Két újságcikk; az egyik 1931-ből a Csonka Bácskából, a másik a 90-es években megjelent Délvidék egyik számából. Az úszók Krammer József, Krammer Ferenc és az öccsük Kürtös (Krammer) Sándor, később Dr. Kürtös Sándor, aki 1961-ig élt Baján népes családjával. Akkor Budapestre költözött. Az úszókat a negyedik testvér Krammer János kíséri csónakkal.
(Itt jegyezném meg, hogy a "Régi Bács-Kiskun megyei képeslapok" című honlapom építgetése során még soha sehol nem találtam pl. bátmonostori képeslapot.)
Néhány érdekes képeslap, hogy azért itt is meglegyen. Kiscsávolyi templom (Jézus szíve) Barátok temploma (Páduai Szent Antal) a Déri-kert felől Belvárosi templom (Szent Péter és Pál) belseje Látkép a Barátok tpl. tornyából Zárda (Szt. László ÁMK) Sugovica
Még mindig nem jutottam hozzá, hogy tüzetesen tanulmányozzam az általad feltett zenei anyagot, de a szerzők sorában - lehet, hogy több is lesz még - rábukkantam Allaga Géza nevére. A "cimbalom atyja" a tanítóképző 1870-ben történt alakulásakor Baján töltötte gyakorló tanári évét, de ennek előtte, 1860-ban itt írta első művét. Ennek a zongoradarabnak Bajai emlék a címe. Allaga Géza 1913-ban halt meg,itt nyugszik a Rókus temetőben. Utca viseli nevét.
Rövid írásom Lőrinczi Csaba újságjában, a bajastory.info-n olvasható róla, a Helytörténet alatt. (Az általam alapított Bajai Honpolgár erre sem tartott igényt, viszont a Petőfi Népe igen. El tudom képzelni, hogy a rangos vajdasági Bácsország c. folyóirat helyet ad majd egy Allagáról szóló írásnak, annál is inkább, mivel nem Baján, ahogy a bajaiak magukénak hiszik, hanem Óbecsén született.)
Kissé időszűkében lévén sem tudtam megállni, hogy bele ne tekintsek értékes leletedbe. Találomra, első kísérletként beírtam Kraul Antal nevét. Vaskúti származású, híres fúvóskarmester volt, szülőfalujának zenei egyesülete viseli a nevét. (Vaskúti Kraul Antal Fúvósegyesület.) Egész sereg lemezét találtam meg. Szépen köszönöm fáradozásodat, és amint időm lesz hozzá, tovább keresgélek.
Talán alkalmam lesz a Bajai kultúra témában néhány sort írni Kraul Antal életéről, aki karmesterként is, zeneszerzőként is jelentős egyéniség volt.
Igaz, hogy nem "kép", hanem zene, de ez is helytörténet. A Neumann-ház legújabb akciójában a filmhíradók után most 1904-1958 közötti gramofon lemezeken lévő zenéket töltöttek fel a NAVA honlapra. Mivel nem ismerem Baja város zenetörténetét, elképzelhető, hogy van fennt az oldalon bajai kötődésű zenemű. Az oldalon szerző, kiadó, műfaj, év szerint lehet keresni. Itt a link:
Anélkül, hogy különösebben értenék a néprajzhoz, bosnyák népviseletre gyanakszom. A férfi fejfedőjéről és a széles övről gondolom. A bosnyákok a közelünkben Baranyában élnek nagyobb számban. Felmerül, hogy esetleg valamilyen szerb öltözék, mivel sem a bunyevác, se a sokác népviselettel nem találok közös ismérvet. Zavarba ejt, hogy a kép Baján készült. Érdekes lenne, ha valaki messziről jött volna Bajára népviseleteben fényképezkedni, hiszen akkor már csak ünnepi öltözékként hordták. Jó lenne tudni, hogy ki készítette a fényképet!
A Vaterán találtam egy érdekes fotót. Bajai műteremben készült az 1920-as években. Az eladó szerint délszláv viselet. Én is úgy gondolom, de nem tudom beazonosítani, hogy mely népcsoport. Talán sokác?
Irány a padlás! Boruljatok bele a nagyi fényképgyűjteményébe! Ha ez megvan, mutassátok meg másoknak is! Ezért cserébe nyerhetsz még több kacatot, amit úgyse tudsz hova tenni.