Keresés

Részletes keresés

Falusi1 Creative Commons License 2019.08.24 0 0 653

Legutóbbi bejegyzésem óta a fehér borom - valószínűleg a sok kritika hatására (-:) - határozott tisztulásba kezdett. Már-már az elvárt tisztasághoz közelít.

Ez számomra újabb tapasztalat, mert a derítőszeren lévő leírás szerint a beavatkozás után 2-3 nappal javasolja lefejteni. Milyen jó, hogy nem úgy jártam el.

Előzmény: Maci_P (643)
zsorsz Creative Commons License 2019.08.22 0 0 652

Rendben,köszi!

Előzmény: Jocó0423 (651)
Jocó0423 Creative Commons License 2019.08.22 0 0 651

Egyszer besegíthet apának 3 órát :)

Ha már bent van a hordóban egy 20-30 liter, akkor oltsd be szerintem és baj nem lehet.

Előzmény: zsorsz (650)
zsorsz Creative Commons License 2019.08.22 0 0 650

Nekem is van fiam (38),de most szeptemberben jön a 2. unoka,lesz mit csinálni.😊

 

Köszi az infót!

Előzmény: Jocó0423 (649)
Jocó0423 Creative Commons License 2019.08.22 0 0 649

Szerintem nem, bár én elszoktam intézni egyben, igaz van fiatal segítőm :) a fiam mégcsak 40 :))

Előzmény: zsorsz (648)
zsorsz Creative Commons License 2019.08.22 0 0 648

Csak 100l-t szedek le,marad ott még lé.

 

Még egy kérdés. Egyedül szüretelek és mivel 20 éves már rég voltam,nem szoktam

elkapkodni.

 

Az nem gond ha tartály 3-4 nap töltöm fel?

Előzmény: Jocó0423 (646)
Jocó0423 Creative Commons License 2019.08.22 0 0 647

Én egyébként irsait szoktam venni (idén is megvan már:)) 500 kg-ot. Ebből 200 kg megy pálinkának, 300 pedig bornak. A lepréselt maradékot pedig a szomszédomnak adom mert ő szereti a finom törkölyt én meg nem igazán :)

Előzmény: Jocó0423 (646)
Jocó0423 Creative Commons License 2019.08.22 0 0 646

Amikor darálsz, akkor kb 15-20 kg-onként finoman sózd meg kénporral a darálékot.

Be fog indulni mindkét rész. Ellenben ha leveszed a teljes lémennyiséget akkor ne számíts nagyon jó páleszre :) inkább törköly lesz.

 

A javaslatom, hogy 3-4 órára hagyd együtt a darálékot pektinbontóval. Aztán ereszd le a szín mustot.

Olts be fajélesztővel és figyeld a hőmérsékletét. Ha felmegy 20°fölé akkor fagyasztott pillepalackkal hűtsd.

A maradékot hordókba és én tennék a helyedben egy kis vizet hozzá, plusz 2-3 kg napfényt. Élesztő és hadd forrjon :)

Előzmény: zsorsz (645)
zsorsz Creative Commons License 2019.08.22 0 0 645

 

Jocó,főleg Te figyelj,mert borban,pálinkában is otthon vagy!

 

Évente úgy 3-4q szőlő terem(80% vmi fehér,20% othello)de mivel csak egy árva kis darálóm van,eddig pálinkának

ment.

Már tavaly fumiztam hogy a szinmustot(kb 100l-t)préselés nélkül le tudnám szedni,a többi menne 

pálinkának.

Egy 120l-es úszós mű.ag tartályt(18 rugó)sikerült beszerezni,sajnos a pincém nem túl mély.

A kérdés az hogy darálás után a kádban kénezzek-e hogy a mustot védjem?...de félek a pálinkának

a többi  nem fog beindulni.

Falusi1 Creative Commons License 2019.08.16 0 0 644

Nagyon köszönöm az "ötletelésedet" is, mert ezzel új, általam eddig figyelembe nem vett szempontokra hívtad fel a figyelmemet.

Előzmény: Maci_P (643)
Maci_P Creative Commons License 2019.08.16 0 0 643

Az aszályos év eredményezhet nehezebb tisztulást, és tavaly azért eléggé aszályos idők is voltak. Ez derítésnél magasabb bentonitigényben mutatkozik meg.
https://www.tankonyvtar.hu/hu/tartalom/tamop425/2011_0001_521_Boraszati_technologia/ch08s02.html

Ez a rész az érdekes: A derítés általános szabályai és a derítőszerek.

Ha bentonitot használsz, akkor is lehet váltogatni, Na Ca vagy kevert fajtát kipróbálni, nem biztos, hogy minden évben ugyanúgy működnek a dolgok. Ha a próbaderítés után meleg vagy hideg próbára fehérje válik ki, akkor nem jól sikerült a mennyiség kiválasztása. Az is lehet, hogy a bentonit kevés, csersav-zselatinost/vizahólyagost stb. kell megpróbálni, hogy megtaláld azt az anyagot, ami a zavarosító részecskéket kiviszi. Az is lehet, hogy nem lehet derítéssel kiszedni a zavarosító anyagot, ekkor egy szűrés jól jöhet. Egy labor is jól jöhet, legalább egy alkohol, maradékcukor, pH, savösszetevőkre. Persze így távolról, látatlanba csak ötletelni lehet ;-)

Előzmény: Falusi1 (642)
Falusi1 Creative Commons License 2019.08.16 0 0 642

A 2017-es termés minden beavatkozás nélkül gyönyörűen letisztult. Erre számítottam most is, de egyáltalán nem így lett.

A forrás befejeződése után erősen opálos maradt és alig tisztult valamit. Ez az állapot maradt meg egészen a deritonos kezelésig, melyet követően - mint írtam - észrevehetően tisztult, de még mindig kissé opálos.

Az almasav szerintem még tavaly ősszel rendben lebomlott, maradék cukor megindulását megelőzően pedig már tisztábbnak kellett volna mutatkozni a bornak szerintem.

A korábbi évekhez hasonlóan kétszer lefejtettem és enyhén kéneztem.

Próbaderítést nem csináltam, de a használati utasítást követve jártam el a Deritonnal. Az eredményt látva arra gondoltam, hogy talán többet kellett volna tennem bele, mert nagyobb mennyiség jobb hatás, legalább is a formál logika szerint.

Előzmény: Maci_P (641)
Maci_P Creative Commons License 2019.08.15 0 0 641

Opálos a borod? Vagy mit értesz nem letisztuláson? Mert azért ilyenkorra a magára hagyott bor teljesen le kéne ülepedjen. Esetleg maradék cukor nem indult meg? Almasav nem kezdett el lebomlani? És milyen kezelései voltak eddig?
A deritont próbaderítés után adagoltad, vagy hasraütésszerűen?

Előzmény: Falusi1 (640)
Falusi1 Creative Commons License 2019.08.15 0 0 640

A tavalyi fehérborom, a szokásos kezelések mellett, közel sem tisztult le rendesen. A múlt vasárnap Deritonnal próbálkoztam. Az azóta eltelt 4 nap után, az előző állapothoz képest, valamelyest tisztább lett, de nem olyan, amivel meg lehetne elégedni.

Kérem tanácsotokat, hogy várjak még hátha tisztul és utána fejtsem le; azonnal fejtsem le és várjak, hogy tisztuljon; próbálkozzak más derítőszerrel?

A bornak egyébként íz- vagy bármely más hibája nincs.

Bztak Creative Commons License 2019.07.27 0 0 639
Sziasztok . Horvatba kóstoltam egy prosek peljesac nevezetű bort , esetleg tudnátok ajánlani valami hasonló ízvilágú magyar bort??
szervezkedő Creative Commons License 2019.07.25 0 0 638

Tisztelt olvtársak!

A kérdést a pálinka főzős topicban is feltettem, mert az jobban pörög, de nem tudom talán itt (is) tud valaki segíteni.

 

Egy több részből álló, eltolt szintű pince, egy helyiségében erjesztőteret kívánok kialakítani. A pince kellően szellőztethető, de balesetvedelmi okok miatt valami egyszerű co2 érzékelő/riasztó készüléket szeretnék felszerelni, a keletkező mustgáz észlelése céljából. Googleval CO jelzőket találtam leginkább.

 

Van e valakinek tapasztalata, tud e valaki konkrét nevet, típust ajánlani, lehetőség szerint nem több százezres áron.

Köszönöm segitségeteket.

:-)

DokDokM Creative Commons License 2019.06.16 0 0 637

whiskey98: Palackok öblítéséhez ajánlom az alábbi gépet: https://www.palackmoso.hu/
Ha esetleg visszaváltható üvegeket szeretnél használni, akkor a palackok mosására is alkalmas a gép! :)

Előzmény: whiskey98 (633)
Jocó0423 Creative Commons License 2019.05.01 0 0 636

Én egy OXI nevű granulátumot használok (Biborásztól vásárlom) csak vízben elkeverem és ezzel öblítek. Nem kell utána sima vízzel újból öblíteni mert ebben csak a felszabaduló szabad oxigén fertőtlenít és nem marad utána semmiféle szermaradvány.

Előzmény: whiskey98 (635)
whiskey98 Creative Commons License 2019.05.01 0 0 635
Köszi a választ!
Hidrogén peroxidra gondoltál? Mondjuk 3%os oldatba elöblíteni?
Előzmény: Jocó0423 (634)
Jocó0423 Creative Commons License 2019.05.01 0 0 634

A kénsav oldatot nem ajánlanám. Én az oxigénes fertőtlenítést alkalmazom, mint az üvegeknél.

Szerintem egyébként a nyakközép tökéletes.

Előzmény: whiskey98 (633)
whiskey98 Creative Commons License 2019.05.01 0 0 633
Sziasztok!
Csavarzáras palackba készülök palackozni, csak felvetődött bennem néhány kérdés, szeretném a segítségeteket kérni.
Milyen szintig érdemes tölteni a palackot?
A kapszulás csavarzárat öblítsem ki, vagy áztassam be kénessav oldatba, mint a parafa dugót?
Jocó0423 Creative Commons License 2019.03.04 0 1 632

Egyébként szerintem pont ezt az illúziót kéne felszámolni :) A parafadugó lassan múzeumba való. Elég sok a probléma vele, nem egyszer ittam dugós bort sajna.

Előzmény: Jocó0423 (631)
Jocó0423 Creative Commons License 2019.03.04 0 0 631

Természetesen minden másban egyetértünk. Steril palack, derített vagy szűrt kénezett bort palackozok én is.

A csavarzár egyáltalán nem olcsóbb, csak praktikusabb.

A dugót nem tudom felhasználni többször (otthon természetesen) a csavarzárat viszont igen. Ha magamnak fejtek le, vagy baráti zsugához, vacsorához, akkor simán tudom többször használni.

Előzmény: Falusi1 (630)
Falusi1 Creative Commons License 2019.03.04 0 0 630

Elnézést kérek, hogy beledumálok, de a bort én is letisztultan, megfelelő kénszintre beállítva, steril palackba teszem és parafadugóval zárom le. Mindebből a parafadugó lehet a változó érték, de a többi az most is érvényes, nem csak 20 évvel ezelőtt.

Elismerem a csavarzár létjogosultságát, de számomra kissé illúzióromboló, noha lehet, hogy olcsóbb és praktikusabb.

Előzmény: Jocó0423 (628)
Toilet Duck Antilimescale Creative Commons License 2019.03.04 0 0 629

Ez már maradék volt.

Kb 45 literrol fogyott le  1 év alatt cirka.

Valszeg nem vagyok átlagos, akinek lecsúszik az a napi fél+ liter, baráti társaság nélkül.

Meg ittam en abban az évben sok bort nem csak a sajatomat.

Talán több vásárolt palackost ittam, mint a sajatomat.

Klassz fehér borokat amelyek egész más stílust képviseltek, mint a saját bejön áztatott tömény Otelló vorosborom.

A sajatomat inkább csak jofele pörköltek vagy halaszlé mellé.

Előzmény: ladavaz (627)
Jocó0423 Creative Commons License 2019.03.04 0 0 628

Ne haragudj de ez kb 20 éve volt talán igaz.

Ma már a legjobb olasz vagy francia vöröst is látom csavarzáras üvegben.

Én is szoktam rendelni egy raklap csavarzáras üveget a haverokkal (nettó 62 Ft) és veszek hozzá csavaros kupakot.

Szerintem korrektebb zárást biztosít mint a parafa.

Előzmény: ladavaz (627)
ladavaz Creative Commons License 2019.03.04 0 0 627

20 litert bort minek készíteni egyáltalán?Egy átlagos embernél,baráti körrel vagy anélkül is egy hónap alatt elfogy ez a mennyiség.Egy csavaros üveget meg különben se nevezhetünk palackozásnak,ilyen alapon egy műanyag ásványvizes vagy kimosott üdítős palackba is tölthetnéd.A hagyományos palackozás az amikor tiszta,steril üvegbe,parafa dugóval teszem el a lederített vagy természetes módon tisztázódott bort.

 

 

Előzmény: Toilet Duck Antilimescale (624)
granov Creative Commons License 2019.03.02 0 0 626

Én ugyan nem szűrök, nem derítek semmit. Fehéret, rozét még a télen, vöröset pedig majd egy évvel később palackozom. Nem tükrös, de nem is hiányzik a lelke. 2-3 hektot a haverokkal egy délelőtt simán lepalackozunk. Én kalapos dugót használok.

Előzmény: syntaxerror (625)
syntaxerror Creative Commons License 2019.03.01 0 0 625

Hát valamennyit le szoktam palackozni, olyan 20 litereket, de azért ez 300 palack minimum, azt se nagyon tudom hova rakni...

Meg az is hozzá tartozik hogy ez egy szűretlen friss fehér bor, nem tudom mennyi ideig eltartható. Ezzel kapcsolatban annyi adatom van hogy a 2017es az most még jó, illetve van eltéve pár palackom a 2016osból azt megnézzük tavasszal hogy áll-e még de sokéves potenciálra nem számítanék tehát így vagy úgy el kell fogyjon :)

Előzmény: Toilet Duck Antilimescale (624)
Toilet Duck Antilimescale Creative Commons License 2019.02.27 0 0 624

Miért nem palackozod le?

Én lepalackoztam a sajatomat, igaz nem volt nagy mennyiség és nem bonyolítottam agyon.

Mindössze kb. 20 litert.

Voltak prima csavarzaras palackjaim amelyekbol kifogyott a bore -;) és teljesen rendben voltak a zárak.

Jól kimostam őket, megszarogattam, bort (jó vastag, hejon áztatott ottelo mely már érezhetően kezdett oregedni) keneztem és csurig raktam őket. Ez tavaly ősszel volt. A bor teljesen jól van és finom. Kapott némi frissességet amellett, hogy megőrizte az erettseget is. Nagyon jót tettem vele, szinte nulla forintból és kevés fáradtsággal.

Hogy meddig lesz így eltartható azt nem tudom, de kicsi a mennyiség és elfogy.

Egyébként fillérekért lehet venni olyan csavarzarat amelyett eszköz nélkül puszta kézzel rá tudsz tenni a palackra.

Én vettem de olyan elégedett voltam a már használttal, hogy félretették őket későbbre.

Előzmény: syntaxerror (623)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!