Keresés

Részletes keresés

nyuggerfarhat88 Creative Commons License 2021.08.11 0 1 14538

Én próbálkoztam úgy is hogy lehajtottam az alsó ágat és amikor bojtos gyökeret eresztett kiültettem augusztusban.

A képen látható kiültetésre vár mert úgy február óta tengeti magát kiültetésre várva. Ez az utolsó.

Az aszottak a legédesebbek. Viszont hamar meg kell enni vagy befőzni.

Előzmény: evodia2010 (14535)
BigFic Creative Commons License 2021.08.11 0 0 14537

Jég elverte, vihar megtépte a fügémet. :(

Néhány 5 cm vastag ágat is eltört. A földre van hajolva. Valamennyi keringés még maradt ezekben az ágakban is. Megvárom, hogy nevel-e valamit még ezeken az ágakon, aztán levágom.

Érdekes, hogy azóta meg van "sértődve" és alig érik. Korábban naponta egy tállal szedtünk róla.

smena8m Creative Commons License 2021.08.10 0 0 14536

Köszönöm a tanácsokat, nálam a berohadás tökéletes mikroklímáját sikerült összehozni. Pilisszentivánon élek, a volt szőlődombon, szinte tökéletes déli lejtőn.

Előzmény: evodia2010 (14535)
evodia2010 Creative Commons License 2021.08.10 0 1 14535

Szerintem:

Kicsit trükkös a dugvánnyal szaporítás, mert attól hogy jönnek a levelek, még nem feltétlenül van gyökere.

Ha nincs takarva fóliával, kiszárad, ha teljesen be van takarva, nem szellőzik és berohad.

Az optimális állapotot kell fenntartani, amíg valóban legyökeresedik. Nekem csak késő ősztől tavaszig szedett vesszővel sikerült, ezért pl. én nyáron nem is próbálkozom. Persze van aki nálam ügyesebb...meg vannak más módszerek is. Merre vagy egyébként?

Előzmény: smena8m (14534)
smena8m Creative Commons License 2021.08.10 0 0 14534

Tisztelt Judith,

én Tavasszal "óriási vagyonokért" vettem 1 Little Miss Figgy-t. (Nevezhetjük Kicsi Huszárnak, az nem jogdíjas) Itt halkan megjegzem, hogy akkor még nem ismertem Megyeri Szabolcs Kertészetének árképzését. :-) Nem Titkolt célom volt a növény szaporítása, és az alanyok cserélgetésre más fajtákra. Nem vagyok egy túl tapasztalt szaporító, de azért pl pálmákat már sikerrel csíráztattam több hónapon keresztül. Itt hibáztam, az összes , kb 12db 2-3móduszú ágacska bepenészedett. Így utólag azt gondolom, hogy túl mocsaras lett a közeg, amiben próbálkoztam, és hagytam befülledni. Hiába csírátlanítottam Mikróban a talajkeveréket, mégis bepenészedett, mert az ágakat nem mostam le legalább 1 fahéjas vízben...

A cserepes növény 20-30cm-et nőtt a nyáron, elkapta a fügemoly, (ami szerintem kísértetiesen hasonló állat ahhoz, ami pár éve szétrágta az összes Buxust a faluban), Dipallal kezeltem, azóta jól van.

Mivel megrendült a bizalmam a saját Miss Figgy hajtatás képességemben (Noha pl a Györöki Laposomat 95% hatásfokkal szaporítottam sima ledugással a kertbe) , arra gondolok, hogy szívesen levinném önhöz a növényt a Balatonra, ahol vághatna róla hajtás ágat, (szerintem 1-2 még vágható a jobbszélen). Cserébe egy kis oktatást, bemutatót kérnék a fügenevelésről, és ha van, cserehajtást más fajtákról... :-) 

Előzmény: 55judit (14409)
nyuggerfarhat88 Creative Commons License 2021.08.08 0 1 14533

No, beindult a szezon.

Úgy néz ki lesz bőségesen. A másodtermés is ott sorakozik.

A rigók már 2 hete a bokor csúcsán ültek.

Al létra kell hogy az aszottakat is leszedhessük.

Kb. 5dkg/db

Krizsanyik Creative Commons License 2021.08.06 -2 1 14532

Szerintem, hagyjuk már abba egymás istenítését. Aki akar, írhat a fórumba, legfeljebb nem válaszolnak a kérdésére( mellesleg én is jártam így) de túléltem. Vannak tapasztaltabb fügések és

vannak kezdők. A fórum egy jó dolog(számomra) éljünk a lehetősséggel.

GSanyi52 Creative Commons License 2021.08.05 0 2 14531

Szerintem Judit az, aki a legjobban járatos ebben, lehet Berényi József is, de ő mostanában ritkán néz be e fórumba.
A következő a dolog: Mondják és írják, hogy a füge nem utólérlelhető. Nekem egy tavalyi aszalódott alma társításával már sikerült, csak nem figyeltem végig a folyamatot. Most egy banánnal társítva próbálkozom e dologgal.
Az ok, amiért teszem: Egy távoli utcán a kinti utcai részen találtam rá ismerősöm tanácsára, de nem jártam ott, amikor megért volna, csak sárga színű volt a termés, ezért szedtem belőle 2 darabot. Most várom az eredményt. Miszerint megéri-e dugványt szedni belőle. Az utóérlelésről a képeket majd az eredmény függvényében fogom később, utólag csatolni, de úgy néz ki, hogy sikerülni fog.

badella Creative Commons License 2021.08.05 0 3 14530

Attól, hogy egy technológia régebbi, nem szükségképp elavult. CBNora és Veszpremi fórumtársak véleményéhez csatlakozva, a FB csoportok és a fórum összehasonlításában én is a fórumra szavazok. Divat ide, divat oda, szerintem is jobban használható az efféle közösségi eszmecsere céljára, mint a FB.

De a technológiai szempontoknál sokkal fontosabb az emberi tényező. Én semmiképp sem temetném ezt a fügés fórumot. Addig egész biztosan nem, amíg itt van az a "kemény mag", az a maroknyi lelkes ember, akik életben tartják ezt a közösséget, és fáradhatatlanul válaszolnak a mindenkori újoncok kérdéseire. Bizonyára sokan vagyunk, akik hozzám hasonlóan ritkán vagy sosem szólnak hozzá, vagy akár regisztráció nélküli olvasói a fórumnak. A látogatottsági adatok nyilván kimutatják ezt a láthatatlan tömeget is, és biztos vagyok abban, hogy itt szó szerint tömegről van szó. Ez a tömeg pedig azért van itt, mert hasznos tartalmat talál. Mindenki, aki a kezdetek óta hozzájárult ehhez a tartalomhoz, köszönetet érdemel.

Előzmény: Fügés ember (14462)
parga 010 Creative Commons License 2021.08.05 0 0 14529

Kedves Judit! Most találtam meg a válaszodat.Sajnos nem tudtam megszervezni, hogy valaki a családból lemenjen érte Győrből.Jó, hogy oda tudtad adni másnak, legalább valaki örül neki.Még egyszer köszönöm a felajánlásodat, de sajnos nem tudtam élni a lehetősséggel.

Előzmény: 55judit (14216)
Krizsanyik Creative Commons License 2021.08.01 0 0 14528

Tetszik az ötlet, én is csináltam ilyet. Ötletelésnek, nincsenek határai. Gratulálok!

Előzmény: sgábor56 (14527)
sgábor56 Creative Commons License 2021.08.01 0 0 14527

A kiültetett bokor ma. A földlabdát rendszerint meg kell dönteni kiültetéskor.

Eredetileg az ágak kisebb földkupac és tégla alatt voltak, a föld ülepedése miatt kerültek elő. Érdemes hát a földet a vödörben tömöríteni.

A brebás ág vékonyabb volt, az ülepedő föld és a gyökerek lehúzták a vödörbe. A mási két ág az előbbi képen vastagabb, de azok is meghajlottak némileg.

Előzmény: sgábor56 (14522)
Krizsanyik Creative Commons License 2021.08.01 0 1 14526

Neked is köszönöm!

Előzmény: Veszpremi (14525)
Veszpremi Creative Commons License 2021.08.01 0 0 14525

Nekem a fenistilnél jobban bejön az antivakarin, nagyon hatásos.

Nem reklám: https://gyogyline.hu/termekek/antivakarin-krem-20-g

Előzmény: Krizsanyik (14521)
Krizsanyik Creative Commons License 2021.08.01 0 0 14524

Köszönöm!

Előzmény: Belohin (14523)
Belohin Creative Commons License 2021.08.01 0 0 14523

Patikából Fenistil gél. Otthonról - ha van -  Aloe Vera nedve.

Előzmény: Krizsanyik (14521)
sgábor56 Creative Commons License 2021.08.01 0 0 14522

Ajánlom a 14175 számú és a hozzá kapcsolódó hozzászólásokat, így tulajdonképpen konténeres növényt kaptam és a fényhez sem kellett szoktatni. Érdemes vékonyabb ágat választani, vastag (és emiatt hosszú) ágnál nem állna be jó lomb-gyökér arány. Eddig még csak egyéves, áttelelt, fás ágakkal dolgoztam, zöld hajtással nincs tapasztalatom. Persze az ág vége zöld, de a fás részét teszem a vödörbe. A képeken látni, milyen vékonyak a bemenő ágak. Idén nem használtam drótot, nem akartam elfojtani a brebák tápanyagellátását, így is gond nélkül gyökeredztek. A négyből egyet már kiültettem próbaként, forróságban, úgy két héttel ezelőtt, nem volt vele gond, a földje át volt gyökeredzve, friss gyökerekkel - nem szabad hagyni elöregedni a gyökereket. Persze kiültetésnél ugyanolyan gondosságot igényel, mint egy konténeres - nagy ültetőgödör és öntözés, amíg a gyökerei át nem járják a környező talajt. Ha lenne helyem, a másik hármat is kiültetném, így vagy átültetem naggyobba és pincében telel, vagy még idejében sikerül helyet csinálni a kiültetéshez. Ha ki szeretné próbálni, igyekezni kell, míg meleg az idő - a meleg segíti a gyökerek növekedését.                

Előzmény: GSanyi52 (14511)
Krizsanyik Creative Commons License 2021.08.01 0 0 14521

Azt hiszem,hogy allergiás lettem a fügére. Bőrviszketéssel jár. Most már, csak kesztyűben merem a füge körüli teendőket ellátni. Bőrviszketés csillalapítására tud e valaki valamilyen csodaszert?

Gyula65 Creative Commons License 2021.07.31 0 0 14520

Elnézést csak ma kerültem gépközelbe.

Az átültetéssel kapcsolatos véleményedhez lásd: #14519 hozzászólásom (06.18-->07.31 időtartam)

Ha, már hozzászóltam, utólagos engedelmeddel neked és több hozzászóláshoz kapcsolódóan

Bemutatom a füge óvodámat.

Kis csoport:

a két jobboldalival, úgy tűnik nem lesz eredmény. Mindkettő darabolt vessző vége.

Nagy csoport:

A füge iskolámat, korábban képeken megmutattam.

Üdv!

Előzmény: 55judit (14506)
Gyula65 Creative Commons License 2021.07.31 0 0 14519

Szia!

Jelenleg így áll a tőled kapott (2021.06.18) füge!

Első képen 07.12 állapot, Jobbra a mai.

Köszönet érte!

Üdv!

Előzmény: The Dark Side of the Moon (14518)
The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2021.07.31 0 0 14518

Persze, nem ker kenyeret.

Előzmény: dragobert (14517)
dragobert Creative Commons License 2021.07.31 0 0 14517

Köszi, majd kitalálok valamit.

A lányom Pesten lakik, de épp mostanában költözik új helyre. bő két hét múlva már az

új helyen lesz, ha nem gond utána valahogy megoldjuk, ha így jó.

Előzmény: The Dark Side of the Moon (14508)
pintjano Creative Commons License 2021.07.30 0 1 14516

Egy kicsit ehhez a logikához.... van többféle fügém  -kaptam, csak annyi a neve hogy honnan származik- az nem  is  annyira érdekes- egyik nagyon nőtt, jobban , mint a többi. Télire takartam mind ezt is cirok és kukorica szárrál és egyébbel -2 évesek- a kisebb növésűeken- más nevűek- tele van terméssel, ezen semmi. Csak végek fagytak el ezen-annyira nem sikerült betakarni (D-i fal eresz csurgojában vannak ez is, csak amikor kaptam mult év tavaszán gyökeresen, akkor locsoltam)-.... szóval gondolkodom rajta, hogy mi légyen? Nagyon nagyra növéshez nincs hely az már a szomszéd "felségterülete"... Ötlet. Kivágjam?

üdv PJ

ui. csak most mertem belekezdeni a füge ültetésébe (bár találtam helyet a faluban--máshol többnyire elfagy--, ahol minden évben terem, de nálam nincs ilyen lehetőség...a szomszéd háza megvédi a fagyoktól és takarás nélkül mindig terem---- bár bizonyára fajta függő is???)

üdv PJ

Előzmény: 55judit (14512)
GSanyi52 Creative Commons License 2021.07.30 0 0 14515

Úgy csináltam, ahogyan írtad. Ezért nem értem, mert a múlt évben ez a módszer nálam már bevált, de nem a bújtásnál, hanem a gyökereztetett dugvány kiültetésénél. Persze lehet nem július hónap, a legforróbb időszak volt. Persze bújtást még csak most először csináltam a fügefa esetében.
Kísérletezem, csak sikerül valamikor.
Köszönöm szépen  Neked és Juditnak!

Előzmény: Belohin (14513)
GSanyi52 Creative Commons License 2021.07.30 0 0 14514

Igen igazad van, más növényekhez hasonlóan vissza kell vágni, ezt tudnom kellett volna. (A főhajtás csúcsa még él, ezért én is azt gondolom, hogy ezt kell levenni és a többi oldalhajtást, hogy a gyökérzetre hajtson.)
Köszönöm szépen Neked és Belohinnak!

Előzmény: 55judit (14512)
Belohin Creative Commons License 2021.07.30 0 1 14513

Valóban nem tűnik kockázatosnak, és túl sok minden sem kell hozzá: egy fügeág, egy zacskó, víz, és egy rőtes gyalogszőrös. :-)

Milyen körülmények között tartottad a cserépbe ültetett dugványokat? Ilyenkor azért egy kicsit igényesebek a szokásosnál. Az a jó, ha fény van, de közvetlen napsütés nincs. A közeg pedig folyamatosan nedves, de nem levegőtlen. Pl. perlit, homok, bőven humuszos föld.

55judit Creative Commons License 2021.07.30 0 1 14512

Amikor erőteljesen visszavágjuk a bokor ágait vagy elfagynak, azzal felborul a gyökérzet és korona közötti egyensúly. A növény igyekszik visszaállítani az egyensúlyt oly módon, hogy eszeveszett ágnövekedésbe kezd. Addig nem is érlel termést, amíg helye nem áll az egyensúly.

Ha a hajtás alatt  kevés a gyökérzet, úgy reagál szegényke hogy a leveleket lehullatja, rosszabb esetben az ág is elhal ha a gyökér kicsi ahhoz hogy táplálni tudja.

Azt gondolom úgy tudnád életre kelteni a kis növényeket, hogy alaposan visszavágod. Mondjuk 2 nóduszra. Így sem biztos hogy kihajt, nem tudjuk mióta van levél  nélkül vegetációs időben, és él-e még a töve. de meg lehetne próbálni.

GSanyi52 Creative Commons License 2021.07.30 0 0 14511

Na ez teljesen új dolog! Én máris belekezdek a próbába! Van több mellékágam, nincs benne kockázat.
Köszönöm az ötletet!

(Egyébként a hagyományos légbújtás nekem nem sikerült, de a szőlőhöz hasonló bújtatás már igen, másfél hónap után a 2 db a mellékelt képen látható módon nézett ki, ezeket ki is ültettem cserépbe, de valamit rosszul, vagy rossz időben csináltam, mert mára már minden levelük lehullott. Még nem dobtam ki őket, hátha életre kelnek majd.)

Előzmény: Belohin (14510)
Belohin Creative Commons License 2021.07.30 0 1 14510

Íme egy lehetőség a témában: https://www.youtube.com/watch?v=yQFHZwWbj3E

Előzmény: GSanyi52 (14499)
55judit Creative Commons License 2021.07.30 0 0 14509

Az enyém is amit tőled kaptam, gyönyörű!

Előzmény: The Dark Side of the Moon (14508)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!