Keresés

Részletes keresés

Jolida Creative Commons License 2011.11.09 0 0 465

Igazad van, pongyola voltam. :-(

Nem a fizikai interface-el van baj/om/, hanem a felette ülő kódolásokkal:

http://www.epanorama.net/documents/audio/spdif.html

 

A sokcsatornás audio átvitel lehetőségét is beleerőszakolták (bár már kezd kihalni innen a HDMI miatt), emiatt ez a túros ló... :-)

 

Ha semmi mást nem nézel, csak az "alap" PCM-et (pulzus kód moduláció), vagy a sokcsatornás tömörített DD, DTS stb. lehetőségeket....aminek persze "ára" van....

 

Az USB-I2S átalakítás legalább ezektől mentes.

Előzmény: kékszemű (463)
Jolida Creative Commons License 2011.11.09 0 0 464

Természetesen nem lehet közvetlenül, hiszen egy (logikailag) egyvezetékes adatbusz (USB) működése elvileg különbözik a (legalább) három vezetékes (bitclock, wordclock, multiplexelt adatvonal) I2S-től.

 

Kell egy USB-I2s átalakító.

 

Viszont NEM KELL (feltétlenül) SPDIF protokollra váltani.

Sőt, ha lehet ezt el is kéne kerülni.

Már persze akkor, ha az ember jobb hangzást szeretne és nem feltétlenül X.1-ben. :-)

Előzmény: Törölt nick (461)
kékszemű Creative Commons License 2011.11.09 0 0 463

Előnyösebb kihagyni ezt a lépést, és végig (a DAC chipig) kizárólag digitális vonalon maradni.

 

Eddig azt hittem, hogy a SPDIF jel az digitális. A neve alapján legalábbi annak kell lennie:

 

Sony Philips Digital Interface Format.

Előzmény: Jolida (460)
marci81 Creative Commons License 2011.11.09 0 0 462

Tehát egy jobb usb-s dac-ban van olyan átalakító, ami i2s-re alakítja át az usbről érkező jelet.

 

A tda 1541/A dac chip tudja fogadni az i2s-t?

Előzmény: Jolida (460)
Törölt nick Creative Commons License 2011.11.09 0 0 461

Én nem állítottam  ezeknek az ellenkezőjét.

A kérdés -ha elolvastad - arra irányult, hogy  lehet-e az USB  kimenetből  közvetlenül  I2s  jellel  vezérelni a dac  ot.

 

Nem lehet.

 

Vagy szerinted lehet?????

Előzmény: Jolida (460)
Jolida Creative Commons License 2011.11.09 0 0 460

"egy  "dekódoló" áramkörrel  KELL  SPDIF jelet csinálni"

 

Nem kell. Lehet.

Ezzel természetesen rögtön előáll több-kevesebb minőségromlás, főleg a jitternek köszönhetően.

 

Előnyösebb kihagyni ezt a lépést, és végig (a DAC chipig) kizárólag digitális vonalon maradni.

 

A kommersz DAC-ok többségében persze nincs más bejárat, csak SPDIF formátumú jelek fogadása RCA (jobb esetben BNC), vagy optikai csatlakozón keresztül.

 

Ettől még a DAC chipek többsége képes I2S jelek fogadására is. Megfelelő áramkörök kiépítése esetén (lásd pl. a studió technikában használt átalakítók többségét) kialakítható az I2S jelek fogadása (is).

 

Ehhez persze kell olyan eszköz, mely elvégzi az USB-I2S átalakítást (pl. M2Tech Hiface egyes módosításai).

Előzmény: Törölt nick (459)
Törölt nick Creative Commons License 2011.11.09 0 0 459

Nem.

 

Mégegyszer:

Az usb ből  olyan jelcsomag érkezik, amiből  egy  "dekódoló" áramkörrel  KELL  SPDIF jelet csinálni.

Ez  aztán mehet a  receiver IC  bemenetére. A konverter ic(DAC) bemenete  ,és a receiver ic  kimenete  lehet a jel   I2s   kódolású (is).

 

 

Előzmény: marci81 (458)
marci81 Creative Commons License 2011.11.09 0 0 458

Tehát ha jól értem, akkor az usb-ről sdif jel érkezik?

Amit a fogadó chip átalakít i2s-é?

Akkor ilyen nincs, hogy rögtön i2s-et fogad a dac?

Előzmény: Törölt nick (457)
Törölt nick Creative Commons License 2011.11.09 0 0 457

Az ott nem I2S jel. Azt a jelet   egy  áramkörrel  kell átalakítani  SPDIF jellé...

Előzmény: marci81 (456)
marci81 Creative Commons License 2011.11.09 0 0 456

Sziasztok!

 

Hozzáértők válaszára lennék kíváncsi:

 

Egy usb bemenetes dac-nál az usb-ről i2s jel érkezik? (Il.l érkezhet)

Ha nem, akkor egy áramkör konvertálja át?

Ha i2s jel érkezik, akkor azt már rögtön tudja fogadni a dac chip? És létezik-e ilyen egyáltalán ilyen dac termék, ami i2s-t tud fogani?

 

Előre is köszi a válaszokat!

Törölt nick Creative Commons License 2011.06.27 0 0 455

Kicsit eltévedtél  haver! :)

Előzmény: CheCobretti (453)
big-dewil Creative Commons License 2011.06.27 0 0 454

AQ1 A 21 DAC eladó. 2 koax 2 optikai bemenet.

CheCobretti Creative Commons License 2011.06.26 0 0 453

Schweinsteiger Creative Commons License 2011.06.14 0 0 452

Kösz a választ!

 

Kicsit félreérthető volt a szövegem vége: az erősítőben lévő DAC nem  csinál semmit, csak fogadja (192-ig) a jeleket és analóggá alakítja, azaz, nem up-sampler.

Előzmény: _Fefe__ (451)
_Fefe__ Creative Commons License 2011.06.14 0 0 451

> Tehát elvileg az OS jobb hangú lehet, mint az US?

 

Összehasonlítani nem igazán lehet őket, egy lejátszó láncban lehet akár mindkettő vagy egyik sem. Hogy az OS jó-e, az nem igazán értelmezhető kérdés és amúgy is hitvita tárgya :) Sigma-delta DAC-oknak alapvető eleme (és nagyon sokszoros), párhuzamos konverter esetén opcionális, ott inkább az upsampling-hez hasonló a dolog (mivel csak néhányszorosára konvertálják fel), és az audiofülűek általában inkább arra szavaznak, hogy ne legyen.

 

Egy eleve OS-elő DAC elé upsamplert kötni gyakorlatilag minden esetben hülyeség és ront a hangon, pláne, ha nem is egész számú többszörösre konvertál (pl. 44.1-ről 96-ra vagy 192-re). Mondjuk ez még nem következik abból, hogy 96-os vagy 192-es DAC van a gépben, de nem is kizárt.

Előzmény: Schweinsteiger (450)
Schweinsteiger Creative Commons License 2011.06.13 0 0 450

Tehát elvileg az OS jobb hangú lehet, mint az US?

 

Megmondom miért kérdem.

 

Van egy Bese tuningos Denon cd játszóm (20bit/8x oversamling), akár analóg akár digit módon kötöm az erősítőre, hangyányit, de azért hallhatóan, nem pedig képzelten, jobban szól egy nagynevű és jóval drágább cd játékosomnál, amiben 24/96-os DAC van...és ami a furcsa(?), hogy az analóg vonal mindkét cd játszónál szintén hallhatóan jobb, mint a diigit vonal. Az erősítőben egy 24/192-es dac van...azt sem íron ide milyen, mert még terveim vannak vele. :)))  Köszönöm ezt is, meg, ha kapok újabb infót.

Előzmény: _Fefe__ (449)
_Fefe__ Creative Commons License 2011.06.13 0 0 449

> Az UP a bejövő mintát konvertálja fel DAC elött,

 

Ez speciel mindkettőre igaz :)

 

> az Over a DAC belső, pl akár 192khz  mintát veszi többször

 

Ez a lényeg. Míg az US egy szabványos PCM jelből egy magasabb frekvenciájú szabványos PCM jelet állít elő, az OS a DAC belsejében történik, jellemzően jóval magasabb frekvenciára konvertál.

 

> azaz csak a jel lépcsőzettségét javítja

 

Ez megintcsak mindkettőre igaz.

Új infót egyik sem ad hozzá, hibát viszont hozzáadhat. Viszont az oversampling nélküli rendszereknek is vannak hibái (tükröződő frekvenciák). Ha a magasabb freki és a digitális szűrés mellett döntünk, akkor is a legjobb a jelet az utolsó pillanatig eredetiben hagyni (upsampling-et elkerülni) és a DACon belül megvalósítani az oversampling-et.

 

Előzmény: akkee (448)
akkee Creative Commons License 2011.06.13 0 0 448

Az UP a bejövő mintát konvertálja fel DAC elött, pl 44,1khz to 192khz,  az Over a DAC belső, pl akár 192khz  mintát veszi többször, azaz csak a jel lépcsőzettségét javítja

Előzmény: Schweinsteiger (447)
Schweinsteiger Creative Commons License 2011.06.13 0 0 447

ott már jártm. :)) csak összezavart. Köszi! :)

Előzmény: Robzie70 (446)
Robzie70 Creative Commons License 2011.06.13 0 0 446

Upsampling és az Oversampling.

Remélem segít majd a két link. :-)

Előzmény: Schweinsteiger (445)
Schweinsteiger Creative Commons License 2011.06.13 0 0 445

Sziasztok!

 

Szeretném megkérdezni, hogy mi a különbség az oversampling és a upsampling között?

 

(pl. 20 bit 8 times oversampling --- up-sampling to 24bit/192 KHz)

 

Köszönöm szépen!

 

főnixer Creative Commons License 2011.03.17 0 0 444

MIndenben egyetértek de sajnos nem volt több  many ....(

Előzmény: Jolida (443)
Jolida Creative Commons License 2011.03.17 0 0 443

Ha csak az ehhez hasonló dobozt akarnád legyártatni/megvenni, nem jönne ki 25-30e alatt. A két darab R magos trafó és a két cső kb. egy tizes. Ez eddig mondjuk 35-40e. A NYÁK-on levő alkatrészek 20-25e környékén vannak, tehát az általad megcélzott végösszeg gyakorlatilag az alkatrészár. Ennél azért többet ér a berendezés, ami ráadásul modifikáció nélkül is jól szól.

Előzmény: főnixer (442)
főnixer Creative Commons License 2011.03.17 0 0 442

Sajnos nem jöttt ossze.65-ig elmentem de volt tőlem tehetősebb ajánlattevő.

Előzmény: főnixer (441)
főnixer Creative Commons License 2011.03.16 0 0 441

Köszönöm a gyors infót,nagyon elgodolkodtattál......

Előzmény: Jolida (440)
Jolida Creative Commons License 2011.03.16 0 0 440

Ha annyiért (vagy nem túl sokkal többért) odaadja (láttam én is a vatyerán), akkor le kell csapni.

Ezért a pénzért nem fogsz kapni semmi hasonlóan jól szólót komplett kiépítésben, ráadásul (szerintem) pofás kinézettel.

Én (talán három éve) egy százasért vettem az enyémet (használtan). Persze azóta jócskán ráköltöttem. :-(

 

Az én véleményem (és fülem) szerint a PCM63-as DAC chipek a kommersz (16bit/44.1kHz- 16-18-20 bit/96kHz) tartományban még mindig megállják a helyüket. Legalább is digitre én (sokkal) többet nem is várok el, de nem is akarok költeni. A gép hajlandó fogadni koax és optikai SPDIF digit jelet 24/96K-ig, ami egy átlagos zenehallgatáshoz bőven elég.

 

Ha van benned egy kis DIY szellem, akár (viszonylag) kevés ráfordítással is fel lehet tuningolni a gépet (csatolókondik cseréje, szűrőkondik áthidalása MKP-vel, graetz-ek cseréje gyors diódákból kialakított egyenirányítóra, nagyfeszültségen fojtó -CLC kialakítás-).

 

A későbbiekben (ha igényled) tovább lehet lépni (persze az eddigieknél több pénzért). Én átalakítottam az enyémet transzformátoros I/V-re (kidobtam a gyári szűrőkört), közel ötven éves NOS Siemens CCa csövekkel megy, cseréltem az RCA csatlakozókat és a belső kábelezést jobbakra.

 

Lehetne még játszani a kisfeszültségű táp stabilizátorokkal is, de (most éppen) meguntam. Amit a digittől elvárok, azt tudja, és ez nekem elég.

Előzmény: főnixer (439)
főnixer Creative Commons License 2011.03.16 0 0 439

Philips cd-pro II lejátszó dig. kimenetére csatlakoztatnám és csöves rendszerem (is) van.

60ezer körül lenne a Lite dac ára,érdemes -e ebben gondolkodnom-vagy hangilag lenne jobb megoldás?

Előzmény: Jolida (438)
Jolida Creative Commons License 2011.03.16 0 0 438

Most lehet kérdéseket feltenni a DAC50-ről.

Törölt nick Creative Commons License 2011.02.27 0 0 437

Ugyan elektrotechnikai középiskolát végeztem, viszont a csöveket éppen csak megemlítettük, a tranisztorokat elvileg tanultuk, gyakorlatilag a tankönyvet másoltuk a füzetbe, szóval gyakorlat nulla... A csövekhez egyelőre még én is csak úgy értek, hogy sehogy (ismerősöm ajánlotta a konkrét csöveket és a környező ellenállások értékét a be- és kimenet adatainak ismeretében), de ha beválik ennek a cuccnak a hangja (szeretem a TDA1541-et), akkor beleásom magam a csövekbe.

1543-at csak Philips CD lejátszóban hallottam, de a 1541-gyel szerelt Tesla MC902-m (1:1 ugyanaz, mint a Philips CD460, illetve CD650 a plusz szűrt kimenet nélkül) vastagon 3,14csán verte. TDA1549-es lejátszóm is van, egyelőre ezt érzem a 1541 konkurenciájának, a 45 és 47 kimaradt és szerintem ki is fognak.

Kacérkodom az ESS ES9012-vel (Sabre32) egyrészt mert jókat hallottam róla, másrészt pedig tud SPDIF-et fogadni követlenül is. Egy kicsit drága ugyan az IC (a minta konkrétan 55 euró), de ha nem fog tetszeni az építendő DACom hangja, akkor belevágok.

 

Kétféle digitális kimenetre van lehetőségem a számítógépemből (2006-os Mac mini) : egyik a gyári optikai kimenet (az analóg kisjack kimenettel van kombinálva) vagy van TeraLink-X nevű USB-s "félhangkártyám", ami a CM108 IC köré épül, és van rajta I2S, TOSLINK és SPDIF kimenet is. A TOSLINK-et hanyagolnám, mert LED lassítja a négyszögjel felfutó élét. USB-ről mindenképpen I2S-en keresztül lesz hajtva...

Előzmény: turhozoli (435)
turhozoli Creative Commons License 2011.02.27 0 0 436

Ok, tudom, de itt sem hülyeség picit érinteni. :)

Főleg a gyáricucc-fétisiszták miatt  (100 ezer alatt név nélkül csak szar lehet..), meg akik nem ismerika témát.

Én mondjuk megtehettem hogy 1-2 komolyabb dac-cal összevethettem a saját "vackaimat" hangra.

Már rég nem hiszek a gyári fétisben egy szintig. Na az a szint meg sosem lesz elérhető anyagilag. :D

Marad az olcsón jót.

Előzmény: Jolida (434)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!