Hélium elpárologtatásával persze gyorsabban lehetne hűteni. De a gyorsaság itt nem cél, sokkal inkább az egyenletes hőmérséklet eloszlás, meg a lehető legkisebb tömeg. A gyors hűtésnél pedig nehéz megoldani az egyenletes hőmérsékletet. Ahol pedig 40 oK-nél sokkal hidegebbre van szükség, ott éppen héliumgázt alkalmazó hűtőberendezéssel hűtik, de nem nyitott rendszerben, egyszerűen az űrbe elpárologtatva, hanem a hélium újra kondenzálásával és visszakeringetésével. S ehhez szükség van egy kondenzátorra is, ami viszont melegebb lesz (ez található a háztartási hűtőszekrények hátulján is), ahonnét már csak ugyanaz a sugárzás viszi el a hőt, mint a szerkezet összes többi részéről, amelyek passzív módon hűlnek.
Inkább úgy mondanám, hogy nincs környezet. Hőforrás csak a Nap, de az éppen le van árnyékolva. Egy kis hulladéksugárzás néha érheti a Hold legszéléről visszaverődve, de az bakfitty.
Gáz környezetben hűlhet úgy valami, hogy beleütközik egy lassú molekula, aztán a meleg felület egy atomja jól meglöki, és gyorsabban távozik. Vagyis energiát visz el.
Vákuumban nincsenek repkedő molekulák. Kisugározni tudja a hőt elektromágneses sugárzás (infravörös termikus spektrum) formájában. Persze kap is kintről sugárzást, de mivel a környezet sokkal hidegebb, összességében veszti az energiát és hűl.
Mióta elhagyta a Földet, az egész szerkezet lassanként hűlni kezdett az itteni felszíni levegő hőmérsékletéről. A kifeszített napellenző eltakarja tőle a közvetlen napfényt, és a Földről meg a Holdról visszaverődő hősugárzást is. Miközben az egész műhold hőt sugároz az űrbe, így ezen a módon passzívan hűl. Ami addig folytatódik, amíg a teleszkóp és a három közeli-infravörös műszer hőmérséklete el nem éri azt az állandósult értéket, aminél a napellenzőn átjutó, valamint a műszerek saját elektronikája által termelt hő épp kiegyenlíti a világűrbe távozó hőveszteséget. A főtükör ezzel kb. 50 oK-re, a műszerek pedig kb. 40 oK-re fog beállni. (A főtükör néhány szegmense már el is érte ezt, de nem mindegyik. Egyelőre még kb. 20 oK eltéréseket mutatnak.)
A közeli-infravörös műszereket a lehűlés korábbi szakaszában egy fűtéssel még kicsit melegebben is tartották, mint a szerkezetek többi részét, hogy megakadályozzák a vízjég kialakulását az optikában. Mostanra ez befejeződött a műszerek passzívan hűlnek, jelenleg a hőmérsékletük kb. 70 oK, innen még néhány hétig hűlni fognak a végső 40 0K működési hőmérséklet eléréséig.
De a közép-infravörös műszernek ennél hidegebbnek kell lennie, ezért ezt egy aktív gáz-hélium hűtőberendezéssel tovább fogják lehűteni kb. 7 oK-re. Ennek első fokozatát is bekapcsolták már.
Remélem nem nagyon lesz OFF, de én már csak ilyen vagyok .
Kitaláltam egy imát a James Webb űrtávcsőhöz, imádkozzunk együtt érte !
Ohh Istenem, aki az Ősrobbanást teremtetted, aki ott lakozol valahol a mély űrben, add meg nekünk azt a kegyet, hogy idő előtt ne találja el egy meteor a drága technikai csodánk James Webb űrtávcsövet ! {tovább nem tudom}