Keresés

Részletes keresés

109ha300 Creative Commons License 2008.09.04 0 0 121

MŰXIK az AIS vétel!!

 

 

 

ais

 

Saját készítésű antenna, amatőr rádió, pocket kimenettel, PC hangbemenet, és MŰXIK!!

 

Csabi

 

109ha300 Creative Commons License 2008.09.03 0 0 120

Beszéltem Popeyel.

 

Hozzá telepíthetünk 1 cuccot.

 

:)

 

Csabi

109ha300 Creative Commons License 2008.09.03 0 0 119
Én kb 1 éve vettem az enyémet 80$-ért.. postával együtt.. szal nem elképzelhetettlen..
Előzmény: smith (118)
smith Creative Commons License 2008.09.03 0 0 118
Igen, de ha 50 fontból itt lenne ez a doboz, akkor nem érdemes rádiót hackelni.
Előzmény: szőrmók (117)
szőrmók Creative Commons License 2008.09.03 0 0 117
Látom futottál egy kört rádió ügyileg ?.
Előzmény: smith (115)
109ha300 Creative Commons License 2008.09.03 0 0 116
itt egy másik is.  igaz ennek még nem tudni az árát.. a jelenlegi 20 font még nem érte el a minimálárat.
Előzmény: smith (115)
smith Creative Commons License 2008.09.03 0 0 115
Engem érdekelne, de nem szoktam ebayezni.
Asszem ráizzítom a cimborát.

Apropo, tesztelés folyik a DND bótba'? :-)
Előzmény: 109ha300 (114)
109ha300 Creative Commons License 2008.09.02 0 0 114

Ha valakit érdekel:

 

Nasa AIS engine az eBayn.

 

Csabi

smith Creative Commons License 2008.09.01 0 0 113
Eddig ez a legtávolabbi, amit hegynek láttam.
Előzmény: 109ha300 (96)
szőrmók Creative Commons License 2008.08.31 0 0 112
Ha M.O-i forgalmazó cégnél veszel hajórádiót és azoknak van az adott tipusra bizonyitványuka Hirközlési felügyelettől akkor az ilyen rádiót el is fogadják.A Puxing,Woxun,Weirwei,Jington és társai mind fekete behozatal. Hogy ez mennyire komoly: a munkahelyemen bekeretezve ,üveg alatt ott van minden rádiónk gyári száma és a HIF engedélye arra a rádióra.Ha megnézel egy boltban vett mobiltelefont az akku alatt azon is ott van az engedély száma.Ha van olyan cég aki ezeket a távolkeleti cuccokat hivatalosan árulja ( és szerintem nincs) az biztos hogy nem is 10000Huf körüli áron adja. Egyébb iránt a frekvenciák nem titkosak itt a neten fel lehet őket találni. Sajna segiteni nem tudok mivel én a hiradástechnika olyan részét müvelem ami nem ez, Szabadidőmben meg hajót javitok,egyre kevesebbet mert a mügyanta tönkretette a májamat. üdv : szőrmók
Előzmény: smith (109)
smith Creative Commons License 2008.08.31 0 0 111
A kérdés természetesen a hajós sávon üzemelő VHF rádióra vonatkozott. Nem játékrádiókra. :-)
Előzmény: 109ha300 (110)
109ha300 Creative Commons License 2008.08.31 0 0 110

PMR rádióhoz nem kell papír.  Na de az annyit is ér. MIndig a legfontosabb pillanatban fog egy gyerek belenyomkodni a beszélgetésedbe, a karácsonyra apukátol kapott ketyerével, valamint szinte az összes építési vállalkozó ilyeneket használ pl a darukezelők, és az azokat irányítók közé, valamint a motorosokat oktató összes kresszoktató ezeken brekeg... van összesen 8 csatornád... számold ki, mennyire esélyes szabad frekit találni rajta... Szal az szerintem felejtős...

A másik ami ingyenes, az a FM4 W-os, CE martricás CB rádio...

Ott van 40 csatid... az kicsit már jobb esély, de a hajók többségében a VHF rádio eleve benne van.. így nem sokat ér a cb sem.

 

Csabi

Előzmény: smith (109)
smith Creative Commons License 2008.08.31 0 0 109
Nekem rádióvizsgás nagyhajós mondta, hogy ahhoz, hogy a kedvtelési kishajón rádiód legyen, tkp. semmilyen papír nem kell. Akkor ez a gyakorlatban némiképpen másként fest, ezexerint. :-/
Viszont ha csak a rádióhoz akartak papírt, akkor az egyébként occóért kapható kinai rádiók, mint pl. a puxi777, amin van CE és FCC matrica is, azokkal ilyen kötözködés nem lenne?

Mint rádióműszerész, tudnál segíteni esetleg a lentebb vázolt hack kivitelezésében?
Előzmény: szőrmók (107)
109ha300 Creative Commons License 2008.08.31 0 0 108
Itt sajnos minden ilyen qrva körülményesen megy...
Előzmény: szőrmók (107)
szőrmók Creative Commons License 2008.08.30 0 0 107
Én már valahol leirtam hajórádió kalandjaimat,de leirom itt is .Először a HF : minek az magának.Mondom kajakversenyen lennék mentőmotoros és estleg jó volna a hajókkal komunikálni hullámkeltés ügyileg.Na erre nem tudtak mit mondani.Akkor hozzak valami papirt a rádióról aHIF től.Ott kérdezik ,hogy honnan a készülék.Mondom a reptéren selejtezték(Storno) ,vettem számlával ,én meg rádiomüszerész vagyok ott és áthangolnánk a hajózásra. Akkor tipusvizsgát kell náluk csináltatni náluk(kalap pénz) Mondom minek hiszen erre a tipusra megvan a reptérnek az engedély . van még belőle ott vagy 200 db.JÓ  de az az ő nevükre szól és nem az önére.Na ekkor betelt nálam a pohár .Magyarán rászoritják az embert arra ,hogy jó drágán honi cégnél vegyél rádiót .(igaz ez a rendszerváltás után volt).Ugyan azóta van két USA beli kézi rádióm és csak hallgatódzok néha.Mos ott tart a dolog hogy már 10-11 ezerért  mindenféle távolkeleti Yaesu koppintmányt lehet venni amik elég türhetően mennek.Kész csoda hogy a sok önjelölt ujgazdag hajóskapitány még nem mobiltelefon helyett használja a hajózási frekiket. szőrmók
hgd2280 Creative Commons License 2008.08.30 0 0 106
Ezt _nagyon_ érdemes megnézni: http://www.panbo.com/archives/cat_ais.html

(a Panbo egyébként zseniális információforrás)

GA
Előzmény: 109ha300 (105)
109ha300 Creative Commons License 2008.08.30 0 0 105

AIS:

Na szal annyit sikerült kideríteni, hogy valószínűleg packet üzemmódot kell kreálni a rádióra, hogy menjen. A kocsimban lévő rádió tud ilyent, csak 1 kábelt kell gyártanom hozzá.

Hétfőn próbálom. Így már mennie kell.

:)

 

Előzmény: smith (98)
109ha300 Creative Commons License 2008.08.30 0 0 104

Atti... ez a doc, a vizsgakérdések, ez a hivatásoshoz van, nem??

Amikor még én vizsgáztam, akkor külön volt a hivatásos, és az "úrvezetői" rádios licensz.

 

Na szal akkor szedjük össze mi is kell ehez, hogyan kapok hívójelet+mmsi (atis) kódot a hajómhoz, és én belefognék egy ilyen projektbe.. főleg ha más is társul a dologhoz...

 

Más:

Megpróbálom megnézetni, vagy legalábbis konzultálni az amatőrrádió-szerelős ismivel, hogy mit is lehetne tenni az AIS vétel ügyében... biztosan ki lehet herélni a rádiót, hogy vegye a jelet rendesen..

 

Kicsit utánaolvastam a NASA AIS vevőnek... azt írja programból lehet kapcsolni, hogy Class A, Class B, vagy mindkettőt vegye.. csak nincsen egyenlőre olyan progim, ami az átkapcsolást meg tudná oldani.. :(

 

 

Csabi

 

 

Előzmény: hgd2280 (103)
hgd2280 Creative Commons License 2008.08.30 0 0 103
A Belvízi hajózási rádiótelefon kezelő vizsga kérdései letölthetőek innen:

www.nkh.hu/hajozas/images/stories/Vizsgakerdesek/Belvizi-hivatasos-fedelzeti/radios-2004.doc

Előzmény: hgd2280 (102)
hgd2280 Creative Commons License 2008.08.30 0 0 102
Ha segítséget kérsz, vagy adsz - a 10-es vagy a 16-os csatornán, mondjuk, egy baleset esetén, senki nem fogja rajtad számon kérni a jogosultságodat a készülék használatára.

Ha egy hajón van rádió, attól még nem feltétlenül kell hozzá rádiókezelő is (meg fogom kérdezni - szerintem ez így logikus). A hajónak kell a hívójel és a rádióengedély.

Előzmény: hgd2280 (101)
hgd2280 Creative Commons License 2008.08.30 0 0 101
Igen, természetesen.

A következőkben "összekaptam" amit tudok erről a dologról. Vissza fogok rá térni, kérek megerősítést okos emberektől.

Kell rádió, rádiós, rádióengedély (a hajóra) és a rádiósnak.

Rengeteg anyagot találsz, google: belvízi rádiótelefon kulcsszavakra.

A rádió bármi lehet, mostanság már DSC-s dívik. De belvízen mindegy, nincs DSC előírva. Tudok segíteni olcsón. (Megjegyzés: a DSC-vel minden hajót szelektíven lehet hívni, kb. mintha telefonálnál).

Rádiós: ez te lennél. A belvízen hivatalosan ezt "belvízi rádiótelefon-kezelő"-nek hívják, képesítő okmánya a "belvízi hajózási rádiótelefon kezelő bizonyítvány" (http://www.magyarkozlony.hu/nkonline/MKPDF/hiteles/MK08083.pdf). Utána kell néznem, szerintem ez egy hivatásos képesítés, nem fog kelleni neked. Tengeren ez a ROC (korlátozott rádiókezelői bizonyítvány), vagy a GOC (általános rádiókezelői bizonyítvány). Nekem ez utóbbi van, semmit nem tanultunk a belvízről, azt úgy kellett hozzá összeszedni (10-20 perc amúgy, szerintem, bocs mindenkitől emiatt).

Rádióengedély (a hajóra): kell egy hívójel (kiadja: NKH, munkaneve: nominativo). A hajólevéllel a kezedben, kis illetékkel kéred a hívójel kiadását, ennyi. Kell még egy MMSI is (pl. 243000036, ez ugyan tengeri azonosító, kiadja: NHH, fizetni kell frekvenciahasználati díjat - kb. havi 1250 forint) tudomásom szerint a hajóra a rádióengedélyt - ship radio station licence - ennek birtokában kapod meg. A belvízen elvileg nem MMSI kell, hanem ATIS kód (ez nálunk egy 9-es karakter meg az MMSI, kb. tehát 9243000036).

Röviden: szerezz egy rádiót, kérj egy hívójelet, rádiózz, fizess frekvenciahasználati díjat. Jegyezz meg 5 fontos csatornát:
10-es - hajók forgalmaznak rajta, egymást itt érik el
16-os - segélyhívás,
22-es - NAVINFO, közlemények, általános tájékoztatás, segítségkérés.
15-ös, 17-es: munkacsatornáknak használják - ha valakivel kicsit dolgoznod kell, ajánld fel, hogy ezeken beszéljetek, és akkor a többieket nem zavarjátok.

Tedd el a telefonodba a Dunai Vízirendészet telefonszámai közül az egyiket.
Hallgass bele a rádióforgalmazásba bizonyos helyzetekben, és ki fog derülni, hogy mit hogyan szokás.

Olvass még itt: www.rsoe.hu.

Előzmény: LUCzI FERencz (100)
LUCzI FERencz Creative Commons License 2008.08.29 0 0 100
Részleteznéd?
Hogyan lehet most erre engedélyt kapni? Vedd figyelembe 109HA300 kollega 91. sz hozzászólását is!

Azért volna érdekes a hajórádió, mert ha az ember néha zsilipel (Kisköre) akkor jó lenne a zsilipesnek rádión beszólni, illetve instrukciókat kapni.
Régi tervem, hogy ha elkészül a lakóhajóm, amit jövő tavasszal kezdek építeni, akkor azzal lehajóznék a Deltáig, odáig pedig bőven elkél egy VHF rádió.
Előzmény: hgd2280 (99)
hgd2280 Creative Commons License 2008.08.29 0 0 99
Igen, tudok, nekem van is.
Előzmény: LUCzI FERencz (90)
smith Creative Commons License 2008.08.29 0 0 98
Viszont valamiért nem hallom a megadott frekin az AIS jelet...próbáltam hajórádióval, több100ezres amatőrrádióval, de semmi.. a modulácio FM, az biztos, csak a sávszélességet nem tudom, elég-e.

Máshol lesz a gond, a rádió nem engedi a hangszóró felé, ha jól értem csekély angolommal:

AIS Reception
The data is encoded using GMSK modulation so you wont hear anything if you simply tune your VHF radio to 88B - you need a special data output (found on some scanners) to access the data. Many HAM radios that have been configured for high-speed packet radio communications have this output and others can be "hacked" to obtain it. You effectively need a Discriminator Tap This is an output from one of the chips in the radio that gives the raw signal before any audio filtering (the filtering destroys the GMSK data)


http://www.bosunsmate.org/ais/
Előzmény: 109ha300 (96)
smith Creative Commons License 2008.08.29 0 0 97
popeyre gondoltam, de ha jobb 5leted van, mondjad!

Nem, nincs jobb, nekem is ő ugrott be elsőre a felfelére.

Békáson a erkélyre telepített antennámmal verőcén még látom a hajót ( Class A ) viszont az újpesti öbölben MOTORKACSA-t nem látom.. :S

Pedig ott van, én látom :-)
Előzmény: 109ha300 (96)
109ha300 Creative Commons License 2008.08.29 0 0 96

Szia!

 

popeyre gondoltam, de ha jobb 5leted van, mondjad!

Rádióm van nekem is néhány, de hgd Atti barátja is felajánlott egy marék régi talán még feléleszthető hajórádiót a célra, így rádióval nem lesz gondd. Van egy emberem, aki rendbe tud belőlük rakni párat a célra. Viszont valamiért nem hallom a megadott frekin az AIS jelet...próbáltam hajórádióval, több100ezres amatőrrádióval, de semmi..  a modulácio FM, az biztos, csak a sávszélességet nem tudom, elég-e. Rá kellene mérni egy transponder kimenetére...hogy mi is jön ki belőle... úgy könyebb lenen ráhanolni egy rádiót. Na ez lesz a következő projekt. Max  kezdetnek valahová feltehetnénk az én NASA vevőmet.. azzal műxik... azzal valamiért viszont nem látom tőlünk a "B"-s transpondereket...

Atti.. van különbség az "A", és a "B"-s adók között teljesítményben?

Békáson a erkélyre telepített antennámmal verőcén még látom a hajót ( Class A ) viszont az újpesti öbölben MOTORKACSA-t nem látom.. :S

 

Csabi

Előzmény: smith (93)
smith Creative Commons License 2008.08.29 0 0 95
Popeyhez telepíted?
Várom a tesztet!
Előzmény: 109ha300 (85)
smith Creative Commons License 2008.08.29 0 0 94
Na, akkor ez lett volna a következő kérdésem, de már meg is válaszoltátok. :-)
Előzmény: hgd2280 (80)
smith Creative Commons License 2008.08.29 0 0 93
Hűha!
Látom reggel óta rápörögtetek a témára rendesen. :-)

Valami ilyesmi volt az elképzelésem nekem is, az antenna talán dolog legegyszerűbb része.
VHF kézirádiókat 15e körül már lehet venni, ha ennél is olcsóbb forrást tudsz, ne kímélj. :-)
Előzmény: 109ha300 (74)
109ha300 Creative Commons License 2008.08.29 0 0 92
eh.. pedig semmit nem ittam.. HUF = HIF
Előzmény: 109ha300 (91)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!