Egyre elterjedtebbé válnak a zárt égésterű kazánok körében a kondenzációs elven működő berendezések, ami számos kérdést vet fel egyrészről a 100% feletti hatásfokról, másrészről a hozzá tartozó legoptimálisabb rendszer tervezéséről, kiépítéséről, beállításáról…
Ezúton megkérek minden látogatót, hogy kerüljék a direkt vagy indirekt reklámozást – különös tekintettel gondolok itt forgalmazókra, kivitelezőkre.
Összegyűjtöttük a leghasznosabb információkat egy kondis oldalon. http://statisztikus.hu/kondis/
Reméljük a mi éves számlánk most nem lesz160 eFt-nál több, így évi 48 eFt-ot lehetne spórolni a mai árak mellett. Hát még 2018-as áron sem lenne gyorsan megtérülő projekt.
Kíváncsi lennék a tanácsotokra, melyik az a kazán, új építésű családi házhoz, amelyik szerelői szemmel ajánlott, és a legkisebb teljesítményre le tud modulálni?
Ha a teljesítmény ugyanakkora , akkor ugye a 45°C-nál arányosan nagyobbnak kell lennie a hőleadó felületnek a 90°C-oshoz képest , hogy letudja adni az azonos teljesítményt . Ha így van , akkor az idő is azonos .
2018-ben volt kazáncserénk, egy nyílt égésterű, Saunier Duval C12-es (12kW-os) kazánról váltottunk Bosch Condens 3000W ZSB 14-3 -ra (14 kW).
Könnyűszerkezetes ház, 92m2 nettó, tisztán padlófűtéssel. HMV-t is a gázkazán csinált és jelenleg is az készít. Jelenleg 100l-es Heizer tárolóban készül a melegvíz. Ketten lakjuk a házat.
A korábbi, évi átlag 1284 m3-es (14 évi átlag) fogyasztás lecsökkent átlag 886m3-re (5 éves átlag).
2018-ban a kazáncsere 820 eFt-ba került. Kazán, füstelvezető, melegvíztároló, szerelés.
Mi nem most cseréltük, hanem 15 éve, de előtte a téli számlák 120 ezer körül voltak alaphangon, utána meg többé nem ment 70-80 ezer forint fölé. Csak a kazánt cserélték, az öntöttvas radiátorok maradtak mindenhol. Elég nagyok, szóval most is 42 fokos előremenővel kifűti a kazán a házat. Maga a kazán 300-400 ezer között van, kell újra gázterv és engedélyeztetés, ha nem lehet megoldani az oldalfali kivezetést, akkor kell új kémény, meg persze a szerelés. Nekünk tavaly csak egyszerű csere volt, kondenzációs volt már az előző is, és az volt majdnem 600 ezer forint.
A jelenlegi kazánunk FÉG C-24 típusú. A radiátorok sok-sok évvel ezelőtti öntöttvas radiátorok.
Elviekben hány százalékkal kellene kevesebb energiát (gázt) fogyasztani, ha kazáncserére kerülne sor?
Nagyságrendileg milyen anyagi ráfordítást jelentene egy ilyen művelet, ha "átlagos" minőséget választ valaki? (3 háló, 1 dolgozó, 1 nappali, fürdőszoba, konyha, kb. 150m2)
A radiátoron átfolyó víz mennyisége szorozva a delta T-vel azonos idő alatt ( belépő víz hőmérséklete és a kilépő víz hőmérséklete közti különbség ) . Ha ugyan az az érték jön ki , akkor egyformán fűtik a szobát .
A magadfajta, tudás nélkül önbizalomtól duzzadók miatt lesz elege legtöbbünknek abból, hogy bármiben is tanácsot, segítséget adjunk itt. Neked erre egyébként nincs is szükséged, hiszen mindent IS tudsz. Igaz, nem jól, de téged ez nem zavar.
Illusztrálok:
Erre megint csak azt mondanám: Egy gázkazán pl 5 kw-on képes működni 45/40 fokos előremenővel(és visszatérővel) és ugyanúgy képes működni 5 kw-on pl 85/70 fokos előremenövel. Nyilván az utóbbinál többszöröse lesz a radiátor hőleadása
Szóval, eszerint kettőtök közül te voltál, aki hiányzott a fizikaóráról. Ha egy hőtermelő 5kW teljesítményt tol bele állandósult előremenő mellett egy fűtésrendszerbe, akkor a radiátorok a fizika mai állása szerint legfeljebb 5kW-ot fognak tudni leadni. Ha ennek többszörösét adják le, úgy a rendszer pillanatok alatt le fog hűlni arra az állapotra, ahol a kazán teljesítménye egyensúlyba kerül a radiátor leadott teljesítményével.
Senki nem állította,hogy ha egy kazán bevisz a rendszerbe pl 5kw energiát ,akkor a radiátor majd 15 kw-al fog fűteni.
Idézném eggyel fentebbről a szavaid:
gázkazán pl 5 kw-on képes működni 45/40 fokos előremenővel(és visszatérővel) és ugyanúgy képes működni 5 kw-on pl 85/70 fokos előremenövel. Nyilván az utóbbinál többszöröse lesz a radiátor hőleadása
Szóval de, te magad állítottad.
Amíg a történet fizikai alapjaival nem vagy képben, addig inkább kérdezz, de ne oktass ki olyat, aki ebben a topicban évek óta segít másokat.
Mondjuk tényleg nem értelek...állítólag fizikusnak mondod magad,de amiket reagálsz abból az jön le,hogy vagy nem vagy az,vagy éppen hiányoztál az óráról amikor ezeket tanultátok,vagy nagyom is érted miről beszélek példákkal ecsetelve,csak rájöttél ,hogy badarságokat osztogatsz tanácsként ..és a legjobb védekezés a támadás elvén próbálsz jól kijönni a sz..ból.
Béke!--? Miért háborúzunk??? egyáltalán. Szerintem ez pont arra való nyilvános fórum,hogy meg lehessen vitatni adott témához illő gondolatokat,problémákat.
A trollkodást...bocs nem értem,ha valaki ellenkező véleményen van veled akkor az trollkodik???
...semmi köze a radiátor hőleadásának a kazán teljesítményfokozatához..." Innentől kezdve nem igazán vagyunk közös nevezőn.
Erre megint csak azt mondanám: Egy gázkazán pl 5 kw-on képes működni 45/40 fokos előremenővel(és visszatérővel) és ugyanúgy képes működni 5 kw-on pl 85/70 fokos előremenövel. Nyilván az utóbbinál többszöröse lesz a radiátor hőleadása .
...Igy nagyobb delta T (kisebb sziv fokozat) esetén nagyobb a radiátor hőleadása. Úgy ,hogy a kazán teljesítményéhez nem nyúltunk. ..." Hát, ez sem lesz tankönyvi példa az energiamegmaradás törvényére :)
Hát erre most mit mondjak:-) -senki nem állította,hogy elvész az energia. De egy radiátor hőleadásának,és szivattyú fokozatnak mi köze ehhez a törvényhez? Senki nem állította,hogy ha egy kazán bevisz a rendszerbe pl 5kw energiát ,akkor a radiátor majd 15 kw-al fog fűteni.
Vagy fordítva ,ha betol a kazán 15kw-ot ,1 radiátor meg elhasznál 5-kw-ot akkor a maradék 10kw megy a piacra,vagy sutty elszáll a semmibe....nyilván az a többlet ki fog kötni a többi radiátorban,vagy pl pufferben.
"...Azonos kazánteljesítmény mellet ,NEM lehet fix előremenő ugyanazon rendszerben ha a sziv.fokozatát (át)állítgatod...." Nem is állítottam ilyet.
Hát a 47240 es hozzászólásodban:Az én felvetésemben a kazán előremenője fix hőmérsékletű,
Hát a 47207 es hozzászólást sem én írtam:Ponto fordítva van: mindnen más változatlansága mellett egy fűtésrendszer hőleadása magasabb szivattyúfokozatra nagyobb lesz, alacsonyabb fokozatatra meg kisebb.
...hát a te szavaiddal élve: ez sem lesz példa az energiamegmaradás törvényére:-)
Gondolatkísérlet: melyik radiátor ad le több hőt a környezete felé az, amelyiknek az alja tök hideg (alacsony szivattyú fokozat) vagy az, amelyiknek az alja is meleg (magas szivattyú fokozat)
Sajnálom,hogy nem érted,de igazándiból mindegy is mit gondolsz,amíg a saját fűtési rendszered mókolod,de a tanácsadással csak óvatósan...
"A legegyszerűbb a legjobb. Helységtermosztát plusz a készüléken beállitott előremenő vizhőmérséklet."
A termosztát most egy hosszú lengőkábelre került, betettem a leghidegebb helyiségbe, ahol eddig kb 18 fok volt. Most a levegő már elérte a 22 fokot, szerintem egy nap, mire a falak is átmelegszenek. Az előremenő hőmérséklet 52 fok. (FÉG C-24) A leghidegebb helyén - ami kb a zegzugos csőrendszer legtávolabbi pontja is, a radiátor 44 fokos, a visszamenő cső hőmérséklete 29 fok. Most kb. 25 percig megy, aztán kb. 45 percig kikapcsolva.
Azt nem tudom, hogy kell-e állítani a kazánon az említett vízhőmérsékletet.
Eddig a fűtés kezdetétől (november 4) 112 m3 gáz fogyott, attól tartok, hogy ez megugrik majd. Viszont odafent lehet, hogy minden radiátort kikapcsolok, mert maga a cső is eléggé fűt.
"...semmi köze a radiátor hőleadásának a kazán teljesítményfokozatához..." Innentől kezdve nem igazán vagyunk közös nevezőn.
"...Igy nagyobb delta T (kisebb sziv fokozat) esetén nagyobb a radiátor hőleadása. Úgy ,hogy a kazán teljesítményéhez nem nyúltunk. ..." Hát, ez sem lesz tankönyvi példa az energiamegmaradás törvényére :)
"...Azonos kazánteljesítmény mellet ,NEM lehet fix előremenő ugyanazon rendszerben ha a sziv.fokozatát (át)állítgatod...." Nem is állítottam ilyet.
Na, én lezárom a témát, ne trollkodjuk szét a fórumot feleslegesen. (legalábbis én nem akarom a magam részéről)
Ha a kazán teljesítményfokozata nem változik, ahogy írod, akkor hogy adnak le több hőt a radiátorok? Veszik a piacon a különbséget?-nálad lehet igen a te elméletedben
A valóság meg az ,hogy semmi köze a radiátor hőleadásának a kazán teljesítményfokozatához.Magasabb előremenővel - nő a radiátor (átlaghőmérséklete) hőleadása ugyanazon visszatérő esetén. Nálam a példaként említett 60/40 fok átlaga 50 fok, míg nagyobb sziv.fokozaton a 45/40 átlaga meg 42.5 fok. Igy nagyobb delta T (kisebb sziv fokozat) esetén nagyobb a radiátor hőleadása. Úgy ,hogy a kazán teljesítményéhez nem nyúltunk.
Q=c*m*deltaT A képletből kiolvasható,hogy ha a Q ugyanaz (kazán telj) a c meg állandó, akkor ha az m-et( sziv által szállított vízmennyiség-azaz kisebb vagy nagyobb fokozat) változtatjuk akkor a delta T is kell változzon .Így jön ki azon egyszerű tény,hogy kisebb fokozaton lesz pl 60/ 40 fok nagyobb fokozaton meg pl 45/40...és így jutunk el odáig,hogy kisebb seb.fokozaton ugyanazon kazán telj.mellett 50 fok átlaggal több hőt ad le ugyanazon radiátor.
"Az én felvetésemben a kazán előremenője fix hőmérsékletű"- A te felvetésed még elméletben sem létezik,nemhogy fűtési rendszerekben. Azonos kazánteljesítmény mellet ,NEM lehet fix előremenő ugyanazon rendszerben ha a sziv.fokozatát (át)állítgatod.
Nem úgy megyek neki, hogy nem hiszek benne, csak azért írtam, hogy gondolom nyitva vannak, mert most nem vagyok otthon és nem látom. De annyi biztos, hogy senki nem állította el, úgy vannak ahogy a dobozból ki lettek csomagolva.
De ha úgy mész neki, hogy magad sem hiszed / érted, hogy mi történik, csak megcsinálod, mert annyira erősködött a fórumos csávó, akkor nyugodtan ráhagyhatod, úgysem érsz el eredményt.
Ha a kazán teljesítményfokozata nem változik, ahogy írod, akkor hogy adnak le több hőt a radiátorok? Veszik a piacon a különbséget?
Az én felvetésemben a kazán előremenője fix hőmérsékletű, mint ahogy az nagyjából igaz bármilyen gázkazános esetben mindegy, hogy radiátorok vagy padlófűtés a hőleadó. (állandó külső hőmérséklet esetén, hiper-szuper szábalyzasok nélkül)
A konvenció mértéke szerintem nem attól függ, hogy milyen hideg a radiátorok alja, hanem hogy a szobahőmérsékletű levegő mennyire melegszik fel a radiátoron áthaladva. Ez a hőmérsékletkülönbség lesz az, ami megmozgatja a levegőt. Az meg a radiátor nettó hőleadásától, azaz átlaghőmérsékletétől fog függeni. Egy magasabb átlaghőmérsékletű radiátor ugyanazon körülmények között mindig több hőt fog leadni a környezetének. Azon már lehet vitatkozni, hogy azonos radiátor átlaghőmérséklet mellett mi a jobb, a nagyon vagy a kisebb deltaT (valószínűleg a nagyobb).
Gondolatkísérlet: melyik radiátor ad le több hőt a környezete felé az, amelyiknek az alja tök hideg (alacsony szivattyú fokozat) vagy az, amelyiknek az alja is meleg (magas szivattyú fokozat).
Gondolatkísérlet2: Ugyanazon teljesítményfokozat mellett alacsony szívattyúfokozat esetén az előremenő hőmérséklet fog emelkedni így pl alacsony fokozaton: 60/40 fok míg magas fokozaton 45/40 fok. Tehát a visszatérő (kb) ugyanaz marad ,tehát a radiátor alja tök ugyanaz a hőmérséklet lesz, ,viszont az alacsony fokozaton a magasabb előremenő miatt jóval több hőt ad le ugyanazon radiátor .A helyiség is jobban melegszik mert minél nagyobb a hőfok különbség a radiátor teteje és alja között ,annál jobban beindul a konnvekciós (hatás) fűtés.
Az az érzésem te összekevered a felületfűtést és a radiátoros (konvekciós) fűtést.
A felületfűtésnél valóban az a nyerő amit írtál,nagyobb szivattyú fokozat minél kisebb különbség az előremenő és visszatérő között,de a radiátornál ez ponto fordítva vagyon.
Ha már nyelvtannáciskodtam, akkor magamat is javíthatom: "...tökéletesen mértezett rendezrnél folytnk bizonyos hőleadókat..." - természetesen fojtjuk a hőleadókat
Alul azok a torló szelepek pont beszabályzásra valók. Én elindulnék a beszabályzás irányába először, nem kezdenék el cserélgetni vaktában. A tesztelés ingyen van és információval szolgál minden más későbbi alakításhoz. Azt tudod már egyáltalán, hogy a fürdőben lévő radiátornak teljesen nyitva vannak-e a szelepei alul és felül is?
De itt úgy látom vannak extra igények, amikkel nehéz mit kezdeni:
- "a másik két radiátort meg nem nagyon fojtanám vissza ha nem muszály" (helyesen: muszáj, de ez nem fontos): a beszabályzásnak pont az a lényege, hogy a nem küllőre tökéletesen mértezett rendezrnél folytnk bizonyos hőleadókat.
- "... de zaj szempontjából bőven jó lenne így a kapcsolgatások száma ahogy most van. Így most kb óránként kapcsolja be az adott ciklusra a termosztát kinti 0 fok körüli hőmérsékletnél": Mondtam már, de megismétlem: ha a termosztát marad a helyén, mert "jó ez a kapcsolgatási ciklus", akkor radiátormérettől függetlenül a fürdőben mindig nagy lesz a hőingadozás a fűtési ciklusok hossza és a fürdőszoba energetikai lemaradása miatt. A nagyobb radiátorral csak azt fogod elérni, hogy egy ciklus alatt majd vissza tudja fűteni az elveszített hőmennyiséget egy magasabb szinten is.
Az nem lenne baj meg még utána is lehetne szabályozni, csak így az a baj a fürdő le van maradva, a másik két radiátort meg nem nagyon fojtanám vissza ha nem muszály.
Ha harmadával növelném a fürdőben lévő méretét (mondjuk a 80 cm széles helyett lenne 120 cm) az már gondolom jelentene egy-két fokot és utána még mindig lehetne szabályozni. Vagy akkor már lehetne a fürdőben is a termosztát csak most azért nem akartam, hogy akkor többször bekapcsol a renszer, mert hamarabb lehúl de zaj szempontjából bőven jó lenne így a kapcsolgatások száma ahogy most van. Így most kb óránként kapcsolja be az adott ciklusra a termosztát kinti 0 fok körüli hőmérsékletnél.
De ilyen az elrendezés, a belmagasság kb 2,3-2,4 m
- fürdőben 600x800-as radiátor ~ 8 m2, de itt vékonyabb a fal a fél oldalon és megfigyeltem hogy éjszaka a termosztát a szobában 19 fokra állítva, amikor a szobában 19 fok van, akkor a fürdőben már csak 17, de amikor bekapcsol a termosztát és felmegy a szobában 19,5-re akkor a fürdőben max 18-ra. Ebből kéne kihozni még vagy +3-4 fokot a mostani állapothoz képest
- konyhában 1600x800-as radiátor ~ 16,5 m2
- szobában 2000x800-as radiátor ~ 20 m2
Mindegyiken normál csap felül:
alul pedig ilyen, van benne egy imbusz fejű valami a műanyag kupak alatt ez a torlószelep talán?
Ha mondjuk kicserélném a radiátort akkor a felső és ezzel alsó szeleppel is le tudom zárni a vizet és akkor csak a radiátorban maradt víz folyhat maximum ki ha jól gondolom? Persze majd megkérdezem a szerelőt is mit gondol erről.
Szóval a fürdő veszíti a hőt leggyorsabban azonos induló hőmérséklet mellett. Ez lényegében nem változtatja meg az eredti ajánlásom, a beszabályzás szükséges, de a termosztátot főszabály szerint a leggyorsabban hűlő helyiségbe illik tenni.
Ha termosztát marad az eredeti helyén és beteszel egy nagyobb radiátort a fürdőbe, akkor az lesz a szitu, hogy ugyanez a hőingás meglesz a fürdőben, csak felfelé eltolod 1-2 fokkal.
Mert most ha felveszem 22 fokra a termosztátot a szobában akkor a fürdőben is meglesz a 22 fok (előbb utóbb), persze lehetne itt több is akár és most így az a baj, hogy az a 22 már csak 21 lesz míg a szobában csak mondjuk fél fokot hűlt a hőmérséklet.
Vagy reggelre is pl a szobában 19 fok volt addigra a fürdőben már lement kb 17,5 fokra. Ezért nem zárnám ki azt, hogy ide kerüljön egy nagyobb teljesítményű radiátor csak ugye kérdés, hogy mekkora kéne hogy mondjuk tudja hozni ha a szobában 21-22 fok van akkor a fürdőben lehetne 24 is, még ha hamarabb lehűl, mint a szobában akkor is. Mert itt fél oldalon sajnos csak 30 cm-s fal van míg a többi helyen megvan a másfél sor vályog csak ugye ezzel már sok mindent nem lehet kezdeni. Illetve a 30 cm-s fal ha minden jól megy jövőre kapna 10 cm kőzetgyapotot (esetleg 15-öt), ahogy a pénztárca engedné, ahol meg 45 cm a fal az max 5 cm-t kapna. Többre nem nagyon van keret, még ugye így is húzós az ára sajnos.