Keresés

Részletes keresés

R6gufi Creative Commons License 2020.06.29 0 1 140941

Mátraalmás én így szeretlek.

nagypapi51 Creative Commons License 2020.06.29 0 0 140940

A disznócepe (változékony tinóru) is ehető gomba.

A vélemények megoszlanak, hogy alkohol kíséretében okozhatnak-e gyomorbántalmakat.

Egy barátom rendszeresen fogyasztja.

 

 

Előzmény: Jocoka_77 (140937)
Alchemist_Anonymous Creative Commons License 2020.06.29 0 0 140939

Nekem az egyik jó bükkösöm 400-450 m körül van, meredek ÉK völgyoldalon, ott most is volt vargánya, de a legtutibb szeptember vége felé szokott lenni. A magas szintet meg azért írtam, mert vannak helyzetek a nyári hőségben, amikor meg csak az működik. Illetve a magasságnak még késő ősszel lehet jelentősége az inverzió (meleg levegő felszáll, hideg lemegy a völgybe) miatt.

Előzmény: Bencuc (140931)
öreg_néne_b Creative Commons License 2020.06.29 0 2 140938

Előzmény: Jocoka_77 (140937)
Jocoka_77 Creative Commons License 2020.06.29 0 0 140937

Sziasztok!

 

Hétvégén olyan jól sikerült Zalakaroson a strandozás, hogy összeszedtünk 1-2 kg vargányát, tinórut.

Már ettem belőle és reggelre semmi bajom, úgyhogy úgy látszik jók a gyerekkori emlékeim viszont olvasom, hogy van egy gomba ami nagyon hasonlít a vargányára(Disznócepe) és könnyű összetéveszteni.

Nos délután is ennék még a gombából, ezért kérdés: Disznócepénél minden esetben vörös a szár? Amiket szedtem semmi vörös nincs rajtuk, Vargánya és Tinóruk de ezt a Disznócepét nem ismerem ezért gondoltam megkérdezem (igaz már bekajáltam este belőle úgyhogy...) :)

Köszi előre is.

Gamma Leonis Creative Commons License 2020.06.28 0 4 140936

 

Békéscsaba Élővíz-csatornájának partján nagyon sok gomba él. Megvilágosodott gombászként már nem a gyomrom vezérel, hanem az éteri kapcsolat ember és gomba között. XD Komolyabban, egyszerűen jó gyönyörködni bennük. Értékelem hihetetlen formagazdaságukat és hasznos munkájukat a természetben. Növelik a város természetességét.

Előzmény: Gamma Leonis (140911)
qwer1234 Creative Commons License 2020.06.28 0 0 140935

én 2-3mm vastagra szelem, ruhaszárítóra teszek szúnyoghálót és arra pakolom fel. A kukacok kijönnek elég gyorsan és nincs vele gond később.

Előzmény: Bencuc (140932)
hal40 Creative Commons License 2020.06.28 0 6 140934

Jó kis gombász hétvégénk volt :)

 

Diablo 26 Creative Commons License 2020.06.28 0 0 140933

Köszönöm a segítséget!

Bencuc, én kb 1-1.5 cm vastagságú szeletekre szoktam vágni és akkor ha van is benne száradás alatt kipotyog és szép marad a gomba. Cérnára fűzve, vízszintesen kifeszítve szoktam szárítani. Szárító/aszaló géppel kapcsolatban nekem nincs jó tapasztalatom. Napokig kell nyomni neki, állandóan cserélgetve a tálcák sorrendjét mert párásodik. 

Bencuc Creative Commons License 2020.06.28 0 0 140932

Valaki tippet tudna adni, hogy vargányából a kukacosat hogy lehet normálisan szárítani? Már bevettem kintről egy adagot, de amiben csak néhány járat volt, azok is mind belül barnás gusztustalan belsejűre aszalódtak. Kívülről jók a darabok, de ha megtöri az ember, előbukkan belülről a kukacok végső ténykedésének, barnás, porszerű katyvasza a tetemeikkel együtt, amolyan zárványképp teljesen kitöltve a szárítmány belsejét, nem csak a volt járatokat. Nincs erre valami módszer, hogy ne benn maradjanak ezek a kis szemtelenek, hanem kiessenek mielőtt megszárad? Vagy lehet a szeletek túl vastagok voltak, ezért találtak benne búvóhelyet?

Bencuc Creative Commons License 2020.06.28 0 0 140931

A leírásodból minden stimmel arra bükkösök terén, ahova én szoktam menni, egyet kivéve: a magasság. Ennyire magasra mint írod sose megyek fel. Lehet ez a gond. Gyakorlatilag 400 méterig max. Na majd legközelebb megnézem őket fentebb kíváncsiságból. 

Előzmény: Alchemist_Anonymous (140926)
homerx Creative Commons License 2020.06.28 0 1 140930

a ceklahoz segitseg. tobb "hasonlo" tinoru letezik, de a legsurubben a ceklat es a valtozekonyt talaljak. a tobbi ritkabb, illetve a fenti ketto tenyleg surun fordul elo a kirandulohelyek kornyeken is, foleg most, amikor a termoideje van. ha megnezed figyelmesen, akkor a tonkon finom szemcsezettseget lehet latni. ez az egyik jellezgetessege. a masik, ha a tonk aljan megvagod, akkor elenk sargabol hirtelen kekul. ezt fotozni nem lehet, meg kell tapasztalni. tehat, ahogy lejeztem, mas hasonlo tinoruk is leteznek hasonlo ismervekkel, de azok ritkabbak. ezert nezesd meg.

Előzmény: homerx (140929)
homerx Creative Commons License 2020.06.28 0 0 140929

szia,

 

az elso kepeden nagy valoszinuseggel ceklatinoru van. a masodikon szerintem okkerszinu tinoru, mig a masik ketton sotet erdestinoru. Mindegyik eheto, de nezesd meg legyszi. Az okkernel a tonkot azt vagd le, mert kellemetlen karbol szeru illata(szaga) van.

Előzmény: Diablo 26 (140928)
Diablo 26 Creative Commons License 2020.06.28 0 0 140928

Sziasztok!

Ezeket a Pilisben talált gombákat nem sikerült egyértelműen azonosítanom. Tudnátok segíteni ebben? Ha nem ehető akkor is jól jön a segítség, legközelebb a helyén hagyom őket. Az utolsó kettő szerintem érdestinóru :-) 

 

homerx Creative Commons License 2020.06.28 0 0 140927

roger

Előzmény: Alchemist_Anonymous (140926)
Alchemist_Anonymous Creative Commons License 2020.06.28 0 0 140926

Bükkös és bükkös között is nagy különbségek lehetnek. Vargányát főleg mészkerülő bükkösökben szoktam találni, amik általában meredek (50-60 fok feletti), lepusztult hegyoldalakon vannak, cserjeszint nincs, gyepszint minimális, nudum, vagy moha, esetleg elszórtan bükksás (Carex pilosa). Ezek nagyon nehezen járható terepek, épeszű ember inkább hagyja a fenébe, de nekem ez a sport része, két túrabottal, jó bakanccsal, talán hágóvas is kéne... :) Más kérdés, hogy ilyenkor júniusban én se kockáztatom a végtagtörést pár vargányáért, amikor egy lankás tölgyesben 2-3x több van. Viszont ezek a meredek, nyugatias kitettségű bükkösök, főleg ha magasan vannak és még az inverzió is rásegít, késő ősszel, október végén-november elején nagyon szépen adják az ízletes vargányát meg esetleg a vörösbarna vargányát, amikor a tölgyesek már leálltak a hideg miatt. (Nebularis volt nagy szakértője ezeknek a helyeknek :) Szóval ezeknek főleg a késő őszi időszakban van jelentősége, vagy akár a rekkenő hőségben is, mert pl. szedtem már augusztusi 35 fokos napon vargányát 850 m magasan, ÉK kitettségben lévő gyepszint nélküli bükkösben, amikor 700 m alatt semmilyen gomba nem volt. Szóval ezek speciális helyek, speciális körülményekre, nem teljesen normális embereknek...

Előzmény: Bencuc (140924)
Frauentaubling Creative Commons License 2020.06.28 0 0 140925

A Mátrában és a Cserhátban még mindig sok a gomba: ízletes vargánya, bronzos vargánya, nyári vargánya, rókagomba, galambgombák, piruló galóca beindult...

 

Bencuc Creative Commons License 2020.06.27 0 0 140924

Emiatt a szeszélyes idő miatt ami általánossá vált, nem igazán tudom belőni mikor kellene őket keresni, úgyhogy inkább úgy voltam vele hagyom a fenébe. Szeptemberben mindig van ez a nagy meleg, aztán hirtelen betör 1 hétre vagy kettőre a sarkvidéki hideg, utána meg ki tudja mi lesz. Régen volt még jó mikor jött az ősz, esegetett, folyamatos volt a télbe az átmenet, aztán mindig ki-kinézhetett az ember valamiért. Mostmár meg meg van teljesen bolondulva a rendszer. Az a csoda a júniusok még hozzák a formájukat. De látod áprilisban is mi van mostmár mindig, előretolt kis nyár, eső egy szem se. Májusi pereszkét ugyanezen okból hanyagolom. 

Előzmény: homerx (140923)
homerx Creative Commons License 2020.06.27 0 0 140923

miert nem? nincs a kozelben?

Előzmény: Bencuc (140922)
Bencuc Creative Commons License 2020.06.27 0 0 140922

Hát, az mondjuk igaz, hogy én ősszel nem nagyon szoktam gombászni már. Lehet ez a baj.

Előzmény: homerx (140920)
Bencuc Creative Commons License 2020.06.27 0 0 140921

A mítoszt azt ne komolyan vedd, elhiszem én, csak valahogy számomra felfoghatatlan. Egyébként tegnap mikor voltam kinn terepen, sokan mentek a bükkösbe, de egyszerűen nem is értettem minek. De azt látom a képekről, hogy akad ott is. Viszont amerre én járok ott ez pont sosem igaz. Pedig Heves-Borsod-Nógrád számtalan helyein meg szoktam fordulni.

Előzmény: Gamma Leonis (140919)
homerx Creative Commons License 2020.06.27 0 0 140920

bukkbe osszel megyunk leginkabb.

Előzmény: Bencuc (140917)
Gamma Leonis Creative Commons License 2020.06.27 0 2 140919

 

2019.06.25.

A Béli-hegység egyik patakvölgyében is gombásztunk aznap a síkvidéki tölgyesek után. Itt már gyertyános-bükkös az uralkodó növénytársulás.
Ezen a napon pont a termőhullám elejét csíptük el. Életem egyik 100%-os vargánya kaszabolós élményét adta. Méterenként kellett lehajolnom felkapkodni a vargányákat.

Előzmény: Bencuc (140917)
nyúlfüligomba Creative Commons License 2020.06.27 0 0 140918

 

Bő egy órás délután fél hat utáni gombászás eredménye a Börzsönyben. Szinte csak vargányával találkoztam, galambgomba alig, piruló galóca indulóban. Kb. 50 % a volt teljesen ép, kifogástalan példány. Tegnap VH nem ilyen bőség, de sokkal több fajta. 

Bencuc Creative Commons License 2020.06.27 0 0 140917

Ja, meg még valami, most hogy ennyire komoly a vargányaáradat, jobban körbenéztem a gombászhelyeim tágabb környezetében. Több négyzetkilométeres területeket jártam be, de nem tapasztaltam a bükkösökben túl nagy mozgást. Van vargánya, de alig. Pedig ha máskor nem, most igazán lehetne. És rókagomba se. A tölgyesek gyertyánosok, ugyanezen bükkösök szomszédságában viszont nagyon gazdagok gombában. Megy az ember 10 métert, és gombaínségből gombaáradatba ér, mikor átmegy a bükkösből a tölgyesbe. Még úgy is, ha a bükkös igazi öreg erdő, jó aljnövényzettel, a tölgyes meg kis cingár fiatalos is lehet, még ott is jobb sokkal. Úgyhogy, bár lehet hülyeséget mondok, de nekem ez a bükkösben vargányázás így 20 év után továbbra is mítosz számba megy.  Vagy mások az elvárásaink mennyiség tekintetében.

Bencuc Creative Commons License 2020.06.27 0 1 140916

Érdekes, mert a róka mifelénk sem indult be. Azaz van, lehet találni, de nem az az özön jelleg amit szeretek, hanem egy egy itt ott, egy csomót kell érte menni. Bár ahol nálunk előjött, ott amúgy is ilyen szokott lenni. A tömeges rókás helyeken viszont kedden még síri csend honolt. Én most szombat reggel megyek ki kedd után megint megnézni a jó helyet. Érdekes viszont, hogy nekem pont ellenkező a tapasztalatom, az árnyas helyek nekem most épp annyira beváltak, mint a naposabbak.

 

Itt meg pár szép kép:

 

 

Előzmény: Alchemist_Anonymous (140912)
homerx Creative Commons License 2020.06.26 0 3 140915

ez egy nagyon hitvany foto. csak azert feltetelezem, hogy ceklatinoru, mert a kovetkezo kepeiden varganyak is vannak, tehat valoszinuleg ezeket is savanyu talajon szedted. azert nezesd meg, es elore a jobb fotokert.

 

btw, ti nem nezitek vissza a kepeket, amikor elsul a kezetek? mar akkor torolni, korrigaln kellene.

Előzmény: Miszterpi (140913)
Miszterpi Creative Commons License 2020.06.26 0 0 140914

A Bükk gombái (jó kukacosak:)))

 

Miszterpi Creative Commons License 2020.06.26 0 0 140913

Sziasztok, ők mik lehetnek? 

Alchemist_Anonymous Creative Commons License 2020.06.26 0 0 140912

Börzsöny még mindig nagyon adja a vargányát, tölgyesek, bükkösök, kb. mindenhol, kivéve a nagyon árnyas, hűvös helyeket. Száradás viszont megindult, már jópár "kockás" kalapú repedezett vargányát találtam. Róka indulgat, de arányában jóval kevesebb helyen találni. Sok picit láttam, talán egy hét múlva jó lesz, ha kap még esőt. Van még sok piruló és egyéb galócafélék, galambok, stb. Mezőkön semmi, szárazak.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!