Keresés

Részletes keresés

Merci124 Creative Commons License 2020.08.03 0 0 63471

Ma teljes légtelenítést csináltam hálózati vízzel, hétvégén meglátjuk. Gyerekek kis időre ki szokták venni a medencébe lógó visszatérő ágat míg megtöltik a kis vödrüket. Lehet, hogy 1.5 hónap alatt szépen lassan lelevegősödött.

Előzmény: Egér Fogó (63468)
dodoka21 Creative Commons License 2020.08.03 0 0 63470

SunnyTent, Légbefúvás meghekkelve, kívűlről....

 

Előzmény: Blue_Sky_007 (63469)
Blue_Sky_007 Creative Commons License 2020.08.03 0 0 63469

A szellőztetés is megvolt?

Előzmény: dodoka21 (63466)
Egér Fogó Creative Commons License 2020.08.03 0 0 63468

Lehet, hogy párásabb a levegő, nagyobb az éjszakai lehűlés?

Előzmény: Merci124 (63467)
Merci124 Creative Commons License 2020.08.03 0 0 63467

Sziasztok!

Szerintetek mi lehet a baj. A 2x75 LPE fűtésem kb két hete nem igazán jó hatásfokkal müködik. Most a nagyon melegben nem hozott csak 32C vizet. A medence 30C nál nem nem volt melegebb, a reggeli 28 ról. Előtte 1.5 hónapig meg voltam vele elégedve  mert 36C produkált, délutánra a medence 33 volt a reggeli 28 ról. A keringetés folyamatos. Szerintem nem levegős, légtelenítettem is. Mi történhetett, hová lett az a kb +4 Cfok, főleg hogy most hetek óta jó az idő ? Lerakodás lenne a csőfalon? Tudom hogy ha minél melegebb vizet küldök bele annál rosszabb a hatásfok, de itt most nem ez a helyzet, mert előtte ugyanezekkel az induló paraméterekkel  jobban működött.

dodoka21 Creative Commons License 2020.08.03 0 0 63466

A vízkezelés és TA-s dolog részletesen le van írva, csak arra nem tudja senki a választ, hogy mi van akkor ha nem műxik?
Csökkentsd a TA-t... Ok. 1 hét alatt 9 Liter sosav nem vitt le semmit... Ta 445-ről indult... Viszont magától megy le, a szezon végére ~20ppm re... Ha direkt lecsökkentem amire az egyetlen opció a leírtak szerint a Sósav, amiból 9 liter után semmi hatása, akkor mi van, ha valahogy mégis lecsökkentem? Akkor nem megy tovább le magától? A PH visont mindig felmegy 2 nap alatt. Akkor is amikor már jó a TA... Megy akkor is amikor már alacsony. (Neptunnal mérve). Nahh az ilyenekről nem szól a fáma, h ilyenkor mégis mi legyen... vagy hogy kéne a ph-t szinten tatani.... (Marad a legolcsóbb megoldás, 2 naponta 6-8 dl Suacid) Egy szezonra kb 3200Ft...)

 

 

Előzmény: Blue_Sky_007 (63452)
dodoka21 Creative Commons License 2020.08.03 0 0 63465

Akkor ez nem neked szól hanem olyanaknak mint nekem, akinek 2 naponta 7,2-ről 8,2-re felmegy a PH-ja. Nekem 1 szezon alatt lemegy a 25 Kg Suacid a medibe, a ph szinten tartásához.

 

Előzmény: Roland7777 (63451)
dodoka21 Creative Commons License 2020.08.03 0 0 63464

Még a ugy is számolom, az is 5x-ös ár a legolcsóbb erre a célra való dologhoz képest!

Előzmény: sharam01 (63454)
QQ Creative Commons License 2020.08.02 0 0 63463

Mennyit erhet egy intex 15 kobos negyzet alaku (5.2x2.3x1.2) medence 12 kobos homokszuro letraval, mindeny csovezes kiegeszitok takaritashoz, szkimmer, takarito robot, mufu alatettel?

Tudeszky Creative Commons License 2020.08.02 0 0 63462

Pl. Itt is simán kivágják a puhafalú oldalát. Gondolom bírják ezek azért. Bár nekem ráakasztós van, de szépen tisztítja a felszint... 

Előzmény: 1zsakkrumpli (63455)
Tudeszky Creative Commons License 2020.08.02 0 0 63461

Köszi Mindenkinek, lehet akkor BELEVÁGOK😁Egyébként nekem i s 305x76-os van. Felső részbe tervezem a fűtést bevezetni... 

Előzmény: pgyafi (63459)
1zsakkrumpli Creative Commons License 2020.08.02 0 0 63460

Köszi!

 

Hol lehet megvenni ezt a skimmert?

 

Előzmény: pgyafi (63458)
pgyafi Creative Commons License 2020.08.02 0 0 63459

Nekem csak a gyári csonkok helyett van, de sokan mások máshová is betettek külön erősítés és egyebek nélkül. Gond nélkül működnek azok is.

Előzmény: Tudeszky (63453)
pgyafi Creative Commons License 2020.08.02 0 0 63458

Legjobb, legszebb :)  Előbb meg kellett volna csinálni. Teszi a dolgát rendesen. Szezon végén leszedem, elteszem külön; ugyanúgy vissza lehet tenni.

Előzmény: 1zsakkrumpli (63455)
boli77 Creative Commons License 2020.08.02 0 0 63457

Szia ! Én simán át vágtam és nincs baja 2 plussz lyukkal . Hozzá teszem 305*75 a medence mérete . Nem is tettem semmi féle erősítést . 

Előzmény: Tudeszky (63453)
Blue_Sky_007 Creative Commons License 2020.08.02 0 0 63456

Hát...lehetséges, hogy sikerülhet. Vannak falátvezetők amivel talán megoldható. De a kivágást nagyon meg kell erősíteni. Én nem próbáltam, csak javítani valamikor tizen x évvel ez előtt egy bestway leeresztőt, de medence csere lett a vége.

Előzmény: Tudeszky (63453)
1zsakkrumpli Creative Commons License 2020.08.02 0 0 63455
Előzmény: pgyafi (63405)
sharam01 Creative Commons License 2020.08.02 0 1 63454

A háztartási sósavat múlt héten vettem 269ft-ért 20% és nem olcsó helyen vettem!

 

Előzmény: dodoka21 (63450)
Tudeszky Creative Commons License 2020.08.02 0 0 63453

Sziasztok! Kezdő medencésként kérdezem, hogy puhafalú fémvázas medencébe lehet-e utólag mégegy befúvót bevágni? Előre is köszönöm a válaszokat! 

Előzmény: Blue_Sky_007 (63452)
Blue_Sky_007 Creative Commons License 2020.08.02 0 1 63452

Amikor feltöltöttem a medencém vagy 10 éve akkor megevett a 15 köb kb 5 liter sósavat. Azóta talán pár decit kellett öntenem bele. Jelenleg 7,6 most mértem, az idén még csak multitabot meg két klórsokkot kapott. Nem is tudom mit csinálnék 25 kg pH minusszal.

Roland7777 Creative Commons License 2020.08.02 0 0 63451

Ha pedig egy vagonnal veszel úgy még olcsóbb!

Az ük unokáidnak is le van a gondja a ph csökkentésről! :-D

Mivel a 25kg-os kb 10 évre elegendő.

Legalábbis nekem  a 16 m3-es medencéhez.

Előzmény: dodoka21 (63449)
dodoka21 Creative Commons License 2020.08.01 0 1 63450

És direkt erre való. Nem mindig a házi ötletek a legjobbak, a direk arra való ipari megoldások a legkifizetődőbbek mindig, csak meg kell keresni azokat.

Előzmény: dodoka21 (63449)
dodoka21 Creative Commons License 2020.08.01 -1 0 63449

Az Ipari PH minus pedig a SUACID ami 128ft/kg ami 50%-os kénsav.

Előzmény: Roland7777 (63447)
Roland7777 Creative Commons License 2020.08.01 0 0 63448

Vagyis kén sav.

Előzmény: Roland7777 (63447)
Roland7777 Creative Commons License 2020.08.01 0 1 63447

Akkumulátor sav az a Ph mínusz, kb 280 Ft / liter.

PH+ szódabikarbóna.

Előzmény: H0lySh1t (63446)
H0lySh1t Creative Commons License 2020.07.31 -2 2 63446

Sziasztok!

Leírnék pár tapasztalatot azoknak a low-budget vállalkozó szelleműeknek akik medencét vettek és sok a kérdőjel. Természetesen nem vagyok expert sem aquaman, csak rengeteget utánaolvastam (itt is), tanultam és igyekeztem a sallangot lehámozni.

Vásárlás
A történet ott kezdődik h madaras teszkóban pofátlanul olcsón adták a 6,4 köbméteres 366x76-os fémvázas körmedencét vízforgatóval (28 ropi). Majdnem le is maradtunk róla, kb nyitáskor mentünk a friss szállítmányért. Biztonság kedvéért bedobtam egy hőmérős úszóadagolót amit nagyon tudok ajánlani. Amit még akkor megvehettem volna az a fölözőháló amivel miden nap fél órát relaxálva szedegetem a rovarokat. Takarót is akartunk venni, utólag vettünk, de az eltelt kb 1-2 hónap alatt nem raktam rá, részint lustaságból, illetve a macskák miatt is (ha fóliára rámennek akkor belesüllyedhetnek a vízbe) plusz így hogy napon van, kap plusz UV-t. vettem kombi tablettát, de később külön algaölőt, flokkulálót, ha most kezdeném mindhármat venném, illetve jó dolog a háztartási klór is aminek litere kb 130 ft, kb 3 elég hozzá 2 hónapra. Ezen felül utólag vettem aquacheck mártogatós csíkot, mutatja a ph-t, aktív klórt, totál lúgosságot, kb első kettőre volt szükségem. Ez a cucc 50 csíkot tartalmaz, bőven elég, manapság már csak 2-3 naponta használok egyet, vagy ha esett az eső akkor rámérek és igazítok.
Ezen felül kell még ph- illetve ph+ granulátum (ha előbbit túltoljuk), ezek is relatíve olcsók (ezekre egyelőre nem találtam olcsóbb háztartási megoldást). Jellemzően inkább kemény a víz mindenhol, nálunk is a felső tetején van a csapvíz 8.2 a ph-ja, onnan kell letornászni és tartani 7.3-7.6 között.
A medence maga kb a legolcsóbb az egészben :)

Előmunkálatok
Hazahoztuk, aztán jött a melós rész. Kertben termőföldre raktam és kb szemre igyekeztem vízszintbe hozni 16 négyzetmétert. Előtte persze megnyirbáltam a fölé lógó faágakat, sajnos nem eléggé mert szeles időben bele-bele pottyan pár falevél.
Akinek van ismerősnél lézeres vízmérték mint amit a kőművesek használnak az bizony kérje el (utólag derült ki hogy szomszédnak még ez is van), a másik verzió hogy egy karót leüt az ember középre, vesz egy nagyon egyenes deszkát ami olyan hosszú mint a medence átmérője és a karóra rakva forgatni kell, ahol ütközik onnan kell elvenni a földet. Sokat emlegetett dolog hogy a földből csak elveszünk, nem adunk hozzá mert a rálapátolt föld összenyomódik és sosem tudni mennyire, míg a meglévő talaj relatíve nyomásbiztos. Kvázi én felkapáltam az egészet, elgereblyéztem, vettem geotextíliát 16nm kb 2300 Ft tüzépen, meg mezőgazdasági fóliát szintén hasonló áron, ez ment alá a megfelelő sorrendben. Utólag talán a mezőgazd fólia tetejére is raknék geotextíliát, idővel a fólián összegyűlik a sok homok. Az alap picit ferde lett, de végül nem olyan vészes, köv szezonra kiegyenesítem, illetve lehet hogy vékony homokágyat vagy szivacsot rakok alá, úgy komfortosabb lesz a medencében lépkedés is.

Összeszerelés/feltöltés
Összeraktam a medencét, a lábai alá fadeszkából vágtam 15x15 centis négyzeteket, ha nincs alátét besüllyed a láb a földbe. Téglát örülök hogy nem raktam, mivel feltöltéskor a medence is picit mozgolódik, a fa alátétet könnyen lehet mozgatni menet közben (még ha tele is van vízzel a medence), szintén olcsón megvan.
Csapvízzel töltöttem föl (kerti slagba nekünk az megy), 3/4"-es csővel megvolt 2-3 óra alatt. A medencénken alul van egy leeresztő szeleppel, ehhez nekem benne volt hozzá egy gyors csatlakozós átalakító amire a slag csatlakozója rámegy. Kényelmesebb mint egy háromágú bográcslábra akasztott kampóra rakni a slagot majd stabilizálni hogy a víznyomástól ne ugorjon le róla a slag :)
Olvastam hogy vki kútvízzel tölti, nekem nincs kutam így abba a buktatóba nem is szaladtam bele. Sztem csapvízzel olcsóbb amúgy is, kevesebb vegyszer meg állatoltó kell bele.
töltés előtt algaölőzni kell a medence belsejét, kikenni szépen majd hagyni megszáradni. Nekem elmaradt, viszont nem algás mivel alapból klóros csapvíz ment bele.
Szóval szépen feltöltöttem a medencét, ezután láttam hogy milyen ótvar a csapvizünk, csuma húgysárga volt az egész. Ezt betudtam annak hogy valszeg öreg a csatornahálózat ( a házban friss KPE cső lett behúzva az órától). Ezt gyakorlatilag csak ki kell szűrni.
Feltöltés után beletoltam majdnem két flakon hypo-klórt, ez jó nagy baromság volt mert előbb be kell állítani a PH-t :D utána van értelme klórozni, amúgy nem használ semmit és a mérő sem feltétlen mutatja, ha nincs meg az ideális ph akkor sokkal több klór kell bele és tényleg nem lesz szép tiszta kék a végén.
Szóval: feltölt -> ph beállít -> klór / algalölő / flokkuláló / vagy kombi tabletta. Én tabletta mellett is adagolom a többit, tabi kb arra jó hogy aránylag szinten tartja a vegyszereket.

Szűrés és türelmes szívás
Ha fel lett töltve és balkán vízforgatónk van, mint jelen esetben a hozzáadott nevetséges 1,3 köbméter / óra papírszűrős vicc egy 6,4 köbös medencéhez, akkor ne sajnáljátok folyamatosan járatni.
Az elején napi pár órát járattam csak, és továbbra is sárga maradt a vizem (megjegyzem a sárgásságot esélyes hogy vezetékben lévő vas adja...). Ezzel a hozzáállással kb 2 hét után látszott javulás. Ha egész nap ment volna akkor sztem 1-2 hét alatt tiszta lett volna a víz.
Amint ráálltam arra hogy egész nap megy a kis szutyok, amíg sárga addig kb 2 óránként leállítom, kiveszem a filtert, slaggal kicsapattam belőle a trutyit, aztán vissza. Ha már nem sárga a víz akkor ritkábban is vettem ki a szűrőt. Csak mondom hogy állítólag 2 hetente ki kéne dobnom és cserélnem a szűrőt én nem tettem mert anno pont nem vettem másikat. Vagyis igen, a polcon vígan akciós volt a III típusú szűrő ami pont nem jó ebbe a kis szrba, ebbe I-es kell. Mondják hogy bacik meg minden, viszont a klórt 5 körül tartom (3-5 az egészséges azt mondják), folyamat megy, nem hiszem h a baciknak lenne esélye.
2 hetente nyomok bele 1 deci algaölőt, biztos-ami-biztos alapon, ugyanis tartok tőle ha bealgásodik akkor kb ereszthetem le az egészet. A másik adalék amit találtam az egy érdekes vegyszer, gyártó szerint kicsapja a vízből a zoxigént fémeket, megvettem mert meggyőződésem volt hogy a sárga színt a vastartalom okozza. Ki tudja, a szűrő megfogja illetve a medence aljára vándorolt apró finom szemcsék formájában ez a barnás cucc, felteszem bevált a tippem.

Ami még jó lenne
A fentiekből látható hogy a medence árának kb felét elköltöttem fóliára, vegyszerekre, kiegészítőkre, de vannak még dolgok amiket meg szeretnék oldani. Pl egy homokszűrős vízforgató! kb 55-ért már találtam olyat ami óránként 7 köbmétert forgat meg, a homok vagy üveg kb 5-6ezer bele. Előnye hogy ha jövőre megint feltöltöm vízzel, akkor a sárga dzsuvát sztem 1-2 nap alatt kiviszi belőle. Továbbá ekkora térfogatáramra már lehet kötni medenceporszívót, sőt még a középső réteget is szépen kitisztítja. Van ugye a felszín amit most hálóval próbálok takarítani, van a középső rész amit a vízbeszívó takarít jó eséllyel, illetve a medence alja ahova a homok és egyéb időben nem elkapott döglött rovar van. Felülre remek lenne egy szkimmer (úszó felszíntakarítós cucc) így nem kéne kézzel hálóznom minden nap, középen megoldaná a homokszűrő és kb csak az alját kellene takarítanom nagy ritkán porszívóval.

Beteges ötletek/fűtés

Fűtés téren sokat nézelődtem de egyik sem igazán pénztárcabarát. Vannak itt napkollektorok meg villanyfűtés, szolárpanel (tértivevény zsalugáter) sajnos mind drága vagy éppen napfény és felület kell hozzá. De mi van ha én nem akarok villannyal vizet fűteni medencébe mert qva drága, vagy épp nincs a közelben elég tetőfelületem vagy egyéb árnyékmentes rész ahová a kollektort lehetne rakni?

Egyik remek ötletem hogy a közelben 2 méterre van egy remek tűzrakóhely amit úgy csináltam meg hogy egy kisebb kéményen jön ki a meleg (illetve sokkal kevesebb füst, mert egy része elég). Nos ide gondoltam még egy rézspirált amit beteszek a kéménybe, fűtöm a metszésből származó sok faágamat, ami meg melegíti a réztekercsben a vizet és két legyet ütök egy csapásra. Ráadásul ahogy utánaolvastam más is rájött hogy rézspirált kémény köré rakva, akár forgató nélkül is remekül lehet vizet melegíteni hidegebb szezonokban is!
Szóval ez a TODO listám.

Legyen másik!
Amennyiben van rá kérés akkor szívesen teszek föl képeket, ötletelek, viszont leszögezem: nem vagyok kémikus, nem szeretek sokat szórakozni méricskélésekkel és a legjobb ár/érték arányú megoldások felé húz a szívem.

Aki épp épít / csinálja sok sikert nekik, nem kell megijedni ha az elején semmi nem ok :)
Akik meg ebbe a fórumba írtak részletesen hogy mit, hogy, miért kell, azoknak utólag is köszönöm!

 

Viktorinogsz... Creative Commons License 2020.07.31 0 0 63445

Persze. A kellemes hőérzet mindenkinél más. Nekem 26°körüli az ideális 30 már túl sok. Az asszony 30 alatt nem megy be. A múltkor 34 volt, reggelre a kristálytiszta víz alatt olyan zöld lett a medence fala mintha festők garázdálkodtak volna. Persze a klór 0 lett. 1 hetembe került rendbehozni.

Előzmény: 1zsakkrumpli (63444)
1zsakkrumpli Creative Commons License 2020.07.31 0 0 63444

Most tesztelem mennyit bír, így a felső hőmérséklet korlátot kikapcsoltam, nekem nagyon jó a 32 C-fok.

Nálunk a medence egy hatalmas cseresznyefa tövében van, a hűvös miatt, ezért soha nem ment fel 24-25 C-fok fölé.

Most már azt mondom, hogy 30 C-fok alatt bele sem megyek. :)

Előzmény: Viktorinogsz... (63440)
BigFic Creative Commons License 2020.07.31 0 0 63443

Feltöltés után megmértem. 0,5 klór, 7,2 PH és 120 TA.

Ezért egyelőre csak kombi tablettát úszóban raktam bele.

Előzmény: Egér Fogó (63435)
ClaasMan Creative Commons License 2020.07.31 0 0 63442

Hogy vagy megelégedve vele (milyen a minősége?)? Tetszik hogy alapból elég vastag fóliával van (0,8mm). Mondjuk nem tudom hogy a 4,5x1,35 méret és a 4,6x1,35 között miért van több mint 1000 euro különbség? A leírásban semmi különbség a kettő között a 10cm-en kívül.

Azt nézem hogy a honlap szerint csak Németbe, Osztrákba meg Svájcba szállítanak, egyéb EU országba csak személyes átvétellel lehet. Te hogy oldottad meg?

Köszi az infókat!

Előzmény: yeti31 (63439)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!