Keresés

Részletes keresés

BeatLog Creative Commons License 2017.08.07 0 0 1140

Nagyon köszi a gyors választ :) a hétvégén teljesen meg voltam győződve arról, hogy ezek a súlyok egyáltalán nem is valók ehhez az órához, az egyik 56 dekás, a másik 60. Amikor péntek este feltettük a falra az órát és elkezdtük keresni a vízszintes (illetve a működés szempontjából az órának leginkább kedvező) pozíciót, mindig megállt, és amikor a súlynál egy kis erővel rásegítettem és húztam a láncot, akkor, illetve addig jól ment. Aztán szombaton eleinte 3, majd 5 percet ment magától az óra, aztán egyszer egy bő 20 percet is, még egyszer megállt, akkor finoman meglöktem az ingát és azóta hibátlanul teszi a dolgát, tényleg vezérlik ezek a nekem könnyűnek tűnő súlyok is :-) most az 56 dekás van az óraművön és 60 dekás a dallam mechanikán (elnézést, ha nem ezek a helyes kifejezések, de még nem tudom a vonatkozó szakkifejezéseket) :) 

Előzmény: ksanci (1139)
ksanci Creative Commons License 2017.08.07 0 0 1139

Jah, még annyit, hogy a súlyokkal csínján! Nekem is van egy ilyen szerkezetű, szépen működő órám, de eredetileg valami bazinehéz, kiló feletti súlyokkal kaptam. A rendberakás után azt hiszem, most 750 és 800 grammos súlyok hajtják, nem tudom pontosan, az biztos, hogy jóval könnyebbek.

Ha valami, akkor a túl nagy súly tudja tönkre vágni idő előtt az órák szerkezetét.

Előzmény: ksanci (1138)
ksanci Creative Commons License 2017.08.07 0 0 1138

:) Nem kell ehhez sasszem, ilyeneket szeretek bütykölni...

Nem úgy van összerakva, ahogyan kellene, de ettől függetlenül semmi baja nem lesz, ha a karok nem érnek hozzá se egymáshoz, se máshoz.

Előzmény: BeatLog (1137)
BeatLog Creative Commons License 2017.08.07 0 0 1137

Ó, nagyon szépen köszönöm a segítséget :) Micsoda sasszemed van :) Egyelőre valóban működik az óra, csak azt nem tudom és ezt szeretném kérdezni, hogy használható-e így szerinted, anélkül, hogy kárt tenne saját magában a szerkezet? Tehát, hogy nem fog-e idő előtt elkopni valamelyik alkatrész? Igyekszem mihamarabb videót is feltenni majd a működéséről :) Nekem már önmagában az, hogy jár ez a százéves szerkezet, hatalmas élmény, és mindig mikor félóránként kakukkol, a boldogságtól kiugrom a bőrömből :D 

Előzmény: ksanci (1135)
örihari Creative Commons License 2017.08.05 0 0 1136

Már én is próbálgattam,hogy a karmokon hajlítok,de nemigen lett jó,mivel a tárcsa pozíciója ilyenkor nem megfelelő.

Előzmény: ksanci (1135)
ksanci Creative Commons License 2017.08.04 0 0 1135

Nem csak az összerakással van a gond, hanem a rudakat mozgató kis hajlított szemes cucc, aminek a másik végét a karmostárcsa mozgatja, na ott vannak rosszul hajlítva a dolgok, nem abba a karomba akad bele, amelyikbe kellene. Valószínűleg azért rakták keresztbe, mert így van ka-kukk hangja, így szólal meg először a magas, aztán a mély hangú síp.

Egyszerűbb, már ha nem akadnak össze a karok, mint szétszedni, a jó pozícióba állítani a karmostárcsát és hajlítgatni a szálakat :)

Működik ugyan, csak egyértelműen hibás.

 

Előzmény: örihari (1134)
örihari Creative Commons License 2017.08.04 0 0 1134

Én is néztem ezeket a képeket és felfigyeltem a keresztben álló emelő rudakra.Több szerkezettel találkoztam,amit szétszedés után nem jól raktak össze.Én is van,hogy 5-10-er újra rakom a kerekeket,mire jó lesz,pedig előtte összejelölöm.Kíváncsi lennék így milyen hangot ad ki.

Előzmény: ksanci (1133)
ksanci Creative Commons License 2017.08.03 0 0 1133

Szia!

 

Az 1900-as évek körüli valószínűleg, nem lehet megmondani, hogy pontosan honnan, akkoriban rengeteg kis manufaktúra volt. Illetve szerkezetet kevesen gyártottak, de házat azt rengetegen. Éppúgy lehet svájci, mint német. Vagy bármi :)

Egyébként egy ilyen házhoz keresek hátlapot. 1800-ért sikerült lomispiacon vennem egy elég zilált házú, de teljesen jó, fa bordás, fém fogaskerekes szerkezetű (igen régi) órát. A sípokat megjavítottam, de még a szerkezetet nem hoztam rendbe :)

 

A tiedben keresztben vannak a sípok fújtatóinak emelői. Ami azt jelenti, ha nem kukk-ka hangja van, hogy valaki nem tudta jól beállítani :) Egyébként gratulálok, nagyon szép óra!

 

Ezt a csoportot már régebben kerestem, szerintem te írtad valahol már egyszer, de szólok, hogy semmilyen kereső nem adja ki, csak linkkel található meg!

Előzmény: BeatLog (1125)
örihari Creative Commons License 2017.08.03 0 0 1132

Bocs nem jó helyre intéztem a kérdést az előbb.

Előzmény: BeatLog (1125)
örihari Creative Commons License 2017.08.03 0 0 1131

Hogy szuperál az óra?

Előzmény: örihari (1126)
BeatLog Creative Commons License 2017.08.02 0 0 1130

Nagyon köszönöm :) Korabeli súlyok esetleg akadnak valakinél? Majd lemérem, mekkorák lehetnek :)

Előzmény: örihari (1127)
BeatLog Creative Commons License 2017.08.02 0 0 1129

Ó, a link lemaradt:

 

https://www.facebook.com/groups/561484957299581/

 

 

Kakukkos óra gyűjtők, kedvelők

Előzmény: BeatLog (1128)
BeatLog Creative Commons License 2017.08.02 0 0 1128

itt a csoport linkje :) jelenleg mindössze 4 tagja van, de működik ;)

Előzmény: örihari (1126)
örihari Creative Commons License 2017.08.02 0 0 1127

Üdv!

Az 1920-as évekre saccolom,a súlyok nem korabeliek szerintem.

Előzmény: BeatLog (1125)
örihari Creative Commons License 2017.08.02 0 0 1126

Üdv!

Engem érdekelne ez a csoport,nem tudnád kicsit pontosítani?

Előzmény: pablo28 (1124)
BeatLog Creative Commons License 2017.08.02 0 0 1125

Nagyon köszönöm a segítséget :) Hát, végül tényleg nem húszért, de 35-ért sikerült találni egy szép darabot, állítólag diófából készült és német werkkel szerelt. Tudtok róla esetleg több információt, illetve, hogy mikori gyártmány lehet? 

     

pablo28 Creative Commons License 2017.08.01 0 0 1124

Nagy igazság!! Olcsón már nincs jó óra, sőt még óra sem nagyon.... Jelezném az egyik legnépszerűbb közösségi portálon található egy kakukkos óra gyűjtők kedvelők csoport akit érdekel csatlakozzon!!

Előzmény: ksanci (1123)
ksanci Creative Commons License 2017.07.31 0 0 1123

Szia!

 

Vatera, Jófogás és a többi :)

Húszezerért működő, jó állapotú negyedütőset biztosan nem kapsz, de felesütőset se igen Majakon kívül.

 

Előzmény: BeatLog (1122)
BeatLog Creative Commons License 2017.07.31 0 0 1122

Sziasztok! Venni szeretnék kakukkos órát, ha valakinek akad napi használatra alkalmas, eladó példánya a szerényebb árfekvésben (kb. 20.000,- Ft-ig), negyedes vagy felesütő kivitelben az kérem akár itt, akár a gellert1108[kukac]gmail.com címemen keressen meg, ha lehetséges fotókkal és budapesti (illetve Pest, vagy Bács-Kiskun megyei személyes átvétellel. Nagyon köszönöm :)

ksanci Creative Commons License 2017.07.13 0 0 1121

Jah, ha kell esetleg szerkezet, akkor neked is tudok adni.

Előzmény: autoitalia (1118)
ksanci Creative Commons License 2017.07.13 0 0 1120

Kedves Voliferi!

 

Üdv a fórumon!

Ejha, mindet elolvasni, az szép. Bár azt hiszem annó én is elolvastam :D

Nekem van több ilyen szerkezetem, nem szedném szét, odaadnám egyben, ahogy van :)

Az email címem ott van a profilomban (kattintás a nevemre).

 

Szép napokat!

Előzmény: Voliferi (1117)
ksanci Creative Commons License 2017.07.13 0 0 1119

tervezek is gépeket (amik aztán működnek is)

:D:D

Hát akkor probléma egy szál se! :)

Szétszedni csak akkor kell, ha valami nagyon stimmel. Egyébként vedd ki a szerkezetet és tanulmányozd, hogyan működik. Nem hiszem, hogy problémát fog okozni neked és utána a karbantartás/javítás/beállítás sem jelenthet gondot. Ha valami nagyon el van mászva és nem érthető esetleg, hogyan kellene működnie, akkor szerezz be egy másik órát, ilyen Majakokat tonnaszámra találsz a vaterán, jófogáson stb.

 

Előzmény: autoitalia (1118)
autoitalia Creative Commons License 2017.07.12 0 0 1118

Köszönöm a segítséget! Így fogok eljárni.

Érzékkel nincs gond, tervezek is gépeket (amik aztán működnek is), meg aztán sok mindent javítok, felújítok, (autóktól a fényképező objektívig) de egy robbantott ábra nélkül kicsit tartok a szétszedéstől. :)

Előzmény: ksanci (1116)
Voliferi Creative Commons License 2017.07.12 0 0 1117

Tisztelt Fórumozók!

Új vagyok a fórumon. Elolvastam mind az 1116 hozzászólást, azért merek írni újoncként, mert segítséget szeretnék kérni.

Nyugdíjaként egy kreatív hobbival szeretném sok szabadidőmet eltölteni.

Vásároltam egy "Majak" bakelit előlapos kakukkos órát, azzal a szándékkal, hogy életre keltem nosztalgiázásból.(Nagyapámnak anno kiskoromban volt egy eredeti schwarzwaldi órája, ami sajnos elkallódott az évek során.)

Az órát kitisztítottam, a sípját felújítottam, de sajnos a tökéletes működéshez egy alkatrész hiányzik a megvásárolt órából. A szélkerék a tengellyel együtt nincs benne az órában(igaz nem működőképesként vettem, de nem gondoltam, hogy alkatrészhiányos. Az óra jelenleg már jár.

Ha valaki tudna segíteni, megköszönném, mivel alkatrészt nem valószínű, hogy máshonnan fellelhetnék.

 

Címem: volferi65@gmail.com

 

Előre is köszönöm a segítséget és maradok szorgalmas olvasója a fórumnak, mert eddig is sok hasznosat tanultam a hozzászólóktól.

 

ksanci Creative Commons License 2017.07.03 0 0 1116

Mindenképpen ki kell szedni a szerkezetet. Ha olajos-ragadós, akkor benzinben szoktam átmosni, majd mosószeres vízzel átöblítem és megszárítom. Át is törlöm nagyjából, mert a benzin elég szép kis nyomokat tud hagyni.

Ha csontszáraz a szerkezet, akkor csak átfújkálom és beolajozom. 

Szétszedni nem kell, nem is ajánlott, ha nincs az embernek tapasztalata/érzéke, mert nem mindegy, hogyan rakod össze.

A fogaskerekeket érdemes megmozgatni, hogy mennyire lötyögnek a perselyben, ha kézzel érezhetőn nem csak tengelyirányban tudod mozgatni, akkor ott komoly kopás van, azt javítani kell. Főleg a gátszerkezet fogaskerekeit és a gátat kell megnézni.

A sűrített levegős pucolást nyilván ésszel kell végezni, de elég nehéz pusztán sűrített levegővel tönkretenni. Ipari eszközök, nyomások használata meg nem az ész kategóriába esik :D

Előzmény: autoitalia (1115)
autoitalia Creative Commons License 2017.06.29 0 0 1115

Kedves ksanci!

 

Köszönöm a tanácsot, hétvégi ráérő időmben megpróbálom megtisztítani. Műszerolaj van itthon (van egy használatban lévő 1920 körüli Singer varrógépünk, ahhoz elengedhetetlen), viszont a tisztításhoz mit célszerű használni? Át kellene mosni az egész szerkezetet valamivel? Benzin, alkohol, vagy valami hasonló ami nem korrozív? 

Ha elindítom az elején szép szabályos a tikk-takk, aztán 7-8 után elkezd picit féloldalas lenni, és egyre kisebb a kilengés, amíg meg nem áll. Gondoltam rá, hogy sűrített levegővel átfujkálom, persze a 6 bar-t nem ereszteném neki...

Előzmény: ksanci (1114)
ksanci Creative Commons License 2017.06.28 0 0 1114

Szia!

 

Ugye, milyen nagyszerű? :)

 

Először is amikor elindítod, a tik-taknak szép egyenletesnek, szabályosnak kell lennie. Ha nem az, akkor apránként arra az oldalra és addig kell dönteni, ahol szabályossá válik. De ha ez meg is van, és jár is, akkor is fog kelleni neki egy kis tisztítás és olajozás. Ezt leginkább a szerkezetet kiszedve lehet megcsinálni, de ha a szerkezet tiszta, akkor műszerolajos ecsettel meg lehet próbálni hátulról bekenegetni a fogaskerekeket, de így csak az egyik oldalról férsz hozzá, ami nem az igazi.

Amit semmiképpen ne tegyél: nehezebb vagy plusz súlyokat ráaggatni!

 

Előzmény: autoitalia (1113)
autoitalia Creative Commons License 2017.06.27 0 0 1113

Üdv fórumtársak. Van egy Majak kakukkos órám, amit a nagyszüleimtől örököltem. Kb 6-8 éve nem ment. Szeretném feléleszteni. A kakukkos része tökéletesen működik, az oldalsó ablakon át működtetve, és a mutatót hajtva is. Azonban az óra réaze nem megy. Pontosabban ha elindítom, 10-12 oda-vissza után megáll az inga. Ha a súlyt épp csak megfogva, egy kevés, de tényleg csak lehelletnyi erővel "segítem" lefelé, akkor megy. Olvasgatom a szakirodalmakat szorgosan, gépészként azért nem teljesen kínai minden. De nem tudom, mit kellene megnéznem, hogy stabilan működjön. Jó lenne megint hallani a kiskakukkot ☺

LadyP Creative Commons License 2017.06.12 0 0 1112

Ó, hogy én mennyire szeretem a kakukkos órákat! :) Pont a múltkor nézegettem néhányat a vaterán, nosztalgiáztam... Nagymamámra emlékeztetnek. Lehet, hogy előbb-utóbb én is beszerzek egyet. :)

ksanci Creative Commons License 2017.05.25 0 0 1111

Nagyon tuti! Gratula!

Én is nagyon szeretnék egy negyedütős/és vagy zenélős/figurás órát, de most a házfelújításra ráment a gatyánk is :)

Előzmény: örihari (1109)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!