Keresés

Részletes keresés

Tomo75 Creative Commons License 2021.07.21 0 0 18367

Én gyökeres csemetéket rendeltem.

Előzmény: asdfgh2 (18365)
Maci_P Creative Commons License 2021.07.21 0 0 18366

https://portal.nebih.gov.hu/-/valtozasok-a-novenyek-novenyi-termekek-import-ellenorzeseben
"A rendelet VI. számú melléklete tartalmazza a behozatali tilalom alá eső áruk listáját. Ide tartozik például ... a szőlő növény (friss levelet is beleértve)..."

Na most ezek alapján szerintem te is átérzed, nem lehet annyira egyszerű a dolog. Vannak kivételek, ami alapján be lehet hozni dolgokat, de én még a 2019-es módosítások előtt olvastam róla, így nem tudom, most mi a helyzet.
De szerintem ha nekiállsz levelezni az eladóval, megmondja, működik-e a dolog. És a nébihvel is lehet egyet levelezni. Jobb, mintha a sok 10eFt-os anyagot útközben megsemmisítik.

Előzmény: asdfgh2 (18365)
asdfgh2 Creative Commons License 2021.07.21 0 2 18365

De milyen papírokat? Elvileg arra kell bizonyítvány, hogy egészségesek a szaporító anyagok. Én azt innen az EU-ból hogy intézzem el az Ukrajnában lévő töveknek? Ez így elég értelmetlennek tűnik

Bár mondjuk rengeteg szabályozásban van ellentmondás, de azért remélem, hogy ebben az esetben nem erről van szó, mivel sokak posztjában olvastam, hogy rendeltek Ukrajnából.  Valahogy ők is megoldották.

A lengyel oldal linkjét köszönöm, mindenképp átnézem majd, ha lesz egy kicsit több időm.

A magyar oldalról pedig tudtommal csak vesszőt lehet rendelni, nekem pedig nincs annyi átoltandó tőkém, hogy annyi fajtát legyen hova tenni. Nyilván a 7 az nem sok, de van 2 tőke, ami átoltásra vár, a többit pedig szeretném csemeteként, vagy oltványként beszerezni.

Előzmény: Maci_P (18363)
Tomo75 Creative Commons License 2021.07.21 0 0 18364

csemegeszolok.hu Én innen rendeltem tavaly, idén is innen fogok. 

Előzmény: asdfgh2 (18362)
Maci_P Creative Commons License 2021.07.21 0 0 18363

Nem ismerem őket, de a kiszállítás gondolom annyi, hogy átadják postának/futárnak.
Általános esetben, egyéb termékeknél vámolás alá esik, aholis a vevőt értesítik, hogy mutasson papírokat. Persze ha valaki a cégtől behozza autón hozzánk, majd itt adják postára, az egy másik kategória, de gondolom nem erről van szó.
Egyébként valami lengyel oldal volt már itt párszor dícsérve. https://winnica-eden.pl/en/  talán, de nézz utána, mert nekem nincs velük (sem) tapasztalatom.

Előzmény: asdfgh2 (18362)
asdfgh2 Creative Commons License 2021.07.21 0 0 18362

De, ha ők intézik a kiszállítást és ki is hozzák, akkor szerintem az alap, hogy ezeket elintézik. Megnéztem, ha minden igaz, akkor egy „phytosanitary certificate” nevű papír elég kell, hogy legyen, bár, amint az (szerintem) látszik a hozzászólásaimból nem vagyok otthon ilyen témában.

Milyen EU-n belüli weblapokat ajánlanátok hasonló árban, hasonlóan széles kínálattal?

Természetesen ugyanúgy várom még a véleményeket az ukrán oldalról is. Hátha kiderül, hogy ők elintézik a papírokat.

Előzmény: Maci_P (18361)
Maci_P Creative Commons License 2021.07.21 0 0 18361

EU-n kívülről elég sok papír kell növénybehozatalhoz. Nem biztos, hogy ezt az eladónak kell megcsinálnia, utána kell nézni. Akár meg is semmisíthetik a vámosok, ha nincs papír. Próbálj EU-n belüli oltványost keresni inkább.

Előzmény: asdfgh2 (18360)
asdfgh2 Creative Commons License 2021.07.21 0 0 18360

Erre nem is gondoltam. A határon ők hozzák át, elvileg ez kivitelezhető legálisan is. Azt, hogy hogyan oldják meg, azt nem tudom, viszont szerintem például nekem, vevőnek nem lehet abból bajom, ha ők szabálytalanságot követnek el.

Javítsatok ki, ha tévedek...

Ali-bá Creative Commons License 2021.07.21 0 0 18359

Egy ismerősöm (azt hiszem) onnan rendelt és elégedett volt, de biztos, hogy nem illegális?

Előzmény: asdfgh2 (18358)
asdfgh2 Creative Commons License 2021.07.21 0 0 18358

Üdv!

Először is leszögezném, hogy a kérdést már feltettem egy másik fórumon is, ám eddig nem érkezett rá válasz, úgyhogy gondoltam, felteszem ide is, hisz amúgy is minél több ember véleménye jut el hozzám, annál jobb. Remélem nem probléma, hogy egy másik fórumon már feltettem.

Érdekelne a véleményetek a solodki-grona.com weboldallal kapcsolatban. Mennyire megbízható, mikor és mivel szállít (főként, ha vessző is van a csomagban, nem csak csemete), mennyire jó a fajtaazonosság, nem-e volt gond az előrefizetéssel, mik a vélemények róla, hogyan kell fizetni, hogyan zajlik egy rendelés? Ilyesmik...

Ha valaki rendwlt már és esetleg van ideje leírni a véleményét, tapasztalatát azt megköszönném.

Egyébként a következő fajtákból szeretnék rendelni (ha esetleg valaki tudna ajánlani valamelyik helyett jobbat, finomabbat, azt is megköszönném): -Rombik (mert nagyon korai); -Gurman Rannüj (elvileg nagyon ízletes); -Nelson (úgy olvastam, hogy ez is nagyon finom); -Velez (sok jót hallottam róla); -Anjuta (szintén az íze miatt); -Landüs (az íze miatt); -Ketmon Szapi (erről nem sokat hallottam, de a kinézete megfogott).

laca5 Creative Commons License 2021.07.21 0 0 18357

Megtudtad, hogy mik azok a fekete pöttyök a vesszőn? Gondolom, igen, ha azt írod, hogy elrontottad az elején a védekezést.

Figyelgetem azóta is, csak azon az egy tőkén látom és nem terjed, leveleken-termésen nem okoz gondot látszólag.

Előzmény: szervezkedő (18355)
laca5 Creative Commons License 2021.07.21 0 0 18356

És én meg süsü vagyok, az 1 fejű, mert te is pont ezt írtad. Na mind1, egyetértek.

Előzmény: laca5 (18353)
szervezkedő Creative Commons License 2021.07.21 0 0 18355

A vesszőkön lévő fekete valamikre gondoltam.

Nálam a zalagyongye szokott mindig madárkás lenni.

Utolsó éve, ha minden jól megy. Olyan szép fürtök vannak néhol rajta, mint még soha.

100km? 5 km tavolsagra szinte alig volt (3-4mm) a szőlő szélén levő csapadékmérőben 22mm.

Kijöttem 3napja a szőlőbe és még nem tudtam beinditani a taktort,mert olyan vizes minden. Úgy gondoltam, majd ma, erre dörög az ég és szépen esik az eső. :-(

Előzmény: laca5 (18352)
Maci_P Creative Commons License 2021.07.20 0 1 18354

A vízből még úgy 50mm hiányunk van így is, de legalább valami pótlás jött. Ilyenkorra már kb. az utolsó kontakt kört szoktam fújni viniferákra, de most még kettőt kell legalább. Egyébként ha nem lesz nagy forróság, de meleg napok jönnek, valamit be fog hozni a szőlő, de a tavalyihoz képest biztos, hogy 1-1,5 hét lemaradás megmarad.
Laca5: az idei évben sok szőlő a legnagyobb melegben virágzott. Olyankor azért lehetnek beporzási problémák... Egyébként érdekesség képpen, a Fekete muskotály és Tihanyi kék v.viniferákkal semmi gondom nem akadt, de több csemege fajtám elég gyérül kötött, pedig kb. egy időben virágzott nálam minden. És nem csak az új ukrán, orosz fajták, a sok-sok évig tesztelt Pölöskei is hasonlóan problémás volt.

Előzmény: szervezkedő (18347)
laca5 Creative Commons License 2021.07.20 0 1 18353

Amúgy értelmezés kérdése, én úgy értelmeztem a videót, hogy lásd, így jársz, ha nem védekezel.

Előzmény: szervezkedő (18351)
laca5 Creative Commons License 2021.07.20 0 1 18352

Melyik problémám van nálad (nekem több is van) a ritkábban kötött fürtök?

Amúgy tök érdekes, mert ahogy olvasom mindkét Fórumot (a Terrát meg ezt) legtöbbször mások is beleszaladnak azokba a késekbe mint én. Ott is többen panaszkodtak hogy idén a fürtökkel bajok vannak. Ez jelentheti egyrészről hogy ugyanott b@sztuk el másrészről hogy esetleg rajtunk kívülálló, éghajlati, környezeti tényezők okozhatják.

Oly mértékben eltérnek a külső hatások, hogy elképesztő. Nálam esett 100mm az utóbbi 10 napban, innen 100km-re meg 5. 

Nem akarom túlideologizálni mert biztos, hogy én is hibáztam, már sejtem is hol. Valószínűleg több hibát is vétettem. De annak nem sok a valószínűsége hogy SOKAN kövessük el ugyanabban az évben ugyan azokat a hibákat. 

Előzmény: szervezkedő (18351)
szervezkedő Creative Commons License 2021.07.20 0 0 18351

Szerintem pont ez a rossz koncepció a növényvédelmet tekintve. Ha valaki eddig megvédte, az utolsó hónapban már sokkal könnyebb a dolga, mint aki most kezd kemény harcba a beteg állománnyal.

Holnap dolgozok abban a táblában, ahol a tiédhez hasonló problémám van. Elcsesztem a legelején és nem tudok visszamenni az időben. :-(

Kíváncsi vagyok, milyenek a vesszők, halad e a fürt felé a baj.

Előzmény: laca5 (18350)
laca5 Creative Commons License 2021.07.20 0 2 18350

Eltúlzod, 1:30-1:40 körül nem olyan gáz. De ez az egész videó arról szól hogy "hogy néz ki, ha beteg" bersze, hogy ez van fókuszban. Ha ez a szőlő eddig nem volt permetezve akkor az nem olyan rossz kompromisszum.

Előzmény: szervezkedő (18348)
laca5 Creative Commons License 2021.07.20 0 0 18349

Sfinks, Csokoládé, Eszter már színeződik nálam. Szerintem is kezd visszaállni a normális ütem.

Előzmény: szervezkedő (18347)
szervezkedő Creative Commons License 2021.07.20 0 2 18348

Egy tanulságos videó azoknak akik a "nem eszünk mérget" elvet követve, nem nagyon permeteznek:

https://youtu.be/ZdbwWuEgCCs 

A képi anyag ami megfogott. Gyakorlatilag a riport alatt egy normális, egészséges fürtöt nem sikerült elkapnia az operatőrnek.

Hogy cinikus legyek, "nem eszünk mérget" de idén szőlőt sem nagyon.

szervezkedő Creative Commons License 2021.07.20 0 0 18347

Víz itt is van, nálunk igaz nem annyi mint nálatok, de harapni lehet a levegőt olyan párás az idő. 30mm esett 2 adagban.

Én nem tudom mennyi a lemaradás.

Továbbra is tartom a céldátumokat a szüretet tekintve, legalábbis ahhoz permetezek. Majd ahogy közeledünk kiderül jó volt e a taktika. Hamarabb biztosan nem lesz szüret.

Előzmény: Maci_P (18345)
arpad-lajos Creative Commons License 2021.07.20 0 0 18346

Vírusos (GFLV), jobb ha kivágod. A levelek torzultnak látszanak. Ennek a vírusnak tipikus tünete, hogy foltszerűen található meg az ültetvényben és szerencsére nem nagyon terjed. 

Előzmény: Robz (18325)
Maci_P Creative Commons License 2021.07.20 0 0 18345

Az utolsó két év úgy kb. normálnak mondható, akkor ilyenkor már Estherből volt érett fürtöm, ami ugye kicsit korábbi, mint Néró, de az is erősen színesedett. Na most még egyik se kezdett...
Egy-két Vénusz bogyó, Katalónia, Rombik, Sfinx már kékül ;-)
Nálam a két hét lemaradás az a minimum, de inkább három lehet. Bár a szárazság lehet, hogy rontott kicsit, most volt végre úgy 100mm csapadék az elmúlt időszakban, nem túl sok, de ez talán segít valamit.

Előzmény: szervezkedő (18344)
szervezkedő Creative Commons License 2021.07.20 0 0 18344

Én csak a traktorból láttam, félálomban, de nekem úgy tűnt a néróban van már ami szinesedik. 

Maci nálad mi a helyzet nero fronton?

Előzmény: vártán (18343)
vártán Creative Commons License 2021.07.20 0 0 18343

Úgy tapasztalom a szőlő legalább 2 hetes késésben van. Az Eszter máskor ilyenkor már színesedett, most nem. Ezt jó tudni növényvédelmi szempontból is, különösen a lisztharmatra tekintettel, de ha lesz nedvesség a pp. is elpusztíthatja a hajtások friss részeit.

Maci_P Creative Commons License 2021.07.19 0 0 18342

Nem hozott. A tőke gyengécske volt. Most pihen a helye, meg igazából a terület, kap tárgyát, zöld növényt...

Előzmény: Robz (18340)
laca5 Creative Commons License 2021.07.19 0 0 18341

Ha valahonnan tudsz szerezni ásványi homokot akkor azzal körbe meg lehet teríteni. Én most kisérletezek OFF kivivel, ami köztudottan érzékeny az ilyesmire. Fenyőtű, komposzt, homok, minden ami lazítani sokat tud segíteni. Ugyanis elsősorban nem a mész a probléma hanem a levegőtlen,  kötött talaj. Eddig jobbak az eredmények mint más években. 

A fajtamentésre már korábban írtam, gondold meg, hátha át tudod menteni valamibe. 

Előzmény: Robz (18339)
Robz Creative Commons License 2021.07.19 0 0 18340

A vasgálicos belocsolás nem hozott hosszú távon eredményt ezek szerint?

Utána hogyan kezelted a talajt, hogy megelőzd az ilyen nyűgöt?

Előzmény: Maci_P (18334)
Robz Creative Commons License 2021.07.19 0 0 18339

Meszes és kötött a talaj, masszív fekete föld. A csákány sem lenne lehetetlen, de akkor is marad a kérdés, hogy a helyére letett új nem lesz-e ilyen....?

Megpróbálom a vaskelátot, hátha segít. 

A csákány jöhet később, ha nem bírok vele.

A talaj idéntől mulcsos alatta, de ősszel meg lesz lazízva a talaj körülöttük ásóvillával is, meg kap komposztot. 

Nem szívesen kezdenék csákánnyal, mert csemegére van átoltva némelyik és nem feltétlen boltban kapható fajtákra. 

Előzmény: laca5 (18335)
Pilu855 Creative Commons License 2021.07.19 0 1 18338

Személyes tapasztalatainkat írjuk le.

Mellesleg nem kaptam számlát az adott esetben.

Előzmény: Falusi1 (18337)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!