Keresés

Részletes keresés

Artificial Intelligence Creative Commons License 2007.01.04 0 0 124

:-)

Neeem, nem gligeti olvtárson keresztül ismerjük egymást. folyt. köv.

Bocsánat, naná, h nem olvtam az elejétől. A lista bővül Miklóssal és Klárával Szegedről, mi a családnevük???

II. rész: ha kérek fotókat, amik a miskolci gulyáspartin készültek? hm? segít?

Előzmény: Kis Ádám (123)
Kis Ádám Creative Commons License 2007.01.04 0 0 123
Ha tudnám, hogy qligeti kicsoda, talán rájönnék, hogy honnan ismerlek.

Amúgy nézd már meg a 18. hozzászólást.
Előzmény: Artificial Intelligence (122)
Artificial Intelligence Creative Commons License 2007.01.04 0 0 122

Jó napot kívánok!

Bemutatkozáként mondom, h gligeti úr ismer :-) & Ádám is. Feladat: kitalálni ki vagyok :-)))

Szóval itten nem véletlenül egyszerűen az előíró és leíró nyelvészet/nyelvészek közti különbségről beszélünk? Mindkettő a maga nemes feladatával bajlódva?

Kis Ádám Creative Commons License 2007.01.04 0 0 121
Newkem a hozzászólásod személyeskedésnek tűnik.

Előzmény: fraki (118)
Kis Ádám Creative Commons License 2007.01.04 0 0 120
Tudod mit?

Tanulmányozd át ezt.

http://dragon.unideb.hu/~tkis/

Neveket is találsz benne.
Előzmény: gligeti (116)
Kis Ádám Creative Commons License 2007.01.04 0 0 119
Lehet, hogy magyarosabb és találóbb, csakhogy nem igaz.

Ez luftbalonhámozás. Teljesen felesleges ezt a vitát feleleveníteni. Mi állományt, illetve adatállományt használunk, a Microsoft fájlt.

Előzmény: kisharsány (117)
fraki Creative Commons License 2007.01.04 0 0 118
Fraki: szép egészséges ad populum és ad verecundiam. [utánanéz még aki akar]

Hú de még milyen... Ekkora nagy büdös legyet még nem láttam. Kinyomtatom és bekeretezem.

Mellesleg ha már így bemondta a csődöt, akkor annyi véleményt megeresztenék magáról a vitáról, hogy amióta ezt a problematikát ismerem, azóta a témához a legtöbbet számomra ez a topik adott hozzá a dologhoz (meg még a többi fejezet, ahol Kis Ádám khm... átmegy nünükébe*).

Azt ugyanis mindig tudtam, hogy nem nyelvészi hatáskör érvelni a dologban, hiába tűnik úgy. Sőt, ezt sokan tudják, csak ilyenkor mindig a politika fénylik fel a láthatáron, és itt megfeneklik a dolog.

De hogy tudományelméleti/logikai apparátussal ilyen könnyedén és elegánsan megvajazható ez a rücskös kenyér, hát ez nekem elmondhatatlanul nagy élvezet. A mai adagot visszaolvasva komolyan végigröhögtem az egészet, a wikis linkek fizikailag ütnek, de nem ajnározok. Csak hát azt is látni kell, hogy ez a topik egy ideje már nem is inkább a címéről szól, hanem Kis Ádámról, sorry, elvégre itt ők a tekintély, s most egy faulty generalization-be nagyvonalúan nem esnék bele...

*Ne tessék zokon venni, a nyelvészeti roncsvadászat kiemelt helyen szerepel potenciális nyelvészkarrierem büszke palettáján.
Előzmény: gligeti (116)
kisharsány Creative Commons License 2007.01.04 0 0 117

 

  a file lehetne jeltár

 

  Inkább: tárjel (a 'file' neve annak a helynek a neve/azonosítója, ahol azon adatadag található)

    Szerintem sokkal magyarosabb, s találóbb.

 

  kisharsány

 

 

Előzmény: gggondolkodó (100)
gligeti Creative Commons License 2007.01.04 0 0 116

 

 Az érvekkel mindig csak a baj van, ha nem támasztják alá a prekoncepciót..

 

Ilyenkor jön a red herring [= a kiindulást folytonosan transzponáljuk, amivel konkrétumok nélkül én voltam megvádolva] és figyelmen kívül hagyjuk a prekoncepcióhoz fabrikált érvek szétcincálását. Inkább új, hatásos fegyvert veszünk elő: Hogyne lenne igaz, hiszen mindenki azt hiszi, és nem vagyok szakértő. Hogy is jövök ahhoz, hogy egy autós topikban felhívom a figyelmet, hogy nem valószínűtlenebb az 1,2,3,4,5 kihúzása a lottón (mert ebből akarnak BMW-t venni), mint más számoké, amikor nem is értek a karburátorokhoz, és a topikban minden szakértő ezt hiszi, mit hiszi, tudja..

 

 Fraki: szép egészséges ad populum és ad verecundiam. [utánanéz még aki akar]

 

 Apró ellentmondás, hogy akkor kik is azok az áltudományos, magukat nyelvésznek nevező nyelvművelők, akikkel a baj van, tehát akik nem ezt mondják, ha egyszer minden nyelvész ezt mondja, de ez már csak a hab a tortán. (borítékoltam egy logical fallacyt ennek racionalizálására)

Előzmény: Kis Ádám (115)
Kis Ádám Creative Commons License 2007.01.04 0 0 115

Kedves qligeti!

Ismétlem, ez nyelvészeti topik. Valami miatt a nyelvészeknek kb. az a véleményük a nyelvművelésről, amit én elmondtam.

 

Itt ők a tekintélyek.

 

Téma felesleges, részemről befejezve.

Előzmény: gligeti (114)
gligeti Creative Commons License 2007.01.04 0 0 114

Poppert, Lakatost, Feidlemant, Arisztotelészt, stb. tekintem a tudományfilozófiai kérdésekben mérvadónak. Wikipédiát ott húzok elő, ahol olyan alapdolgokra, mint 2000 éve ismert érvelési hibákra kell rámutatnom; vagy maximum lustaságból, de akkor szólj rám forrásügyben (a releváns Feidleman definíciókat azóta be is copyztam).

 

 Nyelvi ügyekben a releváns kérdésekben egyelőre elegendőnek bizonyult a tudásom amikor ezen az alapon próbáltál diszkvalifikálni. Ha belemerülünk olyan problémakörbe, ahol ez kevés lesz, vagy csendben leszek, vagy utánanézek. Ha szétnézel a Magyarulezben, láthatod, hogy csak tudományelméleti kérdésekben próbáltam észt osztani.

Előzmény: Kis Ádám (110)
gligeti Creative Commons License 2007.01.04 0 0 113
A nyelvész feladata a topik címe, és ez filozófiai, konkrétan tudományfilozófiai kérdés.
Előzmény: Kis Ádám (111)
gligeti Creative Commons License 2007.01.04 0 0 112

 

 Nos, hogy nehogy "a kiindulást folytonosan transzponáljuk", emlékeztetnék, hogy a jelen kérdés kiindulása az volt, rövidítve:

 

 K.Á.: Ha valaki a nincsre azt mondja, hogy legyen, az tudománytalan, ezért tudománytalan a nyelvművelő.

 

 L.G.: Rák elleni gyógyszer

 

 K.Á.: nem a rák elleni gyógyszerrel kell a fenti állítást ellenőrizni, hanem mondjuk a vámpírral: hiszen az olyan, mintha valaki azt mondaná, legyen két múltidő a magyarban. Az egyik egy potenciálisan létező, a másik nem.

 

 L.G. (elfogadja pontosításnak azt, hogy nincs alatt a potenciálisan nem is létezőt kell érteni, bár hümmög): A vámpír is potenciálisan létező, meg a két múltidő is, ahogy a társadalom szó is.

 

 K.Á. [ad hominem kihagyva] a múltidő az más, az nem potenciálisan létező; grammatikai formákat nem lehet létrehozni

 

 L.G.: Miért nem, hiszen hosszú távon azok is változnak (angol, stb.)

 

 K.Á.: Különben is, ok, változnak, de hosszan, és nem voluntarista próbálkozásra.

 

 L.G. Nem ez a kérdés [##@@törölve]. Potenciálisan létezik, vagy nem? (bár már ott nyertünk, hogy elfogadtuk, hogy a szóalkotással létrehozott szó potenciálisan létezik; tehát K.Á. módosított posztulátumának a próbáját is kiállja, miszerint tudománytalan csak attól volna, hogy olyan nincsre, ami potenciálisan sincs, mondja hogy legyen: tehát aki új, lehetséges szavakra (pl. társadalom) mondja, hogy "legyen", az eme posztulátom alapján sem minősíthető tudománytalannak.

 

 Tehát: miért tudománytalan a nyelvművelés?

 

 

Előzmény: Kis Ádám (110)
Kis Ádám Creative Commons License 2007.01.04 0 0 111

Kedves qligeti!

 

Emlékeztetnélek rá, hogy ez nyelvi fórum.

 

 

 

Előzmény: gligeti (108)
Kis Ádám Creative Commons License 2007.01.04 0 0 110

Kedves qligeti!

 

Kérlek, olvassd már. Saussure-t, Gomboczot, Bárczit, Pajzsot, Zellig Harrist,  vagy  Antalt, Papp Ferencet, Skalickát, Chomskyt vagy az egyszerűség kedvéért Chrystallt. (S ha lehet, ne a Wikipediát tekints mérvadónak)

 

Akkor nem vennéd ilyen könnyen a grammatikai formák és a szükincs változásának lehetőségét. Neked a 100 év vagy az 1000 irrelevááns? Ráadásul az angol sem lett izoláló nyelv, csak az azá válás tendenciája jelent meg.  És nem tette az angolt senki izolálóvá, magától lett az.

 

A magyar nyelv elhagyta a múlt időit. Nem azért, mert ezt valaki elhatározta, és keresztülvitte. Szavakat még csak ki lehet találni, de a nyelvi formák használatát nem lehet ilyen módon befolyásolni. Még akkor sem, ha a mentális lexikonban megvannak a múlt idők - hiszen megértjük azt is, hogy vala.

Előzmény: gligeti (107)
gligeti Creative Commons License 2007.01.04 0 0 109
erratum: grammatikai formás -> grammatikai formák
Előzmény: gligeti (107)
gligeti Creative Commons License 2007.01.04 0 0 108

akkora sarlatánság,

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Ad_hominem

 

melyet látva nem igazán hiszem, hogy érdemes nyelvi vitát folytatni.

 

 Nem nyelvi, hanem tudományelméleti a vita.

Előzmény: Kis Ádám (106)
gligeti Creative Commons License 2007.01.04 0 0 107

 

 Nem veszem egy csoportba, nagyjából ismerem a releváns különbségeket; tudom jól hogy a grammatikai formás sokkal stabilabbak (például ezért alkalmasabb nyelvrokonságok kutatására). De azok sem statikusak.

 

 Tehát ez a különbség irreleváns (max nem 100, hanem 1000 évről van szó): vannak grammatikai változások is (névutó-> rag), vagy az angol hajlítóból elszigetelő felé való elmozdulása (!); ha ezek létre tudtak jönni, akkor potenciálisan megvoltak, tehát a lehetőség létezett.

 

- g

Előzmény: Kis Ádám (106)
Kis Ádám Creative Commons License 2007.01.04 0 0 106

Kedves qligeti!

 

írod:

 

miért nem létezik potenciálisan a magyarban két múltidő??? Mondjuk a "társadalom" szó nem jöhetett volna létre a nyelvújításkor, ha nem létezett volna már akkor potenciálisan (azaz a lehetősége, a t, á, r, s stb. hangok, a társ szó, a képzés, stb.)

 

Bocsáss meg, de te még ott tartasz, hogy a szavak létrehozását és a grammatikai formák létrehozását egy csoportba venni akkora sarlatánság, melyet látva nem igazán hiszem, hogy érdemes nyelvi vitát folytatni.

 

Nem gondoltál arra, hogy van a kijelentéseben ráció, csak neked hiányoznak az ismereti előzményeid a megértéséhez? (Mondjuk egy rendes nyelvfilozófia, Mondjuk Saussure Bevezetésének a megismerése?)

Előzmény: gligeti (104)
gligeti Creative Commons License 2007.01.04 0 0 105

milyen a nyelvhez fűződő voluntarista hozzáállás

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Faulty_generalization

 

Azt látom meg, hogy milyen egy (vagy több) konkrét ember voluntarista hozzáállása.

Előzmény: Kis Ádám (103)
gligeti Creative Commons License 2007.01.04 0 0 104

 

Sajnálom, hogy amit írtam, ennyire érthetetlen. Bár nincs benne egytelen latin szó sem.

 

 nem érthetetlen, teljesen érthető, csak nélkülözi a rációt, már elnézést

 

A gondolat úgy látszik, nehéz. Nem a rák gyógyszerével kell a dolgot értelmezni, hanem a vámpírokkal.

 

1) Milyen logikai érvrendszer része ez a kibúvó, hogy egy általános állítást nem ezzel kell értelmezni, hanem amazzal? Tettél egy kijelentést, és nem adtál szűkítést az érvényességi körére. Mondjuk, mintha azt mondanád, hogy a számok oszthatók kettővel. Mire valaki hoz egy példát, hogy akkor az 13 osztható kettővel? Erre te: Nem a 13-mal kell értelmezni, hanem a 12-vel.  Brrr.

 

 A gondolat, úgy látszik, tényleg nehéz.

 

2) Miért ne tűzhetné ki a tudomány, hogy legyenek vámpírok? (amúgy speciel vannak, rőt vérszívó denevérek (Desmodus rotundus) de ez irreleváns, ám jóleső kötözködés) de komolyan, miért ne tűzhetné ki a tudomány célul géntechnológiával valami ma még nem létező faj (vagy már kihalt faj) létrehozását? Mint ahogy a kihalt erszényes farkas esetén úgy tudom, van is ilyen cél.

 

Például, el lehet határozni, hogy a magyarban két múlt idő legyen egy helyett.

 

A rák elleni gyógyszer a természetben potenciálisan létezik, meg kell találni.

 

 miért nem létezik potenciálisan a magyarban két múltidő??? Mondjuk a "társadalom" szó nem jöhetett volna létre a nyelvújításkor, ha nem létezett volna már akkor potenciálisan (azaz a lehetősége, a t, á, r, s stb. hangok, a társ szó, a képzés, stb.)

 

Előzmény: Kis Ádám (102)
Kis Ádám Creative Commons License 2007.01.04 0 0 103

Kedves ggggondolkodo!

 

nekem nagyon jól jön, amit írsz, mert qligeti legalábis megláthatja, milyen a nyelvhez fűződő voluntarista hozzáállás.

 

Miért is lenne jó, ha a file magyar megfelelője valahogy emlékeztetne a tár-ra? Ráadásul csak messziről, mert hát a tír az engem nem emlékeztet a tárra, sokkal inkább az állatra.

 

A godolatmeneted is nehezen követhető. A te logikád szerint a file az, ami a tárban van. De ez nem igaz, a tárban az adat van, a file az adatoknak egyfajta szervezési fomája. Ha humán analógiát akarsz hozni rá, akkor

 

adat = ember

file = (pl.) család, vagy raj (mint cserkészraj)

adatbázis= társadalom, nép

 

Kérdelek, ha a file lenne a jeltár, akkor minek neveznéd a jeltárat?

Előzmény: gggondolkodó (100)
Kis Ádám Creative Commons License 2007.01.04 0 0 102

Kedves qligeti!

 

Sajnálom, hogy amit írtam, ennyire érthetetlen. Bár nincs benne egytelen latin szó sem.

 

A gondolat úgy látszik, nehéz. Nem a rák gyógyszerével kell a dolgot értelmezni, hanem a vámpírokkal. Vámpírok ugyan nincsenek, de el lehet határozni, hogy legyenek, úgy lehet tenni, mintha lennének, és akkor jó kis tudományos hipotéziseket lehet építeni köréjük.

Például, el lehet határozni, hogy a magyarban két múlt idő legyen egy helyett.

 

A rák elleni gyógyszer a természetben potenciálisan létezik, meg kell találni.

 

A nyelvészet a nyelv létező jelenségeit vizsgálja, és nem akar újakat létrehozni (és jól teszi, mert nem is tudna).

 

Előzmény: gligeti (98)
Yogi Creative Commons License 2007.01.04 0 0 101
Lehetne ez a szó például tír...
Az mondjuk pont nem lehetne. Legalábbis a magyar nyelvnek nem szokása így szóalkotni.

Ha az információt magyarul észjelnek hívnánk...
No de nem úgy hívjuk...

...a file lehetne jeltár.
Viszont annak semmi akadálya, hogy megpróbáld elterjeszteni ezt a szót.
Előzmény: gggondolkodó (100)
gggondolkodó Creative Commons License 2007.01.04 0 0 100
Kedves Kis Ádám! Nem nevezném a file-t tárnak, hanem a tárral egy szócsaládba tartozó szóval nevezném el. Hasonlóan mint a raktár, leltár és a tartalom. Lehetne ez a szó például tír, vagy egy olyan kétszótagú szó, amelyikben az egyik szótag a tár szótag lenne. Ha az információt magyarul észjelnek hívnánk, a file lehetne jeltár.
Előzmény: Kis Ádám (97)
gligeti Creative Commons License 2007.01.04 0 0 98

No igen, erre én is akartam reflektálni, mert sajátos dolgok következnek az állításokból.

 

A nyelvművelést illetően a ragozást úgy folytathatjuk, hogy annak tárgya a legyen

 

eddig rendben. Minden alkalmazott tudomány ilyen. A legyen maga a cél. (eképpen az alaptudományra is igaz, Feiblemant elfogadva annak egyetlen célja a tárgy megismerése, ezt is át lehet erre fogalmazni: nincs (valamilyen) ismeretünk a tárgyról, és azt akarjuk, hogy legyen)

 

olyasmire mondja, hogy legyen, ami nincs ... akkor ... nem tudományos, hanem áltudományos, illetve antitudományos

 

Nos ez alapján az orvostudomány nem tudomány. Nincs gyógyszer a rákra, az orvostudomány (alapcéljaiból következő specifikus célként) azt mondja, hogy legyen. Ezen okfejtés alapján nem tudomány. (Sőt, a fenti zárójeles rész alapján az alaptudomány sem az)

 

 - g

 

Előzmény: Kis Ádám (54)
Kis Ádám Creative Commons License 2007.01.04 0 0 97

Kedves gggondolkodó!

 

Sajnos a javaslatod több szempontból nem életképes. Az egyik az, hogy a tár szó a magyar informatikai terminológiában többszörösen szerepel, egyrészt az angol store, másrészt az ugyancsak angol memory megfelelőjeként. Ha megnézed egy kereskedő árjegyzékét, ott a számítógép egyik jellemzője a tárkapacitás, megkülönböztetünk háttértárat és operatív tárat stb.

 

Más részről, a file jelentése még csak nem is hasonlít a tár-ra. Nem véletlen, hogy az aktát emlegettem, leginkább még ez hasonlít hozzá, ha már ragaszkodunk bizonyos analógiákhoz. Per definicionem a file elnevezett adathalmaz, ahol a lényegi elem az elnevezett, ugyanis a file szerepe alapvetően a tárból való visszakereshetőség biztosítása. 

 

Nagyon irigyellek, hogy van tudományparadigmád, emellett tele vagy tisztelettel a nagybetűs természettudomány és a biológia iránt, én viszont több mint 30 éve foglalkozom a számítástechnika terminológiájával. Nem hiszem, hogy értek hozzá, és nincs informatikaiterminológia-paradigmám, de tanúja voltam sok sikeres és elvetélt terminológiai kísérletnek. Ennek az a summája, hogy bármit bárminek elnevezhetünk, csak ne okozzunk vele zavart. Ha Te most elkezdenéd a fájlt tárnak nevezni, sokan néznének bambán maguk elé.

Előzmény: gggondolkodó (89)
kisharsány Creative Commons License 2007.01.04 0 0 95

 

  Egyetértek a beírtakkal, főleg evvel:

 

  Az igazság akkor kezd érdekessé lenni, amikor azt mutatjuk meg, ami nincs, és úgy tüntetjük fel, mintha lenne.

 

  ...és itt szokott a "rángógörcs" a kezemre jönni, a klaviatúra előt ... .

 

 (: A véleményeltéréseket legtöbbször az okozza: ki mit tart nincs-nek és miért, továbbá, hogy helyette mit tart van-nak, és ezen azután már senki nem tud segíteni, mert következik a bebetonozottság, ahelyett, hogy megvizsgálnák a másálláspont alapjait:)

 

  A legutolsó mondat pedig tökéletesen egyezik a véleményemmel.

 

  kisharsány

 

Előzmény: Kis Ádám (54)
Kis Ádám Creative Commons License 2007.01.04 0 0 93
Nekem mint gyaklorló betegnek megvan a véleményem az orvosi hipotézisekől. Sok esetben a tudományossággal, a tudományos módszerekkel való visszaélésnek érzem. Jó kedvemben "empirikus tudomány"-nak szoktam nevezni
Előzmény: gligeti (87)
kisharsány Creative Commons License 2007.01.04 0 0 91

 

  Ez a te szádból érdekesen hangzik.

 

  Akkor valamit félreértettél, illetve valamit félreérthetően (rosszul kifejezve magam) mondhattam valahol.

 

  kisharsány

Előzmény: Yogi (52)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!