Szerintem nem jó az a könyv és még néhányan így véljük, akik foglalkoznak a fürjekkel. Van a www.idre.hu honlapon fürjes fórum, ott többet lehet tanulni, mert megosztjuk a tapasztalatokat, sőt olyan ember is van, aki több nyelven beszél és a külföldi szakirodalmat is lapozgatja.
Az, hogy mennyire szaktekintély valaki, aki megragadja az alkalmat, és ír egy könyvet és ezzel híressé teszi magát, nekem erről más a véleményem és ezzel nem vagyok egyedül.
Szerintem elavult a könyv és módszerei nem felelnek meg az eu-s előírásoknak és az állatvédelmi törvénynek sem.
Nekem változatlanul az a véleményem, hogy aki állatokkal akar foglalkozni, szeresse őket, ne csak a pénzt és a saját kényelmét!
Éljen a kedves szerző úgy 8-ad magával egy betonpadlós szobában fürdési lehetőség nélkül egy évig, aztán írja le, hogy a madárnak 9x10 cm-es helyigénye van, jó neki a taposórács és csak két deszka elég a pihenéshez! Ladybee, neked is javaslom, aztán lehet megvédeni a módszert. Ha te jól érzed magad a fenti "tartásmódbnan" akkor mondhatod, hogy szaktekintély, aki javasolja!
Biztosan nagyon boldog a madár nem? Pont annyira, mint a tojóhibrid a ketrecben! Próbáld ki, aztán járjon a szád a szaktekintélyről!
Lenint is annak tartották a maga korában, meg Sztálint is...
Minden szakmának megvannak a maga szaktekintélyei. A hullámos papagájnál Kovács Antal, a solymászoknak Bástyai Lóránt, könyveiket alapműként forgatjuk. Czibulyás és Kovács annakidején sokat tettek a fürjtenyésztés elismeréséért. A BUKISZ ketreceket gyártott, természetesen fürjeknek is. A szövetkezet tagjai ezekben árutojást állítottak elő. Szó sem volt állatkínzásról, 8 mm-es drótfonat volt az alja, szép eredményeket értek el. A könyvnek ezeket a fejezeteit természetesen átugorhatja, aki hobbiból, telepadlón, vagy a kertben szeretne a fürjekkel foglalkozni. Az alapismeretek megszerzésére kiváló, a többit az idő, a tapasztalat meghozza.
Szerinted attól nagyüzemi mód valami, mert kisgazdaságban csinálják? Ha kisgazdaságban termelnek ketrecben tyúktojást, az nem nagyüzemi módszer? Állattenyésztésben dolgoztál? Na ne viccelj!
Na nehogy azt mondd, hogy jól érzi magát egy olyan madár a taposórácson, amelyiknek mindene a kaparászás és a porfürdő!
Az a könyv megpróbálja olyan körülmények közé szorítani ezeket a szép madarakat, mint egy ketreces tojóhibrid telep!
Egyébként meg a kelési arány 90 % feletti, ha nem csinálnának olyan hülyeséget, hogy az első 3 napban nem forgatják a keltetőben a tojást! És mellesleg a keltetni való tojást hegyes végével lefelé tároljuk a légkamra védelmében és nem az oldalán és forgatni sem kell, ezek a dolgok minden keltési szakkönyvben benne vannak.
Nem beszélve a madarankénti helyigényről, a fűtött, világított helyről, aztán csodálkoznak, hogy nincs a madarakon toll és kiselejtezik őket pár hónap után.
Na pont az ilyen tartásmód miatt kerülünk nyugaton, mint elrettentő példa a híradókba.
Szerintem meg aki csak minél több pénzt akar kisajtolni és nem szereti az állatokat, nem törődik velük, az ne tartsa őket, de semmiképpen ne vegyük a példát a könyvben leírt tartásmódról, mert az állatkínzás!
Egyébként én is beszéltem telefonon az említett úrral, akitől megkérdeztem, hogy a gazdasági fürjnek mekkora a gyűrűmérete, és szerinte 3,5, de legfeljebb 4.
A 3,5-es a törpe fürjnek is kicsi! Ennyit a hozzáértésről!
De minden madárfajra igaz, hogy mindenféle szakkönyv megjelenik, sokszor ellentmondó, szegény madarak meg isszák a levét!
Az egy igen hasznos alapmű, a japán fürj tartásáról, tenyésztéséről. Akkoriban még nem létezett a mai "Gazdasági" fürj, ami a japán és a fáraó fürj keresztezése, valóban nagyobb, mint az eredeti japán, de soha nem tartották nagyüzemi módon, a kistenyésztők madara volt mindig is. Mindkét szerzőt ismertem, dolgoztam velük, kár volt kidobni a könyvet ... :-)
Az egy elavult, állatkínzó szocialista nagyüzemet mutat be és van benne jó néhány melléfogás is, nem javaslom, nekem is megvolt, de kidobtam.
De a www.idre.hu honlap fórumán nagyon sok infót lehet találni.
Azt a könyvet és a taposórácsot el kell felejteni! A 70-es években íródott, ezek a fürjek már nem is azok, amiről ott szó van, azok 15-18 dkg-os madarak voltak, a maiak meg sokkal nagyobbak, nekem már 40 dkg-os is van:
Szerintem a 30000 Ft-os keltető megtérül hosszú távon, az enyém már 15 éves, még mindig kifogástalanul működik, az a hungarocell-es fajta.
Lámpával nem érdemes kísérletezni, mert a párás levegő könnyen zárlatot okozhat. Annyit nem ér, hogy megcsapjon az áram benneteket.
Plussz egy hungarocell borítású, energiatakarékos gép (45W-os) áramszünet esetén még órákig tartja a hőmérsékletet, nem veszenek kárba a tojások.
Az izzó fényereje, hőleadása élettartama során változhat, és megbukott a mutatvány...
Ketrecet a legegyszerűbb csinálni, én nő létemre az összeset egyedül csináltam.
Tojás tartó ugyan kapható fürjtojás részére, de nálam nem jött be, ugyanis nem lehetett becsukni, mert nagyobbak voltak a tojások, mint amire tervezték.
Én a boltban szoktam elkérni a tubusos dolgok tároló dobozát, azt úgyis kidobnák, szívesen odaadják.
Kigondoltam, hogy egy régi elemes bútor polcából csinálok fürj ketrecet, de aztán amikor kimentem a raktárba és lemértem, akkor kiderült, hogy minden ok, csak a mélysége kevés, csak 30 cm. Úgyhogy ez nem jött össze, újat kell gyártanom. Ez van.
Az engem is érdekelne hogy hogyan lehetne egyet elkészíteni házilag mert a legolcsóbb keltető is 30 ezer ft és aki csak kicsiben akarja csinálni annak nem biztos hogy megéri
Nálam törpékből még van néhány pár Győrben. Fehér kakasok, csokoládé tyúkkal, egy fogolyszínű pár, egy fakó, piros szemű kakas, vadas tyúkkal és néhány vadas, fiatal pár.
Na megnéztem neked az interneten: Ha beütöd a google-be, hogy Bábolna, kb. a negyedig helyen kihozza, hogy "Bábolna takarmány", van a veboldalon egy kereső, be kell ütni az irányítószámot és kiadja a legközelebbi üzlet címét és telefonszámát.