tanálcsoltok!

Rumanyi Creative Commons License 2012.08.20 0 0 12294

Hát ezt ki kellene próbálni. Ha terhelés (szőlő) nélkül egy gazdaboltban megtekersz egy bogyózót abból még komoly következtetéseket nem kell levonni.

Az enyémet 230V/750W-os motor hajtja, kézzel meg sem próbálnám. Előbb vennék hozzá agregátort.

Előzmény: Sanyi apó (12230)
Daeril Creative Commons License 2012.08.20 0 0 12293

Megenni, vagy bornak, vagy oltványt?

Szombaton láttam a Sashalmi piacon vagy 3 ládával árulta valaki csemegének.

Előzmény: goldblum (12292)
goldblum Creative Commons License 2012.08.20 0 0 12292

Sziasztok, hol lehet Néró vagy rokon fajtájú szőlőt kapni Budapest 50 km-es körzetében? Előre is köszi

kgabcsi

janijani Creative Commons License 2012.08.19 0 0 12291

Otelló? Úgy látszik hamarabb érik ebben a hőségben.

Előzmény: gergerg (12290)
gergerg Creative Commons License 2012.08.19 0 0 12290

Ma megettem az első érett fürtöt.

 

Előzmény: janijani (12218)
raiff Creative Commons License 2012.08.19 0 0 12289

Ez nem hamburgi , annak bogyói egészen sötétkékek és a fürtön belül sok a kisebb-nagyobb bogyóméret. Nálam sajnos már egészen érik , lehet enni , azért sajnos mert szeptember közepétől már nem lesz mit enni , érik a pülöskei és a italia is.

Előzmény: kess__ (12286)
gergerg Creative Commons License 2012.08.19 0 0 12288

Márpedig a delevári ősi magyar szőlő fajta. Kalandozó hadjárataink előbb kelet felé vezettek, a Bering szoroson  hurcoltuk át lóháton  amerikába, és jóval később onnan honosítottuk vissza. Egyébként maga a fajta még a szíriuszi időkből származik.

Előzmény: imkerei (12287)
imkerei Creative Commons License 2012.08.19 0 0 12287

A "madaras...bor" gondolom a madaras tecsóban termett.

Az a szép az egészben, hogy az idős ember a delevári=Delaware szőlőre azt gondolja, hogy ősmagyar fajta és, hogy milyen jó.

A lisztharmatot pedig nem ismeri fel.

Előzmény: etilalkohol (12278)
kess__ Creative Commons License 2012.08.19 0 0 12286

Üdv. Tudnátok segíteni a beazonosításában? Mintha a hamburgi muskotályra hajazna.

hpetya82 Creative Commons License 2012.08.18 0 0 12285

Mosonmagyaróvár. Nem tipikus bortermelő vidék. :-) Köszi mégegyszer a segítséget.

Előzmény: etilalkohol (12284)
etilalkohol Creative Commons License 2012.08.18 0 0 12284

A seprőn hagyás-nemhagyás is 'művészet', de nekem nincs, csak zétás tapasztalatom, ami biztosan nem biancás:(

Ráérzésre (bianka): reduktív és pl. egy jó bő hónap után már innám fröccsnek a zéta szüreten:)

Ok, ezért is kértelek, hogy szólj, mert én már majdnem leszüretelném az enyémet (ez sem sok, fiatal ültetvény), csak tudom, hogy a szakirodalom szeptember 13-ra írja.

Nektek mi a fekvés és a szélességi kör (mint közeli város)?

Előzmény: hpetya82 (12283)
hpetya82 Creative Commons License 2012.08.18 0 0 12283

Köszönöm a sok segítséget. Egyébként a seperőn történő hagyás miért lehet jó? Abban még lehet olyan cukor ami nem alakul át alkohollá? Szeptember 10 és 15 között tervezzük a szüretet bár amilyen az idő lehet hogy hamarabb kell. Egyébként nem lesz túl nagy mennyiség. Csak most már 2 éve gondozzuk és ezért izgatottan várom. Nem szeretném nagyon elrontani. Nyilván csomó mindent majd időközben a tapasztalat alapján fog kiderülni, de azért nem szeretném , ha valamit alapjaiban elrontanék. 

Előzmény: etilalkohol (12282)
etilalkohol Creative Commons License 2012.08.18 0 0 12282

Bor szempontjából kiöntöd a seprőt, de azért ha lehet hasznosítsd: pálinka, takarmány, trágya, stb...

Előzmény: hpetya82 (12280)
etilalkohol Creative Commons License 2012.08.18 0 0 12281

Igen!!!

DE!!!!!!!:

Ha úgy érzed, hogy ez árt a majdani borodnak, akkor azt is átfejtheted (azaz a nagyobból is kiöntöd a seprőt), főleg egy reduktív bornál... de ez már a művészet :)

 

U.i: egyre kérlek: ha a biancát szüretelitek, akkor szólj (ha lehet előtte)...

Előzmény: hpetya82 (12280)
hpetya82 Creative Commons License 2012.08.18 0 0 12280

Akkor ha jól értem a kisebbik ballonból átfejtem a bort a nagyobbikba a kisebbikben maradó seprőt meg kiöntöm. A nagyobbikban ami így már tele van pedig benne marad a seprő egészen az első fejtésig. 

Előzmény: etilalkohol (12279)
etilalkohol Creative Commons License 2012.08.18 0 0 12279

"amivel feltöltöm, abban a ballonban is van seprő nem?"

DE!!! Ez lesz a 'veszteséged': ha ennek a serprőjével is számolsz (miért ne:), akkor ez lesz a veszteséged vesztesége...

Előzmény: hpetya82 (12275)
etilalkohol Creative Commons License 2012.08.18 0 0 12278

Így halunk ki... a 'madaras...bor' mellett. No lehet nem erre értetted :)

Előzmény: imkerei (12276)
etilalkohol Creative Commons License 2012.08.18 0 0 12277

A kérdésed: "Mikor van a seprőről történő fejtés. Ezt követően hányszor kell még fejteni?"

Erre nem lehet válaszolni, mivel itt jönnek a kérdések, hogy milyen bort szeretnél (reduktív, oxidatív) és miből...stb.

Ha úgy 'érzed' leült, akkor lefejted, ha utána még nem az ami, és van is seprű, akkor megint....stb.

De célzottan is csak iránytmutatni lehet...

Pl. az oxidatív Zéta boromat csak következő év húsvét körül fejtem, de ez a biancadnak késő lenne...

Természetesen ez csak szerintem (átérzem aggodalmad, mert az első boromnál én is így 'szenvedtem')!!!

Előzmény: hpetya82 (12272)
imkerei Creative Commons License 2012.08.18 0 0 12276

Egy sztori.

Idős ismerősömmel beszélgettem a szőlőről. Azt mondja nekem, hogy ő Egerben született úgyhogy ért a szőlőhöz. Szerinte ezek a mai szőlőfajták már semmit sem érnek. Nekik volt az az ősmagyar fajta a Delevári és azt még permetezni sem kellett.

Mikor megnéztem a kerti lugasát látszott rajta a lisztharmat kártétele a bogyókon és a leveleken egyaránt. Mondom neki, hogy ez lisztharmatos erre azt mondja nekem ez nem lisztharmat, hanem megette a fene. Ezek után nem erőltettem tovább a beszélgetést a szőlőről.

hpetya82 Creative Commons License 2012.08.18 0 0 12275

Rambo írta: "

 

A forrás alatt képződik CO2, ez védi a frissen kialakuló bort az oxidálódástól. Ezután, amint a forrását elhagyta (azaz nem kotyog a kotyogó) érdemes feltölteni a ballont, mert a friss borból eltávoznak az illat és aromaanyagok, ami "üres" bort eredményez. 

Ledugózni még nem szabad, kotyogón kell hagyni.

Amint a pezsgés is lecsillapodik, de még világos tej- vagy homokszínű az újbor, lefejtheted a durvaseprőről (ha ülepítesz, akkor ilyenből nem sok lesz, csak a sok elhalt élesztősejten nem jó, ha sokáig áll kis ballonban a bor) és utána hagyd békén, ledugózva, feltöltve Karácsonyig"

 

 

Ebből én azt gondoltam, hogy amikor a forrás befejeződik még nem kell fejteni, mert későbbre írja a durva seprőről történő fejtést. Viszont ha én két ballonban erjesztek és az egyikkel feltöltöm a másikat, akkor amivel feltöltöm, abban a ballonban is van seprő nem? Vagy amelyik ballonból feltöltök onnan már lefejtem a durva seprőről és csak a teletöltendő ballonban marad a seprő amit késöbb kell majd lefejteni? Vagy ennél a feltöltésnél még annyira zavaros a bor, hogy le sincs üllepedve a seprő? Itt vesztettem el a fonalat. 

Előzmény: etilalkohol (12273)
etilalkohol Creative Commons License 2012.08.18 0 0 12274

Amikor bolygatod a bort, akkor beindul még erjedés, azaz kotyogó megy vissza: a kotyogó az a dugó, ami feltételesen zár és semmi több. Ha csak kotyogód van a borod élete végéig, ő azt sem fogja bánni.

Előzmény: hpetya82 (12272)
etilalkohol Creative Commons License 2012.08.18 0 0 12273

Bort nem öntünk, hanem fejtünk, ami kizárja a seprőt (ez kiderül a képtelen 'képletekből':)...

Rambo jól írta, csak máshogy érted...

Egyszerűbb ha leírod Te, hogy most mit raktál össze a fejedben és azt korrigáljuk, mert nekem az előzményekből már tiszta...

A lényeg, hogy hagyjál puffert a mustból, vagy negatív puffert a ballonból és akkor minimális a veszteséged... ha ez neked térfogatra 'éles' akkor csak fogd fel a kiömlő mustot veszteségnek: a lényeg, hogy több mustod legyen mint ballonod!!!

Előzmény: hpetya82 (12272)
hpetya82 Creative Commons License 2012.08.18 0 0 12272

Köszönöm a segítséget.

 

Akkor ezek szerint a forrás befejztével (ez akkor van amikor már nem kotyog a kotyogó?) a még zavaros bort seprőstül összeöntöm egy olyan ballonba ami pont megtelik? Ekkor még a kotyogó megy vissza, Rambo ezt írta. 

 

Mikor van a seprőről történő fejtés. Ezt követően hányszor kell még fejteni? 

 

Ha nem gond jó lenne ha az egész folyamatot részletesebben le tudnád írni?

 

Előre is köszönöm.

Előzmény: etilalkohol (12271)
etilalkohol Creative Commons License 2012.08.17 0 0 12271

Üdv

Nem én lennék az illetékes, de:

1 kérdésedre:

A széndioxid nehezebb a levegőnél (mint egy ködpárnát képzeld el a borod felett), azaz ha finoman bánsz a feltöltéssel stb. akkor kibírja a kotyogó nélküliséget. Ha nem bízol magadban, akkor egy szódás szifont víz nélkül feltöltesz patronnal és az esetleg kiügyetlenkedett CO2-t abból pótlod.

2 kérdésedre: (vagy puffered van mustból, vagy puffernyivel kisebb ballonod)

Ezért erjessz 2 ballonba: egyik x, a másik x*1/4 + seprű térfogat és akkor utána egyesítheted őket az elsőbe.

Vagy:

Erjessz egy ballonba, de akkor legyen ballon térfogat * 3/4 - seprű térfogatú másik ballonod, amibe átfejted.

etil...

Előzmény: hpetya82 (12270)
hpetya82 Creative Commons License 2012.08.17 0 0 12270

Köszönöm a segítséget!

 

Ha lehetne kérdeznék még. Ezt a feltöltést nem értem. Erjedés után ha leveszem a kotyogót és újra visszarakom az nem probléma, hogy levegőt kap a bor. Illetve mondjuk erjesztek egy 54 literes ballonban mondjuk 40 liter mustot, akkor azt hogyan töltöm fel?  Ha szétosztom kisebbekbe, akkor mi lesz a seprővel? 

Előzmény: RAMBO (12262)
BöPö Creative Commons License 2012.08.16 0 0 12269

Íme:

 

  

Előzmény: tp329 (12268)
tp329 Creative Commons License 2012.08.16 0 0 12268

A levelét és a vitorlát azért most  vagy most is fényképezd le! Éréskor már mást mutatnak.

 

És erről is számolj be! Lesz e illata?

Előzmény: BöPö (12265)
etilalkohol Creative Commons License 2012.08.15 0 0 12267

Még lemaradt:

Sav/cukor arányt sem tudok mérni, ha segít/számít DK-i fekvés és Vác szélességi kör.

Előzmény: etilalkohol (12266)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!