"Megbokrosodott" fügefánk/bokrunk szerdai főzéssel 6 liternyi induló alapanyagot garantált, amelyből kb. 4,5 liternyi lekvár/dzsem került száraz dunsztba. Az érésben lévő termések még talán átvészelhetik száraikon az ígért, várható hideget, és legyünk optimisták! (Több kilónyi barnul(na), ér(ne) még,
- ha az időjárás is engedi!?) A pesti éjben most éppen esik.
A termések marimama51 képeihez hasonlóak, saját képek még a gépben. A lekvár finomra sikeredett, megérte a vesződséget!
Az én unokám viszont egyenesen imádja a fügét.Naponta hátramegy a kertbe,hogy leszedje az éretteket.:-))Reménykedek,hogy az ami elkezdett már érni,be is érik.
(Most bukkantam erre a topikra, még nem olvastam végig.)
Nekem is van két bokrom, négy éve ültettem, őket, most kb 1,8-2 m-esek lehetnek. Szépen terem, eddig az elmúlt 2 hétben naponta 5-8 db termést szedtem róla. A gyerekek nem szeretik, ennek kevésbé örülök, mert a szervezetre nagyon jóhatással van.
Az elsőből nem sok volt,elszórta a terméseket.Ez a második viszont napról-napra szebb lesz.Érdekes,hogy 2 bokor van ebből a fajtából,és ez a legszebb.A másikon is vannak kis fügék,de azon még nem akarnak érni.
Szervusztok fugesek ) Imadom a fuget jo erettn mezedesen ...
Az a magrol kelt fuge amirol a Dusi47 irt , az ami nala het ve nem terem ...
Arrol adott egy hajtast , es en eloszor kiultettem a kertbe , mondom ugy se lesz belole semmi ..tavasszal 10 centis volt ..
majd vödörbe ultettem , most kb 80 centis telistele van gyumolccsel.. igaz nagyon zoldek nem is biztos hogy beerik, de TEREM !!!
nagy sikereim voltak az iden , a konteneres fuge nevelessel, ugyanis fagyzugos helyen lakom , es mindig visszafagynak...
De kontenerben --vödörben szepen es KORAN teremnek, meg ket kicsi uveg lekvarom is lett, es meg mindig van rajta erett .
Akinek fagyveszelyes a kertje batran vagjon bele a konteneres fugenevelesbe .
ugy kellteletetni mint a leandert .
Most jottunk haza Tuneziabol, ott vadasztam fuge bokrokra fakra , es hoztam is dugvanynak valo agakat ... NAGYON kivancsi vagyok sikerul e lelket lehelni belejuk.
Hasonló a helyzet nálunk is: a lendületes érés szinte leállt a kánikula mellett is, egyébként tele van terméssel, de kb. 1 hónapja nem érlelt termést. Amit éretten szedtünk, dupla nagyságúak voltak a jelenlegieknél. Időjárás függvénye, de okt. végéig még örömködhetsz - Te is! Évről-évre jobb lesz!:-)
2 éve kaptam egy hajtást, télen cserépben teleltettem át, tavaly tavasszal kiültettem. Nyárra hozott pár új hajtást, télre betakargattam elég alaposan. Idén tavasszal természetesen kitakartam, ápolgattam, locsolgattam. Nyár elejére több új hajtást hozott, már majdnem bokor. Pár hete vettem észre, hogy van rajta gyümölcs, de rengeteg. Néhány db. már majdnem tojás nagyságú, a többiek a borsó-mogyoró-dió tartományba tartoznak, a színük zöld.
Kérdésem, hogy mire számithatok? Beérnek, vagy csak díszelegni fognak. hiszen már szeptember van? Minden tanácsot szivesen fogadok.
A mi füge bokor fánk idén valósággal ”megbokrosodott!”, - jó értelemben véve!
Tavasszal előbb látszódtak a leendő termések, mint a levelei, és július végétől folyamatosan
terem, szedjük a finom, édes termést. Ennyire korán még soha nem szedhettünk érett fügét.
Az a fajta füge, amit a fügedarazsak poroznak be, délamerikai és hatalmas fák, nem azok a fajták, amit felénk megtalálni. Ezek, amik felénk is vannak, inkább Ázsiából származnak.
Nálunk két fajta is van, az egyik sárgára érő, ezt takarni szoktuk, mert a külterületi kertünkben van, ez később érik, mint a másik.
Bent a háznál két bokrunk van, azok már két-három méteresek, nagyon bőven teremnek, kétszer is, egyszer július-augusztus környékén, másodszor késő ősszel és hatalmas gyűmölcseik vannak és sötét barnára érnek.
Amikor 6 éve költöztünk, akkor hoztunk el a régi kertből két kicsit a bokor tövéből, de kb. a 3. évben már teremtek.
Tavaly másodszor teremtek, hihetetlen sok volt rajtuk, és most is tele vannak zöld gyümölccsel. Ami itt más, mint a régi házunknál, az a fürjtrágya, amit be szoktunk ásni a tövükbe, az év bármely szakában, bármilyen növényhez használható, mert nem éget és nem meszes.
Én metszeni különösebben nem szoktam őket, csak az elhalt részeket vágom ki.
de egy sok évvel ezelőtt horvátországbólhozott garantáltan magról kelt ( egy kidőlt fa korhadó kérgéből kivett 10 centis csemete volt anó) fügebokrom most hozott 3 termést.
már ki is akartam vágni , meg nem is volt takarva soha , nem volt vele törődve , és tessék. :-)
Mindenkinek megvan a fügéje a tél után? Az enyémet nem csak a fagy meg a kutya hanem az én metszésem is megviselte! De attól még úgy tűnik, hogy megmarad.
Kifagyni nem is fog soha, max. visszafagyni. A tiéd szinte 100%, hogy itt nem is fog teremni soha, maximum dísznövényként lehet tartani. Egyébként a virágai aprók, szinte észre sem lehet venni őket. Dugványozással könnyen szaporíthatóak a nálunk is termő fajták (is), ha enni is szeretnél róluk, akkor ilyet ültess.
Ezt a fügedarazsat már írták nekem, de ezen a bokron még virág sem volt, viszont a hideget jól tűri, mert a sok év alatt nem fagyott ki, pedig takarva sem volt.
A magról ültetett fügéknél, no meg a bizonytalan tőről származóknál előfordulhat, hogy nálunk nem terem. Vannak fajok melyeknek beporzásához fügefa-darázsra van szükség.
Hát, én már itt nálam nem adok több esélyt neki, tavasszal Raqusának adom, a fia telkére ülteti majd. Nekem alatta van egy kicsi fenyőfa, ő óvta az északi széltől, ( mert még picike növény volt, amikor a cserépből kiültettem ) de hamar megnőtt a füge, lehagyta a fenyőt. Így már sűrű a kert, mellette meg futórózsa, egyszóval: nem jó helyen van. Igaz, jó helyre kerül, mert a szomszéd telkén van termő füge, Így Raqusa ad neki esélyt. Majd meglátjuk! Azért jövőre rákérdezek, hogy van-e rajta füge?
Még nem termett soha,csak van.Úgy látszik ebből is többféle van,mert az enyémnek egész más a levele.Aztán,hogy fog-e mutatni valamit...majd kiderül jövő nyáron.