Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2012.08.23 0 0 110

Nem használ mindenki, van akinek jobb van  ;-))))))

 

De tényleg, ha alap obikat nézünk, egy 1,4/50 MD Rokkor már nagyon szépen teljesít. Vettem nemrég a Soósnál a beteg 2,8/135 helyett egy szép állapotút, és ki is próbáltam Tmax100 / Xtol 1+1 csináltam a hosszú oldalon pár centivel 1m feletti képről (Amit a Laborátor tud max alapdeszkán.) résznagyítást, látnod kéne…

 

Szóval a filmhívás nagyon sokat számit. Hiába veszel akármilyen jó KF gépet a legszuperebb obival, ha nem úgy hívod a filmet, hogy ez érvényesüljön…

Előzmény: 300eoss (109)
300eoss Creative Commons License 2012.08.23 0 0 109

Én nem fotózok kisfilmre, ezért nem tudom, hogy mindenki 2,8/60 micro Nikkort használ, vagy van más is?

Előzmény: Törölt nick (108)
Törölt nick Creative Commons License 2012.08.23 0 0 108

Akkor mondok konkrét példát, vegyünk egy 6x7 gépet tegyünk bele egy FP4 filmet hívd elő gyári paraméterek melett D76 hívóban. A másik gép legyen egy F4  2,8/60 micro Nikkor  D100 / Xtol 1+1.

Majd nagyítás 30x40 re és látni fogod miről beszéltem…

 

Ha a 6x7 gépbe is d100 teszel ugyanolyan hívás, akkor meg az van amit az előbb mondtam 300mm körül talán megmondod melyik – melyik.

Előzmény: 300eoss (105)
300eoss Creative Commons License 2012.08.23 0 0 107

Nyilván ennek kell kijönni, és ez jön ki. Ez a lényeg. A fizikával nem érdemes szembe menni. Az ember (vagy én) azért szerez be jobb minőségű cuccokat, hogy ne az legyen a leggyengébb láncszem. Nálam sikerült, én vagyok a leggyengébb lánszem, a minőséget én tudom elrontani, nem a cucc.

Előzmény: Rőth Sándor (106)
Rőth Sándor Creative Commons License 2012.08.23 0 0 106

Nándi!

 

Ezt a történetet már többször előadtad. Nem érzed a dolog abszurditását?

Azt írod, hogy a jó technikával létrehozott kisfilmes felvétel jobb, mint az elszúrt középformátumú. Hát persze, hogy jobb, de az egyik el van szúrva.

Ne ezt az esetet vizsgáld, hanem azt, hogy mit mutat ugyanaz a felvétel akkor, ha egy minőségi kisfilmes objektívvel, és hasonló paraméterű középformájú objektívvel készül, és jó labormunkával.

 

Ahogy írtam én magamnak elvégeztem ilyen próbát 9x12-es filmre Schneider 5,6/150-es, Mamiya Sekor 90 mm-es, 1,8/50-es Nikkor, és 4/45 mm-es Hasselblad objektívvel. Mivel egyik negatívot sem rontottam el, egyértelmű lett a sorrend.

 

Más alkalommal megcsináltam ismét, ahol a különböző objektívjeim felbontását vizsgáltam különböző rekeszértéken, itt bevontam a Bronica-t is. Itt sem csesztem el a hívást és megint beigazolódott a papírforma, a nagyobb negák jobbak.

 

Itt nem a formátumok, hanem az objektívek vizsgáznak.

Előzmény: Törölt nick (104)
300eoss Creative Commons License 2012.08.23 0 0 105

Nyilván sokat számít a cipelési faktor, nálam is. De ha egy gyengébb KF rendszert hasonlítunk össze egy jobb kisfilmmel, akkor persze jobb lehet a kisfilm. Ezért a kisfilm-KF összehasonlításnak inkább úgy van értelme, hogy rendszereket (konkrét obi és váz) hasonlítunk. Mikor pár évtizede (némelyek ma is) KF-re csináltak címlapokat, plakátokat, KF-en nem holgát meg bizonytalan minőségű kommersz obival szerelt játékszereket értettek, hanem a felsőbb kategóriából választottak, és megadták a rendszernek amit megkívánt: jó film, hívás, állvány, megfelelő világítás stb. Szóval azt akarom kihozni, hogy a telefonommal is tudok jobb képet csinálni, mint KF-mal, ha nem adom meg neki, amit kíván. De nyilván azért tömöm magamba a tudományt, hogy megadjam. neki.

Törölt nick Creative Commons License 2012.08.23 0 0 104

Hali! Az egész gondolatmenetem abból indult ki, hogy vannak 30x40 nagyításaim kisfilmről is meg roll –rol is, és igazából elég közelről kell nézni, hogy megmond éppen melyik formátumra készült, vagy éppen nagyítóval kell nézni. Ha a nagyítás folyamatát nem számítjuk, mert nagyítani jobb roll formátumról, a kontakt másolaton is sokkal több minden látszik. Nem biztos hogy akkora nyereség a középformátum, a kisfilmhez képest. És még beleszámolom, pl. amikor még P. six –el nyomtam FP4 filmre és a gyári ajánlás szerinti, legjobb élességet adó hívóval hívtam, gyári idővel, arról 30x40 nagyításokat most megnézve, kisfilmre kategóriákkal jobb képet tudok most prezentálni. Tehát a középformátum magában még biztosítja az abszolút minőséget, erre gondolok. És adott esetben van egy kezdő aki beszerez egy Minolta vagy Canon FD szettet, adott esetben megfelelő nega technikával, lényegesen jobb képet tud prezentálni mint aki beszerez egy középformátumot, és gyengébb minőségben hívja a filmet. Persze ha KF –ben precízen csinálsz mindent (Pl. állványra rakod a gépet.) akkor az nagyon jó lesz, de igazából egy 30x40 nagyítást nézve csak 30cm vagy közelebb derül ki mivel jobb…

 

Persze szeretem az RB –ét, csak nagyobb lelkierő kell hozzá, mint a „Nikonos” hátizsák felkapásához  ;-))))

Előzmény: 300eoss (103)
300eoss Creative Commons License 2012.08.23 0 0 103

Ha már ilyen sokrésztvevős (formátumok, obik...) kísérletet csinálnánk, nyilván többféle összehasonlítást lehet csinálni, konklúziót levonni, de konkrétan olyan is kijön, hogy pl. RB67+50mm obijával jobbat értünk el mint Leica váz x obival stb. Nyilván vannak okai ha egy gép-obi páros jobb ugyanolyan filmnél, körülményeknél, de a lényeg, hogy ha van 3-4 féle rendszered otthon, és épp a jó felbontású képre hajtasz, akkor az X felszerelésed vigyed az Y helyett, amit akkor viszel ha gyors munka kell stb.

Előzmény: Törölt nick (102)
Törölt nick Creative Commons License 2012.08.23 0 0 102

A látószöghöz képest a felbontást. Pl. vegyünk 2 formátumot, a kisebbik pont fele a nagynak, ezért ugyanolyan végső felbontáshoz, 2x jobb felbontású obi kell. De mondjuk a nagynak 30/vonal a felbontása a kicsinek meg 100 akkor a kisebb a jobb. Persze csaj akkor ha film felbontása közelít a végtelenhez. Mert ugye ha a kicsi 100vonal a nagy meg 50 vonal, akkor már a nagy, a fim miatt valszeg előnyben van.

Előzmény: arry_ (100)
arry_ Creative Commons License 2012.08.23 0 0 101

vagy a nagyítást scenelni.... esetleg a scenelést nyomtatni...

Előzmény: 300eoss (95)
arry_ Creative Commons License 2012.08.23 0 0 100

hogyan gondolod a fajlagosant?

Előzmény: Törölt nick (93)
arry_ Creative Commons License 2012.08.23 0 0 99

4800 - 9600 dpi miért gyenge? a papír hány dpi?

 

de persze én is papíron nézném mindenképpen...

Előzmény: Törölt nick (94)
arry_ Creative Commons License 2012.08.23 0 0 98

a tészta hidegen is jó, a Bud Spencer is úgy szerette

Előzmény: Rőth Sándor (97)
Rőth Sándor Creative Commons License 2012.08.23 0 0 97

Amikor elkezdtem a digitalist, akkor csinaltam ilyen tesztet. Teljesen hozta a papirformat, nagyobb nega jobb kep. Jobb objektiv, jobb kep. Nincs ebben semmi meglepo. A digitalis az mas teszta. 

Előzmény: 300eoss (52)
Törölt nick Creative Commons License 2012.08.22 0 0 96

Az se rossz  ;-))))

Előzmény: 300eoss (95)
300eoss Creative Commons License 2012.08.22 0 0 95

Vagy nagyítani és szkennelni is. 

Előzmény: Törölt nick (94)
Törölt nick Creative Commons License 2012.08.22 0 0 94

 

Ha a végső összehasonlítás szkennelés alapján történik, akkor a szkennerek gyenge felbontóképessége miatt a KF v. NF előnyben van a kisfilmhez képest. Szerintem mindenképpen nagyítani kéne.

 

 

Törölt nick Creative Commons License 2012.08.22 0 0 93

 

Ha állványra tesszük a gépeket, és van idő precíz élesség állításra, a filmet nem hívjuk túl, a KF. géppel jobb felbontást lehet elérni (feltéve, ha fajlagosan jobb az objektívjének a felbontó képessége). De pl. ha gépeket nem teszed állványra, ugye ugyanolyan látószöghöz a kisfilmes gépnek rövidebb a gyújtótávolsága, ráadásul a szükséges mélység élességhez kevésbé kell rekeszelni, magyarán rövidebb záridővel lehet fényképezni. Erre gondoltam.

 

Ha visszagondolsz a mutatott a 30x40 nagyításokra ½ méterről se biztos, hogy meg lehet mondani megfelelő hívás és film esetén, hogy melyik milyen formátumra készült.

 

 

 

Előzmény: BNSfoto (37)
300eoss Creative Commons License 2012.08.22 0 0 92

Támogatom! Szeretem a szalmabálákat, pont ezt a típust.

Előzmény: arry_ (91)
arry_ Creative Commons License 2012.08.22 0 0 91

Talán egy ilyen szalmabála lenne a legjobb teszt, itt kiderülne kinek milyen a feloldó képessége :-) eléggé részlet gazdag téma...

 

arry_ Creative Commons License 2012.08.22 0 0 90

aztán vigyáz le ne teszteljék a gépedet...

Előzmény: BNSfoto (88)
arry_ Creative Commons License 2012.08.22 0 0 89

persze  normál fényel kell mérni...

 

ott kéne, de egyik se ott tud... 5500K nagyon széles amit én mondok az ninc s1 nano széles tüske... nincs diszperzió

 

napfény:

 

 

lámpám:

Előzmény: BNSfoto (87)
BNSfoto Creative Commons License 2012.08.22 0 0 88

na mentem roncstelepen punkokat fotózni. szép napot, jó fényket! :)

BNSfoto Creative Commons License 2012.08.22 0 0 87

én maradnék az 5500k-en, hiteles legyen, de ne steril. nagyfény színhőmérsékleten kéne mindnek tudni a legtöbbet.

Előzmény: arry_ (86)
arry_ Creative Commons License 2012.08.22 0 0 86

ja meg kell csinálni rendesen...

 

van egy lámpám...

 

monokromatikus

 

azzal is érdekes lenne lőni....

 

azzal picivel nagyobb képességnek kell kijönni, mert nem lesz akkora diszperzió...

Előzmény: BNSfoto (83)
arry_ Creative Commons License 2012.08.22 0 0 85

Majd néznek ha nándi lenyomja őket delta 100 zal...

 

:)))))

Előzmény: 300eoss (80)
BNSfoto Creative Commons License 2012.08.22 0 0 84

ismerek valakit, futok egy kört.

Előzmény: arry_ (82)
BNSfoto Creative Commons License 2012.08.22 0 0 83

mint annyi minden ez is pénz és szervezés kédése. gondolom az eredményeket (feltéve hogy komoly a teszt és hitelesnek mondhatóak az eredmények) nem szarnák le

Előzmény: 300eoss (81)
arry_ Creative Commons License 2012.08.22 0 0 82

nemigaz, hogy ennyi fotós nem ismer ott a mikrosat nál valakit akire lehet számítani egy teszt erelyéig 

Előzmény: BNSfoto (78)
300eoss Creative Commons License 2012.08.22 0 0 81

Írni kellene a Mikrosatnak, hogy nevezze be valamelyik cuccát. Csak kár hogy nem cég vagy blog vagyunk.Gondolom így leszarja a játékunkat.

Előzmény: BNSfoto (78)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!